• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Σχεδόν ένας χρόνος από τους πρώτους εμβολιασμούς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Πρώτον, η έρευνα είναι από πριν μισό χρόνο - outdated.

Δεύτερον, απ'οσο διαβασα, αν διαβασα καλα, μιλαει για το κατα ποσο εχεις αντισωματα. Το ότι μπορει να εχει αντισωματα μετα απο 1 χρονο, ναι θα εχεις, οπως και κυτταρικη ανοσια, αλλά το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι ικανα να αποτρεψουν τον ιο. Δηλαδη αυτα τα αντισωματα ειναι ιδιας αποτελεσματικοτητας με τα αντιστοιχα εντος τριμηνου ή εξαμηνου; Σαφως οχι.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Lancelot ντροπη ρε συ που υποτιμας τον τσιοδρα...... ο οποιος εκανε μελετη μαζι με μαγιο και την επιτροπη οτι ο τουρισμος δεν ευνοει την διασπορα του ιου :P


1638569353431.png




Αληθεια ,θελω να τους ρωτησω πως η ομικρον ηρθε στην ελλαδα .....αφου λενε οτι ο τουρισμος δεν κανει κατι τετοιο

ΥΓ1:Παντως οι επιτροπες απ την αγγλια και ενα καρο αλλες χωρες εχουν βαλει τον τουρισμο ως παραγοντα διαδοσης του ιου (και το πιο λογικο:P)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ελα εστειλες το μειλ στην φαιζερ ? :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Πρώτον, η έρευνα είναι από πριν μισό χρόνο - outdated.

Δεύτερον, απ'οσο διαβασα, αν διαβασα καλα, μιλαει για το κατα ποσο εχεις αντισωματα. Το ότι μπορει να εχει αντισωματα μετα απο 1 χρονο, ναι θα εχεις, οπως και κυτταρικη ανοσια, αλλά το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι ικανα να αποτρεψουν τον ιο. Δηλαδη αυτα τα αντισωματα ειναι ιδιας αποτελεσματικοτητας με τα αντιστοιχα εντος τριμηνου ή εξαμηνου; Σαφως οχι.
Επομένως μου επιβεβαιώνεις τον επαναλαμβανόμενο τριμηνιαίο εμβολιασμό για όλους τους πολίτες;
Εφόσον γνωρίζουμε την αποτελεσματικότητα των εμβολίων.

Πως κρίνεις την χρήση των μη πρωτεινικων εμβολίων στους ηλικιωμένους, γνωριζωντας ότι οι τελευταίοι δεν παράγουν αυτήν την πρωτεΐνη και οποιαδήποτε άλλη ή δυσκολεύονται λόγω ηλικίας;

Τέλος πως κρίνεται το εμβολιαστικο πρόγραμμα της Αλβανίας μαζί με την πρωτοβάθμια φροντίδα;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Σχετικά με την διάρκεια ανοσίας εμβολίων καταλαβαίνετε ότι οι κατά περιόδους μελέτες που υπάρχουν γίνονταν με βάση τα στελέχη που ήταν γνωστά τότε;

Πως θα μπορούσε να προβλέψει μελέτη πόσο μεταδοτικό θα ήταν ένα τυχόν νέο στέλεχος και πότε θα εμφανιζόταν;

Ο ένας χρόνος ανοσία είχε προβλεφθεί για το αρχικό στέλεχος, πιθανώς να ίσχυε.
Η Δ τον έριξε στο 6μηνο.
Η Ο ίσως τον ρίξει στο τρίμηνο.
Μια άλλη μετάλλαξη θα μπορούσε να τον ρίξει στο 0 δηλαδή να μην την πιάνουν καθόλου.
Ένα νέο εμβόλιο προσαρμοσμένο στην Δ και την Ο(μην ξεχνάμε ότι ακόμα έχουμε εμβόλια που φτιάχτηκαν για το αρχικό στέλεχος) μπορεί να επαναφέρει τον χρόνο ανοσίας καπου ανάμεσα στους 6 και 12 μήνες.
Και αυτός πρέπει να είναι ο στόχος, ετήσιος εμβολιασμός όπως με την γρίπη.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σχετικά με την διάρκεια ανοσίας εμβολίων καταλαβαίνετε ότι οι κατά περιόδους μελέτες που υπάρχουν γίνονταν με βάση τα στελέχη που ήταν γνωστά τότε;
Εδώ δε καταλαβαίνουμε πως δουλεύουν τα εμβόλια, πόσο μάλλον πως μετριέται η ανοσολογική απόκριση, τις μελέτες και τα στελέχη θα καταλάβουμε;
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
@Πουπουλίνα αν θες να πεις, έκανες - θα κάνεις τρίτη δόση;
Λέω να την κάνω τον Δεκέμβρη να είμαι πιο προστατευμένη τις γιορτές που όλο και κάποιους θα δούμε.
Τί λέτε;
Kαλημερα χιμελα μου.Κοιτα,..ειχα βρει ΠΡΙΝ την μεταλλαξη Ο και ειχα κλεισει ραντεβου ακριβως στους 6 μηνες.10 ιουνιου ειχα κανει την 2η δοση,βρηκα 10 δεκεμβριου,ακριβως 6 μηνες μετα την 3η! Ειναι την επομενη παρασκευη.

Το θεμα ειναι οτι θα προτιμουσα να δω τι θα πουν οι ειδικοι σε 15 μερες που λενε θα ξερουν αν πιανουν τα εμβολια την Ο τουλαχιστον σε βαρια νοσηση και σε τι ποσοστο.Και αυτο..διοτι αν δεν πιανουν ή πιανουν σε πολυ μικρο βαθμο..δεν θα ηθελα να κανω 3η δοση στο παλιο,αλλα να κανω τα καινουργια εμβολια που θα πιανιυν την Ο.
Το θεμα ειναι οτι μεχρι την αλλη παρασκευη δεν θα εχουν πει στα σιγουρια και αν δεν παω...επειδη πλακωνει κοσμος δεν ξερω ποτε θα βρω.Ειμαι σε διλλημα.
Θα κανω σιγουρα εμβολιο...αλλα δεν ξερω αν συμφερει το επαναλληπτικο ή το καινουργιο αν βγαλουν.
Γμτ αν το ηξερα τοτε που εκλεισα το ραβτεβου θα το εκλεινα μια βδομαδα αργοτερα. :/:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οκ ρώτησα και σε φαρμακεία να το επιβεβαιώσω! Απλά επειδή ακούγεται ότι το εμβόλιο της τρίτης δόσης είναι δυνατόν να προκαλέσει μυοκαρδίτιδα σε άτομα μικρής ηλικίας θα ήθελα να το καθυστερήσω λίγο μέχρι να δω τι συμβαίνει για ένα μικρό διάστημα πριν το κάνω.
Δεν εχω ακουσει για 3η δοση.Ειδα ομως ερευνα που ελεγε για της μοντερνα οτι προκαλουν πιο πολλες μυοκμαρδτιδες και ειπαν καπου να μην διδετε,νομιζω απο καποια ηλικια και κατω..δεν θυμαμαι ακριβως.
Κοιτα εφοσον εισαι μικρη..εγω στη θεση σου δεν θα εκανα...ειδικα αν δεν περναγαν 6 μηνες/Με τιποτα.Αν δεν εισαι στους 6 μηνες περιμενε να δεις τι θα γινει με την Ο ,μπορει να βγαλουν καινουργια που να την πιανουν οποτε αν εξαπλωβθει και ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ,διοτο ακομα δεν το ξερουμε αυτο/.κανεις εκεινο.ΟΧΙ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΕ ΕΣΥ. :hug:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πως θα μπορούσε να προβλέψει μελέτη πόσο μεταδοτικό θα ήταν ένα τυχόν νέο στέλεχος και πότε θα εμφανιζόταν
Θέμα χρόνου είναι και το ξέρουμε όλοι .Όσοι υπάρχει διασπορά δημιουργούνται συνεχώς μεταλλάξεις

Updated που λέει και ένας φίλος μου

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά, ψάχνετε έρευνες και τις ποστάρετε να τις διαβάσουμε και να τις αξιολογήσουμε, με ποια ειδικότητα και ποια γνώση?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά, ψάχνετε έρευνες και τις ποστάρετε να τις διαβάσουμε και να τις αξιολογήσουμε, με ποια ειδικότητα και ποια γνώση?
Ας τοτε αυτό .Ξέρεις τι περιμένω τώρα .Να δω ενα σχόλιο σε αυτό το ποστ .Τι γνώμη έχεις για αυτό ?Εμένα προσωπικά μου άρεσε και συμφωνώ έτσι όπως το πάμε σαν ανθρωπότητα (όχι μόνο σε θέμα πανδημίας ,αλλά γενικά )


Μια όλο αυτό δεν είναι θέμα άρνησης της ιατρικής .Αλλά έτσι όπως ζούμε μας έφτασαν εδώ . Πιστεύεις θα πρέπει να αλλάξουμε έτσι όπως ζούμε στην δύση ?
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ας τοτε αυτό .Ξέρεις τι περιμένω τώρα .Να δω ενα σχόλιο σε αυτό το ποστ .Τι γνώμη έχεις για αυτό ?Εμένα προσωπικά μου άρεσε και συμφωνώ έτσι όπως το πάμε σαν ανθρωπότητα (όχι μόνο σε θέμα πανδημίας ,αλλά γενικά )
Αν ρωτάς εμένα, δεν είχα τέτοιες ανησυχίες ούτε όταν ήμουν 20 χρονών, ούτε τώρα.

Εδώ και πάνω από 20 χρόνια παίρνω κάθε πρωί ένα χάπι για να μην καταρρεύσει όχι μόνο το ανοσοποιητικό μου αλλά γενικότερα όλο μου το σώμα. Τα τελευταία 10 χρόνια παίρνω και δεύτερο χάπι το μεσημέρι.

Μια χαρά ζω, έκανα και οικογένεια.

Και αν χρειαστεί να κάνω κάθε 3 μήνες ένα εμβόλιο για να συνεχίσω να ζω, αυτή η προοπτική δεν με απασχολεί καθόλου. Χαίρομαι που γενήθηκα σε μια εποχή που η επιστήμη έχει αυτές τις δυνατότητες.

Ο Βασιλείου παίζει να το έχει λίγο χαμένο. Αν σκεφτόμουν σαν τον Βασιλείου, θα ανησυχούσα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Δεν πιστεύω οτι θα προλάβουν να βγάλουν σε ένα μήνα κιόλας εμβόλιο που να πιάνει και την όμικρον.. Εδώ πριν λίγες μέρες βρήκαν τους πρωτους ασθενείς. Πότε θα τους μελετήσουν, θα βρουν τί αλλάζει, θα το βρουν στο εργαστήριο και θα παράξουν δόσεις; Και ΑΝ θα μας τις στείλουν εμάς γρήγορα. Και τα παλιά εμβόλια θα τα πετάξουν; Εγώ νομίζω οτι όπως και να έχει πάλι το παλιό θα μας δώσουν.

Χτες το βράδυ στο εμβολιαστικό στο Μαρούσι είχε, λίγα αλλά είχε, πρώτο ραντεβού ακόμα και αύριο 5/12.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν ρωτάς εμένα, δεν είχα τέτοιες ανησυχίες ούτε όταν ήμουν 20 χρονών, ούτε τώρα.

Εδώ και πάνω από 20 χρόνια παίρνω κάθε πρωί ένα χάπι για να μην καταρρεύσει όχι μόνο το ανοσοποιητικό μου αλλά γενικότερα όλο μου το σώμα. Τα τελευταία 10 χρόνια παίρνω και δεύτερο χάπι το μεσημέρι.

Μια χαρά ζω, έκανα και οικογένεια.

Και αν χρειαστεί να κάνω κάθε 3 μήνες ένα εμβόλιο για να συνεχίσω να ζω, αυτή η προοπτική δεν με απασχολεί καθόλου. Χαίρομαι που γενήθηκα σε μια εποχή που η επιστήμη έχει αυτές τις δυνατότητες.

Ο Βασιλείου παίζει να το έχει λίγο χαμένο. Αν σκεφτόμουν σαν τον Βασιλείου, θα ανησυχούσα.
Μάλλον δεν κατάλαβες το ποστ

Εγώ προσωπικά θα μου άρεσε να ζω σε ένα πλανήτη που ο άνθρωπος δεν θα γ@@@ το σύστημα για να περνάει καλά.

ΥΓ: Μετά νοιαζόμαστε για την πανδημία ,κλιματική αλλαγή ,υγεία μας κλπ .....αυτό και αν είναι υποκριτικό στον άνθρωπο( δεν πηγαίνει σε εσένα αλλά γενικά το λέω )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν πιστεύω οτι θα προλάβουν να βγάλουν σε ένα μήνα κιόλας εμβόλιο που να πιάνει και την όμικρον.. Εδώ πριν λίγες μέρες βρήκαν τους πρωτους ασθενείς. Πότε θα τους μελετήσουν, θα βρουν τί αλλάζει, θα το βρουν στο εργαστήριο και θα παράξουν δόσεις;


η Pfizer και η Moderna είπαν ότι σε 100 μέρες μπορούν να έχουν νέες εκδοχές των εμβολίων τους για σημαντικές νέες μεταλλάξεις που ξεφεύγουν από τα υπάρχοντα εμβόλια. Βάλε και 100 μέρες για πλήρες rollout. Συν 100 μέρες για να εμβολιαστεί το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού με τις νέες εκδοχές.
Μείον 10% γιατί είναι οι καταπληκτικότερες εταιρίες και είμαστε οι καταπληκτικότεροι κάτοικοι του πλανήτη και τα κάνουμε όλα καταπληκτικά γρήγορα, 270 μέρες στο νερό.
Ήτοι, 9 μήνες όχι από τον εντοπισμό της όποιας μεταλλαγμένης εκδοχής που ξεπερνά τα εμβόλια, αλλά από την απόφαση να γίνει update τους.


Πες του ιού στο διάστημα αυτό να κάτσει στ' αυγά του και να μην κάνει καμμιά πλάκα να μεταλλαχθεί πάλι και χρειαζόμαστε νέα εμβόλια.

Η σημασία των μέτρων για να μειώσουμε την διασπορά του ιού :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top