• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Περαστικά σου,ελπίζω να μην έχεις κόβιντ αν και αυτή τη περίοδο γίνεται πανικός και με γρίπη και με κρυώματα.Πήγες σε κλαμπ;
Ευχαριστώ! Ναι ή αλήθεια είναι πως με τον κορονοϊό ξεχνάμε τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν. Όχι δεν πήγα σε κλάμπ, έχω να πάω αρκετό καιρό, αφού βγήκε η αδερφή μου θετική πριν 3 εβδομάδες περίπου (τώρα είναι εντάξει) τα αποφεύγω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ετσι και αλλιως δεν παω σουπερ μαρκετ τις ημερες που ειναι ολοι πχ σαββατα οποτε γιατι να βαλω διπλη μασκα για να περπαταω στους διαδρομους του σκλαβενιτη της αχαρνων που ειναι τεράστιοι μόνος μου ;;;

ή το αλλο το ουφο που ειδα σημερα στο Κηφισο μονος μεσα στο αμαξι με διπλη μάσκα.... σε φάση παρε φορα και πεσε στη κολωνα ρε μλκ. Ελεος.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Ναι ή αλήθεια είναι πως με τον κορονοϊό ξεχνάμε τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν. Όχι δεν πήγα σε κλάμπ, έχω να πάω αρκετό καιρό, αφού βγήκε η αδερφή μου θετική πριν 3 εβδομάδες περίπου (τώρα είναι εντάξει) τα αποφεύγω.
Οκ κατάλαβα.Θεωρώ τότε ότι ίσως κόλλησες καμιά γρίπη,αλλά το τεστ του θα δείξει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Οκ, λεπτομέρειες το πως να προστατεύσεις καλύτερα τον εαυτό σου και τους δικούς με το εθνικό σύστημα υγείας να είναι φρακαρισμένο. Νομίζω δεν πρόκειται να σε πείσω οπότε ας βάλουμε μια τελεία εδώ.
Εγραψα τα βασικά μέτρα αλλα δεν θές να τα δεχτείς επειδη πρέπει να βάζουμε διπλή μάσκα ενω περπατάμε μονοι μας σε εναν διάδρομο του σκλαβενιτη της αχαρνων που ειναι τεράστιος... οκ.

Να το δεχτώ.. μην αφηνεις αιχμες ομως οτι ειμαι ανευθυνος επειδη δεν ακολουθω ΟΤΙ τους έρθει στο κεφάλι. Σορρυ.

Και ξαναλεω ανευθυνοι ειναι ολοι οσοι τιγκαρουν τα μαγαζια κ τωρα θα κανουμε γιορτες χωρις ενα ποτο της προκοπης... επειδη ο καθε βλακας κ η καθε πριμαντονα βλεπει ενα μαγαζι γεματο κ πάει κ χωνεται και αυτος/αυτη μέσα. Καλα εκανε η κυβερνηση. Τέτοια θέλουμε.

Μας αξιζουν αυτα τα μέτρα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Νομίζω μας αξίζει ότι συμβαίνει ,και μέτρα , μνημόνια και τα πάντα θέλουμε.Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση με αυτούς που έχουμε μπλέξει

Ρε φιλε ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ εχω κατσει στη Καλαμιωτου και ενω το μαγαζι ειναι ΗΔΗ ΤΙΓΚΑ... βλεπεις παρεεες 7-8 ατομων να ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ! Δεν θα εμπαινα ουτε να με πληρωναν... κ μετα θα σου ερθει η άλλη ή ο αλλος κ θα σου πει στο σουπερ μάρκετ "ουαααα δεν φοράς διπλη μάσκα ρε ανευθυνε.." φυγε απο εδω ρε ουφο ινφο θα του πω :P
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγραψα τα βασικά μέτρα αλλα δεν θές να τα δεχτείς επειδη πρέπει να βάζουμε διπλή μάσκα ενω περπατάμε μονοι μας σε εναν διάδρομο του σκλαβενιτη της αχαρνων που ειναι τεράστιος... οκ.

Να το δεχτώ.. μην αφηνεις αιχμες ομως οτι ειμαι ανευθυνος επειδη δεν ακολουθω ΟΤΙ τους έρθει στο κεφάλι. Σορρυ.

Και ξαναλεω ανευθυνοι ειναι ολοι οσοι τιγκαρουν τα μαγαζια κ τωρα θα κανουμε γιορτες χωρις ενα ποτο της προκοπης... επειδη ο καθε βλακας κ η καθε πριμαντονα βλεπει ενα μαγαζι γεματο κ πάει κ χωνεται και αυτος/αυτη μέσα. Καλα εκανε η κυβερνηση. Τέτοια θέλουμε.

Μας αξιζουν αυτα τα μέτρα.
Τα βασικά μέτρα που έγραψες είναι σωστά. Δεν υπονόησα ότι είσαι ανεύθυνος. Σχολίασα μόνο το κομμάτι στο οποίο λες ότι είναι μανιακοί αυτοί που διαβάζουν για τις διαφορές ανάμεσα στα διάφορα είδη μάσκας και ασχολούνται με τις λεπτομέρειες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Ρε φιλε ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ εχω κατσει στη Καλαμιωτου και ενω το μαγαζι ειναι ΗΔΗ ΤΙΓΚΑ... βλεπεις παρεεες 7-8 ατομων να ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ! Δεν θα εμπαινα ουτε να με πληρωναν... κ μετα θα σου ερθει η άλλη ή ο αλλος κ θα σου πει στο σουπερ μάρκετ "ουαααα δεν φοράς διπλη μάσκα ρε ανευθυνε.." φυγε απο εδω ρε ουφο ινφο θα του πω :P
Στο σούπερ όμως δεν σου κάνουν άλλο έλεγχο. Είμαστε από τις πιο χαλαρές χώρες στα σούπερ.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ποιες οι πιθανότητες να κλείσουν οι σχολές;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τα βασικά μέτρα που έγραψες είναι σωστά. Δεν υπονόησα ότι είσαι ανεύθυνος. Σχολίασα μόνο το κομμάτι στο οποίο λες ότι είναι μανιακοί αυτοί που διαβάζουν για τις διαφορές ανάμεσα στα διάφορα είδη μάσκας και ασχολούνται με τις λεπτομέρειες.

Με συγχωρείς τότε αλλά με έχει νευριάσει αυτή η κατάσταση. Ήμουν λίγο από τόμος. Ειλικρινά όμως έχει νόημα να βάλεις διπλή μάσκα πχ σήμερα στο σκλαβενιτη που θα έχεις άτομο ανά 3-4 μέτρα ; ποια η γνώμη σου ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Στον Σκλαβενίτη κοντά στην Μαρτίου σήμερα είχε πολύ κόσμο. Ειλικρινά πολύ. Όλοι σήμερα βγήκανε για ψώνια;
...
Εν τω μεταξύ στην αναμονή για τυριά κ κρέατα δημιουργούνται ουρές και αρχίζουν συζητήσεις.
Αυτο με τις κάρτες τηρείται τελικά;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Με συγχωρείς τότε αλλά με έχει νευριάσει αυτή η κατάσταση. Ήμουν λίγο από τόμος. Ειλικρινά όμως έχει νόημα να βάλεις διπλή μάσκα πχ σήμερα στο σκλαβενιτη που θα έχεις άτομο ανά 3-4 μέτρα ; ποια η γνώμη σου ;
Γενικά μιλώντας, έχει σημασία να ενημερωνόμαστε για το τι συμβαίνει διότι υπάρχουν υπερπληροφόρηση και fake news παντού. Συγκεκριμένα για τις μάσκες, στην αρχή ήταν περιττές, τώρα τις χρειαζόμαστε. Στην αρχή οι υφασμάτινες ήταν καλές, τώρα δεν προστατεύουν. Και υπάρχουν και ένα σωρό άλλα είδη μάσκας και δεν ξέρεις εν τέλει ποιο σε προστατεύει καλύτερα ή κάθε πόσο συχνά πρέπει να αλλάζεται (όλες αυτές οι πληροφορίες υπάρχουν στο ίντερνετ αλλά μαζικά δεν υπάρχει ομοφωνία ως προς το ποιο είναι το σωστό να γίνει).

Όσον αφορά την διπλή μάσκα, έχει νόημα. Η κυβέρνηση αδιαφορεί για το τι θ' απογίνουμε οπότε πρέπει εμείς να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας και τους δικούς μας. Αν ατυχήσουμε και πρέπει να πάμε νοσοκομείο, ειδικά την συγκεκριμένη περίοδο, δεν θα βρούμε ούτε επαρκές προσωπικό να μας περιθάλψει ούτε κρεβάτι για να νοσηλευτούμε. Συνεπώς, και διπλή ή ffp2 μάσκα θα φορέσουμε, και αντισηπτικό 12348 φορές την μέρα θα βάλουμε, και τον συνωστισμό θ' αποφύγουμε διότι η εναλλακτική δεν μας συμφέρει.

Ο Σκλαβενίτης στην Αχαρνών που ανέφερες και πριν είναι ένα τεράστιο κατάστημα, έχει πάντοτε κόσμο. Ποτέ δεν το έχω πετύχει άδειο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
ή το αλλο το ουφο που ειδα σημερα στο Κηφισο μονος μεσα στο αμαξι με διπλη μάσκα.... σε φάση παρε φορα και πεσε στη κολωνα ρε μλκ. Ελεος.
Κι εγώ το κάνω στο αυτοκίνητο. Δεν είναι εύκολο να βάζεις και να βγάζεις συνεχως την μάσκα (γιατι χρειάζεται να αποστειρωνεις τα χέρια σου κάθε φορά). Ειδικά όταν έχεις να μπαινοβγαίνεις συχνά σε καταστήματα και στο αυτοκίνητο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Το ότι ανακοινώσαμε άνοιγμα τουρισμού πριν της ώρας μας το καλοκαίρι Μάιο μήνα ,χωρίς πελάτες έως τον Ιούλιο, έριξε έξω πολλούς που έκαναν έξοδα για να ανοιξουν από αρχές Μαιου, από λεφτά που δεν τους περίσσευαν....κλπ κλπ
4 μήνες πριν το άνοιγμα του τουρισμού ......ελπίζω να έχουμε μειώσει την διασπορά ,τις ΜΕΘ και τους θάνατος

Αλλιώς κρίμα στις οικογένειες στα νησιά και όσους στηριζόμαστε απ' τον τουρισμό
Νίκος σήμερα 50 λεπτά πριν: Τζάμπα ανοίξαμε τον Μάιο φέτος, δεν είχαμε καθόλου τουρισμό μέχρι τον Ιούλιο!

Νίκος σήμερα 40 λεπτά πριν: Θα ήταν κρίμα να μην ανοίξουμε τον Μάιο (4 μήνες).

Νίκος του Σροντιγκερ v3. Από τους flatod τα αντιγράφεις ή τα σκέφτεσαι μόνος; Όπως και να έχει με εκπλήσσεις καθημερινά.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.

ή το αλλο το ουφο που ειδα σημερα στο Κηφισο μονος μεσα στο αμαξι με διπλη μάσκα.... σε φάση παρε φορα και πεσε στη κολωνα ρε μλκ. Ελεος.
Αντε ας το κανουμε λιανά
Δεν φοραει τη μασκα για να προστατευτει μεσα στο αμαξι.
φοραει τη μασκα επειδη απο τη στιγμη που τη φορας, βγαινεις εξω και πας καπου, κανονικα δεν κανει να την ακουμπας καθε λιγο και λιγακι και να την βγαζεις οπως να ναι.. ειναι θεμα το πού θα την ακουμπησεις και το πώς θα την πιασεις.

δλδ αυτο που κανουν ολοι, το τη βγαζω τη βαζω στην τσεπη ή την πιανω απο μπροστα και την ανασηκωνω- επειδη κατεβηκε ή φαγουριζομαι ή την βγαζω και την αφηνω με την εξω πλευρα πανω στο τραπεζει ή τη βαζω στον αγκωνα και άλλα τετοια αστεία, είναι όλα λαθος. Ετσι αναιρεις την ασφαλεια που σου παρεχει η μασκα, αν το κανεις αυτο σου παρεχει μια εικονικη ασφαλεια επειδη ψυχολογικα εισαι καθησυχασμενος οτι προστατευεσαι.

Το σωστο ειναι να συνεχιζεις να τη φορας και μεχρι να εισαι σε χωρο οπου μπορεις να την βγαλεις με ασφαλεια. Οταν πας σπιτι πλυνε χερακια, βγαλτη με το σωστο τροπο, παρε ενα χαρτι κουζινας και βαλτη με την μεσα πλευρα πανω στο χαρτι ή κρεμασε τη απο τα λαστιχα καπου ξερω γω. Το να μπει ο αλλος στον κοπο ενω ειναι μεσα στο αμαξι να τη βγαλει, να την αποθηκευσει καπου σωστα για 10' αποσταση δεν εχει νοημα, ειναι πολυ πιο πιθανο να κανει λαθος στο πώς θα την πιασει κλπ και να κινδυνευσει. Ασε που οταν εισαι εξω τα χερια σου ειναι βρωμικα εν γενει, δεν πρεπει να την πιανεις με βρωμικα χερια.

Απο την αρχη της πανδημιας εχουμε ξεχασει το βασικο ολων μου φαινεται, αυτο που λεγαμε σαν καραμελα τοτε αλλα ακομα ισχυει:
υγιεινη χεριων και αποφυγε να ακουμπας το προσωπο

Οπότε όταν ξαναδεις καποιον με μασκα μεσα στο αμαξι, δεν ειναι επειδη φοβαται μην κολλησει μεσα στο αμαξι :bleh:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
έκανα 10 ραπιντ σε καθημερινή βάση,και δεν πήγα πουθένα
Με το συμπάθειο αλλά πήγες....

10 φορές στο διαγνωστικό κέντρο ---> εστία μολύνσεων. :kissing:


Δεν εχω κατσει ποτε να διαβάσω τέτοια... με συγχωρεις.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Με το συμπάθειο αλλά πήγες....

10 φορές στο διαγνωστικό κέντρο ---> εστία μολύνσεων. :kissing:




Τα ραπίντ τα έκανα στη περιφέρεια Ηπείρου που είναι σε εξωτερικό χώρο,στην πλατεία, και σε φαρμακεία που δεν είχαν κόσμο.Τωρα τι να πω δε ξέρω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Άλλα έλεγε ο Πρωθυπουργός άλλα οι εκθέσεις που είχε. Χαμός στις ΜΕΘ, διακοπές ο Κούλης. Τουρλουμπούκι πάλι η Κυβέρνησις;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.


Αντε ας το κανουμε λιανά
Δεν φοραει τη μασκα για να προστατευτει μεσα στο αμαξι.
φοραει τη μασκα επειδη απο τη στιγμη που τη φορας, βγαινεις εξω και πας καπου, κανονικα δεν κανει να την ακουμπας καθε λιγο και λιγακι και να την βγαζεις οπως να ναι.. ειναι θεμα το πού θα την ακουμπησεις και το πώς θα την πιασεις.

δλδ αυτο που κανουν ολοι, το τη βγαζω τη βαζω στην τσεπη ή την πιανω απο μπροστα και την ανασηκωνω- επειδη κατεβηκε ή φαγουριζομαι ή την βγαζω και την αφηνω με την εξω πλευρα πανω στο τραπεζει ή τη βαζω στον αγκωνα και άλλα τετοια αστεία, είναι όλα λαθος. Ετσι αναιρεις την ασφαλεια που σου παρεχει η μασκα, αν το κανεις αυτο σου παρεχει μια εικονικη ασφαλεια επειδη ψυχολογικα εισαι καθησυχασμενος οτι προστατευεσαι.

Το σωστο ειναι να συνεχιζεις να τη φορας και μεχρι να εισαι σε χωρο οπου μπορεις να την βγαλεις με ασφαλεια. Οταν πας σπιτι πλυνε χερακια, βγαλτη με το σωστο τροπο, παρε ενα χαρτι κουζινας και βαλτη με την μεσα πλευρα πανω στο χαρτι ή κρεμασε τη απο τα λαστιχα καπου ξερω γω. Το να μπει ο αλλος στον κοπο ενω ειναι μεσα στο αμαξι να τη βγαλει, να την αποθηκευσει καπου σωστα για 10' αποσταση δεν εχει νοημα, ειναι πολυ πιο πιθανο να κανει λαθος στο πώς θα την πιασει κλπ και να κινδυνευσει. Ασε που οταν εισαι εξω τα χερια σου ειναι βρωμικα εν γενει, δεν πρεπει να την πιανεις με βρωμικα χερια.

Απο την αρχη της πανδημιας εχουμε ξεχασει το βασικο ολων μου φαινεται, αυτο που λεγαμε σαν καραμελα τοτε αλλα ακομα ισχυει:
υγιεινη χεριων και αποφυγε να ακουμπας το προσωπο

Οπότε όταν ξαναδεις καποιον με μασκα μεσα στο αμαξι, δεν ειναι επειδη φοβαται μην κολλησει μεσα στο αμαξι :bleh:

Α... Δηλαδή εσυ θα κάτσεις όλη τη μέρα με τη μάσκα στη μουρη ; δεν θα πιεις νερό στη δουλειά ; δεν θα φας ;

Βάζεις αντισηπτικό φοράς τη μάσκα... Και μετά τη βγάζεις.. Έχεις ένα σακουλάκι μαζί κ τη βάζεις μέσα.. Δηλαδή εσυ ρε φίλε που θες να μ το κάνεις κ Λιάνα θα μείνεις όλη μέρα με τη μάσκα στη μουρη ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top