• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν μου το έκαναν κατευθίαν μοριακό τότε? Πρέπει να πάω πάλί εκεί για να κάνω μοριακό?
Πιστοποιητικο νοσησης απο τον ΕΟΔΥ λαμβανεις μονο οταν στελνετε θετικο αποτελεσμα απο μικροβιολογικο εργαστηριο και πουθενα αλλου .

Ο πατερας μου οταν βγηκε θετικος με ραπιτ και επικοινωνησαμε με τον γιατρο του κατευθείαν μας εστειλε σε μικροβιολογικο και μονο οταν εκεινο εστειλε το θετικο αποτελεσμα επικοινωνησε ο ΕΟΔΥ μαζι μας και μας ενημερωσε για το τι πρεπει να γινει και με τον πατερα μου αλλα και με εμας που ηρθαμε σε άμεση επαφη μαζι του ..

Ολο αυτο γινεται μας ειπαν γιατι θελουν να βλεπουν και για τις μεταλλάξεις εφοσον οσοι νοσουν με την Ο γινεται ιχνηλάτηση επαφων και μπαινουν και αυτοι πλεον σε καραντίνα ειτε ειναι εμβολιασμενοι ειτε οχι ,μεχρι να ειναι σιγουροι τι γινεται και με την νεα μεταλλαξη ..

Ολα αυτα εγιναν στην δικη μας περιπτωση τωρα αν εχει αλλαξει κατι δεν ξερω ..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Πως εξηγείται η μείωση των κρουσμάτων στην Βουλγαρία; Εγινε λοκντάουν κι εκεί όπως στην Ρουμανία και την Ρωσία ή πήραν αυστηρότερα μέτρα;
1639041997209.png
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Θεμα VIP ΜΕΘ:

🏥
ΔΙΑΣΩΛΗΝΩΜΕΝΟΙ ΕΚΤΟΣ ΜΕΘ
9 Νοε: 85
10 Νοε: 95
11 Νοε: 99
28 Νοε: 120
30 Νοε: 142
2 Δεκ: 172
8 Δεκ: 183
🏥
Panagiotis G Papanikolaou - από την επίσημη ηλεκτρονική πλατφορμα υπουργείου Υγείας - ΕΚΑΒ - ΕΚΕΠΥ

1639053446194.png


1639053395343.png

1639053417309.png

1639053431160.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Επειδή απ'ότι φαίνεται είμαι στενοκέφαλη και αδυνατώ να εννοήσω κάποια πράγματα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ποιος ο λόγος να επιβάλλω υποχρεωτικό εμβολιασμό από την στιγμή που και να εμβολιαστείς κολλάς και μεταδίδεις τον ιό;
Έχω προσωπικό παράδειγμα: Μια συνάδελφος, κόλλησε την ξαδέρφη μου covid. Αυτή το πέρασε πολύ ήπια, σαν μια απλή γρίπη. Ο άνδρας της όμως, διπλά εμβολιασμένος είναι στη ΜΕΘ πόσες μέρες τώρα με τα συμπτώματα να μην υποχωρούν. Τότε τι ακριβώς κάνει το εμβόλιο για να το επιβάλλω κιόλας;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Το παράδειγμά σου είναι η εξαίρεση του κανόνα. Είναι καθαρά θέμα στατιστικής.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Επειδή απ'ότι φαίνεται είμαι στενοκέφαλη και αδυνατώ να εννοήσω κάποια πράγματα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ποιος ο λόγος να επιβάλλω υποχρεωτικό εμβολιασμό από την στιγμή που και να εμβολιαστείς κολλάς και μεταδίδεις τον ιό;
Έχω προσωπικό παράδειγμα: Μια συνάδελφος, κόλλησε την ξαδέρφη μου covid. Αυτή το πέρασε πολύ ήπια, σαν μια απλή γρίπη. Ο άνδρας της όμως, διπλά εμβολιασμένος είναι στη ΜΕΘ πόσες μέρες τώρα με τα συμπτώματα να μην υποχωρούν. Τότε τι ακριβώς κάνει το εμβόλιο για να το επιβάλλω κιόλας;

Και η μεταδοση και το να κολλησεις (αλλο νοσω αλλο κολλαω) μειωνονται με το εμβολιο, και ειδικα με την τριτη δοση αποτρεπονται σημαντικα περισσοτερο.

Παιζουμε παντα με τις πιθανοτητες καλώς ή κακως, ολα στην πανδημια ειναι πιθανοτικα, δεν υπαρχει το βεβαιο το σιγουρο. Και ο,τι κανουμε το κανουμε για να μεγιστοποιησουμε τις πιθανοτητες του να ειμαστε καλυμμενοι και να μειωσουμε το ρισκο, σωστα;

Αυτος ο τροπος ειναι ο εμβολιασμος και τα μετρα. Ως προς τον εμβολιασμο, η υποχρεωτικοτητα αυτη τη στιγμη εφαρμοζεται στην πιο ευαλωτη ηλικιακη ομαδα που αποδεδειγμενα εχει την υψηλοτερη θνησιμοτητα.

Ο ανδρας της ποιο εμβολιο εκανε και η 2η δοση πριν ποσο καιρο ηταν; Ηλικια; Υγεια;
Δυστυχως τα εμβολια ειναι κατα ενα ποσοστο αποτελεσματικα, όχι 100% σε κάθε περιπτωση.

Όμως εχουν σωσει πολλες πολλες ζωες.
Ξερεις ποσοι θανατοι κορωνοιου εχουν αποτραπει λογω των εμβολιων;
470.000
Τετρακοσιες εβδομηντα χιλιαδες ατομα *δεν* πεθαναν και το οφειλουν στο εμβολιο. Αν δεν το ειχαν κανει, τουλαχιστον τετρακοσιες εβδομηντα χιλιαδες ατομα θα πεθαιναν απο κορωνοιο.
Και αυτο μοναχα στην Ευρωπη, οχι παγκοσμιως.
1639059266038.png
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Και η μεταδοση και το να κολλησεις (αλλο νοσω αλλο κολλαω) μειωνονται με το εμβολιο, και ειδικα με την τριτη δοση αποτρεπονται σημαντικα περισσοτερο.

Παιζουμε παντα με τις πιθανοτητες καλώς ή κακως, ολα στην πανδημια ειναι πιθανοτικα, δεν υπαρχει το βεβαιο το σιγουρο. Και ο,τι κανουμε το κανουμε για να μεγιστοποιησουμε τις πιθανοτητες του να ειμαστε καλυμμενοι και να μειωσουμε το ρισκο, σωστα;

Αυτος ο τροπος ειναι ο εμβολιασμος και τα μετρα. Ως προς τον εμβολιασμο, η υποχρεωτικοτητα αυτη τη στιγμη εφαρμοζεται στην πιο ευαλωτη ηλικιακη ομαδα που αποδεδειγμενα εχει την υψηλοτερη θνησιμοτητα.

Ο ανδρας της ποιο εμβολιο εκανε και η 2η δοση πριν ποσο καιρο ηταν; Ηλικια; Υγεια;
Δυστυχως τα εμβολια ειναι κατα ενα ποσοστο αποτελεσματικα, όχι 100% σε κάθε περιπτωση.

Όμως εχουν σωσει πολλες πολλες ζωες.
Ξερεις ποσοι θανατοι κορωνοιου εχουν αποτραπει λογω των εμβολιων;
470.000
Τετρακοσιες εβδομηντα χιλιαδες ατομα *δεν* πεθαναν και το οφειλουν στο εμβολιο. Αν δεν το ειχαν κανει, τουλαχιστον τετρακοσιες εβδομηντα χιλιαδες ατομα θα πεθαιναν απο κορωνοιο.
Και αυτο μοναχα στην Ευρωπη, οχι παγκοσμιως.
View attachment 89403
Το ότι έχουμε φτάσει στα 2 χρόνια πανδημίας με σύσσωμη την ιατρική κοινότητα να συμφωνεί ως προς τον εμβολιασμό, και παρόλα αυτά ακόμη να τον αμφισβητούμε, το λες και τραγικό.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι 35 χρονών, εργάζεται στα σώματα ασφαλείας και δόξα τω Θεώ, δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας. Απ'όσο ξέρω είχε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του κάπου τον Οκτώβρη, αν θυμάμαι καλά.
Όσον αφορά τον εμβολιασμό και την αμφισβήτηση του, υπάρχει μια μερίδα γιατρών που έχει τεθεί σε αναστολή γιατί δεν θέλουν να το κάνουν. Δε θεωρώ επιστήμονες, με γνώσεις, να προτιμούν να μην έχουν να φάνε από το να κάνουν ένα εμβόλιο που κατά τα λεγόμενα τις σύσσωμης ιατρικής κοινότητας είναι ασφαλή.
Τεσπα, πιστεύω πως ο οικογενειακός γιατρός ξέρει και είναι ο μόνος που πρέπει να συμβουλεύσει στο αν πρέπει να προβεί κάποιος σε εμβολιασμό ή όχι.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Τα χουμε παίξει εντελώς μου φαίνεται

Screenshot_20211209-131838_Chrome.jpg
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι 35 χρονών, εργάζεται στα σώματα ασφαλείας και δόξα τω Θεώ, δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας. Απ'όσο ξέρω είχε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του κάπου τον Οκτώβρη, αν θυμάμαι καλά.
Όσον αφορά τον εμβολιασμό και την αμφισβήτηση του, υπάρχει μια μερίδα γιατρών που έχει τεθεί σε αναστολή γιατί δεν θέλουν να το κάνουν. Δε θεωρώ επιστήμονες, με γνώσεις, να προτιμούν να μην έχουν να φάνε από το να κάνουν ένα εμβόλιο που κατά τα λεγόμενα τις σύσσωμης ιατρικής κοινότητας είναι ασφαλή.
Τεσπα, πιστεύω πως ο οικογενειακός γιατρός ξέρει και είναι ο μόνος που πρέπει να συμβουλεύσει στο αν πρέπει να προβεί κάποιος σε εμβολιασμό ή όχι.
Το θέμα είναι πως όλα τα ερωτήματα και οι προβληματισμοί που θέτεις έχουν ήδη απαντηθεί. Και παρόλα αυτά επιλέγεις να εθελοτυφλείς και να δίνεις δύναμη στον οικογενειακό γιατρό που ναι μεν ξέρει το ιστορικό σου και καλώς θέλεις την συμβουλή του, δεν είναι όμως ειδικός για τα εμβόλια.

Επίσης, για κάθε περίπτωση που το εμβόλιο δεν κατάφερε να προστατεύσει, υπάρχουν άλλες τόσες και περισσότερες περιπτώσεις που κατάφερε να το κάνει. Γιατί να μην επικεντρωθούμε σ' αυτές που είναι πολλές παραπάνω;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,429 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι 35 χρονών, εργάζεται στα σώματα ασφαλείας και δόξα τω Θεώ, δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας. Απ'όσο ξέρω είχε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του κάπου τον Οκτώβρη, αν θυμάμαι καλά.
Όσον αφορά τον εμβολιασμό και την αμφισβήτηση του, υπάρχει μια μερίδα γιατρών που έχει τεθεί σε αναστολή γιατί δεν θέλουν να το κάνουν. Δε θεωρώ επιστήμονες, με γνώσεις, να προτιμούν να μην έχουν να φάνε από το να κάνουν ένα εμβόλιο που κατά τα λεγόμενα τις σύσσωμης ιατρικής κοινότητας είναι ασφαλή.
Τεσπα, πιστεύω πως ο οικογενειακός γιατρός ξέρει και είναι ο μόνος που πρέπει να συμβουλεύσει στο αν πρέπει να προβεί κάποιος σε εμβολιασμό ή όχι.
Ο οικογενειακος γιατρος ειναι η καλυτερη δικαιολογια για αυτους που θελουν να ριξουν αλλου την ευθυνη...απλα.:D
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να μην επικεντρωθούμε σ' αυτές που είναι πολλές παραπάνω;
Μήπως γιατί ο κάθε ανθρωπος ειναι διαφορετικός ?
Πάντα δεν υπάρχουν οι εξαιρέσεις οπότε τόσο απόλυτη για ότι έχουν απαντηθεί όλα τα ερωτήματα δεν υφίσταται ειδικά όσα μπορεί να προκαλέσουν αργότερα..

Όταν ο γιατρός το αποφασιζει θα πρέπει να το σεβαστούμε όλοι μας .
Είναι δυνατόν να αμφισβητούσε μια τέτοια απόφαση?

Μακάρι όσοι είναι ανεμβολιαστοι αυτη την στιγμή να ήταν ΜΟΝΟ γιατί τους το απαγορεύει ο γιατρός τους και όχι γιατι έγιναν γιατροι από μόνοι τους και μάλιστα είναι σε θέση να κρίνουν και τους υπόλοιπους.

Τότε δεν θα κινδύνευε το σύστημα υγείας γιατί θα ήταν πολύ λιγότεροι οι ανεμβολιαστες και ούτε θα τους έπαιρνε η μπάλα της τσουβαλοποιησης ..

Εχω και εγώ κοντινό μου άνθρωπο που δεν μπορεί να εμβολιαστεί ακόμα τουλάχιστον με απόφαση του γιατρού του ,όπως και γιατρός που έχει απαγορεύσει την δεύτερη δόση γιατί η πρώτη είχε απίστευτες παρενέργειες σε αυτόν που την έκανε..

Ας δεχτούμε λοιπόν ότι όντως το εμβόλιο όχι μόνο αυτό αλλά και πολλά άλλα δεν μπορούν να το κάνουν όλοι δυστηχως :)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,429 μηνύματα.
Γιατρος ηταν και ο περηφιμος καρδιολογος αντεμβολιστης που διαφημιζει τον ΜΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ.
Δεν ειναι οι γιατροι ειδικοι στα εμβολια.
Επισης υπαρχουν γιατροι και γιατρουδακια.
Το σιγουρο ειναι υπαρχουν και γιατροι ειναι αντεμβολιαστες.
Γιατροι δεν ειναι;

Ειναι,αλλα δνε ειναι ειδικοι στα εμβολια.
Τα υπολοιπα ειναι μπουρμπουτσαλακια.

Οσοι δεν πρεπει να κανουν εμβολιο ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ..ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΥΔΑΚΙ.
ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΝ.
Τα υπολοιπα ειναι απλα ψεμματα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Καλά, γενικά κι οι γιατροί άνθρωποι είναι, όπως κάνουν κι άλλοι μπορούν να διαφωνούν με τη λογική του/των εμβολίου/ων.

Άλλωστε έχουμε πει ότι το θέμα "πιστεύω στο/α εμβόλιο/α" είναι σα τη θρησκεία, δε βγάζεις άκρη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top