• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μια χαρα ισχύουν. Τα βλέπουμε στην καθ ημερα κλινική πράξη.
Δεν ισχύουν και υπάρχουν έρευνες δημοσιευμένες που λένε το άκρως αντίθετο δε κάποια που είπες .....σχέση αιτίου -αιτιοτητας

Θα στα παραθέσω μετά
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.
Όντως έχουν κυκλοφορήσει πολλά papers που ανατρέπουν την εικόνα της χαλαρότητας που πάει να περαστεί
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ότι τα πράγματα ενδεχομένως δεν είναι τόσο απλά, όσο νομίζουμε
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πάντως αποδεδειγμένα πλέον και να νοσήσεις, δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια η έννοια της ανοσίας της αγέλης και οι επαναμολύνσεις θα είναι η νέα κανονικότητα

Ναι και. Που μιλησα εγώ για ανοσία της αγέλης. Να επιχειρηματολογείτε σ αυτα που βλέπετε.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.
Μιλάμε για έναν νέο σχετικά ιό, που δεν έχει μελετηθεί 100% ο μηχανισμός του και τα μακροπρόθεσμα effects του, ούτε κατά πόσο αθώες είναι οι ήπιες και ακόμα και ασυμπτωματικές επαναμολύνσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παραεγινε γνωστός όμως ο κορονοιός.
δε νομίζω σε μόλις 2 χρόνια, να έχουμε κατανοήσει τα πάντα για αυτόν, ιδιαίτερα στο κομμάτι των effects του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πχ δεν έχω δει καμιά καμπάνια πρόληψης για τον long covid
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διότι αυτός φαίνεται ακόμα να μη μεταφράζεται σε υγειονομική επιβάρυνση, οπότε σε πρώτη φάση τον ξεχνάμε
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Ε, νομίζω πως πέρασε πολύ καιρός πια. Πλέον οι μελέτες είναι πολύ πιο εξελιγμένες από αυτές του παρελθόντος για την γρίπη.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μιλάμε για έναν νέο σχετικά ιό, που δεν έχει μελετηθεί 100% ο μηχανισμός του και τα μακροπρόθεσμα effects του, ούτε κατά πόσο αθώες είναι οι ήπιες και ακόμα και ασυμπτωματικές επαναμολύνσεις

Ο ιος πλέον υπάρχει. Αυτο δεν αλλαζει. Ούτε γνωρίζουμε πως λειτουργουνε ή τι επιπτώσεις έχουν χιλιάδες φαρμακα που χρησιμοποιούνται, τι ακριβώς επιπτώσεις έχουν τα τρόφιμα που καταναλώνουμε καθημερινά, και ούτε ξέρουμε αν αύριο θα ζουμε ή μας πατήσει φορτηγό ή μηχανάκι διαβαίνοντας την δρόμο.


Γενικα, το πολυ άγχος σκοτώνει.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω πως η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και ας είναι αυτή με το μεγαλύτερο κόστος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Σε δυόμισι χρόνια μάθαμε για τον κοβιντ ο,τι μάθαμε σε δεκαετίες για την γρίπη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.
Σίγουρα, θεωρώ υπάρχουν πολλά αχαρτογράφητα νερά ακόμα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Ίσως να μην είναι και τόσο σημαντικά αυτά τα αχαρτογραφητα γιατί και η ιατρική είναι πολύ πιο εξελιγμένη από τότε που είχαμε την γρίπη αλλά και πληθυσμιακά ο παγκόσμιος πληθυσμός είναι πολύ περισσότερος και οι πληροφορίες κυκλοφορούν πολύ πιο γρήγορα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.
Ίσως να μην είναι και τόσο σημαντικά αυτά τα αχαρτογραφητα γιατί και η ιατρική είναι πολύ πιο εξελιγμένη από τότε που είχαμε την γρίπη αλλά και πληθυσμιακά ο παγκόσμιος πληθυσμός είναι πολύ περισσότερος και οι πληροφορίες κυκλοφορούν πολύ πιο γρήγορα.
μακάρι να είναι έτσι
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Γενικα, το πολυ άγχος σκοτώνει.
Έχω την εντύπωση οτι ως γιατρός είσαι πολύ πιο συνηθισμένος στην έννοια της αρρώστιας και του θανάτου από τους απλούς ανθρώπους και για αυτό το αντιμετωπίζεις τόσο χαλαρά. Εσύ μπορεί καθημερινά να βλέπεις έναν θάνατο (γενικά, όχι από κορωνοϊό) και να μη σού κάνει εντύπωση, ή να βλέπεις πολύ χειρότερα πράγματα από μια γρίπη ή ένα σπάσιμο ποδιού πχ. Αυτό όμως δεν μπορεί να εφησυχάσει τον κόσμο και να ζει γιόλο. Για αυτόν που αρρώστησε ή που πέθανε από κορωνοϊό είναι 100% το κακό που τού έκανε. Οπότε το να λένε οι γιατροί, ντάξει ρε παιδιά, μην αγχώνεστε, ζήστε τη ζωή σας, σκοπός είναι να μη γεμίζουν πολύ οι ΜΕΘ, το θεωρώ αναισθησία και ωχαδελφισμό. Μην το πάρεις προσωπικά, γενικά το λέω για τους γιατρούς. Και το κάνουν συνέχεια κάποιοι, παίρνεις τηλ να ρωτήσεις κάτι ανήσυχος ή πας εκεί και περιμένεις να μάθεις τί έχεις και αυτοί κάνουν πλακίτσα "ντάξει αδελφέ μην τρελαίνεσαι, ένα ... έχεις, μια εγχείριση θα κάνεις, ντάξει μάλλον δε θα πάθεις τίποτα, μπα δε νομίζω να υπάρξουν επιπλοκές".

Σιχαίνομαι το σινάφι των γιατρών btw.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,031 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση οτι ως γιατρός είσαι πολύ πιο συνηθισμένος στην έννοια της αρρώστιας και του θανάτου από τους απλούς ανθρώπους και για αυτό το αντιμετωπίζεις τόσο χαλαρά. Εσύ μπορεί καθημερινά να βλέπεις έναν θάνατο (γενικά, όχι από κορωνοϊό) και να μη σού κάνει εντύπωση, ή να βλέπεις πολύ χειρότερα πράγματα από μια γρίπη ή ένα σπάσιμο ποδιού πχ. Αυτό όμως δεν μπορεί να εφησυχάσει τον κόσμο και να ζει γιόλο. Για αυτόν που αρρώστησε ή που πέθανε από κορωνοϊό είναι 100% το κακό που τού έκανε. Οπότε το να λένε οι γιατροί, ντάξει ρε παιδιά, μην αγχώνεστε, ζήστε τη ζωή σας, σκοπός είναι να μη γεμίζουν πολύ οι ΜΕΘ, το θεωρώ αναισθησία και ωχαδελφισμό. Μην το πάρεις προσωπικά, γενικά το λέω για τους γιατρούς. Και το κάνουν συνέχεια κάποιοι, παίρνεις τηλ να ρωτήσεις κάτι ανήσυχος ή πας εκεί και περιμένεις να μάθεις τί έχεις και αυτοί κάνουν πλακίτσα "ντάξει αδελφέ μην τρελαίνεσαι, ένα ... έχεις, μια εγχείριση θα κάνεις, ντάξει μάλλον δε θα πάθεις τίποτα, μπα δε νομίζω να υπάρξουν επιπλοκές".

Σιχαίνομαι το σινάφι των γιατρών btw.


Πρώτον, κανείς το τραγικό λαθος να τσουβαλιάζεις και να βγάζεις πρόωρα συμπεράσματα. Ήμουν από τα άτομα- αν θυμασαι καλα- που ήμουνα υπέρ ενός σκληρού λοκνταουν και υπερμαχος της εφαρμογής και της τήρησης των μετρων στα πρώτα κύματα για κάθε κόστος . Όντας υπεύθυνος τμήματος κοβιντ εκείνη την εποχη, έβλεπα κόσμο να πεθαίνει άδικα από την λοίμωξη- την εποχη που δεν υπήρχαν ούτε εμβολια ούτε αποτελεσματικά πρωτόκολλα θεραπείας- και γνωρίζω από πρωτο χερι το τι εστι κορονοιος εν ετει 2019-2021 και το τι εστι κορονοιος την παρούσα στιγμή.


Όσον αφορά το αλλο ζήτημα, δεν είμαστε ούτε θεοί, ούτε ξέρουμε να προβλέπουμε το μελλον- και πολλές φορες οι αντιδράσεις των ανθρώπων βασίζονται πάνω σ αυτο, αλλά κάνουμε μονο εκτιμήσεις με βάση κάποιες εμπειρίες.
Εξ αλλου, και μεις είμαστε ευάλωτοι, αρρωσταίνουμε, χειρουργούμαστε, αλλά στο μονο που διαφέρουμε ειναι στο ότι βλεπουμε κάποια πράγματα λιγο διαφορετικά. Όπως έλεγε και ο Ιπποκρατης, λιγο διαφέρει η ιατρικη από την φιλοσοφία. Όλοι θνητοί είμαστε ανεξαιρέτως και τίποτα δεν κρατάει για παντα.

Συμφωνω ότι στο θέμα της επικοινωνίας γίνονται σοβαρά λαθη εκ πλευράς πολλών συναδέλφων, συμφωνω ότι ειδικά εν Ελλαδι οι τρόποι συμπεριφοράς και το σύστημα υγείας ειναι προβληματικοί- τα χω ζησει και ο ίδιος μου- αλλά σε παρακαλω, μην βαζεις ανθρώπους σε κατηγορίες και μην τους ταμπελιαζεις, μην γνωρίζοντας τους καν προσωπικά. Και αυτο δεν ισχυει μονο για τους ιατρούς, αλλά και για κάθε ανθρωπο που ζει σ αυτον τον πλανήτη. Ούτε το επάγγελμα μετραει, ούτε Τα (περιττα) αγαθά μετράνε, αλλά πρωτίστως ο χαρακτηρας, και αυτο ειναι ανεξάρτητο απ ολα τα παραπάνω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
σε παρακαλω, μην βαζεις ανθρώπους σε κατηγορίες και μην τους ταμπελιαζεις, μην γνωρίζοντας τους καν προσωπικά. Και αυτο δεν ισχυει μονο για τους ιατρούς, αλλά και για κάθε ανθρωπο που ζει σ αυτον τον πλανήτη.
Έχεις δίκιο σε αυτό. Συγγνώμη, ήταν λάθος μου. Στα άλλα που λες ναι συμφωνώ κι εγώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top