• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Κουβελας, Αρβανιτης, Φαρσαλινος, Γακης, Ιωαννιδης, ολοι αυτοι λενε ενα πραγμα ως επι το πλειστον, ναι να γινονται εμβολιασμοι αλλα να μην γινοται οριζοντια και μαζικα καθως καθε ανθρωπος μπορει να εχει καποιο ιστορικο και πρεπει να εξεταζεται εξατομικευμενα. Κανεις απο οσους παρουσιαζονται ως ''αιρετικοι'' δεν ειπε να μη κανει ο κοσμος το εμβολιο η οτι δεν ειναι ασφαλη, δινοντας ιδιαιτερη εμφαση στους μεγαλους ανθρωπους και σε οσους ανηκουν σε ευπαθεις ομαδες συγκεκριμενα ειναι υπερ.

Ολοι αυτοι λενε πως μονο το εμβολιο δεν αρκει αλλα πρεπει να παρθουν ουσιαστικα μετρα και οσο εχω παρακολουθησει τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει να λενε πως ο κοσμος δεν πρεπει να εμβολιαζεται. Εκει που εφιστουν την προσοχη ειναι στις νεοτερες ηλικιες και στο οτι μονο το εμβολιο δεν αρκει για να εξαλειφθει η πανδημια.

Προφανως και δεν θα μου πει κανεις να εμβολιαστω αφοβα διοτι αν παθω κατι ποιος θα εχει την ευθηνη που απο υγιης ανθρωπος εμφανισα επιπλοκες οταν το ιδιο σκευασμα εχει αδεια για επειγουσα αναγκη και οχι για τυφλη χρηση προς ολους; Διοτι ειναι αλλο να αρρωστησω και να παθω κατι λογω αυτου και αλλο να ειμαι υγιης και να μου συμβει στα καλα καθουμενα και μιλαω για εμενα που ειμαι 23 χρονων και οχι 50+ οπου εκει ναι δεν το συζητω τα στατιστικα μιλουν και απο μονα τους. Και μιλαμε για ενα εμβολιο που δεν ξερουμε αν μακροπροθεσμα βγαλει προβληματα σε παιδια και νεους.

Εγω δεν ξερω γιατι επιμενουν τοσο στα παιδια και στους νεους να γινεται εμβολιασμος εαν οσοι κινδυνευουν να νοσηλευτουν και να πεθανουν απο τον ιο κατα μεσο ορο ειναι μεγαλης ηλικιας και θα πρεπει να εχουν εμβολιαστει. Υπαρχουν και νεοι που εχουν υποκειμενα νοσηματα κλπ. και πρεπει να εξεταστουν πριν εμβολιαστουν μην εμφανισουν παρενεργειες η να εξεταστουν για το εαν ακριβως λογω των υποκειμενων νοσηματων τους πρεπει να εμβολιαστουν.

Επιπλεον, γνωριζω πως οσοι επιστημονες τασσονται κατα της καμπανιας του εμβολιασμου και του αφηγηματος ''καντε το εμβολιο εσεις και τα παιδια σας'' δεν προκειται να παρουν χορηγησεις απο εταιρειες κλπ. για να χρηματοδοτηθουν οποιες ερευενες τους στο μελλον. Παιζει ρολο και αυτο κατα την αποψη μου για την θεση που παιρνουν και το πως τοποθετουνται δημοσια.

Θα παρακολουθησω και αυτους που μου αναφερεις αν και εχω διαβασει τον Ζαχαριουδακη οπου μου φανηκαν σοβαρα τα οσα ειπε και την ερευνα που εκανε και τον Παππα τον εχω ακουσει. Θα τους μελετησω και τους υπολοιπους.
Είναι πάρα πολύ μικρές οι πιθανότητες να εμφανιστεί κάποια σοβαρή παρενέργεια εξαιτίας του εμβολίου. Παρόλα αυτά, επειδή σε αρκετά άτομα υπάρχει ο φόβος, θα έπρεπε η πολιτεία να δώσει την δυνατότητα σε όλο τον κόσμο να μπορεί να κάνει δωρεάν εξετάσεις για να είναι σίγουρος οτι μπορεί ή δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο.

Δυστυχώς, το κράτος δεν δίνει αυτή την δυνατότητα με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι ψεκασμένοι.
 

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Είναι πάρα πολύ μικρές οι πιθανότητες να εμφανιστεί κάποια σοβαρή παρενέργεια εξαιτίας του εμβολίου. Παρόλα αυτά, επειδή σε αρκετά άτομα υπάρχει ο φόβος, θα έπρεπε η πολιτεία να δώσει την δυνατότητα σε όλο τον κόσμο να μπορεί να κάνει δωρεάν εξετάσεις για να είναι σίγουρος οτι μπορεί ή δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο.

Δυστυχώς, το κράτος δεν δίνει αυτή την δυνατότητα με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι ψεκασμένοι.
Συμφωνω σε αυτο που λες. Αυτη θα ηταν η σωστη διαδικασια.

Δεν γνωριζουμε τα ακριβη ποσοστα, διοτι δεν υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια αναφορας παρενεργειων, αφου η λεγομενη κιτρινη καρτα ειναι εθελοντικη. Αρα καποια δεδομενα μπορει να αναφερονται η και να μην αναφερονται καθολου.

Δεν συμφωνω με τον ορο 'ψεκασμενος' για εναν πολιτη που απλα εχει αμφιβολιες. Αυτο ειναι αποτελεσμα της κακης επικοινωνιακης καμπανιας του κρατους οπου εδωσε χωρο σε τετοιες αντιληψεις και εσπειρε τον διχασμο αναμεσα στους πολιτες διαχωριζοντας τους στους μεν και στους δε.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Συμφωνω σε αυτο που λες. Αυτη θα ηταν η σωστη διαδικασια.

Δεν γνωριζουμε τα ακριβη ποσοστα, διοτι δεν υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια αναφορας παρενεργειων, αφου η λεγομενη κιτρινη καρτα ειναι εθελοντικη. Αρα καποια δεδομενα μπορει να αναφερονται η και να μην αναφερονται καθολου.

Δεν συμφωνω με τον ορο 'ψεκασμενος' για εναν πολιτη που απλα εχει αμφιβολιες. Αυτο ειναι αποτελεσμα της κακης επικοινωνιακης καμπανιας του κρατους οπου εδωσε χωρο σε τετοιες αντιληψεις και εσπειρε τον διχασμο αναμεσα στους πολιτες διαχωριζοντας τους στους μεν και στους δε.
Έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις για τον διχασμό. Εφαρμόζουν τιμωρητικά μέτρα στους ανεμβολίαστους, οι οποίοι όπως γράφεις μπορεί να έχουν αμφιβολίες, οι οποίες θα εξαφανιστούν αν υπάρξει μια σωστή ενημέρωση για τον covid και τα εμβόλια.

Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει και για αυτό τον λόγο έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό εμβολιασμένων.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Δεν συμφωνω με τον ορο 'ψεκασμενος' για εναν πολιτη που απλα εχει αμφιβολιες. Αυτο ειναι αποτελεσμα της κακης επικοινωνιακης καμπανιας του κρατους οπου εδωσε χωρο σε τετοιες αντιληψεις και εσπειρε τον διχασμο αναμεσα στους πολιτες διαχωριζοντας τους στους μεν και στους δε.
Και τι περισσότερο να κάνει δηλαδή το κράτος; Αν μέχρι σήμερα (2 χρόνια μετά την εμφάνιση του κόβιντ) δεν έχουν πειστεί οι ψεκ (ουπς!), αμφισβητίες, αντιδραστικοί, αντιεμβολιαστές, τότε κανένας και τίποτα δεν μπορεί να τους αλλάξει την άποψη. Θα εξακολουθήσουν να μολύνονται και να μολύνουν, να διευκολύνουν τον ιό να μεταλάσσεται και να καταλαμβάνουν κρεβάτια στα νοσοκομεία που προορίζονται και για άλλα σοβαρά νοσήματα. Πάντα σε βάρος των εμβολιασμένων που διαθέτουν κοινωνική συνείδηση (ειρωνικά "μπολιασμένων", "εμβολιάκηδων" κλπ όπως τους αποκαλούν).
Μόνοι τους διαχώρησαν τη θέση τους.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Και τι περισσότερο να κάνει δηλαδή το κράτος; Αν μέχρι σήμερα (2 χρόνια μετά την εμφάνιση του κόβιντ) δεν έχουν πειστεί οι ψεκ (ουπς!), αμφισβητίες, αντιδραστικοί, αντιεμβολιαστές, τότε κανένας και τίποτα δεν μπορεί να τους αλλάξει την άποψη. Θα εξακολουθήσουν να μολύνονται και να μολύνουν, να διευκολύνουν τον ιό να μεταλάσσεται και να καταλαμβάνουν κρεβάτια στα νοσοκομεία που προορίζονται και για άλλα σοβαρά νοσήματα. Πάντα σε βάρος των εμβολιασμένων που διαθέτουν κοινωνική συνείδηση (ειρωνικά "μπολιασμένων", "εμβολιάκηδων" κλπ όπως τους αποκαλούν).
Δεν έχει γίνει σωστή ενημέρωση. Έδωσαν περίπου 40 εκατομμύρια στα ΜΜΕ και ο απλός κόσμος ακόμα δεν γνωρίζει βασικά πράγματα για τα εμβόλια και τον covid. Επίσης, θα μπορούσαν να γίνουν πολλά ακόμα όπως αναβάθμιση του ΕΣΥ, κάτι το οποίο το ζητάει το υγειονομικό προσωπικό από την αρχή της πανδημίας.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Δεν έχει γίνει σωστή ενημέρωση. Έδωσαν περίπου 40 εκατομμύρια στα ΜΜΕ και ο απλός κόσμος ακόμα δεν γνωρίζει βασικά πράγματα για τα εμβόλια και για τον covid. Επίσης, θα μπορούσαν να γίνουν πολλά ακόμα όπως αναβάθμιση του ΕΣΥ, κάτι το οποίο το ζητάει το υγειονομικό προσωπικό από την αρχή της πανδημίας.
Τι άλλο θα πρότεινες εσύ για τη σωστή ενημέρωση;
Από το πρωί ως το βράδυ τα ΜΜΕ ασχολούνται με αυτό. Συζητήσεις, σποτάκια, επιστήμονες που απαντούν και λύνουν τις απορίες του απλού κόσμου.
Όσο για το ΕΣΥ, η αναβάθμισή του ήταν πάντα το ζητούμενο, θα συμφωνήσω.
Από κει κι έπειτα, δεν μπορεί όλη η χώρα να μετατραπεί σε μια τεράστια μονάδα εντατικής (και όταν μάλιστα δωρεάν διατίθεται το εμβόλιο για την πρόληψη) για το χατήρι του 30% των αμετανόητων.
 

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Και τι περισσότερο να κάνει δηλαδή το κράτος; Αν μέχρι σήμερα (2 χρόνια μετά την εμφάνιση του κόβιντ) δεν έχουν πειστεί οι ψεκ (ουπς!), αμφισβητίες, αντιδραστικοί, αντιεμβολιαστές, τότε κανένας και τίποτα δεν μπορεί να τους αλλάξει την άποψη. Θα εξακολουθήσουν να μολύνονται και να μολύνουν, να διευκολύνουν τον ιό να μεταλάσσεται και να καταλαμβάνουν κρεβάτια στα νοσοκομεία που προορίζονται και για άλλα σοβαρά νοσήματα. Πάντα σε βάρος των εμβολιασμένων που διαθέτουν κοινωνική συνείδηση (ειρωνικά "μπολιασμένων", "εμβολιάκηδων" κλπ όπως τους αποκαλούν).

Θα επρεπε να μην δωροδοκει με 150 ευρω για να εμβολιαστουν οι νεοι, να μην περιοριζει την κοινωνικοτητα τους και να ενημερωνει υπευθυνα. Στο μπαρ που καθονται εξω θα κολλησουν η στα μεσα μαζικης μεταφορας που τα εχει αφησει λασκα και δεν εχει περιορισμους; Επισης, να μη προτεινει να δινει 10 ευρω σε γιατρους για καθε εμβολιασμο που κανουν. Να μην λεει μη φορατε μασκα και μετα απο 10 μερες να λεει φορεστε την ξανα και να μην βγαζει μετρα βαζοντας τον ανεμβολιαστο να ζει με ατομικο λοκνταουν αλλα να επιτρεπει στις εκκλησιες να μπαινουν χωρις τεστ, ενας χωρος οπου ως επι το πλειστον πηγαινουν κυριως ηλικιωμενοι και πιο εκτεθημενοι στον ιο. Αυτα ειναι μερικα απο τα λιγα που μπορω να σκεφτω με μια γρηγορη σκεψη. Θεωρω οτι η εικονα που βγαινει ειναι οτι απλα δεν ξερουν τι τους γινεται και αυτο προκαλει τις αμφιβολιες στους πολιτες που δεν γνωριζουν και περιμενουν οδηγιες απο το κρατος.

Δεν νομιζω οτι η επιλογη ενος ανθρωπου να μην εμβολιαστει, αφορα τον εμβολιασμενο, καθως ο εμβολιασμενος εχει θωρακιστει και δεν θετει σε κινδυνο τον εαυτο του. Γενικοτερα ο εμβολιασμος εγκειται στις ατομικες ελευθεριες, νομοθετικα ακομη δεν τον εχουν κανει υποχρεωτικο ακριβως για αυτον τον λογο. Οσο για τις μεταλλαξεις, οι μεταλλαξεις συμβαινουν και απο τους εμβολιασμενους καθως και αυτοι νοσουν και μεταδιδουν τον ιο.

Για αυτο το λογο, το κρατος θα επρεπε να βαλει μετρα που να αποσυμφοριζουν το συστημα υγειας και οχι μονο να πιεζουν και να επιβαλλουν εμμεσα τον εμβολιασμο, γιατι μεχρι να συμβει αυτο, το συστημα υγειας θα συνεχισει να πιεζεται.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Τι άλλο θα πρότεινες εσύ για τη σωστή ενημέρωση;
Από το πρωί ως το βράδυ τα ΜΜΕ ασχολούνται με αυτό. Συζητήσεις, σποτάκια, επιστήμονες που απαντούν και λύνουν τις απορίες του απλού κόσμου.
Όσο για το ΕΣΥ, η αναβάθμισή του ήταν πάντα το ζητούμενο, θα συμφωνήσω.
Από κει κι έπειτα, δεν μπορεί όλη η χώρα να μετατραπεί σε μια τεράστια μονάδα εντατικής (και όταν μάλιστα δωρεάν διατίθεται το εμβόλιο για την πρόληψη) για το χατήρι του 30% των αμετανόητων.
Όλη η διαχείριση της πανδημίας από την κυβέρνηση ειναι εγκληματική. Η ενημέρωση θα πρεπει να γίνει με τρόπο ουσιαστικό (δηλαδή παρουσίαση πως λειτουργεί ο κοβιντ και τα εμβόλια) και όχι να παίζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ πόσα κρούσματα έχουμε.

Όταν ο κόσμος βλέπει την πολιτεία να εφαρμόζει παράλογα μέτρα και να του στερεί την ελευθερία του ενώ δεν γίνεται καμιά ουσιαστική παρέμβαση (όπως αυτά που ζητάνε οι υγειονομικοί από την αρχη της πανδημίας, πχ αύξηση του προσωπικού) ειναι λογικο να χάνει την υπομονή του και την εμπιστοσύνη του.

Υπάρχει ένα ποσοστό ανθρώπων, το οποίο ό,τι και να πεις δεν πρόκειται να κανει το εμβόλιο. Παρόλα αυτά, δεν γίνεται να έχουμε μόνο 59% πλήρως εμβολιασμένους. Κάτι δεν έχει γίνει καλά. Δεν έχουν μόνο οι πολίτες ευθύνη, έχει και το κράτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Είναι μια μεγάλη αλήθεια αυτό.
Σχεδόν 65% του πληθυσμού έχει κάνει έστω μια δόση.
Δεν γίνεται το 35% της χώρας να είναι ψεκασμένοι.

Η εκστρατεία πειθούς απέτυχε παταγωδώς αφού δεν είναι μόνο πόσοι δεν το έχουν κάνει αλλά και ότι από όσους το έκαναν αρκετοί δεν το έκαναν επειδή πείστηκαν αλλά επειδή ήθελαν να αποφύγουν τους περιορισμούς που υπάρχουν από το καλοκαίρι για τους ανεμβολίαστους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Εντάξει τώρα δε σε λέμε αντιεμβολιαστή, σε λέμε ψεύτη.
Εχμ...χαρακτηρισμοι;

Ουτε και ειναι υποχρεωμενος καποιος να μας δειχνει πιστοποιητικα και να μας λεει τι και πως.
Το παρατραβηξες νομιζω .Γνωμη μου.:down:

Κατα τα αλλα

Βόλος: Ανεμβολίαστος πέθανε μέσα στο σπίτι του – Δεν πίστευε στον κορονοϊό


Την τελευταία του πνοή μέσα στο σπίτι του άφησε το πρωί της Παρασκευής ένας 55χρονος άνδρας στον Βόλο, ο οποίος νοσούσε από κορονοϊό.

Ο άτυχος άνδρας, που ήταν ανεμβολίαστος, βρέθηκε χωρίς τις αισθήσεις του από τον αδελφό του μέσα στο σπίτι του στον Αλμυρό Μαγνησίας. Αμέσως κλήθηκε ασθενοφόρο να τον μεταφέρει στο νοσοκομείο, όμως ήταν πλέον αργά καθώς οι γιατροί απλώς διαπίστωσαν τον θάνατο του.

Σύμφωνα με το taxydromos.gr, ο 55χρονος ήταν ανεμβολίαστος, αρνούνταν να πάει στο νοσοκομείο προκειμένου να νοσηλευτεί, και δεν πίστευε ότι υπάρχει ο κορονοϊός.

Ο άτυχος άνδρας μολύνθηκε πριν από 15 μέρες και παρουσίασε αναπνευστική ανεπάρκεια, ωστόσο ο ίδιος αρνήθηκε να νοσηλευτεί στο νοσοκομείο παρά τις προτροπές των οικείων του.


Ενταξει..ο κορονοιπος αν μη τι αλλο ανεδειξε το τεραστιο ποσοστο μαλάκινσης εγκεφαλου που ζει αναμεσα μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ψευτη χιμελα μου δεν ξερω αν μπορεις να με πεις, σου εξήγησα νομίζω οτι απλα ακύρωσα το Ραντεβού καθαρα λογω φοβου και οχι αρνησης προς τον Covid. Ψευτης θα ημουν επισης αν σας ελεγα οτι εχω κανει εμβολιο ομως δεν το ειχα κανει και πηγαινα στο πανεπιστημιο, εστιαση κτλ με Rapid test. Εγω το προσωπικό μου χρεος στο κομματι της πανδημιας το εκανα και συνεχιζω να το κανω και για αυτο νιωθω ηρεμος ψυχικα οσο αφορα αυτο το κομματι. Αν κριθει απαραίτητο θα κανω και τη Γ δοση.
Τωρα Himela αν θες να με λες ψεύτη πραγματικα δεν με ενδιαφέρει, εγω οτι θελω να πω το γραφω στο φορουμ, εχω μοιραστεί με τα μελη ακομα και πολυ σοβαρα προβληματα που αντιμετωπίζω και εχω ευχαριστήσει για ολες τις συμβουλες που εχω λαβει, και ολα αυτα με το δικο μου profile. Αν ηθελα να τρολαρω η να πω ψέματα θα ανοιγα ψεύτικα accounts οπως κάνουν πολλα μελη εδω μεσα, στρατιγικη που δεν εχω κανει ποτε.
Γραψτο κανονικα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από τη στιγμή που είπες ψέματα μπορεί να σε πει ψεύτη :ban:
Κατι το οποιο κανει το μισο και βαλε φορουμ και βεβαια δεν απαγορευεται απο τους ορους χρησης,σε αντιθεση με το να χαρακτηριζεις τον αλλον ψευτη. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πολύ αποτελεσματικό το χάπι της Pfizer. Τέλος η πανδημία με τα εμβόλια και το χάπι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νομιζεις οτι θα δινουν για καθε εναν 700 με χιλλια ευρω; Το κρατος;
Δεν πιστεύω να είναι τόσο ακριβό. Οι ΗΠΑ θα πληρώσουν $700 και για τα 2 χάπια (Pfizer + Merck). Οπότε βγαίνει στα 350 η κάθε θεραπεία ή περίπου 250 ευρώ. Δεν είναι μονοκλωνικά αντισώματα και ενέσεις οι οποίες κοστίζουν η κάθε μία ένα χιλιάρικο
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να είναι τόσο ακριβό. Οι ΗΠΑ θα πληρώσουν $700 και για τα 2 χάπια (Pfizer + Merck). Οπότε βγαίνει στα 350 η κάθε θεραπεία ή περίπου 250 ευρώ. Δεν είναι μονοκλωνικά αντισώματα και ενέσεις οι οποίες κοστίζουν η κάθε μία ένα χιλιάρικο
Μακαρι και το ελπιζω.Τωρα για ελλαδα δεν ξερω ,αλλα ελπιζω τα ζαβα στην ελλαδα να μην νομισουν οτι δεν θα κανουν το εμβολιο αφου ηρθε το χαπι..διοτι εγκριθηκε απο την ΜΒ και οχι απο την ΕΕ που δεν ξερουμε ποτε θα το εγκρινει,ποτε θα το φερουμε,ποτε θα χορηγηται κλπ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και τι περισσότερο να κάνει δηλαδή το κράτος; Αν μέχρι σήμερα (2 χρόνια μετά την εμφάνιση του κόβιντ) δεν έχουν πειστεί οι ψεκ (ουπς!), αμφισβητίες, αντιδραστικοί, αντιεμβολιαστές, τότε κανένας και τίποτα δεν μπορεί να τους αλλάξει την άποψη. Θα εξακολουθήσουν να μολύνονται και να μολύνουν, να διευκολύνουν τον ιό να μεταλάσσεται και να καταλαμβάνουν κρεβάτια στα νοσοκομεία που προορίζονται και για άλλα σοβαρά νοσήματα. Πάντα σε βάρος των εμβολιασμένων που διαθέτουν κοινωνική συνείδηση (ειρωνικά "μπολιασμένων", "εμβολιάκηδων" κλπ όπως τους αποκαλούν).
Μόνοι τους διαχώρησαν τη θέση τους.

ΟΧΙ. Δε σου φταίει ο ανεμβολίαστος που υπάρχει έλλειψη σε κρεβάτια στις ΜΕΘ, σου φταίει το ΓΑΜΩΚΡΑΤΟΣ που στη Θεσσαλονίκη μόνο έχει πάει τις ΜΕΘ στις 75 από 193 που ήταν πέρυσι και που υποστελέχωσε το ΕΣΥ διώχνοντας όλους τους ανεμβολίαστους υγειονομικούς τη στιγμή που στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες μπορούν να δουλέψουν κανονικότατα με ραπιντ. Από τη στιγμή που ένας άνθρωπος έχει το δικαίωμα να μην κάνει το τάδε εμβόλιο και πληρώνει κανονικότατα φόρους και ασφάλιση, είναι 100% νόμιμος και 100% υπεύθυνος. ΦΤΑΝΕΙ η αφήγηση των ΝΔουληδων που θέλουν να πετάξουν την ευθύνη από πάνω τους και να τη μετακυλησουν στους πολίτες, ΦΤΑΝΕΙ ο διχασμός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εχμ...χαρακτηρισμοι;

Ουτε και ειναι υποχρεωμενος καποιος να μας δειχνει πιστοποιητικα και να μας λεει τι και πως.
Το παρατραβηξες νομιζω .Γνωμη μου.:down:

Κατα τα αλλα

Βόλος: Ανεμβολίαστος πέθανε μέσα στο σπίτι του – Δεν πίστευε στον κορονοϊό





Ενταξει..ο κορονοιπος αν μη τι αλλο ανεδειξε το τεραστιο ποσοστο μαλάκινσης εγκεφαλου που ζει αναμεσα μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γραψτο κανονικα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κατι το οποιο κανει το μισο και βαλε φορουμ και βεβαια δεν απαγορευεται απο τους ορους χρησης,σε αντιθεση με το να χαρακτηριζεις τον αλλον ψευτη. :D
Ευχαριστώ πολυ για την υποστήριξη!! Το εκτιμώ πολύ καθως δεχθηκα μια επιθεση χωρις λογο, ο μονος λογος που ακυρωσα τοτε το ραντεβού ηταν ο φοβος που ενιωθα. Οταν ημουν ετοιμος ψυχολογικα πηγα και το εκανα. Μάλιστα πριν παω να το κανω ειχα κανει και εξετάσεις αιματος ώστε να δω οτι ειμαι οκ.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κατι το οποιο κανει το μισο και βαλε φορουμ και βεβαια δεν απαγορευεται απο τους ορους χρησης,σε αντιθεση με το να χαρακτηριζεις τον αλλον ψευτη. :D
Είναι όμως αμαρτία.......
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για την υποστήριξη!! Το εκτιμώ πολύ καθως δεχθηκα μια επιθεση χωρις λογο, ο μονος λογος που ακυρωσα τοτε το ραντεβού ηταν ο φοβος που ενιωθα. Οταν ημουν ετοιμος ψυχολογικα πηγα και το εκανα. Μάλιστα πριν παω να το κανω ειχα κανει και εξετάσεις αιματος ώστε να δω οτι ειμαι οκ.
Μην βάζεις τα προσωπικά σου στοιχεία στο φορουμ ο,τι βλακεία και να σου λένε. Λογικό να υπάρχει φόβος. Το σημαντικό ειναι οτι το έκανες.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Για βάλε μερικές πηγές (επιστημονικές) που να συμφωνούν με τον Ιωαννίδη. Θέλω κάτι να δω.

Από φίλους που είναι του ιατρικού χώρου, κανείς δεν τρέφει την παραμικρή εκτίμηση για τον Ιωαννίδη. Ακόμα και γιατροί που έχουν συνεργαστεί μαζί του έχουν εκφραστεί επώνυμα κατά των θέσεών του πχ ο Γιώργος Παππάς από τα Γιάννενα - παθολόγος με ειδίκευση στις λοιμώδεις νόσους και στη διαχείρηση επιδημιών, με πολλές δημοσιεύσεις στο όνομά του.

Τα λάθη που έκανε ο Ιωαννίδης στις προβλέψεις του είναι οφθαλμοφανή, δεν χρειάζεται να έχεις επιστημονικό υπόβαθρο για να κρίνεις ότι κάποιος που προέβλεψε 10.000 νεκρούς στις ΗΠΑ χωρίς μέτρα, κάτι δεν υπολόγησε σωστά. Μέχρι στιγμή στις ΗΠΑ έχουν καταγραφεί 772.315 θάνατοι και μάλλον γίνεται υποκαταγραφή. Η δε έρευνα της Santa Clara είχε τόσο βασικά μεθοδολογικά λάθη που ακόμα και πρωτοετής φοιτητής ψυχολογίας θα κοβόταν αν παρουσίαζε κάτι ανάλογο στο μάθημα της Μεθολογίας Έρευνας. Άλλωστε το ότι απέτυχε στο peer review και δεν δημοσιεύτηκε ποτέ, θα πρέπει να είναι αρκετά καλή απόδειξη ότι ήταν "πατάτα". Δεν χρειάζεται να έχεις προσωπική άποψη.



Εγώ αυτό που καταλαβαίνω φυσικά από όλα αυτά και όχι μόνο εδώ μέσα έτσι προφανώς!! Είναι το γεγονός ότι μπαίνουμε για άλλη μια φορά "μόνοι" μας σε τέτοιου είδους τρύπακια για να ανακαλύψουμε τι στο π. Γίνεται....
Τραγικό. Και κυρίως γιατί για άλλη μια φορά ΚΥΡΙΑΡΧΕΊ ο φόβος. Χμμμ τροφή για σκέψη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top