• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Αυτοί που ζητάνε lockdown είναι όσοι φοβούνται για εαυτούς και οικείους.
Αυτοί που φοβούνται για εαυτούς και οικείους μπορούν να λάβουν μέτρα προστασίας μόνοι τους, όσο αυστηρά θεωρεί ο καθένας. Εξάλλου πιστεύω πλέον οι περισσότεροι λιγότερο ή περισσότερο προσέχουν.
Αυτοί που ζητάνε lockdown είναι όσοι φοβούνται για εαυτούς και οικείους. Αντίστοιχα αυτοί που δεν θέλουν lockdown είτε δεν κατανοούν το ρίσκο, είτε δεν έχουν το σθένος για να αντέξουν την κλεισούρα. Κανείς δεν γουστάρει να μην μπορεί να βγει από το σπίτι.
Σε αυτούς που δεν θέλουν lockdown υπάρχουν και αυτοί που κατανοούν απόλυτα το ρίσκο, έχουν κάνει το εμβόλιο για να το ελαχιστοποιήσουν, παίρνουν τα βασικά μέτρα ατομικής προστασίας και έτσι θεωρούν ότι το ρίσκο πλέον είναι απόλυτα αποδεκτό ώστε να ζουν φυσιολογικά. Θεωρώ είναι η πλειοψηφία.

Όλα έχουν ένα ρίσκο, και όταν οδηγείς μπορεί να πέσει πάνω σου ένας που θα περάσει με κόκκινο και να σκοτωθείς. Σταθμίζεις πότε το ρίσκο το θεωρείς αποδεκτό και συνεχίζεις.

Ο κόσμος δεν κρίνει αν θέλει ή όχι lockdown με βάση την οικονομική του κατάσταση. Κανείς δεν γουστάρει να μην μπορεί να βγει από το σπίτι.
Κι όμως η οικονομική κατάσταση είναι σημαντικός παράγοντας. Υπάρχει κόσμος που μπορεί να φοβάται για εαυτούς και οικείους όπως λες αλλά να σκέφτεται ότι επειδή πχ έχει ένα μικρομάγαζο αν γίνει lockdown δεν θα έχει να ταίσει την οικογένεια του.

Υπάρχουν και οι άλλοι που σου είπα που τα χρήματα που βγάζουν δουλεύοντας 8ωρο είναι ίδια με τα χρήματα που βγάζουν αν κάθονται. Και φυσικά δεν γουστάρουν να μην μπορούν να βγουν από το σπίτι και δεν θα κάτσουν μέσα. Θα πάρουν τα λεφτά(τα ίδια που θα έβγαζαν αν δούλευαν) και θα γιολάρουν. Σε νεότερες ηλικίες, ανθρώπων που δούλευαν σε εστίαση κυρίως, υπήρξε πολύ αυτό στο προηγούμενο lockdown.

Ή μερικοί άλλοι θα παίρνουν το επίδομα της αναστολής αλλά θα δουλεύουν κανονικότατα μαύρα έχοντας και δεύτερο μισθό ουσιαστικά. Είχαν πιαστεί κιόλας μερικοί τέτοιοι εργαζόμενοι/εργοδότες στο προηγούμενο lockdown.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτοί που φοβούνται για εαυτούς και οικείους μπορούν να λάβουν μέτρα προστασίας μόνοι τους, όσο αυστηρά θεωρεί ο καθένας. Εξάλλου πιστεύω πλέον οι περισσότεροι λιγότερο ή περισσότερο προσέχουν.
Για πες μου, τι μέτρα μπορώ να λάβω για το ανεμβολίαστο παιδί μου; Μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν το έχω σκεφτεί.

Παρομοίως τι μέτρα μπορώ να πάρω ως εκπαιδευτικός που περιτριγυρίζομαι από ανεμβολίαστους μαθητές;

Και τι μπορώ να κάνω για τον άντρα μου που σύντομα ίσως χρειαστεί να μπει σε νοσοκομείο;

Εμένα αυτά με απασχολούν και θέλω αυστηρότερα μέτρα. Ούτε παραπάνω λεφτά βγάζω όταν δουλεύω από το σπίτι, ούτε πιο καλά περνάω. Αλλά δεν θέλω και να πεθάνουμε για να μην ζοριστεί ο γείτονάς μου που δεν αντέχει την κλεισούρα.

Σε αυτούς που δεν θέλουν lockdown υπάρχουν και αυτοί που κατανοούν απόλυτα το ρίσκο, έχουν κάνει το εμβόλιο για να το ελαχιστοποιήσουν, παίρνουν τα βασικά μέτρα ατομικής προστασίας και έτσι θεωρούν ότι το ρίσκο πλέον είναι απόλυτα αποδεκτό ώστε να ζουν φυσιολογικά. Θεωρώ είναι η πλειοψηφία.
Καλά τώρα, ο καθένας θεωρεί ό,τι βολεύει τις σκέψεις του. Ότι αυτοί που δεν θέλουν lockdown είναι οι περισσότεροι το θεωρώ κι εγώ πάντως.

Όλα έχουν ένα ρίσκο, και όταν οδηγείς μπορεί να πέσει πάνω σου ένας που θα περάσει με κόκκινο και να σκοτωθείς. Σταθμίζεις πότε το ρίσκο το θεωρείς αποδεκτό και συνεχίζεις.
Ναι, και γι' αυτό εγώ προσωπικά δεν οδηγώ. Αλλά το ρίσκο να πέσει κάποιος πάνω σου και να σε σκοτώσει σε ένα αυτοκινητιστικό είναι σαφώς μικρότερο από το ρίσκο να συναντήσεις τον Δημιουργό σου λόγω COVID. Εκτός αν έχεις δει κάπου στοιχεία που λένε ότι σκοτώνονται σε αυτοκινητιστικά 70 άνθρωποι τη μέρα, κάθε μέρα. Αν τα έχεις δει, βάλτα να τα δούμε κι εμείς.

Κι όμως η οικονομική κατάσταση είναι σημαντικός παράγοντας. Υπάρχει κόσμος που μπορεί να φοβάται για εαυτούς και οικείους όπως λες αλλά να σκέφτεται ότι επειδή πχ έχει ένα μικρομάγαζο αν γίνει lockdown δεν θα έχει να ταίσει την οικογένεια του.
Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιος που δεν φοβάται τον κορωνοϊό, αλλά θέλει lockdown επειδή θα πάρει 100 ευρώ παραπάνω το μήνα χωρίς να δουλεύει, και αυτό θα γίνει για 1-2 μήνες; Το ότι υπάρχει κόσμος που φοβάται το lockdown για οικονομικούς λόγους είναι σίγουρο και δεν το αμφισβητεί κανείς. Το αντίστροφο είναι το παράλογο.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε. Δεν βλέπω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πάμε πάρα πολύ καλά και σίγουρα έτσι θα συνεχίσουμε.

1636889450218.png
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρομοίως οι ανεμβολίαστοι. Στα σπιτάκια τους κι ας κάνουν και πάρτι άμα θέλουν.
Αρχικά, δεν είμαι ανεμβολίαστος, οπότε δεν ξέρω γιατί μου το γράφεις αυτό. Κατά δεύτερον, όλο αυτό με τον κόβιντ, έδειξε την σκατοψυχιά κάποιων σε όλο της το μεγαλείο. Οι ανεμβολίαστοι γίνονται αποδιοπομπαίοι τράγοι και τα κοράκια έχουνε πέσει με μανία πάνω τους βγάζοντας όλο το "μεγαλείο" της ψυχής τους, δήθεν με το πρόσχημα της "κοινωνικής ευθύνης." Θα έλεγα πολλά παραπάνω, επιφυλάσσομαι για όταν θελήσω να φάω μπαν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι το σύστημα δεν αντέχει άλλο; Ότι είναι στα όριά του λένε και προσπαθούν να αποτρέψουν τα χειρότερα. Αν έχεις 500 διασωληνωμένους και κάθε μέρα 6000+ κρούσματα, δεν θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι πρέπει να κάνεις κάτι πρόντο επειδή σύντομα και με μαθηματική ακρίβεια οι 500 διασωληνωμένοι θα γίνουν 600, 700, 1000, 1500. Μόνο ο βλάκας περιμένει να γίνει το κακό και μετά να αντιδράσει.

Έχουμε μαζευτεί εδώ και λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, είτε έχει στοιχεία μπροστά του είτε δεν έχει (αν δεν έχει τα βγάζει από το μυαλό του), και καθόμαστε εν μέσω έξαρσης νέου κύματος με πιθανή μετάλλαξη και συζητάμε αν έπρεπε ή δεν έπρεπε να γίνει lockdown πέρσι. Πιο πάνω έβαλα τη γνώμη του Ζαχαριουδάκη, που αντικειμενικά γνωρίζει περισσότερα για την κατάσταση από όλους εμάς μαζί και βάλε. Δεν είδα κανέναν να ασχολείται με τα λόγια του. Η γνώμη του μας είναι αδιάφορη. Αντί να συζητάμε τι πρέπει να κάνουμε ο καθένας προσωπικά για να μειώσουμε το ρίσκο μας, κάνουμε πολιτική υγείας εκ του καναπέος μας. Και γι' αυτό θα φάμε σκατά τους επόμενους μήνες. Καλή όρεξη!
Φαντάζομαι έχεις αντιληφθεί ότι στο δεύτερο lockdown κλείσαμε με 200 (?) διασωλωνημένους και ανοίξαμε την Άνοιξη με 900 διασωληνωμένους. Εκεί κανείς δεν φοβήθηκε για τα χειρότερα από όσους τώρα υποστηρίζεις ότι έχουν ευθύνη μαζί μας συλλογικά και πρέπει να τους έχουμε σαν μπαμπάδες πάνω από το κεφάλι μας και να μας λένε τι να κάνουμε.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Φαντάζομαι έχεις αντιληφθεί ότι στο δεύτερο lockdown κλείσαμε με 200 (?) διασωλωνημένους και ανοίξαμε την Άνοιξη με 900 διασωληνωμένους. Εκεί κανείς δεν φοβήθηκε για τα χειρότερα από όσους τώρα υποστηρίζεις ότι έχουν ευθύνη μαζί μας συλλογικά και πρέπει να τους έχουμε σαν μπαμπάδες πάνω από το κεφάλι μας και να μας λένε τι να κάνουμε.
Όταν ανοίγεις και κλείνεις, την απόφαση την παίρνεις με βάση τα κρούσματα. Για τους διασωληνωμένους είναι ήδη αργά, οι περισσότεροι θα πεθάνουν, δεν θα σωθούν είτε κάνεις lockdown είτε κάνεις πάρτι.

Τα κρούσματα είναι που μας δείχνουν πού κατευθυνόμαστε, και αν φαίνεται ότι πάνε προς τα πάνω το σωστό είναι να κλείσουμε / να βάλουμε περιοριστικά μέτρα, αν φαίνεται ότι πάνε προς τα κάτω ανοίγουμε.

Την πορεία μας αυτή τη στιγμή τη δείχνουν τα διαγράμματα που έβαλα πιο πάνω. Μην συζητάμε και τα αυτονόητα τώρα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Μεγάλη ζημιά κάνουν μερικοί λοιμωξιολόγοι που βγαίνουν και κάνουν δηλώσεις του τύπου: ''Άνοιξη του '22 βγαίνουν οι μάσκες'', ''Καλοκαίρι του '22 τελειώνουμε με την Πανδημία'' και δημιουργούν χαλαρότητα, τη στιγμή που όλα είναι ρευστά
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αρχικά, δεν είμαι ανεμβολίαστος, οπότε δεν ξέρω γιατί μου το γράφεις αυτό. Κατά δεύτερον, όλο αυτό με τον κόβιντ, έδειξε την σκατοψυχιά κάποιων σε όλο της το μεγαλείο. Οι ανεμβολίαστοι γίνονται αποδιοπομπαίοι τράγοι και τα κοράκια έχουνε πέσει με μανία πάνω τους βγάζοντας όλο το "μεγαλείο" της ψυχής τους, δήθεν με το πρόσχημα της "κοινωνικής ευθύνης." Θα έλεγα πολλά παραπάνω, επιφυλάσσομαι για όταν θελήσω να φάω μπαν.

Και καλα έχουν γινει αποδιοπομπαίοι τράγοι.

Θυμίζω δεν ζουμε στις αρχές της πανδημίας οπου λιγο πολυ δεν ξέραμε ακριβώς τι εστι με τα εμβολια και γενικότερα μ αυτή την κατάσταση.

Έχουν εμβολιαστεί εκατομμύρια εκατομμυρίων ανθρώπων και υπάρχουν ανεγκέφαλοι που ακομα μας λενε τις ιδιες ψεκασμένες θεωριες όπως στις αρχές. Κάντε το καταραμένο τσίμπημα να τελειώνουμε.

Προχθες είχα έναν Πολωνό ψεκασμένο του οποίου η μητερα 90 ετών πέθανε από πνευμονικό οίδημα και πνευμονιας λόγω οξέος μυοκαρδιακου εμφράγματος επι χρονιάς καρδιακής ανεπάρκειας. Η αιτία; Προφανως η δεύτερη δόση του εμβολίου που εγινε τον Μάιο δλδ πριν μισο χρόνο!
Ναι! Από το εμβολιο ήταν!
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μεγάλη ζημιά κάνουν μερικοί λοιμωξιολόγοι που βγαίνουν και κάνουν δηλώσεις του τύπου: ''Άνοιξη του '22 βγαίνουν οι μάσκες'', ''Καλοκαίρι του '22 τελειώνουμε με την Πανδημία'' και δημιουργούν χαλαρότητα, τη στιγμή που όλα είναι ρευστά
Ναι, όντως. Δεν ξέρω ποιοι βγαίνουν στα κανάλια, πάντως όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο γιατί οι γιατροί γενικά δεν είναι καλοί επικοινωνιολόγοι και οι δημοσιογράφοι συχνά άλλα ακούν, άλλα καταλαβαίνουν, άλλα αναμεταδίδουν (όπως τότε που έγινε ο χαμούλης με την υποτιθέμενοι δήλωση του Μόσιαλου πως οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον ιό λόγω του εμβολιασμού τους).

Βέβαια θα μου πεις αν δεν βγει ο Α ή Β γιατρός να πει τη γνώμη του στα κανάλια, θα βγει ο Πετράκος και ο κάθε ψεκ. Από αυτή την άποψη καλύτερα να βγαίνουν λοιμωξιολόγοι κι ας κάνουν και καμιά λανθασμένη δήλωση. Μικρό(τερο) το κακό.

Προχθες είχα έναν Πολωνό ψεκασμένο του οποίου η μητερα 90 ετών πέθανε από πνευμονικό οίδημα και πνευμονιας λόγω οξέος μυοκαρδιακου εμφράγματος επι χρονιάς καρδιακής ανεπάρκειας. Η αιτία; Προφανως η δεύτερη δόση του εμβολίου που εγινε τον Μάιο δλδ πριν μισο χρόνο!
Ναι! Από το εμβολιο ήταν!
Σωστά. Όπως και τότε με τον Χαρδαλιά. Προφανέστατα ήταν παρενέργεια του εμβολίου :P
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Όταν ανοίγεις και κλείνεις, την απόφαση την παίρνεις με βάση τα κρούσματα. Για τους διασωληνωμένους είναι ήδη αργά, οι περισσότεροι θα πεθάνουν, δεν θα σωθούν είτε κάνεις lockdown είτε κάνεις πάρτι.

Τα κρούσματα είναι που μας δείχνουν πού κατευθυνόμαστε, και αν φαίνεται ότι πάνε προς τα πάνω το σωστό είναι να κλείσουμε / να βάλουμε περιοριστικά μέτρα, αν φαίνεται ότι πάνε προς τα κάτω ανοίγουμε.

Την πορεία μας αυτή τη στιγμή τη δείχνουν τα διαγράμματα που έβαλα πιο πάνω. Μην συζητάμε και τα αυτονόητα τώρα.
Τα κρούσματα όταν ανοίξαμε ήταν επίσης περισσότερα από ποτέ και όχι μόνο οι διασωληνωμένοι. Έπρεπε όμως να ανοίξουμε για να υποδεχτούμε τους τουρίστες. Τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους και είναι η πιο τρανή απόδειξη πως η ζωή μπορεί και πρέπει να προχωρήσει χωρίς lockdown.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ναι, και γι' αυτό εγώ προσωπικά δεν οδηγώ. Αλλά το ρίσκο να πέσει κάποιος πάνω σου και να σε σκοτώσει σε ένα αυτοκινητιστικό είναι σαφώς μικρότερο από το ρίσκο να συναντήσεις τον Δημιουργό σου λόγω COVID. Εκτός αν έχεις δει κάπου στοιχεία που λένε ότι σκοτώνονται σε αυτοκινητιστικά 70 άνθρωποι τη μέρα, κάθε μέρα. Αν τα έχεις δει, βάλτα να τα δούμε κι εμείς.


Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε. Δεν βλέπω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πάμε πάρα πολύ καλά και σίγουρα έτσι θα συνεχίσουμε.
Αν έχεις κάνει το εμβόλιο, κάνεις την 3η δόση όταν έρθει η ώρα, δεν είσαι ευπαθής και βάζεις μάσκα σε συνωστισμό ποιες είναι οι πιθανότητες να συναντήσεις τον δημιουργό σου; Δεν το βρίσκω κάπου αλλά δεν βλέπω να είναι και μεγάλες δεδομενου ότι ο ιος έχει ποσοστό θνησιμότητας 0,2-0,3% σε ανεμβολίαστους. Και εσύ λόγω του εμβολίου θα έχεις μειώσει κατά 70-80-90% όσο είναι τέλος πάντων το ποσοστό κάθε εμβολίου την πιθανότητα θανάτου και λόγω της μάσκας κατά πολύ και την πιθανότητα να κολλήσεις.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε. Δεν βλέπω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πάμε πάρα πολύ καλά και σίγουρα έτσι θα συνεχίσουμε.
Εγώ προσωπικά είμαι οκ με αυτό. Κάποια μέτρα που επηρεάζουν όσο το δυνατόν λιγότερο την καθημερινότητα, εμβόλια, ατομική προστασία και ότι γίνει. Ναι κάποιοι θα πεθάνουν. Ναι ίσως κάποιοι να είναι συγγενείς/φίλοι αν και απίθανο αφού έχουν εμβολιαστεί και θα κάνουν και την αναμνηστική όταν έρθει η ώρα. Θα μπορούσα ακόμα και εγώ να είμαι στα θύματα.Τι να κάνουμε. Πανδημία έχουμε, κάποιοι θα πεθάνουν όσο ωμό και αν ακούγεται. Ακόμα και αν κάνουμε για τα επόμενα 2 χρόνια συνεχόμενο lockdown πάλι κάποιοι θα πεθάνουν.
Για πες μου, τι μέτρα μπορώ να λάβω για το ανεμβολίαστο παιδί μου; Μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν το έχω σκεφτεί.

Παρομοίως τι μέτρα μπορώ να πάρω ως εκπαιδευτικός που περιτριγυρίζομαι από ανεμβολίαστους μαθητές;

Και τι μπορώ να κάνω για τον άντρα μου που σύντομα ίσως χρειαστεί να μπει σε νοσοκομείο;

Εμένα αυτά με απασχολούν και θέλω αυστηρότερα μέτρα. Ούτε παραπάνω λεφτά βγάζω όταν δουλεύω από το σπίτι, ούτε πιο καλά περνάω. Αλλά δεν θέλω και να πεθάνουμε για να μην ζοριστεί ο γείτονάς μου που δεν αντέχει την κλεισούρα.

Καταρχάς αν το ανεμβολίαστο παιδί σου δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα πρακτικά δεν έχεις λόγο ανησυχίας. Τα παιδιά που ασθένησαν σοβαρά είναι ελαχιστότατα και ενώ έχουμε 16.600 θανάτους οι θάνατοι παιδιών μετριούνται στα δάχτυλα όπως φαίνεται παρακάτω στο γράφημα. Long covid σε παιδιά είναι πολύ πιο σπάνια από ενήλικες και συνήθως μικρότερης διάρκειας. Αλλά αν ανησυχείς τόσο πολύ μπορείς να κρατάς απόσταση από αυτό όσο γίνεται και εκτός του σχολείου(όπου θα το έχεις μάθει να φοράει όλη την ώρα ffp2/n95 μάσκα) να μην το στέλνεις σε καμιά άλλη δραστηριότητα και όποια φροντιστήρια κάνει να τα κάνει διαδικτυακά.

Τώρα αν μου πεις ότι δεν μπορεί να κάνει διαδικτυακά μπαλέτο/πιάνο/μπάλα/ταεκβοντό ε θα σου πω ότι δεν θα κλειστούν όλοι για να νιώθουν οι γονείς περισσότερη ασφάλεια όταν κάνουν τα παιδιά εξωσχολικές δραστηριότητες.

Εσύ στην τάξη αν έχεις κάνει εμβόλιο, κρατάς αποστάσεις από τα παιδιά, έχει n95/ffp2 μάσκα και αν θες και διπλή κομπλέ είσαι.

Με το νοσοκομείο ναι, αν θα έχουν φρακάρει είναι θέμα. Από την άλλη βέβαια, ακόμα τουλάχιστον, τα προγραμματισμένα που είναι αναγκαίο να γίνουν δεν τα ακυρώνουν.
1636890365248.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θεωρώ ότι φέτος θα γίνει ένα καλό crash test στα συστήματα υγείας των χωρών, που θα κρίνει αν τελειώσει ή όχι η πανδημία μέσα στο 2022. Αν αντέξουν, τότε ο κίνδυνος θα έχει φύγει.

Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι ότι δεν έχει μεγάλα ποσοστά εμβολιασμένων πολιτών, οπότε ίσως επιτηδευμένα επιθυμεί την φυσική ανοσία για τους ανεμβολίαστους. Μπορεί να συγκρίνουμε τώρα τους λίγους θανάτους της Αγγλίας, της Πορτογαλίας, της Σουηδίας κλπ, αλλά ξεχνάμε την απελπιστική κατάστασή τους στην αρχή της πανδημίας. Στην Ελλάδα όλα έρχονται αργότερα :P
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Θεωρώ ότι φέτος θα γίνει ένα καλό crash test στα συστήματα υγείας των χωρών, που θα κρίνει αν τελειώσει ή όχι η πανδημία μέσα στο 2022. Αν αντέξουν, τότε ο κίνδυνος θα έχει φύγει.

Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι ότι δεν έχει μεγάλα ποσοστά εμβολιασμένων πολιτών, οπότε ίσως επιτηδευμένα επιθυμεί την φυσική ανοσία για τους ανεμβολίαστους. Μπορεί να συγκρίνουμε τώρα τους λίγους θανάτους της Αγγλίας, της Πορτογαλίας, της Σουηδίας κλπ, αλλά ξεχνάμε την απελπιστική κατάστασή τους στην αρχή της πανδημίας. Στην Ελλάδα όλα έρχονται αργότερα :P
Ισχύει.
Καλά για την φυσική ανοσία το έχουν πει, ότι μέχρι την άνοιξη σχεδόν όλοι θα αποκτήσουν ανοσία.
Το θέμα είναι αν θα γίνει από εμβόλιο ή από νόσηση.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα κρούσματα όταν ανοίξαμε ήταν επίσης περισσότερα από ποτέ και όχι μόνο οι διασωληνωμένοι. Έπρεπε όμως να ανοίξουμε για να υποδεχτούμε τους τουρίστες. Τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους και είναι η πιο τρανή απόδειξη πως η ζωή μπορεί και πρέπει να προχωρήσει χωρίς lockdown.
Για πες ρε παλικάρι, πότε ανοίξαμε και τι έγινε με τα κρούσματα τις επόμενες εβδομάδες; Ίσως τα θυμάμαι λάθος.

Αν έχεις κάνει το εμβόλιο, κάνεις την 3η δόση όταν έρθει η ώρα, δεν είσαι ευπαθής και βάζεις μάσκα σε συνωστισμό ποιες είναι οι πιθανότητες να συναντήσεις τον δημιουργό σου; Δεν το βρίσκω κάπου αλλά δεν βλέπω να είναι και μεγάλες δεδομενου ότι ο ιος έχει ποσοστό θνησιμότητας 0,2-0,3% σε ανεμβολίαστους. Και εσύ λόγω του εμβολίου θα έχεις μειώσει κατά 70-80-90% όσο είναι τέλος πάντων το ποσοστό κάθε εμβολίου την πιθανότητα θανάτου και λόγω της μάσκας κατά πολύ και την πιθανότητα να κολλήσεις.
Μιλάμε για το γενικό ρίσκο του πληθυσμού. Μην μου τα αλλάζεις κάθε φορά όπως σε βολεύει. Lockdown δεν γίνεται για μένα που το ρίσκο μου είναι απειροελάχιστο αλλά για τον πληθυσμό γενικά.

Εγώ το έχω ξαναπεί, ότι για μένα δεν φοβάμαι αυτή τη στιγμή. Να στείλω ραβασάκι στον ΠΘ να μην πάρει άλλα μέτρα επειδή εγώ δεν φοβάμαι; Είμαστε και γνωστοί από τα χρόνια μας στη ΔΑΠ ΝΔΦΚ, σίγουρα θα με ακούσει :P

Εγώ προσωπικά είμαι οκ με αυτό. Κάποια μέτρα που επηρεάζουν όσο το δυνατόν λιγότερο την καθημερινότητα, εμβόλια, ατομική προστασία και ότι γίνει. Ναι κάποιοι θα πεθάνουν. Ναι ίσως κάποιοι να είναι συγγενείς/φίλοι αν και απίθανο αφού έχουν εμβολιαστεί και θα κάνουν και την αναμνηστική όταν έρθει η ώρα. Τι να κάνουμε. Πανδημία έχουμε, κάποιοι θα πεθάνουν όσο ωμό και αν ακούγεται. Ακόμα και αν κάνουμε για τα επόμενα 2 χρόνια συνεχόμενο lockdown πάλι κάποιοι θα πεθάνουν.
Δεν σχολιάζω. Ο καθένας με την άποψή του.

Καταρχάς αν το ανεμβολίαστο παιδί σου δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα πρακτικά δεν έχεις λόγο ανησυχίας. Τα παιδιά που ασθένησαν σοβαρά είναι ελαχιστότατα και ενώ έχουμε 16.600 θανάτους οι θάνατοι παιδιών μετριούνται στα δάχτυλα όπως φαίνεται παρακάτω στο γράφημα. Long covid σε παιδιά είναι πολύ πιο σπάνια από ενήλικες και συνήθως μικρότερης διάρκειας. Αλλά αν ανησυχείς τόσο πολύ μπορείς να κρατάς απόσταση από αυτό όσο γίνεται και εκτός του σχολείου να μην το στέλνεις σε καμιά άλλη δραστηριότητα και όποια φροντιστήρια κάνει να τα κάνει διαδικτυακά.
Αυτά τα λένε όσοι δεν έχουν παιδιά και δεν έχουν μιλήσει με παιδιάτρους. Έχω μαθήτρια που νοσεί, ασυμπτωματική μεν, χωρίς όσφρηση δε. Αυτό δεν σημαίνει πως έχει επηρεαστεί με κάποιον τρόπο που δεν φαίνεται το ΚΝΣ? Πόσο βέβαιος είσαι πως το παιδί αυτό δεν θα παρουσιάσει κάποια επιπλοκή σε βάθος χρόνου; Εδώ ασυμπτωματικά παιδιά παρουσιάζουν long COVID 2-3 μήνες μετά. Αυτό δηλαδή γίνεται επειδή ο ιός δεν τα ακούμπησε; Δεν είμαι γιατρός, αλλά δεν νομίζω να λειτουργεί έτσι ο οργανισμός του ανθρώπου. Ο ιός της ιλαράς μένει κρυμένος έως 27 χρόνια και μετά εμφανίζεται και σε στέλνει στον άλλο κόσμο με υποξεία σκληρυντική πανεγκεφαλίτιδα, αλλά οι γιατροί των πληκτρολογίων είναι σίγουροι πως τα παιδιά δεν κινδυνεύουν από τον κορωνοϊό. Εντάξει τώρα, ησύχασα.

Τώρα αν μου πεις ότι δεν μπορεί να κάνει διαδικτυακά μπαλέτο/πιάνο/μπάλα/ταεκβοντό ε θα σου πω ότι δεν θα κλειστούν όλοι για να νιώθουν οι γονείς περισσότερη ασφάλεια όταν κάνουν τα παιδιά εξωσχολικές δραστηριότητες.
Μια χαρά γίνονται τα περισσότερα από αυτά διαδικτυακά. Το πρόβλημα δεν είναι η δραστηριότητες (που τις επιλέγεις) αλλά το σχολείο (που ούτε το επιλέγεις, ούτε μπορείς να το ελέγξεις).

Εσύ στην τάξη αν έχεις κάνει εμβόλιο, κρατάς αποστάσεις από τα παιδιά, έχει n95/ffp2 μάσκα και αν θες και διπλή κομπλέ είσαι.
Να είδες τώρα, ο καθένας που δεν έχει ιδέα τι λέει, διατυμπανίζει την άποψή του ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ. Στην τάξη δεν μπορείς να κρατήσεις αποστάσεις από τα παιδιά, μάθημα είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις με FFP2 γιατί οι μάσκες αυτές δεν έχουν εφευρεθεί για ομιλία σε μεγάλο χώρο, και το εμβόλιο δεν με προφυλάσσει από νόσηση όταν όλοι γύρω μου είναι ανεμβολίαστοι και πιθανά "δούρειοι ίπποι" του ιού. Αλλά εγώ δεν έχω δικαίωμα να ανησυχώ γιατί προέχει να μην ζοριστεί ο 25χρονος που θα αναγκαστεί να φορέσει μάσκα όταν περπατάει στο δρόμο ή θα πέσει έξω η κοινωνική του ζωή άμα ας πούμε δεν έχει μουσική στη διαπασών το μπαρ που θα πάει.

Με το νοσοκομείο ναι, αν θα έχουν φρακάρει είναι θέμα. Από την άλλη βέβαια, ακόμα τουλάχιστον, τα προγραμματισμένα που είναι αναγκαίο να γίνουν δεν τα ακυρώνουν.
Τώρα δεν τα ακυρώνουν, σε 2 μήνες θα τα ακυρώνουν όμως γιατί αυτά τα 8.000 κρουσματάκια θα δώσουν διπλάσιες εισαγωγές στα νοσοκομεία. Και δεν μου λέει κάτι να μην ακυρωθεί η προγραμματισμένη εγχείρηση, αλλά να βγει ο άνθρωπος κοβιντιασμένος ή με κάποια ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, η οποία από μόνη της γίνεται περισσότερο πιθανή όταν έχεις διασωληνωμένους σε κοινούς θαλάμους και αρρώστους με μεταδοτικά νοσήματα σε διαδρόμους. Χώρια την κούραση του γιατρού που θα σε αναλάβει επειδή τρέχει να τα προλάβει όλα. Ο άλλος έπεσε κάτω την ώρα που μιλούσε στους δημοσιογράφους, αλλά εμένα ένας τόσο κουρασμένος γιατρός θα με κόψει με νυστέρι και δεν θα αγχωθώ. ΟΚ.

Αυτό το πράγμα που πρέπει να σας χτυπήσει το κεραμίδι κατακούτελα για να ανησυχήσετε δεν είναι αισιοδοξία πια, κάπως αλλιώς το λένε.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παιδιά, τα έχουμε ξαναπεί. Όσοι γουστάρετε λοκντάουν, αυστηρά μέτρα και τα συναφή, μπορείτε πολύ απλά να καθίσετε σπίτι σας. Αρκετή τρομολαγνεία μας προσφέρουν απλόχερα τα ΜΜΕ κάθε μέρα, δεν χρειαζόμαστε άλλη, ευχαριστούμε πολύ!
Δώσε πόνο Ηλία!!
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Για πες ρε παλικάρι, πότε ανοίξαμε και τι έγινε με τα κρούσματα τις επόμενες εβδομάδες; Ίσως τα θυμάμαι λάθος.
Την απάντηση την έχεις στα διαγράμματα που ανέβασες παραπάνω (Απρίλιος 2021).

Ίσως αυτό σου θυμίσει καλύτερα τι συνέβαινε ακριβώς λίγο πριν το πανηγυρικό άνοιγμα.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποιο μισό προσωπικό έχει βγει σε αναστολή; Πού τα έχεις δει αυτά τα στοιχεία; Μην λέτε ό,τι σας κατέβει στο κεφάλι για να βολέψετε την άποψή σας. Η Μιλιώτη (που φιλοκυβερνητική δεν τη λες σε καμία περίπτωση και όλα τα στοιχεία που δημοσιεύει είναι διπλοτσεκαρισμένα) έχει πει ότι 80-90% των "υγειονομικών" που μπηκαν σε αναστολή είναι διοικητικο προσωπικό (υπάλληλοι του υπουργείου υγείας, διοικητικό προσωπικό νοσοκομείων κλπ) και ότι μόνο 2% των γιατρών του ΕΣΥ έχουν φύγει λόγω αναστολής, κανένας από ΜΕΘ. Συνεπώς αν τα νοσοκομεία πιέζονται, δεν πιέζονται λόγω των αρνητών υγειονομικών.

Οι ΜΕΘ έχουν γεμίσει επειδή ο κόσμος γιολάρει, και όσο ο κόσμος γιολάρει οι ΜΕΘ θα γεμίζουν ακόμα κι αν αύριο κουνήσουμε το μαγικό ραβδί και φτιάξουμε άλλες 1000 ΜΕΘ. Εδώ γεμίζουν οι ΜΕΘ της Γερμανίας, δεν θα γεμίσουν οι δικές μας;

Η πανδημία αυτή τη στιγμή χτυπά κυρίως τους ανεμβολίαστους αρνητές. Οι υπόλοιποι επηρεάζονται μόνο παραπλεύρως. Σίγουρα θα αρχίσει να επηρεάζει και εμάς κάποια στιγμή. Ήδη υπάρχουν γιατροί της πρώτης γραμμής που εκφράζουν ανησυχία για νέο στέλεχος, λένε ότι ο ιός έχει αλλάξει χαρακτήρα και συμπεριφορά και ότι ο χαμός δεν γίνεται επειδή μπήκε ο χειμώνας αλλά επειδή ο ιός έχει μεταλλαχθεί κάτω από τη μύτη μας. Αν έχουν δίκιο, μας περιμένει μεγάλη ανηφόρα.

Καλά, τρόπος του λέγειν δεν εκατσα να δω πόσοι είναι, (κάπου 5-6 χιλιάδες εν τέλει απ' ό,τι διαβάζω) το θέμα είναι πως σε ένα ήδη επιβαρυμένο και υποστελεχωμένο ΕΣΥ έχεις και την αναστολή εργασίας και αυτή τη στιγμή έχει παραλύσει.

Η πανδημία δεν είναι τρομοκρατικό χτύπημα δεν έχεις παράπλευρες απώλειες. Ο ιός τους χτυπά όλους. Οπότε αυτές οι κυνικές τοποθετήσεις περί ανεμβολίαστων δεν καταλαβαίνω σε τι βοηθούν. Πέρα από literally όλη την υπόλοιπη χώρα που συνεχίζει να αντιμετωπίζει διάφορα ζητήματα υγείας το 2021 έναντι ενός συστήματος υγείας που είναι ανύπαρκτο. Οι εμβολιασμένοι 80χρονοι που ακόμη έχουν κίνδυνο να νοσήσουν βαριά τι να πουν; οι ανοσοκατασταλμένοι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν; Ή να μιλήσουμε για τη πιθανότητα να δούμε νέες μεταλλάξεις που ίσως να μην πιάνουν τα εμβόλια, όσο ο ιός συνεχίζει να μεταδίδεται; Όλα αυτά μας νοιάζουν ή όχι;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλά, τρόπος του λέγειν δεν εκατσα να δω πόσοι είναι, (κάπου 5-6 χιλιάδες εν τέλει απ' ό,τι διαβάζω) το θέμα είναι πως σε ένα ήδη επιβαρυμένο και υποστελεχωμένο ΕΣΥ έχεις και την αναστολή εργασίας και αυτή τη στιγμή έχει παραλύσει.
5.000-6.000 τι ακριβώς και πού το διάβασες; Επίσης πού διάβασες ότι το ΕΣΥ έχει παραλύσει λόγω των αναστολών; Προσωπικά ξέρω 4 άτομα που είναι σε αναστολή λόγω μη εμβολιασμού. Μία είναι γραμματέας, μια άλλη διοικητικός υπάλληλος, ένας ιδιώτης παιδίατρος και ένας ιδιώτης παθολόγος (ο παιδίατρος συνεχίζει να βλέπει ασθενείς κανονικά κατ' οίκον, για τον παθολόγο δεν ξέρω, φαντάζομαι το ίδιο). Και φυσικά από τα ΜΜΕ ξέρουμε για έναν χειρουργό, έναν καρδιολόγο και έναν παθολόγο, ο ένας έχει νοσήσει και έχει πεθάνει, ο άλλος είναι διασωληνωμένος, ο τρίτος δεν ξέρω.

Ειλικρινά δεν βλέπω να έχει επηρεάσει το ΕΣΥ η αναστολή, και ακόμα και άνθρωποι που είναι φουλ αντικυβερνητικοί λένε το ίδιο.

Οι εμβολιασμένοι 80χρονοι που ακόμη έχουν κίνδυνο να νοσήσουν βαριά τι να πουν; οι ανοσοκατασταλμένοι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν; Ή να μιλήσουμε για τη πιθανότητα να δούμε νέες μεταλλάξεις που ίσως να μην πιάνουν τα εμβόλια, όσο ο ιός συνεχίζει να μεταδίδεται; Όλα αυτά μας νοιάζουν ή όχι;
Εμένα με νοιάζουν, αλλά γενικά δεν βλέπω να απασχολούν πολλούς.

Την απάντηση την έχεις στα διαγράμματα που ανέβασες παραπάνω (Απρίλιος 2021).
Εγώ μετά τον Απρίλιο 2021 βλέπω πτώση κρουσμάτων, εσύ τι βλέπεις; Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να συνεχιστεί το lockdown τότε για να έχουμε ακόμα μεγαλύτερη πτώση;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Μιλάμε για το γενικό ρίσκο του πληθυσμού. Μην μου τα αλλάζεις κάθε φορά όπως σε βολεύει. Lockdown δεν γίνεται για μένα που το ρίσκο μου είναι απειροελάχιστο αλλά για τον πληθυσμό γενικά.
Για το γενικό ρίσκο του πληθυσμού λέω και εγώ. Οι ευπαθείς η όσοι για ιατρικό λόγο δεν μπορούν να κάνουν εμβόλιο να προσέξουν λίγο περισσότερο μόνοι τους όπως θεωρώ ότι ένας ανοσοκατεσταλμένος πχ έτσι κι αλλιώς προσέχει περισσότερο και χωρίς να υπάρχει πανδημία.
Για όσους δεν κάνουν το εμβόλιο από άποψη λυπάμαι, φυσική επιλογή.

Αυτά τα λένε όσοι δεν έχουν παιδιά και δεν έχουν μιλήσει με παιδιάτρους. Έχω μαθήτρια που νοσεί, ασυμπτωματική μεν, χωρίς όσφρηση δε. Αυτό δεν σημαίνει πως έχει επηρεαστεί με κάποιον τρόπο που δεν φαίνεται το ΚΝΣ? Πόσο βέβαιος είσαι πως το παιδί αυτό δεν θα παρουσιάσει κάποια επιπλοκή σε βάθος χρόνου; Εδώ ασυμπτωματικά παιδιά παρουσιάζουν long COVID 2-3 μήνες μετά. Αυτό δηλαδή γίνεται επειδή ο ιός δεν τα ακούμπησε; Δεν είμαι γιατρός, αλλά δεν νομίζω να λειτουργεί έτσι ο οργανισμός του ανθρώπου. Ο ιός της ιλαράς μένει κρυμένος έως 27 χρόνια και μετά εμφανίζεται και σε στέλνει στον άλλο κόσμο με υποξεία σκληρυντική πανεγκεφαλίτιδα, αλλά οι γιατροί των πληκτρολογίων είναι σίγουροι πως τα παιδιά δεν κινδυνεύουν από τον κορωνοϊό. Εντάξει τώρα, ησύχασα.
Λες να ακούμε τους ειδικούς και ότι αυτά που σκεφτόμαστε κάποιοι τα έχουν σκεφτεί πριν από εμάς . Ο ειδικοί λένε ότι δεν προκύπτει πρόβλημα από τα σχολεία και δεν προκύπτει σοβαρός κίνδυνος για αυτό και δεν κλείνουν. Εδώ να ακούσουμε τους ειδικούς ή όχι;

Να είδες τώρα, ο καθένας που δεν έχει ιδέα τι λέει, διατυμπανίζει την άποψή του ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ. Στην τάξη δεν μπορείς να κρατήσεις αποστάσεις από τα παιδιά, μάθημα είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις με FFP2 γιατί οι μάσκες αυτές δεν έχουν εφευρεθεί για ομιλία σε μεγάλο χώρο, και το εμβόλιο δεν με προφυλάσσει από νόσηση όταν όλοι γύρω μου είναι ανεμβολίαστοι και πιθανά "δούρειοι ίπποι" του ιού. Αλλά εγώ δεν έχω δικαίωμα να ανησυχώ γιατί προέχει να μην ζοριστεί ο 25χρονος που θα αναγκαστεί να φορέσει μάσκα όταν περπατάει στο δρόμο ή θα πέσει έξω η κοινωνική του ζωή άμα ας πούμε δεν έχει μουσική στη διαπασών το μπαρ που θα πάει.
Ωπα ωπα εδώ πιάνουμε πολλά.
Καταρχάς η μάσκα μειώνει κατά πολύ την μετάδοση και ακόμα περισσότερο όταν όλοι οι εμπλεκόμενοι φοράνε μάσκα. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο αυτό που δεν αμφισβητείται ελπίζω.

Έπειτα, το ότι δυσκολεύεσαι να κάνεις μάθημα με ffp2 δεκτό. Όμως και ένας άλλος γονιός δυσκολεύεται αν κλείσουν τα σχολεία και πρέπει να δει τι θα κάνει με το παιδί όταν θα είναι στην δουλειά. Ο γείτονας σου δυσκολεύεται με την κλεισούρα. Ο ιδιοκτήτης μπαρ δυσκολεύεται αν πρέπει να δουλέψει χωρίς μουσική και να κλείσει στις 12. Ένας φοιτητής μπορεί να δυσκολεύεται αν δεν πάει στο πανεπιστήμιο και πρέπει να παρακολουθήσει εργαστήριο μέσω βίντεο.

Γιατί η δική σου δυσκολία πρέπει να απασχολήσει το κράτος περισσότερο από την δυσκολία κάποιου άλλου ώστε να πάρει ένα μέτρο που βολεύει εσένα(πχ κλείσιμο σχολείων, lockdown κλπ) αντί να βολέψει κάποιον άλλο;
Τώρα δεν τα ακυρώνουν, σε 2 μήνες θα τα ακυρώνουν όμως γιατί αυτά τα 8.000 κρουσματάκια θα δώσουν διπλάσιες εισαγωγές στα νοσοκομεία. Και δεν μου λέει κάτι να μην ακυρωθεί η προγραμματισμένη εγχείρηση, αλλά να βγει ο άνθρωπος κοβιντιασμένος ή με κάποια ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, η οποία από μόνη της γίνεται περισσότερο πιθανή όταν έχεις διασωληνωμένους σε κοινούς θαλάμους και αρρώστους με μεταδοτικά νοσήματα σε διαδρόμους. Χώρια την κούραση του γιατρού που θα σε αναλάβει επειδή τρέχει να τα προλάβει όλα. Ο άλλος έπεσε κάτω την ώρα που μιλούσε στους δημοσιογράφους, αλλά εμένα ένας τόσο κουρασμένος γιατρός θα με κόψει με νυστέρι και δεν θα αγχωθώ. ΟΚ.
Εδώ δεν έχεις άδικο αλλά όπως το πρόβλημα δεν θα λυνόταν μόνο με ενίσχυση του ΕΣΥ γιατί δεν μπορείς να εμφανίσεις μαγικά ΜΕΘ και γιατρούς έτσι δεν λύνεται και μόνο με μέτρα. Το οποίο δεν σημαίνει απαραίτητα μόνο επιπλέον γιατρούς στο ΕΣΥ.

Για παράδειγμα, την συνεργασία με ιδιωτικά νοσοκομεία όταν επιβαρύνεται το σύστημα που έκαναν στο προηγούμενο κύμα και την κάνουν και τώρα μπορείς να την κάνεις πριν ο γιατρός του ΕΣΥ φτάσει στο σημείο να καταρρέει σε ζωντανή σύνδεση. Μια ιδέα :yes:
Αυτό το πράγμα που πρέπει να σας χτυπήσει το κεραμίδι κατακούτελα για να ανησυχήσετε δεν είναι αισιοδοξία πια, κάπως αλλιώς το λένε.
Όποιος θέλει να ζήσει σε γυάλα αν θέλει μπορεί ατομικά να πάρει όποιο μέτρο θέλει αλλά πρέπει να αποδεχτεί ότι δεν μπορεί να επιβάλλει και στους άλλους πως θα ζήσουν για να νιώθει ο ίδιος άνετα :yes:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top