• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Well then, βάση της λογικής σου, αφού και εσύ δεν είσαι στατιστικός, η σύγκρισή σου είναι ακύρη (για ακόμα έναν λογο) 😁😁.
Καμία σύγκριση δεν είναι άκυρη, εξάλλου το έχουμε πει η μόνη ιδιότητα που έχεις σε αυτό το φορουυμ είναι να ειρωνεύεσε χωρίς να προσφέρεις κάτι στη συζήτηση. Το τμήμα μου συγγνώμη αν σε απογοητεύσω έχει μέσα μαθήματα στατιστικής τα οποία έχω περάσει με επιτυχία, εσυ από την άλλη δεν έχεις κάποια σχέση με τη στατιστική άρα εντάξει δεν μπορείς να έχεις αποψη επι του θέματος. Λες λοιπόν ότι η σύγκριση μου είναι άκυρη πάμε να δούμε γιατί δεν είναι άκυρη για κανένα λόγο.

•Πρώτο κύμα πανδημίας. Η Σουηδία κατάγραψε την περίοδο Μαρτίου-Ιουνίου 2020 90 χιλιάδες κρουσματα και 5 χιλιάδες νεκρούς σε αντίθεση με την Ελλάδα που είχε μόλις 4 χιλιάδες κρουσματα και 400 νεκρούς αν θυμάμαι καλά. Η χώρα μας τότε ήταν το πρότυπο της Ευρώπης για την αντιμετώπιση του COVID.

•Δεύτερο και τρίτο κύμα. Την περίοδο Νοεμβριου- Μαΐου η Ελλάδα καταγράφει 390 χιλιάδες κρουσματα και 12 χιλιάδες νεκρούς σε αντίθεση με την Σουηδία η οποία χωρίς κανένα σχεδόν μέτρο κατέγραψε το ίδιο διάστημα 9 χιλιάδες νεκρούς δηλαδή 3 χιλιάδες λιγότερους σε σχέση με εμάς.

Πρωτα πρώτα η οικονομία στην Ελλάδα και συγκεκριμένα το εμπόριο ηταν εγκληματικό που έκλεισε καθώς από τη μια η αγορά έκλεισε για 7 μήνες όταν όλοι μαζευόταν σε σπίτι ο ένας πάνω στον άλλον, βέβαια δεν περίμενα η επιτροπή να έχει το IQ ώστε να καταλάβει ότι από τη στιγμή που όλοι είμαι στους δρόμους δεν υπήρχε λόγος να παραμένει κλειστή η οικονομία. Για την εστίαση δεν μπορώ να είμαι σίγουρος καθώς στην εστίαση το χειμώνα θα ήταν δύσκολα τα πράγματα επειδη όλοι καθονται σε εσωτερικούς χώρους.

Ολοι λέτε για την μεγάλη έκταση της Σουηδίας, ναι αυτό είναι αλήθεια όχι όμως ολη καθώς το 50% της έκτασης της Σουηδιας δεν κατοικείται. Ο Δήμος της Στοκχόλμησ έχει 970.000 κατοίκους όταν ο Δήμος Αθηναίων έχει 700.000, ο Δήμος του Γκέτεμποργκ έχει 570.000 όταν η Θεσσαλονίκη έχει 320.000. Άρα οι Σουηδικες πόλεις έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα πληθυσμού από ότι οι Ελληνικές. Επίσης, η Ελλάδα είναι τουριστική χώρα αλλά το 80% έρχεται το καλοκαίριτο χειμώνα η Σουηδία έχει περισσότερους τουρίστες από ότι η Ελλάδα και επειδή μιλάμε για το διάστημα Νοεμβρίου- Απριλίου δεν μπορούμε να λέμε για τον τουρισμο, ο τουρισμός έπαιξε ρόλο στην αύξηση των κρουσμάτων από τα 27 στα 300 την περίοδο Ιουλίου-Σεπτεμβρίου.Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι στη Σουηδία ενα μεγάλο μέρος των ατόμων μεγάλης ηλικίας ζει σε οίκους ευγηρίας σε σχέση με την Ελλάδα όπου το ποσοστό αυτό ειναι αρκετά μικρότερο επόμενος και πάλι η Σουηδία έχει πιο κίνδυνο για την εξάπλωση του ιού. Επιπροσθετως όσο αφορα τον καιρό το κλίμα της Σουηδιας είναι αρκετά πιο κρύο από της Ελλάδας πράγμα που σημαίνει ότι όλοι είναι μέσα στο σπίτι και σε εσωτερικούς χώρους όπου ο ιός μεταδίδεται πιο εύκολα σε σχέση με την Ελλαδα όπου λόγω του ζεστού καιρου είναι ανεκτό να κάθεσαι έξω ακόμα και Νοέμβριο μήνα. Τέλος, τα σχολεία της Σουηδιας είναι πολύ πιο μεγάλα σε αριθμό, στην Ελλαδα τα σχολεία έχουν 300-350 μαθητές οταν ο αριθμός αυτός στα Σουηδικά σχολεία ξεπερνά τα 500.

Απο την άλλη το Σουηδικο σύστημα υγείας είναι από τα καλύτερα στο κοσμο άρα διαχειρίζεται τους ασθενείς με πολύ μεγαλύτερη προσοχή από ότι στην Ελλάδα συν ότι πλέον η Σουηδια εχει εμβολιαστεί πλήρως το 72-76%του πληθυσμού όταν στην Ελλάδα το ποσοστό αυτό είναι στο 60%

Γενικα το lockdown στο εμπόριο δεν χρειάζονταν από την στιγμή που μπαίνεις μέσα με μάσκες όταν από την άλλη στα σπίτια γινόντουσαν πάρτυ με 20 άτομα ο ένας πανω στον άλλον και αυτό φάνηκε καθώς σε 10 μήνες καταγραψαμε 14 χιλιάδες νεκρούς πολυ περισσότερους από χώρες που δεν είχαν τόσο σκληρά μέτρα (πχ Σκανδιναβία).
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Καμία σύγκριση δεν είναι άκυρη, εξάλλου το έχουμε πει η μόνη ιδιότητα που έχεις σε αυτό το φορουυμ είναι να ειρωνεύεσε χωρίς να προσφέρεις κάτι στη συζήτηση. Το τμήμα μου συγγνώμη αν σε απογοητεύσω έχει μέσα μαθήματα στατιστικής τα οποία έχω περάσει με επιτυχία, εσυ από την άλλη δεν έχεις κάποια σχέση με τη στατιστική άρα εντάξει δεν μπορείς να έχεις αποψη επι του θέματος. Λες λοιπόν ότι η σύγκριση μου είναι άκυρη πάμε να δούμε γιατί δεν είναι άκυρη για κανένα λόγο.

•Πρώτο κύμα πανδημίας. Η Σουηδία κατάγραψε την περίοδο Μαρτίου-Ιουνίου 2020 90 χιλιάδες κρουσματα και 5 χιλιάδες νεκρούς σε αντίθεση με την Ελλάδα που είχε μόλις 4 χιλιάδες κρουσματα και 400 νεκρούς αν θυμάμαι καλά. Η χώρα μας τότε ήταν το πρότυπο της Ευρώπης για την αντιμετώπιση του COVID.

•Δεύτερο και τρίτο κύμα. Την περίοδο Νοεμβριου- Μαΐου η Ελλάδα καταγράφει 390 χιλιάδες κρουσματα και 12 χιλιάδες νεκρούς σε αντίθεση με την Σουηδία η οποία χωρίς κανένα σχεδόν μέτρο κατέγραψε το ίδιο διάστημα 9 χιλιάδες νεκρούς δηλαδή 3 χιλιάδες λιγότερους σε σχέση με εμάς.

Πρωτα πρώτα η οικονομία στην Ελλάδα και συγκεκριμένα το εμπόριο ηταν εγκληματικό που έκλεισε καθώς από τη μια η αγορά έκλεισε για 7 μήνες όταν όλοι μαζευόταν σε σπίτι ο ένας πάνω στον άλλον, βέβαια δεν περίμενα η επιτροπή να έχει το IQ ώστε να καταλάβει ότι από τη στιγμή που όλοι είμαι στους δρόμους δεν υπήρχε λόγος να παραμένει κλειστή η οικονομία. Για την εστίαση δεν μπορώ να είμαι σίγουρος καθώς στην εστίαση το χειμώνα θα ήταν δύσκολα τα πράγματα επειδη όλοι καθονται σε εσωτερικούς χώρους.

Ολοι λέτε για την μεγάλη έκταση της Σουηδίας, ναι αυτό είναι αλήθεια όχι όμως ολη καθώς το 50% της έκτασης της Σουηδιας δεν κατοικείται. Ο Δήμος της Στοκχόλμησ έχει 970.000 κατοίκους όταν ο Δήμος Αθηναίων έχει 700.000, ο Δήμος του Γκέτεμποργκ έχει 570.000 όταν η Θεσσαλονίκη έχει 320.000. Άρα οι Σουηδικες πόλεις έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα πληθυσμού από ότι οι Ελληνικές. Επίσης, η Ελλάδα είναι τουριστική χώρα αλλά το 80% έρχεται το καλοκαίριτο χειμώνα η Σουηδία έχει περισσότερους τουρίστες από ότι η Ελλάδα και επειδή μιλάμε για το διάστημα Νοεμβρίου- Απριλίου δεν μπορούμε να λέμε για τον τουρισμο, ο τουρισμός έπαιξε ρόλο στην αύξηση των κρουσμάτων από τα 27 στα 300 την περίοδο Ιουλίου-Σεπτεμβρίου.Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι στη Σουηδία ενα μεγάλο μέρος των ατόμων μεγάλης ηλικίας ζει σε οίκους ευγηρίας σε σχέση με την Ελλάδα όπου το ποσοστό αυτό ειναι αρκετά μικρότερο επόμενος και πάλι η Σουηδία έχει πιο κίνδυνο για την εξάπλωση του ιού. Επιπροσθετως όσο αφορα τον καιρό το κλίμα της Σουηδιας είναι αρκετά πιο κρύο από της Ελλάδας πράγμα που σημαίνει ότι όλοι είναι μέσα στο σπίτι και σε εσωτερικούς χώρους όπου ο ιός μεταδίδεται πιο εύκολα σε σχέση με την Ελλαδα όπου λόγω του ζεστού καιρου είναι ανεκτό να κάθεσαι έξω ακόμα και Νοέμβριο μήνα. Τέλος, τα σχολεία της Σουηδιας είναι πολύ πιο μεγάλα σε αριθμό, στην Ελλαδα τα σχολεία έχουν 300-350 μαθητές οταν ο αριθμός αυτός στα Σουηδικά σχολεία ξεπερνά τα 500.

Απο την άλλη το Σουηδικο σύστημα υγείας είναι από τα καλύτερα στο κοσμο άρα διαχειρίζεται τους ασθενείς με πολύ μεγαλύτερη προσοχή από ότι στην Ελλάδα συν ότι πλέον η Σουηδια εχει εμβολιαστεί πλήρως το 72-76%του πληθυσμού όταν στην Ελλάδα το ποσοστό αυτό είναι στο 60%

Γενικα το lockdown στο εμπόριο δεν χρειάζονταν από την στιγμή που μπαίνεις μέσα με μάσκες όταν από την άλλη στα σπίτια γινόντουσαν πάρτυ με 20 άτομα ο ένας πανω στον άλλον και αυτό φάνηκε καθώς σε 10 μήνες καταγραψαμε 14 χιλιάδες νεκρούς πολυ περισσότερους από χώρες που δεν είχαν τόσο σκληρά μέτρα (πχ Σκανδιναβία).
Κοίτα, εγώ ένας απλός τειτζής είμαι και μια απλοϊκή τειτζήδικη στατιστική με 5 πέρασα. Είχα βέβαια και μία στο μεταπτυχιακό και μία στο διδακτορικό, χώρια που όλα τα πειράματα εν τέλη αναλύονται με στατιστική. Αλλά προφανώς, γνώμη δε μπορώ να έχω, γι' αυτό άλλωστε και δεν έβγαλα κανένα πόρισμα για το ποια χώρα διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση, αντίθετα με κάποιους άλλους ειδήμονες το φόρουμ. Τώρα αν εσύ ως αριστούχος 2oετής(?) Πανεπιστημιούχος, πιστεύεις ότι μπορείς να συγκρίνεις χώρες παρά τις διαφορές σε:

-Γεωγραφιά
-Κλιματολογία
-Κοινωνικές επαφές
-Eπαγγελματικές συνθήκες
-Ηλιακιακή κατανομή του πληθυσμού
-Υποδομές
-Ευσυνειδησία των πολιτών
-και οτιδήποτε άλλο δε μου έρχεται

κάντο ελεύθερα, αλλά μη περιμένεις να πάρει κανένα λογικό άτομο στα σοβαρά τους τυχαίους αριθμούς που πετάς. Σαν άτομο 5 χρόνια τώρα στη Σκανδιναβία (Σουηδία και Νορβηγία), μπορώ να πω ότι οι διαφορές με Ελλάδα είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν θες να κάνεις μια τουλάχιστον πιο λογική σύγκριση, κάντο με χώρες που έχουν περισσότερες ομοιότητες μεταξύ τους, παρά διαφορές (π.χ Σκανδιναβικές μεταξύ τους ή μεσογειακές).

Για παράδειγμα, δε ξέρω πως κατέληξες ότι η πυκνότητα του πληθυσμού Αθήνας-Στοκχόλμης είναι ο ίδιος, χωρίς να βάλεις μέσα την έκταση των πόλεων (ένα γρήγορο γκουγκλ λέει πως αθήνα είναι περίπου 4 φορές πιο πυκνοκατοικημένη). Πέρα από αυτό, ποια είναι πχ η πυκνότητα του πληθυσμού στα σημεία συνωστισμού, όπως πχ το μετρό; Τι ποσοστό των συμφοιτητών σου μετακινείται μεταξύ σπιτιού και πανεπιστημίου με ποδήλατο, αντί για ΜΜΜ, σε σχέση με τους φοιτητές στη Στοκχόλμη;

Όταν μιλάς για Χ νεκρούς από κόβιντ, πώς έχει οριστεί ο νεκρός από τον ιό; Και οι δύο χώρες έχουν τον ίδιο τρόπο καταγραφής;
Όταν μιλάς για Χ τεστ, η κανατομή των ειδών των τεστ (πχ μοριακά vs αντισωμάτων) είναι η ίδια; Τα άτομα στα οποία έχουν γίνει τα τεστ είναι επιλεγμένα τυχαία ή ηταν στοχευμένα, πχ σε άτομα που ήδη είχαν συμπτώματα ή επαφή με κρούσμα; Εν ολίγοις, πόσα είναι τα πραγματικά κρούσματα σε κάθε χώρα;


Just my quick 2 cents.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ήρθαν επίσημα τα αντισώματα μου
1633713008816.png


Όπως βλέπετε πέρα από το εμβόλιο δεν έχω εκτεθεί στον ιό οπότε βλέπουμε την πτωτική πορεία που έχουν τα αντισώματα σε μένα......
παρόλα αυτα έχω ικανό τίτλο αντισωμάτων 8 μήνες μετά την τη δεύτερη δόση πράγμα όμως που δεν ισχύει για όλους παιδιά....
βλέπουμε πως ανά τετράμηνο τα αντισώματα πέφτουν στο μισό και ότι στο έτος το 100% του πληθυισμού θα χρειάζεται αναμνηστική δόση.

Είχαν αναφέρει αρκετό καιρό πριν πως αναμνηστική δόση θα γίνει σύσταση για όλους.

Επίσης στο εμβολιαστικό κέντρο που ημουν ιατρός εχτές μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι ήταν για 3η δόση και ελάχιστοι ήταν για πρώτη 2 στους 70 ήρθαν για πρώτη δόση (pfizer). Aυτό σημαίνει ότι ο κόσμος που ήταν να πιστεί πείστηκε και θεωρητικά τουλάχιστον τοίχος δε μπορεί να χτιστεί (πράγμα που είχα πει πριν 2 χρόνια πριν ακόμα βγει το εμβόλιο).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ ένας απλός τειτζής είμαι και μια απλοϊκή τειτζήδικη στατιστική με 5 πέρασα. Είχα βέβαια και μία στο μεταπτυχιακό και μία στο διδακτορικό, χώρια που όλα τα πειράματα εν τέλη αναλύονται με στατιστική. Αλλά προφανώς, γνώμη δε μπορώ να έχω, γι' αυτό άλλωστε και δεν έβγαλα κανένα πόρισμα για το ποια χώρα διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση, αντίθετα με κάποιους άλλους ειδήμονες το φόρουμ. Τώρα αν εσύ ως αριστούχος 2oετής(?) Πανεπιστημιούχος, πιστεύεις ότι μπορείς να συγκρίνεις χώρες παρά τις διαφορές σε:

-Γεωγραφιά
-Κλιματολογία
-Κοινωνικές επαφές
-Eπαγγελματικές συνθήκες
-Ηλιακιακή κατανομή του πληθυσμού
-Υποδομές
-Ευσυνειδησία των πολιτών
-και οτιδήποτε άλλο δε μου έρχεται

κάντο ελεύθερα, αλλά μη περιμένεις να πάρει κανένα λογικό άτομο στα σοβαρά τους τυχαίους αριθμούς που πετάς. Σαν άτομο 5 χρόνια τώρα στη Σκανδιναβία (Σουηδία και Νορβηγία), μπορώ να πω ότι οι διαφορές με Ελλάδα είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν θες να κάνεις μια τουλάχιστον πιο λογική σύγκριση, κάντο με χώρες που έχουν περισσότερες ομοιότητες μεταξύ τους, παρά διαφορές (π.χ Σκανδιναβικές μεταξύ τους ή μεσογειακές).

Για παράδειγμα, δε ξέρω πως κατέληξες ότι η πυκνότητα του πληθυσμού Αθήνας-Στοκχόλμης είναι ο ίδιος, χωρίς να βάλεις μέσα την έκταση των πόλεων (ένα γρήγορο γκουγκλ λέει πως αθήνα είναι περίπου 4 φορές πιο πυκνοκατοικημένη). Πέρα από αυτό, ποια είναι πχ η πυκνότητα του πληθυσμού στα σημεία συνωστισμού, όπως πχ το μετρό; Τι ποσοστό των συμφοιτητών σου μετακινείται μεταξύ σπιτιού και πανεπιστημίου με ποδήλατο, αντί για ΜΜΜ, σε σχέση με τους φοιτητές στη Στοκχόλμη;

Όταν μιλάς για Χ νεκρούς από κόβιντ, πώς έχει οριστεί ο νεκρός από τον ιό; Και οι δύο χώρες έχουν τον ίδιο τρόπο καταγραφής;
Όταν μιλάς για Χ τεστ, η κανατομή των ειδών των τεστ (πχ μοριακά vs αντισωμάτων) είναι η ίδια; Τα άτομα στα οποία έχουν γίνει τα τεστ είναι επιλεγμένα τυχαία ή ηταν στοχευμένα, πχ σε άτομα που ήδη είχαν συμπτώματα ή επαφή με κρούσμα; Εν ολίγοις, πόσα είναι τα πραγματικά κρούσματα σε κάθε χώρα;


Just my quick 2 cents.
Γιατί με κουράζεις με ανούσιες απαντήσεις??

Οσο αφορά το κλίμα νομίζω ότι σου απάντησα ξανα, από την μια η κρύα Σουηδια όπου όλοι κλείνονται μέσα άρα ο ιός εξαπλώνεται πιο γρηγορα και από την άλλη η Ελλάδα με το μεσογειακό κλίμα όπου μπορείς να κάθεσαι σε εξωτερικό χώρο άνετα μέχρι Νοέμβριο.

Σου λέω ξανά ότι στις βόρειες χώρες οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας πάνε σε οίκους ευγηρίας σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από ότι η Ελλάδα άρα υπάρχει συνοστισμος σε αυτες τις δομές πράγμα που ευνοεί τόσο την μετάδοση όσο και την αύξηση τον θανάτων επειδή μιλάμε για άτομα με ηλικία άνω των 70.

Τα σχολεία έχουν πολύ μεγαλύτερο αριθμό μαθητων από ότι στα δικά μας σχολεία άρα ο κίνδυνος Μετάδοσης αυξάνεται αρκετά λόγω του μεγάλου αριθμού μαθητών ανα τάξη.

Όσο αφορά τα ΜΜΜ έπρεπε να το είχες ψάξει πριν γράψεις καθώς με μια μικρή έρευνα που έκανα το 2017 το Μετρο της Στοκχόλμη είχε Επιβατική κίνηση ύψους 350 εκατομμυρίων έναντι των 227 εκατομυρίων του μέτρου της Αθήνας. Επίσης, το αεροδρόμιο της Arlanda είχε 25.7 εκατομμύρια επιβάτες το 2019 όπως και της Αθήνας.

Οσο Αφορά τα τεστ στην Ελλάδα έχουν γίνει μέχρι σήμερα 6.7 εκατομμύρια κλινικά δείγματα και 14 εκατομμύρια σε κλιμάκια του ΕΟΔΥ με τον μέσο όρο να βρίσκεται στα 187.000 τεστ την ημέρα. Στη Σουηδια μέχρι το Μάρτιο που βρήκα στοιχεία γίνονταν κατά μέσο όρο 47.000 τεστ την ημέρα όταν στην Ελλάδα τότε γίνονταν σχεδόν 60 χιλιάδες την ημέρα. Άρα με περισσότερα τεστ έχουμε λιγότερα κρουσματα πράγμα λογικά καθώς η Σουηδια δεν είχε σκληρα μέτρα όπως εμείς.

Ο μέσος όρος ηλικίας και στις 2 χώρες είναι κοντά, στην Ελλάδα στα 42.7 έτη ενώ στη Σουηδια τα 41 ετη άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα από αυτό το κομμάτι.

Στο τομέα της διαγωγής των πολιτών προφανώς και δεν υπάρχει σύγκριση η Σουηδια είναι πολύ υπάκουος σαν λαός ενώ εμείς για τα μπάζα, όμως τα καταστήματα εδώ δεν επρεπε να κλείσουν καθώς ολοι οι πελάτες μπαινουν μεσα με μάσκα αρα η μετάδοση είναι αδύνατη, μάλιστα όταν πέρσι το Δεκέμβριο το Εμπορείο άνοιξε τα κρουσματα, οι εντατικές και οι νεκροί συνεχησαν να μειώνονται κανονικά δεν ειδαμε κάποια αύξηση σε κανένα δείκτη. Αντίθετα το Φεβρουάριο και Μάρτιο με κλειστά τα πάντα τα κρουσματα αυξήθηκαν από τα 900 που ήταν σε 3.000 την ημέρα.

Γενικα όπως βλέπει είμαστε στα ίδια επίπεδα και χειρότερα με την Σουηδια την οποία έκραζαν μερικοί εδώ μέσα και μας τα είχαν ζαλισει το ποσό Super πήγαινε η Ελλάδα.Συν ότι στη Σουηδια το ποσοστό εμβολιασμού έφτασε το 76% όταν εδώ είμαστε στο 60%.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,439 μηνύματα.
παρόλα αυτα έχω ικανό τίτλο αντισωμάτων 8 μήνες μετά την τη δεύτερη δόση
Πώς καθοριζεται ποσα ειναι τα ικανα αντισωματα, ωστε να πεις πχ τα 600 ειναι καλα και είμαι προστατευμένος?
Η ίδια η Pfizer είχε ερωτηθεί συγκεκριμένα για αυτό και δεν έδωσε σαφή απάντηση. Νομίζω δεν υπάρχει καν έρευνα που το δείχνει αυτό το threshold.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πώς καθοριζεται ποσα ειναι τα ικανα αντισωματα, ωστε να πεις πχ τα 600 ειναι καλα?
Η ίδια η Pfizer είχε ερωτηθεί συγκεκριμένα για αυτό και δεν έδωσε σαφή απάντηση. Νομίζω δεν υπάρχει καν έρευνα που το δείχνει αυτό το threshold.
δεν έδωσε σαφή απάντηση αλλά κυριως ηλικιωμένοι είχαν αρχικό τίτλο αντισωμάτων 600 (2 μήνες μετά τον εμβολιασμό) συνεπώς είναι δεδομένο πως έχω ικανά τώρα παρολα αυτά θα κάνω 3η δόση για boost.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Επίσης στο εμβολιαστικό κέντρο που ημουν ιατρός εχτές μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι ήταν για 3η δόση και ελάχιστοι ήταν για πρώτη 2 στους 70 ήρθαν για πρώτη δόση (pfizer)
Σε σένα μπορεί να ήρθαν δύο στους εβδομήντα για πρώτη δόση αλλά 6.218 χθές ήταν για πρώτη δόση και 11.853 για τρίτη δόση. Επομένως εξ ιδίων δεν μπορούμε να κρίνουμε τα αλλότρια...
1633714344107.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Απίστευτο αλλά σήμερα εμβολιάστηκαν αρκετοί περισσότεροι από χθες παρά την κακοκαιρία
1633721084206.png
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Πήρε το αυτί μου πως άτομα που παραδοσιακά έκαναν το αντιγριπικό φέτος δε θα το κάνουν.
Καθώς λέει, επειδή το πειραγμένο/τσιπαρισμένο/του διαόλου εμβόλιο κόβιντ δεν πούλησε όσο θέλανε, τώρα πειράξανε και το αντιγριπικό για να την πατήσει ο κοσμάκης.
Αυτά τα ωραία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πλήρως εμβολιασμένοι σήμερα το 60%. Χθες ήμασταν στο 59,9%. Περάσαμε τις Η.Π.Α για τα καλά που είναι κολλημένοι στο 55.5%.
1633723455436.png

Εμβολιασμένοι με μία δόση πάνω από το 62.5% στην Ελλάδα. Βέβαια το 80% δύσκολα πιάνεται. Το έχει πιασει μόνο Πορτογαλία και Ισπανία. Ισως το πιασει η Γαλλία και η Δανία.
--------
Στις παραγωγικές ηλικίες στην Ελλάδα (25 με 59) εμβολιάστηκε πάνω από το 70% του πληθυσμού.
1633724109618.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Σε σένα μπορεί να ήρθαν δύο στους εβδομήντα για πρώτη δόση αλλά 6.218 χθές ήταν για πρώτη δόση και 11.853 για τρίτη δόση. Επομένως εξ ιδίων δεν μπορούμε να κρίνουμε τα αλλότρια...
Μερικές χιλιάδες εμβολιασμοί την ημέρα σημαίνει ότι ουσιαστικά οι εμβολιασμοί έχουν σταματήσει
Πήρε το αυτί μου πως άτομα που παραδοσιακά έκαναν το αντιγριπικό φέτος δε θα το κάνουν.
Καθώς λέει, επειδή το πειραγμένο/τσιπαρισμένο/του διαόλου εμβόλιο κόβιντ δεν πούλησε όσο θέλανε, τώρα πειράξανε και το αντιγριπικό για να την πατήσει ο κοσμάκης.
Αυτά τα ωραία.
Είδες τι προκαλεί η κρατική προπαγάνδα, η τρομοκρατία, τα κουκουλώματα και το τραμπουκιλίκι;
Άντε τώρα να ξαναδεί ο μέσος πολίτης τα εμβόλια με το ίδιο μάτι...έχει να γίνει από εδώ και πέρα του αντιεμβολιασμού το κάγκελο!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είδες τι προκαλεί η κρατική προπαγάνδα, η τρομοκρατία, τα κουκουλώματα και το τραμπουκιλίκι;
Άντε τώρα να ξαναδεί ο μέσος πολίτης τα εμβόλια με το ίδιο μάτι...έχει να γίνει από εδώ και πέρα του αντιεμβολιασμού το κάγκελο!

Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως το ένα εμβόλιο επηρεάζει το άλλο; Εγώ γρίπης δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά για κορωνοϊό έκανα 2 δόσεις και αν πουν για 3η ή 4η θα κάνω και εκείνες. Τι είμαι; Εμβολιάστρια ή αντιεμβολιάστρια;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως το ένα εμβόλιο επηρεάζει το άλλο; Εγώ γρίπης δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά για κορωνοϊό έκανα 2 δόσεις και αν πουν για 3η ή 4η θα κάνω και εκείνες. Τι είμαι; Εμβολιάστρια ή αντιεμβολιάστρια;
Αν σου πουν για 10η δοση θα πας??
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είδες τι προκαλεί η κρατική προπαγάνδα, η τρομοκρατία, τα κουκουλώματα και το τραμπουκιλίκι;
Άντε τώρα να ξαναδεί ο μέσος πολίτης τα εμβόλια με το ίδιο μάτι...έχει να γίνει από εδώ και πέρα του αντιεμβολιασμού το κάγκελο!
Καταρχάς, ποια κρατική προπαγάνδα; Η κυβέρνηση δεν μας έχει πει ποτέ τίποτα που δεν ίσχυε την δεδομένη περίοδο. Ζω ανάμεσα από Ελβετία και Γαλλία. Και οι δύο αυτές χώρες τα ίδια λένε. Οι πληροφορίες για τον ιό στην Ελλάδα είναι ακριβώς ίδιες με όλες τις ευρωπαϊκές χώρες που γνωρίζω. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς τόσο με το "κρατική" όσο και με το "προπαγάνδα".

Πέρα από αυτό, η μάχη με τους συνομωσιολογους είναι χαμένη από την αρχή της. Οι συνομωσιολογοι δεν βασίζονται στην λογική. Στην αρχή έλεγαν για τα εμβόλια και ότι θα έπρεπε να έχουμε φάρμακα. Είμαι σίγουρος ότι αν βγει φάρμακο, τότε θα πουν ότι ήρθε να κάνει "τη δουλειά του εμβολίου" που αυτοί κατάφεραν να αντισταθούν και να μην το κάνουν. Μην ξεχνάς τι γινόταν με το 5g που πήγαιναν και κατέστρεφαν πύργους. Οποιαδήποτε αλλαγή, καινοτομία, τεχνολογία κλπ έρθει, ακόμα και άσχετο να είναι με τον covid, οι συνομωσιολογοι στο μυαλό τους θα το έχουν συνδεδεμένο εκεί. Αυτοί ζουν σε ένα δικό τους σενάριο επιστημονικής φαντασίας, ίσως για να κάνουν λιγότερο βαρετή τη ζωή τους, όπου αυτοί είναι πρωταγωνιστές έναντι μιας μεγάλης σκευωρίας που πιάνει όλον τον πλανήτη και αυτοί το καταπολεμούν. Έτσι βρίσκουν ενδιαφέρον στη ζωή τους αφού πλέον με το διαδίκτυο έχουν και μπόλικο ελεύθερο χρόνο να βρίσκουν τα δικά τους echo chambers με εξίσου χαζούς με αυτούς.

Άρα δεν έχει νόημα να κατηγορούμε τον covid ή οτιδήποτε άλλο. Δυστυχώς θα ζήσουμε σε ένα idiocracy αργά ή γρήγορα. Μας τα έχει πει και ο Αϊνστάιν για την ανθρώπινη βλακεία.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,439 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Τέλεια, μας βλέπω ανά ένα χρόνο νέα δόση τώρα μέχρι τα βαθιά γεράματα.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως το ένα εμβόλιο επηρεάζει το άλλο; Εγώ γρίπης δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά για κορωνοϊό έκανα 2 δόσεις και αν πουν για 3η ή 4η θα κάνω και εκείνες. Τι είμαι; Εμβολιάστρια ή αντιεμβολιάστρια;
Αντιεμβολιαστρια είσαι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Τέλεια, μας βλέπω ανά ένα χρόνο νέα δόση τώρα μέχρι τα βαθιά γεράματα.
Δεν παίζει. Εγω εκανα τις δοσεις μου και τελος το πανηγύρι. Ας παει η παγωνη και ο Βασιλακοπουλος να κανουν καθε χρονο εμβολιο, ετσι και αλλιως ζομπι ειναι δεν θα παθουν τιποτα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως το ένα εμβόλιο επηρεάζει το άλλο; Εγώ γρίπης δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά για κορωνοϊό έκανα 2 δόσεις και αν πουν για 3η ή 4η θα κάνω και εκείνες. Τι είμαι; Εμβολιάστρια ή αντιεμβολιάστρια;
Εσύ ή εγώ μπορεί να παραμένουμε ανεπηρέαστοι απ' όλα όσα διαδραματίζονται τους τελευταίους μήνες όσον αφορά τα υπόλοιπα εμβόλια, δε σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει και για τον υπόλοιπο κόσμο...μέχρι πρότινος ο μέσος πολίτης σε γενικές γραμμές εμπιστευόταν την επιστήμη και τους γιατρούς, έκανε όσα εμβόλια του υποδείκνυε ο γιατρός τους χωρίς δεύτερη σκέψη κ.λπ.
Από τότε που ο πολίτης είδε τις παλινωδίες των γιατρών, τους τηλεμαϊντανούς αλμπάνηδες να τ' αρπάζουν για να κάνουν τους dealers των εμβολίων στα κανάλια, τους δημοσιογράφους να τ' αρπάζουν για να κάνουν προπαγάνδα, να κουκουλώνουν θανάτους/κουσούρια απ' τα εμβόλια και να τρομοκρατούν τους πολίτες και το κράτος να του στερεί ατομικές ελευθερίες προκειμένου να τον πιέσει να εμβολιαστεί με σκευάσματα αμφιβόλου ποιότητας, χωρίς καν αναγραφόμενες παρενέργειες και χωρίς κανείς να είναι υπόλογος σε περίπτωση που έρθει στο κεφάλι του το μαύρο λαχείο, είναι απολύτως λογικό κι αναμενόμενο ν' ανθίσει ο αντιεμβολιασμός...
Τι αντιγριπικό ρε μλκς νέοι/νέες άνθρωποι να 'ουμε. Μετά τα 60-70 αυτά αν μας αξιώσει Ο Θεός και φτάσουμε τόσο.
Για να καταλάβεις ήμουν 30 ημερών χειρουργημένος πριν από 5 χρόνια από πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας, έβηχα συνέχεια, είχα εξασθενημένο ανοσοποιητικό κ.λπ. κι όταν ρώτησα το γιατρό μου «μήπως να κάνω το H1N1 τώρα που βγαίνω έξω» μου είπε «άντε ρε μαλάκα κάτσε στ' αυγά σου νέος άνθρωπος»!:lol:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top