• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Για τα 150 ευρώ η καθηγήτρια Επιδημιολογίας του ΕΚΠΑ κ. Λινού υπενθυμίζει ότι η πρώτη δόση του εμβολίου δεν προστατεύει από την μετάλλαξη Δέλτα: «Εμένα αυτή η εξαγγελία με έκανε να ανησυχήσω ιδιαίτερα – δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή κίνηση. Ξέρουμε ότι η πρώτη δόση δεν καλύπτει και δεν καλύπτει καθόλου το variant Δέλτα, ελάχιστα, επομένως είναι πολύ επικίνδυνο ιατρικά.
Επομένως, αν προκριθεί μια τέτοια κίνηση να είναι 15 μέρες μετά τη δεύτερη δόση»
τόνισε.

Mε αλλα λόγια τα 150 ευρώ πρέπει να δίνονται 15 μέρες μετά την δεύτερη δόση.
Η μετά το εμβόλιο Τζόνσον που είναι μονοδοσικό.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Για τα 150 ευρώ η καθηγήτρια Επιδημιολογίας του ΕΚΠΑ κ. Λινού υπενθυμίζει ότι η πρώτη δόση του εμβολίου δεν προστατεύει από την μετάλλαξη Δέλτα: «Εμένα αυτή η εξαγγελία με έκανε να ανησυχήσω ιδιαίτερα – δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή κίνηση. Ξέρουμε ότι η πρώτη δόση δεν καλύπτει και δεν καλύπτει καθόλου το variant Δέλτα, ελάχιστα, επομένως είναι πολύ επικίνδυνο ιατρικά. Επομένως, αν προκριθεί μια τέτοια κίνηση να είναι 15 μέρες μετά τη δεύτερη δόση» τόνισε.
Ε βασικα απαξ και καποιος μπει στο χορο λες να μην κανει τη 2η? :p
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Ε βασικα απαξ και καποιος μπει στο χορο λες να μην κανει τη 2η? :p
Ναι, εννοείται ότι θα το κάνει αλλά καλύτερα να κάνει διακοπές αφού περάσει χρόνος από την δεύτερη δόση.
Όπως προείπα το μόνο ηθικό πράγμα είναι να επιστρατευτούν όλα τα δυνατά μέσα ώστε να αναχαιτιστεί η αρρώστια, οι θάνατοι και το μαράζωμα της οικονομίας. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.
Το θέμα είναι όμως να μαξιμιζαρουμε το αποτέλεσμα στόχο.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγω παντως εμβολιο δεν κανω
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
@fockos O Kevin (κτηνίατρος παρακαλώ) εμβολιασε το Σάββατο στην Γαλλία περισσότερα από 100 άτομα το Σάββατο από 12 έως 80 ετών.
Screenshot_2021-06-28-18-22-16-076.jpg
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ξεπεράσαμε το 77% εμβολιασμενων από 12 ετών και πάνω. Πάνω από 67% του συνολικού πληθυσμού. Ελπίζω να εγκριθεί σύντομα και για κατω των 12 να τελειώνουμε με τον ιό.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@fockos O Kevin (κτηνίατρος παρακαλώ) εμβολιασε το Σάββατο στην Γαλλία περισσότερα από 100 άτομα το Σάββατο από 12 έως 80 ετών.
View attachment 82807
εκανε την δουλεια του νοσηλευτή και λογικά τον τοποθετήσανε για όλη την βραδιά δεν εχει σχέση η ευθύνη η δικια μου με τη δικια του …. Δε έπαιρνε ιστορικα απλά προετοίμαζε τις δοσείς και τσιμπουσε και έτσι πάλι εγώ τον πέρασα κατα πολυ…. Αυτο που εκανα εγώ το Σάββατο δε το εχει κανέι κανένας …. 140+ ιστορικά σε 8 ωρες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατι ειμαι 19χρ και οι πιθανοτητες να νοσησω σοβαρα ειναι απειροελαχιστες
Πολυ σωστή σκεψη… ο λόγος για να το κάνουν οι νεοι ειναι για να περιοριστεί η πανδημια μειώνοντας την μετάδοση γιατι σε μια πανδημια αυτος που μεταδίδει ειναι ο ενεργος πολίτης.

Για αυτο θεωρώ την δώροκάρτα του κουλη έξυπνη επιλογή γιατι δίνει κινητρο και δε παίζει με την ηθική και το συναίσθημα



επισησ προσέξτε οτι σε καμια περίπτωση δεν επιβλήθηκε αναγκαστικός εμβολιασμός σε σμαδες πληθυσμού μονο υψηλή σύσταση ( με εξαίρεση τον αρχηγό της πυροσβεστικής που υποθέτω θα το πήρε πίσω)
……


τωρα περί μεταλλαξης Δ και λοιπες βλακείες δε θα το σχολιάσω γιατι θα βγουν οι επιστήμονες του φόρουμ να με λένε άσχετο (ισως το σχολίασω μεθαύριο )
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
τωρα περί μεταλλαξης Δ και λοιπες βλακείες δε θα το σχολιάσω γιατι θα βγουν οι επιστήμονες του φόρουμ να με λένε άσχετο (ισως το σχολίασω μεθαύριο )
Πες λιγο για την Δελτα τι πιστευεις, αυτο ειναι που μας καιει πλεον
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
@chester20080
Conclusions: This lack of clear benefit should cause governments to rethink their vaccination policy.

The present assessment raises the question whether it would be necessary to rethink policies and use COVID-19 vaccines more sparingly and with some discretion only in those that are willing to accept the risk because they feel more at risk from the true infection than the mock infection.

Currently, our estimates show that we have to accept four fatal and 16 serious side effects per 100,000 vaccinations in order to save the lives of 2–11 individuals per 100,000 vaccinations, placing risks and benefits on the same order of magnitude.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 82796
Το εψαξα αρκετα και βρηκα πως τελικα δεν ειναι καθολου αξιοπιστο, αλλα κομπογιαννιτικο με λιγα λογια.
Με καποιο περιεργο τροπο εχει περασει το peer review βεβαια, αλλα οι 2 reviewers εχουν ηδη παραιτηθει επειδη το καταλαβαν εκ των υστερων και μαλιστα η μία λεει ρητα να γινει retract. Στηνει τη μεθοδολογια οπως το βολευει χωρις να στεκουν πολλα πραγματα στην προσεγγιση που κανει για να καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα. Δύο βασικα λαθη ειναι 1. οτι χρησιμοποιει τη μετρικη NNTV η οποια εδω περα ειναι εντελως παραπλανητικη και 2. συγκρινει δεδομενα Ισραηλ (μολις 6 εβδομαδων) με δεδομενα απο Ολλανδια και τα μπλεκει χωρις να υπαρχει αντιπροσωπευση σε αυτα που κανει, ενω η ολλανδικη πηγη λεει "προσοχη να μην χρησιμοποιηθουν σαν αξιοπιστα δεδομενα σε ερευνες".

Διαβασε ολοκληρο αυτο το αναλυτικο αρθρο-κριτικη που βγηκε χθες και θα καταλαβεις τι εννοω:

Επισης για αξιοπιστια NNTV: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23246262/
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Ακόμα και αυτό το "με την πρώτη δόση" ενώ παντού εμβολιασμένος = 2 βδομάδες μετά την τελευταία δόση, δείχνει πόσο όχι και τόσο υγειονομικοί είναι οι σκοποί που εξυπηρετεί το "μέτρο".
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Το εψαξα αρκετα και βρηκα πως τελικα δεν ειναι καθολου αξιοπιστο, αλλα κομπογιαννιτικο με λιγα λογια.
Με καποιο περιεργο τροπο εχει περασει το peer review βεβαια, αλλα οι 2 reviewers εχουν ηδη παραιτηθει επειδη το καταλαβαν εκ των υστερων και μαλιστα η μία λεει ρητα να γινει retract. Στηνει τη μεθοδολογια οπως το βολευει χωρις να στεκουν πολλα πραγματα στην προσεγγιση που κανει για να καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα. Δύο βασικα λαθη ειναι 1. οτι χρησιμοποιει τη μετρικη NNTV η οποια εδω περα ειναι εντελως παραπλανητικη και 2. συγκρινει δεδομενα Ισραηλ (μολις 6 εβδομαδων) με δεδομενα απο Ολλανδια και τα μπλεκει χωρις να υπαρχει αντιπροσωπευση σε αυτα που κανει, ενω η ολλανδικη πηγη λεει "προσοχη να μην χρησιμοποιηθουν σαν αξιοπιστα δεδομενα σε ερευνες".

Διαβασε ολοκληρο αυτο το αναλυτικο αρθρο-κριτικη που βγηκε χθες και θα καταλαβεις τι εννοω:

Επισης για αξιοπιστια NNTV: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23246262/
Δεν ισχύει.
Δεν περνάει ένα paper ετσι.

Η κρίση σου βασίζεται σε αυτό που θέλεις να διαβάσεις, κάτι που το συγκεκριμένο δεν το κάνει.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Ακόμα και αυτό το "με την πρώτη δόση" ενώ παντού εμβολιασμένος = 2 βδομάδες μετά την τελευταία δόση, δείχνει πόσο όχι και τόσο υγειονομικοί είναι οι σκοποί που εξυπηρετεί το "μέτρο".
Καλα το "μετρο" εχεις πολλες σκοπιμοτητες, αλλα και ετσι αρκει. Αν ελεγε θα κανετε 1η δοση, θα κανετε 2η δοση, ε θα περιμενετε και 2 βδομαδες και τοτε τυχερουληδες τι σας εχω;; paysafe 150€! δε θα ειχε απηχηση αν το διατυπωνε ετσι. Ενω ειναι πιο ελκυστικο αν πει με την 1η δοση κερδιζετε 150€ σε δωροκαρτα. Γιατι σκεψου πως οποιος κανει 1η δοση δεν μπορει να μην κανει και 2η αφου θα μπει στο χορο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ισχύει.
Δεν περνάει ένα paper ετσι.

Η κρίση σου βασίζεται σε αυτό που θέλεις να διαβάσεις, κάτι που το συγκεκριμένο δεν το κάνει.
Διαβασε αυτο το λινκ που παρεθεσα με την κριτικη το 1ο. Εχει ολες τις αποδειξεις μεσα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Διαβασε αυτο το λινκ που παρεθεσα με την κριτικη το 1ο. Εχει ολες τις αποδειξεις μεσα.
Το διάβασα το λινκ, δεν οδηγήθηκα σε αυτό το συμπέρασμα.
Ποιος κάνει την κριτική πάνω στο paper ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1624921281975.png

ο κύριος συγγραφέας της εργασίας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


  • Today, the FDA is announcing revisions to the patient and provider fact sheets for the Moderna and Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccines regarding the suggested increased risks of myocarditis (inflammation of the heart muscle) and pericarditis (inflammation of the tissue surrounding the heart) following vaccination. For each vaccine, the Fact Sheet for Healthcare Providers Administering Vaccine (Vaccination Providers) has been revised to include a warning about myocarditis and pericarditis and the Fact Sheet for Recipients and Caregivers has been revised to include information about myocarditis and pericarditis. This update follows an extensive review of information and the discussion by CDC’s Advisory Committee on Immunization Practices meeting on Wednesday. The data presented at this meeting reinforced the FDA’s decision to revise the fact sheets and further informed the specific revisions. The warning in the Fact Sheets for Healthcare Providers Administering Vaccines notes that reports of adverse events suggest increased risks of myocarditis and pericarditis, particularly following the second dose and with onset of symptoms within a few days after vaccination. Additionally, the Fact Sheets for Recipients and Caregivers for these vaccines note that vaccine recipients should seek medical attention right away if they have chest pain, shortness of breath, or feelings of having a fast-beating, fluttering, or pounding heart after vaccination. The FDA and CDC are monitoring the reports, collecting more information, and will follow-up to assess longer-term outcomes over several months.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Καλα το "μετρο" εχεις πολλες σκοπιμοτητες, αλλα και ετσι αρκει. Αν ελεγε θα κανετε 1η δοση, θα κανετε 2η δοση, ε θα περιμενετε και 2 βδομαδες και τοτε τυχερουληδες τι σας εχω;; paysafe 150€! δε θα ειχε απηχηση αν το διατυπωνε ετσι. Ενω ειναι πιο ελκυστικο αν πει με την 1η δοση κερδιζετε 150€ σε δωροκαρτα. Γιατι σκεψου πως οποιος κανει 1η δοση δεν μπορει να μην κανει και 2η αφου θα μπει στο χορο.
Πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει μερική επιβράβευση. Δηλαδή 60 ευρώ με την πρώτη και άλλα ενενήντα με την δεύτερη δόση.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Νομιζω το πινακακι τα λεει ολα, και για μεταλλαξεις (Delta) και για εμβολια και για vs φυσικη ανοσια.

vaccines_covid_comparison_28Jun21.jpg
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Γιατι ειμαι 19χρ και οι πιθανοτητες να νοσησω σοβαρα ειναι απειροελαχιστες
γνωστη μου 19 παραλιγο να μπει μεθ...χωρις να εχει κανενα θεμα υγειας...και εγω 19 ειμαι αλλα το εκανα οχι μονο για τις ελευθεριες που λενε πως θα δωσουν αλλα γιατι θελω εγω οι φιλοι μου η οικογενεια μου και οι συμπολιτες μου να επανελθουν στην ζωη που υπηρχε προ πανδημιας...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top