• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Δεν είναι λιγότερο θανατηφόρος. Απλά υπάρχουν πολλοί εμβολιασμενοι στις μεγάλες ηλικίες και επομένως δεν νοσούν βαριά. Άμα αυξηθούν πάρα πολύ τα κρούσματα, θα αυξηθούν και οι νοσηλείες και οι νεκροί. Στην Βρετανία αυξάνουν σιγά σιγά και οι νοσηλείες κ οι νεκροί. Βέβαια σχεδόν όλοι είναι ανεμβολιαστοι.
Η ανοδος ειναι αρκετα μικρη.Εδω με 2.5-3κ κρουσματα και μειωνονται οι διασωληνωσεις.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Μόνο για εμβολιασμένους και νοσήσαντες τα υπαίθρια κέντρα διασκέδασης (protothema.gr)

Αλήθεια τώρα, ποιος σοβαρός άνθρωπος (εμβολιασμένος ή ανεμβολίαστος) θα δεχτεί να του κάνει έλεγχο ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων ο κάθε ταβερνιάρης για να πάει να φάει και να διασκεδάσει (τρόπος του λέγειν έτσι όπως τα 'καναν) για λίγες ώρες σ' ένα κωλομάγαζο;
Πόσο εκτός πραγματικότητας, κοινωνίας κ.λπ. και πόσο αδιάφορος μπορεί να είσαι για πολίτες επιχειρήσεις κ.λπ. για να παίρνεις τέτοια μέτρα;
Ο δελτα ειναι λιγοτερο θανατηφορος.Δεν βλεπει κανεις ακραια ανοδο στις μεθ.
Προκειμένου να τρομοκρατήσουν τον κόσμο και να τον πείσουν ότι κινδυνεύει μέχρι κι ετοιμοθάνατους από τροχαία ατυχήματα θα βλέπεις να καταγράφονται ως διασωληνωμένοι από κορονοϊό!:rolleyes:
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Μόνο για εμβολιασμένους και νοσήσαντες τα υπαίθρια κέντρα διασκέδασης (protothema.gr)

Αλήθεια τώρα, ποιος σοβαρός άνθρωπος (εμβολιασμένος ή ανεμβολίαστος) θα δεχτεί να του κάνει έλεγχο ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων ο κάθε ταβερνιάρης για να πάει να φάει και να διασκεδάσει (τρόπος του λέγειν έτσι όπως τα 'καναν) για λίγες ώρες σ' ένα κωλομάγαζο;
Πόσο εκτός πραγματικότητας, κοινωνίας κ.λπ. και πόσο αδιάφορος μπορεί να είσαι για πολίτες επιχειρήσεις κ.λπ. για να παίρνεις τέτοια μέτρα;

Προκειμένου να τρομοκρατήσουν τον κόσμο και να τον πείσουν ότι κινδυνεύει μέχρι κι ετοιμοθάνατους από τροχαία ατυχήματα θα βλέπεις να καταγράφονται ως διασωληνωμένοι από κορονοϊό!:rolleyes:
Πιστευω ναι θα το δεχτουν.Εδω δεχτηκαμε 7 μηνο λοκνταουν.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Πιστευω ναι θα το δεχτουν.Εδω δεχτηκαμε 7 μηνο λοκνταουν.
Αν όντως το δεχτούν τότε να ετοιμάζονται για λουκέτο α)γιατί θα στιγματιστούν στους ανεμβολίαστους (που σαν πελατεία είναι πολύ μεγαλύτερη από τους εμβολιασμένους) και τώρα αλλά και για πολύ καιρό μετά το τέλος όλης αυτής της παράνοιας, β)γιατί και οι εμβολιασμένοι που θέλουν να διασκεδάσουν σ' ένα bar, club κ.λπ. (χώρια τα περί προσωπικών δεδομένων αξιοπρέπειας κ.λπ. που ανέφερα πριν) δεν πρόκειται να πάνε σ' ένα τέτοιο μαγαζί για να κάθονται μπάστακες όλη την ώρα στις καρέκλες, γ)γιατί αργά ή γρήγορα θα κλείσουν από κρούσματα κορονοϊού αφού οι εμβολιασμένοι ούτε μάσκες φορούν ούτε test κάνουν, οπότε δεδομένων ότι συνεχίζουν να διασπείρουν κανονικά τον ιό όπως οι ανεμβολίαστοι κι οι μεταλλάξεις τους έχουν για πρωϊνό είναι θέμα χρόνου να τις διασπείρουν σ' όλα τα μαγαζιά, δ)γιατί και οι ίδιοι οι εμβολιασμένοι θα στιγματίζονται από τους ανεμβολίαστους οπότε θα προτιμούν να μη δίνουν στόχο και ε)γιατί τα λεφτά τελείωσαν, οπότε ας ξεχάσουν επιδοτήσεις απ' το Ε.Σ.Π.Α. αναστολές εργαζομένων επ' αμοιβή κ.λπ.
Σ' όλα τα παραπάνω πρόσθεσε και το ότι κάτω απ' αυτές τις συνθήκες κι όταν αυτές διαρκούν για μεγάλο χρονικό διάστημα (τον τελευταίο 1,5 χρόνο είμαστε σχεδόν όλους τους μήνες έτσι) αλλάζουν και οι συνήθειες (καταναλωτικές κ.λπ.) των πολιτών...εγώ π.χ. πήγαινα στα μπουζούκια μια φορά το εξάμηνο, σε club μια φορά το μήνα, σε bar κάθε βδομάδα και σε καφετέρια αρκετά συχνά, πλέον το πολύ πολύ να πάω σε κάποια υπαίθρια καφετέρια κοντά στη θάλασσα το καλοκαίρι και το χειμώνα διασκέδαση στο σπίτι, βόλτες σε πάρκα, βόλτες στο βουνό κ.λπ.
Σκέψου πόσοι ακόμη είναι σαν εμένα και πόσος τζίρος έχει χαθεί ουσιαστικά για πάντα απ' αυτά τα μαγαζιά έτσι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μόνο για εμβολιασμένους και νοσήσαντες τα υπαίθρια κέντρα διασκέδασης (protothema.gr)

Αλήθεια τώρα, ποιος σοβαρός άνθρωπος (εμβολιασμένος ή ανεμβολίαστος) θα δεχτεί να του κάνει έλεγχο ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων ο κάθε ταβερνιάρης για να πάει να φάει και να διασκεδάσει (τρόπος του λέγειν έτσι όπως τα 'καναν) για λίγες ώρες σ' ένα κωλομάγαζο;
Πόσο εκτός πραγματικότητας, κοινωνίας κ.λπ. και πόσο αδιάφορος μπορεί να είσαι για πολίτες επιχειρήσεις κ.λπ. για να παίρνεις τέτοια μέτρα;

Προκειμένου να τρομοκρατήσουν τον κόσμο και να τον πείσουν ότι κινδυνεύει μέχρι κι ετοιμοθάνατους από τροχαία ατυχήματα θα βλέπεις να καταγράφονται ως διασωληνωμένοι από κορονοϊό!:rolleyes:
Στο Twitter αναφέρουν ότι η εφαρμογή για το ελληνικό πιστοποιητικό έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης των στοιχείων μέσω το QR code για το ελληνικό πιστοποιητικό.
Ενώ για το ευρωπαϊκό δεν ισχύει
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Η ανοδος ειναι αρκετα μικρη.Εδω με 2.5-3κ κρουσματα και μειωνονται οι διασωληνωσεις.
Δες όμως τι γίνεται στην Ρωσία που δεν έχει καλή εμβολιαστικη καλυψη. 800 νεκροί την ημέρα. Η ρωσική στατιστική υπηρεσία κάνει λόγο για διπλάσιους νεκρούς. Δεν είδα πόσοι είναι οι νεκροί σήμερα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Στο Twitter αναφέρουν ότι η εφαρμογή για το ελληνικό πιστοποιητικό έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης των στοιχείων μέσω το QR code για το ελληνικό πιστοποιητικό.
Ενώ για το ευρωπαϊκό δεν ισχύει
Δε μ' ενδιαφέρει αν τα στοιχεία αποθηκεύονται κάπου ή όχι (έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα οι νόμοι ισχύουν αλά κάρτ τα προσωπικά μας δεδομένα διαρρέουν συνεχώς κι είναι στο έλεος του κάθε μπαγλαμά που έχει τις προσβάσεις), είναι θέμα αξιοπρέπειας...δέχεσαι π.χ. εσύ μπαίνοντας σε μια καφετέρια να σου ζητάει ένα τσογλάνι πιστοποιητικό που περιλαμβάνει ιατρικά σου δεδομένα;
Εγώ μόνο και μόνο στην ίδεα ότι θα πρέπει ν' απλώσω το χέρι να του δείξω το χαρτί ή την οθόνη του κινητού και να έχω και 4-5 τύπους να με κοιτάνε καθώς μπαίνω δε θέλω ούτε απ' έξω να περάσω!
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Δε μ' ενδιαφέρει αν τα στοιχεία αποθηκεύονται κάπου ή όχι (έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα οι νόμοι ισχύουν αλά κάρτ τα προσωπικά μας δεδομένα διαρρέουν συνεχώς κι είναι στο έλεος του κάθε μπαγλαμά που έχει τις προσβάσεις), είναι θέμα αξιοπρέπειας...δέχεσαι π.χ. εσύ μπαίνοντας σε μια καφετέρια να σου ζητάει ένα τσογλάνι πιστοποιητικό που περιλαμβάνει ιατρικά σου δεδομένα;
Εγώ μόνο και μόνο στην ίδεα ότι θα πρέπει ν' απλώσω το χέρι να του δείξω το χαρτί ή την οθόνη του κινητού και να έχω και 4-5 τύπους να με κοιτάνε καθώς μπαίνω δε θέλω ούτε απ' έξω να περάσω!
Μόλις το εξέτασα το app δεν βλέπω κάπου αποθήκευση.
Όχι δεν δέχομαι, ούτε καν να βλέπει ονοματεπώνυμο.

Φαντάζεσαι να ζητάνε και αστυνομική ταυτότητα ; Κατάντια.

Αν και πιστεύω οι μαγαζάτορες θα εστιάζουν στη φωτεινή ένδειξη...αλλά μιλάμε για εσωτερικούς χώρους
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις το εξέτασα το app δεν βλέπω κάπου αποθήκευση.
Όχι δεν δέχομαι, ούτε καν να βλέπει ονοματεπώνυμο.

Φαντάζεσαι να ζητάνε και αστυνομική ταυτότητα ; Κατάντια.

Αν και πιστεύω οι μαγαζάτορες θα εστιάζουν στη φωτεινή ένδειξη...αλλά μιλάμε για εσωτερικούς χώρους
Εγώ πιστεύω πως επειδή μιλάμε για Ελλάδα θα εφαρμοστεί κατά γράμμα στην αρχή και μετά θα μπαίνεις αβέρτα χωρίς έλεγχο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης κάποια πιο πονηρεμένη απο εμένα θα σκεφτόταν πως δεν είναι δα και κάτι τρελό να πλαστογραφήσει κανείς αυτό το χαρτί.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επίσης κάποια πιο πονηρεμένη απο εμένα θα σκεφτόταν πως δεν είναι δα και κάτι τρελό να πλαστογραφήσει κανείς αυτό το χαρτί.
το qr code πώς θα το πλαστογραφήσεις ;
δεν γίνονται τέτοια πράγματα
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ο σερβιτόρος θα ελέγχει και το qr code?
Νόμιζα απλά θα δείχνεις το χαρτι
Επειδή το χαρτί περιλαμβάνει Ονοματεπώνυμο, Ημ. Γεν., ΑΜΚΑ δεν μπορεί ο μαγαζάτορας να τα βλέπει ή ακόμη και να σου ζητήσει αστυν.ταυτότητα. Οπότε ο έλεγχος γίνεται με το QR code όπου βγάζει μόνο ονομα και επώνυμο
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
το qr code πώς θα το πλαστογραφήσεις ;
δεν γίνονται τέτοια πράγματα
Μόνο αν έχεις κάναν συνονόματο παππού, θείο κ.λπ. στο σόι σου που έχει εμβολιαστεί και σου δώσει το πιστοποιητικό του να πάρεις το QR και να το επικολλήσεις πάνω στο δικό σου!:lol:
Όπως και να 'χει ξαναλέω είναι θέμα αξιοπρέπειας, δε θα πλαστογραφούσα ποτέ χαρτί για να δείχνω τα στοιχεία μου και να μου παραβιάζει το ιατρικό απόρρητο το κάθε τσογλάνι στην καφετέρια, στη δουλειά ή οπουδήποτε αλλού (κι εμβολιασμένος να ήμουν το ίδιο θα έκανα)...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τώρα δεν ξέρω αν ζητάω πολλά για Ελλάδα αλλα αν βαζαν κάποιο αυτόματο σύστημα που θα βρίσκεται στην είσοδο,να χτυπάς το qr και σου δίνει το πράσινο φως;Ωστε να μην βλεπει κανεις αλλος τριτος προσωπικά στοιχεια.
Πολυ πιο κοστοβορο βεβαια να βαλεις κατι τετοιο σε ολη την εστιαση


συν του οτι θα βαρατε κανονικα καρτα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,439 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επειδή το χαρτί περιλαμβάνει Ονοματεπώνυμο, Ημ. Γεν., ΑΜΚΑ δεν μπορεί ο μαγαζάτορας να τα βλέπει ή ακόμη και να σου ζητήσει αστυν.ταυτότητα. Οπότε ο έλεγχος γίνεται με το QR code όπου βγάζει μόνο ονομα και επώνυμο

Μόνο αν έχεις κάναν συνονόματο παππού, θείο κ.λπ. στο σόι σου που έχει εμβολιαστεί και σου δώσει το πιστοποιητικό του να πάρεις το QR και να το επικολλήσεις πάνω στο δικό σου!:lol:
Όπως και να 'χει ξαναλέω είναι θέμα αξιοπρέπειας, δε θα πλαστογραφούσα ποτέ χαρτί για να δείχνω τα στοιχεία μου και να μου παραβιάζει το ιατρικό απόρρητο το κάθε τσογλάνι στην καφετέρια, στη δουλειά ή οπουδήποτε αλλού (κι εμβολιασμένος να ήμουν το ίδιο θα έκανα)...

Τελικά ο εστιάτορας πρέπει να ζητήσει από τον πελάτη και αστυνομική ταυτότητα !
Απίθανα πράγματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι έγινε εδώ ρε παιδιά ;

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τελικά μεταδίδουν και οι εμβολιασμένοι αλλά δεν υποβάλλονται σε τεστ...

Αθάνατη Ελλάδα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Καλά τώρα δεν ξέρω αν ζητάω πολλά για Ελλάδα αλλα αν βαζαν κάποιο αυτόματο σύστημα που θα βρίσκεται στην είσοδο,να χτυπάς το qr και σου δίνει το πράσινο φως;Ωστε να μην βλεπει κανεις αλλος τριτος προσωπικά στοιχεια.
Πολυ πιο κοστοβορο βεβαια να βαλεις κατι τετοιο σε ολη την εστιαση


συν του οτι θα βαρατε κανονικα καρτα
Αυτή είναι μια καλή ιδέα, αλλά στην Ελλάδα το κράτος δε δίνει 10€ για ν' αλλάξουμε ταυτότητες κι είμαστε ακόμη με τα πατσαβούρια τις αστυνομικές, θα δώσει για τέτοιο εξοπλισμό;:rolleyes:
Πετάνε τις ευθύνες και τις αποτυχίες τους στον κόσμο, βάζουν τους μαγαζάτορες να κάνουν τους χωροφύλακες και τέλος!

Άσε που ακόμη κι έτσι το όλο concept πάει περίπατο μόνο και μόνο που ουσιαστικά μένουν εκτός μαγαζιών οι ανεμβολίαστοι (κανείς δε θα δώσει 20€ για test για να πιεί μια μπύρα με 5€), είστε π.χ. μια παρέα 5 άτομα και οι 2 είναι ανεμβολίαστοι τι θα κάνετε, θα βγείτε βόλτα σε μέρος που μπαίνεις μόνο με πιστοποιητικό ή/και τεστ ή κάπου αλλού που δε θα σας ελέγξουν/διαχωρίσουν καν;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Το ευρωπαικο covid qr code δεν θελει server για να γινει validate. Συνεπώς αν το αποκρυπτογραφησει καποιος θα μπορει να κανει fake qr code ελευθεριας με οποιο όνομα θέλει για τους αντιεμβολιαστές φιλους του.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Βλέπω ασχολίαστο το αφήνουν, ούτε τα γνωστά ΜΜΕ...
Μεταδίδουν ή όχι ; Και πώς ποσοτικοποιείται η λιγότερη μετάδοση ;
1 μήνα μετά τον εμβολιασμό και όχι μόνο κόλλησε αλλά και διέσπειρε τον ιό σε τουλάχιστον 12 άτομα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επί της είδησης έχεις να σχολιάσεις κάτι ;

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top