• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Το Ontario του Καναδά μπαινει σε Lockdown. Ο Καναδας ανακοινωσε ρεκορ κρουσμάτων με 47.000 νεες μολύνσεις σε μια μερα, ενω οι νεκροί αυξηθηκαν σε 55 εναντι των 30 πριν 2 μερες.

https://www.google.gr/url?sa=t&sour...BKAB6BAgIEAI&usg=AOvVaw2EBtvN7kjEOUWz2c2yUWvx
Τοπικό λοκνταουν. Λογικά δε θα κρατήσει πολύ.

Οταν αρχίσεις να δημοσιεύεις τεκμηριωμένες ειδήσεις, τότε θα γίνεις και πιστευτός.
Τι αμφισβητείς; Το 100% των ανεμβολιαστων εγκύων που μας παρέθεσε ο Τσεστερ; τους δύο ανεμβολιαστους γιατρούς που πέθαναν χθες; Το ότι πέθαναν ένα σωρό ανεμβολιαστοι ιερείς; Πες μου τι αμφισβητείς;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αφενός η μικρότερη αξιοπιστία δε σημαίνει "δεν πιάνουν την όμικρον" που λες, κάπου διάβασα ότι πέφτουν 7/10 φορές μέσα, που είναι καλύτερο απ το τίποτα. Εξάλλου, η δέλτα ακόμα υπάρχει σε σημαντικό ποσοστό.
Σε αυτό συμφωνώ, δε φταίνε τα σχολεία για την πορεία της πανδημίας, αλλού είναι οι εστίες. Προβληματίζομαι για τη λειτουργικότητα των σχολείων, αλλά μακάρι να έχετε δίκιο και να λειτουργήσουμε επαρκώς.
Σίγουρα δε θα είναι εύκολη η κατάσταση, πιθανότατα κάποια τμήματα να υπολειτουργήσουν για 2 βδομάδες, αλλά εφόσον τα παιδιά και οι τριπλοεμβολιασμένοι το περνάνε σαν κρυολόγημα και εφόσον η καραντίνα τους θα είναι για 5 μέρες, δε νομίζω να υπάρξει τεράστιο πρόβλημα. Οι εναλλακτικές ακούγονται περισσότερο προβληματικές, και μάλλον γι αυτό όλα τα κράτη έχουν καταλήξει στο άνοιγμα.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αυτοί οι θάνατοι είναι μηδενικοι και πάντα υπηρχαν. Το ότι δεν ακουγονται τόσο είναι ακριβώς γιατί υπάρχουν άπειροι νεκροί από ανεμβολιαστους.
Και όμως, υπάρχει έρευνα, η οποία έχει συμπεριλάβει τους προηγούμενους θανάτους πριν τον Ιανουάριο του 21 και τους θανάτους μετά τον Ιανουάριο, οι οποίοι δεν συνάδουν με αυτά που λες.
Απο τον Φεβρουάριο του 21 και μετά, έχουν αυξηθεί οι θάνατοι.
Και συμπίπτει με την αρχή των εμβολιασμών.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,032 μηνύματα.
Επίσης, δε ξέρω για ποιο λόγο, αλλά αυτή τη στιγμή δεν ακούγονται πολλά για τον Long Covid στην Ευρώπη...κάποια ενημέρωση στον πληθυσμό πχ, σχετικά με πιθανές μακροπρόθεσμες συνέπειες, εφόσον νοσήσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι η λογική σκέψη και πορεία των πραγμάτων.
Όταν με αριθμούς κρουσμάτων στον θεό όλα ανοιχτά με λάιτ μέτρα όταν τα κρούσματα πέσουν στο 1/5 αυτών θα σου πουν κερδίσαμε.
Καλώς ή κακώς that's life.
Δηλαδή έχουμε 50κ. Αν όταν το κύμα κατέβει τον Φλεβάρη πάνε στα 10κ και τον Μάρτη δούμε 5κ πχ στα 5κ θα σου πει έληξε.
Όπως κάποτε με 500 κρούσματα λέγαμε και έλεγαν οι κυβερνήσεις πω γίνεται χαμός αλλά αν είχαμε τον χειμώνα αυτό 500 κρούσματα θα λέγαμε δεν έχουμε κοβιντ.
Τυπικά, λήξη της πανδημίας θα σημαίνει για τις κυβερνήσεις μηδενική ή ελάχιστη πίεση στο ΕΣΥ και όχι νόσηση
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Δε διαφωνώ μαζί σου αλλά τι εννοείς; Μήνα;

Προφανως, αν μειωθούν και οι διασωληνωμενοι και οι νεκροί.
Ναι, μήνα, το διόρθωσα.
Ε όταν μειωθούν τα κρούσματα θα μειωθούν και διασωληνωμένοι-νεκροί μαζί πάνε αυτά
Και όμως, υπάρχει έρευνα, η οποία έχει συμπεριλάβει τους προηγούμενους θανάτους πριν τον Ιανουάριο του 21 και τους θανάτους μετά τον Ιανουάριο, οι οποίοι δεν συνάδουν με αυτά που λες.
Απο τον Φεβρουάριο του 21 και μετά, έχουν αυξηθεί οι θάνατοι.
Και συμπίπτει με την αρχή των εμβολιασμών.
Εκτός από την έναρξη των εμβολιασμών, υπήρξε η κυριαρχία πιο απειλητικών μεταλλάξεων με κυρίαρχη την Δ.
Αυτό είναι που συνέβη κυρίως...
Δες πόσοι κόλλαγαν το 20 και πόσοι το 21.
Όταν κολλάνε περισσότεροι λογικό να έχεις και περισσότερους θανάτους.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδιά μην αντιμετωπίζουμε μεμονωμένα την συζήτηση.
Το να κλείσεις σχολεία ή πανεπιστήμια ή οτιδήποτε μόνο του δεν κάνει τίποτα.
Είναι ολόκληρη προσέγγιση ανάλογα τι θες να πετύχεις.

Αν πχ δεν άνοιγες τα δημοτικά και τα γυμνάσια επειδή σε αυτές τις ηλικίες τα περισσότερα παιδιά είναι ανεμβολίαστα αλλά συνέχιζαν να δουλεύουν τα υπόλοιπα θα έκοβες κάτι;
Αν έβαζες τηλεκπαίδευση στα πανεπιστήμια αλλά όλα τα υπόλοιπα μέρη κοινωνικοποίησης των φοιτητών είναι ανοιχτά θα κόψεις κάτι;

Η μια προσέγγιση είναι αυτή που θέλει ο Νικ το να τα κλείσουμε όλα για να μειωθεί η διασπορά.
Αν θες να μειώσεις την διασπορά ειδικά με κάτι τόσο μεταδοτικό πρέπει να τα κλείσεις όλα.
Και τα σχολεία και τα πανεπιστήμια και τα γραφεία και την εστίαση κλπ και εκεί είναι κόστος-όφελος που εξαρτάται από τον λαό βασικά..
Γιατί αν τα κλείσεις όλα και κυκλοφορούν όλοι έξω, δηλαδή κλείσεις όλη την χώρα για να μειώσεις πχ 10-20-30% την διασπορά μάλλον θα σου πουν ότι δεν αξίζει.
Με Ο για να μειώσεις την διασπορά θα ήθελες αυστηρό λοκντάουν και με απαγορεύσεις κυκλοφορίας και κάπως με κάποιο τρόπο να τηρηθεί.
Αυτό για γνωστούς λόγους σχεδόν όλος ο πλανήτης το έχει απορρίψει.

Η άλλη προσέγγιση είναι αυτή που ακολουθούμε.
Περιορισμός στα απολύτως μη απαραίτητα που έχουν σημαντική συνεισφορά στην διασπορά δηλαδή νυχτερινή διασκέδαση.
Είναι κάτι που όλοι μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτό δηλαδή δεν πρόκειται κάποιος να πάθει κάτι επειδή για 1-1,5 μήνα δεν πήγε σε κλάμπ και ταυτόχρονα όσοι εργάζονται εκεί είναι αρκετά λίγοι ώστε το κράτος να μπορεί να δώσει αποζημιώσεις χωρίς σοβαρή οικονομική επιβάρυνση.

Ταυτόχρονα τα υπόλοιπα να λειτουργούν κανονικά και ελπίδα ότι λόγω εμβολίου και μικρότερης σοβαρότητας δεν θα έχουμε αρκετούς σοβαρά ώστε να μην αντέξει το ΕΣΥ.

Εγώ αφού ακολουθούμε αυτή την στρατηγική 2-3 πράγματα θα ήθελα.
Πρώτον δωρεάν τα ράπιντ τεστ(τουλάχιστον, αφού δέχομαι ότι δεν έχουμε την υποδομή για τόσα pcr) για όλους.

Δεύτερον να μπορεί να συνταγογραφείται το pcr.
Το τωρινό μοντέλο που ή πρέπει να πληρώσεις ή να πας στο νοσοκομείο με βαριά συμπτώματα για να σου κάνουν δωρεάν pcr δεν δουλεύει. Ας μπορεί να στο συνταγογραφεί γιατρός αν κρίνει ότι υπάρχει λόγος πχ αρνητικό ράπιντ/σελφ αλλά συμπτώματα που επιμένουν

Τρίτον να δίνονται τσάμπα έστω 1 σελφ τεστ την εβδομάδα σε όλους και να είναι υποχρεωτικό για τους εμβολιασμένους για δουλειά/πανεπιστήμιο.
Ναι, πολλοί δεν θα το κάνουν.
Ναι, έχουν μειωμένη αξιοπιστία για την Ο.
Κάποιοι όμως θα το κάνουν και κυρίως πολλοί εμβολιασμένοι αν είχαν εύκολα ένα τεστ σπίτι τους θα το έκαναν αλλά δεν πρόκειται να πάνε να στηθούν για ώρες σε μια ουρά να κάνουν τεστ αν δεν έχουν λόγο(συμπτώματα ή επαφή με κρούσμα).

Είναι η λογική σκέψη και πορεία των πραγμάτων.
Όταν με αριθμούς κρουσμάτων στον θεό όλα ανοιχτά με λάιτ μέτρα όταν τα κρούσματα πέσουν στο 1/5 αυτών θα σου πουν κερδίσαμε.
Καλώς ή κακώς that's life.
Δηλαδή έχουμε 50κ. Αν όταν το κύμα κατέβει τον Φλεβάρη πάνε στα 10κ και τον Μάρτη δούμε 5κ πχ στα 5κ θα σου πει έληξε.
Όπως κάποτε με 500 κρούσματα λέγαμε και έλεγαν οι κυβερνήσεις πω γίνεται χαμός αλλά αν είχαμε τον χειμώνα αυτό 500 κρούσματα θα λέγαμε δεν έχουμε κοβιντ.
Δεν είναι τόσο εύκολο .Είναι όπως τα λες ,θέλει ολιστική προσέγγιση με ένα μοντέλο

Ας πούμε εγώ σου λέω για κλείσιμο σχολείων ,εσύ θα μου πεις ότι κάποιος γονέας θα μείνει άνεργος για να φροντίζει στο σπίτι .Εγώ μετά σου λέω στους παππούδες να τα αφήσουν και εσύ θα μου πεις θα τους κολλήσουν

Ολο αυτό το "debate" σαφως και πολύ περισσότερα αλλα εισάγονται στα μοντέλα έτσι ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα και πρωτόκολλα (εκεί είναι η μαγκιά του επιδημιολογου)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Εκτός από την έναρξη των εμβολιασμών, υπήρξε η κυριαρχία πιο απειλητικών μεταλλάξεων με κυρίαρχη την Δ.
Αυτό είναι που συνέβη κυρίως...
Δες πόσοι κόλλαγαν το 20 και πόσοι το 21.
Όταν κολλάνε περισσότεροι λογικό να έχεις και περισσότερους θανάτους.
Ευτυχώς τώρα με την Όμικρον παρα το ότι την κολλάμε τρομερά πιο εύκολα, δεν φαίνεται για την ώρα να έχουμε ούτε ένα θάνατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Επίσης, δε ξέρω για ποιο λόγο, αλλά αυτή τη στιγμή δεν ακούγονται πολλά για τον Long Covid στην Ευρώπη...κάποια ενημέρωση στον πληθυσμό πχ, σχετικά με πιθανές μακροπρόθεσμες συνέπειες, εφόσον νοσήσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τυπικά, λήξη της πανδημίας θα σημαίνει για τις κυβερνήσεις μηδενική ή ελάχιστη πίεση στο ΕΣΥ και όχι νόσηση
Ναι δεν ακούγονται.
Ίσως επειδή φαίνεται να μειώνονται δραστικά οι πιθανότητες long covid σε εμβολιασμένους ή/και επειδή δεν έχουμε ιδιαίτερη καταγραφή των long covid συμπτωμάτων.
Που καταγράφεται αν εσυ 6 μήνες μετά την νόσηση ακόμα δεν μπορείς να μυρίσεις τίποτα;

Πράγματι τότε θα το πουν.
Δηλαδή αν όταν πέσει το κύμα της Ο δεν κυριαρχήσει άλλη μετάλλαξη(αυτό είναι το καλό με την μεγάλη μεταδοτικότητα της, όσο κυκλοφορεί το κάνει δύσκολο να κυριαρχήσει άλλη) σταδιακά θα αδειάσουν τα νοσοκομεία και τότε θα σου πουν για λήξη πολλές κυβερνήσεις.
Η Ο θα συνεχίζει να μολύνει κόσμο αλλά θα έχεις ήδη καλή ανοσία που μέσω εμβολίων και νέων νοσήσεων θα ανανεώνεται.
Ναι έχεις πιθανότητα επαναμόλυνσης προφανώς.

Αν έχεις λίγα σχετικά κρούσματα Ο επειδή είναι και λιγότερο σοβαρή δεν έχεις πίεση.

Αν βέβαια προκύψει μια νέα μετάλλαξη πιο μεταδοτική από την Ο εκεί η συζήτηση ξανανοίγει και πας να δεις πράγματα όπως το πόσο σοβαρή είναι.
Αλλά υπάρχουν όρια στο πόσο μεταδοτικό μπορεί να γίνει κάτι και η Ο είναι ήδη ότι πιο μεταδοτικό έχουμε συναντήσει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Aν έχουμε 50κ κρούσματα / μέρα ο πραγματικός αριθμός θα είναι πιο κοντά στις 200κ. Σε ένα μήνα παίζει να έχει μολυνθεί περισσότερος από τον μισό πληθυσμό της Ελλάδας, θα είναι πιο εύκολη η πανδημία και θα έχουμε λύσει και το συνταξιοδοτικό. @akikos approves
Δεν λύνεται το συνταξιοδοτικό με αυτό το τρόπο. Απλώς μεταφέρεις το πρόβλημα στις επόμενες γενιές. Επίσης είναι ανήθικο το ποσό που πρέπει να πληρώνει το κράτος σε κάποιος σχετίζεται με το αν ζει ή πέθανε.

Όποιος συμπληρώνει τις εισφορές που πρέπει, πρέπει να παίρνει τη σύνταξη που δικαιούται ανεξάρτητα αν ζει ή πέθανε, δουλεύει ή όχι. Αν κάποιος δεν έχει ένσημα η σύνταξη δεν πρέπει να δίνεται, αλλά επίδομα γήρατος όταν κλείσει τα 70 και μόνο αν δεν έχει από αλλού εισόδημα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Kαλά, στην Βουλγαρία, παρά τους τόσους πολλούς θανάτους που ξεπέρασαν τους 4,500 χιλιαδες ανα εκατομμύριο, συνεχίζουν να πεθαίνουν τόσο μαζικά;
1641378516034.png
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ευτυχώς τώρα με την Όμικρον παρα το ότι την κολλάμε τρομερά πιο εύκολα, δεν φαίνεται για την ώρα να έχουμε ούτε ένα θάνατο.
Πολύ θετικό αυτό.
Ο ιός εξασθενεί, άρα, στο θέμα της υποχρεωτικότητος και του εξαναγκαστικού και εκδικητικού εμβολιασμού βλέπω να μην υπάρχει η αιτία , .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Πολύ θετικό αυτό.
Ο ιός εξασθενεί, άρα, στο θέμα της υποχρεωτικότητος και του εξαναγκαστικού και εκδικητικού εμβολιασμού βλέπω να μην υπάρχει η αιτία , .
Ο εμβολιασμός αποτρέπει την βαρια νόσηση. Πάντα είναι χρήσιμος για να λειτουργούμε όσο το δυνατόν με λιγότερα λοκντάουν. Οι 50ρηδες εχουν συχνά αρκετα βαριά νόσηση και με την Όμικρον. Και δεν έχουμε τελειώσει με την Δέλτα οριστικά. Αυτοί πρέπει να εμβολιαστούν κατά την ταπεινή μου γνώμη υποχρεωτικά. Ισως και οι 45ρηδες.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Δυο γραφηματάκια που βρήκα...
Οι εισαγωγές έχουν πάρει τον ανήφορο.
Capture.PNG

Αλλά...
Είναι σχεδόν ίδιες με τα εξιτήρια.
1641379294018.png

Αυτό ταιριάζει με το ότι οι ασθενείς με Ο αν χρειαστούν νοσηλεία είναι για λίγες μέρες.
Η διαφορά με προηγούμενα κύματα είναι εμφανής.
Και μην ξεχνάμε ότι ακόμα περίπου το 30% είναι Δ, δεν έχουμε μόνο Ο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ο εμβολιασμός αποτρέπει την βαρια νόσηση.
Για να δουμε τι θα κάνει ο εμβολιασμος και σε μένα καθως εμαθα οτι είμαι θετικός. Τη φορεσα και εγω τη κορώνα μου. Η πλακα ειναι οτι χθες επαιζα γυμναστική με κάμψεις και φορτια στη πλάτη μου. Δεν θα κανω τιποτα για 5 μέρες μην κουράσω τον οργανισμο.

Εχεις πάρει οξύμετρο ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Για να δουμε τι θα κάνει ο εμβολιασμος και σε μένα καθως εμαθα οτι είμαι θετικός. Τη φορεσα και εγω τη κορώνα μου. Η πλακα ειναι οτι χθες επαιζα γυμναστική με κάμψεις και φορτια στη πλάτη μου. Δεν θα κανω τιποτα για 5 μέρες μην κουράσω τον οργανισμο.

Εχεις πάρει οξύμετρο ;
Όχι δεν έχω πάρει αλλά υπάρχει εύκολα διαθέσιμο και προσβάσιμο. Ευτυχώς είχες εμβολιαστεί, οπότε την σκαπουλάρησες με δυο μέρες πυρετάκο. (μάλλον Όμικρον)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top