• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αφου μαγειρευουν κρουσματα ,τι τα θελουν τα bubbles μεσα σε αλλο bubble? :P

Απ την αρχη της πανδημιας τα ακουμε απο καποιους για να ξεμπερδεψουμε αλλα μαλλον δε θεμε
1642539142689.png
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Nick890 + flatod
You can't understand την διαφορα 8-9 μισθων με 3-4 my friend without working in τουριστικα and living σε νησι .Το λεει και το αρθρο:give_rose:
Οι επαγγελματίες του τομέα δεν αναμένουν πλήρη ανάκαμψη πριν από το 2024, ανακοίνωσε σήμερα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τουρισμού (UNWTO)
ΥΓ:Απο εδω βγαλε μου συμπερασματα ..οχι απο CNN

ΥΓ2:Καντου το κομεντ αυτο το αρθρο μιας και τον παρακολουθεις να δουμε απαντηση :laugh:

---------------------------------------------------------
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
You can't understand την διαφορα 8-9 μισθων με 3-4 my friend without working in τουριστικα and living σε νησι .Το λεει και το αρθρο:give_rose:
Που να δεις και την διαφορά όταν επιτέλους μετακομίσεις στη Κίνα και απο 3-4 μισθούς πέσεις στη μια κούπα ρύζι για να βγει η καραντίνα :P
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οποιος καταλάβει τι λέει, ας μου εξηγήσει και εμένα...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Ο συνεχής εμβολιασμός με booster (το οποίο είναι το ίδιο εμβόλιο με το αρχικό και όχι κάποιο αναβαθμισμένο για νέες παραλλαγές) είναι βραχυπρόθεσμα και εν μέσω πανδημίας, μια σωστή στρατηγική και ένα από τα πιο σημαντικά μας όπλα στην αντιμετώπιση του impact της.
Μακροπρόθεσμα όμως, δεν είναι απαραίτητα βιώσιμη και με εξαίρεση τους ανοσοκατεσταλμένους/ευπαθείς/ηλικιωμένους, θα μπορούσε να πει κανείς ότι κάποια στιγμή δεν θα χρειάζεται να εμβολιάζεται όλος ο πληθυσμός.
Για να είναι μακροπρόθεσμα πιο βιώσιμη λύση χρειάζεται σαφέστατα ένα πλαίσιο ενεργειών και μια στρατηγική που περιλαμβάνει αναβαθμισμένα εμβόλια και ίσως και άλλες οδούς χορήγησης ή χημειοπροφύλαξης. Αυτές οι ενέργειες είναι η πεμπτουσία της στρατηγικής "elimination του ιού" (το eradication το έχουμε ξεχάσει από το Μάιο του 2020), η οποία έχει συνδεθεί με πρακτικές που θεωρούνται πολύ αυστηρές και απολυταρχικές, εκτός του ότι έχει επικοινωνηθεί εσκεμμένα ή όχι, λανθασμένα.
Οι ενέργειες αυτές περιλαμβάνουν τη σωστή χρήση μάσκας, την εφαρμογή ρεαλιστικού social distancing και "έξυπνων" περιορισμών, την αποφυγή συνωστισμού εκεί που συμβαίνει συχνότερα και εντονότερα, τον καλό αερισμό χώρων και την εφαρμογή των αυστηρότερων δυνατών περιοριστικών μέτρων πριν ο αριθμός κρουσμάτων μεγαλώσει. Αυτό το suppression του ιού θα κρατά το Rt κάτω από 1, ώστε να μην ξεφεύγει η κατάσταση ειδικά κατά τους χειμερινούς μήνες.
Για να δούμε λοιπόν χώρες που γενικότερα ήταν πιο κοντά στη στρατηγική αυτή χωρίς φυσικά να υπάρχει το τέλειο και χωρίς να σημαίνει ότι επικροτούμε όλες τις ενέργειες που εφαρμόστηκαν στο πλαίσιο της στρατηγικής αυτής:
Νότια Κορέα, Ιαπωνία, Κίνα, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, Ισλανδία, Νορβηγία, Φινλανδία, Ταϊβάν, Σιγκαπούρη, Hong Kong, Βιετνάμ, Σκωτία, Καναδάς.
Το πρόβλημα με αυτή τη στρατηγική είναι ότι για να είναι επίσης βιώσιμη, θα πρέπει να εφαρμοστεί παγκοσμίως ή εγκαίρως. Χώρες όπως η Ιταλία, η Ισπανία και η Πορτογαλία αφού έμαθαν πρώτα, μετά αποφάσισαν να ακολουθήσουν στρατηγικές πιο κοντά στο suppression.
Έχοντας ξεκαθαρίσει τα παραπάνω, θα ήθελα να ξέρω με ποιά ακριβώς λογική κάποιος αξιωματούχος του ΕΜΑ, βγήκε και είπε ότι το ανοσοποιητικό μας σύστημα θα κουραστεί από τα πολλά booster. Ποιόν ακριβώς μηχανισμό έχει στο μυαλό του και πώς ακριβώς στην παρούσα φάση βγάζει αυτό το οποιοδήποτε νόημα; Δηλαδή άλλο να πεις ότι παιδιά δεν είναι βιώσιμη στρατηγική αυτή για τους Χ και Ψ λόγους κι άλλο να πεις κάτι τόσο χμμμ.
Στο μεταξύ όλο αυτό έχει παρεξηγηθεί κάργα στο δημόσιο λόγο και ακούμε το επικό ότι και καλά οι εμβολιασμοί (γενικά) όσο περισσότεροι είναι "κουράζουν" το ανοσοποιητικό. Δηλαδή τα παιδάκια που κάνουν σε λίγους μήνες τόσα εμβόλια, άτομα σαν εμένα που έκανα σε λίγους μήνες 6-7 εμβόλια, κουράστηκε το ανοσοποιητικό μας; Τι νομίζετε ότι είναι το ανοσοποιητικό, λέτε να μη μπορεί να διαχειριστεί ταυτόχρονα επιθέσεις από εκατοντάδες μικρόβια που κυκλοφορούν σε φαγητό, αέρα, νερό κτλ;
Και πάμε στο συγκεκριμένο εμβόλιο. Πώς ακριβώς θα κουράσει το ανοσοποιητικό; Δηλαδή η συνεχής έκθεση στον ιό δεν θα τον κουράσει και θα τον κουράσει το εμβόλιο; Τουλάχιστον περιμένουμε από αξιωματούχους του ΕΜΑ να είναι λίγο πιο προσεκτικοί στις διατυπώσεις τους, ειδικά όταν έχεις άτομα που δεν έχουν κάνει καν την 1η δόση και ανησυχούν λέει που θα τους πουν κάποια στιγμή να κάνουν την 4η.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Να τα βάλουν σε τηλεργασία:laugh:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ποσο ρεζιλι θα γινουν οι "γιατροι" της τηλεόρασης;; Ακομα να καταλαβουν οτι η 3η, 4η δοση ειναι άχρηστη ειδικα σε ατομα κατω των 35;; Ειπαμε θελουμε να βγαλει κερδος η Pfizer αλλα αρκετα με την παράνοια.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω

Εδώ έχουμε τους ολόκληρους οργανισμούς στη μια γραμμή και απ την άλλη κάποιους επιστήμονες

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να κάνω κάθε 3μηνες εμβόλιο μέχρι να λήξει η πανδημία ...διότι οι στρατηγικές που ακολουθούμε δεν έχουν ως αποτέλεσμα την έξοδο απ' την πανδημία.
Υπάρχει και το ρίσκο των αυτοάνοσων απ' την συνεχο μπουσταρισμα σε μικρό χρονικό διάστημα του οργανισμού

Η καλύτερη λύση είναι η ατομική πρωτοβουλία σε συνομιλία με διεπιστημονική ομάδα (οικογενειακού ιατρου-ανοσολογου)
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω
Έχει ο Καργιολάκης όμως. Εγώ είμαι μαζί του.

Προσωπικά στη φάση αυτή προτιμώ να κάνω κάθε 3 μήνες εμβόλιο παρά να κολλάω κάθε 3 μήνες κορωνοϊό. Αργότερα ίσως αλλάξω γνώμη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Έχει ο Καργιολάκης όμως. Εγώ είμαι μαζί του.

Προσωπικά στη φάση αυτή προτιμώ να κάνω κάθε 3 μήνες εμβόλιο παρά να κολλάω κάθε 3 μήνες κορωνοϊό. Αργότερα ίσως αλλάξω γνώμη.
Δεν είναι σίγουρο με τον εμβολιασμό, δεν υπάρχει περίπτωση να νοσήσεις..δε κόβει τη μετάδοση τελείως και ιδίως στην Όμικρον είναι μειωμένα τα ποσοστά μείωσης της μετάδοσης
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Έχει ο Καργιολάκης όμως. Εγώ είμαι μαζί του.

Προσωπικά στη φάση αυτή προτιμώ να κάνω κάθε 3 μήνες εμβόλιο παρά να κολλάω κάθε 3 μήνες κορωνοϊό. Αργότερα ίσως αλλάξω γνώμη.
Δεν έχω άποψη επι του θέματος αλλά δεν θα ήμουν και απόλυτος.
Ο Καργιολάκης μπορεί να έχει τις γνώσεις αλλά και ο EMA με τον οποίο διαφωνεί σχετικούς επιστήμονες έχει οχι μπακάληδες.

Πάντως ότι η λύση δεν μπορεί να είναι το να κάνεις κάθε 3 μήνες εμβόλιο.
Για λόγους επάρκειας δόσεων(θα κάνεις 5η δόση και φτωχές χώρες δεν θα έχουν κάνει ούτε 1η οπότε δεν θα ξεμπλέξεις ποτέ), για λόγους μειωμένης συμμετοχής του κόσμου(πόσοι θα πήγαιναν για εμβόλιο κάθε 3 μήνες) για όποιους κινδύνους λένε ότι ίσως προκύψουν από τον συνεχή εμβολιασμό με το ίδιο εμβόλιο και κυρίως για λόγους αποτελεσματικότητας αφού και η 3η δόση σε προστατεύει από σοβαρή νόσηση αλλά πλέον τα booster λίγη προστασία δίνουν από απλή νόσηση.

Η λύση είναι εμβόλιο προσαρμοσμένο στις μεταλλάξεις ώστε να σε καλύπτει για 6-7 μήνες τουλάχιστον, με στόχο τον ετήσιο εμβολιασμό, όπως ήταν τα τωρινά εμβόλια για το αρχικό στέλεχος.
Τέτοια εμβόλια θα έχουμε πριν το καλοκαίρι.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Ένα από τα αισιόδοξα στοιχεία, είναι η μείωση των κρουσμάτων καθημερινά τις τελευταίες μέρες... Μήπος εν τέλει έχουμε αφήσει πίσω μας το peak του Γενάρη; Πάντως, προβληματισμό αποτελούν καθημερινά οι πολλοί θάνατοι
1642602155468.png
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Η Βρετανία σταματάει την υποχρεωτικοτητα των μέτρων δεν ξέρω αν το διαβάσατε.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
1642602586629.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Βρετανία σταματάει την υποχρεωτικοτητα των μέτρων δεν ξέρω αν το διαβάσατε.
Δηλαδή απαλλάσσονται και τις μάσκες σε κλειστούς χώρους;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
View attachment 93945
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δηλαδή απαλλάσσονται και τις μάσκες σε κλειστούς χώρους;

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, αλλά η Ελλάδα σε booster δόσεις, ξεπερνά την Πορτογαλία...
1642603172302.png
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, αλλά η Ελλάδα σε booster δόσεις, ξεπερνά την Πορτογαλία...
View attachment 93946
Μένει να δούμε αν αυτό συνδιαστει με χαμηλά κρούσματα είδες στη Βρετανία μείωση 2% ανά βδομάδα,μένει να δούμε αν τελικά πετύχουμε τα μειωμένα κρούσματα τι θα γίνει εκεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top