• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουν μηνύματα 450.000 Έλληνες...
Μήπως όλο αυτό πλέον είναι χαμένος χρόνος?
Όσοι ήθελαν να εμβολιαστούν το έκαναν. Από εδώ και πέρα πιστεύω το όλο θέμα να αφήνεται στο προσωπικό αίσθημα ευθύνης είναι λιγάκι ανούσιο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Απο εδω και περα δεν υπαρχει ουτε προσωπικο ουτε τιποτα.
Υπαρχει μονο το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εκει που εγραψα.
Και αποκλεισμενοι απο την διασκεδαση και εστιαση οι μη εμβολιασμενοι.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν γίνουν όλα αυτά με τόσο απόλυτο τρόπο την επόμενη μέρα θα έχει πέσει η κυβέρνηση και εδώ είσαι και εδώ είμαι.

Μια τέτοια αφορμή θέλει η αντιπολίτευση να πάρει με το μέρος της όλους αυτούς που θα πλήττονται από τα μέτρα.

Δεν είμαστε έτοιμοι σαν λαός δεδομένου της νοοτροπία μας.
Δυστυχώς μυαλό δεν βάζουμε οπότε καλύτερα να επενδυθούν χρήματα σε νοσοκομεία και προσωπικό γιατί ο Δεκέμβριος είναι πολύ κοντά...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Αν γίνουν όλα αυτά με τόσο απόλυτο τρόπο την επόμενη μέρα θα έχει πέσει η κυβέρνηση και εδώ είσαι και εδώ είμαι.

Μια τέτοια αφορμή θέλει η αντιπολίτευση να πάρει με το μέρος της όλους αυτούς που θα πλήττονται από τα μέτρα.

Δεν είμαστε έτοιμοι σαν λαός δεδομένου της νοοτροπία μας.
Δυστυχώς μυαλό δεν βάζουμε οπότε καλύτερα να επενδυθούν χρήματα σε νοσοκομεία και προσωπικό γιατί ο Δεκέμβριος είναι πολύ κοντά...
Μεσα τοτε αγαπουλα.Κατσε λοκ νταουν/Δεν μπορει να τα θελουμε ολα.
'Η θα τα λουστουν οι ανεμβολιαστοι μόνο,Ή ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ.
Και οχι..δεν θα πεσει η κυβερνηση.Τοτε εγω θα τυης εβγαζα το καπελο.Ειδες ομως πως σκεφτεσαι κομματικα;
Ε..λουστητε τα και μην παραπονιεστε.
Δεν υπαρχει ολιγον εγκυος.Η εγκυος ή οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κια απολυτα λαθος σκεπτικο ακομα και κομματικα να το παρουμε.Καλυτερα να δυσαρεστησει τους ανεμβολιαστους,παρα ΟΛΟΥΣ.Και ανεμβολιαστους αλλα και εμβολιασμενους.Λιγη λογικη θελει.Απλα καποιοι τα θελουν ΟΛΑ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ λέω ότι αυτή είναι η διαφορά μας και χαίρομαι που την επιβεβαιώσεις!

Δεν σκέφτομαι κομματικά..
Σκέφτομαι επαγγελματικά καλή μου..

Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος που βρέξει χιονίσει δουλεύω δεν δουλεύω ο μισθός πέφτει.
Είμαι επαγγελματίας και ξέρω κάθε προεκλογική περίοδο τι περνάει ο καθένας μας ..
Δεν αντέχουμε άλλη μια τέτοια κατασταστη δεδομένου αυτη που ήδη περνάμε..

Ας ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας και ας δούμε τι γίνεται πέραν από το δικό μας σπιτικό..
Αυτό και μόνο.
Κομματικά σκέφτονται άλλοι εγώ σκέφτομαι μόνο επαγγελματικά πλέον γιατί δεν μπορώ να βασιστώ πουθενά .

Ευχαριστούμε πάντως για την συμπαράσταση αλλά τόσα χρόνια λουζομαστε αλλά και αλλά αυτά θα μας πειράξουν 😜
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι αυτή είναι η διαφορά μας και χαίρομαι που την επιβεβαιώσεις!

Δεν σκέφτομαι κομματικά..
Σκέφτομαι επαγγελματικά καλή μου..

Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος που βρέξει χιονίσει δουλεύω δεν δουλεύω ο μισθός πέφτει.
Είμαι επαγγελματίας και ξέρω κάθε προεκλογική περίοδο τι περνάει ο καθένας μας ..
Δεν αντέχουμε άλλη μια τέτοια κατασταστη δεδομένου αυτη που ήδη περνάμε..

Ας ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας και ας δούμε τι γίνεται πέραν από το δικό μας σπιτικό..
Αυτό και μόνο.
Κομματικά σκέφτονται άλλοι εγώ σκέφτομαι μόνο επαγγελματικά πλέον γιατί δεν μπορώ να βασιστώ πουθενά .
Καλά εδώ μέσα είναι κόσμος που νομίζει ότι το μικρομεσαίο μαγαζί της γειτονιάς βολεύτηκε από το λοκνταουν.
Για μένα πλέον ο μη εμβολιασμός είναι επιλογή αλλά αντίστοιχα διαλογή πρέπει να κάνουν τα νοσοκομεία. Ας κάτσουν σπίτι τους με ντεπον και να μείνουν τα κρεβάτια για άλλα περιστατικά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά εδώ μέσα είναι κόσμος που νομίζει ότι το μικρομεσαίο μαγαζί της γειτονιάς βολεύτηκε από το λοκνταουν.
Για μένα πλέον ο μη εμβολιασμός είναι επιλογή αλλά αντίστοιχα διαλογή πρέπει να κάνουν τα νοσοκομεία. Ας κάτσουν σπίτι τους με ντεπον και να μείνουν τα κρεβάτια για άλλα περιστατικά.
Ακριβώς αυτό!

Δείξε όμως έναν δημόσιο υπάλληλο που ήταν μια φορά δίπλα σε ένα επαγγελματία.
Να το κάνει τώρα?.
Δεν έχω τέτοιες αυταπάτες γι αυτό και λέω ακριβώς ότι και εσύ!
Όχι ακαραια πράγματα γιατί κοντά στον επαγγελματία θα πληγεί και ο υπάλληλος..
Ας αναλογιστουν έστω και λίγο τι σημαίνει όλο αυτό...

Άλλωστε για εμένα προσωπικά δεν έχει αλλάξει κάτι από την στιγμή που εμβολιαστηκαμε πλέον οικογενειακος και δεν στερουμαστε ούτε δραστηριότητες ούτε εξόδους ούτε μετακινήσεις..

Αυτοί που είναι κατά ας κάτσουν σπίτια τους και ας βγάζουν αναρτήσεις κάθε βράδυ ψάχνοντας να βρουν μαγαζιά να ξεσκασουν όπως λένε γιατί δεν αντέχουν άλλη κλεισούρα η ψυχολογία τους 😁
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι αυτή είναι η διαφορά μας και χαίρομαι που την επιβεβαιώσεις!

Δεν σκέφτομαι κομματικά..
Σκέφτομαι επαγγελματικά καλή μου..

Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος που βρέξει χιονίσει δουλεύω δεν δουλεύω ο μισθός πέφτει.
Είμαι επαγγελματίας και ξέρω κάθε προεκλογική περίοδο τι περνάει ο καθένας μας ..
Δεν αντέχουμε άλλη μια τέτοια κατασταστη δεδομένου αυτη που ήδη περνάμε..

Ας ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας και ας δούμε τι γίνεται πέραν από το δικό μας σπιτικό..
Αυτό και μόνο.
Κομματικά σκέφτονται άλλοι εγώ σκέφτομαι μόνο επαγγελματικά πλέον γιατί δεν μπορώ να βασιστώ πουθενά .

Ευχαριστούμε πάντως για την συμπαράσταση αλλά τόσα χρόνια λουζομαστε αλλά και αλλά αυτά θα μας πειράξουν 😜
Μα αυτο λεω.Αν δεν γινουν αυτα στους ανεμβολιαστους,θα τα λουστουν ΟΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ.
Αυτο θες τελικα;
Αν δεν δυσαρεστηθουν οι ανεμβολιαστοι,θα δυσαρεστηθουν οι εμβολιασμενοι.
Δεν γινεται να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.
Η θα γινει αυτο ή θα σας κλεισουν ολους.
Εσυ μαλλον θες και να δουλευουν οι επιχειρησεις και να μην τηρουν τα μετρα.

ΔΟΞΑΣΤΕ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


🤣🤣🤣🤣
Εγώ πάλι ρε συ ξέρεις τι δοξάζω σε εσένα πραγματικά...

Αυτό θα πω και θα κλείσω τον μεταξύ μας διάλογο γιατί δεν βγάζει νομίζω πουθενά..

Άλλο λέει ο καθένας άλλο καταλαβαίνεις και στο τέλος βάζεις και ένα τίτλο και είναι αυτός, τελείωσε..
Ούτε χούντα ρε συ να είχες περάσεις πραγματικά.
Τέτοιο απόλυτο και κάθετο αναγωγο γραπτό λόγο πρώτη φορά βλέπω 😜
Τώρα που έχω και την εικόνα από τις φωτο σου σε συνδυασμό και με τα γραπτά πλέον αντιλαμβάνομαι ότι έτσι είσαι και σαν άνθρωπος οπότε δεν μπορώ να πω το οτιδήποτε άλλο γιατί χαμένα λόγια, αυτή είσαι και μπεαβο σου αν το αντέχεις!



Ειλικρινά πλέον γελάω με τους τίτλους τέλους που βάζεις και από εδώ και πέρα θα απανατω κάπως έτσι

Μάλιστα στρατηγέ μου,ότι πείτε,έχετε δίκιο 👨‍✈️😜😜😜
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
🤣🤣🤣🤣
Εγώ πάλι ρε συ ξέρεις τι δοξάζω σε εσένα πραγματικά...

Αυτό θα πω και θα κλείσω τον μεταξύ μας διάλογο γιατί δεν βγάζει νομίζω πουθενά..

Άλλο λέει ο καθένας άλλο καταλαβαίνεις και στο τέλος βάζεις και ένα τίτλο και είναι αυτός, τελείωσε..
Ούτε χούντα ρε συ να είχες περάσεις πραγματικά.
Τέτοιο απόλυτο και κάθετο αναγωγο γραπτό λόγο πρώτη φορά βλέπω 😜
Τώρα που έχω και την εικόνα από τις φωτο σου σε συνδυασμό και με τα γραπτά πλέον αντιλαμβάνομαι ότι έτσι είσαι και σαν άνθρωπος οπότε δεν μπορώ να πω το οτιδήποτε άλλο γιατί χαμένα λόγια, αυτή είσαι και μπεαβο σου αν το αντέχεις!



Ειλικρινά πλέον γελάω με τους τίτλους τέλους που βάζεις και από εδώ και πέρα θα απανατω κάπως έτσι

Μάλιστα στρατηγέ μου,ότι πείτε,έχετε δίκιο 👨‍✈️😜😜😜
Μα καλο μου,που λες και εσυ..τοση ωρα απλα διαφωνεις απλα για να διαφωνησεις μαζι μου.
Τι ακριβως θες να γινει με τα μετρα;
Να τα λουστουν ολοι,να τα λουστουν μονο οι ανεμβολιαστοι; Να μην γινει τιποτα; Εγω εγραψα τι πιστευω οτι πρεπει να γινει.Εσυ απλα διαφωνεις μαζι μου προσβαλλοντας με υπουλα υπουλα και χωρις να λες τιποτα.
Αυτο ειναι το αστειο.

Για πες λοιπον..τι πρεπει να γινει;
Να παρθουν και αλλα μετρα;
Να μην παρθουν και δια μαγειας θα φυγουν τα κρουσματα;
Να παρθουν μετρα μονο για ανεμβολιαστους;
Να την πληρωσουν και οι εμβολιασμενοι ;
Να μην τηρουν τα μετρα οι επιχειρηματιες αλλα ουτε και να γινει λοκ νταουν;Οποιος ζησει εζησε ,οποιος εοθανει πεθανε,αρκει να βγαλουν χρηματα οι επιχειρηματιες;
Τι; Εκτος απο τις προσβολες ,τα πανεμορφα και τοσο εγκυρα ψυχογραφηματα που κανεις,σε συνδυασμο βεβαια και με τις φωτο μου... :whatever: και μια διαφωνια που κανενας δεν καταλαβε που διαφωνεις,για πες..τι να γινει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα καλο μου,που λες και εσυ..τοση ωρα απλα διαφωνεις απλα για να διαφωνησεις μαζι μου.
Μια γρήγορη αναδρομή προς τα πάνω θα δουν ολοι ποιος απευθύνθηκε πρώτος στον άλλον και συνέχισε παρ όλο που δεν απαντήθηκε η πρώτη προσπάθεια και ποιος είναι ανάγωγος.
Όλα τα άλλα είναι λόγια που διατυπώνονται .
Ετσι είναι εμενα μου αρέσει να βγάζω συμπεράσματα όπως βγάζουν όλοι για τους συνομιλητές τους .
Άλλωστε όταν έχεις την εικόνα και τον λόγο ενός ανθρώπου έχεις την νοημοσύνη να φτιάξεις την προσωπική σου άποψη.
Αν θες να την κρύβεις και να προσποίησε είναι άλλη μια μορφή συμπεριφοράς που εμένα δεν μου αρέσει..

Όλα τα υπόλοιπα τα κρατάω για εμένα και ίσως με τους ανθρώπους που μπορεί να γίνει πολιτισμένος διάλογος στρατηγέ μου να περάσει η ωρίτσα να σχολιάσουμε να απολαυσουμε και εμείς τον υπέροχο σημερινό ήλιο ;)

τα φιλιά μου και να περάσεις και εσύ όμορφα να αποφορτιστεις λιγάκι!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Μια γρήγορη αναδρομή προς τα πάνω θα δουν ολοι ποιος απευθύνθηκε πρώτος στον άλλον και συνέχισε παρ όλο που δεν απαντήθηκε η πρώτη προσπάθεια και ποιος είναι ανάγωγος.
Όλα τα άλλα είναι λόγια που διατυπώνονται .
Ετσι είναι εμενα μου αρέσει να βγάζω συμπεράσματα όπως βγάζουν όλοι για τους συνομιλητές τους .
Άλλωστε όταν έχεις την εικόνα και τον λόγο ενός ανθρώπου έχεις την νοημοσύνη να φτιάξεις την προσωπική σου άποψη.
Αν θες να την κρύβεις και να προσποίησε είναι άλλη μια μορφή συμπεριφοράς που εμένα δεν μου αρέσει..

Όλα τα υπόλοιπα τα κρατάω για εμένα και ίσως με τους ανθρώπους που μπορεί να γίνει πολιτισμένος διάλογος στρατηγέ μου να περάσει η ωρίτσα να σχολιάσουμε να απολαυσουμε και εμείς τον υπέροχο σημερινό ήλιο ;)

τα φιλιά μου και να περάσεις και εσύ όμορφα να αποφορτιστεις λιγάκι!
Τωρα μαλιστα!
Ειπες ξεκαθαρα το τι πρεπει να γινει με την πανδημια!
Ομορφα και πολιτισμενα,χωρις κακιες και χαρακτηρισμους και χωρις καμια υπεκφυγη, εγραψες τα μετρα που πρεπει να παρει η κυβερνηση για να γλυτωσουμε απο την πανδημια.
Μπραβο! :hug:
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που πάμε τόσο άσχημα και έχουμε ολοένα και μεγαλύτερη αύξηση των κρουσμάτων, είναι τα πολύ χαμηλά ποσοστά πλήρως εμβολιασμένων (59%) και η υπερβολική χαλαρότητα πολλών, που έχουν τη ψευδαίσθηση ότι έληξε η Πανδημία...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Επειδή έχει ένα όριο κάθε φορά η αρθρολαγνεία που παρουσιάζεις με ηθελημένο τρόπο και προσπαθώντας να καλύψεις ιδεολογική εκπλήρωση....ας τα πάρουμε από την αρχή ώστε οι πολιτικές αμοιβάδες να εξαφανιστούν, μαζί και νοητικές αμοιβάδες.
1) Παρουσιάζεις άρθρο δημοσιογράφου που έχει συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία, η οποία μάλιστα ταυτίζεται με την δικιά σου. Γιατί ; Για να αισθανθείς όμορφα, να έχεις ένα αίσθημα ότι έκανες το σωστό και ότι δεν είσαι σαν τους άλλους.
2) Αρνείσαι να δεις την ηλικιακή κατανομή της δημοσκόπησης φυσικά για πολιτικούς λόγους.
3) Αρνείσαι να παραδεχθείς την πολιτική ανεπάρκεια στο θέμα του εμβολιασμού.
4) Επικροτείς τον διαχωρισμό των ανθρώπων σε εμβολιασμένους άρα και μορφωμένους και ανεμβολίαστους άρα και αμόρφωτους που προωθεί συστημικά όχι μόνο το κόμμα που υποστηρίζεις, αλλά και τα ΜΜΕ. Όλα αυτά έρχονται σε αντιπαράθεση με όσα έγραφες στο νήμα Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα όπου τόλμησες να αναφέρεις πολλών ειδών ελευθερίας όταν εδώ είσαι το επαίσχυντο είδος κομματικού στρατού, ένας κομματικός μπιφτεκάς ! Ο ίδιος άνθρωπος που στο ένα νήμα δέχεται την ελευθερία και την διαφορετικότητα των ανθρώπων, σε αυτό το νήμα μετατρέπεται σε κομματική αμοιβάδα. Θέλει προσπάθεια αυτό.

Το πιο προκλητικό όμως από όλα, είναι, ότι σε ένα καθαρά προσωπικό θέμα/επιλογή, όπως είναι ο εμβολιασμός, προσπαθείς με κάθε τρόπο να προσδώσεις κομματική ταυτότητα...πιθανόν για να ικανοποιήσεις ορισμένα πιστεύω και ακόμη περισσότερο να κάνεις την χειρότερη μορφή προπαγάνδας, γκαιμπελίστικη μορφή, ακόμη και αυτή λάθος την κάνεις , όπου έμμεσα συνδέεις τα χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού και τους θανάτους με τα κόμματα της αντιπολίτευσης και όχι το κυβερνών για να δείξεις ότι <<κοιτάξτε αυτοί είναι υπεύθυνοι που η χώρα δεν προχωράει μπροστά, ενώ η κυβέρνηση προσπαθεί για τα πάντα>>.


Που είναι ακριβώς η ελεύθερη βούληση των πολιτών στην Ελλάδα ;
Που είναι η ηλεκτρονική ενημέρωση από τον ΕΟΔΥ ; Που είναι οι έρευνες του ΕΟΔΥ για να δει ο κόσμος από μόνος τους ; Που είναι στα κανάλια η αντίθετη γνώμη στο θέμα του εμβολιασμού ;

Θυμήθηκαν ξαφνικά να επαναφέρουν τον ταριχευμένο Τσιόδρα, με μερικά slides, λες και έχει κάποια πειθώ. Η πειθώ του Τσιόδρα, της Παγώνης και του Βασιλακόπουλου εξαφανίστηκε λόγω της επαναλαμβανόμενης τηλεοπτικής αναφοράς στο πρόσωπό τους, λες και είναι αυθεντίες, και εξαιτίας των αναποτελεσματικών μέτρων.

Ένα κράτος που δεν προσπαθεί να οδηγήσει τους πολίτες να ανακαλύψουν μόνοι τους την αλήθεια/πληροφορία αλλά επιχειρεί να χρησιμοποιήσει πρόσωπα και δη τηλεοπτικά σαν αυθεντίες, όπως συνέβαινε πριν 500 χρόνια ή στον Μεσαίωνα είναι καταδικασμένο να αποτύχει.

Κανένας δεν θα κάνει το εμβόλιο επειδή το είπε ο ψάλτης Τσιόδρας ή ο Βασιλακόπουλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδώ δίνεται βήμα στον Πετρακο και στο κάθε άσχετο που έχει βγει από ένα ριαλιτι να μιλάει και θα αμφισβητησουν τώρα ένα επιστημονα ?🤔

Μήπως του δίνεται απλά το δικαίωμα της προσωπικής του προστασίας και υπευθυνότητα?
Υπάρχουν άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας, έχουν κάνει το εμβόλιο και θέλουν να βγούνε επιτέλους λιγάκι από το σπίτι τους .
Διαλέγουν ένα μέρος το οποιο ειναι προστατευμενο .
Δεν έχουν λες το δικαίωμα να αντιδρούν όταν βλέπουν ότι δεν τηρούνται τα μέτρα?
Αν ο ιδιοκτήτης είναι ανεύθυνος πρέπει κάποιος να τον βάλει στη θέση του .
Ας δήλωνε το μαγαζί του για μη εμβολιασμενους και τότε δεν θα είχε κανένα δικαίωμα να μιλήσει ο οποιοσδήποτε.

Ας γίνουμε λιγάκι ποιο υπεύθυνοι και όλο αυτό δεν είναι ρουφιανιά οπως θέλουν να το βλέπουν κάποιοι.
Αίσθημα ευθύνης και προστασίας είναι.
Έκανα το εμβόλιο για να μπορώ να έχω μια κανονική ζωή.
Αυτοί που δεν το κάνουν ή θετουν σε κίνδυνο την δική μου ζωή ας υποστούν και τις συνέπειες, απλα τα πράγματα.
Εδώ έγινε το ελληνικό συμβάν << ξέρεις ποιος είμαι εγώ ;>>
Ο Βασιλακόπουλος δεν είναι κάποια αρχή, από όσο ξέρω, οπότε δεν έχει κανένα δικαίωμα να ρωτήσει εάν έγιναν έλεγχοι ή να γίνουν έλεγχοι όπως μάλιστα ΖΗΤΗΣΕ πολλές φορές.
Εσύ σαν πελάτης κάθεσαι στο τραπεζάκι σου και τρως ή πίνεις αφού σου ελέγξουν το πιστοποιητικό.
Δεν μπορείς να απαιτήσεις τίποτα και ούτε να αναφέρεις ότι δεν το έλεγξε το πιστοποιητικό στην είσοδο, ενώ μπορεί να το έλεγξε στο τραπέζι !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θες να μου πεις ότι μπαίνεις σε ένα μαγαζί και ζητάς από τους υπόλοιπους πελάτες να σου δείξουν το πιστοποιητικό τους;
Όχι, θέλω να πω ότι αν κάποιος έπρεπε να ελέγχει πιστοποιητικά και δεν το έκανε, θα το επεσήμανα (και θα έφευγα). Όπως έχω ζητήσει από προσωπικό και πελάτες μαγαζιού να φορέσουν τη μάσκα που είχαν ως αξεσουάρ στο πιγούνι. Στην περίπτωση που συζητάμε, δεν νομίζω πως πήγαν 20 λοιμωξιολόγοι σε μια ταβέρνα να ελέγξουν τα πιστοποιητικά των πελατών, απλά είδαν πως δεν γίνεται έλεγχος και έκαναν σύσταση. Δεν έπρεπε κατά τη γνώμη σου;
Το θέμα είναι ότι μιλάνε για τους μεικτούς χώρους μόνο, δηλαδή εξωτερικούς χώρους.
Δεν νομίζω ότι τον Νοέμβρη δουλεύει κανένα μπαρ σε ανοιχτό χώρο.
Στον εξωτερικό χώρο επίσης αφού έχεις φυσικό αερισμό δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα.
Μια χαρά δουλεύουν μπαρ σε εξωτερικούς χώρους τον Νοέμβρη, τουλάχιστον στην Αθήνα και τη νότια Ελλάδα. Και φυσικά υπάρχει κίνδυνος και στους εξωτερικούς χώρους όταν δεν φοράει κανείς μάσκα ούτε τηρεί αποστάσεις, ειδικά τώρα με τη Δέλτα και τη Δέλτα+

Στην Αμερική λένε ότι για να είσαι ασφαλής πρέπει να υπάρχουν 2 στις 3 συνθήκες: μάσκα, αποστάσεις, αερισμός. Αν έχεις μόνο τη μία συνθήκη, διακινδυνεύεις να κολλήσεις. Άλλωστε και στη Μυτιλήνη δεν ξέρω αν είδες που έγινε διαμαρτυρία στην οποία παραβρέθηκε γνωστός αντιεμβολιαστής γιατρός, τώρα έχουν ένα σωρό κρούσματα ανάμεσα στους παρευρισκόμενους, συμπεριλαμβανομένου και του γιατρού, παρότι η διαμαρτυρία έγινε σε εξωτερικό χώρο. Και στην Αθήνα είχαμε (το καλοακαίρι μάλιστα) περιπτώσεις μπιτσόμπαρων στα οποία έγινε μεγάλη διασπορά. Μιλάμε για 360 κρούσματα από 2 μπάρ μόνο, δεν το λες και λίγο.
Λοιπόν μιλούσα χθες με φίλη που είναι στη Βιέννη.
Για να πιεις ένα απλό καφέ χρειάζεται PCR 48ωρου μέσα έξω είτε είσαι εμβολιασμενος είτε όχι...
Κόστος τεστ 69 ευρώ το άτομο παρακαλώ μόνο για να πιεις ένα καφέ.
Με το που κάθισαν ήρθαν κατευθείαν άτομα για να τους ελέγξουν και μετά τους πήραν παραγγελία..
Στην Αυστρία πάντως έχουν πολύ περισσότερα κρούσματα σε σχέση με εμάς, λιγότερους βέβαια θανάτους. Όσο για την αυστηρότητα συμφωνώ απόλυτα, χρειαζόμαστε περισσότερη όχι λιγότερη.
Εμβολιασμό. Οι Πορτογάλοι εμβολιαστηκαν μαζικά όταν διαπίστωσαν πως εκατοντάδες συμπολίτες τους πέθαιναν καθημερινά από τον ιο.
Είναι αργά τώρα για να αλλάξει κάτι μέσω του εμβολιασμού, τουλάχιστον στη Βόρεια Ελλάδα. Στην Αθήνα ίσως έχει νόημα. Ακόμα κι αν μαζέψεις αύριο όλους τους αντιεμβολιαστές και τους τρυπήσεις (που φυσικά δεν παίζει τέτοιο σενάριο) ίσως δεις κάποια βελτίωση στις νοσηλείες γύρω στα μέσα Δεκεμβρίου, που πλέον θα είναι πολύ αργά. Αυτή τη στιγμή χρειαζόμαστε κάτι πιο άμεσο.

Φυσικά αν γίνουμε Πορτογαλία ίσως μετά ο κόσμος πειστεί πως πρέπει να εμβολιαστεί. Είναι κι αυτή μια προοπτική αλλά με βαρύ τίμημα.
Εμβολιασμός και φυσικά ράπιτ τεστ στα φαρμακεία και όχι αυτή η κοροϊδία με τα σελφ που τα περισσότερα δεν τα κάνουν.

Έπειτα όπως έγινε υποχρεωτικός εμβολιασμός στο τομέα της υγείας να γίνει και στους εκπαιδευτικούς.

Νομίζω κάπως έτσι θα είναι καλύτερα τα πράγματα και φυσικά σε καμία περίπτωση να μην κλείσουν τα σχολεία.
Για τον εμβολιασμό έγραψα πιο πάνω. Δεν βοηθάει σε αυτή τη φάση. Αν κάνουμε υποχρεωτικό τον εμβολιασμό στους εκπαιδευτικούς, το πιθανότερο είναι πως δεν θα μπορέσουμε να κρατήσουμε τα σχολεία ανοιχτά, οπότε αυτοί που θέλουν ανοιχτά σχολεία πάλι θα απογοητευτούν.

Όσο για τα ράπιντ που γίνονται σε φαρμακεία, προσωπικά έχω και γι' αυτά τις αμφιβολίες μου. Εδώ βγάζουν πλαστά πιστοποιητικά εμβολιασμού, δεν θα βγάλουν πλαστά ράπιντ? Άσε που άμα δεν ελέγχονται (βλ. παράδειγμα με τον γιατρό στην ταβέρνα, άπειρα παραδείγματα από θέατρα και άλλους κλειστούς χώρους που επίσης δεν ελέγχουν) πάλι μια τρύπα στο νερό κάνουμε.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Δεν βλέπω να το γλιτώνουμε το lockdown.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Το θετικό είναι πως ακόμα και τώρα καποιοι εμβολιάζονται άσχετα αν κάποιοι έλεγαν ότι δεν θα πειστουν άλλοι πια.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η Ελληνική Λύση δεν ξέρω ποια είναι, αλλά από τον κύκλο μου οφείλω όντως να επιβεβαιώσω πως όσοι Συριζαίοι γνωρίζω, είναι όντως ανεμβολίαστοι.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
3) Αρνείσαι να παραδεχθείς την πολιτική ανεπάρκεια στο θέμα του εμβολιασμού.
Ο κούλης είναι υπέρτατος τρόμπας μαζί με το τσίρκο που έχει για κυβέρνηση (ωραία καντήλια του κατεβάσαμε χθες στο γήπεδο) αλλά σε κόσμο που πιστεύει ότι το εμβόλιο είναι τσιπάκι/αντιχριστιανικό/στην εκκλησία δε κολλάει κτλ τι ακριβώς μπορεί να πει ο συγκεκριμένος ή ο οποιοσδήποτε;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Ο κούλης είναι υπέρτατος τρόμπας μαζί με το τσίρκο που έχει για κυβέρνηση (ωραία καντήλια του κατεβάσαμε χθες στο γήπεδο) αλλά σε κόσμο που πιστεύει ότι το εμβόλιο είναι τσιπάκι/αντιχριστιανικό/στην εκκλησία δε κολλάει κτλ τι ακριβώς μπορεί να πει ο συγκεκριμένος ή ο οποιοσδήποτε;
μάλλον όχι και πολλά...οι αντιεμβολιαστές είναι καμένη κατηγορία από μόνοι τους
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top