• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τώρα βέβαια ποια η αποτελεσματικότητα της αύξησης απόστασης όταν μιλάμε για καθιστούς σε τραπέζια, παίζεται. Και η μουσική σε εξωτερικούς χώρους δηλαδή, δεν ξέρω να γίνονται υπαίθρια πανηγύρια, παρτι κλπ Νοέμβρη μήνα...Η χαλαρή μουσική μιας καφετέριας δεν επηρεάζει κάτι.
Η χαλαρή μουσική της καφετέριας δεν επηρεάζει κάτι, όμως η έντονη μουσική του μπαρ (ή της καφετέριας που λειτουργεί και ως μπαρ) επηρεάζει πολλά.

Οι καθιστοί στα τραπέζια δεν είναι μόνοι τους. Αναπνέουν και παράγουν αερόλυμα που γεμίζει το χώρο.

Το θέμα είναι να βρεις πού γίνεται η μετάδοση. Και να περιορίσεις αυτούς τους χώρους και αυτές τις δραστηριότητες - αν γίνεται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τι να κλείσουν τα σχολεία; Έλεος πια, ναι και μετά βάλτε ξανά τη βάση εισαγωγής να κόψετε πάλι τα παιδιά που διαδικτυακά έπρεπε να προετοιμαστούν για πανελλήνιες.

Κανένα κλείσιμο ξανά στα σχολεία. Τέλος.

Υ.Γ. Λίγα λόγια για τον @Aspiring Lawyer γιατί θα γίνει έφοδος.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Στο Θεο σας εχουν ξεφυγει ο κοσμος και ειναι ενδεικτικο το ποσο ανεγκεφαλοι ζουν αναμεσα μας.Τωρα δειχνει στο μεγκα τον Βασιλακοπουλο,που καταγγελει οτι δεχτηκε επιθεση σε ταβερνα απο τον ιδιοκτητη και τον γιο του,διοτι οταν πηγαν να φανε δεν του ζητησαν κανενα πιστοποιητικο...οταν η παρεα του βασιλακοπουλου που ηταν γιατροι,ειπαν πολυ ευγενικα να ζητανε απο τον κοσμο πιστοποιητικα...τοτε ο νεαντερνταλ ιδιοκτητης της ταβερνας και ο γιος του τους εδιωξαν με προπυλακισμους,μεχρι και κατω τον εριξαν και εσκισαν το πουκαμισο του συν τις απειλες που του εριξαν.

Κανενα λοκ νταουν.

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ πλεον διοτι δεν τηρουν τα μετρα.ΚΑΝΕΝΑ.
Σας το ειπα και πριν.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΛΕΜΕ.Αλλα οταν γινεται λοκ νταουν μετα διαμαρτυρονται τα βουρλα οτι εχουν χασουρα.
Να πανε στο διαολο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υ.Γ. Λίγα λόγια για τον @Aspiring Lawyer γιατί θα γίνει έφοδος.
Εχμ.,,συμφωνω κανενα κλεισιμο στα σχολεια,μια χαρα τα παμε,το εγραψα και παραπανω.
Αλλα....τι ακριβως εννοεις με το ΕΦΟΔΟΣ;Θα μου το εξηγησεις;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ΟΚ να μην κλείσουν τα σχολεία. Τι άλλο προτείνετε;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,647 μηνύματα.

Από πότε ένας γιατρό διατάζει να γίνονται έλεγχοι ;


Αντιποίηση αρχής ;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από πότε ένας γιατρό διατάζει να γίνονται έλεγχοι ;


Αντιποίηση αρχής ;
Σύμφωνα με το άρθρο...

Ο κ. Βασιλακόπουλος ρωτήθηκε γιατί θεωρεί πως δέχτηκε την επίθεση -ειδικά εφόσον δεν ζήτησε εκείνος να γίνουν έλεγχοι- και απάντησε «επειδή είμαι δημόσιο πρόσωπο κι επειδή είμαι υπέρ του εμβολιασμού σθεναρά».
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,647 μηνύματα.
Σύμφωνα με το άρθρο...

Ο κ. Βασιλακόπουλος ρωτήθηκε γιατί θεωρεί πως δέχτηκε την επίθεση -ειδικά εφόσον δεν ζήτησε εκείνος να γίνουν έλεγχοι- και απάντησε «επειδή είμαι δημόσιο πρόσωπο κι επειδή είμαι υπέρ του εμβολιασμού σθεναρά».
Έχουν χαθεί τα μέτρα...κάποιος Βασιλακόπουλος -με την δύναμη που έχει λάβει από τα ΜΜΕ-νομίζει ότι είναι αυθεντία. Λυπάμαι γιατί θα ακολουθήσουν και άλλα.

Από πότε ο Βασιλακόπουλος είναι δημόσιο πρόσωπο ;

Από πότε ένας πελάτης απαιτεί κάτι, όπως στην προκειμένη περίπτωση ο Βασιλακόπουλος ;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχουν χαθεί τα μέτρα...κάποιος Βασιλακόπουλος -με την δύναμη που έχει λάβει από τα ΜΜΕ-νομίζει ότι είναι αυθεντία. Λυπάμαι γιατί θα ακολουθήσουν και άλλα.

Από πότε ο Βασιλακόπουλος είναι δημόσιο πρόσωπο ;

Από πότε ένας πελάτης απαιτεί κάτι, όπως στην προκειμένη περίπτωση ο Βασιλακόπουλος ;
Φαντάζομαι είναι δημόσιο πρόσωπο αφού βγαίνει στην τηλεόραση. Εγώ δεν βλέπω τηλεόραση και αν τον έβλεπα μπροστά μου δεν θα τον αναγνώριζα, αλλά για άλλους προφανώς είναι γνωστός.

Ως πελάτης γιατί να μην ζητήσεις; (δεν ξέρω από πού προκείπτει η απαίτηση) Κι εγώ ζητώ, παρότι δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,647 μηνύματα.
Φαντάζομαι είναι δημόσιο πρόσωπο αφού βγαίνει στην τηλεόραση. Εγώ δεν βλέπω τηλεόραση και αν τον έβλεπα μπροστά μου δεν θα τον αναγνώριζα, αλλά για άλλους προφανώς είναι γνωστός.

Ως πελάτης γιατί να μην ζητήσεις; (δεν ξέρω από πού προκείπτει η απαίτηση) Κι εγώ ζητώ, παρότι δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο.
Θες να μου πεις ότι μπαίνεις σε ένα μαγαζί και ζητάς από τους υπόλοιπους πελάτες να σου δείξουν το πιστοποιητικό τους;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Η χαλαρή μουσική της καφετέριας δεν επηρεάζει κάτι, όμως η έντονη μουσική του μπαρ (ή της καφετέριας που λειτουργεί και ως μπαρ) επηρεάζει πολλά.

Οι καθιστοί στα τραπέζια δεν είναι μόνοι τους. Αναπνέουν και παράγουν αερόλυμα που γεμίζει το χώρο.

Το θέμα είναι να βρεις πού γίνεται η μετάδοση. Και να περιορίσεις αυτούς τους χώρους και αυτές τις δραστηριότητες - αν γίνεται.
Το θέμα είναι ότι μιλάνε για τους μεικτούς χώρους μόνο, δηλαδή εξωτερικούς χώρους.
Δεν νομίζω ότι τον Νοέμβρη δουλεύει κανένα μπαρ σε ανοιχτό χώρο.
Στον εξωτερικό χώρο επίσης αφού έχεις φυσικό αερισμό δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα.

Το πρόβλημα δεν είναι στους εξωτερικούς, είναι ότι στους εσωτερικούς μπαίνει ο οποιοσδήποτε χωρίς έλεγχο.

Αλλά με την στρατηγική τους έχουν αυτοπαγιδευτεί. Αν βάλουν μέτρα για τους αμιγείς χώρους είναι σαν να παραδέχονται είτε ότι δεν αρκεί ο εμβολιασμός είτε ότι είναι ανίκανοι να επιβάλλουν τα μέτρα.
Γιατί μην ξεχνάμε ότι η κάθε επιτροπή μπορεί να εισηγηθεί ότι μέτρο θέλει αλλά την απόφαση την παίρνει η κυβέρνηση.

Για τον Βασιλακόπουλο θα έλεγα ότι πρέπει να μάθουμε και τις δυο πλευρές της ιστορίας. Καταρχάς η βία είναι καταδικαστέα.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν μερικά ερωτήματα. Για παράδειγμα, λέει οτι ήταν 20 γιατροί αλλά επιτέθηκαν μόνο σε αυτόν και όχι μόνο λεκτικά, έπεσε και ξύλο. Γιατί; Το ότι είναι δημόσιο πρόσωπο δεν με πείθει από μόνο του.

Το "ζήτησα να ελέγχουν τα πιστοποιητικά" πάει από το ειπα μια κουβέντα ευγενικά για το ότι είδα να μπαίνει κόσμος χωρίς έλεγχο μέχρι το έκανα τσαμπουκά και απαίτησα να ελεγχθούν τα πιστοποιητικά όλων μπροστά μου επειδή "ξέρεις ποιος είμαι εγώ; "
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.

Από πότε ένας γιατρό διατάζει να γίνονται έλεγχοι ;


Αντιποίηση αρχής ;
Aπο τοτε που το να μην γινονται ελεγχοι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και απο τοτε που ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΜΗ ΔΙΑΣΗΜΟΣ εχει το δικαιωμα να ΑΠΑΙΤΕΙ να τηρηται ο νομος ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Εχω καθε δικαιωμα να πω πχ σε εναν ταξιτζη να φορεσει την μασκα του οταν μπαινω στο ταξι του.Το ιδιο και σε ταβερνα οταν βλεπω οτι δεν κοιτανε τα πιστοποιητικα.Δεν εβαλε προστιμο φιλτατε λανσελοτ για να πεις οτι εκαναν αντιποιηση αρχης,τι βλακειες ειναι αυτες....εκαναν την ΝΟΜΙΜΗ διαμαρτυρια τους οπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.Μονο ετσι θα τηρουνται τα μετρα.
Εντ οφ στορυ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουν χαθεί τα μέτρα...κάποιος Βασιλακόπουλος -με την δύναμη που έχει λάβει από τα ΜΜΕ-νομίζει ότι είναι αυθεντία. Λυπάμαι γιατί θα ακολουθήσουν και άλλα.
Εδώ δίνεται βήμα στον Πετρακο και στο κάθε άσχετο που έχει βγει από ένα ριαλιτι να μιλάει και θα αμφισβητησουν τώρα ένα επιστημονα ?🤔
Από πότε ο Βασιλακόπουλος είναι δημόσιο πρόσωπο ;

Από πότε ένας πελάτης απαιτεί κάτι, όπως στην προκειμένη περίπτωση ο Βασιλακόπουλος ;
Μήπως του δίνεται απλά το δικαίωμα της προσωπικής του προστασίας και υπευθυνότητα?
Υπάρχουν άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας, έχουν κάνει το εμβόλιο και θέλουν να βγούνε επιτέλους λιγάκι από το σπίτι τους .
Διαλέγουν ένα μέρος το οποιο ειναι προστατευμενο .
Δεν έχουν λες το δικαίωμα να αντιδρούν όταν βλέπουν ότι δεν τηρούνται τα μέτρα?
Αν ο ιδιοκτήτης είναι ανεύθυνος πρέπει κάποιος να τον βάλει στη θέση του .
Ας δήλωνε το μαγαζί του για μη εμβολιασμενους και τότε δεν θα είχε κανένα δικαίωμα να μιλήσει ο οποιοσδήποτε.

Ας γίνουμε λιγάκι ποιο υπεύθυνοι και όλο αυτό δεν είναι ρουφιανιά οπως θέλουν να το βλέπουν κάποιοι.
Αίσθημα ευθύνης και προστασίας είναι.
Έκανα το εμβόλιο για να μπορώ να έχω μια κανονική ζωή.
Αυτοί που δεν το κάνουν ή θετουν σε κίνδυνο την δική μου ζωή ας υποστούν και τις συνέπειες, απλα τα πράγματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να κλείσουν τα σχολεία; Έλεος πια, ναι και μετά βάλτε ξανά τη βάση εισαγωγής να κόψετε πάλι τα παιδιά που διαδικτυακά έπρεπε να προετοιμαστούν για πανελλήνιες.

Κανένα κλείσιμο ξανά στα σχολεία. Τέλος.

Υ.Γ. Λίγα λόγια για τον @Aspiring Lawyer γιατί θα γίνει έφοδος.
Κανένα κλείσιμο σε σχολεία, πανεπιστήμια, κανένα λοκ ντάουν επίσης. Δεν εμβολιαστήκαμε για να ξαναγίνουμε ζόμπι και να ξαναθερίσουν τα ψυχικά νοσήματα. Ειδάλλως θα κατέβουν σε πορείες άτομα που δεν έχουν κατέβει ποτέ στη ζωή τους.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν μιλούσα χθες με φίλη που είναι στη Βιέννη.
Για να πιεις ένα απλό καφέ χρειάζεται PCR 48ωρου μέσα έξω είτε είσαι εμβολιασμενος είτε όχι...
Κόστος τεστ 69 ευρώ το άτομο παρακαλώ μόνο για να πιεις ένα καφέ.
Με το που κάθισαν ήρθαν κατευθείαν άτομα για να τους ελέγξουν και μετά τους πήραν παραγγελία..

Παρ όλα αυτά πανικός από κόσμο και κανένας δεν διαμαρτυρεται .

Μετά μου λέτε για αυστητοτητα μέτρων από την κυβέρνηση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
ΟΚ να μην κλείσουν τα σχολεία. Τι άλλο προτείνετε;
Εμβολιασμό. Οι Πορτογάλοι εμβολιαστηκαν μαζικά όταν διαπίστωσαν πως εκατοντάδες συμπολίτες τους πέθαιναν καθημερινά από τον ιο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Η λυση ειναι μια.
-Υποχρεωτικος εμβολιασμος καταρχην ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.ΟΛΟ.
Σωματα ασφαλειας,καθηγητες,ΔΕΚΟ,παντου σε εξυπηρετηση πελατων κλπ.
-Υποχρεωτικος εμβολιασμος σε ΟΛΟΥΣ οσους εργαζονται σε τομεα υγειονομικου ενδιαφεροντος,δημοσιο/ιδιωτικο
Δεν νοηται να υποχρεωνονται οι πελατες σε εμβολιασμο για ταβερνες,μπαρ και ο ταβερνιαρης ή ο μπαρμαν να σερβιρει ανεμβολιαστος ή οι μαγειρες να ετοιμαζουν τα φαγητα ανεμβολιαστοι βηχοντας πανω απο τις σαλατες.
-Υποχρεωτικος εμβολιασμος σε γυμναστηρια,κεντρα αισθητικης,κομμωτηρια κλπ σε εργαζομενους.
-Γενικα υποχρεωτικος εμβολιασμος και σε ιδιωτικο τομεα οπου ερχονται σε επαφη με κοσμο ή με υγειονομικες καταστασεις.

-ΜΟΝΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ/ΕΣΤΙΑΣΗ.
Ουτε ραπιντ ουτε τιποτα,ουτε εξωτερικους χωρους πουθενα.,ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ ΟΙ ΜΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ.

Θα τους μεινουν ΜΟΝΟ τα πρωτα ειδη αναγκης.

Ετσι μειωνονται τα κρουσματα,αλλα θελει να σε νοιαζει πραγματικα και οχι να παιζεις τις κουμπαρες για να μην δυσαρεστησεις συντεχνιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΟΚ να μην κλείσουν τα σχολεία. Τι άλλο προτείνετε;
Εμβολιασμός και φυσικά ράπιτ τεστ στα φαρμακεία και όχι αυτή η κοροϊδία με τα σελφ που τα περισσότερα δεν τα κάνουν.

Έπειτα όπως έγινε υποχρεωτικός εμβολιασμός στο τομέα της υγείας να γίνει και στους εκπαιδευτικούς.

Νομίζω κάπως έτσι θα είναι καλύτερα τα πράγματα και φυσικά σε καμία περίπτωση να μην κλείσουν τα σχολεία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Εμβολιασμός και φυσικά ράπιτ τεστ στα φαρμακεία και όχι αυτή η κοροϊδία με τα σελφ που τα περισσότερα δεν τα κάνουν.

Έπειτα όπως έγινε υποχρεωτικός εμβολιασμός στο τομέα της υγείας να γίνει και στους εκπαιδευτικούς.

Νομίζω κάπως έτσι θα είναι καλύτερα τα πράγματα και φυσικά σε καμία περίπτωση να μην κλείσουν τα σχολεία.
Οι εκ/κοι ειναι κατα 80% εμβολιασμενοι.ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΕΜΒΟλΙΑΣΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.Αυτα που λες δεν ειναι λυση.Δες παραπανω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top