• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Απάντησε ο Τσέστερ στο 20360 μήνυμα.
View attachment 85164
η αληθεια είναι καπου στη μέση. Το θέμα ειναι ότι χρησιμοποιούν το συνδικαλισμό για λόγους υγείας και φυσικά αυτό γίνεται και από την άλλη πλευρά.

Είμαι αντίθετως στο να αναγκάζεις υγειονομικούς να κάνουν εμβόλιο.....

τώρα καποιοι βλέπουν ιατρό και νομίζουν ότι ξέρει τα πάντα...
συγκεκριμένες ειδικότητες ξέρουν για τα εμβόλια και ο ορθοπαιδικός δεν είναι μια από αυτές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ο γιατρός στο προηγούμενο μήνυμα κάνει συνδικαλιστική μικροπολιτική. Γι' αυτό και αναφέρει το όνομά του. Είναι κρίμα που δεν ενημερώνεται όμως επιστημονικά. Απάντησε ο Τσέστερ στο 20360 μήνυμα.
View attachment 85164
Κοίτα την ουσία ρε και άσε το τι κάνει ο Χ και ο Y...κι εσύ όλη μέρα εδώ είσαι και χτυπάς κάρτα αλλά δε σου είπαμε τίποτα ούτε ψάχνουμε να δούμε αν το κάνεις δωρεάν ή με κάποιου είδους αμοιβή!:P
Η ουσία λοιπόν είναι ότι απ' τη μια έχεις γιατρούς με φυσική ανοσία και πολλά αντισώματα που μένουν εκτός Ε.Σ.Υ. κι από την άλλη γιατρούς εμβολιασμένους 6+ μήνες πριν με σχεδόν ανύπαρκτο φορτίο αντισωμάτων που συνεχίζουν κανονικά στις δουλειές τους και μάλιστα χωρίς την υποχρέωση να testάρονται!:rolleyes:
Θέμα χρόνου είναι να πάνε όλοι αυτοί στα δικαστήρια (που δε μπορούν να κρύβονται πίσω απ' το δάχτυλό τους επ' αόριστο) και να βρουν το δίκιο τους...κι εκεί πιστεύω είναι που θ' αρχίσει να τελειώνει όλο αυτό το πανηγύρι που έχει στηθεί εδώ και 6+ μήνες με τα εμβόλια!
Ως τότε υπομονή...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το ΣτΕ μέχρι τώρα με το να απορρίπτει αιτήματα αναστολών μια χαρά καταφέρνει και βάζει πλάτη στα εγκλήματα της κυβέρνησης, να δούμε όμως τι θα κάνει όταν τους πάνε τα εργαστηριακά αποτελέσματα από τα τεστ αντισωμάτων και των μεν και των δε και τους πουν «πάρτε θέση»!;)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ξαναδιάβασε τον όρκο του Ιπποκράτη.
ρκίζομαι στο θεό Απόλλωνα τον ιατρό και στο θεό Ασκληπιό και στην Υγεία και στην Πανάκεια και επικαλούμενος τη μαρτυρία όλων των θεών ότι θα εκτελέσω κατά τη δύναμη και την κρίση μου τον όρκο αυτόν και τη συμφωνία αυτή.

Να θεωρώ τον διδάσκαλό μου της ιατρικής τέχνης ίσο με τους γονείς μου και την κοινωνό του βίου μου. Και όταν χρειάζεται χρήματα να μοιράζομαι μαζί του τα δικά μου. Να θεωρώ την οικογένειά του αδέλφια μου και να τους διδάσκω αυτήν την τέχνη αν θέλουν να την μάθουν χωρίς δίδακτρα ή άλλη συμφωνία.

Να μεταδίδω τους κανόνες ηθικής, την προφορική διδασκαλία και όλες τις άλλες ιατρικές γνώσεις στους γιους μου, στους γιους του δασκάλου μου και στους εγγεγραμμένους μαθητές που πήραν τον ιατρικό όρκο, αλλά σε κανέναν άλλο.

Θα χρησιμοποιώ τη θεραπεία για να βοηθήσω τους ασθενείς κατά τη δύναμη και την κρίση μου, αλλά ποτέ για να βλάψω ή να αδικήσω. Ούτε θα δίνω θανατηφόρο φάρμακο σε κάποιον που θα μου το ζητήσει, ούτε θα του κάνω μια τέτοια υπόδειξη.

Παρομοίως, δεν θα εμπιστευτώ σε έγκυο μέσο που προκαλεί έκτρωση. Θα διατηρώ αγνή και άσπιλη και τη ζωή και την τέχνη μου. Δεν θα χρησιμοποιώ νυστέρι ούτε σε αυτούς που πάσχουν από λιθίαση, αλλά θα παραχωρώ την εργασία αυτή στους ειδικούς της τέχνης.

Σε όσα σπίτια πηγαίνω, θα μπαίνω για να βοηθήσω τους ασθενείς και θα απέχω από οποιαδήποτε εσκεμμένη βλάβη και φθορά, και ιδίως από γενετήσιες πράξεις με άνδρες και γυναίκες, ελεύθερους και δούλους. Και όσα τυχόν βλέπω ή ακούω κατά τη διάρκεια της θεραπείας ή και πέρα από τις επαγγελματικές μου ασχολίες στην καθημερινή μου ζωή, αυτά που δεν πρέπει να μαθευτούν παραέξω δεν θα τα κοινοποιώ, θεωρώντας τα θέματα αυτά μυστικά.

Αν τηρώ τον όρκο αυτό και δεν τον παραβώ, ας χαίρω πάντοτε υπολήψεως ανάμεσα στους ανθρώπους για τη ζωή και για την τέχνη μου. Αν όμως τον παραβώ και επιορκήσω, ας πάθω τα αντίθετα.

δε λεει πουθενά να εμβολίασω με το έτσι θέλω ανθρωπους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
δε λεει πουθενά να εμβολίασω με το έτσι θέλω ανθρωπους.
Φώκο, ενας ανεμβολίαστος γιατρός είναι ό,τι και ένας στρατιώτης χωρίς όπλα. Εσύ γιατί έκανες το εμβόλιο; Για να πας στην μάχη με τον κορονοιό οπλισμένος και να προστατεύψεις όσο γίνεται τον ευατό σου και τους ασθενείς σου. Έτσι δεν είναι;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φώκο, ενας ανεμβολίαστος γιατρός είναι ό,τι και ένας στρατιώτης χωρίς όπλα. Εσύ γιατί έκανες το εμβόλιο;
συμφωνώ προσωπικά θεωρώ χαζό να μη κάνεις εμβόλιο ως υγειονομικός αλλά σεβομαι και την αλλη αποψη
θεωρώ δε πρέπει να επιβληθεί σε κανέναν να κάνει κάτι που δε θέλει....
και αν γίνει αυτό σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης να γίνει καθολικό για πολλους κλάδους.

τα οπλα του ιατρού είναι το νυστέρι , το στηθοσκόπιο το εμβόλιο ειναι η ασπίδα του ιατρού ώστε να μη κολλήσει
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
και αν γίνει αυτό σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης να γίνει καθολικό για πολλους κλάδους.
Το αν θα γίνει καθολικό σε άλλους κλάδους θα εξαρτηθεί από την πορεία του ιού και από το ποσοστό εμβολιασμού και στους άλλους κλάδους. Αυτό γίνεται και σε άλλες χώρες. (Γαλλία, Ιταλία, Ολλανδία κτλ)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το αν θα γίνει καθολικό σε άλλους κλάδους θα εξαρτηθεί από την πορεία του ιού και από το ποσοστό εμβολιασμού και στους άλλους κλάδους. Αυτό γίνεται και σε άλλες χώρες. (Γαλλία, Ιταλία, Ολλανδία κτλ)
ο ιος διασπείρεται το υγειονομικό είναι εκπαιδευμένο να φορά σωστα τη μάσκα και να μη μεταδιδει.

Αν θελεις να σταματήσεις μια πανδημία εμβολιάζεις αυτούς που δε κρατούν μετρα (πχ καθηγητές, δασκάλους, στρατιωτικούς).

Ο συνδικαλιστής ορθοπαιδικός φορά μάσκα, πλένεται αποστειρώνει σωστα τα χέρια του, δε θα προσφέρει κάτι ουσιαστικο ο εμβολιασμός του ως προς την έκβαση της πανδημίας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
ο ιος διασπείρεται το υγειονομικό είναι εκπαιδευμένο να φορά σωστα τη μάσκα και να μη μεταδιδει.
Δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος γι αυτό. Εχω δει αρκετούς υγειονομικούς... Επίσης ο ιός είναι αρκετά έξυπνος, ειδικά η συγκεκριμένη μετάλλαξη που είναι πολύ πιο μεταδοτική.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος γι αυτό. Εχω δει αρκετούς υγειονομικούς... Επίσης ο ιός είναι αρκετά έξυπνος, ειδικά η συγκεκριμένη μετάλλαξη που είναι πολύ πιο μεταδοτ
ολοι οι εκπαιδευτικοι που εχω δει δε τηρούν σωστά τα μέτρα....
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
ολοι οι εκπαιδευτικοι που εχω δει δε τηρούν σωστά τα μέτρα....
Ο «φίλος» μας ο Βασίλης δεν έχει πειστεί γι' αυτό που λες (παρά το ότι δεν έχει αναφερθεί μέχρι σήμερα ΟΥΤΕ ΕΝΑ σχετικό περιστατικό μετάδοσης από υγειονομικό προσωπικό προς ασθενείς) αλλά έχει πειστεί για όλα τα υπόλοιπα κι ας είναι πολλά από αυτά ακόμη υπό διερεύνηση!:rolleyes:
Απορώ που ασχολείσαι σοβαρά μαζί του...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω οτι γίνεται σε πολλές χώρες ανάλογα με το επιδημιολογικό προφίλ τους. Στο Βατικανό π.χ είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για όλους τους ενήλικες.
Η Ελλάδα είναι χώρα ηλικιωμένων και έχει υψηλό τουρισμό. Οπότε, το απαιτούν και οι τουρίστες. Δε θέλετε να πάει καλά ο τουρισμός; Αρκετά δε χτυπήθηκε πέρσι;

Στις ΗΠΑ νομίζω έγινε συζήτηση για την υποχρεωτικότητα στα σχολεία. Δεν αποφάσισαν ακόμα.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,561 μηνύματα.
Με τα πρωτόκολλα που φαίνεται πως θα ισχύσουν φέτος στα σχολεία, μάλλον θα γελάσουμε πολύ αυτή τη σχολική χρονιά:

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
Κάτι ανάλογο είδα στην Γαλλία. Φαίνεται τα βγάζουν πανω κάτω αντιγράφοντας ο ένας τον άλλο με μικροαλλαγές.

Δεν ξέρω αν κάποιος ξέρει τι γίνεται σε άλλες χώρες. Ας μας ενημερώσει αν γίνεται.

Στην Βρετανία βλέπω ότι ξεκίνησαν εμβολιασμούς πριν από τέσσερις μέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,114 μηνύματα.
1.376.760 για Ιούλη λοιπόν, ευτυχώς δεν είναι χαμηλότερα και από Μάη.
Η διαφορά ωστόσο είναι πως ενώ μέχρι πριν ~2 βδομάδες είχαμε περίπου 30k νέες πρώτες δόσεις ανά μέρα, πλέον έχουν πέσει στις 15k.
Σχεδόν σίγουρα θα 'ναι πιο κάτω μες στον Αύγουστο, όποτε προβλέπω να μπαίνουμε Σεπτέμβρη με 5.75-5.85m πλήρως.
Με ούτε καν 5.75m δεν έκλεισε ο Αύγουστος λοιπόν, μόλις 572.440 νέοι πλήρως.
Για να δούμε και Σεπτέμβρη με τις υποχρεωτικότητες μέσα. Θα υπέθετα ότι οι περισσότεροι εξ' όσων αναγκάζονται θα πάνε για Johnson λόγω μικρότερου διαστήματος άρα η όποια αύξηση θα φανεί σίγουρα μέχρι τέλος του μήνα.
Και τα νούμερα του Οκτώβρη θα εξαρτηθούν αρκετά και απ' τον καιρό. Ίσως κάποιοι ανεμβολίαστοι να το κάνουν τότε λόγω ban σε εστίαση.

Και κάπου μέσα Νοέμβρη, αν δεν αυξηθούν υποχρεωτικότητες/αλλάξουν μέτρα για ανεμβολίαστους/έρθει πάλι λοκντάουν πιάνουμε το ταβάνι μας και εικάζω ξεκινάνε και αναμνηστικές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
Πιάσαμε 6 εκατομμύρια που έχουν κάνει την πρώτη δόση. Δεν είναι αρκετά αλλά είναι μια βάση.
1630523156347.png

Το 65% στον ενήλικο πληθυσμό δεν είναι όμως αρκετό. Σίγουρα πρέπει να ενισχυθούν οι εμβολιασμοί που διακόπηκαν λόγω Αυγούστου.
Ελπίζω ότι με τους εμβολιασμούς των νέων με την έναρξη των μαθημάτων (πολλοί γονείς πιστεύω οτι φοβούνται μην κολλήσουν στα σχολεία και τα πανεπιστήμια τα παιδιά τους) να πάμε καλύτερα.

Πάντως δεν είναι αυτός ο πραγματικός πληθυσμός της Ελλάδας. Γυρω στο μισό εκατομμύριο, κυρίως νέοι, έφυγαν για να αναζητήσουν μια καλύτερη τύχη λόγω της παρατεταμένης κρίσης.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και κάπου μέσα Νοέμβρη, αν δεν αυξηθούν υποχρεωτικότητες/αλλάξουν μέτρα για ανεμβολίαστους/έρθει πάλι λοκντάουν πιάνουμε το ταβάνι μας και εικάζω ξεκινάνε και αναμνηστικές.
Όσο αυξάνονται οι «υποχρεωτικότητες», τα «ban», οι εκβιασμοί κι όλα αυτά τα καργιολίκια στα οποία επιδίδονται εδώ και 6+ μήνες (είτε λόγω ανικανότητας είτε επίτηδες στα πλαίσια του «διαίρει και βασίλευε») τόσο θ' αυξάνονται και όσοι παίρνουν ανάποδες κάθε μέρα...αν συνεχίσουν έτσι μόνο ο Βασίλης θα πάει για 3η δόση!:lol:
Πάντως δεν είναι αυτός ο πραγματικός πληθυσμός της Ελλάδας. Γυρω στο μισό εκατομμύριο, κυρίως νέοι, έφυγαν για να αναζητήσουν μια καλύτερη τύχη λόγω της παρατεταμένης κρίσης.
Και που 'σαι ακόμα, έχει να φύγει κόσμος το προσεχές εξάμηνο που θα τρίβετε τα μάτια σας...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top