• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ασχετο εντελώς ειναι που τα στατιστικα λενε οτι συνολικά η Σουηδια τα πήγε καλυτερα απο την Ελλαδα?? Πραγματικα με τι γνωσεις τα λες αυτα?
Ειπαμε δεν είναι συγκρίσιμα. Η Ελλάδα δεν είναι σκανδιναβική χώρα. Η Ελλάδα συγκρίνεται με Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία.
Η Σουηδία συγκρίνεται με τις διπλανές της χώρες. Οι ιδιοι ομολόγησαν πως απετυχαν. Πόσες φορές να το πούμε;

Χαίρομαι πάντως που σχεδόν όλοι οι ηλικιωμένοι στην Σουηδία εμβολιαζονται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ειπαμε δεν είναι συγκρίσιμα. Η Ελλάδα δεν είναι σκανδιναβική χώρα. Η Ελλάδα συγκρίνεται με Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία.
Η Σουηδία συγκρίνεται με τις διπλανές της χώρες. Οι ιδιοι ομολόγησαν πως απετυχαν. Πόσες φορές να το πούμε;

Χαίρομαι πάντως που σχεδόν όλοι οι ηλικιωμένοι στην Σουηδία εμβολιαζονται.
Και εμεις ποσες φορες θα σου πουμε οτι παμε χαλια με μεσο ορο 7 ημερων στα 5.027 κρούσματα και 50 θανατους ανα ημερα??
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Και εμεις ποσες φορες θα σου πουμε οτι παμε χαλια με μεσο ορο 7 ημερων στα 5.027 κρούσματα και 50 θανατους ανα ημερα??
Ας εμβολιαζομασταν περισσότερο αντί να τρέχουμε σε πορειες. Τουλάχιστον δεν γίναμε Βουλγαρία, Ρουμανία, Ρωσία, Ουκρανία... που δεν είναι και τουριστικές χώρες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ας εμβολιαζομασταν περισσότερο αντί να τρέχουμε σε πορειες. Τουλάχιστον δεν γίναμε Βουλγαρία, Ρουμανία, Ρωσία, Ουκρανία... που δεν είναι και τουριστικές χώρες.
Στα λογια μου έρχεσαι. Ειμαστε λαος που εχει για προτυπο τον Πετρακο.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Άσχετο εντελώς. Η Σουηδία τα πήγε χαλια σε σχέση με τους γείτονές της που έχουν ανάλογο κλίμα και τουρισμό. Ευτυχώς οι Σουηδοί έχουν ξεσκιστεί στον εμβολιασμό (υψηλότερα ποσοστά σε μεγάλες ηλικίες πολύ νωρίτερα από την Ελλάδα) και τελευταία και πάνε καλά.
Σαφώς έτσι είναι, και το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι οι Σουηδοί.

Σουηδία 1474 θάνατοι ανά 1 εκατ. πληθυσμού
Δανία 468 θάνατοι ανά 1 εκατ. πληθυσμού
Νορβηγία 168 θάνατοι ανά 1 εκατ. πληθυσμού

Πολύ απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Επιπλέον η οικονομία της Σουηδίας είχε ανάλογη εικόνα με των γειτόνων της, δηλαδή δεν πήγαν καλύτερα επειδή δεν έκλεισαν, απλά έχασαν πολύ περισσότερο κόσμο (15.000 θάνατοι στη Σουηδία, 2.700 στη Δανία, 920 στη Νορβηγία).
 

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Όλη η δική μου ενημέρωση είναι μέσω Facebook. Ευτυχώς υπάρχουν αξιολογότατοι επιστήμονες, ακόμα και διεθνούς βεληνεκούς, που χρησιμοποιούν το Facebook για να ενημερώνουν. Και ο Γάκης έχει λογαριασμό στο Facebook, μάλιστα είναι λαλίστατος και πολυγραφότατος. Τον παρακολουθούσα από την αρχή της εμφάνισης του κορωνοϊού μέχρι σχετικά πρόσφατα που με μπλόκαρε. Εννοείται ότι δεν θα αφιερώσω 2 ώρες από τη ζωή μου για να ξανακούσω τα ίδια και τα ίδια (το φάρμακο που υποτίθεται έχουμε αλλά δεν το δίνουμε στους ασθενείς).

Ο Ιωαννίδης παίζει επικοινωνιακά παιχνίδια για δικούς του λόγους. Βέβαια αυτός είναι πολύ υπέρ των εμβολιασμών, οπότε δεν ξέρω πώς κολλάει με τον Γάκη. Ίσως επειδή έχει πει κι αυτός τιτανομεγέθεις αρλούμπες, ας μην ξεχνάμε την πρόβλεψη για 10.000 νεκρούς στις ΗΠΑ (γελάει ο Μπούκουρας) καθώς και την περίφημη έρευνα στην Santa Clara που ακόμα δεν έχει καταλάβει ο πλανήτης τι προσπαθούσε να κάνει ο ποιητής. Αν θέλεις να δεις τι λέει η επιστημονική κοινότητα για τον Ιωαννίδη, διάβασε αυτό:


Τέλος πάντων, εγώ προτείνω αν είναι να κάτσεις να ακούσεις κάποιον για 1 ώρα, να βρεις βίντεο του Γιώργου Παυλάκη να παρακολουθήσεις. Είναι ο μόνος Έλληνας επιστήμονας που μέχρι στιγμής έχει πέσει μέσα σε όλα όσα έχει πει, και μάλιστα κάνει προβλέψεις μήνες πριν, όχι κατόπιν εορτής όπως κάνουν κάποιοι άλλοι. Είναι λίγο ξύλινος ο λόγος του, αλλά έχει 100% ουσία.

Ειδα το αρθρο αλλα αυτο αφορα την προσωπικη αποψη ενος ογκολογου και την δικη του αντιληψη και ερμηνεια των ερευνων που εχει δημοσιευσει ο Ιωαννιδης. Υπαρχουν και αλλα μπλογκς που λενε τα αντιθετα για τον Ιωαννιδη. Το οτι προκαλει την συζητηση γυρω απο τις ερευνες του για εμενα ειναι θετικο. Προσωπικα ομως δεν ειμαι σε θεση να αξιολογησω εαν ο ενας επιστημονας ειναι λαθος και εαν ο αλλος ειναι σωστος. Δεχομαι οτι μπορει να εχει κανει λαθος, γιατι αυτο ειναι η επιστημη αλλωστε, αλλα θα ηθελα να αποδειχθει ετσι ωστε να μαθουμε και να προοδευσουμε. Παρ'ολα αυτα η πορεια του Ιωαννιδη και η ιδιοτητα του επιδημιολογου που κατεχει τον καθιστα σχετικο ωστε να τοποθετειται επι του θεματος περισσοτερο απο εναν ογκολογο.

Υπαρχει καποιος αναγνωρισμενος επιδημιολογος οπου να συμφωνει με τα οσα γινονται σημερα παγκοσμιως οσο αφορα τα μετρα και να λεει πως μπορουμε ολοι ανεξαρτητου ιστορικου να εμβολιαστουμε αφοβα;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αστεία πράγματα.
Από νομική βάση, έχω την εντύπωση ότι σε έλεγχο ταυτοπροσωπίας, με ΑΤ, μόνο η αστυνομία μπορεί.
Επίσης κατά την επίδειξη του τεστ ή του πιστοποιητικού εμβολιασμού δεν επιτρέπεται να φανεί ο αριθμός ασφάλισης ή το ΑΜΚΑ μιας και μιλάμε για προσωπικά στοιχεία.
Μονά-ζυγά δικά μας και συνεχίζεται η καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων.
Και πως θα αποδείξεις ότι το πιστοποιητικό είναι δικό σου;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Σαφώς έτσι είναι, και το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι οι Σουηδοί.

Σουηδία 1474 θάνατοι ανά 1 εκατ. πληθυσμού
Δανία 468 θάνατοι ανά 1 εκατ. πληθυσμού
Νορβηγία 168 θάνατοι ανά 1 εκατ. πληθυσμού

Πολύ απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Επιπλέον η οικονομία της Σουηδίας είχε ανάλογη εικόνα με των γειτόνων της, δηλαδή δεν πήγαν καλύτερα επειδή δεν έκλεισαν, απλά έχασαν πολύ περισσότερο κόσμο (15.000 θάνατοι στη Σουηδία, 2.700 στη Δανία, 920 στη Νορβηγία).
Για βαλε μας και της Ελλαδας να δουμε αν πηγε καλυτερα απο τη Σουηδια η οχι.
Ξεχασα δε μας συμφερει.🤣🤣
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πώς αποδείκνυες ότι έδινες μόνη σου εξετάσεις στα διαδικτυακά;
Δεν έδωσα κανένα μάθημα διαδικτυακά. Εγώ ρωτάω χωρίς ειρωνεία όταν πάω σε ένα μαγαζί που πρέπει να έχω πιστοποιητικό ή ραπιντ πως θα αποδείξω ότι είναι δικό μου;
Τόσος κόσμος κυκλοφορεί με δανικά πιστοποιητικά εμβολιασμού.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν έδωσα κανένα μάθημα διαδικτυακά. Εγώ ρωτάω χωρίς ειρωνεία όταν πάω σε ένα μαγαζί που πρέπει να έχω πιστοποιητικό ή ραπιντ πως θα αποδείξω ότι είναι δικό μου;
Τόσος κόσμος κυκλοφορεί με δανικά πιστοποιητικά εμβολιασμού.
Το κατάστημα δεν μπορεί να ελέγξει την ταυτότητά σου. Η αστυνομία μπορεί.
Το κατάστημα οφείλει να ελέγξει εάν έχεις. Εάν δεν είναι δικό σου, δεν είναι δική του δουλειά.
Εάν κάποιος (η πολιτεία) λέει ότι το κατάστημα οφείλει να ελέγξει τη γνησιότητα του πιστοποιητικού, οφείλει να του παρέχει (νομικά) τα αντίστοιχα μέσα. Αλλιώς, συνδικαλιστικό σύλλογο στην εστίαση έχουν, ας καθίσει να ασχοληθεί με αυτό.

Ως προς το πώς αποδεικνύεις σε κάποιον μη αστυνομικό ότι το πιστοποιητικό είναι δικό σου, "ό,τι του πεις, είναι".
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το κατάστημα δεν μπορεί να ελέγξει την ταυτότητά σου. Η αστυνομία μπορεί.
Το κατάστημα οφείλει να ελέγξει εάν έχεις. Εάν δεν είναι δικό σου, δεν είναι δική του δουλειά.
Εάν κάποιος (η πολιτεία) λέει ότι το κατάστημα οφείλει να ελέγξει τη γνησιότητα του πιστοποιητικού, οφείλει να του παρέχει (νομικά) τα αντίστοιχα μέσα. Αλλιώς, συνδικαλιστικό σύλλογο στην εστίαση έχουν, ας καθίσει να ασχοληθεί με αυτό.

Ως προς το πώς αποδεικνύεις σε κάποιον μη αστυνομικό ότι το πιστοποιητικό είναι δικό σου, "ό,τι του πεις, είναι".
Άρα μπορώ να πάω χωρίς τεστ ή πιστοποιητικό δικό μου όπου να ναι γιατί γράφω στα παπάρια μου τους διπλανούς μου. Όπως το σκέφτεται ο καθένας.
Βάσει νομοθεσίας πάντως για να έχεις λογαριασμό και να βγάλεις ηλεκτρονικά ένα εισιτήριο γηπέδου μόνο ομάδα αίματος δεν ζητάει από στοιχεία.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Είπαμε δεν απαγορεύεται να σου ζητήσει κάποιος ταυτότητα, όπως ένας οποιοσδήποτε στον δρόμο έχει δικαίωμα να σου ζητήσει ότι θέλει.
Η διαφορά όταν στο ζητάει αστυνομία με έναν μαγαζάτορα είναι ότι στον μαγαζάτορα μπορείς να αρνηθείς να την δείξεις.

Απλά ο μαγαζάτορας αν δεν δει την ταυτότητα σου σύμφωνα με τον νόμο απαγορεύεται να σε αφήσει να μπεις.
Είναι ίδιο πράγμα με το γήπεδο που ο security ή όποιος έχει η ομάδα να ελέγχει εισιτήρια πρέπει να κάνει και έλεγχο ταυτοπροσωπίας από πριν τον κορωνοιό. Δεν τον κάνει αστυνομικός.

Βέβαια όσο γίνεται έλεγχος ταυτοπροσωπίας στα γήπεδα άλλο τόσο γίνεται και στην εστίαση...
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είναι ίδιο πράγμα με το γήπεδο που ο security ή όποιος έχει η ομάδα να ελέγχει εισιτήρια πρέπει να κάνει και έλεγχο ταυτοπροσωπίας από πριν τον κορωνοιό. Δεν τον κάνει αστυνομικός.

Βέβαια όσο γίνεται έλεγχος ταυτοπροσωπίας στα γήπεδα άλλο τόσο γίνεται και στην εστίαση...
Όσοι βγάζουν διαρκείας ή γενικά εισιτήρια το κάνουν κυρίως ηλεκτρονικά. Για να το κάνεις αυτό ζητάει όνομα, επίθετο, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου, διεύθυνση, τηλέφωνο. Δεν είναι λίγα. Επίσης όταν πας να πάρεις εισιτήριο κρατημένο στο όνομα σου δίνεις ταυτότητα και πλέον πιστοποιητικό στην ταμία.
Στην είσοδο αυτή τη στιγμή λόγω κοβιντ αν εξαιρέσεις συγκεκριμένα πέταλα (βγάλε άκρη με τους οργανωμένους) σε όλα τα υπόλοιπα δείχνεις πιστοποιητικό/ταυτότητα/εισιτήριο στον σεκιουριτι.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το κατάστημα δεν μπορεί να ελέγξει την ταυτότητά σου. Η αστυνομία μπορεί.
Το κατάστημα οφείλει να ελέγξει εάν έχεις. Εάν δεν είναι δικό σου, δεν είναι δική του δουλειά.
Εάν κάποιος (η πολιτεία) λέει ότι το κατάστημα οφείλει να ελέγξει τη γνησιότητα του πιστοποιητικού, οφείλει να του παρέχει (νομικά) τα αντίστοιχα μέσα. Αλλιώς, συνδικαλιστικό σύλλογο στην εστίαση έχουν, ας καθίσει να ασχοληθεί με αυτό.

Ως προς το πώς αποδεικνύεις σε κάποιον μη αστυνομικό ότι το πιστοποιητικό είναι δικό σου, "ό,τι του πεις, είναι".

Το πρόβλημα είναι ότι για να πιέσουν τους μαγαζάτορες να ζητάνε και ταυτότητα, άμα γίνει έλεγχος και βρεθούν πιστοποιητικά τρίτων, τότε δεν τρώνε πρόστιμο μόνο οι παραβάτες αλλά και το μαγαζί, με κάτι κουφά πρόστιμα κιόλας. Οπότε είτε θα πρέπει να φτιάξουν ένα σύστημα ταυτοποίησης που θα μπορεί μόνο ο εμβολιασμένος να έχει πρόσβαση (π.χ. μέσω της σύνδεσης του πιστοποιητικού με έναν μόνο αριθμό τηλεφώνου και να εκδίδει 6ψήφιο κωδικό με ισχύ 5 λεπτών όπως στις τράπεζες, οπότε ο μαγαζάτορας να σκανάρει αυτόν τον αριθμό αντί για το QR και να είναι πιο δύσκολο να στο χει πασάρει άλλος) είτε θα πρέπει να μη φέρει ευθύνη ο μαγαζάτορας αν το πιστοποιητικό δεν αντιστοιχεί στον πελάτη και να τρώει πρόστιμο μόνο ο δεύτερος. Γενικά σ' αυτή τη ζωή όταν υπάρχει ένας μηχανισμός ελέγχου, θα αναπτύσσεται πάντα κι ένας μηχανισμός που να τον παρακάμπτει κι αυτό συμβαίνει από καταβολής κόσμου.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ειδα το αρθρο αλλα αυτο αφορα την προσωπικη αποψη ενος ογκολογου και την δικη του αντιληψη και ερμηνεια των ερευνων που εχει δημοσιευσει ο Ιωαννιδης. Υπαρχουν και αλλα μπλογκς που λενε τα αντιθετα για τον Ιωαννιδη.
Για βάλε μερικές πηγές (επιστημονικές) που να συμφωνούν με τον Ιωαννίδη. Θέλω κάτι να δω.

Από φίλους που είναι του ιατρικού χώρου, κανείς δεν τρέφει την παραμικρή εκτίμηση για τον Ιωαννίδη. Ακόμα και γιατροί που έχουν συνεργαστεί μαζί του έχουν εκφραστεί επώνυμα κατά των θέσεών του πχ ο Γιώργος Παππάς από τα Γιάννενα - παθολόγος με ειδίκευση στις λοιμώδεις νόσους και στη διαχείρηση επιδημιών, με πολλές δημοσιεύσεις στο όνομά του.

Τα λάθη που έκανε ο Ιωαννίδης στις προβλέψεις του είναι οφθαλμοφανή, δεν χρειάζεται να έχεις επιστημονικό υπόβαθρο για να κρίνεις ότι κάποιος που προέβλεψε 10.000 νεκρούς στις ΗΠΑ χωρίς μέτρα, κάτι δεν υπολόγησε σωστά. Μέχρι στιγμή στις ΗΠΑ έχουν καταγραφεί 772.315 θάνατοι και μάλλον γίνεται υποκαταγραφή. Η δε έρευνα της Santa Clara είχε τόσο βασικά μεθοδολογικά λάθη που ακόμα και πρωτοετής φοιτητής ψυχολογίας θα κοβόταν αν παρουσίαζε κάτι ανάλογο στο μάθημα της Μεθολογίας Έρευνας. Άλλωστε το ότι απέτυχε στο peer review και δεν δημοσιεύτηκε ποτέ, θα πρέπει να είναι αρκετά καλή απόδειξη ότι ήταν "πατάτα". Δεν χρειάζεται να έχεις προσωπική άποψη.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Σοβαρή, επιστημονική άποψη. Τι να τις κάνουμε τις μεθ? Ξέρει εκείνη, βλακείες λένε οι γιατροί όταν αναφέρουν πως χρειαζόμαστε 3,500 κλίνες μεθ για να φτάσουμε τα διεθνή πρότυπα.
Στιγμιότυπο οθόνης 2021-11-04 163540.png
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος αναγνωρισμενος επιδημιολογος οπου να συμφωνει με τα οσα γινονται σημερα παγκοσμιως οσο αφορα τα μετρα και να λεει πως μπορουμε ολοι ανεξαρτητου ιστορικου να εμβολιαστουμε αφοβα;
Κανένας σοβαρός επιδημιολόγος δεν θα σου πει ότι ΕΣΥ μπορείς να εμβολιαστείς άφοβα. Αλλά ότι τα εμβόλια είναι ασφαλή το λένε πολλοί επιδημιολόγοι (βασικά υπάρχει κανείς που ΔΕΝ το λέει??) και φυσικά έχουν αποφανθεί σχετικά οι αρμόδιες υπηρεσίες παγκοσμίως.

Αν θέλεις να το ακούσεις έτσι ακριβώς από κάποιον ειδικό, προτείνω μερικά ονόματα με διεθνή φήμη: Ιωάννης Πρασσάς, Γιώργος Παυλάκης, Γιώργος Παππάς, Ιωάννης Ζαχαριουδάκης, Θεοδώρα Χατζηιωάννου, Αχιλλέας Γραβάνης. Όλοι σοβαροί επιστήμονες με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σοβαρή, επιστημονική άποψη. Τι να τις κάνουμε τις μεθ? Ξέρει εκείνη, βλακείες λένε οι γιατροί όταν αναφέρουν πως χρειαζόμαστε 3,500 κλίνες μεθ για να φτάσουμε τα διεθνή πρότυπα.View attachment 87423
Βεβαίως εδώ μέσα μόνο η δική μου γνώμη δεν είναι επιστημονική. Όλοι οι άλλοι μιλάνε μέσα από το Mount Sinai.

Άσε μας αγοράκι μου που νομίζεις πως θα προχωρήσεις τη συζήτηση κάνοντας προσωπικές επιθέσεις. Αυτά μόνο στα νηπιαγωγεία γίνονται. Άντε μέχρι Β Δημοτικού.

Κάτσε να στο πω και πιο επιστημονικά για να το εμπεδώσεις: :whatever: :whatever: :whatever: :whatever: :whatever:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Άσε μας αγοράκι μου που νομίζεις πως θα προχωρήσεις τη συζήτηση κάνοντας προσωπικές επιθέσεις. Αυτά μόνο στα νηπιαγωγεία γίνονται. Άντε μέχρι Β Δημοτικού.

Κάτσε να στο πω και πιο επιστημονικά για να το εμπεδώσεις: :whatever: :whatever: :whatever: :whatever: :whatever:
Προσπαθείς να πείσεις ότι ακολουθείς τους σοβαρούς επιστήμονες ενώ όλοι οι σοβαροί γιατροί αναφέρουν πόσο σημαντικό είναι να υπάρχουν αρκετές κλίνες ΜΕΘ. Αν δεν βλέπεις την αντίφαση, κάτι φταίει.
 

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Κανένας σοβαρός επιδημιολόγος δεν θα σου πει ότι ΕΣΥ μπορείς να εμβολιαστείς άφοβα. Αλλά ότι τα εμβόλια είναι ασφαλή το λένε πολλοί επιδημιολόγοι (βασικά υπάρχει κανείς που ΔΕΝ το λέει??) και φυσικά έχουν αποφανθεί σχετικά οι αρμόδιες υπηρεσίες παγκοσμίως.

Αν θέλεις να το ακούσεις έτσι ακριβώς από κάποιον ειδικό, προτείνω μερικά ονόματα με διεθνή φήμη: Ιωάννης Πρασσάς, Γιώργος Παυλάκης, Γιώργος Παππάς, Ιωάννης Ζαχαριουδάκης, Θεοδώρα Χατζηιωάννου, Αχιλλέας Γραβάνης. Όλοι σοβαροί επιστήμονες με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.

Κουβελας, Αρβανιτης, Φαρσαλινος, Γακης, Ιωαννιδης, ολοι αυτοι λενε ενα πραγμα ως επι το πλειστον, ναι να γινονται εμβολιασμοι αλλα να μην γινοται οριζοντια και μαζικα καθως καθε ανθρωπος μπορει να εχει καποιο ιστορικο και πρεπει να εξεταζεται εξατομικευμενα. Κανεις απο οσους παρουσιαζονται ως ''αιρετικοι'' δεν ειπε να μη κανει ο κοσμος το εμβολιο η οτι δεν ειναι ασφαλη, δινοντας ιδιαιτερη εμφαση στους μεγαλους ανθρωπους και σε οσους ανηκουν σε ευπαθεις ομαδες συγκεκριμενα ειναι υπερ.

Ολοι αυτοι λενε πως μονο το εμβολιο δεν αρκει αλλα πρεπει να παρθουν ουσιαστικα μετρα και οσο εχω παρακολουθησει τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει να λενε πως ο κοσμος δεν πρεπει να εμβολιαζεται. Εκει που εφιστουν την προσοχη ειναι στις νεοτερες ηλικιες και στο οτι μονο το εμβολιο δεν αρκει για να εξαλειφθει η πανδημια.

Προφανως και δεν θα μου πει κανεις να εμβολιαστω αφοβα διοτι αν παθω κατι ποιος θα εχει την ευθηνη που απο υγιης ανθρωπος εμφανισα επιπλοκες οταν το ιδιο σκευασμα εχει αδεια για επειγουσα αναγκη και οχι για τυφλη χρηση προς ολους; Διοτι ειναι αλλο να αρρωστησω και να παθω κατι λογω αυτου και αλλο να ειμαι υγιης και να μου συμβει στα καλα καθουμενα και μιλαω για εμενα που ειμαι 23 χρονων και οχι 50+ οπου εκει ναι δεν το συζητω τα στατιστικα μιλουν και απο μονα τους. Και μιλαμε για ενα εμβολιο που δεν ξερουμε αν μακροπροθεσμα βγαλει προβληματα σε παιδια και νεους.

Εγω δεν ξερω γιατι επιμενουν τοσο στα παιδια και στους νεους να γινεται εμβολιασμος εαν οσοι κινδυνευουν να νοσηλευτουν και να πεθανουν απο τον ιο κατα μεσο ορο ειναι μεγαλης ηλικιας και θα πρεπει να εχουν εμβολιαστει. Υπαρχουν και νεοι που εχουν υποκειμενα νοσηματα κλπ. και πρεπει να εξεταστουν πριν εμβολιαστουν μην εμφανισουν παρενεργειες η να εξεταστουν για το εαν ακριβως λογω των υποκειμενων νοσηματων τους πρεπει να εμβολιαστουν.

Επιπλεον, γνωριζω πως οσοι επιστημονες τασσονται κατα της καμπανιας του εμβολιασμου και του αφηγηματος ''καντε το εμβολιο εσεις και τα παιδια σας'' δεν προκειται να παρουν χορηγησεις απο εταιρειες κλπ. για να χρηματοδοτηθουν οποιες ερευενες τους στο μελλον. Παιζει ρολο και αυτο κατα την αποψη μου για την θεση που παιρνουν και το πως τοποθετουνται δημοσια.

Θα παρακολουθησω και αυτους που μου αναφερεις αν και εχω διαβασει τον Ζαχαριουδακη οπου μου φανηκαν σοβαρα τα οσα ειπε και την ερευνα που εκανε και τον Παππα τον εχω ακουσει. Θα τους μελετησω και τους υπολοιπους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top