• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.
ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ. Άιντε πια με τους κορωνοπληκτους.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η υποκρισία για ακόμα μία φορά σε όλο της το μεγαλείον. Τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης έδειξαν με μένος το χθεσινό " κορωνοπάρτι" του ΑΠΘ με τίτλο " σκηνές αδιανόητης τρέλας και συνωστιμού ", " χωρίς μάσκες 1.500 άτομα " και εννοείται το καλύτερο " τη στιγμή που έχουν εντοπισθεί ήδη τρία κρούσματα στο ΑΠΘ " έτσι για να έχουμε έναν αποδιοπομπαίον τράγο πάντα να τα ρίχνουμε σε περίπτωση κλεισίματος. Η υποκρισία των διεφθαρμένων, συστημικών και χρηματιζούμενων ΜΜΕ είναι ατελείωτη. Ούτε ένα δεν έδειξε το συνωστισμό και το χάος την ώρα των μαθημάτων εις την οποίαν είμαι μάρτυς καθημερινός. Τα ίδια και πριν λίγο καιρό που μιλούσαν για επιθέσεις σε Security από φοιτητές και απέκρυψαν σκόπιμα ότι εκτός νομικού πλαισίου ζητούσαν από τους φοιτητές να υποβληθούν σε Face Control λες και βρισκόμαστε στη χουντική Κίνα. Μας έχετε πρήξει με τη τρομολαγνία και με τον Κινεζοϊό. Τέλος.


Καλά έκαναν, και σήμερα στα Εξάρχεια χαμός γινόταν. Επίσης πρώτη φορά μετά από 1μιση χρόνο άφησα συρμό του μετρό γιατί δε χωρούσα να μπω από τον κόσμο - και είναι η πρώτη φορά που το χάρηκα.

Όσοι μας κατηγορούν γι αυτές τις καταστάσεις είναι δύο ειδών. Είτε πουλημένοι δημοσιογράφοι στρατευμένοι στη δημιουργία φαντασιακών παραστάσεων προκειμένου να αναμοχλεύσουν διαχασμούς και να καταλογίσουν σε τρίτους ενδεχόμενα νέα μέτρα(μακροπρόθεσμη και όλο εντεινόμενη τακτική, όσο πλησιάζουμε το χειμώνα τέτοια άρθρα θα πληθαίνουν), είτε καταντινάκηδες που έχουν εσωτερικεύσει τόσο τη νοοτροπία του εγκλεισμού και του κοινωνικού φόβου που νιώθουν ότι η ίδια τους η ύπαρξη μηδενίζεται και οι στερήσεις τους στερούνται νοήματος(και η απουσία νοήματος του πόνου είναι αυτό που τον κάνει παντελώς ανυπόφορο) όταν συνειδητοποιούν πως η ζωή επανέρχεται στους ρυθμούς της, όπως και πρέπει μετά τη δυνατότητα του καθενός να εμβολιαστεί εδώ και πολλούς μήνες.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
είτε καταντινάκηδες που έχουν εσωτερικεύσει τόσο τη νοοτροπία του εγκλεισμού και του κοινωνικού φόβου που νιώθουν ότι η ίδια τους η ύπαρξη μηδενίζεται και οι στερήσεις τους στερούνται νοήματος(και η απουσία νοήματος του πόνου είναι αυτό που τον κάνει παντελώς ανυπόφορο) όταν συνειδητοποιούν πως η ζωή επανέρχεται στους ρυθμούς της, όπως και πρέπει μετά τη δυνατότητα του καθενός να εμβολιαστεί εδώ και πολλούς μήνες.
Κλασική ατάκα μηδενισμού - nihilist ουπς :D

1634472646058.png


@giannhs2001, @Nihilist
Εφ'όσον επιδοκιμάζετε τέτοιες συμπεριφορές συνωστισμού και εξαλλοσυνης σα να είμαστε στο 2019, θα σας θέσω ένα απλό παράδειγμα. Στη δουλειά μου κάνουμε κάθε βδομάδα τεστ covid όλοι, εμβολιασμένοι και μη. Αν εγώ πάω σε τέτοιες συναθροίσεις αλόγιστα για να παρτάρω και να μη με νοιάζουν μέτρα και κορωνοιοί, και βγω θετικός στο τεστ, θα μείνω σπίτι να δουλέυω από home office. Αυτό εμένα δε με βολεύει καθόλου προσωπικά, επειδή δεν έχω τις υποδομές σπίτι να δουλεύω, ούτε την ησυχία μου λόγω γειτονιάς, ούτε το γρήγορο ίντερνετ, ούτε το χώρο, ούτε το mood. Αλλά κυρίως, χρησιμοποιώ εξοπλισμό που δεν μπορώ να μεταφέρω σπίτι, άρα εμένα η δουλειά μου θα πάει αναγκαστικά πίσω κατά 5 εργάσιμες τουλάχιστον.

Γιατί πρέπει να πάμε στα άκρα δηλαδή? Είτε θα είμαστε απομόνωση και με διπλή μάσκα έξω είτε θα παρτάρουμε σε κοσμοθάλασσα ο ένας στην πλάτη του άλλου? Τόσο πολύ βάζουμε τη διασκέδαση και τα πάρτι πάνω από την υγεία μας; Δηλαδή να σκεφτόμαστε λίγο λογικά.

Αν έχεις εσύ κυρ γιάννη μας ή κύριε ραπερ μηδενιστή μας, γιαγιά σπίτι και γονείς μεγάλης ηλικίας ή με προβλήματα υγείας θα πεις ελα μωρε, έκαναν το εμβολιο ειναι ασφαλεις ας παω να ξεσαλωσω στο 8-ball ή στο κλαμπακι ή στο φουαγιε του πολυτεχνειου με αλλα 1000 ατομα; Αυτο ειναι ανευθυνο και το ξερετε. Αφηστε τι κανουν οι δημοσιογραφοι, τι κανει ο Μητσοτακης και η κυβερνηση. Να κοιτατε εσεις τι κανετε, ποιους επηρεαζετε και αν ειστε σωστοι και ως προς τον εαυτο σας, και ως προς τους δικους σας και ως προς τους αλλους γυρω σας.

Μεση λυση δεν υπαρχει; Βγειτε για ενα καφε με τους φιλους σας, πατε μια βολτα, πατε ενα σινεμα, πατε ενα εστιατοριο, πρεπει να ποποστριμωχτειτε με αλλα 1000 ατομα ο ενας πανω στην ανασα του αλλου σε εσωτερικο χωρο σε παρτι; Ετσι θα νιωσετε ελευθεροι;

Στα αστικα που τα βλεπω καθε μερα ναι υπαρχει τρομερο θεμα. Αλλα εκει εγω παιρνω τα μετρα μου με μασκες. Το εμβολιο ειναι ενα πολυ καλο μαξιλαρακι ασφαλειας και επαναφορας στην καθημερινοτητα, αλλά ακομη δεν ειναι η πανακεια για πολλους λογους (εκκρεμης τριτη δοση, αποτελεσματικοτητα, εξασθενηση, κουλουπου). Δηλαδη καπου ωπα, να σκεφτομαστε τι ειναι σωστο και τι οχι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,857 μηνύματα.
Τρεις νέοι πέθαναν αυτή την βδομάδα στην Ελλάδα από κορονοιο...

Ας δούμε κι έναν σχετικά ηλικιωμένο που, ενώ του είχε περάσει εντελώς ο κορονοιος, δυστυχώς...
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Αν έχεις εσύ κυρ γιάννη μας ή κύριε ραπερ μηδενιστή μας, γιαγιά σπίτι και γονείς μεγάλης ηλικίας ή με προβλήματα υγείας θα πεις ελα μωρε, έκαναν το εμβολιο ειναι ασφαλεις ας παω να ξεσαλωσω στο 8-ball ή στο κλαμπακι ή στο φουαγιε του πολυτεχνειου με αλλα 1000 ατομα;

Μιλάμε για τις ίδιες γιαγιάδες που συνωστίζονται στους ναούς και γλείφουν ομαδικά ένα κουτάλι, ή για τις άλλες; :bleh:

Καταλαβαίνεις, υποθέτω, ότι αυτά περί πάρτι είναι λίγο "μη στάξει η ουρά του γαιδάρου". Όταν εγώ, λόγω του επαγγέλματός μου, αναγκάζομαι να παίρνω καθημερινά περισσότερα από 1 ΜΜΜ και εκεί να γίνεται της Πόπης (κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλον, άλλος να βήχει, αλλουνού να του πέφτει η μάσκα, ο τρίτος να την έχει κάνει σαλιάρα), ε, δεν νομίζω ότι είμαι ανεύθυνος επειδή πήγα χτες με την παρέα μου και ήπιαμε ένα ποτό και χορέψαμε σε κλειστό χώρο μαζί με άλλους εμβολιασμένους. Δηλαδή όλη την εβδομάδα στα μετρό, που είναι mixed δεν διατρέχω μεγαλύτερο κίνδυνο να κολλήσω δηλαδή;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Μιλάμε για τις ίδιες γιαγιάδες που συνωστίζονται στους ναούς και γλείφουν ομαδικά ένα κουτάλι, ή για τις άλλες; :bleh:

Καταλαβαίνεις, υποθέτω, ότι αυτά περί πάρτι είναι λίγο "μη στάξει η ουρά του γαιδάρου". Όταν εγώ, λόγω του επαγγέλματός μου, αναγκάζομαι να παίρνω καθημερινά περισσότερα από 1 ΜΜΜ και εκεί να γίνεται της Πόπης (κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλον, άλλος να βήχει, αλλουνού να του πέφτει η μάσκα, ο τρίτος να την έχει κάνει σαλιάρα), ε, δεν νομίζω ότι είμαι ανεύθυνος επειδή πήγα χτες με την παρέα μου και ήπιαμε ένα ποτό και χορέψαμε σε κλειστό χώρο μαζί με άλλους εμβολιασμένους. Δηλαδή όλη την εβδομάδα στα μετρό, που είναι mixed δεν διατρέχω μεγαλύτερο κίνδυνο να κολλήσω δηλαδή;
Οι γιαγιάδες αυτές είναι οι γιαγιάδες μας που αγαπάμε και προσέχουμε και θέλουμε να είναι καλά.

Στα αστικά υπάρχουν λιγο πολυ μέτρα και μάσκες, και το καλύτερο φοράς κι εσύ είτε διπλή είτε FFP2, ασχέτως αν ο άλλος δίπλα δεν το τηρεί αυτό.

Στα πάρτι από την άλλη των εκατονταδων ατομων δεν υπαρχει καμία μάσκα, κανένα μέτρο.
Το να πας σε ένα lite μαγαζί με την παρέα σου είναι το ίδιο με ένα τέτοιο πάρτι?
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Τις αγαπάμε τις γιαγιάδες, αλλά κι αυτές να βάλουν λίγο τον κώλο τους κάτω και να κάτσουν σπίτι. Ας αφήσουν τις λειτουργίες και τη θεία κοινωνία.
Ποια μέτρα τηρούνται στα ΜΜΜ, ρε παιδιά; με μια μάσκα λάθος φορεμένη από πολλούς ή ακόμα και μισοκατεβασμένη; και τα πρόσωπά μας σε απόσταση ένα βήμα πριν το γλωσσόφιλο; κάνετε λες και δεν έχετε μπει σε μετρό σε ώρα αιχμής.
Αν είναι εμβολιασμένος ο 20άρης ας πάει και σε πάρτι πλέον. Game over για μένα η κατάσταση και το blame game περισσότερο πολώνει και φέρνει ακόμη μεγαλύτερη αντίδραση.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Τις αγαπάμε τις γιαγιάδες, αλλά κι αυτές να βάλουν λίγο τον κώλο τους κάτω και να κάτσουν σπίτι. Ας αφήσουν τις λειτουργίες και τη θεία κοινωνία.
Ποια μέτρα τηρούνται στα ΜΜΜ, ρε παιδιά; με μια μάσκα λάθος φορεμένη από πολλούς ή ακόμα και μισοκατεβασμένη; και τα πρόσωπά μας σε απόσταση ένα βήμα πριν το γλωσσόφιλο; κάνετε λες και δεν έχετε μπει σε μετρό σε ώρα αιχμής.
Αν είναι εμβολιασμένος ο 20άρης ας πάει και σε πάρτι πλέον. Game over για μένα η κατάσταση και το blame game περισσότερο πολώνει και φέρνει ακόμη μεγαλύτερη αντίδραση.
Ποιο μετρό, θεσσ you know
Οασθαρα και ξερο ψωμί

Εδω τηρουνε τις μάσκες αρκετοί στα αστικά, η πλειοψηφία. Ωστόσο το να φορέσεις ffp μασκα ειναι ενεργητικη προστασία οπότε οι αλλοι ας κάνουν ο,τι θέλουν.

Για το θέμα του πάρτι διαφωνώ αλλα ας το λήξουμε εδώ.
Παρτι σε πάρτι διαφέρει.
Αλλο ένα πάρτι 10 ατόμων σπιτι σου, αλλο ένα πάρτι 50 ατόμων στο μπαρ, και άλλο ένα πάρτι 1000 ατόμων στο campus του απθ ή χειροτερα 500 ατόμων στο πολυτεχνείο, που πανε όσοι θέλουν είτε είναι ανεμβολίαστοι ειτε οχι, δεν υπάρχει κανένας έλεγχος κανενα μετρο.

Αν μη τι άλλο είναι υποκρισία να είσαι την παρασκευη το πρωί με rapid ή πιστοποιητικό και μασκα στο απθ και το βράδυ να είσαι πρόσωπο με προσωπο με έναν τυχοντα ανεμβολιαστο στο παρτι μεσα στο απθ. Και τη Δευτέρα ξανα μη μου απτου με μέτρα και προστασία.

Βασικα θα το θέσω αλλιώς, ειναι θεμα νοοτροπίας. Η απάντηση στην παρακάτω ερώτηση το καθιστά φανερό το πως το βλέπει ο καθενας και γιατί πράττει ο,τι πραττει:
για ποιο λόγο βάζεις μασκα στο πανεπιστήμιο; Επειδη στο επιβάλλουν ή επειδή το θεωρείς όντως σωστο; Αν το θεωρείς όντως σωστό δεν θα ήσουν της νοοτροπίας να παω στο ανεξελεγκτο πάρτι των χιλίων ατόμων να ξεδωσω.

Υπάρχουν διαβαθμίσεις κατά την πορεια επιστροφής στην κανονικότητα αλλα πρέπει να το πάμε κλασικά στα ακρα. Ή lockdown απομόνωση και μασκες παντού ή όλοι ξεχυνονται εξω ελεύθερα σε συναυλίες κατά χιλιαδες, ενδιάμεση βαθμίδα δεν υπάρχει;

Μηπως ειναι απο αντίδραση στο κατεστημενο και στην "καταπίεση" ?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,857 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Μηπως ειναι απο αντίδραση στο κατεστημενο και στην "καταπίεση"

Δεν μπορώ να μιλήσω για όλους, αλλά για μένα το να βγω ένα βράδυ έξω και να παρτάρω είναι μια πράξη αποσυμπίεσης και όχι επανάστασης. :bleh:
Γενικά, μιλάω για τους εμβολιασμένους, νέους και μεγαλύτερους. Αυτοί σε μεγάλο βαθμό έχουν πράξει το καθήκον τους. Για τους ανεμβολίαστους δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Κακό δικό τους.
ΟΣΑΘαρα είμαι σίγουρος ότι είναι χάλια, αλλά και η ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε. δεν πάει πίσω από θέμα συνωστισμού και πυκνότητας δρομολογίων.
Για το πάρτι των 1000 ατόμων, οκ, δεν επιμένω (εγώ αν ήμουν φοιτητής δεν νομίζω να πήγαινα), αλλά θα επαναλάβω αυτό που είπα πιο πάνω. Το παιχνίδι τέλος. Εμβόλια έχουμε πλέον, σύντομα ίσως και φάρμακα. Από κει και πέρα ο καθένας ας πράξει αυτό που του επιτάσσει η συνείδησή του και αν αισθάνεται ότι ακόμα απειλείται από τον ιό, ας λάβει ο ίδιος μέτρα για να προστατεύσει τον εαυτό του, χωρίς απαραίτητα να περιμένει αλληλεγγύη στο ακέραιο από τους υπόλοιπους. Πλέον υπάρχει τεράστια ψυχολογική κόπωση και όποιος δεν το έχει καταλάβει, είναι εκτός πραγματικότητας.
Καθημερινά εκτιθέμεθα όλοι σε συνθήκες εν δυνάμει μόλυνσης. Ναι οκ, κακό το πάρτι των 1000 ατόμων, εξίσου κακό και το στριμωξίδι στο Μικτό Ορκωτό Εφετείο, όπου ήμουν τις προάλλες, με άλλα 250 και βάλε άτομα. Είναι λιγάκι υποκριτικό να σκανδαλιζόμαστε που οι νέοι παρτάρουν μετά από 1,5 χρόνο και παράλληλα να μη μας ενοχλούν όλες οι προαναφερθείσες συνθήκες (ΜΜΜ, έλλειψη μονάδων ΜΕΘ), βρίσκοντας πάντα μια δικαιολογία και δίνοντας συγχωροχάρτι στην Κυβέρνηση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,857 μηνύματα.
Οασθαρα και ξερο ψωμί

Εδω τηρουνε τις μάσκες αρκετοί στα αστικά, η πλειοψηφία. Ωστόσο το να φορέσεις ffp μασκα ειναι ενεργητικη προστασία οπότε οι αλλοι ας κάνουν ο,τι θέλουν.

Για το θέμα του πάρτι διαφωνώ αλλα ας το λήξουμε εδώ.
Παρτι σε πάρτι διαφέρει.
Αλλο ένα πάρτι 10 ατόμων σπιτι σου, αλλο ένα πάρτι 50 ατόμων στο μπαρ, και άλλο ένα πάρτι 1000 ατόμων στο campus του απθ ή χειροτερα 500 ατόμων στο πολυτεχνείο, που πανε όσοι θέλουν είτε είναι ανεμβολίαστοι ειτε οχι, δεν υπάρχει κανένας έλεγχος κανενα μετρο.
Eδώ στην Θεσσαλονίκη, μέσα στο λεωφορείο όλοι πια φορούν μάσκα και τις φοράνε σωστά. Καμία σχέση με αυτό που γινόταν παλιά όπου οι μισοί περίπου νεοι δεν φορούσαν μάσκα ή την φορούσαν κατεβασμένη. Iσως η μετάλλαξη δέλτα να συνέτισε μερικούς μερικούς.
Παρ όλα αυτά υπάχουν ώρες που έχει πήχτρα από κόσμο και γι αυτό εγώ φοράω ffp2. Γενικά προσπαθώ ακόμα και τώρα που είμαι εμβολιασμένος να αποφύγω τα ΜΜΕ.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ και εμβολιασμένη που είμαι δεν πάω σε κλειστούς χώρους (ούτε σε ΜΜΜ αν μπορώ να το αποφύγω). Ξέρω αρκετούς εμβολιασμένους που κόλλησαν και ταλαιπωρήθηκαν από τα συμπτώματα και την καραντίνα, και θα προτιμούσα να μην το ρισκάρω. Έχω και ανεμβολίαστο παιδί στο σπίτι, το οποίο οφείλω να προστατεύσω. Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει να πάει σε πάρτι, ας πάει, με την ελπίδα να μην πάει νοσοκομείο αν αρρωστήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εφ'όσον επιδοκιμάζετε τέτοιες συμπεριφορές συνωστισμού και εξαλλοσυνης σα να είμαστε στο 2019, θα σας θέσω ένα απλό παράδειγμα. Στη δουλειά μου κάνουμε κάθε βδομάδα τεστ covid όλοι, εμβολιασμένοι και μη. Αν εγώ πάω σε τέτοιες συναθροίσεις αλόγιστα για να παρτάρω και να μη με νοιάζουν μέτρα και κορωνοιοί, και βγω θετικός στο τεστ, θα μείνω σπίτι να δουλέυω από home office. Αυτό εμένα δε με βολεύει καθόλου προσωπικά, επειδή δεν έχω τις υποδομές σπίτι να δουλεύω, ούτε την ησυχία μου λόγω γειτονιάς, ούτε το γρήγορο ίντερνετ, ούτε το χώρο, ούτε το mood. Αλλά κυρίως, χρησιμοποιώ εξοπλισμό που δεν μπορώ να μεταφέρω σπίτι, άρα εμένα η δουλειά μου θα πάει αναγκαστικά πίσω κατά 5 εργάσιμες τουλάχιστον

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ. Αν εσύ πας στο πάρτυ, τότε εσύ φταις που κόλλησες. Η λύση είναι απλή: μην πας :P

Αλλά επειδή μάλλον το διατύπωσες λάθος(αλλιώς σηκώνω τα χέρια ψηλά), θα υποθέσω πως εννοείς πως εξαιτίας αυτών των συνωστισμών στα πάρτυ, ο ιός μεταδίδεται στην κοινότητα και άρα εσύ κάποια στιγμή θα κολλήσεις, και θα αναγκαστείς να δουλέψεις 5 μέρες από το σπίτι.

Αυτό το επιχείρημα είναι -κατά τη γνώμη μου- ασυνάρτητο και από άποψη τυπικής λογικής και από καθαρά ωφελιμιστική/ηθική σκοπιά.

Από λογική: α) προϋποθέτεις πως τα πάρτυ είναι conditio sine qua non της δικής σου μόλυνσης, το οποίο είναι φυσικά αυθαίρετο
β) αγνοείς πως οι επιστήμονες ξέρουν πως όλος ο πληθυσμός θα κολλήσει, πιθανότατα μέσα στο επόμενο εξάμηνο.
Από τη στιγμή που δε θα κλείσει η εστίαση, τα καταστήματα, τα γυμναστήρια κλπ για τους εμβολιασμένους, το χειμώνα η μετάδοση θα είναι ανεπανάληπτη και σαρωτική, κανείς δε θα μείνει αλώβητος. Συνεπώς έτσι κι αλλιώς, και με πάρτυ και χωρίς πάρτυ, θα κολλήσεις. Αυτό ακριβώς άλλωστε είναι και το νόημα του εμβολίου: να κολλήσουμε χωρίς να πάθουμε κάτι σοβαρό. Το ότι θα κολλήσουμε είναι δεδομένο.

Οπότε η υπονοούμενη αποκλειστική αιτιώδης συνάφεια ανάμεσα στα πάρτυ και στη δική σου μόλυνση καταρρέει.

Από ηθική: οι 5 μέρες εργασία από σπίτι μου φαίνονται λίγο -αν μου επιτρέπεις- αστείες σαν επιχείρημα. Δε νομίζω πως μπορείς να απαιτείς από τους νέους να σταματήσουν τα πάρτυ για τα επόμενα 2, 4, 10(; ) χρόνια, όσο κρατήσει αυτή η κατάσταση(και θα κρατήσει πολύ) απλά για να μην δουλέψεις 5 μέρες από το σπίτι(το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κάνεις, γιατί έτσι κι αλλιώς θα κολλήσεις κάποια στιγμή όπως είπα).


Μεση λυση δεν υπαρχει; Βγειτε για ενα καφε με τους φιλους σας, πατε μια βολτα, πατε ενα σινεμα, πατε ενα εστιατοριο, πρεπει να ποποστριμωχτειτε με αλλα 1000 ατομα ο ενας πανω στην ανασα του αλλου σε εσωτερικο χωρο σε παρτι; Ετσι θα νιωσετε ελευθεροι;
Όχι δεν υπάρχει.

Καταρχάς, επειδή εξήγησα παραπάνω πως και χωρίς πάρτυ το αποτέλεσμα ίδιο θα είναι.

Έπειτα, επειδή είναι νόμιμο. Και αν το νόμιμο δεν είναι απαραίτητα ηθικό, σίγουρα δημιουργεί τεκμήριο ότι είναι ηθικό(τουλάχιστον στην έκταση που δεχόμαστε ότι η δημοκρατία μας αντανακλά τις κρατούσες ηθικοπολιτικές αξίες). Γι’ αυτό άλλωστε θεωρώ τέρμα υποκριτικό το άρθρο του ΣΚΑΙ, που στοχοποιεί κάτι το οποίο όχι μόνο πλέον επιτρέπει η κυβέρνηση, αλλά και ενθάρρυνε δίνοντας 150 ευρώ για διακοπές και δραστηριότητες που διευκολύνουν τη δημιουργία συνωστισμών(δε θες να ξέρεις τι γινόταν φέτος στη Νάξο που πήγα).

Τρίτον, επειδή άλλο το πάω για καφέ/σινεμά με τους γνωστούς φίλους, και άλλο πάω σε πάρτυ/κλαμπ, σε μια τεράστια δεξαμενή συνομηλίκων στην οποία θα προκύψουν νέες γνωριμίες, νέοι έρωτες, ζωή. Δε θα εξηγήσω επίσης για ποιο λόγο χρησιμέυουν ως μέσα αποφόρτισης, ούτε γιατί τέτοιες μυστικιστικές τελετές(γιατί τι άλλο είναι; )μας γοητεύουν και εξιτάρουν από την απαρχή της ανθρωπότητας(σκέψου τις γιορτές/τελετές/μυστήρια των αρχαίων Ελλήνων και γενικά οποιασδήποτε κοινωνίας και πόσο σημαντικό, κεντρικό ρόλο έπαιζαν στη ζωή).
Η μουσική, το ξεφάντωμα, η τρέλα, ο έρωτας είναι η επιτομή της ζωής, η ουσία της, από πάντοτε. Αυτό χάθηκε για 2 χρόνια(και καλώς αν με ρωτάς) για να προστατευθούν κάποιοι άνθρωποι. Πλέον όμως όσοι δεν εμβολιάστηκαν, και αυτοδιακινδυνέυουν τη ζωή τους, έχουν χάσει το δικαίωμα να απαιτούν(και οι άλλοι να απαιτούν για χάρη αυτών) τη διαρκή τελμάτωση της ζωής με την ενεργητικότερη και ουσιωδέστερη μορφή της.

Εξάλλου, όπως είπα, αυτοί που αυτοδιακινδυνεύουν χωρίς εμβόλιο, θα αντιμετωπίσουν τις συνέπειες έτσι κι αλλιώς, μέσα στο επόμενο εξάμηνο. Αλλά ακόμα και στην κατασκευασμένη περίπτωση που θα κινδύνευαν να κολλήσουν μόνο εξαιτίας των παρτυ, και πάλι βάζω πιο πάνω τη ζωή, το είναι, από τη μηχανιστική διαιώνιση της υγείας(που έχει γίνει παράλογος αυτοσκοπός) κάποιων που οικειοθελώς αυτοκτονούν.

Οπότε τα αντικειμένικά λογικά άλματα και η άστοχη(κατά τη γνώμη μου) στάθμιση εννόμων αγαθών, πασπαλισμένα με λίγη αμήχανη ειρωνεία, όχι απλώς δε με πείθουν, αλλά με κάνουν να αισθάνομαι ότι έχω περισσότερο δίκιο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ. Αν εσύ πας στο πάρτυ, τότε εσύ φταις που κόλλησες. Η λύση είναι απλή: μην πας :P

Αλλά επειδή μάλλον το διατύπωσες λάθος(αλλιώς σηκώνω τα χέρια ψηλά), θα υποθέσω πως εννοείς πως εξαιτίας αυτών των συνωστισμών στα πάρτυ, ο ιός μεταδίδεται στην κοινότητα και άρα εσύ κάποια στιγμή θα κολλήσεις, και θα αναγκαστείς να δουλέψεις 5 μέρες από το σπίτι.

Αυτό το επιχείρημα είναι -κατά τη γνώμη μου- ασυνάρτητο και από άποψη τυπικής λογικής και από καθαρά ωφελιμιστική/ηθική σκοπιά.

Από λογική: α) προϋποθέτεις πως τα πάρτυ είναι conditio sine qua non της δικής σου μόλυνσης, το οποίο είναι φυσικά αυθαίρετο
β) αγνοείς πως οι επιστήμονες ξέρουν πως όλος ο πληθυσμός θα κολλήσει, πιθανότατα μέσα στο επόμενο εξάμηνο.
Από τη στιγμή που δε θα κλείσει η εστίαση, τα καταστήματα, τα γυμναστήρια κλπ για τους εμβολιασμένους, το χειμώνα η μετάδοση θα είναι ανεπανάληπτη και σαρωτική, κανείς δε θα μείνει αλώβητος. Συνεπώς έτσι κι αλλιώς, και με πάρτυ και χωρίς πάρτυ, θα κολλήσεις. Αυτό ακριβώς άλλωστε είναι και το νόημα του εμβολίου: να κολλήσουμε χωρίς να πάθουμε κάτι σοβαρό. Το ότι θα κολλήσουμε είναι δεδομένο.

Οπότε η υπονοούμενη αποκλειστική αιτιώδης συνάφεια ανάμεσα στα πάρτυ και στη δική σου μόλυνση καταρρέει.

Από ηθική: οι 5 μέρες εργασία από σπίτι μου φαίνονται λίγο -αν μου επιτρέπεις- αστείες σαν επιχείρημα. Δε νομίζω πως μπορείς να απαιτείς από τους νέους να σταματήσουν τα πάρτυ για τα επόμενα 2, 4, 10(; ) χρόνια, όσο κρατήσει αυτή η κατάσταση(και θα κρατήσει πολύ) απλά για να μην δουλέψεις 5 μέρες από το σπίτι(το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κάνεις, γιατί έτσι κι αλλιώς θα κολλήσεις κάποια στιγμή όπως είπα).



Όχι δεν υπάρχει.

Καταρχάς, επειδή εξήγησα παραπάνω πως και χωρίς πάρτυ το αποτέλεσμα ίδιο θα είναι.

Έπειτα, επειδή είναι νόμιμο. Και αν το νόμιμο δεν είναι απαραίτητα ηθικό, σίγουρα δημιουργεί τεκμήριο ότι είναι ηθικό(τουλάχιστον στην έκταση που δεχόμαστε ότι η δημοκρατία μας αντανακλά τις κρατούσες ηθικοπολιτικές αξίες). Γι’ αυτό άλλωστε θεωρώ τέρμα υποκριτικό το άρθρο του ΣΚΑΙ, που στοχοποιεί κάτι το οποίο όχι μόνο πλέον επιτρέπει η κυβέρνηση, αλλά και ενθάρρυνε δίνοντας 150 ευρώ για διακοπές και δραστηριότητες που διευκολύνουν τη δημιουργία συνωστισμών(δε θες να ξέρεις τι γινόταν φέτος στη Νάξο που πήγα).

Τρίτον, επειδή άλλο το πάω για καφέ/σινεμά με τους γνωστούς φίλους, και άλλο πάω σε πάρτυ/κλαμπ, σε μια τεράστια δεξαμενή συνομηλίκων στην οποία θα προκύψουν νέες γνωριμίες, νέοι έρωτες, ζωή. Δε θα εξηγήσω επίσης για ποιο λόγο χρησιμέυουν ως μέσα αποφόρτισης, ούτε γιατί τέτοιες μυστικιστικές τελετές(γιατί τι άλλο είναι; )μας γοητεύουν και εξιτάρουν από την απαρχή της ανθρωπότητας(σκέψου τις γιορτές/τελετές/μυστήρια των αρχαίων Ελλήνων και γενικά οποιασδήποτε κοινωνίας και πόσο σημαντικό, κεντρικό ρόλο έπαιζαν στη ζωή).
Η μουσική, το ξεφάντωμα, η τρέλα, ο έρωτας είναι η επιτομή της ζωής, η ουσία της, από πάντοτε. Αυτό χάθηκε για 2 χρόνια(και καλώς αν με ρωτάς) για να προστατευθούν κάποιοι άνθρωποι. Πλέον όμως όσοι δεν εμβολιάστηκαν, και αυτοδιακινδυνέυουν τη ζωή τους, έχουν χάσει το δικαίωμα να απαιτούν(και οι άλλοι να απαιτούν για χάρη αυτών) τη διαρκή τελμάτωση της ζωής με την ενεργητικότερη και ουσιωδέστερη μορφή της.

Εξάλλου, όπως είπα, αυτοί που αυτοδιακινδυνεύουν χωρίς εμβόλιο, θα αντιμετωπίσουν τις συνέπειες έτσι κι αλλιώς, μέσα στο επόμενο εξάμηνο. Αλλά ακόμα και στην κατασκευασμένη περίπτωση που θα κινδύνευαν να κολλήσουν μόνο εξαιτίας των παρτυ, και πάλι βάζω πιο πάνω τη ζωή, το είναι, από τη μηχανιστική διαιώνιση της υγείας(που έχει γίνει παράλογος αυτοσκοπός) κάποιων που οικειοθελώς αυτοκτονούν.

Οπότε τα αντικειμένικά λογικά άλματα και η άστοχη(κατά τη γνώμη μου) στάθμιση εννόμων αγαθών, πασπαλισμένα με λίγη αμήχανη ειρωνεία, όχι απλώς δε με πείθουν, αλλά με κάνουν να αισθάνομαι ότι έχω περισσότερο δίκιο.
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Το ότι θα κολλήσουμε όλοι είναι γεγονός, αργά ή γρήγορα (αν δεν έχουμε ήδη κολλήσει χωρίς να το ξέρουμε ήδη), εφόσον όλα είναι ανοιχτά και οι επαφές υπάρχουν.

Ωστόσο, γιατί να το επισπεύουμε και να προκαλούμε την τύχη μας; Με αυτήν τη λογική που λες τι θα πρέπει να κάνουμε, να κάνουμε το εμβόλιο και μετά ας πάμε να κολλήσουμε ελεγχόμενα; Όχι φυσικά. Προσπαθούμε να αποφεύγουμε τις ακραίες συναθροίσεις για να έχουμε τουλάχιστον το κεφάλι μας ήσυχο ότι τουλάχιστον ηθικά πράξαμε σωστά και δεν το επιδιώξαμε να κολλήσουμε με τη συμπεριφορά μας. Αν πχ κολλήσεις αναποφευκτα στο αστικο που πας καθε μερα δουλεια παρολο που φορας μασκα, έχει το ίδιο ηθικό βάρος με το να κολλήσεις σε πάρτι 500 ατόμων που ξερεις οτι δεν τηρειται κανενα μετρο, υπαρχουν ανεμβολιαστοι, ο ενας πανω στον αλλον θα ειστε και παρολα αυτα πας;

Και να το παω ενα βημα παραπερα το συλλογισμο, δηλαδη οσον αφορα τον τροπο που τελικα αναποφευκτα θα κολλησεις. Θα ειναι το ιδιο στη συνειδηση σου αν γινει το χειροτερο και εξαιτιας σου που κολλησες, πεθανει καποιος κοντινος σου ανθρωπος; Θα ειναι το ιδιο αν κολλησες με τον πρωτο ή τον δευτερο τροπο; Στην μία περιπτωση άθελα σου (υποχρεωτικη χρηση αστικου και φορουσες μασκα), ενω στη δευτερη πηγαινες γυρευοντας και κατα μία εννοια ηταν στο χερι σου να αποτραπει όμως εσυ διαλεξες την διασκεδαση σου και το να "ξεδωσεις";
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,857 μηνύματα.
Προφανώς παίζει ρόλο και το σε πόσο ιικό φορτίο εκτίθεται κάποιος για το πόσο βαριά θα νοσήσει ο ιδιος κ το πόσο πιο εύκολα θα κολλάει άλλους.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Το ότι θα κολλήσουμε όλοι είναι γεγονός, αργά ή γρήγορα (αν δεν έχουμε ήδη κολλήσει χωρίς να το ξέρουμε ήδη), εφόσον όλα είναι ανοιχτά και οι επαφές υπάρχουν.

Ωστόσο, γιατί να το επισπεύουμε και να προκαλούμε την τύχη μας; Με αυτήν τη λογική που λες τι θα πρέπει να κάνουμε, να κάνουμε το εμβόλιο και μετά ας πάμε να κολλήσουμε ελεγχόμενα; Όχι φυσικά. Προσπαθούμε να αποφεύγουμε τις ακραίες συναθροίσεις για να έχουμε τουλάχιστον το κεφάλι μας ήσυχο ότι τουλάχιστον ηθικά πράξαμε σωστά και δεν το επιδιώξαμε να κολλήσουμε με τη συμπεριφορά μας. Αν πχ κολλήσεις αναποφευκτα στο αστικο που πας καθε μερα δουλεια παρολο που φορας μασκα, έχει το ίδιο ηθικό βάρος με το να κολλήσεις σε πάρτι 500 ατόμων που ξερεις οτι δεν τηρειται κανενα μετρο, υπαρχουν ανεμβολιαστοι, ο ενας πανω στον αλλον θα ειστε και παρολα αυτα πας;

Και να το παω ενα βημα παραπερα το συλλογισμο, δηλαδη οσον αφορα τον τροπο που τελικα αναποφευκτα θα κολλησεις. Θα ειναι το ιδιο στη συνειδηση σου αν γινει το χειροτερο και εξαιτιας σου που κολλησες, πεθανει καποιος κοντινος σου ανθρωπος; Θα ειναι το ιδιο αν κολλησες με τον πρωτο ή τον δευτερο τροπο; Στην μία περιπτωση άθελα σου (υποχρεωτικη χρηση αστικου και φορουσες μασκα), ενω στη δευτερη πηγαινες γυρευοντας και κατα μία εννοια ηταν στο χερι σου να αποτραπει όμως εσυ διαλεξες την διασκεδαση σου και το να "ξεδωσεις";
Αυτά είναι ασκήσεις ηθικής γιατί είναι εντελώς θεωρητικά.
Αν εσύ κολλήσεις, πως θα ξέρεις αν κόλλησεις στα ΜΜΜ πηγαίνοντας στην δουλειά σου ή σε ένα μπαράκι που πήγες να πιείς ένα ποτό με δυο φίλους;
Εκτός αν μπεις μόνος σου σε καραντίνα να μην κάνεις κάτι άλλο εκτός από τη δουλειά σου.

Ή για να πάμε στο θεωρητικό παράδειγμα ενός φοιτητή που πήγε στο πάρτι στο ΑΠΘ* και μετά από λίγο καιρό βγαίνει θετικός, που ξέρεις αν κόλλησε στο πάρτι, στο αμφιθέατρο, στο αστικό, στο κυλικείο, στο γυμναστήριο, σε μια καφετέρια κλπ.

*Το πάρτι μέσα σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο είναι κατακριτέο και ήταν και πριν την πανδημία γιατί δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι γουστάρει μέσα σε ένα πανεπιστήμιο λες και είναι το μαγαζί του. Είναι υποκριτικό όμως να ασχολούνται με αυτό όταν σε όλα τα μεγάλα κλάμπ η κατάσταση είναι ίδια και χειρότερη. Ναι οκ υποτίθεται εκεί μπαίνουν μόνο εμβολιασμένοι αλλά ή δεν γίνεται έλεγχος ή αν γίνεται δεν ζητείται ταυτότητα οπότε ο χ ανεμβολίαστος αρκεί να έχει έναν εμβολιασμένο φίλο και μπαίνει με το πιστοποιητικό του.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Κάντε κορονοπάρτυ, συνωστιστείτε στα αμφιθέατρα, βγάλτε και δήθεν ευαισθητούλικες αριστερές καταγγελείες για αδιαφορία της πολιτείας στα ΑΕΙ, να πάει να τα κλείσει τρίτη χρονιά η Νίκη τα Πανεπιστήμια.
Εάν φύγει και το τρίτο έτος από την πλάτη μου, παίρνω δεύτερη σφραγίδα και μην με είδατε μετά... Και κάτστε μετά εσείς να συζητάτε για ακαδημαϊκά ιδεώδη.... Μόνο διαδικτυακές εξετάσεις ρε! :shifty:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,273 μηνύματα.
Σημερα άρχισαν τα μαθηματα στο τμημα μου. Εχω να πω ενα πραγμα μονο: ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΚΥΒΈΡΝΗΣΗ. Ειμαστε ο ενας πανω στον άλλον, μεχρι και στο πατωμα καθονται πολλα παιδια. Μερικοι βήχουν και εχουν κατεβασει τις μασκες. Ο θεος να μας βοηθήσει γιατί δεν μας βλέπω καθόλου καλά. Αυτα ειναι τα μετρα προστασίας που μας ελεγαν τοσο καιρο??
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top