• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Για τα άλλα δεν έχω κάτι να πω, μόνο ότι αν πεθαίνουν 70-80 την μέρα που οι 50-60+ από αυτούς επέλεξαν να μην εμβολιαστούν εγώ ειμαι οκ και για το που πάνε τα πράγματα θα δούμε εκτιμήσεις κάνουμε όλοι.

Για το συγκεκριμένο μόνο, είναι εντελώς λάθος και είναι κιόλας βασικό επιχείρημα των ψεκασμένων της κινητής που πάνε και καίνε τις κεραίες 5G.
Καμιά ανάγκη δεν έχεις για 5G για να κάνεις μαζική παρακολούθηση, δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις bandwidth και όλοι μας έχουμε πάνω μας συσκευές με σύνδεση στο ίντερνετ(κινητά).Το 4G φτάνει και περισσεύει.
Αν πχ ήθελαν όταν σκανάρεται το πιστοποιητικό σου σε μαγαζί το κινητό που σκανάρει να στέλνει τα δεδομένα σε έναν σέρβερ όπως στην Κίνα, τεχνικά δεν τους εμπόδιζε κάτι να το κάνουν. Και μετά το τι θα κάνεις με τα δεδομένα δεν είναι θέμα δικτύου, είναι θέμα big data analysis.
Αλλά και 5G, η Ευρώπη έχει ήδη όπως και η Αμερική.
Και στην Ελλαδίτσα ακόμα, αν έχεις cosmote και κινητό με 5G βλέπεις ότι έχει σχεδόν παντού ειδικά σε μεγάλες πόλεις.
Μα δεν το λεω και καλα ως ψεκ κλπ. Στην κινα πανε για 6G τωρα που κανει τρομερα ωραια πραγματα

Απλα παρατηρω οτι γινεται διαχρονικα, εχει γινει και στην Κινα ...παρολο εμας τα περναμε με καπως ποιο ωραιο δημοκρατικο τροπο .Το οποιο ξαναλεω δεν ειναι απαραιτητα κακο

Στην τεχνολογικη επανασταση ζουμε μπακ ...φυσιολογικο ειναι να ακολουθουμαι τον κωλοσο της τεχνολογιας (Κινα)
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
O @Nick890 παιρνει επιδοτήσεις από το CCP ξεκάθαρα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Μα δεν το λεω και καλα ως ψεκ κλπ. Στην κινα πανε για 6G τωρα που κανει τρομερα ωραια πραγματα

Απλα παρατηρω οτι γινεται διαχρονικα, εχει γινει και στην Κινα ...παρολο εμας τα περναμε με καπως ποιο ωραιο δημοκρατικο τροπο .Το οποιο ξαναλεω δεν ειναι απαραιτητα κακο

Στην τεχνολογικη επανασταση ζουμε μπακ ...φυσιολογικο ειναι να ακολουθουμαι τον κωλοσο της τεχνολογιας (Κινα)
Εννοείται ακολουθούμε την τεχνολογία, το πως την χρησιμοποιείς είναι το θέμα.
Όταν εσύ εδώ κράζεις τον Μητσοτάκη και τον Μαγιορκίνη, με την τεχνολογία που ήδη υπάρχει 5 λεπτά μετά θα μπορούσε αστυνομικός να σου χτυπάει την πόρτα να σου δώσει χαιρετίσματα.
Δεν το κάνουν όμως.
Για να κράξει Κινέζος δημόσια την κυβέρνηση του...

Σε άλλα νέα ο Σαρηγιάννης τώρα λέει ότι τέλος Γενάρη θα έχουμε κάτω από 3.000 κρούσματα.
Δεν ξέρω, μακάρι εδώ να έχει δίκιο, αλλά εγώ αν είχα πάει τόσες φορές κουβά θα δίσταζα να βγαίνω στα κανάλια να λέω κάθε μέρα προβλέψεις σαν χαρτορίχτρα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
O @Nick890 παιρνει επιδοτήσεις από το CCP ξεκάθαρα.
Γιατι φιλε μου πρεπει να τα βλεπουμε ολα με την μερια του κακου ματιου ?Δες το απ την θετικη πλευρα ,δες ποσο καλο κανουν.Και ποσο μαλλον στην πανδημια !
π.χ εδω ενα κινητο εχουμε που ανοιγει με τα ματια μας ....γιατι να μην ανοιγουν και οι πορτες των δημοσιων κτιριων με face id ?

Για να κράξει Κινέζος δημόσια την κυβέρνηση του...
Μα αφου τα κανουν ολα σωστα γιατι να κραξεις κατι που κανουν σωστα ?Μονο αμα εισαι ΣΥΡΙΖΑ τα κανεις αυτα
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Μα αφου τα κανουν ολα σωστα γιατι να κραξεις κατι που κανουν σωστα ?Μονο αμα εισαι ΣΥΡΙΖΑ τα κανεις αυτα
Για οποιονδήποτε λόγο. Άνθρωποι είναι βρε αδερφέ, γίνεται πουθενά να μην έχουν κάνει κανένα λάθος;
Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις τον κίνδυνο του να αποφασίζει κάποιος άλλος τι επιτρέπεται να πεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Για οποιονδήποτε λόγο. Άνθρωποι είναι βρε αδερφέ, γίνεται πουθενά να μην έχουν κάνει κανένα λάθος;
Εχουν κανει ....ας πουμε με την πανδημια που δεν το ''ελεγξαν'' επειδη δεν ηξεραν .Εκανα ενα τεραστιο κακο στον υπολοιπο κοσμο .Για τους πολιτες του, εντος Κινας επραξε και πραττει σωστα (αν εξαιρεσεις τους 5Κ περιπου θανατους )
Η το συστημα ελεγχου απ οτι ειδα επικροτει τους αθλητικους πολιτες ,ενω του μη αθηλτικους τους αφαιρει μοναδες .Φυσιολογικο και αυτο ...σωζουν τους πολιτες απο καρδιαγειακα νοσηματα και οτι αλλο συσχετιζεται με την μη αθληση

Δεν ειναι ολα κακα !Νταξ εχουν και κακα αλλα αυτο ειναι το 1% απ τα 99% στα καλα που εχουν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις τον κίνδυνο του να αποφασίζει κάποιος άλλος τι επιτρέπεται να πεις.
Το καταλαβαινω ....αλλα θελω να πιστευω οτι αυτο ειναι προς το κοινο καλο ...μην φτανουμε και στο ακρο να βριζομαστε :laugh:

Το 19 πηγα αγγλια να δω ενα φιλο .Πηγαμε για κλαμπινγκ,οι δρομοι ηταν φουλ αδειοι και κατα της 4 η ωρα που ξεκινανε τα αστικα βλεπεις να βγαινουν στο δρομο 1εκ ατομα και ημουν σε φαση'' πφφ που ειχαν κρυφτει ολοι αυτοι '' .Τεσπα μετα απο λιγο ως μεθυσμενος ο φιλος μου κανει ενα νοημα στον αερα σε μια παρεα και εκει αρχισαν τα ,φακ γιου, νο γιου φακ γιου κλπ .

Εχω να πω οτι απ την στιγμη που σηκωθηκε το 1ο χερι στον αερα για νοημα μεσα σε 2-3 λεπτα εφτασε το πρωτο πολιτικο τζιπ αστυνομιας για να ηρεμησει την κατασταση και αυτο χαρης του πλανου κινας(παντου καμερες)! Που αυτο αν ειχε γινει στην ελλαδα θα βλεπαμε στα ΜΜΕ ειδησογραφια νεκρων με μαχαιρια !
Α και το καλυτερο ! μου την ειπαν σε εμενα που προσπαθουσα να τους ηρεμισω:laugh: .Με ρωτανε αν ειμαι policeman ,τους λεω οχι και μου λενε τοτε γιατι κανω τον policeman αφου αυτο ειναι η δουλεια τους .Οι τυποι απλα εκτος απο πειθαρχια εκει ,δεν ειναι και παντογνωστες ! ο καθενας στην δουλεια του
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Εχουν κανει ....ας πουμε με την πανδημια που δεν το ''ελεγξαν'' επειδη δεν ηξεραν .Εκανα ενα τεραστιο κακο στον υπολοιπο κοσμο .Για τους πολιτες του, εντος Κινας επραξε και πραττει σωστα (αν εξαιρεσεις τους 5Κ περιπου θανατους )
Η το συστημα ελεγχου απ οτι ειδα επικροτει τους αθλητικους πολιτες ,ενω του μη αθηλτικους τους αφαιρει μοναδες .Φυσιολογικο και αυτο ...σωζουν τους πολιτες απο καρδιαγειακα νοσηματα και οτι αλλο συσχετιζεται με την μη αθληση

Δεν ειναι ολα κακα !Νταξ εχουν και κακα αλλα αυτο ειναι το 1% απ τα 99% στα καλα που εχουν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το καταλαβαινω ....αλλα θελω να πιστευω οτι αυτο ειναι προς το κοινο καλο ...μην φτανουμε και στο ακρο να βριζομαστε :laugh:

Το 19 πηγα αγγλια να δω ενα φιλο .Πηγαμε για κλαμπινγκ,οι δρομοι ηταν φουλ αδειοι και κατα της 4 η ωρα που ξεκινανε τα αστικα βλεπεις να βγαινουν στο δρομο 1εκ ατομα και ημουν σε φαση'' πφφ που ειχαν κρυφτει ολοι αυτοι '' .Τεσπα μετα απο λιγο ως μεθυσμενος ο φιλος μου κανει ενα νοημα στον αερα σε μια παρεα και εκει αρχισαν τα ,φακ γιου, νο γιου φακ γιου κλπ .

Εχω να πω οτι απ την στιγμη που σηκωθηκε το 1ο χερι στον αερα για νοημα μεσα σε 2-3 λεπτα εφτασε το πρωτο πολιτικο τζιπ αστυνομιας για να ηρεμησει την κατασταση και αυτο χαρης του πλανου κινας(παντου καμερες)! Που αυτο αν ειχε γινει στην ελλαδα θα βλεπαμε στα ΜΜΕ ειδησογραφια νεκρων με μαχαιρια !
Α και το καλυτερο ! μου την ειπαν σε εμενα που προσπαθουσα να τους ηρεμισω:laugh: .Με ρωτανε αν ειμαι policeman ,τους λεω οχι και μου λενε τοτε γιατι κανω τον policeman αφου αυτο ειναι η δουλεια τους .Οι τυποι απλα εκτος απο πειθαρχια εκει ,δεν ειναι και παντογνωστες ! ο καθενας στην δουλεια του
Οι Άγγλοι είναι σοβαρή χώρα όπως είναι και οι βορειοευρωπαικές κλπ.

Οι νόμοι που υπάρχουν τηρούνται δεν είναι ένα απέραντο μπάχαλο όπως η Ελλάδα οου τι υπάρχει νόμος για κατι τι όχι το ίδιο είναι.

Όμως οι ίδιοι οι νόμοι σαν νόμοι είναι λογικοί και δημοκρατικοί. Ο πολίτης εκτός από υποχρεώσεις έχει και δικαιώματα.
Ο καθένας μπορεί(σε λογικά πλαίσια προφανώς) να κάνει ό, τι θέλει και να πει ό,τι θέλει.

Για εμένα μια δημοκρατία όπως στην βόρεια Ευρώπη ή ακόμα περισσότερο όπως στην Ελβετία που γίνονται κάθε λίγο δημοψηφίσματα για τα πάντα είναι το ιδανικό.

Για να ξαναπούμε εντός θέματος, πάλι πτώση σήμερα.

Για πρώτη φορά μετά από καιρό καθημερινή τα κρούσματα κάτω από 20.000 και δείκτης θετικότητας κάτω από 5%.
Αν συνεχίσει έτσι μπορεί να επιβεβαιωθεί ο Σαρηγιάννης αυτή τη φορά με το τριχίλιαρο τέλος Γενάρη.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι;
Αφορα την πανδημία και τα πανεπιστήμια και τα σχολεία κυρίως.
Η κυβέρνηση γενικά έχει σκεφτεί ότι υπάρχει μια σημαντική μερίδα ατόμων που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες και ότι είναι λογικό να τους φοβίζει αυτή η έξαρση κρουσμάτων η οποία τώρα ναι μεν δείχνει μια πτωτική τάση αλλά γενικά το ότι υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες κρούσματα;
Και εντάξει το ότι πάμε δια ζώσης για εξεταστική είναι δεδομένο πλέον εκτός αν υπάρχει μεγάλη αντίδραση από φοιτητές που το βλέπω χλωμό.
Η τακτική του κολλάμε όλοι για να ξεμπερδεψουμε με τον κορονοιο δεν γνωρίζουν ότι θα επιβαρύνει ιδιαίτερα τα άτομα σε ευπαθείς ομάδες η τα άτομα που ζουν μαζί με άτομα που είναι σε ευπαθείς ομάδες;
Δεν θα έπρεπε έστω για τα άτομα που έχουν σοβαρά θέματα υγείας να υπάρχει μια μέριμνα για εξ αποστάσεως;
Είναι δίκαιο που για αυτά τα άτομα δίνεται αυτό το δίλημμα; Υγεία η εκπαίδευση;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι;
Αφορα την πανδημία και τα πανεπιστήμια και τα σχολεία κυρίως.
Η κυβέρνηση γενικά έχει σκεφτεί ότι υπάρχει μια σημαντική μερίδα ατόμων που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες και ότι είναι λογικό να τους φοβίζει αυτή η έξαρση κρουσμάτων η οποία τώρα ναι μεν δείχνει μια πτωτική τάση αλλά γενικά το ότι υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες κρούσματα;
Και εντάξει το ότι πάμε δια ζώσης για εξεταστική είναι δεδομένο πλέον εκτός αν υπάρχει μεγάλη αντίδραση από φοιτητές που το βλέπω χλωμό.
Η τακτική του κολλάμε όλοι για να ξεμπερδεψουμε με τον κορονοιο δεν γνωρίζουν ότι θα επιβαρύνει ιδιαίτερα τα άτομα σε ευπαθείς ομάδες η τα άτομα που ζουν μαζί με άτομα που είναι σε ευπαθείς ομάδες;
Δεν θα έπρεπε έστω για τα άτομα που έχουν σοβαρά θέματα υγείας να υπάρχει μια μέριμνα για εξ αποστάσεως;
Είναι δίκαιο που για αυτά τα άτομα δίνεται αυτό το δίλημμα; Υγεία η εκπαίδευση;
Στα σχολεία, θεωρητικά τουλάχιστον, προβλέπεται τηλεκπαίδευση από την αρχή της χρονιάς για μαθητές που ανήκουν σε συγκεκριμένες ευπαθείς ομάδες ή μένουν με κάποιον από αυτές τις ομάδες.
Δεν ξέρω κατά πόσο τηρείται βέβαια και πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις μαθητών.

Τώρα για τα πανεπιστήμια πονεμένη ιστορία και είναι κυρίως θέμα πανεπιστημίου και καθηγητή.

Θα πρέπει ο καθηγητής είτε να δεχτεί να κάνει διπλές ώρες για να κάνει και δια ζώσης και τηλεκπαίδευση είτε να φροντίσει το δια ζώσης μάθημα να μεταδίδεται και διαδικτυακά με ότι σημαίνει αυτό από θέμα εξοπλισμού.

Στα πανεπιστήμια πέρα από το να τα κλείσει εντελώς δεν νομίζω ότι η κυβέρνηση θα μπορούσε να κάνει κάτι για το θέμα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Πάντως γενικότερα επικρατεί κλίμα αισιοδοξίας διεθνώς για την πορεία του ιού
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Στα σχολεία, θεωρητικά τουλάχιστον, προβλέπεται τηλεκπαίδευση από την αρχή της χρονιάς για μαθητές που ανήκουν σε συγκεκριμένες ευπαθείς ομάδες ή μένουν με κάποιον από αυτές τις ομάδες.
Δεν ξέρω κατά πόσο τηρείται βέβαια και πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις μαθητών.

Τώρα για τα πανεπιστήμια πονεμένη ιστορία και είναι κυρίως θέμα πανεπιστημίου και καθηγητή.

Θα πρέπει ο καθηγητής είτε να δεχτεί να κάνει διπλές ώρες για να κάνει και δια ζώσης και τηλεκπαίδευση είτε να φροντίσει το δια ζώσης μάθημα να μεταδίδεται και διαδικτυακά με ότι σημαίνει αυτό από θέμα εξοπλισμού.

Στα πανεπιστήμια πέρα από το να τα κλείσει εντελώς δεν νομίζω ότι η κυβέρνηση θα μπορούσε να κάνει κάτι για το θέμα.
Στα πανεπιστήμια είναι παράνομη η εξ αποστάσεως διδασκαλία πάντως.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Πάντως γενικότερα επικρατεί κλίμα αισιοδοξίας διεθνώς για την πορεία του ιού

Καλά. Κάτσε να μπει ξανά σε λίγο η - ξέρεις ποια - και θα σου πω εγώ πού θα πάει το κλίμα αισοδοξίας, τουλάχιστον εδώ μέσα. :)
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.

τι ελεγα για φυσικη νοσηση και seroconversion..
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αφου προς τα εκει οδευουν τα μετρα μαν μου
Στην αγγλια ηδη εχουν κανει το crash test με καμερες τυπου κινας που εχουν στησει σε καθε μπλοκο,με την παραμικρη χειρονομια σε δημοσιο χωρο ερχεται η αστυνομια στα ποδια σου ,γιατι αραγε οι αγγλοι ειναι πολιτισμενοι και οταν ερχονται ελλαδα τα γ@@@νε ολα?
Δεν ισχύει αυτό που λες. Είναι λίγο φαντασία.


3... 2... 1...

Περιμένουμε τον πρώτο που θα πει: "ναι, αλλά είχε υποκείμενα"

Στα σχολεία, θεωρητικά τουλάχιστον, προβλέπεται τηλεκπαίδευση από την αρχή της χρονιάς για μαθητές που ανήκουν σε συγκεκριμένες ευπαθείς ομάδες ή μένουν με κάποιον από αυτές τις ομάδες.
Δεν ξέρω κατά πόσο τηρείται βέβαια και πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις μαθητών.
Αυτές δεν είναι ευπαθείς ομάδες, αυτές είναι με το ένα πόδι στον τάφο. Αν οι δημοσιογράφοι τα λένε καλά, οι περισσότεροι που καταλήγουν σε ΜΕΘ είναι άτομα με διαβήτη ή υπέρβαρα ή με προβλήματα υγείας που δεν είναι τόσο σοβαρά όσο αυτά που είναι στη λίστα. Αυτοί τι κάνουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.

Διαβαζω οτι ο Κ. Μητσοτακης χθες, ψευδομενος ανερυθρίαστα ειπε οτι σε καμία χωρα της Ευρώπης δεν ειναι δωρεαν τα μοριακά τεστ RT- PCR. Ψέμα.
Και οταν του υποδείχθηκε οτι θα μπορουσε εστω να συνταγογραφούνται τα μοριακακά τεστ επι συμπτωματων, ειπε οτι σε καμια ευρωπαϊκή χώρα δεν συνταγογραφούνται. Ψεμα.
Και οταν του ξαναυποδείχθηκε μια χωρα, η Αυστρία, στην οποία ολα τα τεστ ειναι δωρεαν ειπε οτι ειναι η εξαίρεση. Ψέμα και αυτό.
Τι ισχυει λοιπον σε μερικες απο τις χωρες της Ευρωπης:
• Πολωνία: Εάν συστήνεται από γιατρό είναι δωρεάν.
• Ιταλία: Εάν κάποιος έχει συμπτώματα ο γιατρός συνταγογραφεί το τεστ που είναι δωρεάν.
• Γερμανία: Τα PCR είναι δωρεάν όταν συστήνονται από γιατρό σε περίπτωση που παρατηρηθούν συμπτώματα.
Ο καθε Γερμανος πολιτης δικαιούται επίσης ενα δωρεάν rapid test την ημέρα.
Επίσης αν η εφαρμογή “corona warn app” διαπιστώσει οτι εχεις έρθει σε στενή επαφή με κρούσμα σου βγάζει κόκκινη ένδειξη και σου λένε να απομονωθείς και να πας να κανεις PCR τεστ δωρεάν.
• Αυστρία: Όλα τα τεστ είναι δωρεάν
• Βουλγαρία, Σλοβενία, Αλβανία, Ουγγαρία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Κυπρος: Τα PCR είναι δωρεάν εάν υπάρχει συνταγή γιατρού.
•Πορτογαλία, Ελβετία, Ηνωμένο Βασίλειο: Τα τεστ πληρώνονται από την κυβέρνηση εάν ο πολίτης παρουσιάζει συμπτώματα ή έχει έρθει σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα.
•Γαλλία: Τα PCR είναι δωρεάν εάν ο πολίτης έχει συμπτώματα, εάν θεωρείται ως επαφή κρούσματος, εάν είναι πλήρως εμβολιασμένος ή δεν μπορεί να εμβολιαστεί για ιατρικούς λόγους, εάν είναι κάτω των 18 ετών, εάν έχει αναρρώσει από COVID-19 τους τελευταίους έξι μήνες.
Μονο οι ανεμβολιαστοι στη Γαλλια δεν δικαιουνται δωρεαν τεστ και αναγκάζονται να πληρώνουν 44 ευρώ για PCR ή 25-30 ευρώ για τεστ αντιγόνου.
•Σλοβακία: Προσφέρει δωρεάν PCR σε εκείνους που επιστρέφουν από το εξωτερικό, σε εκείνους που έχουν έρθει σε επαφή με κρούσμα ή σε εκείνους που έχουν συμπτώματα. Η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά και το σύστημα ενδεχομένως να κλείσει ραντεβού σε πιο μακρινή ημερομηνία και για τον λόγο αυτό αρκετοί επιλέγουν να πάνε ιδιωτικά πληρώνοντας τεστ που ξεκινούν από την τιμή των 35 ευρω.
• Δανία: Ολα τα τεστ ειναι δωρεάν για ολους τους πολίτες ακόμη και τους τουρίστες.
• Ιρλανδία, Σουηδία : Ολα τα τεστ ειναι δωρεάν για όλους, εκτος απο οσους κάνουν τεστ για ταξίδι στο εξωτερικό.
• Ολλανδία: Τα PCR τεστ είναι δωρεάν.
Υπαρχουν ειδικά κέντρα για ανεμβολίαστους που μετά απο δωρεάν τεστ, παίρνουν QR 24 ωρών για να πάνε οπουδήποτε θέλουν που χρειάζεται QR.
Βέλγιο: Δωρεαν PCR τεστ με συνταγογραφηση γιατρου.

1642200438382.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ξέρουμε αν υπάρχει διαθεσιμότητα για PCR σε αυτές τις χώρες? Γιατί Ελβετία που έψαχνε μια φίλη μου να κάνει (με συμπτώματα και όλα) δεν έβρισκε πουθενά.

Επίσης άλλη φίλη από Καναδά πόσταρε ενθουσιασμένη στο FB φώτο με το 1 και μοναδικό σελφ τεστ που κατάφερε να βρει μέσω γνωστού. Τα σελφ τεστ είναι δωρεάν για όλους στον Καναδά, απλά δεν μπορείς να τα βρεις εκτός αν έχεις βύσμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top