• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Κατέβασε κάνεις την ψηφιακή ταυτότητα στο κινητό του με την εφαρμογή;
Ο υφυπουργός αναφέρθηκε και στην πρώτη ημέρα που τέθηκε σε λειτουργία η ψηφιακή ταυτότητα καθώς 324.000 κατέβασαν την εφαρμογή και χρησιμοποιούν το πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας, ενώ σε δυο ώρες ανέβηκαν στις 370.000.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά όχι, δεν μπορώ να το κάνω. Μου έβγαζε πρώτα αποτυχία σύνδεσης στο taxisnet και τώρα μου βγάζει κομμένη την ταυτότητα με την λέξη "Όνομα" και κενό το πεδίο της φωτογραφίας. Ίσως να φταίει που στο gov.gr (εκεί που είναι να βγάλεις το πιστοποιητικό εμβολιασμού τουλάχιστον) μου λέει "Τύπος Ταυτότητας- Χωρίς Ταυτότητα", αλλά δεν ξέρω πως βάζεις την ταυτότητα σου στο gov.gr.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
1640848898695.png
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Εμένα το αποτέλεσμα βγήκε αδιευκρίνιστο, πρέπει να πάω να ξανά κάνω… Α καλά…
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Είχε σε αρκετούς θέμα το wallet με την ταυτότητα, είτε αργούσε να πάει το sms επαλήθευσης είτε έπρεπε να την κάνουν reinstall. (Εμένα μου την πήρε με την πρώτη.)

Κατά τ' άλλα, τα λέγαμε και χθες, τόσοι λένε ότι ράπιντ/σελφ είναι σκουπίδια για την Ο, κι εγώ τώρα μέτα από επαφή με κρούσμα θα πρέπει να αποφασίσω αν θα ξύσω λίγο απ' το νεφρό μου για pcr.

Μτστκ (και Ο) γμσ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Καθίστε μόνο το PCR εντοπίζει αν νοσείς από την Όμικρον;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
Κατέβασε κάνεις την ψηφιακή ταυτότητα στο κινητό του με την εφαρμογή;
Ναι εμενα με εχει βολεψει πολυ, ειχα θεμα λιγο στην αρχη με το sms επιβεβαιωσης αλλά μετα απο λιγο το πηρε και συγχρονιστηκε για να τραβηξει την ταυτοτητα.
Καθίστε μόνο το PCR εντοπίζει αν νοσείς από την Όμικρον;
Εμένα το αποτέλεσμα βγήκε αδιευκρίνιστο, πρέπει να πάω να ξανά κάνω… Α καλά…
λογικα το δειγμα δεν ηταν καλό
σε δύο φορές σε ξεχωριστά άτομα στον κύκλο μου που μου έχει τύχει αυτό, μετά βγήκαν θετικά τα pcr
ελπίζω να μην τύχει έτσι και σε σένα
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Έχει υπολογιστεί το εκτιμώμενο ποσοστό εμβολιασμένων, που χρειάζεται για ανοσία της αγέλης απέναντι στην Όμικρον;
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
465 χιλιαδες κρούσματα στις ΗΠΑ δεν είναι πολλά σε σχεση με το 208 και 185 της Γαλλίας και της Βρετανίας, Η Βουλγαρία έχει μόνο 3.5 χιλιάδες κρούσματα αλλά τρεις φορές περισσότερους θανάτους από την Βρετανία.
1640855265545.png
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πάντως στις ΗΠΑ τα κρούσματα αναμένεται να φτάσουν τα δυό περίπου εκατομμύρια την μέρα. Λέτε να συμβεί;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
Έχει υπολογιστεί το εκτιμώμενο ποσοστό εμβολιασμένων, που χρειάζεται για ανοσία της αγέλης απέναντι στην Όμικρον;
μπορει να γινει μια προσεγγιση
σε ενα τυπικο απλο ντετερμινιστικο επιδημιολογικο μοντελο το ποσοστο αυτο ειναι 1 - 1/R0
Αν θεωρησουμε R0 αυτο που ακουγεται για περιπου 10, τοτε βγαινει ~90%. Προσοχη, αλλο Rt αλλο R0.
Omicron variant and booster COVID-19 vaccines [17Dec21]
According to a study released in October, the original COVID-19 strain that emerged from Wuhan has an R0 value of 2.79. The delta variant has a value of between 5 to 6 — about twice as contagious as the original strain.
Chicken pox has an R0 value of 9-10. The R0 value of measles is estimated at 12 to 18.
Greene said to really know the true R0 value of omicron, more information is needed. He cited an estimate from Martin Hibberd, a professor of emerging infectious diseases at the London School Of Hygiene & Tropical Medicine, that omicron could have an R0 of 10.

Σε αυτο εγω δεν θα εβαζα τους αναρρωσαντες, δλδ τη φυσικη ανοσια, επειδη βλεπουμε τι γινεται με reinfections και seroconversion.

Επισης λογω breakthrough σε διπλη δοση απο την Ομικρον, πρεπει πλεον να προσμετραμε μονο τριπλες δοσεις ως "εμβολιασμενος". Αλλιως εχεις μιξη διπλης, τριπλης, ομικρον και δελτα και ο τυπος δεν ξερω πώς γινεται για να υπολογιστει, γινεται περιπλοκος. Σε καθε περιπτωση θα πρεπει σιγουρα να ειναι >88% που αντιστοιχει στο R0 της Δελτα, εφοσον η ομικρον ειναι πιο μεταδοτικη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
μπορει να γινει μια προσεγγιση
σε ενα τυπικο απλο ντετερμινιστικο επιδημιολογικο μοντελο το ποσοστο αυτο ειναι 1 - 1/R0
Αν θεωρησουμε R0 αυτο που ακουγεται για περιπου 10, τοτε βγαινει ~90%. Προσοχη, αλλο Rt αλλο R0.
Omicron variant and booster COVID-19 vaccines [17Dec21]




Σε αυτο εγω δεν θα εβαζα τους αναρρωσαντες, δλδ τη φυσικη ανοσια, επειδη βλεπουμε τι γινεται με reinfections και seroconversion.
Δηλαδή για την Άλφα παραλλαγή, τη πρώτη του ιού, το ποσοστό αυτό ήταν γύρω στο 70;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πολύ πιθανό, με τέτοια μεταδοτική Όμικρον...
Πάντως η εμβολιασμένη Πορτογαλία ενω είχε μεγάλη αυξηση στα κρούσματα την τελευταία εβδομάδα (προφανώς γιατί δεν υπάρχουν περιορισμοί), είχε μείωση στους νεκρούς 22%
1640856218313.png
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Έχει υπολογιστεί το εκτιμώμενο ποσοστό εμβολιασμένων, που χρειάζεται για ανοσία της αγέλης απέναντι στην Όμικρον;
Στην θεωρία κάπου στο 90%, στην πράξη δεν υπάρχει, με τα τωρινά εμβόλια έστω.
Γιατί μπορεί να σε προστατεύουν πάνω από 90% από βαριά νόσηση με τρίτη δόση αλλά δεν έχουν αντίστοιχα μεγάλο ποσοστό στην απλή νόσηση και κυρίως δεν κόβουν την μετάδοση.
Το κόνσεπτ ανοσία αγέλης όπως λεγόταν είναι ξεπερασμένο, το 100% να εμβολιαστεί δεν θα εξαφανίσουμε τον κορωνοιό.
Βέβαια αν εμβολιαστεί το 100% ο κορωνοιός δεν θα μας νοιάζει γιατί εκτός από τον περιορισμό της μετάδοσης θα πηγαίνουν και πολύ λιγότεροι στα νοσοκομεία.

Απλά η Ο έχει επιταχύνει εξελίξεις που θα γίνονταν έτσι κι αλλιώς.
Η καραντίνα του θετικού που είχε ξεκινήσει 14 μέρες και έπεσε στις 10 πλέον είναι στις 5.
Σε κάποια πρωταθλήματα στην Αμερική όπως στο nba δεν κοιτάνε καν μέρες και πλέον τους αρκεί είτε να περάσουν οι μέρες είτε απλά να παρουσιάσεις δυο αρνητικά pcr ενώ είναι υπό συζήτηση μελλοντικά να μπαίνουν καραντίνα μόνο οι συμπτωματικοί, δηλαδή οι ασυμπτωματικοί παίκτες να παίζουν κανονικά με κορωνοιό.

Το path είναι αυτό που ακολουθούμε τώρα θέλοντας και μη.
Το είμαστε στο τελευταίο μίλι που λέει η κυβέρνηση το λένε κοροιδευτικά πράσινο μίλι τόσες φορές που το έχουν πει αλλά ισχύει αυτή τη φορά.
Δηλαδή τρίτες δόσεις τώρα με αυτά που έχουμε και την άνοιξη ξεκινάει η κυκλοφορία εμβολίων εστιασμένων στις Δ και Ο μεταλλάξεις ώστε να πάμε σε ετήσιο εμβολιασμό.
Ως τότε όλοι μα όλοι θα έχουν μια μορφή ανοσίας είτε από εμβόλιο είτε από νόσηση.
Μετά κάθε χρόνο προσαρμογή του εμβολίου για καλύτερη κάλυψη όποιας απειλητικής μετάλλαξης προκύπτει, όπως κάνουν με την γρίπη.

Μπόνους τα φάρμακα που θα υπάρχουν σε ευρεία κυκλοφορία από άνοιξη-καλοκαίρι και μετά, κυρίως για όσους ευπαθείς μολυνθούν παρά τον εμβολιασμό.
Σε αυτό το σενάριο βασίζονται όσοι(από τον Bill Gates ως... τον Μαγιορκίνη) λένε για τέλος της πανδημίας εντός του 2022.

Ο τρόπος για να ανατραπεί αυτό είναι να προέκυπτε μετάλλαξη πιο μεταδοτική από τις υπάρχουσες και τόσο διαφορετική που να μην μοιάζει ούτε με το αρχικό στέλεχος αλλά ούτε και με τις Δ και Ο ώστε να μην την πιάνουν ούτε οι νέες εκδόσεις των εμβολίων.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσουμε να βλέπουμε και σημαντική μείωση κρουσμάτων
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top