• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτα που λες που ακριβως τα εχεις δει; Διοτι εγω βλεπω τα εντελως αντιθετα.Εχεις καμια πηγη;
Επισης ξαναλεω.Σε αυτη τη ζωη δεν υπαρχει μονο ο κορονοιος.Αν ηταν ετσι δεν θα ανησυχουσε ουτε η κυβερνηση ουτε οι ειδκοι.Γιατι ανησυχουν οι ειδικοι;
Βλέπω τα στατιστικά που δημοσιεύουν διάφορες ΥΠΕ.

Σήμερα η 4η ΥΠΕ (Μακεδονίας-Θράκης) δημοσίευσε στατιστικά COVID σύμφωνα με τα οποία υπάρχουν 61 ασθενείς COVID νοσηλευόμενοι σε ΜΕΘ, εκ των οποίων 3 είναι εμβολιασμένοι. Πριν ένα μήνα, τα στοιχεία της ίδιας ΥΠΕ έδειχναν 51 ασθενείς COVID σε ΜΕΘ, εκ των οποίων μόνο 1 ήταν εμβολιασμένος. Οπότε μέχρι στιγμής το ποσοστό των εμβολιασμένων στις ΜΕΘ κυμαίνεται από 2-5%. Αν κρατήσεις τους ανεμβολίαστους εκτός ΜΕΘ, μένουν πολλά διαθέσιμα κρεβάτια, ακόμα και σε περιοχές που αυτή τη στιγμή έχουν πολύ μεγάλη διασπορά (η Βόρεια Ελλάδα έχει έως και δεκαπλάσια διασπορά σε σύγκριση με την Αθήνα).

1635426530494.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Βλέπω τα στατιστικά που δημοσιεύουν διάφορες ΥΠΕ.

Σήμερα η 4η ΥΠΕ (Μακεδονίας-Θράκης) δημοσίευσε στατιστικά COVID σύμφωνα με τα οποία υπάρχουν 61 ασθενείς COVID νοσηλευόμενοι σε ΜΕΘ, εκ των οποίων 3 είναι εμβολιασμένοι. Πριν ένα μήνα, τα στοιχεία της ίδιας ΥΠΕ έδειχναν 51 ασθενείς COVID σε ΜΕΘ, εκ των οποίων μόνο 1 ήταν εμβολιασμένος. Οπότε μέχρι στιγμής το ποσοστό των εμβολιασμένων στις ΜΕΘ κυμαίνεται από 2-5%. Αν κρατήσεις τους ανεμβολίαστους εκτός ΜΕΘ, μένουν πολλά διαθέσιμα κρεβάτια, ακόμα και σε περιοχές που αυτή τη στιγμή έχουν πολύ μεγάλη διασπορά (η Βόρεια Ελλάδα έχει έως και δεκαπλάσια διασπορά σε σύγκριση με την Αθήνα).

View attachment 87115
Μα δεν ειναι ολα ελευθερα ομως.
Επισης ελα να μας τα πεις αυτα σε ενα μηνα!

Στο κατω κατω ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος.Οποτε κατι τετοιο αποκλειεται να γινει.Δεν ειναι δυνατον να μην ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος αλλα προαιρετικος και μια κυβερνηση να αποφασιζει να αφηνει εκτος ΜΕΘ τους ανεμβολιαστους.Αν θες να πας σε ακτι τοσο μισανθρωπικο,πρωτα θα τον κανεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.

Επισης σοβαρα τωρα...σκεφτεσαι οτι εκτος ΜΕΘ πρεπει να μενουν οι ανεμβολιαστοι και μια κυβερνηση αυτο οφειλει να κανει;
Καθηγητρια ειπαμε οτι εισαι;:alljumpy:


Και μην φανταστεις.Εμβολιασμενη ειμαι.Οχι ομως μισανθρωπος.
Δηλαδη,,τι αλλο θα ακουσουμε!!!
Εχετε ξεφυγει καποιοι.
Ή ισως δειχνετε τον πραγματικο χαρακτηρα σας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μα δεν ειναι ολα ελευθερα ομως.
Επισης ελα να μας τα πεις αυτα σε ενα μηνα!

Στο κατω κατω ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος.Οποτε κατι τετοιο αποκλειεται να γινει.Δεν ειναι δυνατον να μην ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος αλλα προαιρετικος και μια κυβερνηση να αποφασιζει να αφηνει εκτος ΜΕΘ τους ανεμβολιαστους.Αν θες να πας σε ακτι τοσο μισανθρωπικο,πρωτα θα τον κανεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.

Επισης σοβαρα τωρα...σκεφτεσαι οτι εκτος ΜΕΘ πρεπει να μενουν οι ανεμβολιαστοι και μια κυβερνηση αυτο οφειλει να κανει;
Καθηγητρια ειπαμε οτι εισαι;:alljumpy:


Και μην φανταστεις.Εμβολιασμενη ειμαι.Οχι ομως μισανθρωπος.
Δηλαδη,,τι αλλο θα ακουσουμε!!!
Εχετε ξεφυγει καποιοι.
Ή ισως δειχνετε τον πραγματικο χαρακτηρα σας.
Πουπουλίνα μου μήπως έχεις μπλέξει τα μπουτάκια σου; Πρότεινα εγώ να μην μπαίνουν στις ΜΕΘ οι ανεμβολίαστοι; Κάνε τον κόπο να πας πίσω να διαβάσεις την απάντησή μου για το τι θα έκανα αν ήμουν κυβέρνηση (που δεν είμαι ούτε πρόκειται να γίνω) και μετά έλα να βάλεις ανθρωπάκια που χοροπηδάνε.

Άμα δεν ξέρετε να διαβάσετε, δεν χρειάζεται να παίρνετε μέρος σε συζήτηση.

Και σταματήστε επιτέλους να γράφετε σε κάθε απάντηση αν είσαστε εμβολιασμένοι ή όχι. Κρίνεστε από αυτά που λέτε και πόσα (δεν) καταλαβαίνετε από αυτά που λένε οι άλλοι, όχι από το αν πήγατε να κάνετε μια απλή ιατρική πράξη που έκαναν δισεκατομμύρια άλλα άτομα σε όλο τον κόσμο. ΕΛΕΟΣ ΚΑΠΟΥ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Πουπουλίνα μου μήπως έχεις μπλέξει τα μπουτάκια σου; Πρότεινα εγώ να μην μπαίνουν στις ΜΕΘ οι ανεμβολίαστοι; Κάνε τον κόπο να πας πίσω να διαβάσεις την απάντησή μου για το τι θα έκανα αν ήμουν κυβέρνηση (που δεν είμαι ούτε πρόκειται να γίνω) και μετά έλα να βάλεις ανθρωπάκια που χοροπηδάνε.

Άμα δεν ξέρετε να διαβάσετε, δεν χρειάζεται να παίρνετε μέρος σε συζήτηση.

Και σταματήστε επιτέλους να γράφετε σε κάθε απάντηση αν είσαστε εμβολιασμένοι ή όχι. Κρίνεστε από αυτά που λέτε και πόσα (δεν) καταλαβαίνετε από αυτά που λένε οι άλλοι, όχι από το αν πήγατε να κάνετε μια απλή ιατρική πράξη που έκαναν δισεκατομμύρια άλλα άτομα σε όλο τον κόσμο. ΕΛΕΟΣ ΚΑΠΟΥ.
Νινακι μου,μαλλον εσυ πρεπει να μαθεις να διαβαζεις.Διοτι συμφωνεις με τον γκασπαρ,οταν αυτος προτεινε να ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...και να μην βαζουμε σε εντατικες τους ανεμβολιστους.Ακριβως σε αυτο απαντησα και εγω.
Και εσυ μου απαντησες ποσοι ειναι στις ΜΕΘ,ποσοι λιγοι ειναι ,οταν εγω λεω οτι αυτο που λεει ο γκασπαρ και συ συμφωνησες ακομα και να γινει,που ειναι καθαρα μισανθρωπιστικο,θα γινει παλι χαμος με ΜΕΘ και νοσοκομεια αφου ειδικα στην Δ το ποσοστο επιτυχιας εμβολιων δεν ειναι 100% αλλα περιπου 75%

Κανε εναν μαθηματικο υπολογισμο,αν τα αφησεις ολα ελευθερα,που εσυ σε προηγουμενα ποστ ελεγες στα παιδια να μην πηγαινουν σε παρτυ,και μου συμφωνησες με γκασπαρ ,ποσα εκατομμυρια θα κολλησουν κορονιοιο και οι 25 ανα εκατο ανθρωπους θα νοσουν, και μετα πεσμου ποιος δεν διαβαζει και κυριως ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ.Εγω συμφωνα με αυτο σου απαντησα.:/:
ΥΓ Αχ χιλια συγνωμη,δεν ηξερα οτι εδω ειναι δικια σου η συζητηση δεν συμμετεχουν ολοι ελευθερα,.:(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οριστε,δες που μου απαντησες,οποτε και αναλογα σου απαντησα και εγω.

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα:


Μαζι σου αγαπουλα,αλλα ξεχνας κατι.Οι ΜΕΘ και τα νοσοκομεια δεν ειναι μονο για κορονοιο.
Από ό,τι φαίνεται όμως (από τα στοιχεία που έβαλε ο chester20080) υπάρχουν ΜΕΘ για κορωνοϊό και ΜΕΘ για άλλες χρήσεις. Άρα ήδη γίνεται κάποιου είδους εποιλογή για να μην καπαρώνουν οι ασθενείς με κορωνοϊό τους άλλους ασθενείς που έχουν ανάγκη ΜΕΘ. Πέραν τούτου, από ό,τι έχουν δείξει τα στοιχεία του Υπουργείου Υγείας μέχρι στιγμής, οι ΜΕΘ επαρκούν και με το παραπάνω για τους εμβολιασμένους. Τον πανικό τον δημιουργούν αποκλειστικά οι ανεμβολίστοι.
Και εγραψες και αυτο

Αν κρατήσεις τους ανεμβολίαστους εκτός ΜΕΘ, μένουν πολλά διαθέσιμα κρεβάτια,


Ακριβως επειδη ξερουμε να διαβαζουμε,σου απαντησα αυτα.
Ειναι σαν να μας λες αν οι ανεμβολιαστοι μεινουν εξω απο τις ΜΕΘ δεν θα εχουμε προβλημα.Ξεκαθαρα λοιπον το επικροτεις και το λες σαν ΛΥΣΗ.
Μην δουλευομαστε μεταξυ μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,617 μηνύματα.
Νινακι μου,μαλλον εσυ πρεπει να μαθεις να διαβαζεις.Διοτι συμφωνεις με τον γκασπαρ,οταν αυτος προτεινε να ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...και να μην βαζουμε σε εντατικες τους ανεμβολιστους.Ακριβως σε αυτο απαντησα και εγω.
Και εσυ μου απαντησες ποσοι ειναι στις ΜΕΘ,ποσοι λιγοι ειναι ,οταν εγω λεω οτι αυτο που λεει ο γκασπαρ και συ συμφωνησες ακομα και να γινει,που ειναι καθαρα μισανθρωπιστικο,θα γινει παλι χαμος με ΜΕΘ και νοσοκομεια αφου ειδικα στην Δ το ποσοστο επιτυχιας εμβολιων δεν ειναι 100% αλλα περιπου 75%

Κανε εναν μαθηματικο υπολογισμο,αν τα αφησεις ολα ελευθερα,που εσυ σε προηγουμενα ποστ ελεγες στα παιδια να μην πηγαινουν σε παρτυ,και μου συμφωνησες με γκασπαρ ,ποσα εκατομμυρια θα κολλησουν κορονιοιο και οι 25 ανα εκατο ανθρωπους θα νοσουν, και μετα πεσμου ποιος δεν διαβαζει και κυριως ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ.Εγω συμφωνα με αυτο σου απαντησα.:/:
ΥΓ Αχ χιλια συγνωμη,δεν ηξερα οτι εδω ειναι δικια σου η συζητηση δεν συμμετεχουν ολοι ελευθερα,.:(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οριστε,δες που μου απαντησες,οποτε και αναλογα σου απαντησα και εγω.


Και εγραψες και αυτο




Ακριβως επειδη ξερουμε να διαβαζουμε,σου απαντησα αυτα.
Ειναι σαν να μας λες αν οι ανεμβολιαστοι μεινουν εξω απο τις ΜΕΘ δεν θα εχουμε προβλημα.Ξεκαθαρα λοιπον το επικροτεις και το λες σαν ΛΥΣΗ.
Μην δουλευομαστε μεταξυ μας.
Αμα φτασεις σε αυτο το σημειο εννοειται διαλεγεις να νοσηλευτουν οι εμβολιασμενοι-μικροτεροι σε ηλικια πρωτα αφου εχουν πολλες περισσοτερο πιθανοτητες να ζησουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Αμα φτασεις σε αυτο το σημειο εννοειται διαλεγεις να νοσηλευτουν οι εμβολιασμενοι-μικροτεροι σε ηλικια πρωτα αφου εχουν πολλες περισσοτερο πιθανοτητες να ζησουν.
Αλλο εχω πει.Μαθετε να διαβαζετε.Ειπε ο γκασπαρ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.
Και να ειναι εκτος ΜΕΘ οι ανεμοβολιαστοι.

Και του απαντω.

Ακομα και με αυτο το μισανθρωπιστικο μετρο,ΑΝ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΝΤΟΥ,θα νοσησουν παρα πολλοι και οι νοσηλευομενοι απο τους ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ θα ειναι τοσοι πολλοι,καθως το εμβολιο εχει περιπου 75% επιτυχιας,αρα αφου θα ειναι ολα ανοιχτα και ελευθερα θα νοσησουν εκατομμυρια,οποτε 25 απο τους 100 εμβολιασμενους θα νοσουν,οποτε και απο αυτους καποιοι σοβαρα για νοσοκομειο,μετεφρασε το σε εκατομμυρια και θα δεις οτι δεν φτανουν τα νοσοκομεια και οι ΜΕΘ,αλλα ακομα και αν εφταναν ..γμτ....ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΑ ΛΛΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΚΟΡΟΝΟΙΟ ΛΕΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ και μαλλον κατι σας εμποδιζει να κατανοητε τι γραφει ο αλλος.Ειναι ξεκαθαρο αυτο που γραφω.Δεν θα φτανουν τα νοσοκομεια και οι ΜΕΘ για τα υπολοιπα νοσηματα!

Κια μονο εμβολιασμενους να εχεις σε νοσοκομεια αν τα αφησεις ΟΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΚΑΣΠΑΡ και εγω σε αυτο το ρημαδι απαντησα,ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ και οι καρκινοπαθεις και τα ατυχηματα και οι προγραμματισμενες εγχειρησεςι δεν προκειται να γινουν.Δεν ειναι τα παντα ο κορονοιος γμτ,αυτο λεω τοσες ωρες.ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ.
Αν τα αφησουν ολα ανοιχτα οπως λεει ο γκασπαρ οι καρκινοπαθεις,τα ατυχηματα και ολα τα αλλα χειρουργεια δεν θα γινονται!

Τοση ωρα αυτο το ρημαδι λεω και ο καθενας λεει οτι του ερθει.
Δηλαδη σε τελικη αναλυση ΔΙΑΦΩΝΩ με την προταση του γκασπαρ που ειπε να ανοιξουν ΟΛΑ αφου οι ανεμβολιαστοι δεν θα μπαινουν σε ΜΕΘ και εξηγω ολα τα παραπανω.

Ενταξει καλο ειναι να διαβαζουμε απο λιγο παραπανω και σωστα και οχι να λεμε αρες μαρες.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δηλαδη σε τελικη αναλυση ΔΙΑΦΩΝΩ με την προταση του γκασπαρ που ειπε να ανοιξουν ΟΛΑ αφου οι ανεμβολιαστοι δεν θα μπαινουν σε ΜΕΘ και εξηγω ολα τα παραπανω.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν απαντάς κατευθείαν στον Γκάσπαρ, να κάνετε το διάλογό σας με την ησυχία σας και να μην μπλεκόμαστε όλοι. Και όταν βρεις το δικό μου σχόλιο που λέει "συμφωνώ με τον Γκάσπαρ, πρέπει να ανοίξουν ΟΛΑ και να μην μπαίνουν ανεμβολίαστοι στη ΜΕΘ" κάντο μου παράθεση να το διαβάσω.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει και ΜΑΚΆΡΙ να μην χρειαστεί να το κάνω καν μέχρι να ξεκουμπιστει η κορώνα. Σταυρωστε με:dwarf:
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Σχετικά με την παραπάνω συζήτηση, όλα ελεύθερα είναι για τους εμβολιασμένους τουλάχιστον.

Αν είσαι εμβολιασμένος ο μόνος περιορισμός που έχεις είναι ότι πρέπει να φοράς μάσκα σε όλους τους κλειστούς χώρους πλην εστίασης.

Για το τι θα γινόταν αν είχαμε ας πούμε 80% ποσοστό εμβολιασμού και απελευθερώνονταν πλήρως τα πάντα δεν χρειάζεται να κάνουμε υποθέσεις.

Υπάρχουν παραδείγματα οπως Πορτογαλία, Ισπανία, Δανία.

Οι Δανοί ειδικά έχουν καταργήσει πλήρως την μάσκα και οποιονδήποτε περιορισμό και δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός εμβολιασμένων με ανεμβολίαστους.
Το μόνο που θυμίζει την πανδημία εκεί είναι ότι για να μπεις στην χώρα πρέπει να είσαι εμβολιασμένος ή να έχεις αρνητικό τεστ.

Μια χαρά ζουν, ούτε κανένα νοσοκομείο γέμισε ούτε τίποτα τέτοιο. Δανοί και Πορτογάλοι 4-5 θανάτους την ημέρα έχουν. Οι Ισπανοί καμιά 30αρια αλλά είναι χώρα με 47 εκατομμύρια πληθυσμό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Υπάρχουν παραδείγματα οπως Πορτογαλία, Ισπανία, Δανία.
Εχουν υψηλότατα ποσοστά εμβολιασμού όπως και η Γαλλία και το Βέλγιο. Ακριβώς το αντιθετο από τις πρώην σοβιετίες...

Χθες οι πρώην σοβιετίες
1635453719252.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν απαντάς κατευθείαν στον Γκάσπαρ, να κάνετε το διάλογό σας με την ησυχία σας και να μην μπλεκόμαστε όλοι. Και όταν βρεις το δικό μου σχόλιο που λέει "συμφωνώ με τον Γκάσπαρ, πρέπει να ανοίξουν ΟΛΑ και να μην μπαίνουν ανεμβολίαστοι στη ΜΕΘ" κάντο μου παράθεση να το διαβάσω.
Eνταξει..δεν υπαρχει ομως αυτο.
Στον γκασπαρ απευθειας ειχα απαντησει και εσυ πεταχτηκες και μου εκανες παραθεση ακριβως σε ενα σημειο ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΓΚΑΣΠΑΡ.

Εδω Γη...εδω Γη...
Ξαναδες που ακριβως μου εκανες παραθεση.
Εντ οφ στορυ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νινακι μου,μαλλον εσυ πρεπει να μαθεις να διαβαζεις.Διοτι συμφωνεις με τον γκασπαρ,οταν αυτος προτεινε να ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...και να μην βαζουμε σε εντατικες τους ανεμβολιστους.Ακριβως σε αυτο απαντησα και εγω.
Και εσυ μου απαντησες ποσοι ειναι στις ΜΕΘ,ποσοι λιγοι ειναι ,οταν εγω λεω οτι αυτο που λεει ο γκασπαρ και συ συμφωνησες ακομα και να γινει,που ειναι καθαρα μισανθρωπιστικο,θα γινει παλι χαμος με ΜΕΘ και νοσοκομεια αφου ειδικα στην Δ το ποσοστο επιτυχιας εμβολιων δεν ειναι 100% αλλα περιπου 75%

Κανε εναν μαθηματικο υπολογισμο,αν τα αφησεις ολα ελευθερα,που εσυ σε προηγουμενα ποστ ελεγες στα παιδια να μην πηγαινουν σε παρτυ,και μου συμφωνησες με γκασπαρ ,ποσα εκατομμυρια θα κολλησουν κορονιοιο και οι 25 ανα εκατο ανθρωπους θα νοσουν, και μετα πεσμου ποιος δεν διαβαζει και κυριως ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ.Εγω συμφωνα με αυτο σου απαντησα.:/:
ΥΓ Αχ χιλια συγνωμη,δεν ηξερα οτι εδω ειναι δικια σου η συζητηση δεν συμμετεχουν ολοι ελευθερα,.:(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


''''Οριστε,δες που μου απαντησες,οποτε και αναλογα σου απαντησα και εγω.


Και εγραψες και αυτο

Αν κρατήσεις τους ανεμβολίαστους εκτός ΜΕΘ, μένουν πολλά διαθέσιμα κρεβάτια,


Ακριβως επειδη ξερουμε να διαβαζουμε,σου απαντησα αυτα.
Ειναι σαν να μας λες αν οι ανεμβολιαστοι μεινουν εξω απο τις ΜΕΘ δεν θα εχουμε προβλημα.Ξεκαθαρα λοιπον το επικροτεις και το λες σαν ΛΥΣΗ.
Μην δουλευομαστε μεταξυ μας.
Εδω εγραψες οτι αν μεινουν οι ανεμβολιαστοι εκτος ΜΕΘ ΤΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙΑ ΦΤΑΝΟΥΝ.'''''


Και στο εγραψα πριν,εκανες την Κινεζα.
Αυτο δειχνει ξεκαθαρα οτι αν οι ανεμβολιαστοι μεινουν εκτος ΜΕΘ δενε χουμε προβημα.Ποσο πιο καθαρα να το γραψεις.
Ελα..σωνει.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ιεράρχηση περιστατικών.
Τελείωσαν οι κλίνες μεθ, βγάζεις τον ανεμβολίαστο που από επιλογή του δεν έκανε το εμβόλιο και βάζεις έναν εμβολιασμένο η κάποιο περιστατικό άσχετο με covid.

Οι ανεμβολίαστοι γεμίζουν τις μεθ σήμερα και ο καθένας ως υπεύθυνος ενήλικας παίρνει το ρίσκο των επιλογών του.
νεό lockdown μόνο καραντινάκηδες και άεργοι επιδοματίες ονειρεύονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και στο εγραψα πριν,εκανες την Κινεζα.
Αυτο δειχνει ξεκαθαρα οτι αν οι ανεμβολιαστοι μεινουν εκτος ΜΕΘ δενε χουμε προβημα.Ποσο πιο καθαρα να το γραψεις.
Ελα..σωνει.
Θα συνεχίσω να κάνω την Κινέζα γιατί με έχεις ζαλίσει με την πάρλα σου και άκρη δεν βγάζω.

Πριν όμως, μερικές διευκρινήσεις.

Δεν συμφωνώ καθόλου με τον Γκάσπαρ, δεν νομίζω ότι αυτό που προτείνει είναι σωστό, δηλαδή να πάρει ο καθένας το ρίσκο των επιλογών του, να κλείσουμε τις ΜΕΘ στους ανεμβολίαστους και όποιος επιβιώσει, επιβίωσε. Όχι μόνο γιατί δεν είναι ανθρωπιστικό αλλά και γιατί το δοκίμασαν σε άλλες χώρες και δεν απέδωσε. Επίσης γιατί αργά ή γρήγορα θα χρειαστούν ΜΕΘ και οι εμβολιασμένοι, είτε γιατί θα υπάρξει μια καινούρια μετάλλαξη, είτε επειδή θα αυξηθεί το ιικό φορτίο στην κοινότητα.

Οι ΜΕΘ όμως ήδη κλείνουν είτε το θέλουμε εμείς είτε όχι, και ο καθένας παίρνει εξ ορισμού το ρίσκο των επιλογών του. Reality check.

Το ότι αν αύριο αποφασίσουμε να αποκλείσουμε τους ανεμβολίαστους από τις ΜΕΘ, το αποτέλεσμα θα είναι να ξεμπλοκάρει η νοσοκομειακή περίθαλψη, έστω και προσωρινά, αυτό είναι μια αναμφισβήτητη πραγματικότητα, γιατί το ΕΣΥ αυτή την στιγμή στην Ελλάδα πιέζεται μόνο από τους ανεμβολίαστους που νοσούν από COVID. Δεδομένου ότι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα τσουνάμι, καλό θα είναι να σκεφτόμαστε όλες τις εναλλακτικές, όσο ανήθικες και αν μας φαίνονται εκ πρώτης όψεως. Γιατί όσα δικαιώματα έχει ο ανεμβολίαστος / αρνητής που χρειάζεται ΜΕΘ, τα ίδια και (ίσως) περισσότερα δικαιώματα έχει ο καρκινοπαθής, το θύμα του τροχαίου κλπ.

Από εκεί και πέρα, εγώ πάντα ήμουν και παραμένω της λογικής Zero COVID, αλλά αντικειμενικά για να εφαρμοστεί αυτό πρέπει να συμφωνήσει και η πλειοψηφία του κόσμου, η οποία όχι μόνο δεν συμφωνεί αλλά γιολάρει κιόλας.

Άρα τι μας μένει ρεαλιστικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να προστατεύσουμε αυτούς που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, να περιορίσουμε την πρόσβαση σε ΜΕΘ κρατώντας κάποιες ανοιχτές για περιστατικά μη-COVID, και.... δεν ξέρω τι άλλο. Να μαλώνουμε στα φόρουμ για το ποιος είναι πιο ανθρωπιστής και ποιος νοιάζεται περισσότερο για την οικονομία?? Αυτό το τελευταίο κυρίως.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Μήπως θα έπρεπε η κυβέρνηση να αυξήσει των αριθμό των ΜΕΘ? Εδώ και 1,5 χρόνο παραμένουν πάρα πολύ χαμηλές και τα νοσοκομεία έχουν γίνει νοσοκομεία μόνο για τον covid.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ιεράρχηση περιστατικών.
Τελείωσαν οι κλίνες μεθ, βγάζεις τον ανεμβολίαστο που από επιλογή του δεν έκανε το εμβόλιο και βάζεις έναν εμβολιασμένο η κάποιο περιστατικό άσχετο με covid.

Οι ανεμβολίαστοι γεμίζουν τις μεθ σήμερα και ο καθένας ως υπεύθυνος ενήλικας παίρνει το ρίσκο των επιλογών του.
νεό lockdown μόνο καραντινάκηδες και άεργοι επιδοματίες ονειρεύονται.
Οι ανεμβολίαστοι μόνο να διαμαρτύρονται για τα ράπιντ και τα εμβόλια ξέρουν αλλά μια χαρά όταν κολλάνε εκμεταλλεύονται ότι τα νοσοκομεία δεν μπορούν να τους αρνηθούν περίθαλψη. :)
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μήπως θα έπρεπε η κυβέρνηση να αυξήσει των αριθμό των ΜΕΘ? Εδώ και 1,5 χρόνο παραμένουν πάρα πολύ χαμηλές και τα νοσοκομεία έχουν γίνει νοσοκομεία μόνο για τον covid.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η κυβέρνηση έχει αυξήσει τον αριθμό των ΜΕΘ. Ο covid έσωσε το ΕΣΥ. Χωρίς αυτόν ίσως γινόταν αυτό που έλεγαν Μπογδάνος και Προτοσάλτε "να κλείσουμε τα δημόσια νοσοκομεία" - "Όχι δεν αρκεί, πρέπει να τα γκρεμίσουμε". Πάντως συμφωνώ, πρέπει να αυξηθούν κι άλλο οι κλίνες ΜΕΘ, αλλά και να μειωθούν οι ψεκασμένοι και να τσακιστούν να εμβολιαστούν. Δεν είμαι βέβαια απόλυτα ικανοποιημένος από το χειρισμό της πανδημίας από την κυβέρνηση, όμως δεν νομίζω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν καλύτερος. Άλλωστε θα είχε και μεγάλο εχθρό του την "εκκλησία".

1635508553169.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Θα συνεχίσω να κάνω την Κινέζα γιατί με έχεις ζαλίσει με την πάρλα σου και άκρη δεν βγάζω.

Πριν όμως, μερικές διευκρινήσεις.

Δεν συμφωνώ καθόλου με τον Γκάσπαρ, δεν νομίζω ότι αυτό που προτείνει είναι σωστό, δηλαδή να πάρει ο καθένας το ρίσκο των επιλογών του, να κλείσουμε τις ΜΕΘ στους ανεμβολίαστους και όποιος επιβιώσει, επιβίωσε. Όχι μόνο γιατί δεν είναι ανθρωπιστικό αλλά και γιατί το δοκίμασαν σε άλλες χώρες και δεν απέδωσε. Επίσης γιατί αργά ή γρήγορα θα χρειαστούν ΜΕΘ και οι εμβολιασμένοι, είτε γιατί θα υπάρξει μια καινούρια μετάλλαξη, είτε επειδή θα αυξηθεί το ιικό φορτίο στην κοινότητα.

Οι ΜΕΘ όμως ήδη κλείνουν είτε το θέλουμε εμείς είτε όχι, και ο καθένας παίρνει εξ ορισμού το ρίσκο των επιλογών του. Reality check.

Το ότι αν αύριο αποφασίσουμε να αποκλείσουμε τους ανεμβολίαστους από τις ΜΕΘ, το αποτέλεσμα θα είναι να ξεμπλοκάρει η νοσοκομειακή περίθαλψη, έστω και προσωρινά, αυτό είναι μια αναμφισβήτητη πραγματικότητα, γιατί το ΕΣΥ αυτή την στιγμή στην Ελλάδα πιέζεται μόνο από τους ανεμβολίαστους που νοσούν από COVID. Δεδομένου ότι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα τσουνάμι, καλό θα είναι να σκεφτόμαστε όλες τις εναλλακτικές, όσο ανήθικες και αν μας φαίνονται εκ πρώτης όψεως. Γιατί όσα δικαιώματα έχει ο ανεμβολίαστος / αρνητής που χρειάζεται ΜΕΘ, τα ίδια και (ίσως) περισσότερα δικαιώματα έχει ο καρκινοπαθής, το θύμα του τροχαίου κλπ.

Από εκεί και πέρα, εγώ πάντα ήμουν και παραμένω της λογικής Zero COVID, αλλά αντικειμενικά για να εφαρμοστεί αυτό πρέπει να συμφωνήσει και η πλειοψηφία του κόσμου, η οποία όχι μόνο δεν συμφωνεί αλλά γιολάρει κιόλας.

Άρα τι μας μένει ρεαλιστικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να προστατεύσουμε αυτούς που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, να περιορίσουμε την πρόσβαση σε ΜΕΘ κρατώντας κάποιες ανοιχτές για περιστατικά μη-COVID, και.... δεν ξέρω τι άλλο. Να μαλώνουμε στα φόρουμ για το ποιος είναι πιο ανθρωπιστής και ποιος νοιάζεται περισσότερο για την οικονομία?? Αυτό το τελευταίο κυρίως.
Σε ζαλισα στην παρλα νινα διοτι ενω μιλαγα με τον γκασπαρ εσυ εκανες παραθεση σε λογια που του ελεγα και ελεγες τα δικα σου με αποτελεσμα να γινει ολο αυτο.
Και μετα μου ειπες κιολας ''γιατι δεν τα λετε με τον γκασπαρ;;''
Ενω με αυτον τα ελεγα.
Ε,,λιγη αυτογνωσια γμτ. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Dias, είμαστε πολύ κάτω σε σχέση με άλλες Ευρωπαικές χώρες. Ακόμα να μην υπήρχε ο κοβιντ, θα έπρεπε να αυξηθούν οι ΜΕΘ. Η ΟΕΝΓΕ από την αρχή την πανδημίας έχει επισημάνει πως δεν επαρκούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η κυβέρνηση έχει αυξήσει τον αριθμό των ΜΕΘ. Ο covid έσωσε το ΕΣΥ. Χωρίς αυτόν ίσως γινόταν αυτό που έλεγαν Μπογδάνος και Προτοσάλτε "να κλείσουμε τα δημόσια νοσοκομεία" - "Όχι δεν αρκεί, πρέπει να τα γκρεμίσουμε". Πάντως συμφωνώ, πρέπει να αυξηθούν κι άλλο οι κλίνες ΜΕΘ, αλλά και να μειωθούν οι ψεκασμένοι και να τσακιστούν να εμβολιαστούν. Δεν είμαι βέβαια απόλυτα ικανοποιημένος από το χειρισμό της πανδημίας από την κυβέρνηση, όμως δεν νομίζω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν καλύτερος. Άλλωστε θα είχε και μεγάλο εχθρό του την "εκκλησία".
Το ζήτημα δεν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Πόσοι βγαίνουν ζωντανοί από όσους μπαίνουν σε ΜΕΘ. Του υπουργούς, τον αρχιεπίσκοπο τους διάσημους κ.λπ. θα τους πάρουν στον Ευαγγελισμό ή σε κάποια ΜΕΘ που έχει καλά ποσοστά. Οι υπόλοιποι έχουν την ψευδαίσθηση ότι θα τους σώσει το ΕΣΥ.

Πρέπει να επιτρέψουν στα ιδιωτικά νοσοκομεία να έχουν ΜΕΘ για τον covid. Το κράτος δεν τους επιτρέπει και οι ιδιώτες άλλο που δεν θέλουν. Οι χαμένοι είναι οι ασφαλισμένοι τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top