• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
1637345501607.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Πρώτα με επιβάλλουν που θα ξοδεύω τα χρήματα μου ( freedom pass )

Δεύτερον απαγορεύουν σε ανθρώπους που δεν έκαναν ένα εμβόλιο να πάνε σε κινηματογράφους, θέατρα κλπ.

Με το πρώτο ο Στάλιν, με το δεύτερο ο Χίτλερ θα χαίρονταν πολύ για τις πρακτικές της πατρίδος μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.

Σχετικά με την αναφορά που η ίδια έκανε σε τηλεοπτική εκπομπή και η οποία έγινε αντικείμενο παρερμηνείας, η κ. Γκάγκα τόνισε: «Υπήρξε μια παραδρομή του λόγου. Σε μία φράση αντί να χρησιμοποιήσω τη λέξη ανεμβολίαστοι, είπα εμβολιασμοί. Και αμέσως μετά ανέφερα ότι οι ανεμβολίαστοι κολλάνε από 13 έως 20 φορές περισσότερο, σε σύγκριση με τους εμβολιασμένους».
«Είναι πολύ σημαντικό να τηρούμε τα μέτρα, κυρίως να φοράμε τη μάσκα, να προσέχουμε τις επαφές μας, να κάνουμε τεστ όπου και όταν χρειάζεται. Και ακόμη πιο σημαντικό είναι να εμβολιαστούμε, όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί να κάνουν την πρώτη δόση και όσοι έχουν εμβολιαστεί πριν 6 μήνες να κάνουν την τρίτη δόση».

 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συζήτηση στην ΕΡΤ

Εξαδακτυλος: όσο κυκλοφορεί ο ιός, μεταλλάσσεται.
Χριστοφιλέα(ΕΡΤ) "ναι και τότε ο εμβολιασμός πρέπει να γίνει υποχρεωτικός"
διακόπτει ο Εξαδάκτυλος:"που ΔΕΝ θα τη πιάνουν τα εμβόλια".

ΥΓ1: Άραγε γιατί πολλές χωρες βάζουν σε καραντίνα και εμβολιασμενους;;;
ΥΓ2: Ελπίζω μόνο μην έρθει τον Γενάρη ,γιατί έχω έτοιμο παλιο ποστ για την πρόβλεψη:P
Αν γίνει το Γενάρη,θα κάτσω τώρα στο black Friday να πάρω 10 ζευγάρια πυτζαμακια και χνουδωτές καλτσούλες για τις κρύες νύχτες του χειμώνα 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρώτα με επιβάλλουν που θα ξοδεύω τα χρήματα μου ( freedom pass )

Δεύτερον απαγορεύουν σε ανθρώπους που δεν έκαναν ένα εμβόλιο να πάνε σε κινηματογράφους, θέατρα κλπ.

Με το πρώτο ο Στάλιν, με το δεύτερο ο Χίτλερ θα χαίρονταν πολλοί για τις πρακτικές της πατρίδος μας.
Ω ρε Γιώργο Παπαδόπουλε.....
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Αλήθεια τι το έχεις κάνει ?
Τίποτα τι να το κάνω; Ψάχνω κανέναν/καμία που να το έχει ανάγκη για μεταφορές και τέτοια να τα αξιοποιήσει. Κρίμα είναι να πάει έστω και ένα ευρώ πίσω σε αυτούς τους κλέφτες.

εγώ να τα ξοδέψω πάντως δεν παίζει.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι ωραίοι τέτοιοι χαρακτηρισμοί... :(
Συμφωνώ ότι δεν είναι. Ούτε είναι ωραίο όμως να επιθυμείς κάτι τέτοιο για τους λόγους που αναφέρω. Και, Χιμέλα, νευριάζω γιατί (πάνω από όλα) ανησυχώ για το μέλλον και τη νέα κατάσταση που διαμορφώνεται. Πολλοί με έχουν αποκαλέσει απαισιόδοξο, όταν λέω ότι στη μετά κόβιντ εποχή τίποτα δεν θα είναι το ίδιο. Κάποιες συνήθειες θα μείνουν, οι κοινωνικές σχέσεις των ανθρώπων θα περάσουν σε ένα άλλο, πιο απόμακρο και αποστασιοπoιημένο επίπεδο. Διανύουμε μία συλλογική, παγκόσμια μετάβαση, για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί.

Ωστόσο, πέρα από τις ανησυχίες μου για μακροπρόθεσμα, υπάρχει και το άμεσο μέλλον. Για όσους λοιπόν, καλοβλέπουν λόκντάουν, να θυμίσω την έκρηξη της ενδοοικογενειακής βίας, τις γυναικοκτονίες, την αύξηση κατανάλωσης ψυχοφαρμάκων και λοιπά (που σχετίζονται με τις προηγούμενες καραντίνες), όπως επίσης και τις σημαντικότατες οικονομικές επιπτώσεις. Θέλετε κάτι τέτοιο; Τι να πω!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στο μοντέλο του Σαρηγιάννη τότε, πώς έλαβε υπόψιν το ρυθμό εμβολιασμού και την εξασθένηση αντισωμάτων στους ήδη εμβολιασμένους; Το πρώτο μεταβάλλεται απροσδιόριστα, καθώς εδώ και μερικούς μήνες είναι τελείως στη βούληση των ανεμβολίαστων και το δεύτερο έγινε γνωστό από τα μέσα καλοκαιριού και μετά.
Δεν χρειάζεται και καμία ιδιαίτερη ικανότητα για να μαντέψεις πως ο κόσμος δεν θα εμβολιαστεί σε ποσοστό 80% - πρώτον έχουμε πολλούς ψέκες και δεύτερον ήταν σίγουρο πως το καλοκαίρι οι εμβολιασμοί θα μειώνονταν. Άλλωστε το ξέραμε και από το Ισραήλ πως είναι δύσκολο να εμβολιάσεις πάνω από το 50-60% του πληθυσμού.

Το ότι τα αντισώματα των εμβολιασμένων εξασθενούν επίσης το ξέραμε από το Ισραήλ, πολύ πριν το καλοκαίρι.

Μεγάλο σχολείο το Ισραήλ τελικά.

Επίσης δεν θυμάμαι να έχει πει τίποτα μπούρδες ο Ιωαννίδης
Για τον Ιωαννίδη που είχε προβλέψει 10.000 νεκρούς στην Αμερική λέμε ή υπάρχει κι άλλος που είναι σοβαρός;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται και καμία ιδιαίτερη ικανότητα για να μαντέψεις πως ο κόσμος δεν θα εμβολιαστεί σε ποσοστό 80% - πρώτον έχουμε πολλούς ψέκες και δεύτερον ήταν σίγουρο πως το καλοκαίρι οι εμβολιασμοί θα μειώνονταν. Άλλωστε το ξέραμε και από το Ισραήλ πως είναι δύσκολο να εμβολιάσεις πάνω από το 50-60% του πληθυσμού.

Το ότι τα αντισώματα των εμβολιασμένων εξασθενούν επίσης το ξέραμε από το Ισραήλ, πολύ πριν το καλοκαίρι.

Μεγάλο σχολείο το Ισραήλ τελικά.
Ναι το ξέραμε δεν αντιλέγω, αλλά από το "απλά ξέρω" μέχρι να μοντελοποιήσω το πώς ισχύει αυτό στην πράξη και να κάνω fit το μοντέλο στα δεδομένα ώστε να εκτιμήσω τις παραμέτρους και να κάνω εν τέλει τις προβλέψεις είναι άλλη υπόθεση.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι το ξέραμε δεν αντιλέγω, αλλά από το "απλά ξέρω" μέχρι να μοντελοποιήσω το πώς ισχύει αυτό στην πράξη και να κάνω fit το μοντέλο στα δεδομένα ώστε να εκτιμήσω τις παραμέτρους και να κάνω εν τέλει τις προβλέψεις είναι άλλη υπόθεση.
Εννοώ το ξέραμε κανονικά, οι Ισραηλινοί το γνώριζαν και ήξεραν και το χρονικό πλαίσιο (σε πόσους μήνες χρειάζεται να γίνει τρίτη δόση).

Ωστόσο, πέρα από τις ανησυχίες μου για μακροπρόθεσμα, υπάρχει και το άμεσο μέλλον. Για όσους λοιπόν, καλοβλέπουν λόκντάουν, να θυμίσω την έκρηξη της ενδοοικογενειακής βίας, τις γυναικοκτονίες, την αύξηση κατανάλωσης ψυχοφαρμάκων και λοιπά (που σχετίζονται με τις προηγούμενες καραντίνες), όπως επίσης και τις σημαντικότατες οικονομικές επιπτώσεις. Θέλετε κάτι τέτοιο; Τι να πω!
Όχι σαφώς δεν θέλουμε κάτι τέτοιο, αλλά δεν θέλουμε και να πεθάνουμε από κορωνοϊό ούτε να μας μείνει κουσούρι ο long COVID.

Επίσης δεν θέλουμε να τρέμει το φυλλοκάρδι μας αν χρειαστεί να πάμε σε νοσοκομείο, να κάνουμε κάποια εγχείρηση ή θεραπεία που απαιτεί νοσηλεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Ε ναι, δεν είναι και γιατροί για να τους βάλουμε σε αναστολή, τους χρειαζόμαστε περισσότερο.
Στιγμιότυπο οθόνης 2021-11-19 235329.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.

Τραγικό. Να μεταφέρω κι εγώ πάντως μια πληροφορία υπέρ του εμβολιασμού, με σχετική επιφύλαξη πάντα. Μου είπε χτες η αδερφή μου που είναι γιατρός στην Ελβετία και μιλούσε με πνευμονολόγους κι εντατικολόγους του Νοσοκομείου της Ζυρίχης ότι δεν έχουν καθόλου θνητότητα σε πλήρως εμβολιασμένους που μπαίνουν ΜΕΘ. Οπότε κάτι πρέπει να κάνει το ρημαδοεμβόλιο.
Εμβολιαστείτε. Δεν θα αντέξω κι άλλη σεζόν κλεισούρα, οικονομικη δυσπραγία, μηδέν κοινωνικές επαφές και να βλέπω τον Ζιουστ να μας αναλύει τα στατιστικά όλων των χωρών, από Γροιλανδία μέχρι Νήσους του Πάσχα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,106 μηνύματα.
Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός στους υγειονομικούς, πέραν της όποιας βοήθειας (θα) προσέφερε στην επιδημιολογική κατάσταση, ήταν κι ένα πείραμα για να δούμε πως κάποιος εργαζόμενος θα βάλει τα όποια πιστεύω του πάνω από την (μόνιμη) εργασία του.
Και κάτι μου λέει ότι τα ποσοστά ανεμβολίαστων/ανεσταλμένων (τουλάχιστον στην αρχή, δεν ξέρω για τώρα) ήταν μεγαλύτερα απ' ότι περίμεναν.

Οπότε από εκεί που κάπου μες στον Αύγουστο-λίγο Σεπτέμβρη κυκλοφορούσε ως πιθανό το σενάριο υποχρεωτικότητας στους ενστόλους, με τον καιρό αποσύρθηκε. Γιατί φαντάσου αν είχαμε τέτοια ποσοστά σε αυτόν τον κλάδο, τι θα γινόταν εκεί που οι εργαζόμενοι είναι πιο κοντά στο "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" φάσμα.
Ε κι επειδή έχει φανεί ποια από τις δύο κατηγορίες θεωρεί σημαντικότερη η κυβέρνησή μας, είναι off the table πια. Plus το πολιτικό κόστος προφανώς.
Θεωρώ πολύ πιθανό ωστόσο, να γίνει υποχρεωτικό σε τουρισμό και αν όχι υποχρεωτικό ακόμα πιο οικονομικά επιβαρυντικό για την εστίαση προκειμένου να 'χει κόσμο το εξοχικό μας και το επόμενο καλοκαίρι.

Τώρα, για λοκντάουν, πέραν curfew συνεχίζω να το βλέπω δύσκολο. Το ότι έχουμε χώρα εντός ΕΕ που το ξανακάνει είναι ένα δείγμα αλλά μικρό για την ώρα. Αν σε καμιά βδομάδα το κάνει και καμιά Γαλλία που 'χουμε απ' την αρχή της πανδημίας ως μπούσουλα πάντως, θα υποψιαστώ λίγο περισσότερο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τραγικό. Να μεταφέρω κι εγώ πάντως μια πληροφορία υπέρ του εμβολιασμού, με σχετική επιφύλαξη πάντα. Μου είπε χτες η αδερφή μου που είναι γιατρός στην Ελβετία και μιλούσε με πνευμονολόγους κι εντατικολόγους του Νοσοκομείου της Ζυρίχης ότι δεν έχουν καθόλου θνητότητα σε πλήρως εμβολιασμένους που μπαίνουν ΜΕΘ. Οπότε κάτι πρέπει να κάνει το ρημαδοεμβόλιο.
Εμβολιαστείτε.
Εννοείται ότι θα σας ταράξω στα στατιστικά μέχρι να εμβολιαστείτε όλοι. Τι όχι;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.
Νέα επιτροπή, πρόεδρος πάλι ο Τσιόδρας, προστέθηκαν Βασιλακόπουλος και Πατούλης.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,015 μηνύματα.
Πολλοί με έχουν αποκαλέσει απαισιόδοξο, όταν λέω ότι στη μετά κόβιντ εποχή τίποτα δεν θα είναι το ίδιο. Κάποιες συνήθειες θα μείνουν, οι κοινωνικές σχέσεις των ανθρώπων θα περάσουν σε ένα άλλο, πιο απόμακρο και αποστασιοπoιημένο επίπεδο. Διανύουμε μία συλλογική, παγκόσμια μετάβαση, για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί.
Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Η ανθρωπότητα έχει περάσει παρόμοια πράγματα πολύ συχνά αλλά η ανάγκη του ανθρώπου για ζωή και κοινωνικότητα πάντα νικούσε τα πάντα. Ήδη στον προηγούμενο αιώνα δες τί πέρασε η ανθρωπότητα. Βγήκε από δύο παγκόσμιους πολέμους κι όμως όταν γεννηθηκαμε εμείς μια χαρά κοινωνικοί και ζεστοί ήταν οι άνθρωποι μεταξύ τους. Η ζωή δεν τελειώνει αυτά τα 2-3 χρόνια που ζούμε τώρα και θα ζήσουμε στο κοντινό μέλλον για την ηλικία που είμαστε. Στα λέω για να σού δώσω μια ελπίδα κι όχι γιατί γουστάρω lockdown. Νομίζω ότι πολύ συγκεκριμένοι άνθρωποι ζουν καλύτερα με το lockdown, πχ κάποιος που παίρνει 500€ και τρέχει όλη μέρα θα προτιμούσε να πάρει το επίδομα του κράτους και να κάθεται, ή ένας δημόσιος υπάλληλος θα προτιμούσε να δουλεύει στο σπίτι του. Νομίζω όμως ότι αυτοί που περνάνε καλύτερα στο lockdown γνωρίζουν τις επιπτώσεις που έχει ψυχολογικά και οικονομικά και δεν το θέλουν πραγματικά, απλά ξέρουν ότι αν ερχόταν εκείνους θα τους συνέφερε. Πρέπει κάποιος να είναι εκτός τόπου και χρόνου να θέλει πραγματικά lockdown τώρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top