• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείτε ως μη ειδήμονες να εκφέρετε άποψη για τα εμβόλια.
Ο μόνος που θα διάβαζα την γνώμη του και ο μόνος που μπορεί δικαιωματικά να έχει άποψη για το εμβόλιο ειναι ο @fockos και οποιοσδήποτε άλλος γιατρός ή λοιμωξιολόγος ή μικροβιολόγος εδώ(αναφέρω τον φοκο επειδή μόνο αυτόν ξέρω)
ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι απλά γελοιοποιείστε. Δεν μπορείτε να εκφέρετε καμία άποψη για τα εμβόλια και οσο το συντομότερο το καταλάβετε τόσο το καλύτερο για όλους.
Άντε γιατι 800 σελίδες μπούρδες, νισάφι.
Θες να πεις Βίρνα οτι δεν είναι σοβαρή πηγή το takseroola.blogspot.com; Μίλα Βίρνα! Τί ξέρεις; :swoon2:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείτε ως μη ειδήμονες να εκφέρετε άποψη για τα εμβόλια.
Ο μόνος που θα διάβαζα την γνώμη του και ο μόνος που μπορεί δικαιωματικά να έχει άποψη για το εμβόλιο ειναι ο @fockos και οποιοσδήποτε άλλος γιατρός ή λοιμωξιολόγος ή μικροβιολόγος εδώ(αναφέρω τον φοκο επειδή μόνο αυτόν ξέρω)
ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι απλά γελοιοποιείστε. Δεν μπορείτε να εκφέρετε καμία άποψη για τα εμβόλια και οσο το συντομότερο το καταλάβετε τόσο το καλύτερο για όλους.
Άντε γιατι 800 σελίδες μπούρδες, νισάφι.
Βασικα οταν κάποιος παραθέτει σαν πηγή έρευνα σε ιατρικό paper για τα εμβολια, αποτελεσματικότητα και παρενέργειες, γιατι να μην ειναι αξιόπιστο?
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικα οταν κάποιος παραθέτει σαν πηγή έρευνα σε ιατρικό paper για τα εμβολια, αποτελεσματικότητα και παρενέργειες, γιατι να μην ειναι αξιόπιστο?
Αντε και τα παραθέτει, είσαι εσυ γιατρός για να μπορέσεις να αξιολογήσεις το ιστορικο του ασθενούς και την σύνδεση της όποια πάθησης με το εμβόλιο και μάλιστα να ερμηνεύσεις και ιατρικο paper?
Αν είσαι πολύ ωραία να ακούσουμε την γνώμη σου, αν όχι σταματήστε επιτέλους γιατι είναι προσβλητικό για τους επιστήμονες, τουλάχιστον γελοίο και στα αυτιά μου είναι ίδιο λεβελ με το «Ο μπιλ γκειτς βαζει τσιπακι στα εμβολια».
Συνέλθετε
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Tωρα που ξεπερνούν το μισό εκατομμύριο οι νεκροί στην Βραζιλία και ακολουθούν άσχημα νέα... θα μιλάμε ακόμα για γριπούλα;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.
Εχουμε γεμισει λοιμοξιολογους , οικονομολογους και προπονητες(τωρα που ειναι και το γιουρο) του καναπε.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείτε ως μη ειδήμονες να εκφέρετε άποψη για τα εμβόλια.
Ο μόνος που θα διάβαζα την γνώμη του και ο μόνος που μπορεί δικαιωματικά να έχει άποψη για το εμβόλιο ειναι ο @fockos και οποιοσδήποτε άλλος γιατρός ή λοιμωξιολόγος ή μικροβιολόγος εδώ(αναφέρω τον φοκο επειδή μόνο αυτόν ξέρω)
ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι απλά γελοιοποιείστε. Δεν μπορείτε να εκφέρετε καμία άποψη για τα εμβόλια και οσο το συντομότερο το καταλάβετε τόσο το καλύτερο για όλους.
Άντε γιατι 800 σελίδες μπούρδες, νισάφι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Αντε και τα παραθέτει, είσαι εσυ γιατρός για να μπορέσεις να αξιολογήσεις το ιστορικο του ασθενούς και την σύνδεση της όποια πάθησης με το εμβόλιο και μάλιστα να ερμηνεύσεις και ιατρικο paper?
Αν είσαι πολύ ωραία να ακούσουμε την γνώμη σου, αν όχι σταματήστε επιτέλους γιατι είναι προσβλητικό για τους επιστήμονες, τουλάχιστον γελοίο και στα αυτιά μου είναι ίδιο λεβελ με το «Ο μπιλ γκειτς βαζει τσιπακι στα εμβολια».
Συνέλθετε
Οχι δεν ειμαι.Τετοια paper καταληγουν καπου με απλα λογια, δεν ειναι μονο τεχνικα και ακαταλαβιστικα στους μη ειδικους.

Ο καθενας κανει προσωπικη διαχειριση ρισκου και εφοσον ψαχνει paper οφειλει να εχει ψαξει και τα τριγυρω και να εχει ολοκληρωμενη εικονα.

Προσωπικα οταν ρωτησα εναν παθολογο για τον κινδυνο της μυοκαρδιτιδας, επειδη το CDC αναφερει κινδυνο σε ανδρες ηλικιας 18-29, μου ειπε επι λεξει "δεν υπαρχει κανενας κινδυνος".
Ωστοσο αυτο ξερουμε πως ειναι λαθος, ετσι δεν ειναι?

Στην τελική ομως ο καθενας μας ειναι υπευθυνος να παρει την αποφαση. Δε θα πω στο γιατρο υπογραψε μου υπευθυνη δηλωση γιαυτο που ειπες και αν παθω κατι θα φταις εσυ. Επισης εχουμε δει πολλους γιατρους να μην εκτιμουν σωστα τα εμβολια. Οπως και αντιεμβολιαστες γιατροι υπαρχουν.
Οπότε ναι, θα κανω την ερευνα μου, θα ρωτησω και γιατρο και μετα θα κρινω τι να κανω.

Αλλο παραδειγμα. Πριν 3 μηνες οταν δεν ειχαμε επιλογη, ολοι οι γιατροι ελεγαν καντε οποιο βγει πρωτο, ΑΖ, επειδη αυτη ηταν η κοινη γραμμη του ΕΜΑ. Αν ξερεις να ψαχνεις σωστα και αντικειμενικα ερευνες και στοιχεια απο επισημους φορεις, το θεωρω περιεργο να μην κανεις την ερευνα σου πρωτα για να ξερεις τι παιζει. Ειναι καπως σα να αποποιεισαι την ευθυνη και να την επιρριπτεις στο γιατρο να παρει την αποφαση για εσενα, επειδη δεν ξερεις τι να κανεις (οχι εσυ, γενικα μιλαω).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείτε ως μη ειδήμονες να εκφέρετε άποψη για τα εμβόλια.
Ο μόνος που θα διάβαζα την γνώμη του και ο μόνος που μπορεί δικαιωματικά να έχει άποψη για το εμβόλιο ειναι ο @fockos και οποιοσδήποτε άλλος γιατρός ή λοιμωξιολόγος ή μικροβιολόγος εδώ(αναφέρω τον φοκο επειδή μόνο αυτόν ξέρω)
ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι απλά γελοιοποιείστε. Δεν μπορείτε να εκφέρετε καμία άποψη για τα εμβόλια και οσο το συντομότερο το καταλάβετε τόσο το καλύτερο για όλους.
Άντε γιατι 800 σελίδες μπούρδες, νισάφι.
1623854244558.png
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
@_Christine_ Να πχ στην παραπανω εικονα δε χρειαζεται ειδικος να εξηγησει τι σημαινει η ερευνα.Το αποτελεσμα για μενα ειναι οτι ναι μεν, υπαρχει ενα μικρο αυξημενο ρισκο για μυοκαρδιτικα σε νεους με mRNA, ωστοσο επειδη ο ιος ειναι πολυ χειροτερος, θα παρω το ρισκο να κανω το εμβολιο επειδη πιστευω οτι εχω πολλαπλα οφελη.

Αν ομως τα ευρηματα ηταν πολυ χειροτερα για τα εμβολια τοτε θα επικοινωνουσα τις ανησυχιες μου πιο εντονα με καποιο γιατρο και θα το συζητουσαμε αυτο πιο αναλυτικα πριν παρω την αποφαση.

Νομιζεις θα κατσει τωρα ο καθε γιατρος να ψαχνει και να συμβαδιζει με τετοιες ερευνες μερα με τη μερα? Μπαα δε νμζ, απλα ακολουθει μια κοινη γραμμη απο EMA/CDC/ΠΟΥ κλπ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείτε ως μη ειδήμονες να εκφέρετε άποψη για τα εμβόλια.
Ο μόνος που θα διάβαζα την γνώμη του και ο μόνος που μπορεί δικαιωματικά να έχει άποψη για το εμβόλιο ειναι ο @fockos και οποιοσδήποτε άλλος γιατρός ή λοιμωξιολόγος ή μικροβιολόγος εδώ(αναφέρω τον φοκο επειδή μόνο αυτόν ξέρω)
ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι απλά γελοιοποιείστε. Δεν μπορείτε να εκφέρετε καμία άποψη για τα εμβόλια και οσο το συντομότερο το καταλάβετε τόσο το καλύτερο για όλους.
Άντε γιατι 800 σελίδες μπούρδες, νισάφι.

Και ούτε καν ο Φόκος, ή άλλοι υγειονομικοί. Υπάρχουν ειδικεύσεις και διαβαθμίσεις γνώσης. Αυτή τη στιγμή ελάχιστοι άνθρωποι γνωρίζουν πραγματικά τι ισχύει και βρίσκονται σε εργαστήρια και κάνουν έρευνα.

Ούτε ο παθολόγος στο Σωτηρία (τυχαιο παράδειγμα, θα μπορούσα να πω Κέντρο Υγείας) γνωρίζει τις παρενέργειες μακροπρόθεσμα, ούτε ο βοηθός ακτινολόγου στο κέντρο μαγνητικής, ούτε το κάθε παραιατρικό επάγγελμα και σίγουρα όχι οι ιντερνετικοί σχολιαστές του στεκιού.

Άλλο το "καταλαβαίνουν πέντε βασικά πράγματα καλύτερα από το μέσο μη-υγειονομικό" και άλλο το "ξέρουν με βεβαιότητα αν και ποιο έχει τι παρενέργειες".

Θες να ρωτήσεις κάποιον/α ειδικό; Ρώτα την κυρία που έκανε έρευνα για τα mRNA και δουλεύει στην Φάιζερ απ' όσο νομίζω. Αυτή ναι, ειναι ειδικός. Οι υπόλοιποι είτε απλά καταλαβαίνουν, είτε περνάνε και δεν ακουμπάνε.


ΥΓ: Πάει κι εγω το κοπάνησα το 1ο μπόλι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ο καθένας παίρνει την ευθύνη του και αποφασίζει τι θα κάνει. Από την μια έχουμε τους Αντιεμβολιαστες με τα ψαλίδια που μαγνητιζονται στο χέρι τους και τα τσιπάκια. Απο την αλλη εχουμε τους φανατικούς εμβολιαστες παση θυσίας που θελουν να εμβολιαστουν μεχρι και τα παιδια κατω των 15 με εμβολια που εχουν 1.5 χρονο ζωης και η πιθανοτητα να πεθανουν απο Covid ειναι 0%.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάντε και πείτε ο,τι θέτε στα αυτιά μου ακούγεστε σαν τις γιαγιάδες του χωριού που απέδιδαν τον πονοκέφαλο στο μάτι
Οχι όλοι σας και οχι για όλα τα θέματα στο συγκεκριμενο θρεντ, μονο σε αυτους που προσπαθησαν να το παιξουν ειδικοι και να κρίνουν και να αποδώσουν φταίξιμο και αιτίες πίσω απο τα εμβόλια χωρίς το ανάλογο επιστημονικό υπόβαθρο.
Δεν πειράζει κάποια στιγμή θα μαθουμε πως το google search δεν μας κανει γιατρους, ψυχιατρους και ειδημονες επι παντος επιστητου.
Μεχρι τοτε σας παραδιδω τα ηνεία να συνεχίσετε αυτό το ατέρμονο παραλήρημα :
astrazeneka thromvoseis vs pfizer miokardia vs moderna karafla
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
1810ς
"Ρε σείς, αυτό το νέο φάρμακο η μορφίνη, σας κάνει και σας βαρύ κεφάλι?"
"Ώχουυυ μωρέ είσαι γιατρός?"


1880ς
"Ρε σείς, αυτό το νέο φάρμακο η κοκαϊνη, σας κάνει και σας βαρύ κεφάλι?"
"Ώχουυυ μωρέ είσαι γιατρός?"

1920ς
"Ρε σείς, αυτό το νέο χαπάκι Ραδίου, σας κάνει και σας βαρύ κεφάλι?"
"Ώχουυυ μωρέ είσαι γιατρός?"


1940ς
"Ρε σείς, αυτό το νέο απολυμαντικό το DDΤ, σας κάνει και εσάς βαρύ κεφάλι?"
"Ώχουυυ μωρέ είσαι γιατρός?"


1950ς
"Ρε σείς, έκανα μια κούτα τσιγάρα σήμερα και έχω βαρύ κεφάλι"
"Ώχουυυ μωρέ είσαι γιατρός?"


2021ς
[POST DELETED]
[DEBUNKED BY SNOPES - Find more about the Coronavirus crisis at WHO.org]
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, οι άνθρωποι που νόσησαν είτε με ελαφριά συμπτώματα, είτε με σοβαρότερα, παρουσιάζουν μεγάλη απώλεια αντισωμάτων ακόμη και μετά από μόλις έναν μήνα, ενώ μοιάζουν σχεδόν εξ ολοκλήρου «ανοχύρωτοι» απέναντι στις μεταλλάξεις, τόσο σε ότι αφορά στη βρετανική, όσο και -πολύ περισσότερο- στη «Δέλτα» ή αλλιώς στην ινδική μετάλλαξη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, οι άνθρωποι που νόσησαν είτε με ελαφριά συμπτώματα, είτε με σοβαρότερα, παρουσιάζουν μεγάλη απώλεια αντισωμάτων ακόμη και μετά από μόλις έναν μήνα, ενώ μοιάζουν σχεδόν εξ ολοκλήρου «ανοχύρωτοι» απέναντι στις μεταλλάξεις, τόσο σε ότι αφορά στη βρετανική, όσο και -πολύ περισσότερο- στη «Δέλτα» ή αλλιώς στην ινδική μετάλλαξη.
Αποκλείεται, αφού η επίσημη οδηγία είναι ότι όσοι το πέρασαν με φυσικό τρόπο δε χρειάζονται το εμβόλιο για μισό χρόνο.
1624201187184.png
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top