• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γιατί δεν μου το έκαναν κατευθίαν μοριακό τότε? Πρέπει να πάω πάλί εκεί για να κάνω μοριακό?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Γιατί δεν μου το έκαναν κατευθίαν μοριακό τότε? Πρέπει να πάω πάλί εκεί για να κάνω μοριακό?
Τα συνεργεία του ΕΟΔΥ κάνουν μόνο ράπιντ. Μοριακό θα κάνεις σε διαγνωστικό κέντρο τύπου Βιοϊατρική. Πάρε ένα τηλ το πρωί και ρώτα αυτές τις ερωτήσεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Παραλλαγή Ομικρον - Πότε θα μπορούσε να τελειώσει η πανδημία; Ο Μόσιαλος απαντά | in.gr

Με βάση τις ανακοινώσεις της Pfizer, με τρεις δόσεις φαίνεται να εξουδετερώνεται η Όμικρον. Τα στοιχεία αυτά όμως πρέπει να επιβεβαιωθούν και με κλινικά δεδομένα, τόνισε ο καθηγητής.

 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορώ να ρωτήσω κάτι? Βγήκα θετικός στον κοβιντ σε ράπιντ τεστ από τον ΕΟΔΥ. Απλώς χρειάζομαι το χαρτί της νόσησης αλλά δεν μπορώ να το πάρω. Απο το gov.gr λέει είναι μόνο για μοριακό τεστ...... Γνωρίζετε κάτι παραπάνω? Είναι δυνατόν αφού φαίνεται στο σύστημα υγείας να πρέπει να ξαναβγώ ενώ έχω ήδη κοβιντ και να κάνω και άλλο τεστ? Υπάρχει κάποια λογική σε αυτό.

*Θέλω τη βεβαιώση ότι είμαι θετικός γιατί την χρειάζομαι στην σχολή μου. Γράφουμε πρόοδο και μόνο έτσι μπορεί να δικαιολογηθεί η απουσία μου.

Σύμφωνα με τα παρακάτω μάλλον μπορείς να την εκδώσεις.Δες τη δεύτερη κουκίδα (είναι από την πλατφόρμα του gov.gr) :
  • νοσήσει και έχει καταχωριστεί το θετικό αποτέλεσμα του ελέγχου από την Μονάδα Υγείας/ Διαγνωστικό Κέντρο/ Εργαστήριο /Κλιμάκιο στο οποίο έχετε διενεργήσει τον έλεγχο. Από τις 2 Δεκεμβρίου 2021 το πιστοποιητικό εκδίδεται αποκλειστικά ύστερα από διαγνωστικό έλεγχο PCR.
  • υποβληθεί σε διαγνωστικό έλεγχο (τελευταίο χρονικά εντός 30 ημερών) Rapid ή PCR και έχει καταχωριστεί το αρνητικό αποτέλεσμα από την Μονάδα Υγείας/ Διαγνωστικό Κέντρο/ Εργαστήριο/ Κλιμάκιο στο οποίο έχετε διενεργήσει τον έλεγχο.
Όχι, τελικά. Είναι για αρνητικό αποτέλεσμα. Sorry, είχες δίκιο...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

1011

Νεοφερμένος

Ο 1011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εμβολιαστηκα και με τις 3 δοσεις.

Στο γραφειο την Παρασκευη βγηκε θετικη μια κοπελα που ηταν εμβολιασμενη με 2 δοσεις ειχε ομως περασει αρκετο διαστημα απο την 2η δοση.

Την Δευτερα βγηκε θετικο ολο το γραφειο (ολοι ανεμβολιαστοι, και δεν ειχαν τοση επαφη μαζι της οσο εγω) και εγω μετα απο εξεταση την Δευτερα μου ειπαν πως ειμαι αρνητικος αλλα με λιγο ιικο φορτιο γιαυτο εκανα επανεξεταση ξανα σημερα οπου και βγηκε αρνητικο και ουτε ιχνος απο τον ιο. Να σημειωθει πως ολοι τους εχουν μετρια/ βαρια συμπτωματολογια.
Τα συμπερασματα δικα σας :hi:
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Εκεί γύρω στη μασχάλη είχα κι εγώ θεματάκι (μια ενόχληση λες κι ήμουνα πιασμένος τύπου, όχι τίποτα τρελό) για κάνα τριήμερο, πρήξιμο δεν αντελήφθην.
Τρίτη πάντως το κόβω να κάνω στο 5μισαμηνο κι ελπίζω να μου τα σκάσει λιγότερο απ' τη δεύτερη.
Άμα καταφέρουμε και συναντηθούμε μέχρι τότε με την κορώνα άντε γμσ δλδ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
H Γερμανία γιατί τα πάει τόσο άσχημα; 568 νεκροί σε μια μέρα δεν είναι καθόλου λίγοι.
Της Ρουμανίας το λοκντάουν φαίνεται να απέδωσε πολύ περισσότερο από αυτό της Ρωσίας.
1638998067812.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Αισθάνεται συμπάθεια για τις Ελληνίδες φοιτήτριες...

View attachment 89347

Είναι Ελληνίδες; :book: Κλάμα...

Τί συμπτώματα έχεις;

Στην πρώτη και δεύτερη δόση είχα μια ενόχληση στο χέρι μου. Η πρώτη δόση ξεκίνησε με άβολη ενόχληση σε όλο το μπράτσο μου, με αίσθηση διαχειρίσιμου πόνου στους μύες. Η δεύτερη δόση είχε μια παρόμοια αίσθηση με το σημείο του εμβολιασμού να είναι ζεστό. Αυτή η ενόχληση διήρκησε 2-3 μέρες και δεν με εμπόδισε καθόλου από τις ημερήσιες δραστηριότητές μου. Φυσικά κοιμήθηκα και γενικά αφιέρωσα χρόνο ξεκούρασης για το χέρι μου. Θυμάμαι μόνο ότι μετά τη δεύτερη δόση είχα έναν έντονο πονοκέφαλο σε όλο το κεφάλι μου όλο το βράδυ και με μια ασπιρίνη συνήλθα την επόμενη μέρα. Συνήθως όταν έχω ημικρανίες είναι τμηματικές. Αυτή τη φορά είχα ημικρανία σε όλο το κεφάλι μου. Αλλά ευτυχώς δεν ήταν κάτι ύποπτο.

Σήμερα νιώθω μια ενόχληση αλλά είναι πιο τοπική μόνο στο μπράτσο μου και η διάθεσή μου είναι όπως πάντα: αναμένω κράξιμο από τις Ελληνίδες φοιτήτριες του Δία.


:giveup:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η προστασία από το να κολλήσεις και από την απλή νόσηση κρατάει σχετικά λίγο
Δεν νομίζω πως υπάρχει προστασία από το να κολλήσεις. Ούτε για λίγο, ούτε για πολύ. Ίσως από το να εκδηλώσεις (έντονα) συμπτώματα μόνο, αλλά προστασία από το να κολλήσεις, όχι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

Κρίμα αλλά την ευθύνη την έχει η πολιτεία για το πως διαχειρίστηκε επικοινωνιακά το όλο θέμα της πανδημίας. Υπάρχουν πολλά και κακά παπαγαλάκια που μπερδεύουν τον κόσμο και η πανδημία έχει καταντήσει θέμα για επιθεώρηση. Ήδη από την πρώτη φάση έβγαλαν και τραγούδι διακωμμωδόντας τον εγκλεισμό. Έβγαλαν και ηθοποιούς να μας λένε να καθήσουν μέσα οι γέροι. Μια φάση σουρεαλιστική για μια υποτειθέμενη σκληρή πανδημία ιού. Στη χολέρα υπήρχε η ίδια συμπεριφορά ή εκεί έκαιγαν σωρούς από νεκρούς λόγω της πανούκλας;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Κρίμα αλλά την ευθύνη την έχει η πολιτεία για το πως διαχειρίστηκε επικοινωνιακά το όλο θέμα της πανδημίας. Υπάρχουν πολλά και κακά παπαγαλάκια που μπερδεύουν τον κόσμο και η πανδημία έχει καταντήσει θέμα για επιθεώρηση. Ήδη από την πρώτη φάση έβγαλαν και τραγούδι διακωμμωδόντας τον εγκλεισμό. Έβγαλαν και ηθοποιούς να μας λένε να καθήσουν μέσα οι γέροι. Μια φάση σουρεαλιστική για μια υποτειθέμενη σκληρή πανδημία ιού. Στη χολέρα υπήρχε η ίδια συμπεριφορά ή εκεί έκαιγαν σωρούς από νεκρούς λόγω της πανούκλας;
Άμα ο ιερέας είναι ψεκας, τι να σου κάνει η πολιτεία. Και δυστυχώς στον χώρο της εκκλησίας έχει πολλούς ψέκες. Μπορεί να νοσήσουν όλοι αλλά θα μείνουν αρκετοί να συνεχίζουν τις ψεκιές τους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Άμα ο ιερέας είναι ψεκας, τι να σου κάνει η πολιτεία. Και δυστυχώς στον χώρο της εκκλησίας έχει πολλούς ψέκες. Μπορεί να νοσήσουν όλοι αλλά θα μείνουν αρκετοί να συνεχίζουν τις ψεκιές τους.

Έπρεπε η πολιτεία από την πρώτη μέρα να κάνει γενική μάζωξη όλων των φορέων, και της εκκλησίας και να πει ωμά: ή μέτρα ή τα ραδίκια ανάποδα. Με δημοκρατικές διαδικασίες πειθούς και εκπομπές εισαγγελάτου δεν καταπολεμάς ιώσεις. Προσωπικά χέστηκα αν θα πρέπει να μάθουμε πόσες μάσκες θα φοράμε, αν θα φοράμε, γιατί και πως. Το αποτέλεσμα. Πώς καταπολεμάμε χθες την πανδημία. Μέτρο 1: μαζική απολύμανση χώρων υγείας και μαζικών συναθροίσεων. Έγινε κάτι τέτοιο;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Έπρεπε η πολιτεία από την πρώτη μέρα να κάνει γενική μάζωξη όλων των φορέων, και της εκκλησίας και να πει ωμά: ή μέτρα ή τα ραδίκια ανάποδα.
Προφανώς ενημερώθηκαν όπως ενημερώθηκαν και οι ίδιοι οι ιερείς από ανώτερα εκκλησιαστικά κλιμάκια. Δεν τους πίστεψαν μάλλον τόσο πολύ και έπαιξαν με τις πιθανότητες και με την ζωή τους. Ο ιός αποδείχτηκε εξυπνότερος από όλους αυτούς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Προφανώς ενημερώθηκαν όπως ενημερώθηκαν και οι ίδιοι οι ιερείς από ανώτερα εκκλησιαστικά κλιμάκια. Δεν τους πίστεψαν μάλλον τόσο πολύ και έπαιξαν με τις πιθανότητες και με την ζωή τους.

Άρα πάμε παρακάτω. Η ειδησεογραφία αναλλώνεται να μας πει ότι τώρα παθαίνει κόσμος που δεν εμβολιάστηκε με δική του ευθύνη αλλά δεν μας λέει πως υγειονομικά καταπολεμάμε την πανδημία. :hmm:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Όσοι δεν κατάλαβαν ακόμα πως το εμβόλιο είναι το σημαντικότερο, κάθονται και χαζεύουν τις πιο εμβολιασμενες χώρες που έχουν και τα λιγότερα προβλήματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Ο αριθμός των ανεμβολιαστων που μπαίνουν στην εντατική αυξήθηκε κατά 32% ενώ αντίθετα μειώθηκε κατά 33% αυτός των εμβολιασμενων που πλέον έχουν ελάχιστα προβλήματα.
Και όλα αυτά σε μια χώρα με υψηλότατο ποσοστό εμβολιασμενων.
Κι όλα αυτά μέσα σε δύο μόλις εβδομάδες.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άρα πάμε παρακάτω. Η ειδησεογραφία αναλλώνεται να μας πει ότι τώρα παθαίνει κόσμος που δεν εμβολιάστηκε με δική του ευθύνη αλλά δεν μας λέει πως υγειονομικά καταπολεμάμε την πανδημία. :hmm:
Τι δεν είναι γνωστό;

α) Εμβολιασμός τουλάχιστον 80% του πληθυσμού και ιδανικά στους άνω των 60 να ήταν 100%.

β) Μέτρα υγείας και social distancing, δηλαδή μάσκες, πλύσιμο χεριών, αντισηπτικά, και όχι μεγάλα κορωνοπάρτι

γ) Lockdown

Έτσι μειώνονται τα κρούσματα και η διασπορά, και ανοίγουν οι χώρες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Έχεις κάποια πηγή ή το λες εμπειρικά; Γιατί κι εγώ έχω τέτοιες πληροφορίες και αναρωτιέμαι γιατί δεν το λένε. Το έχεις δει κάπου επίσημα γραμμένο στα συμπτώματα; Θα με βοηθούσες..
Αυτα που εγαρψα ειναι εμπειρικα αλλα ναι..ειχα δει και στο νετ δημοσιευματα που ελεγαν οτι η 3η δοση εχει περισσοτερες λεμφαδενοπαθειςες,κατσε να γκουγκλαρω μπας και βρω κατι αναλογο.

Εγω το ειχα δει στο σαιτ του χατζηνικλαου...τωρα το βρηκα εδω

εδω λεει για λεμφαδενοπαθειες αλλα οχι οτι ειναι παραπανω απο την 2η δοση.Εγω ομως το εοχα διαβασει απλα τωρα δνε το βρισκω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορώ να ρωτήσω κάτι? Βγήκα θετικός στον κοβιντ σε ράπιντ τεστ από τον ΕΟΔΥ. Απλώς χρειάζομαι το χαρτί της νόσησης αλλά δεν μπορώ να το πάρω. Απο το gov.gr λέει είναι μόνο για μοριακό τεστ...... Γνωρίζετε κάτι παραπάνω? Είναι δυνατόν αφού φαίνεται στο σύστημα υγείας να πρέπει να ξαναβγώ ενώ έχω ήδη κοβιντ και να κάνω και άλλο τεστ? Υπάρχει κάποια λογική σε αυτό.

*Θέλω τη βεβαιώση ότι είμαι θετικός γιατί την χρειάζομαι στην σχολή μου. Γράφουμε πρόοδο και μόνο έτσι μπορεί να δικαιολογηθεί η απουσία μου.
Ναι..εγινε υποχρεωτικο ΜΟΝΟ με μοριακο τεστ να διδεται βεβαιωση και αυτο διοτι τα ραπιντ πλαστογραφουνται.ΙΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ λοιπον μοριακο,αν θες τη βεβαιαωση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top