• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εεε, συγγνώμη κιόλας αλλά αυτό δεν το γνωρίζεις ούτε για το εμβόλιο που έκανες, ούτε για τα συμβατικά φάρμακα που παίρνεις, ούτε για τα καλλυντικά που φοράς, τα μαλακτικά που χρησιμοποιείς, τα συσκευασμένα τρόφιμα που καταναλώνεις, τα καυσαέρια που εισπνέεις, τα νερά στα οποία κολυμπάς το καλοκαίρι, τα πλαστικά τάπερ και μπουκάλια αναψυκτικών, τα μικροκύματα που ζεσταίνεις το φαγητό σου, και πάει λέγοντας. Και το κάπνισμα κάποτε θεωρούνταν ασφαλές αλλά η επιστήμη συνεχώς εξελίσσεται και ανακαλύπτει νέες τοξικές ιδιότητες και παρενέργειες που προκαλούν τα διάφορα συστατικά γύρω μας. Σύμφωνοι ότι κάποια πράγματα είναι πιο επικίνδυνα από άλλα και πάντα η προστασία βοηθάει, αλλά αν μιλάμε για τέτοια θυσία όπως η καραντίνα ώστε να προλάβουμε επιπτώσεις σε βάθος τριακονταετιας, δε μιλάμε για πρόληψη αλλά για παράνοια.

Και πέρα από αυτήν την παράνοια(πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρουσα μια διατριβή που θα εξετάζει πότε η υγεία έγινε τέτοιος αυτονόητος αυτοσκοπός, ώστε προτιμούμε να μη ζούμε - είμαι αρκετά σίγουρος πως κρύβει κάποιον κλινικό φόβο για το θάνατο, common θεμα που χρειάζεται ψυχοθεραπεία) η ειρωνεία είναι πως και πάλι θα κολλήσει κοβιντ, εκτός αν κάτσουμε καραντίνα για πάντα με την ελπίδα ότι σε 10-20-50 χρόνια η ιατρική μας θα είναι τόσο ισχυρή(δε θα είναι) που θα καταφέρει με κάποιο τρόπο να εξαλείψει τον ιό(δε θα το καταφέρει).

Και μου φαίνεται τόσο αστείο όταν μερικοί νομίζουν ότι τα λόκνταουν έγιναν για να μην κολλήσουμε ποτέ κορονοιό, όταν στην πραγματικότητα έγιναν για να κολλήσουμε όλοι ελεγχόμενα και με όπλο το εμβόλιο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο εμβολιασμός θα είχε ένα ουσιαστικό αποτέλεσμα για την κοινότητα αν είχαμε μπορέσει να εμβολιάσουμε όλους τους ενήλικες σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτό που έχουμε καταφέρει μέχρι στιγμής είναι απλά να προστατεύσουμε μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού, αφήνοντας τους υπόλοιπους στη μοίρα τους.

Η μάσκα έξω δεν ήταν καθόλου παπαριά. Εγώ δουλεύω σε κλειστό χώρο που μπαίνει και βγαίνει πολύς κόσμος, όπου από την αρχή ήταν υποχρεωτική η χρήση μάσκας. Μέχρι να γίνει υποχρεωτική και στους εξωτερικούς χώρους, ένας στους 3 εμφανιζόταν χωρίς μάσκα "γιατί την είχε ξεχάσει". Την ίδια κατάσταση αντιμετώπιζαν και φίλοι που εργάζονται σε μαγαζιά και άλλους κλειστούς χώρους. Οι πελάτες ξεχνούσαν. Όλο αυτό άλλαξε όταν η μάσκα έγινε υποχρεωτική παντού. Τώρα ίσως να μην είναι απαραίτητη στους εξωτερικούς χώρους, εγώ πάντως τη φοράω γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα σε πλησιάσει ή ποιος θα βήξει στο ένα μέτρο απόσταση και θα φας τα αερολύματά του στη μούρη με λίγο αεράκι.

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει η καραντίνα. Προτιμώ να "φάω" καταντίνα παρά να εκτεθώ σε έναν ιό που δεν ξέρω πού θα φωλιάσει και τι παρενέργειες θα βγάλει σε 20-30 χρόνια (όπως πχ η ανεμοβλογιά και η ιλαρά).

Τα περί ενίσχυσης της υγείας και μείωσης των μαθητών είναι λίγο παπάτζες. Η ενίσχυση της υγείας δεν συμβαίνει από τη μία στιγμή στην άλλη ούτε κουνώντας το μαγικό ραβδί. Όσο για τη μείωση των μαθητών στις τάξεις, το δοκίμασαν πέρυσι με την έναρξη του σχολικού έτους οι Ιταλοί (και μάλιστα με ευφάνταστους τρόπους) αλλά δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.... έκλεισαν κι αυτοί όπως εμείς τον Νοέμβριο.
Δεν φταίει κανείς που κόσμος δεν εμβολιάζεται. Όταν ακούω άτομα να το θεωρούν τσιπάκι συγγνώμη δεν θα με πάρει και ο πόνος. Εμβόλια έχουμε ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ζει με αυτές.
Όσο για τις μάσκες ναι είναι μαλακία σε εξωτερικό χώρο όταν είσαι σε μέρος που έχει ελάχιστο κόσμο και ειδικά όσο ζέσταινε ο καιρός με την υγρασία ήταν ανυπόφορη. Εγώ όταν πήγαινα για περπάτημα ή κουβαλούσα ψώνια δεν την φορούσα ποτέ γιατί δεν την πάλευα. Μέσα στα μαγαζιά επίσης μπορείς να μην επιτρέψεις την είσοδο σε άτομα χωρίς μάσκα δεν ξέρω καν γιατί το πας εκεί. Δηλαδή από το καλοκαίρι σκάνε στα μαγαζιά χωρίς μέχρι τώρα που δεν είναι υποχρεωτική έξω; Ή όλοι τη φοράνε σωστά; Γελάει ο κόσμος.
Και το να φας καραντίνα έχει συνέπειες στην ψυχική και σωματική σου υγεία. Σιγά μη κυκλοφορούμε με στολή αστροναύτη μη πάθουμε κανένα κρύωμα. Εν μέσω καραντίνας σε λέω ότι εγώ που έβγαινα βόλτες (σε μέρη χωρίς κόσμο πάντα) με κόλλησε η μάνα μου που οριακά δεν πήγαινε πουθενά όχι από κορωνοπάρτι αλλά από τη δουλειά της. Δεν γλιτώνεις τίποτα με την καραντίνα απλό είναι. Όσοι θέλετε να ζείτε σε έναν κλίβανο καλώς τους άλλους αφήστε μας ήσυχους, βαρεθήκαμε.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
@Nihilist @Gate4 @Agaphbou
Δεν έχετε αδικο σε οσα λετε. Πρεπει να ξεφοβηθουμε και να γυρισουμε στην κανονικοτητα ναι. Απλα εγω αυτο που σκεφτομαι ακομα, παρολο που ολοι εχουμε κανει τα εμβολια, ειναι οτι, θεωρω υποκρισια να βγαινω να παρταρω ανεξελεγκτα οσο οι δικοι μου ακομα δεν εχουν κανει την τριτη δοση, η οποια επικειται σε δυο μηνες. Ας πουμε οτι σαν μαξιλαρακι να ειμαι ησυχος θα εχω αυτο το γεγονος οταν γινει, οχι ντε και καλα για να πω "επιτελους θα παω να παρταρω" αλλά για να ειμαι ακομα πιο χαλαρος στις συναναστροφες μου. Αμα νιωσω και την αναγκη να παω σε κλαμπ δε θα χω τυψεις αν το κανω τοτε. Αλλά οχι τωρα ακομα. Ετσι το σκεφτομαι.

Εσεις δεν ανησυχειτε δλδ για τους δικους σας που ανηκουν σε ευπαθεις ομαδες, ειδικα αμα εσεις τους κολλησετε και νοσησουν σοβαρα; Δε θα νιωθετε τυψεις; Ή θα το απενοχοποιειτε στο μυαλο σας εχοντας ως πεπλο αγνοιας οτι μπορει να κολλησε απο αλλου, αρα δεν παιρνω την ευθυνη και τις ενοχες πανω μου; Εγω πιθανοτικα το βλεπω. Δηλαδη αν κατα 80% ειναι πιθανον να τους κολλησω εγω αν παω σε ανεξελεγκτο παρτι, παρά από το 20% των υπολοιπων συναναστροφων μου, τοτε ειτε θα προτιμησω να μην τους συναντησω ειτε να μην παω στο παρτι. Και αυτο μεχρι το οροσημο, την τριτη δοση.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
@chester20080 Νομίζεις ότι οι γέροι που έλεγες παραπάνω έβαλαν ποτέ κώλο κάτω; Ή άραζαν έξω από τα καφενεία και έπιναν ή πλάκωναν στις εκκλησίες και αντάλλασσαν σάλια. Είναι αυτοί που συνήθως ακόμα και σε εσωτερικούς χώρους φοράνε τη μάσκα λάθος και βήχουν μεσ τα μούτρα σου. Αλλά εγώ μωρέ μη πάω γήπεδο ας πούμε γιατί έχει κόσμο και μπορεί να κολλήσω και ο παραδίπλα μη πάει σε πάρτι.
Προσωπικά αρνούμαι πέρα για πέρα αυτήν την παράνοια. Ο καθένας ας πάρει τα μέτρα του με ότι ευθύνες θεωρεί ότι έχει. Ούτε είναι ιδιαίτερα λογικό να προσπαθείς να προκαλέσεις τύψεις εδώ μέσα βασιζόμενος στη διασκέδαση μας όποια και αν είναι αυτή.
Δηλαδή εμένα που με κόλλησε η μάνα μου τι να της πω; Φτου σου μωρή χαρχάλω; Έλα παναίαμ εδώ μέσα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
@chester20080 Νομίζεις ότι οι γέροι που έλεγες παραπάνω έβαλαν ποτέ κώλο κάτω; Ή άραζαν έξω από τα καφενεία και έπιναν ή πλάκωναν στις εκκλησίες και αντάλλασσαν σάλια. Είναι αυτοί που συνήθως ακόμα και σε εσωτερικούς χώρους φοράνε τη μάσκα λάθος και βήχουν μεσ τα μούτρα σου. Αλλά εγώ μωρέ μη πάω γήπεδο ας πούμε γιατί έχει κόσμο και μπορεί να κολλήσω και ο παραδίπλα μη πάει σε πάρτι.
Προσωπικά αρνούμαι πέρα για πέρα αυτήν την παράνοια. Ο καθένας ας πάρει τα μέτρα του με ότι ευθύνες θεωρεί ότι έχει. Ούτε είναι ιδιαίτερα λογικό να προσπαθείς να προκαλέσεις τύψεις εδώ μέσα βασιζόμενος στη διασκέδαση μας όποια και αν είναι αυτή.
Δηλαδή εμένα που με κόλλησε η μάνα μου τι να της πω; Φτου σου μωρή χαρχάλω; Έλα παναίαμ εδώ μέσα.
Δε μιλάω για τους άλλους, μιλαω για την οικογενεια του καθενός.

Δεν τα λέω αυτά για να προκαλέσω τύψεις σε σας, πιο πολυ για να καταλάβω τη δικιά σας θεώρηση μπας και φύγουν και οι δικές μου τυχόν τύψεις
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δε μιλάω για τους άλλους, μιλαω για την οικογενεια του καθενός.

Δεν τα λέω αυτά για να προκαλέσω τύψεις σε σας, πιο πολυ για να καταλάβω τη δικιά σας θεώρηση μπας και φύγουν και οι δικές μου τυχόν τύψεις
Σε είπαν και παραπάνω μπορεί να κολλήσεις κυριολεκτικά οπουδήποτε. Και ορισμένοι δεν δεχόμαστε μετά από 2 χρόνια εγκλεισμού να μη ξανάρθουμε σε επαφή με κόσμο γιατί υπάρχει ο κορώνα. Εγώ εμβολιαστηκα και θεωρώ ότι κάνω αυτό που πρέπει. Δεν είσαι υποχρεωμένος να νιώθεις το ίδιο αν θεωρείς πως πρέπει να βλέπεις σύνολο 2 άτομα (που λέει ο λόγος) για να μη κολλήσεις κανέναν δικαίωμα σου είναι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Σε είπαν και παραπάνω μπορεί να κολλήσεις κυριολεκτικά οπουδήποτε. Και ορισμένοι δεν δεχόμαστε μετά από 2 χρόνια εγκλεισμού να μη ξανάρθουμε σε επαφή με κόσμο γιατί υπάρχει ο κορώνα. Εγώ εμβολιαστηκα και θεωρώ ότι κάνω αυτό που πρέπει. Δεν είσαι υποχρεωμένος να νιώθεις το ίδιο αν θεωρείς πως πρέπει να βλέπεις σύνολο 2 άτομα (που λέει ο λόγος) για να μη κολλήσεις κανέναν δικαίωμα σου είναι.
Μαζι σου.Εμεις καναμε αυτο που επρεπε,πηραμε και τα μετρα μας,εμβολιαστηκαμε..τωρα ηρθε η ωρα να γαννιαξουν αυτοι που χεστηκαν .Εφοσον σου επιτρεπουν να πηγαινεις μπαρ και γηπεδο θα πας και σε μπαρ και σε γηπεδο και πιες και μια γουλια και για μενα! :hehe:
Σοβαρα τωρα θα κλεινομαστε εμεις μεσα επειδη οι κωλογεροι,οπως ακριβως τα λες δεν εμβολιαζονται ή δεν γουσταρουν μασκα ή το καθε ψεκα δεν πιστευει στον κορονοιο ;Ελα παναια μου ιντιντ!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μαζι σου.Εμεις καναμε αυτο που επρεπε,πηραμε και τα μετρα μας,εμβολιαστηκαμε..τωρα ηρθε η ωρα να γαννιαξουν αυτοι που χεστηκαν .Εφοσον σου επιτρεπουν να πηγαινεις μπαρ και γηπεδο θα πας και σε μπαρ και σε γηπεδο και πιες και μια γουλια και για μενα! :hehe:
Σοβαρα τωρα θα κλεινομαστε εμεις μεσα επειδη οι κωλογεροι,οπως ακριβως τα λες δεν εμβολιαζονται ή δεν γουσταρουν μασκα ή το καθε ψεκα δεν πιστευει στον κορονοιο ;Ελα παναια μου ιντιντ!
Χαχαχαχχαχαχαχ θελεις να σου πω τι εγινε σημερα πρωτη μερα στη σχολη??
Ολοι οι εμβολιασμενοι είμαστε με μασκα και οι ανεμβολιαστοι χωρις επειδή λενε οτι εκεινοι κανουν Rapid και δεν εχουν τιποτα. Μετα ενας ελεγε στην καθηγήτρια οτι δεν υπαρχει ο Covid και ειναι ολα ψεματα.🤡🤡
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Αυτά τα πάρτι θα γίνονται όπως και 'να χει. Και στο λοκντάουν σχεδόν γίνονταν, πόσο μάλλον τώρα που δεν έχουμε.
Αφενός γιατί δεν είναι όλοι εμβολιασμένοι για να πάνε έξω, αφετέρου γιατί ο εμβολιασμένος ή μη 3ετής φοιτητής θέλει να τα ζήσει.
Δεν μπορείς να του προσάψεις ότι προσπαθεί να μην έχει ξενέρωτα φοιτητικά χρόνια και το κατά πόσο βάζει σε κίνδυνο τον εαυτό του ή/και τους συγγενείς του, το ξέρουν εκείνοι καλύτερα.
(Τουλάχιστον, ο ανεμβολίαστος φοιτητής-συμμετέχοντας σε τέτοιο πάρτυ υπάρχουν κάποιες πιθανότητες αν κολλήσει να το διαγνώσει με το υποχρεωτικό ράπιντ, υπάρχει αυτή η δικλείδα).
Αν είναι υποκριτικό ή όχι το μάσκα για διάλεξη/γιόλο στο πάρτυ, και ναι και όχι. Ανάλογα γιατί κάνει/δεν κάνει ο καθένας το εμβόλιο.

Όπως και να 'χει, αυτά είναι πράγματα που θα συμβαίνουν. Και πλέον, με όσο % είμαστε εμβολιασμένοι (οκ, θα μπορούσε και θα θέλαμε να 'ναι περισσότερο), σιγά-σιγά θα πρέπει να μη ρίχνουμε στους ανεμβολίαστους όποιο αρνητικό μετρό ενδέχεται να αποφασιστεί από την κυβέρνηση.
(Εκτός αν φάμε λοκντάουν επειδή θα πιάσουμε 800 μεθ με 90% ανεμβολίαστους, τότε ας τους τα ρίξουμε).
Το θέμα είναι αφενός να προσέχουμε εμείς, προσωπικά, αφετέρου να τηρούνται τα μέτρα που έχουν αποφασιστεί.
Αν σε κάνα μήνα οι μαγαζάτορες αφήνουν γιόλο ανεμβολιάστους μέσα και τα κρούσματα αυξηθούν ξέρωγω, δε θα φταίνε μόνο οι ανεμβολίαστοι, θα φταίνε και οι μαγαζάτορες, θα φταίει και η κυβέρνηση που θεσπίζει μέτρα των οποίων την τήρηση δεν μπορεί να ελέγξει.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μαζι σου.Εμεις καναμε αυτο που επρεπε,πηραμε και τα μετρα μας,εμβολιαστηκαμε..τωρα ηρθε η ωρα να γαννιαξουν αυτοι που χεστηκαν .Εφοσον σου επιτρεπουν να πηγαινεις μπαρ και γηπεδο θα πας και σε μπαρ και σε γηπεδο και πιες και μια γουλια και για μενα! :hehe:
Σοβαρα τωρα θα κλεινομαστε εμεις μεσα επειδη οι κωλογεροι,οπως ακριβως τα λες δεν εμβολιαζονται ή δεν γουσταρουν μασκα ή το καθε ψεκα δεν πιστευει στον κορονοιο ;Ελα παναια μου ιντιντ!
Τουλάχιστον στο γήπεδο μπαίνω με πιστοποιητικό. Η ανεμβολίαστη/ψεκασμένη Τούλα στην εκκλησία από την άλλη μη μιλήσω. :look:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Τουλάχιστον στο γήπεδο μπαίνω με πιστοποιητικό. Η ανεμβολίαστη/ψεκασμένη Τούλα στην εκκλησία από την άλλη μη μιλήσω. :look:
Και μετα πινει και απο το ιδιο ποτηρι το κρασακι.Και αλλοι ποσοι μετα.Στην θεια κοινωνια.
Ειδες τι ωραια;:crazy:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δε μιλάω για τους άλλους, μιλαω για την οικογενεια του καθενός.

Δεν τα λέω αυτά για να προκαλέσω τύψεις σε σας, πιο πολυ για να καταλάβω τη δικιά σας θεώρηση μπας και φύγουν και οι δικές μου τυχόν τύψεις

Αφού το πας τόσο προσωπικά...

Καταρχάς εγώ δεν έχω κανέναν παππού/γιαγιά εν ζωή πλέον (έχασα τη γιαγιά που μου είχε απομείνει τον Ιούνιο από φυσικό γήρας, πέθανε ολομόναχη μέσα σ' έναν οίκο ευγηρίας όπου δεν μας επιτρεπόταν να πάμε επί ένα χρόνο λόγω των μέτρων και απλώς μια μέρα μας τηλεφώνησαν για να κανονίσουμε την κηδεία, σημαντική παρένθεση όλο αυτό) και η μάνα μου είναι κάτω των 60, υγιέστατη, χωρίς κανένα υποκείμενο νόσημα. Μόνο ο πατέρας μου πες είναι σε πιο ευπαθή ομάδα, ο οποίος πληροφοριακά παίρνει καθημερινά κολχικίνη η οποία μειώνει αισθητά την πιθανότητα βαριάς νόσησης.

Δεύτερον (και σημαντικότερο), οι δικοί μου δεν είναι οι τυπικοί μεσήλικες άνθρωποι που κάθονται σπίτι μπροστά στην τηλεόραση, μετράνε τα κρούσματα, λένε "πρόσεχε παιδί μου" και περιμένουν τη σύνταξη ή το επίδομα (δεν το λέω υποτιμητικά απλώς η συντριπτική πλειοψηφία των γονιών φίλων μου είναι ακριβώς έτσι γι' αυτό το θέτω ως παράδειγμα). Έχουν επιχείρηση, κάνουν επαγγελματικά ταξίδια γιατί από αυτά κρίνεται η επιβίωσή τους, εκτιμούν αφάνταστα την ελευθερία τους, τους αρέσει να περνάνε καλά και κοινώς δε βάζουν κώλο κάτω κι ούτε το σκοπεύουν. Αν πεις στον πατέρα μου να κολλήσει τώρα κορωνοϊό ή να κλειστεί σπίτι άλλον ένα χρόνο για να σιγουρεψει ότι δε θα πάθει τίποτα, θα σου πει το πρώτο πριν προλάβεις να ολοκληρώσεις την πρότασή σου. Δεν είναι ψεκ, δεν είναι φοβικοί, είναι άνθρωποι που ξέρουν τι θέλουν απ' τη ζωή τους, μορφωμένοι και ψύχραιμοι.

Επομένως εκτιμώ όσα λες, είσαι καλός γιος και μπράβο σου που ανησυχείς για την οικογένειά σου, αλλά ο καθένας μας έχει άλλα ερεθίσματα απ' το σπίτι του και παίρνει άλλες αρχές. Αν ήταν κι οι δικοί μου σε φάση "ουυυυ θα πεθάνουμε" τότε ναι, σίγουρα θα είχα κι εγώ διαφορετική συμπεριφορά. Αλλά τώρα γιατί να νιώθω τύψεις όταν εκείνοι πηγαίνουν περισσότερες βόλτες από μένα; Μεγάλοι άνθρωποι είναι, δε θα τους πω εγώ πώς να ζήσουν τη ζωή τους.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εεε, συγγνώμη κιόλας αλλά αυτό δεν το γνωρίζεις ούτε για το εμβόλιο που έκανες, ούτε για τα συμβατικά φάρμακα που παίρνεις, ούτε για τα καλλυντικά που φοράς, τα μαλακτικά που χρησιμοποιείς, τα συσκευασμένα τρόφιμα που καταναλώνεις, τα καυσαέρια που εισπνέεις, τα νερά στα οποία κολυμπάς το καλοκαίρι, τα πλαστικά τάπερ και μπουκάλια αναψυκτικών, τα μικροκύματα που ζεσταίνεις το φαγητό σου, και πάει λέγοντας.
Για τα εμβόλια όμως δεν υπάρχει άλλο τέτοιο παράδειγμα, δηλαδή άλλη περίπτωση εμβολίου που να προκάλεσε προβλήματα σε βάθος χρόνου, ενώ για τους ιούς γνωρίζουμε ότι έχουν την τάση να παραμένουν dormant στο σώμα και να επανενεργοποιούνται μετά από 20-30 χρόνια με διάφορες συνέπειες (πχ έρπης ζωστήρας για τον ιό της ανεμοβλογιάς ή υποξεία σκληρυντική πανεγκεφαλίτιδα για τον ιό της ιλαράς). Και ειδικά για τον COVID ξέρουμε ότι όταν είσαι ανεμβολίαστος πάει παντού στο σώμα όπου υπάρχουν υποδοχείς ACE και δημιουργεί προβλήματα σε "άσχετα" σημεία πχ εγκέφαλο, όρχεις κλπ. (εντάξει, εγώ δεν έχω όρχεις, αλλά ανησυχώ για τους άντρες μου) :P

Αλλά και να είναι αυτά τα πρώτα εμβόλια στην ιστορία της ιατρικής που θα προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα στο μέλλον, θεωρώ πως υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες το πρόβλημα αυτό να εντοπιστεί και να αντιμετωπιστεί έγκαιρα, παρά οι 1001 πιθανές μακροχρόνιες συνέπειες ενός νέου ιού που συνεχώς μεταλλάσσεται. Με το σκεπτικό αυτό επιλέγω το εμβόλιο ως λιγότερο επικίνδυνο.

Lockdown δεν νομίζω πως χρειάζεται σε αυτή τη φάση, δεδομένου ότι έχουμε εμβόλια πολύ ασφαλή και αποδοτικά. Αλλά η προφύλαξη με την έννοια της χρήσης της μάσκας και της τήρησης μέτρων προφύλαξης παραμένει κατά τη γνώμη μου απαραίτητη, έστω για να μετριαστούν οι συνέπειες στα παιδιά είτε μέσω αποφυγής νόσησης των ιδίων είτε των γονιών τους. Διάβαζα ότι σήμερα πέθανε ένας 32χρονος πατέρας δύο μωρών 4 μηνών και 20 μηνών που θα μεγαλώσουν ορφανά. ΟΚ θα μου πεις, άτυχα. Αλλά αν μπορούμε να βοηθήσουμε να έχουν τα παιδάκια του κόσμου λιγότερες τέτοιες "ατυχίες" νομίζω πως αξίζει μια μικρή θυσία από εμάς τους ενήλικες.
Η πάντως Δέλτα χτύπησε άγρια τους Βρετανούς αμέσως μετά τους συνωστισμός έξω από τα Χάροντς.
Τους χτύπησε και η Άλφα όμως, και η ορίτζιναλ, γενικώς άμα ο νους σου είναι πώς να ΜΗΝ κάνεις lockdown, σε χτυπάνε όλες οι μεταλλάξεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Όχι εννοώ ενέσιμα. Τα ενέσιμα είναι μη αποστειρωτικά στην προκείμενη περίπτωση, ενώ αν είχαμε εισπνεόμενα ίσως να είχαμε και αποστειρωτική ανοσία.

(Μεγάλη κουβέντα βέβαια αυτή γιατί στη γρίπη τα εισπνεόμενα αποδείχτηκε πως δεν είχαν πλεονέκτημα έναντι των ενέσιμων)


Ο εμβολιασμός θα είχε ένα ουσιαστικό αποτέλεσμα για την κοινότητα αν είχαμε μπορέσει να εμβολιάσουμε όλους τους ενήλικες σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτό που έχουμε καταφέρει μέχρι στιγμής είναι απλά να προστατεύσουμε μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού, αφήνοντας τους υπόλοιπους στη μοίρα τους.

Η μάσκα έξω δεν ήταν καθόλου παπαριά. Εγώ δουλεύω σε κλειστό χώρο που μπαίνει και βγαίνει πολύς κόσμος, όπου από την αρχή ήταν υποχρεωτική η χρήση μάσκας. Μέχρι να γίνει υποχρεωτική και στους εξωτερικούς χώρους, ένας στους 3 εμφανιζόταν χωρίς μάσκα "γιατί την είχε ξεχάσει". Την ίδια κατάσταση αντιμετώπιζαν και φίλοι που εργάζονται σε μαγαζιά και άλλους κλειστούς χώρους. Οι πελάτες ξεχνούσαν. Όλο αυτό άλλαξε όταν η μάσκα έγινε υποχρεωτική παντού. Τώρα ίσως να μην είναι απαραίτητη στους εξωτερικούς χώρους, εγώ πάντως τη φοράω γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα σε πλησιάσει ή ποιος θα βήξει στο ένα μέτρο απόσταση και θα φας τα αερολύματά του στη μούρη με λίγο αεράκι.

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει η καραντίνα. Προτιμώ να "φάω" καταντίνα παρά να εκτεθώ σε έναν ιό που δεν ξέρω πού θα φωλιάσει και τι παρενέργειες θα βγάλει σε 20-30 χρόνια (όπως πχ η ανεμοβλογιά και η ιλαρά)
Αν θελεις lockdown μπορεις να κατσεις μονη σου σε ενα σπιτι. Ρωτησες τους αλλους να μπορούν να κατσουν 7 μηνες μεσα σε ενα σπιτι?? Λες για μακροχρονιες παρενέργειες του Covid οταν δεν ξερουμε τις παρενέργειες των.εμβολίων που κάναμε, ακομα και τις παρενέργειες των τροφων που τρωμε.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν θελεις lockdown μπορεις να κατσεις μονη σου σε ενα σπιτι. Ρωτησες τους αλλους να μπορούν να κατσουν 7 μηνες μεσα σε ενα σπιτι?? Λες για μακροχρονιες παρενέργειες του Covid οταν δεν ξερουμε τις παρενέργειες των.εμβολίων που κάναμε, ακομα και τις παρενέργειες των τροφων που τρωμε.
Εσύ μάλλον πρέπει να μάθεις να διαβάζεις, καθότι έχω πει ήδη 2 φορές ότι τώρα που υπάρχουν εμβόλια δεν χρειάζεται γενικό lockdown. Άμα είναι να κάνουμε κουβέντα, να διαβάζουμε τα λόγια του άλλου, αλλιώς να βάλω κι εγώ μια ωραία συνταγή που έχω για λαχανοντολμάδες.

Τέλος πάντων, εγώ μια χαρά κάθομαι σε ένα σπίτι με την οικογένειά μου και ποσώς με ενδιαφέρει πόσοι κάνουν πάρτι, να κάνετε όσα πάρτι θέλετε και να γλείφετε ο ένας τον άλλο άμα γουστάρετε, αρκεί να μην με πλησιάζετε αν τυχόν με βρείτε έξω. Υποστηρίζω 110% το δικαίωμά σας να αρρωστήσετε, και να πεθάνετε ακόμα, αρκεί να μην πάρει τη δική μου οικογένεια η μπάλα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εσύ μάλλον πρέπει να μάθεις να διαβάζεις, καθότι έχω πει ήδη 2 φορές ότι τώρα που υπάρχουν εμβόλια δεν χρειάζεται γενικό lockdown. Άμα είναι να κάνουμε κουβέντα, να διαβάζουμε τα λόγια του άλλου, αλλιώς να βάλω κι εγώ μια ωραία συνταγή που έχω για λαχανοντολμάδες.

Τέλος πάντων, εγώ μια χαρά κάθομαι σε ένα σπίτι με την οικογένειά μου και ποσώς με ενδιαφέρει πόσοι κάνουν πάρτι, να κάνετε όσα πάρτι θέλετε και να γλείφετε ο ένας τον άλλο άμα γουστάρετε, αρκεί να μην με πλησιάζετε αν τυχόν με βρείτε έξω. Υποστηρίζω 110% το δικαίωμά σας να αρρωστήσετε, και να πεθάνετε ακόμα, αρκεί να μην πάρει τη δική μου οικογένεια η μπάλα.
Μαλλον εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις καθως γράφεις άσχετα πραγματα και βγαζεις κακια προς τους συναθρωπους σου. Αρχικα για να σε κατεβάσω απο το συνεφο που ζεις ειμαι 21 ετων και δεν εχω παει οχι σε παρτι με 1000 ατομα αλλα ουτε σε παρτι με 50 ατομα, αρα λες ακυρα πραγματα. Τωρα αν σε πλησιασει καποιος που ειχε παει σε παρτι μπορεις να τους κανεις ενα ξορκι ωστε να φυγει απο κοντα σου η μπορεις να κλειστεις στο σπιτι σου για τα επομενα 10 χρονια και να βλεπεις τον κοσμο απο μια τηλεόραση.
Την πρωτη παραγραφο δεν την σχολιάζω καθως σου εχω πει αλλες 2 φορες οτι το Lock down απετυχε ομως δεν απαντησες ποτε καθως ξερεις οτι λες βλακειες. Δεν μας ειπες τον λογο που επρεπε να κλεισουν τα μικρα μαγαζια στα οποια μπαινουμε με μασκες οταν στα Super market ειναι ο ενας πανω στον αλλον, για πες μας λοιπον που ειναι μεγαλύτερος κινδυνος? Βεβαια δεν χρειάζεται να μας πεις καθως τον Δεκεμβριο του 2020 με ανοικτά τα μαγαζια τα κρούσματα μειωθηκαν κατα 20%, ομως μετα για καποιο αγνωστο λογο εκλεισαν ξανα. Δεν μας ειπες επισης την καταστροφή που εφερε η απαγορευση κυκλοφοριας μετα τις 18.00 τα ΣΚ, μετρο που εφερε αυξηση των κρουσματων.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μαλλον εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις καθως γράφεις άσχετα πραγματα και βγαζεις κακια προς τους συναθρωπους σου. Αρχικα για να σε κατεβάσω απο το συνεφο που ζεις ειμαι 21 ετων και δεν εχω παει οχι σε παρτι με 1000 ατομα αλλα ουτε σε παρτι με 50 ατομα, αρα λες ακυρα πραγματα. Τωρα αν σε πλησιασει καποιος που ειχε παει σε παρτι μπορεις να τους κανεις ενα ξορκι ωστε να φυγει απο κοντα σου η μπορεις να κλειστεις στο σπιτι σου για τα επομενα 10 χρονια και να βλεπεις τον κοσμο απο μια τηλεόραση.
Την πρωτη παραγραφο δεν την σχολιάζω καθως σου εχω πει αλλες 2 φορες οτι το Lock down απετυχε ομως δεν απαντησες ποτε καθως ξερεις οτι λες βλακειες. Δεν μας ειπες τον λογο που επρεπε να κλεισουν τα μικρα μαγαζια στα οποια μπαινουμε με μασκες οταν στα Super market ειναι ο ενας πανω στον αλλον, για πες μας λοιπον που ειναι μεγαλύτερος κινδυνος? Βεβαια δεν χρειάζεται να μας πεις καθως τον Δεκεμβριο του 2020 με ανοικτά τα μαγαζια τα κρούσματα μειωθηκαν κατα 20%, ομως μετα για καποιο αγνωστο λογο εκλεισαν ξανα. Δεν μας ειπες επισης την καταστροφή που εφερε η απαγορευση κυκλοφοριας μετα τις 18.00 τα ΣΚ, μετρο που εφερε αυξηση των κρουσματων.
Κοίτα δεν θα ασχοληθώ παραπάνω, ένα θα πω μόνο, ότι οι δραστηριότητες που μένουν ανοιχτές σε ένα lockdown δεν μένουν ανοιχτές επειδή είναι λιγότερο επικίνδυνες αλλά επειδή θεωρούνται απαραίτητες. Αυτός είναι ο λόγος που λειτουργούσαν κανονικά τα σούπερ μάρκετ και τα ΜΜΕ ενώ ήταν κλειστά τα μαγαζιά (τα οποία μια χαρά επιδοτήθηκαν και γι' αυτό δεν τους ακούς να διαμαρτύρονται, όσοι βέβαια λειτουργούσαν νόμιμα). Οπότε πετάξτε την αυτή την καραμέλα "στα μαγαζιά κολλάει, στα σούπερ μάρκετ δεν κολλάει" που τη λέτε λες και σκεφτήκατε καμιά μεγάλη σοφία. Φυσικά κολλάει στα σούπερ μάρκετ, και στα ΜΜΕ, και στα ασανσέρ, και στα νοσοκομεία, και στα βενζινάδικα, αλλά τι να κάνουμε τώρα που πολύς κόσμος δεν έχει εναλλακτικές?

Ούτε είναι λογικό να σκέφτεσαι ότι αφού κολλάει στα σούπερ μάρκετ και εγώ πάω σούπερ μάρκετ, δεν έχει νόημα να μην πηγαίνω σε μπαρ / σινεμά / πάρτι / γυμναστήρια και όπου αλλού τέλος πάντων θέλει ο καθένας να πάει.

Αν με πλησιάσει κανένας χωρίς μάσκα, εγώ βήχω πάντως. ΟΛΟΙ κάνουν 2 βήματα πίσω.

Άμα χρειαστείς τη συνταγή για τους λαχανοντολμάδες, let me know.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Κοίτα δεν θα ασχοληθώ παραπάνω, ένα θα πω μόνο, ότι οι δραστηριότητες που μένουν ανοιχτές σε ένα lockdown δεν μένουν ανοιχτές επειδή είναι λιγότερο επικίνδυνες αλλά επειδή θεωρούνται απαραίτητες. Αυτός είναι ο λόγος που λειτουργούσαν κανονικά τα σούπερ μάρκετ και τα ΜΜΕ ενώ ήταν κλειστά τα μαγαζιά (τα οποία μια χαρά επιδοτήθηκαν και γι' αυτό δεν τους ακούς να διαμαρτύρονται, όσοι βέβαια λειτουργούσαν νόμιμα). Οπότε πετάξτε την αυτή την καραμέλα "στα μαγαζιά κολλάει, στα σούπερ μάρκετ δεν κολλάει" που τη λέτε λες και σκεφτήκατε καμιά μεγάλη σοφία. Φυσικά κολλάει στα σούπερ μάρκετ, και στα ΜΜΕ, και στα ασανσέρ, και στα νοσοκομεία, και στα βενζινάδικα, αλλά τι να κάνουμε τώρα που πολύς κόσμος δεν έχει εναλλακτικές?

Ούτε είναι λογικό να σκέφτεσαι ότι αφού κολλάει στα σούπερ μάρκετ και εγώ πάω σούπερ μάρκετ, δεν έχει νόημα να μην πηγαίνω σε μπαρ / σινεμά / πάρτι / γυμναστήρια και όπου αλλού τέλος πάντων θέλει ο καθένας να πάει.
Ευχαριστούμε που μας λες οτι το lock down ηταν αποτυχια. Κλεινεις μια δραστηριότητα η οποια δεν ειναι επικίνδυνη, γαμας την οικονομια, εχεις πανδημια λουκετων και ολα αυτα για να εχεις 100 νεκρους την ημερα.🤡🤡
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To ΕΣΥ δεν λειτουργεί και είναι θέμα χρόνου να φρακάρουν τα νοσοκομεία.

Όσο και να προσπαθούν να βρουν εναλλακτικά μέτρα δεν θα τα καταφέρουν καθώς δεν τα τηρεί κανένας και αστυνόμευση δεν υπάρχει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top