• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
πολλές... (κυρίως γυναίκες) με ψυχοσωματικα
Εσύ πού το ξέρεις οτι είχαν ψυχοσωματικά;

Επίσης όταν λες οτι εμβολιάζεις τί εννοείς; Νοσοκόμες δεν εμβολιάζουν; Εννοείς οτι ήσουν ο υπεύθυνος γιατρός που τού λένε τα ιατρικά τους προβλήματα;

ρωτησα το γιατρο (ενας νεος στα 35 κοντα) αν πρεπει να εχω το νου μου για πονο στο στηθος και μυοκαρδιτιδα κλπ και η απαντηση του ηταν ενα απλανες βλεμμα στο κενο και "δεν το εχω ακουσει αυτο δεν ξερω"
Η απάντηση είναι απλή. Στα @@ του τί πρέπει να έχεις στο νου σου εσύ. Οι περισσότεροι γιατροί έτσι είναι εκτός αν τους πληρώνεις. Αν τους πληρώσεις και τεμενάδες σού κάνουν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Σήμερα είναι η 4η φορά που ήμουν υπεύθυνος εμβολιασμού αυτή τη φορά στα pfizer. Συνολικά 140 εμβολίασα και πιστεύω πως πρόκειται για πανελλήνιο ρεκορ... 17 εμβολιασμούς την ώρα.... κανένας στο πανελλήνιο δε πρόκειται να έχει περάσει αυτό το ρεκόρ...
Nα σαι καλά Φώκο. Χαρη σε σένα "τσακώσαμε" πάνω από 8 εκατομμύρια εμβολιασμούς σήμερα...
1624737732580.png
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εσύ πού το ξέρεις οτι είχαν ψυχοσωματικά;

Επίσης όταν λες οτι εμβολιάζεις τί εννοείς; Νοσοκόμες δεν εμβολιάζουν; Εννοείς οτι ήσουν ο υπεύθυνος γιατρός που τού λένε τα ιατρικά τους προβλήματα;
εμβολιάζω σημαίνει παίρνω την ευθύνη.. όταν λέμε πχ έβαλα ηπαρίνη σε αυτόν τον ασθενή (ο νοσηλευτής το χορηγεί αλλά ο ιατρός δίνει την εντολή) οποτε έμμεσα το κάνει ο ιατρός.

για κάθε ένα τους .. τα εμβόλια τα κάνουν νοσηλευτές και ουσιαστικά δε παίρνουν καμία ευθύνη εκτός αν βάλουν παραπάνω δοση από ότι χρειάζεται ή χρησιμοποιήσουν αλλη οδό.

τα ψυχοσωματικά είναι εξ αποκλεισμού παρόλα αυτά μερικά βγάζουν μάτι.... οταν καποιος δε νιώθει καλά τοτε πάει στην ανοζωογόνυση το βάζουμε σε monitor τον αφήνουμε 2 λεπτα παιρνουμε πιεση κάθεται 5 λεπτά εξω ή αναλόγα. Η γενική οδηγία σε όλους είναι 15 min να περιμένουν στο χώρο του νοσοκομείου.

Αν καποιος μολις κάνει το εμβόλιο κάνει σαν επιληψια δεν είναι επιληψία σχεδον πάντα είναι κρίση πανικού και έχω την εμπειρία πλέον να το διακρίνω με το μάτι :D και έχει πολύ πλάκα γιατί όλοι φοβούνται... (μερικές φορές βγάζουν πολύ τρομακτική εικόνα).

Αν καποιος αμέσως μετά το εμβόλιο πάθει κάτι είναι κατά 80-90% ψυχοσωματικό... παρόλα αυτά εφαρμόζεις τα ίδια με τους άλλους.

Συνήθως αυτοί που έχουν πραγματικά συμπτώματα κάθονται ήσυχοι και λενε είτε μεταλλική γευση στο στομα ή μουδιασμα στο στόμα (που αυτό είναι κατά βάση αληθινή ).


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Nα σαι καλά Φώκο. Χαρη σε σένα "τσακώσαμε" πάνω από 8 εκατομμύρια εμβολιασμούς σήμερα...
View attachment 82761
δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να με έχει περάσει πανελληνίως σήμερα.... κρίμα που δε καταγράφονται... ήμουν μηχανάκι σου λέω. Ουτε διάλλειμα ουτε τπτ...
140 ιστορικά σε 8 ώρες.... χωρίς φαί και νερό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπήκα σήμερα για ραντεβού στην πλατφόρμα και μου έβγαζε κατευθείαν 1η δόση και 2η δόση ύστερα από 21 ημέρες και δεν ανέφερε πουθενά ποιο εμβόλιο θα κάνω? σαν πρόβατο στη σφαγή θα πάω? προσωπικά θέλω να κάνω το τζόνσον για να ξεμπερδεύω, πως γίνεται να το επιλέξω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εμβολιάζω σημαίνει παίρνω την ευθύνη.. όταν λέμε πχ έβαλα ηπαρίνη σε αυτόν τον ασθενή (ο νοσηλευτής το χορηγεί αλλά ο ιατρός δίνει την εντολή) οποτε έμμεσα το κάνει ο ιατρός.

για κάθε ένα τους .. τα εμβόλια τα κάνουν νοσηλευτές και ουσιαστικά δε παίρνουν καμία ευθύνη εκτός αν βάλουν παραπάνω δοση από ότι χρειάζεται ή χρησιμοποιήσουν αλλη οδό.

τα ψυχοσωματικά είναι εξ αποκλεισμού παρόλα αυτά μερικά βγάζουν μάτι.... οταν καποιος δε νιώθει καλά τοτε πάει στην ανοζωογόνυση το βάζουμε σε monitor τον αφήνουμε 2 λεπτα παιρνουμε πιεση κάθεται 5 λεπτά εξω ή αναλόγα. Η γενική οδηγία σε όλους είναι 15 min να περιμένουν στο χώρο του νοσοκομείου.

Αν καποιος μολις κάνει το εμβόλιο κάνει σαν επιληψια δεν είναι επιληψία σχεδον πάντα είναι κρίση πανικού και έχω την εμπειρία πλέον να το διακρίνω με το μάτι :D και έχει πολύ πλάκα γιατί όλοι φοβούνται... (μερικές φορές βγάζουν πολύ τρομακτική εικόνα).

Αν καποιος αμέσως μετά το εμβόλιο πάθει κάτι είναι κατά 80-90% ψυχοσωματικό... παρόλα αυτά εφαρμόζεις τα ίδια με τους άλλους.

Συνήθως αυτοί που έχουν πραγματικά συμπτώματα κάθονται ήσυχοι και λενε είτε μεταλλική γευση στο στομα ή μουδιασμα στο στόμα (που αυτό είναι κατά βάση αληθινή ).


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να με έχει περάσει πανελληνίως σήμερα.... κρίμα που δε καταγράφονται... ήμουν μηχανάκι σου λέω. Ουτε διάλλειμα ουτε τπτ...
140 ιστορικά σε 8 ώρες.... χωρίς φαί και νερό.
Γιατρέ μου, εγώ που έχω ψυχοσωματικά λόγω αρρωστοφοβίας θα την παλέψω? υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να φοβόμαστε την ώρα εκείνη?
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπήκα σήμερα για ραντεβού στην πλατφόρμα και μου έβγαζε κατευθείαν 1η δόση και 2η δόση ύστερα από 21 ημέρες και δεν ανέφερε πουθενά ποιο εμβόλιο θα κάνω? σαν πρόβατο στη σφαγή θα πάω? προσωπικά θέλω να κάνω το τζόνσον για να ξεμπερδεύω, πως γίνεται να το επιλέξω?
Tο εμβόλιο της Johnson & Johnson κατά κύριο λόγο θα το βρεις (αν υπάρχει διαθεσιμότητα) σε Νοσοκομεία. Πολύ δύσκολα θα το βρεις σε τοπικό Κέντρο Υγείας ή σε MEGA εμβολιαστικό κέντρο. Όσον αφορά τα υπόλοιπα εμβόλια, με βάση την απόσταση της δεύτερης δόσης θα καταλάβεις ποιο εμβόλιο είναι. 21 ημέρες είναι της Pfizer, 28 ημέρες της Moderna και τουλάχιστον 8 εβδομάδες μετά είναι της AstraZeneca.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.

Είχε κάνει 1η δόση pfizer 5 Απριλίου και 2η 27 απριλίου. Δηλαδή κόλλησε 2 μήνες μετά τη 2η, ενώ ήταν σε πλήρη ανοσία. Και όχι απλά κόλλησε αλλά νόσησε, έκανε πνευμονία λένε και μπήκε σε νοσοκομείο. Δεν ξέρω τι φάση, περίεργο. Μια εξήγηση μπορεί να είναι ότι επειδή είναι και μεγάλος σε ηλικία 68 ετών, το ανοσοποιητικό του ίσως δεν έκανε επαρκή αντίδραση για να παράξει αρκετό πλήθος αντισωμάτων? Ή απλά στάθηκε άτυχος και ήταν στο 5% που δεν προστατεύει το εμβόλιο? @fockos


 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
λυσσα να κανουμε ολοι mRNA..γιατι όχι ενισχυτική δόση με κάποιο Κινεζικό ή το Novavax?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
λυσσα να κανουμε ολοι mRNA..γιατι όχι ενισχυτική δόση με κάποιο Κινεζικό ή το Novavax?
Ακόμα αυτά δεν είναι εγκεκριμένα από τον EMA στην Ευρώπη νομίζω..
Αλλά αυτό κράτησες από το παραπάνω? Εγώ κρατάω ότι το johnson δεν επαρκεί και πιθανόν να χρειαστεί και δεύτερη δόση για τη δέλτα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Ακόμα αυτά δεν είναι εγκεκριμένα από τον EMA στην Ευρώπη νομίζω..
Αλλά αυτό κράτησες από το παραπάνω? Εγώ κρατάω ότι το johnson δεν επαρκεί και πιθανόν να χρειαστεί και δεύτερη δόση για τη δέλτα.
Και τρίτη για τα mrna (λόγω αποτελεσμάτων από Ισραήλ)
Θα βγουνε τα αποτελέσματα για moderna και j&j και μέσα Ιούλη θα βγει έρευνα από ΗΠΑ και Ισραήλ για την κατάσταση των εμβολιασθέντων με pfizer και όποιες παρενέργειες.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλησπέρα, χτες έκανα δεύτερη δόση mRNA και σήμερα έχω side effects. Ειδικά το χέρι μου πονάει πολύ. Θα σας κρατάω ενήμερους.
 

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Tο εμβόλιο της Johnson & Johnson κατά κύριο λόγο θα το βρεις (αν υπάρχει διαθεσιμότητα) σε Νοσοκομεία. Πολύ δύσκολα θα το βρεις σε τοπικό Κέντρο Υγείας ή σε MEGA εμβολιαστικό κέντρο. Όσον αφορά τα υπόλοιπα εμβόλια, με βάση την απόσταση της δεύτερης δόσης θα καταλάβεις ποιο εμβόλιο είναι. 21 ημέρες είναι της Pfizer, 28 ημέρες της Moderna και τουλάχιστον 8 εβδομάδες μετά είναι της AstraZeneca.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αν και μετά από αυτό που διάβασα σήμερα από Αμερική ότι ίσως χρειαστούν ενισχυτική δόση με mrna όσοι έχουν κάνει το τζόνσον για την μετάλλαξη Δ, πάλι είμαι σε σύγχυση, μου φαίνεται δεν πρόκειται να κάνω κανένα μέχρι τα τέλη Αυγούστου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΠΟΥ: «Χρήση μάσκας και τήρηση των μέτρων και από τους εμβολιασμένους, λόγω της μετάλλαξης Δέλτα»​

Άρα Πάνε περίπατο τα προνόμια των εμβολιασμένων που ήθελε να προωθήσει η κυβέρνηση?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αν και μετά από αυτό που διάβασα σήμερα από Αμερική ότι ίσως χρειαστούν ενισχυτική δόση με mrna όσοι έχουν κάνει το τζόνσον για την μετάλλαξη Δ, πάλι είμαι σε σύγχυση, μου φαίνεται δεν πρόκειται να κάνω κανένα μέχρι τα τέλη Αυγούστου
Γιατί τι θα αλλάξει από Σεπτέμβρη;
Γνώμη μου, όπως και όλων των ειδικών (CDC, WHO) είναι να επισπευθεί όσο πιο σύντομα ο εμβολιασμός. Η Δελτα θα κάνει μεγάλη ζημιά όλο το καλοκαίρι και θα επικρατήσει από αύγουστο. Πλέον όλοι έξω είναι χωρίς μάσκα, οπότε εκθέτεις τον εαυτό σου σε μεγάλο ρίσκο αν μείνεις ανεμβολίαστος από επιλογή για ένα "θα δούμε από σεπτέμβρη". Ακόμα και johnson να κάνεις (ή ακόμα και ΑΖ αν τόσο πολύ δεν θέλεις mRNA, ωστόσο ΑΖ δε θα στο πρότεινα σε αυτή τη φάση κυρίως λόγω του μεγάλου μεσοδιαστήματος που σε πάει εκτός καλοκαιριού οπότε δεν έχει νόημα), θα είσαι προστατευμένος κατά μεγάλο ποσοστό έναντι βαριάς νόσησης, οπότε και όντως αν κολλήσεις στη χειρότερη να νοσήσεις με ήπια συμπτωματολογία.

Ωστόσο επειδή δεν παίζω το γιατρό (μπορείς να ρωτήσεις και γιατρούς πριν πάρεις την απόφαση αυτή) και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τα ρίσκα που παίρνει μόνος του, η επιλογή είναι φυσικά δική σου.
 

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γιατί τι θα αλλάξει από Σεπτέμβρη;
Γνώμη μου, όπως και όλων των ειδικών (CDC, WHO) είναι να επισπευθεί όσο πιο σύντομα ο εμβολιασμός. Η Δελτα θα κάνει μεγάλη ζημιά όλο το καλοκαίρι και θα επικρατήσει από αύγουστο. Πλέον όλοι έξω είναι χωρίς μάσκα, οπότε εκθέτεις τον εαυτό σου σε μεγάλο ρίσκο αν μείνεις ανεμβολίαστος από επιλογή για ένα "θα δούμε από σεπτέμβρη". Ακόμα και johnson να κάνεις (ή ακόμα και ΑΖ αν τόσο πολύ δεν θέλεις mRNA, ωστόσο ΑΖ δε θα στο πρότεινα σε αυτή τη φάση κυρίως λόγω του μεγάλου μεσοδιαστήματος που σε πάει εκτός καλοκαιριού οπότε δεν έχει νόημα), θα είσαι προστατευμένος κατά μεγάλο ποσοστό έναντι βαριάς νόσησης, οπότε και όντως αν κολλήσεις στη χειρότερη να νοσήσεις με ήπια συμπτωματολογία.

Ωστόσο επειδή δεν παίζω το γιατρό (μπορείς να ρωτήσεις και γιατρούς πριν πάρεις την απόφαση αυτή) και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τα ρίσκα που παίρνει μόνος του, η επιλογή είναι φυσικά δική σου.
ρε φίλε δεν βλέπεις ότι καθημερινά βγαίνουν και άλλα δεδομένα? επίσης η μετάλλαξη Δ δεν εμφανίστηκε τώρα, 2,5 μήνες πριν εμφανίστηκε και φαίνεται να έχει τα συμπτώματα ήπιας γρίπης απλά είναι πιο μεταδοτική. Επίσης διάβασε μόλις τώρα ανακοίνωση του ΠΟΥ, εγώ ουδέποτε έχω βγάλει την μάσκα, ούτε στους εξωτερικούς χώρους και εδώ και 1,5 χρόνο παρόλο που δουλεύω κανονικά, καθόλου τηλεργασία και έρχομαι καθημερινά με πολλούς ανθρώπους σε επαφή αλλά τηρώ πολύ αυστηρά όλους τους κανόνες προστασίας ουδέποτε κόλλησα τίπτα, ενώ ένας εμβολιασμένος που θα έχει καθησυχαστεί και δεν θα προσέχει με μόλις 60% προστασία ας πούμε που έχει από το άστρα ή 80% από πφριζερ ή και σχεδόν καθόλου από τα άλλα εμβόλια ποιος προστατεύεται περισσότερο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης ο ιός ύστερα από δύο καλοκαίρια αποδεικνύεται ξεκάθαρα εποχικός και αυτή τη στιγμή έχουμε με τα βίας 200 και 300 επιβεβαιωμένα κρούσματα σε όλη την Ελλάδα, άρα πόσο πιθανό είναι να βρεθείς με θετικό κρούσμα σε σχέση με τον Χειμώνα? και όλο και πάμε προς τον μηδενισμό στους διασωληνωμένους, επομένως παίζει και αυτό το ρόλο του στις σκέψεις μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
και όλο και πάμε προς τον μηδενισμό στους διασωληνωμένους, επομένως παίζει και αυτό το ρόλο του στις σκέψεις μου
Ναι οι διασωληνωμενοι μειωνονται επειδη ο περισσοτερος κοσμος πλέον εμβολιαζεται και αποτρεπεται 96% το hospitalization.
Επίσης ο ιός ύστερα από δύο καλοκαίρια αποδεικνύεται ξεκάθαρα εποχικός και αυτή τη στιγμή έχουμε με τα βίας 200 και 300 επιβεβαιωμένα κρούσματα σε όλη την Ελλάδα, άρα πόσο πιθανό είναι να βρεθείς με θετικό κρούσμα σε σχέση με τον Χειμώνα?
Θα σε παραπέμψω σε post μου πριν 2 βδομαδες. Το φετινό καλοκαίρι στην Ελλάδα είναι ηδη πολλαπλασια χειροτερα από περυσι. Και επισης το καλοκαιρι εχεις περισσοτερες επαφες με κοσμο καθως ολοι ειναι εξω και ειδικα φετος που ειναι εμβολιασμενοι και εχουν κουραστει απο τα μετρα, οι ανεμβολιαστει ειναι στον μεγαλυτερο κινδυνο.

με μόλις 60% προστασία ας πούμε που έχει από το άστρα ή 80% από πφριζερ ή και σχεδόν καθόλου από τα άλλα εμβόλια
Ξαναλέω, αυτά τα ποσοστα (που δεν ειναι τοσο, ειναι ψηλοτερα πχ pfizer στη δελτα ειναι 88-92% αλλα εστω) αφορουν την αποτελεσματικοτητα στο να κολλησεις. Εναντι θανατου/σοβαρης νοσησης ειναι στο 96%. Παραθετω προχθεσινο post μου. Πρώτα δηλαδη να σκεφτεσαι "το εμβολιο τι μου προσφερει εναντι σοβαρης νοσησης και εναντι θανατου ?" (η χειροτερη περιπτωση) και μετα να βλεπεις γενικα ποσοστα εναντι νοσησης και τελος μολυνσης (ναι αλλο μολυνση αλλο νοσηση).

Φορας εναμιση χρονο μασκα και προσεχεις. Κι εγω το ιδιο κανω. Και μαλιστα συχνα με καθημερινο πηγαινελα μεσα σε αστικα. Μεχρι τωρα επισης ο κοσμος προσεχε καπως πιο πολυ και φορουσε μασκες εστω για τα τυπικα, ή επειδη ηταν ανεμβολιαστος προσεχε περισσοτερο. Σιγουρα αυτο θα συνεβαλε στο να μην κολλησεις. Πλεον σχεδον κανεις δε φορά εξω. Επισης η Delta ειναι 2.5-3 φορες πιο μεταδοτικη και μολις που αρχισε να διαδιδεται και στην Ελλαδα (μεχρι τωρα δεν ειχε φτασει εδω). Οπότε αν φορας απλη μασκα και παλι εισαι σε ρισκο. Οπότε καποια στιγμη φτανει ενα σημειο που λες πρακτικα φτανει, θεωρω οτι γυριζω στην κανονικοτητα. Για εμενα αυτο το οριο ειναι 2 βδομαδες μετα τη 2η δοση. Ναι θεωρητικα παντα εχεις πιθανοτητα να κολλησεις, ακομα και σε πληρη ανοσια με το καλυτερο εμβολιο, αλλά αυτο δε σημαινει "τοτε γιατι να κανω το εμβολιο, αστο και βλεπουμε". Δες για αυτα post μου.

Κι εγω παρομοια τα σκεφτομαι ομως και προβληματιζομαι, δλδ εστω οτι ολοι το κανουμε και εχουμε πλήρη ανοσια. Και παλι υπαρχει περιπτωση να νοσησουμε, μετα μπορει να υπαρξει κι αλλη μεταλλαξη χειροτερη (ηδη υπαρχει μια νεα delta-plus, σαν τα κινητα βγαινουνε παναθεμα τες) αρα και παλι τι, μετρα και μασκες? Αναλογα, αν το εμβολιο παρεχει ακομα επαρκη καλυψη εξαρταται απο τον καθενα η επιλογη να παρει το ρισκο και να κανει την προσωπικη του διαχειριση ρισκου. Αν σου πουνε "η νεα μεταλλαξη δεν καλυπτεται απο τα εμβολια και τοσο", ε τοτε ξανα μετρα και περιμενεις νεο εμβολιο/booster. Αν σου πουνε "η νεα μεταλλαξη καλυπτεται κατα ~90% (εναντι αρχικου 95%) τοτε λες ενταξει και παλι θεωρω οτι ειναι αρκετο για να ειμαι ασφαλης". Ειναι ενας συμβιβασμος που κανεις που λες οτι πλεον το οριο εφτασε για μενα πρακτικα και θεωρω οτι μπορω να ζησω οπως και πριν. Θελω να πω οτι παντα, μα παντα οσο υπαρχει ο ιος, η πιθανοτητα να σου τυχει θα υπαρχει, καθως κανενα εμβολιο δεν ειναι 100% αποτελεσματικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι οι διασωληνωμενοι μειωνονται επειδη ο κοσμος εμβολιαζεται και αποτρεπεται 96% το hospitalization.

Θα σε παραπέμψω σε post μου πριν 2 βδομαδες. Το φετινό καλοκαίρι στην Ελλάδα είναι ηδη πολλαπλασια χειροτερα από περυσι. Και επισης το καλοκαιρι εχεις περισσοτερες επαφες με κοσμο καθως ολοι ειναι εξω και ειδικα φετος που ειναι εμβολιασμενοι και εχουν κουραστει απο τα μετρα, οι ανεμβολιαστει ειναι στον μεγαλυτερο κινδυνο.


Ξαναλέω, αυτά τα ποσοστα (που δεν ειναι τοσο, ειναι ψηλοτερα πχ pfizer στη δελτα ειναι 88-92% αλλα εστω) αφορουν την αποτελεσματικοτητα στο να κολλησεις. Εναντι θανατου/σοβαρης νοσησης ειναι στο 96%. Παραθετω προχθεσινο post μου. Πρώτα δηλαδη να σκεφτεσαι "το εμβολιο τι μου προσφερει εναντι σοβαρης νοσησης και εναντι θανατου ?" (η χειροτερη περιπτωση) και μετα να βλεπεις γενικα ποσοστα εναντι νοσησης και τελος μολυνσης (ναι αλλο μολυνση αλλο νοσηση).

Φορας εναμιση χρονο μασκα και προσεχεις. Κι εγω το ιδιο κανω. Και μαλιστα συχνα με καθημερινο πηγαινελα μεσα σε αστικα. Μεχρι τωρα επισης ο κοσμος προσεχε καπως πιο πολυ και φορουσε μασκες εστω για τα τυπικα, ή επειδη ηταν ανεμβολιαστος προσεχε περισσοτερο. Σιγουρα αυτο θα συνεβαλε στο να μην κολλησεις. Πλεον σχεδον κανεις δε φορά εξω. Οπότε αν φορας απλη μασκα και παλι εισαι σε ρισκο. Οπότε καποια στιγμη φτανει ενα σημειο που λες πρακτικα φτανει, θεωρω οτι γυριζω στην κανονικοτητα. Για εμενα αυτο το οριο ειναι 2 βδομαδες μετα τη 2η δοση. Ναι θεωρητικα παντα εχεις πιθανοτητα να κολλησεις, ακομα και σε πληρη ανοσια με το καλυτερο εμβολιο, αλλά αυτο δε σημαινει "τοτε γιατι να κανω το εμβολιο, αστο και βλεπουμε". Δες για αυτα post μου.

Κι εγω παρομοια τα σκεφτομαι ομως και προβληματιζομαι, δλδ εστω οτι ολοι το κανουμε και εχουμε ανοσια πληρη. Και παλι υπαρχει περιπτωση να νοσησουμε, μετα μπορει να υπαρξει κι αλλη μεταλλαξη χειροτερη (ηδη υπαρχει μια νεα delta-plus, σαν τα κινητα βγαινουνε παναθεμα τες) αρα και παλι τι, μετρα και μασκες? Αναλογα, αν το εμβολιο παρεχει ακομα επαρκη καλυψη εξαρταται απο τον καθενα η επιλογη να παρει το ρισκο. Αν σου πουνε "η νεα μεταλλαξη δεν καλυπτεται απο τα εμβολια και τοσο", ε τοτε ξανα μετρα και περιμενεις νεο εμβολιο/booster. Ειναι ενας συμβιβασμος που κανεις που λες οτι πλεον το οριο εφτασε για μενα πρακτικα και θεωρω οτι μπορω να ζησω οπως και πριν. Θελω να πω οτι παντα, μα παντα οσο υπαρχει ο ιος, η πιθανοτητα να σου τυχει θα υπαρχει, καθως κανενα εμβολιο δεν ειναι 100% αποτελεσματικο.
Δεν διαφωνώ σχεδόν πουθενά σε αυτά που γράφεις και εγώ είμαι από αυτούς που φοβόμουν τον ιό από την αρχή και τα έψελνα στους αρνητές αλλά τώρα όσο φοβόμουν και φοβάμαι τον ιό δεν γίνεται να μην φοβάμαι και τα εμβόλια που έχουν λίγους μήνες ζωής και πραγματικά τις τελευταίες ημέρες βασανίζομαι γιατί προσπαθώ να αποφασίσω ποιο εμβόλιο πρέπει να κάνω και κάθε μέρα αλλάζω γνώμη. Επίσης εγώ συνεχίζω να πιστευω πως αν το εμβόλιο ήταν υποχρεωτικό στους άνω των 60 ετών, στους υγειονομικούς και τις ευπαθείς ομάδες, προαιρετικό στους 30-59 και να μην δινόταν καθόλου στους υγιείς κάτω των 30 τα πράγματα θα ήταν καλύτερα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ σχεδόν πουθενά σε αυτά που γράφεις και εγώ είμαι από αυτούς που φοβόμουν τον ιό από την αρχή και τα έψελνα στους αρνητές αλλά τώρα όσο φοβόμουν και φοβάμαι τον ιό δεν γίνεται να μην φοβάμαι και τα εμβόλια που έχουν λίγους μήνες ζωής και πραγματικά τις τελευταίες ημέρες βασανίζομαι γιατί προσπαθώ να αποφασίσω ποιο εμβόλιο πρέπει να κάνω και κάθε μέρα αλλάζω γνώμη. Επίσης εγώ συνεχίζω να πιστευω πως αν το εμβόλιο ήταν υποχρεωτικό στους άνω των 60 ετών, στους υγειονομικούς και τις ευπαθείς ομάδες, προαιρετικό στους 30-59 και να μην δινόταν καθόλου στους υγιείς κάτω των 30 τα πράγματα θα ήταν καλύτερα
Να σου πω την αληθεια, οσο υπερ της pfizer και να ειμαι, τις προαλλες που πηγα να το κανω κατι με ειχε πιασει ειχα αγχος. Τοσα που ακουμε ενας φοβος υπαρχει ειδικα τη στιγμη που ερχεται η ωρα να το κανεις κι εσυ ο ιδιος και μπαινεις στο χορό πλέον. Ναι, υπάρχει ενας κινδυνος και απο τα εμβολια δεν μπορω να πω, πλεον το ξερουμε οτι εμφανιζουν διαφορα το καθε ενα, κανενα δεν ειναι 100% ασφαλες χωρις καμία παρενεργεια. Απλα τα ζυγιζεις και λες ρισκο εμβολιου ή ρισκο covid? Αναγκαστικα πρεπει να παρεις καποιο απο τα δύο. Τουλαχιστον της pfizer, απο αυτα που διαβαζω, στη χειροτερη χειροτερη, να σου κανει ειτε αναφυλακτικο (που εκει εισαι στο νοσοκομειο και σε περιμενουν με ενεση επινεφρινης οποτε σωζεται) ειτε μυοκαρδιτιδα (που ολες οι περιπτωσεις δεν ηταν σοβαρες (κανενας θανατος λογω μυοκαρδιτιδας) και αντιμετωπιστηκαν στο νοσοκομειο με αντιφλεγμονωδη νμζ)
 

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια, οσο υπερ της pfizer και να ειμαι, τις προαλλες που πηγα να το κανω κατι με ειχε πιασει ειχα αγχος. Τοσα που ακουμε ενας φοβος υπαρχει ειδικα τη στιγμη που ερχεται η ωρα να το κανεις κι εσυ ο ιδιος και μπαινεις στο χορό πλέον. Ναι, υπάρχει ενας κινδυνος και απο τα εμβολια δεν μπορω να πω, πλεον το ξερουμε οτι εμφανιζουν διαφορα το καθε ενα, κανενα δεν ειναι 100% ασφαλες χωρις καμία παρενεργεια. Απλα τα ζυγιζεις και λες ρισκο εμβολιου ή ρισκο covid? Αναγκαστικα πρεπει να παρεις καποιο απο τα δύο. Τουλαχιστον της pfizer, απο αυτα που διαβαζω, στη χειροτερη χειροτερη, να σου κανει ειτε αναφυλακτικο (που εκει εισαι στο νοσοκομειο και σε περιμενουν με ενεση επινεφρινης οποτε σωζεται) ειτε μυοκαρδιτιδα (που ολες οι περιπτωσεις δεν ηταν σοβαρες (κανενας θανατος λογω μυοκαρδιτιδας) και αντιμετωπιστηκαν στο νοσοκομειο με αντιφλεγμονωδη νμζ)
Στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν έχει επιβεβαιωθεί κάτι για pfizer και οι περισσότεροι που γνωρίζω αυτό το εμβόλιο έχουν κάνει και είχαν τις βασικές ήπιες λογικές παρενέργειες 1-2 ημέρες
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,590 μηνύματα.
Με αγχωνει η δήλωση του εφευρέτη των mRNA εμβολίων ότι καλό είναι οι νέοι να το αποφύγουν.

Ποια είναι η γνώμη σας;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Γενικα οι νεοι δεν χρειαζεται να κάνουν εμβολιο .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,590 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top