• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ναι, ναι, πολύ αυστηρό. Έπρεπε ας πούμε πριν πας βόλτα με 15 φίλους σου να στείλεις ένα μήνυμα με το κινητό σου.

Πες μου πώς θα τηρηθεί η τηλεργασία σε κάποιο ποσοστό. Δηλαδή πώς το σκέφτεσαι. Αν εγώ είμαι μια επιχείρηση που δεν θέλω ή δεν μπορώ να βάλω τους υπαλλήλους μου σε καθεστώς τηλεργασίας, πώς θα με αναγκάσεις;


Αυτό θα σου πω, και συμβαίνει συνέχεια, από ό,τι λένε οι γονείς και οι γιατροί. Επίσης τα παιδιά του Δημοτικού δεν μπορούν να εμβολιαστούν, άρα είναι αφημένα στην τύχη τους.


Ναι, και;

Βασικά αν κλείσουν τα σχολεία, τα παιδιά θα περνάνε τα πρωινά τους διαβάζοντας και κάνοντας δραστηριότητες online, τα μεσημέρια τους παρακολουθώντας τα μαθήματά τους, και τα απογεύματα με τους γονείς τους, όπως δηλαδή και πέρσι τέτοιον καιρό. Δεν φαντάζομαι πως θα κλείσουν τα σχολεία και απλά θα κάθονται σπίτι με τους παπούδες.
Το τρίτο πιο αυστηρό ως προς το ποια ήταν τα μέτρα λέω. Αν δεν τηρήθηκαν, που δεν τηρήθηκαν, έρχεται σε αυτό που λέω.
Ότι δεν αρκεί να βάλεις μέτρα, πρέπει και να μπορείς να τα εφαρμόσεις.
Καλύτερα ένα πιο χαλαρό μέτρο που θα τηρηθεί σε μεγάλο βαθμό παρά ένα πολύ αυστηρό που θα τηρηθεί ελάχιστα.

Η τηλεργασία σε κάποιο ποσοστό θα τηρηθεί όπως τηρήθηκε και τις προηγούμενες φορές που επιβλήθηκε.

Ο εργοδότης υποχρεωμένος να δηλώσει ένα ποσοστό των εργαζομένων του σε τηλεργασία και αν σε έλεγχο κάποιος από όσους είναι δηλωμένος τηλεργασία βρεθεί να δουλεύει πρόστιμο.

Με τον ίδιο τρόπο που ελεγχόταν το αν απασχολούσες εργαζόμενο που τον είχες βγάλει σε αναστολή ή που ελέγχεται αν απασχολείς ανασφάλιστους.

Πάλι κάποιοι δεν θα το τηρήσουν αλλά οι σοβαροί δεν θα ρισκάρουν.

Για τα παιδιά σε ρωτάω, τα πρωινά και τα μεσημέρια που θα είναι σπίτι ενώ οι γονείς θα δουλεύουν ποιος θα τα προσέχει αν δουλεύουν οι γονείς;
Γιατί αν οι γονείς δουλεύουν κανονικά και περνάνε το απόγευμα με τα παιδιά ενώ τα παιδιά περνάνε όλο το πρωί με τους παππούδες φτιάχνεις άλλη αλυσίδα.

Ο γονιός φέρνει τον ιό στο σπίτι και το παιδί κολλάει τους παππούδες.
Που οι παππούδες κινδυνεύουν ακόμα και αν έχουν κάνει το εμβόλιο σε αντίθεση με τους γονείς.

Πρέπει επίσης να βρεις και τι θα κάνεις για όσους γονείς δεν έχουν κοντά παππούδες που μπορούν να βοηθήσουν. Θα αναγκάσεις τους εργοδότες να τους δώσουν άδεια όπως στο lockdown;

Δεν ξέρω ποιο από τα δυο σενάρια είναι χειρότερο, δεν έχω δεδομένα και δεν είμαι αρμόδιος να υπολογίσω.
Λέω ότι δεν είναι τόσο απλό να πεις κλείνω σχολεία και οκ.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η τηλεργασία σε κάποιο ποσοστό θα τηρηθεί όπως τηρήθηκε και τις προηγούμενες φορές που επιβλήθηκε.
Δεν νομίζω πως υπήρχαν τέτοια μέτρα για να ελεγχθεί η τηλεργασία. Μήπως μπερδεύεις την τηλεργασία με την αναστολή;

Ο εργοδότης υποχρεωμένος να δηλώσει ένα ποσοστό των εργαζομένων του σε τηλεργασία και αν σε έλεγχο κάποιος από όσους είναι δηλωμένος τηλεργασία βρεθεί να δουλεύει πρόστιμο.
Ωραία, δηλώνει το 5% γιατί μόνο αυτοί μπορούν να εργαστούν εξ αποστάσεως. Λύθηκε το πρόβλημα. Πάμε για άλλα.

Για τα παιδιά σε ρωτάω, τα πρωινά και τα μεσημέρια που θα είναι σπίτι ενώ οι γονείς θα δουλεύουν ποιος θα τα προσέχει αν δουλεύουν οι γονείς;
Αυτός που τα προσέχει και τώρα όταν σχολάνε, μέχρι να γυρίσουν οι γονείς από τη δουλειά τους κάποια στιγμή μετά τις 3 μμ - ίσως και μετά τις 5 μμ.

Ο γονιός φέρνει τον ιό στο σπίτι και το παιδί κολλάει τους παππούδες.
Που οι παππούδες κινδυνεύουν ακόμα και αν έχουν κάνει το εμβόλιο σε αντίθεση με τους γονείς.
Έχεις την εντύπωση πως τώρα δεν συναντιούνται τα παιδιά και οι παπούδες; Πήγαινε σε ένα σχολείο και δες ποιοι παίρνουν τα παιδιά το μεσημέρι - εκτός αν νομίζεις πως οι περισσότεροι εργαζόμενοι γονείς, ειδικά σε μεγάλες επιχειρήσεις, σχολάνε ας πούμε στις 12 μμ και πάνε να παραλάβουν τα παιδάκια τους από το σχολείο για να περάσουν μαζί τους το απόγευμα.

Δεν πιστεύω ότι συζητάμε πως αν κλείσουν τα σχολεία θα έρχονται τα παιδιά σε περισσότερη επαφή με τους παπούδες. Άλλωστε οι παπούδες που έχουν κάνει το εμβόλιο (+ τρίτη δόση) είναι τούρμπο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ρε μπρο νινανανα και ζιουστ, δεν είμαστε όλοι ούτε 50αρες αρρωστοφοβικές με φανερή εσωτερικευμένη κατάθλιψη που εκδηλώνεται ως μνησικακία, ούτε άεργοι άζωοι που περνάμε όλο το χρόνο μας πίσω απ την οθόνη. Δεν έχουμε συνηθίσει τον αξιολύπητο τρόπο ζωής των λοκντάουν, όπως άλλοι, για τους οποίους δε θ αλλάξουν και πολλά. Αυτή είναι η αλήθεια, και μερικές αλήθειες αξίζει να λέγονται κι ας φέρουν μπαν μαζί.

Δεν είμαι καταρχήν εντελώς εναντίον ενός λοκντάουν(ας είμαστε ρεαλιστές, είτε θα γίνει λοκντάουν είτε θα υπάρξει άρνηση περίθαλψης(ή έστω προτεραιοποίηση όλων των άλλων) στους ανεμβολίαστους, και τα δύο πολύ ακραία). Αλλά ο τρόπος που σχολίαζετε το όλο θέμα και η λαχτάρα σας για εγκλεισμό, σαν χαιρέκακα κοράκια, ε σου προκαλεί αναγούλα.
Και πού τους τα λες νομίζεις ότι θα καταλάβουν;Τα άτομα μιλάμε παίζει να κάθονται όλη μέρα σπίτι αλλά επειδή είναι και μνησίκακα όπως λες,θέλουν και οι υπόλοιποι να ζούμε όπως αυτοί γουστάρουν.Λες και το λοκνταουν θα φέρει ξαφνικά τη λύση,αφού κανένας δε θα το τηρήσει,ο κόσμος βα-ρε-θη-κε.
Από εκεί και πέρα,τι να πεις,η άλλη λέει οτι ο άλλος παθαίνει κατάθλιψη λόγω της μάσκας....Χαχαχαχα άιντε χάιντε.Ο κόσμος παθαίνει κατάθλιψη γιατί πρώτον δεν έχει δουλειά,δεν έχει που να πάει τα παιδιά του,δεν ξέρει τι μέλλον θα έχουν τα παιδιά του,νιώθει φυλακισμένος στο ίδιο του το σπίτι,έχει μια τηλεόραση να τον τρομάζει 24/7 (αυτό το πράγμα με τη τρομολαγνεία μόνο εδώ έτσι,σε καμία άλλη χώρα δεν τους πρήζουν με τον ιό στις ειδήσεις όλη τη μέρα),δεν έχει κοινωνική ζωή κτλ κτλ κτλ.Αλλά ξέρεις αυτό φυσικά και δε τους νοιάζει.Σιγά μη τους ένοιαζε δηλαδή.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπήρχαν τέτοια μέτρα για να ελεγχθεί η τηλεργασία. Μήπως μπερδεύεις την τηλεργασία με την αναστολή;


Ωραία, δηλώνει το 5% γιατί μόνο αυτοί μπορούν να εργαστούν εξ αποστάσεως. Λύθηκε το πρόβλημα. Πάμε για άλλα.


Αυτός που τα προσέχει και τώρα όταν σχολάνε, μέχρι να γυρίσουν οι γονείς από τη δουλειά τους κάποια στιγμή μετά τις 3 μμ - ίσως και μετά τις 5 μμ.


Έχεις την εντύπωση πως τώρα δεν συναντιούνται τα παιδιά και οι παπούδες; Πήγαινε σε ένα σχολείο και δες ποιοι παίρνουν τα παιδιά το μεσημέρι - εκτός αν νομίζεις πως οι περισσότεροι εργαζόμενοι γονείς, ειδικά σε μεγάλες επιχειρήσεις, σχολάνε ας πούμε στις 12 μμ και πάνε να παραλάβουν τα παιδάκια τους από το σχολείο για να περάσουν μαζί τους το απόγευμα.

Δεν πιστεύω ότι συζητάμε πως αν κλείσουν τα σχολεία θα έρχονται τα παιδιά σε περισσότερη επαφή με τους παπούδες. Άλλωστε οι παπούδες που έχουν κάνει το εμβόλιο (+ τρίτη δόση) είναι τούρμπο.
Αρχικά για την τηλεργασία, γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις;
Το κράτος σε όλα τα προηγούμενα κύματα επέβαλε υποχρεωτικό ποσοστό τηλεργασίας.
Ενδεικτικά εδώ πως γινόταν.
Όπως ελεγχόταν τότε θα ελεγχόταν και τώρα, δεν βλέπω το πρόβλημα.
Και τότε ήταν ποσοστά 50-60%,θα μπορούσε να είναι μικρότερο τώρα.

Τώρα για τα σχολεία, δεν μπορώ να ξέρω τι σκέφτονται, υποθέσεις κάνουμε αλλά είναι αυτά που θέλουν να είναι ανοιχτά περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.
Στο προηγούμενο κύμα τα σχολεία άνοιξαν πολύ πριν λήξει το lockdown.
Κάποιος λόγος θα υπάρχει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Μια γενικότερη παρατήρηση.
Όσοι ανακατεύονται με τα άκρα ή τα πίτουρα, τους τρώνε οι κότες ή το μεγαλύτερο άκρο.
Όταν βλέπουμε ποιοι συμφωνούν με ποιούς...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τώρα για τα σχολεία, δεν μπορώ να ξέρω τι σκέφτονται, υποθέσεις κάνουμε αλλά είναι αυτά που θέλουν να είναι ανοιχτά περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.
Στο προηγούμενο κύμα τα σχολεία άνοιξαν πολύ πριν λήξει το lockdown.
Κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Ο λόγος είναι ότι τα παιδιά δεν πεθαίνουν.

Αρχικά για την τηλεργασία, γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις;
Το κράτος σε όλα τα προηγούμενα κύματα επέβαλε υποχρεωτικό ποσοστό τηλεργασίας.
Ενδεικτικά εδώ πως γινόταν.
Όπως ελεγχόταν τότε θα ελεγχόταν και τώρα, δεν βλέπω το πρόβλημα.
Και τότε ήταν ποσοστά 50-60%,θα μπορούσε να είναι μικρότερο τώρα.
Το διάβασες αυτό που μου πόσταρες; Είδες τι λέει;

Υπενθυμίζεται ότι το μέτρο της υποχρεωτικής τηλεργασίας, όπως εξαρχής έχει θεσμοθετηθεί από το υπουργείο Εργασίας, έχει παραταθεί μέχρι τις 31 Μαρτίου 2021 και προβλέπει ότι η υποχρεωτική τηλεργασία θα είναι σε ποσοστό 50% επί του συνολικού αριθμού των εργαζομένων που μπορούν να εργαστούν εξ αποστάσεως.

50% (ή 60% δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας) επί του αριθμού των εργαζομένων που μπορούν να εργαστούν. Αυτοί που δεν μπορούν να εργαστούν δεν υποχρεώνονται σε τηλεργασία, το αντίθετο θα ήταν παράλογο.

Μήπως ξέρεις πόσοι εργάστηκαν εξ αποστάσεως τελικά; Γιατί αν κρίνω από τους γνωστούς μου, ελάχιστοι - και ως επί το πλείστον ήταν στελέχη που είναι 3 άτομα μαξ σε κάθε γραφείο και πηγαινοέρχονται στη δουλειά με το ΙΧ τους.

Μια γενικότερη παρατήρηση.
Όσοι ανακατεύονται με τα άκρα ή τα πίτουρα, τους τρώνε οι κότες ή το μεγαλύτερο άκρο.
Όταν βλέπουμε ποιοι συμφωνούν με ποιούς...
Εσύ κάτι βλέπεις που δεν βλέπω εγώ :hmm:
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ο λόγος είναι ότι τα παιδιά δεν πεθαίνουν.


Το διάβασες αυτό που μου πόσταρες; Είδες τι λέει;

Υπενθυμίζεται ότι το μέτρο της υποχρεωτικής τηλεργασίας, όπως εξαρχής έχει θεσμοθετηθεί από το υπουργείο Εργασίας, έχει παραταθεί μέχρι τις 31 Μαρτίου 2021 και προβλέπει ότι η υποχρεωτική τηλεργασία θα είναι σε ποσοστό 50% επί του συνολικού αριθμού των εργαζομένων που μπορούν να εργαστούν εξ αποστάσεως.

50% (ή 60% δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας) επί του αριθμού των εργαζομένων που μπορούν να εργαστούν. Αυτοί που δεν μπορούν να εργαστούν δεν υποχρεώνονται σε τηλεργασία, το αντίθετο θα ήταν παράλογο.

Μήπως ξέρεις πόσοι εργάστηκαν εξ αποστάσεως τελικά; Γιατί αν κρίνω από τους γνωστούς μου, ελάχιστοι - και ως επί το πλείστον ήταν στελέχη που είναι 3 άτομα μαξ σε κάθε γραφείο και πηγαινοέρχονται στη δουλειά με το ΙΧ τους.


Εσύ κάτι βλέπεις που δεν βλέπω εγώ :hmm:
Ξέρω αρκετούς που ήταν σε τηλεργασία. Όχι μόνιμα αλλά εναλλάξ μια εβδομάδα γραφείο μια σπίτι ή κάτι αντίστοιχο.
Τώρα πάντα εξαρτάται και την ειδικότητα κλπ.
Αλλά ένας εργοδότης πρέπει να μπορεί να δικαιολογήσει το γιατί κάποιοι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να εργαστούν με τηλεργασία αν έρθει έλεγχος.

Και ξαναλέω το πρόβλημα δεν είναι στις μικρές επιχειρήσεις που εκεί ποιος θα ελέγξει αλλά έτσι κι αλλιώς είναι λίγα άτομα. Οι μεγάλες το τηρούν.
Σε μια αλυσίδα για παράδειγμα οι πωλητές και οι ταμίες προφανώς δεν μπορούν να βγουν σε τηλεργασία.
Οι εργαζόμενοι στο λογιστήριο όμως μπορούν.

Είναι ένα μέτρο που λίγο πολύ, εξαρτάται και από το ποσοστό, μειώνει και τον συνωστισμό στα γραφεία και τον συνωστισμό στα ΜΜΜ.

Για αυτό συζητιέται κιόλας και θεωρώ αν ανακοινώσουν νέα μέτρα αυτή την εβδομάδα το πιθανότερο είναι να βρίσκεται μέσα σε αυτά.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αλλά ένας εργοδότης πρέπει να μπορεί να δικαιολογήσει το γιατί κάποιοι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να εργαστούν με τηλεργασία αν έρθει έλεγχος.
Δεν έχουν υπολογιστή / εκτυπωτή / ό,τι άλλο χρειάζονται στο σπίτι. Η πιο εύκολη και ίσως η πιο αληθινή δικαιολογία.

Προσπαθώ να σου πω ότι αν κάτι το σκέφτηκες εσύ αλλά δεν το κάνει η κυβέρνηση, μάλλον υπάρχει λόγος. Δεν είναι ότι εσύ είσαι πιο έξυπνος κι αυτοί χαζοί.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Φαίνεται πως δεν εχεις φίλους στην Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουκρανία, Ρωσία για να σου πουν τι έγινε ήδη εκεί πέρα...
@Nick234 Θες να μας πεις, φίλε μου;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Στην Ρουμανία ξέρω ότι έκαναν ΛΟΚ για μειώσουν την διασπορά (παρόλο που δεν διαφημιστικέ στο στέκι)

Στην Ρωσία ξέρω ότι οι ανεμβολιαστοι ίσως δεν θα μπορέσουν να αγοράσουν αλκοόλ

Εσύ μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται στην Δανία
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Οπως είπε και ο Νικ στη Ρουμανία υπάρχει lockdown. Στις 9 τα μαγαζιά κλείνουν και στις 10 απαγορεύεται η έξοδος αν δεν υπάρχει λόγος.

Αυτο που μπορώ να πω είναι ότι παρότι που τα κρούσματα έχουν πέσει από 20.000 στα 3.000 αρκετός κόσμος μέχρι και οι νέοι έχουν μια αρνητική στάση προς τα εμβόλια και γενικά με την πανδημία. Είναι σαν να μην ενδιαφέρονται. Κανένας δεν φοράει μάσκα, λίγοι προσέχουν, στα μαγαζιά δέχονται αρκετούς παράνομα ανεμβολιαστους όπως και στα mall. Τις προαλλες όταν ερχόμουν ένας έβηχε κοντά μου δυνατά και δεν ενδιαφερόταν καθόλου για το κόσμο γύρω του. Αυτο συμβαίνει σε ολες τις χώρες τις ανατολικής Ευρώπης.

Ελπίζω να σας κάλυψα *goes back to studying embryology*
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Δεν έχουν υπολογιστή / εκτυπωτή / ό,τι άλλο χρειάζονται στο σπίτι. Η πιο εύκολη και ίσως η πιο αληθινή δικαιολογία.

Προσπαθώ να σου πω ότι αν κάτι το σκέφτηκες εσύ αλλά δεν το κάνει η κυβέρνηση, μάλλον υπάρχει λόγος. Δεν είναι ότι εσύ είσαι πιο έξυπνος κι αυτοί χαζοί.
Μόνο που ο λόγος πρέπει να οφείλεται στην φύση της εργασίας του όχι στο ότι δεν έχουν υπολογιστή ούτε ότι έχουν φασαρία σπίτι.
Αν ο εργαζόμενος χρειάζεται πχ υπολογιστή για να κάνει την δουλειά του είναι υποχρέωση του εργοδότη να τον παρέχει είτε δουλεύει από το γραφείο είτε από το σπίτι.
Αυτό συμπεριλήφθηκε ρητά και στον νέο εργαστικό νόμο το καλοκαίρι που μπορείς να δεις εδώ
Και συγκεκριμένα για να μην ψάχνεις:
Προβλέπεται επίσης ότι στο πλαίσιο της τηλεργασίας:
•Ο εργοδότης αναλαμβάνει το κόστος του εξοπλισμού, της συντήρησης και των τηλεπικοινωνιών.
•Απαγορεύεται η χρήση της κάμερας για τον έλεγχο της απόδοσης του τηλεργαζομένου. Απαγορεύεται κάθε δυσμενής διάκριση σε βάρος τηλεργαζομένου, επειδή άσκησε το δικαίωμα αποσύνδεσης.
•Ο εργοδότης είναι υπεύθυνος για την προστασία της υγείας και της επαγγελματικής ασφάλειας του τηλεργαζομένου.
•Οι τηλεργαζόμενοι έχουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τους εργαζομένους εντός των εγκαταστάσεων της επιχείρησης.
•Η Επιθεώρηση Εργασίας έχει δικαίωμα πρόσβασης στα δεδομένα της επικοινωνίας της επιχείρησης και του τηλεργαζομένου για τον έλεγχο τήρησης του ωραρίου εργασίας.

Δεν σκέφτομαι κάτι που δεν σκέφτηκε η κυβέρνηση.
Το σκέφτηκε και το εφάρμοσε στα 2 προηγούμενα lockdown και πέραν αυτού αφού μέχρι και τον φετινό Ιούλιο ηταν υποχρεωτική η τηλεργασία στο 20%
Ε και όπως το εφάρμοσε φαίνεται να είναι θέμα χρόνου να το ξαναεφαρμόσει σε ποσοστό 40-50% αυτή τη φορά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Πάνω από 1250 νεκροί κυριακάτικα στην Ρωσία. Δηλαδή αν δεν είχανε λοκντάουν πόσους θα είχανε;
1637515060645.png
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Κλειστά σχολεία -> άδειες ειδικού σκοπού και τα τοιαύτα για τα οποία ούτε οι εργοδότες, ούτε η πολιτεία, ούτε και κάποιοι εργαζόμενοι ψήνονται.
Κι απ' την άλλη ανοιχτά σχολεία με κατά τα άλλα λοκντάουν όπως έγινε λίγο την περασμένη σεζόν κανένα νόημα δεν έχει.

Αν είναι να κλείσουν σχολεία we might as well lock the whole thing down again.
Τη σημασία των ανοιχτών σχολείων την καταλάβαμε από τον περασμένο χειμώνα, είναι αναγκαίο να είναι ανοιχτά, και για να μπαίνει σε μια σειρά και κυρίως να κοινωνικόποιείται το παιδί, και για να βολεύεται ο γονιός.
Γι' αυτό και θα πρέπει οποία μετρά έχουν αποφασιστεί να τηρούνται, και φυσικά θα έπρεπε να έχουν γίνει κι άλλα με μικρότερες αίθουσες ή whatever, αλλά ξέρουμε, λΕφΤοΔΕντρο.

Για τις μάσκες δεν ξέρω τι σκατα παίζει και πόσο εφαρμόζονται αλλά το self test προσωπικά δε το λαμβάνω καν υπόψιν. Παίζει οι μισοί γονείς απλά να το δηλώνουν και να μη το κάνουν κι εξ' αυτών παίζει οι μισοί να το κάνουν λάθος.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ορισμένοι ανθρωπιστές και πανεπιστήμονες εδώ μέσα γιατί δεν περνάτε από το γραφείο του Πλευρη μπας και χωθειτε για μια θεσούλα στην νέα επιτροπή και τα λέτε εδώ; Θα τα βρείτε και θα έχετε αποδοχή! Χαραμιζεστε εδώ μέσα με εμάς τους ψεκ κλπ
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και πού τους τα λες νομίζεις ότι θα καταλάβουν;Τα άτομα μιλάμε παίζει να κάθονται όλη μέρα σπίτι αλλά επειδή είναι και μνησίκακα όπως λες,θέλουν και οι υπόλοιποι να ζούμε όπως αυτοί γουστάρουν.Λες και το λοκνταουν θα φέρει ξαφνικά τη λύση,αφού κανένας δε θα το τηρήσει,ο κόσμος βα-ρε-θη-κε.
Από εκεί και πέρα,τι να πεις,η άλλη λέει οτι ο άλλος παθαίνει κατάθλιψη λόγω της μάσκας....Χαχαχαχα άιντε χάιντε.Ο κόσμος παθαίνει κατάθλιψη γιατί πρώτον δεν έχει δουλειά,δεν έχει που να πάει τα παιδιά του,δεν ξέρει τι μέλλον θα έχουν τα παιδιά του,νιώθει φυλακισμένος στο ίδιο του το σπίτι,έχει μια τηλεόραση να τον τρομάζει 24/7 (αυτό το πράγμα με τη τρομολαγνεία μόνο εδώ έτσι,σε καμία άλλη χώρα δεν τους πρήζουν με τον ιό στις ειδήσεις όλη τη μέρα),δεν έχει κοινωνική ζωή κτλ κτλ κτλ.Αλλά ξέρεις αυτό φυσικά και δε τους νοιάζει.Σιγά μη τους ένοιαζε δηλαδή.
Γενικά είναι άλλου επιπέδου σκατοψυχιά να ειρωνεύεται κανείς τα ψυχολογικά προβλήματα που έχει φέρει όλη αυτή η κατάσταση ειδικά μέσα στην καραντίνα όπου η χρήση ψυχοφαρμάκων/ναρκωτικών και ενδοοικογενειακή βία εκτινάχθηκαν. Και φυσικά όλα αυτά κάποιες φορές είναι αποτέλεσμα οικονομικών προβλημάτων όταν όλα είναι κλειστά. Λογική δεν χαλάει το εισόδημα μου -> δεν θα έβγαινα από το σπίτι έτσι και αλλιώς -> πρέπει να κάνουμε λοκντάουν και όποιοι δεν μπορείτε είστε "αδύναμοι".

φιόνα φιονούλα τατιάνα, ναι ταιριάζει
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
35.000 διαδηλωτές και δεν είναι για lockdown.
Είναι για μέτρα που εμείς ήδη έχουμε...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top