• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Που είδες παραπληροφόρηση; Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;
Για το ότι ο πρόεδρος τις ΟΛΜΕ είπε πως εμβολιαστηκε το 85% των εκπαιδευτικών;
Και πως το ξέρει η ΟΛΜΕ :p; Έχει πρόσβαση στα ιατρικά στοιχεία των μελών του; Λοιπόν ακόμα και έτσι να είναι δεν υπάρχει ομοιομορφία από περιοχή σε περιοχή. Κάποιες έχουν 90% ποσοστό εμβολιασμού και ανεβάζει το ποσοστό και άλλες περιοχές 60%.


Η κυβέρνηση έκανε το λάθος να τα βάλει με τους ιατρούς και τα συνδικαλιστικά τους όργανα που είναι πολύ ισχυρά. Η μη απόλυση δίνει την ευχέρεια για συνδικαλιστικά παιχνίδια. Επίσης οι ιατροί είναι αντικατάστατοί σε αρκετές περιοχές. Αντίθετα οι εκπαιδευτικοί όχι. Έπρεπε να απολύσουν τους ανεμβολίαστους ιατρούς και να τους αντικαταστήσουν με άλλους. Κανένας δεν θα θυσίαζε την θέση του και το 85% θα γινόταν με συνοπτικές διαδικασίες 100%.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ, υπάρχει ένα σύνολο εμβολίων που κάνεις υποχρεωτικά, ηπατίτιδα, τέτανο, διφθερίτιδα, πολυομυελίτιδα, για να μπορείς να πας σχολείο.
Link1, Link2.

Ο καθένας επιλέγει μόνος του εάν θέλει να εμβολιαστεί ή όχι. Αυτό είναι δικαίωμά του. Το δικαίωμα αυτό δεν σημαίνει ότι η κοινωνία, ως σύνολο, οφείλει να τον κάνει δεκτό εάν δεν ακολουθεί τα πρότυπά της. Η εκάστοτε επιλογή έρχεται με κάποιες συνέπειες. Δεν μπορούμε να έχουμε την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Στην Ελλάδα έχουμε φτάσει σε 5,3 εκατ. εμβολιασμένους με τη δεύτερη δόση, 0,7 εκατ. με την πρώτη δόση, και το βασικό επιχείρημα των αντιεμβολιαστών είναι ότι "δεν ξέρω τι παρενέργειες μπορεί να μου προκαλέσει". Πώς να πείσεις έναν τέτοιο άνθρωπο με λογικά επιχειρήματα ρε @fockos , ώστε να χτίσει σύνειδηση; Είναι σαν το καπνιστή που καπνίζει, ενώ ξέρει ότι το τσιγάρο σκοτώνει, δεν ακούει από λογική.

Και μία ερώτηση για δυνατούς λύτες:
Αυτό το 20-30% των ανεμβολίαστων, που μπορεί να είναι δημόσιοι, ιδιωτικοί υπάλληλοι ή ελεύθεροι επαγγελματίες, σε νέο ενδεχόμενο lockdown μικρής ή μεγάλης κλίμακας, οφείλουν να αποζημιώνονται οικονομικά σε περίπτωση αναστολής της εργασίας τους; Αυτός, δηλαδή, που δεν εμβολιάζεται για να εκτελέσει το χρέος του προς το κοινωνικό σύνολο, δικαιούται να λάβει στη συνέχεια βοήθεια από το κοινωνικό σύνολο που λοιδόρησε;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Λοιπον αγαπημενε μου Φωτακη δειχνεις μπερδεμενος,αλλα εγω ειμαι εδω να σε ξεμπερδεψω.
Προσεξε να δεις.
Εισαι υπερμαχος του νεοφιλελευθερισμου και του καπιταλισμου και καλα κανεις για αυτο και ψηφιζεις ΝΔ.
Ομως το να ζητας τσαμπα τα ραπιντ τεστ σε αυτη τη φαση εκτος απο ολα τα αλλα ειναι και εντελως ανακολουθο με τον νεοφιλελευθερισμο που ζητας και θες.

Εδω, στον καπιταλισμο θελουν ιδιωτικα πανεπιστημια ,ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ,ολα ιδιωτικα,δεν δεχονται το κρατος του πατερουλη που σε φροντιζει,και εσυ ενω εχεις δωρεαν εκπαιδευση,Δωρεαν υγεια,ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΕΜΒΟΛΙΑ,τοσο καιρο ειχες δωρεαν τεστ,ζητας να στα πληρωσω εγω γιατι;

Ειναι εντελως ανακολουθο με την νεοφιλελε οπτικη σου Φωτη μου.

Θα σου ελεγα οτι και εγω που ειμαι ΚΕΝΤΡΟαριστερη εδω λεω πολυ κακως που ο μητσοτακης δινει στη μιση τιμη τα ραπιντ αντι να τα εχει στην κανονικη,20 ευρω το ενα διοτι ειναι και ανεφικτο οπως λενε τα εργαστηρια

Θα επρεπε να τα δινει 20 ευρω το ενα.

Εφοσον σου δινει πλεον την επιλογη να εμβολιαστεις ΔΩΡΕΑΝ το κρατος δεν μπορει να πληρωνει τις δικες σου φοβιες,και οταν λεμε κρατος εννοουμε το δημοσιο δηλαδη ΕΜΑΣ.

Το λαθος που εκανε και τον κατηγορω, ειναι που το παει λαου λαου μαλακά ενω θα επρεπε καιρο τωρα ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΟΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ σε ολο το δημοσιο και ιδιωτικο τομεα και εκπαιδευση,ΑΜΜΕΣΑ και οχι ΕΜΜΕΣΑ μεσω ραπιντ.Ή εμβολαιζεσαι ή φευγεις.Και αυτο βεβαια το κανει για ψηφοθηρικους λογους ξεκαθαρα.

Στο μεταξυ Φωτη δυστυχως τα ραπιντ αυτα δεν τα πληρωνει ο μητσοτακης απο την τσεπη του,αλλα επιβαρυνει το ΔΗΜΟΣΙΟ,εμεις ολοι δηλαδη και δεν καταννοω γιατι πρεπει εγω να πληρωσω την δικια σου φοβια ή ανευθυνοτητα.

Οποτε φωτη μου χωνεψε το και κανε το εμβολιακι αν δεν το εχεις κανει,διοτι δεν σε συμφερει.

Και ειπαμε...ειναι εναντια στον νεοφιλελευθερισμο και καποταλισμο που υποστηριζεις τοσο ενθερμα.
Πρεπει να ειμαστε συνεπεις με αυτα που πιστευουμε και οχι να τα θελουμε πραξη μονο ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥς. :hug:
Καλησπέρα.
Το εμβόλιο το εχω κανει πριν 1 μηνα ακριβώς ( το Johnson and Johnson). Δεν εχεις πουθενα αδικο σε αυτα που γράφεις σε σχεση με τον Νεοφιλελευθερισμο ομως στην υγεία ειναι το μονο πραγμα που θελω δημοσιο καθως ολοι εχουμε δικαίωμα σε αυτην ανεξαρτητα απο το εισοδημα μας. Για αυτο ειπα αυτο με το Rapid test.

Παντως επειδή σαν φοιτητης ειμαι σε ομαδικες το 50% εχει εμβολιαστεί ειδη η έκλεισαν ραντεβού. Νο1 σε προτίμηση ειναι το Pfizer και μετα το Johnson. Moderna δεν κανουν για καποιον λογο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχουμε φτάσει σε 5,3 εκατ. εμβολιασμένους με τη δεύτερη δόση, 0,7 εκατ. με την πρώτη δόση, και το βασικό επιχείρημα των αντιεμβολιαστών είναι ότι "δεν ξέρω τι παρενέργειες μπορεί να μου προκαλέσει". Πώς να πείσεις έναν τέτοιο άνθρωπο με λογικά επιχειρήματα ρε @fockos , ώστε να χτίσει σύνειδηση; Είναι σαν το καπνιστή που καπνίζει, ενώ ξέρει ότι το τσιγάρο σκοτώνει, δεν ακούει από λογική.
με τις σαχλαμάρες που λένε 2 χρόνια είναι δεδομένο ότι δε τους πιστεύει κανείς .... πέρσι λέγανε να βγει το εμβόλιο να γίναι ανοσία της αγέλης , πιο πριν λέγανε για το κοκούινκ.... .

πλέον αφού δε μπορούν να πείσουν αναγκάζουν τον κόσμο, το θέμα μου είναι τους αναγκάζεις φέτος κάθε χρόνο θα τους αναγκάζεις;
χάθηκε το παιχνίδι παιδιά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Μπα, οι ψεκες λένε συνέχεια σαχλαμάρες. Αναρωτιέμαι αν τις πιστεύουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μπα, οι ψεκες λένε συνέχεια σαχλαμάρες. Αναρωτιέμαι αν τις πιστεύουν.
Μόνο εσύ πιστεύεις οτι αυτά που λες είναι σωστά.
Αποφεύγεις να δεις το θέμα ολόπλευρα.
Απαντάς δείχνοντας τί συμβαίνει στην Ρωσία και όχι ευθέως σε διάλογο.

Είσαι ο πλέον αναξιόπιστος συνομιλητής, που πιστεύει οτι δεν λέει σαχλαμάρες.

Αδυνατείς να εξηγήσεις και τον δωδεκαψήφιο κωδικό που θα εμφανιστεί στο κινητό σου αν κάνεις σάρωση συσκευών στο blu tuth.

Και τώρα, είσαι ελεύθερος να μας ενημερώσεις για άλλη μια φορά για την κατάσταση στην Ρωσία.

Εγώ ο ψέκας, σε εσένα που επιθυμείς την αναβάθμιση σου.

Ομως, με έχεις κουράσει με τις σαχλαμάρες που λες, αποφεύγοντας την ουσιαστική συζήτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μολις τωρα δεν ξερω αν το εχετε αναρτησει ηδη, επειδη το διαβασα τωρα το βαζω

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Time to Herd: Tracking Covid-19 Vaccinations Rates
Ας ελπίσουμε να δυναμώσει ο ρυθμός των εμβολιασμών το προσεχές διάστημα, γιατί δε μας βλέπω πολύ καλά με 52,87...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Τώρα μόλις είδα ότι η Νότια Αφρική έχει μόνο 10% εμβολιασμούς. Άμα ξεφυτρώσει καμία μετάλλαξη εκεί πέρα δε θα μου κάνει εντύπωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Αυτοί που πραγματικά μας έβαλαν τα γυαλιά είναι οι πειθαρχημένοι και ιδιαίτερα ευσυνείδητοι Ιάπωνες, οι οποίοι όχι μόνο τηρούσαν και συνεχίζουν να τηρούν ευλαβικά τα μέτρα καθ'όλη τη διάρκεια της Πανδημίας, αλλά επειδή εκεί εμβολίασαν αρχικά ένα 5-10% μόνο, κυρίως ιατρικό-νοσηλευτικό προσωπικό και προσωπικό γηροκομείων, ώστε να ελέγξουν λίγο παραπάνω τα εμβολια (είχαν το περιθώριο εκεί γιατί διατηρούσαν σε χαμηλά επίπεδα τη νόσο), όταν εγκρίθηκαν τα εμβόλια, μέσα στο καλοκαίρι, σε 1,5 μήνα, έχουν εμβολιάσει πλήρως το 50% του πληθυσμού και ο ρυθμός εμβολιασμών αγγίζει το 1,03!!, πράγμα το οποίο σημαίνει πως αν διατηρηθεί ο ρυθμός αυτός, σε μόλις 38 ημέρες πιάνουν το πολύ ελπιδοφόρο ποσοστό του 70%!
Time to Herd: Tracking Covid-19 Vaccinations Rates
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ, υπάρχει ένα σύνολο εμβολίων που κάνεις υποχρεωτικά, ηπατίτιδα, τέτανο, διφθερίτιδα, πολυομυελίτιδα, για να μπορείς να πας σχολείο.
Link1, Link2.

Ο καθένας επιλέγει μόνος του εάν θέλει να εμβολιαστεί ή όχι. Αυτό είναι δικαίωμά του. Το δικαίωμα αυτό δεν σημαίνει ότι η κοινωνία, ως σύνολο, οφείλει να τον κάνει δεκτό εάν δεν ακολουθεί τα πρότυπά της. Η εκάστοτε επιλογή έρχεται με κάποιες συνέπειες. Δεν μπορούμε να έχουμε την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Στην Ελλάδα έχουμε φτάσει σε 5,3 εκατ. εμβολιασμένους με τη δεύτερη δόση, 0,7 εκατ. με την πρώτη δόση, και το βασικό επιχείρημα των αντιεμβολιαστών είναι ότι "δεν ξέρω τι παρενέργειες μπορεί να μου προκαλέσει". Πώς να πείσεις έναν τέτοιο άνθρωπο με λογικά επιχειρήματα ρε @fockos , ώστε να χτίσει σύνειδηση; Είναι σαν το καπνιστή που καπνίζει, ενώ ξέρει ότι το τσιγάρο σκοτώνει, δεν ακούει από λογική.

Και μία ερώτηση για δυνατούς λύτες:
Αυτό το 20-30% των ανεμβολίαστων, που μπορεί να είναι δημόσιοι, ιδιωτικοί υπάλληλοι ή ελεύθεροι επαγγελματίες, σε νέο ενδεχόμενο lockdown μικρής ή μεγάλης κλίμακας, οφείλουν να αποζημιώνονται οικονομικά σε περίπτωση αναστολής της εργασίας τους; Αυτός, δηλαδή, που δεν εμβολιάζεται για να εκτελέσει το χρέος του προς το κοινωνικό σύνολο, δικαιούται να λάβει στη συνέχεια βοήθεια από το κοινωνικό σύνολο που λοιδόρησε;
Εφόσον μιλάμε για εμβόλια που (αποδεδειγμένα πλέον) ΔΕΝ σταματούν τον ιό κι απλώς προστατεύουν (μέχρι ενός σημείου και για περιορισμένο χρονικό διάστημα) μεμονωμένα όποιον εμβολιαστεί με αυτά τότε δεν υφίσταται κανένα «χρέος προς το κοινωνικό σύνολο» κι όσα μέτρα λαμβάνονται κατά των ανεμβολίαστων συμπολιτών μας είναι απλά φασιστικές πρακτικές προκειμένου να (ξε)πουληθούν τα εν λόγω σκευάσματα και τίποτ' άλλο...

Υ.Γ. Έλεος με το κουλό επιχείρημα των αντιτετανικών κ.λπ. εμβολίων, γίνεστε πιο γραφικοί κι απ' τους ψεκασμένους...
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο ιός θα σκοτώσει εκατομμύρια, θα συνεχίσει να σκοτώνει μέχρι να επικρατήσει κάποια μετάλλαξη που θα είναι η λιγότερο επικίνδυνη (ας ελπίσουμε).

Αυτή η πανδημία θα παραστεί στην ιστορία ως η πανδημία που η ανθρωπότητα είχε απαραίτητα εργαλεία στα χέρια της λόγω της προόδου της τεχνολογίας, αλλά λόγω ανθρώπινης βλακείας εκατομμύρια που θα μπορούσαν να σωθούν τελικά πέθαναν.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Ο ιός θα σκοτώσει εκατομμύρια, θα συνεχίσει να σκοτώνει μέχρι να επικρατήσει κάποια μετάλλαξη που θα είναι η λιγότερο επικίνδυνη (ας ελπίσουμε).

β)Αυτή η πανδημία θα παραστεί στην ιστορία ως η πανδημία που η ανθρωπότητα είχε απαραίτητα εργαλεία στα χέρια της λόγω της προόδου της τεχνολογίας, αλλά λόγω ανθρώπινης βλακείας εκατομμύρια που θα μπορούσαν να σωθούν τελικά πέθαναν.
α)Άνθρωποι πεθαίνουν σε όλο τον κόσμο από διάφορες ασθένειες κάθε μέρα, για λίγους παραπάνω απ' τον κορονοϊό δεν (πρέπει να) θυσιάσουμε ούτε τις ατομικές μας ελευθερίες (και η «επιλογή νόσησης/θανάτου από κορονοϊό» είτε μας αρέσει είτε όχι είναι μια απ' αυτές) ούτε τη γενικότερη συνοχή των κοινωνιών μας...

β)Μακάρι να περάσει έτσι, γιατί μέχρι στιγμής εγώ το μόνο που βλέπω είναι ατομικές ελευθερίες να έχουν ουσιαστικά καταργηθεί, πολιτικούς να καταχρεώνουν με ευκαιριακά δανεικά τους πολίτες αδιαφορώντας για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες, ελεγχόμενα Μ.Μ.Ε. επιπέδου Βόρειας Κορέας κ.ο.κ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top