Παραίτηση Τσίπρα από Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ - Η μάχη για τη διαδοχή

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
.Είναι ένας ηγέτης που μπορεί να ενώσει τους ανθρώπους, να κρατήσει θέση ισχύος όπου χρειάζεται, να γίνει απλός πολίτης όπου χρειάζεται, να εμπνεύσει, να δώσει ώθηση.
Ας ενώσει το κόμμα του πρώτα. Αρκετά κομματάκια το έκανε :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.
Η λέξη χαρισματικός είναι επίτηδες γενική και αόριστη γιατί το χάρισμα αυτό δεν μπορεί να εξηγηθεί με λόγια. Είναι ένας ηγέτης που μπορεί να ενώσει τους ανθρώπους, να κρατήσει θέση ισχύος όπου χρειάζεται, να γίνει απλός πολίτης όπου χρειάζεται, να εμπνεύσει, να δώσει ώθηση. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε, το έχω ακούσει από πολύ κόσμο πάντως και συμμερίζομαι αυτήν την άποψη. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν βέβαια, δεν έχει πλέον και σημασία.
Παντως εμενα την ψηφο μου σ αυτον τον Ιανουαριο του 2015 και το ΟΧΙ μετα στο δημοψηφισμα, μια χαρα δεν τα σεβάστηκε.

Γι αυτο κι εγω δεν τον θεωρω τοσο χαρισματικό. Προσπάθησε να γίνει Αντρεας, χωρίς να είναι Αντρέας.

Δεν μπορεις να πεις οτι δεν του εδωσα ευκαιρία, αλλά αυγά που ηθελα να σπάσει δεν έσπασε.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εξαπάτησε και κορόιδεψε τον ελληνικό λαό, Πότισε με τοξικότητα τους πολίτες την περίοδο των μνημονίων, έγινε κυβέρνηση πατώντας σε αυταπάτες που έσκασαν σαν φούσκα.

Ο μεγαλύτερος ψεύτης λαοπλάνος δημαγωγός πολιτικός της σύνχρονος ιστορίας.
Ο χρήσιμος ηλίθιος που εν τέλη εφάρμοσε ανεμακτα τα μνημόνια με μερικά δις επιπλέον καπέλο.

Βρήκε την νέμεση που του άξιζε.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Από τα λιγοστά ευχάριστα νέα της χώρας (αν υπάρχουν κιάλλα δλδ).

Βρήκε την νέμεση που του άξιζε.
Καμία νέμεση δε βρήκε. Θα συνεχίσει να εισπράτει το ζεστό βουλευτικό παραδάκι χωρίς σταγόνα ιδρώτα, followed by την παχουλή βουλετική σύνταξη.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δηλαδή μόνο εγώ βλέπω Πολάκη;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,091 μηνύματα.
Θα μιλήσω γενικά, είμαι αηδιασμένος από ανθρώπους σαν τον Πολάκη. Είναι ο κλασσικός τύπος ανθρώπου όπου όσο έχεις δύναμη σε γλείφει από πάνω μέχρι κάτω και γίνεται βασιλικώτερος του βασιλέως και μόλις δει πως χάνεις τον έλεγχο θα προσπαθήσει να είναι αυτός που θα σου μπήξει τη τελευταία μαχαιριά. Και μετά είτε θα προσπαθήσει να πάρει τη θέση σου είτε θα κολλήσει σαν βδέλλα στον νέο ισχυρό πάλι.

Με εκνευρίζουν τέτοιοι ψευτόμαγκες καρπαζογλείφτες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δηλαδή άμα βγει η Αχτσιόγλου, εσείς πιστεύετε ότι θα μπορέσει να είναι σε anti-Mitsotakis mode; Αν γίνει αυτό μόνο για anti-Konstantopoulou mode θα προορίζεται.

Με απλά λόγια, αν βγει η Αχτσιόγλου, θα είναι 5κάθαρο ότι η νέα μοίρα του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι ένα απλό 10% με ταβάνι το 25% για συγκυβέρνηση με τους Νεο-ΑΝΕΛ (Σπαρτιάτες, Ελληνική Λύση ή Νίκη).
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,910 μηνύματα.
Η ελληνικη αλλα και ευρωπαικη πολιτικη σημερα γινεται φτωχοτερη και λειψη.Θα παρομοιαζα την παραιτηση του αλεξη με την αποσυρση του γκαλη και του τζορνταν απο το μπασκετ. Ευχαριστουμε για ολα αλεξη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Η λέξη χαρισματικός είναι επίτηδες γενική και αόριστη γιατί το χάρισμα αυτό δεν μπορεί να εξηγηθεί με λόγια. Είναι ένας ηγέτης που μπορεί να ενώσει τους ανθρώπους, να κρατήσει θέση ισχύος όπου χρειάζεται, να γίνει απλός πολίτης όπου χρειάζεται, να εμπνεύσει, να δώσει ώθηση. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε, το έχω ακούσει από πολύ κόσμο πάντως και συμμερίζομαι αυτήν την άποψη. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν βέβαια, δεν έχει πλέον και σημασία.

Eίναι ένας χαρισματικός ηγέτης που μπορεί να διαγράψει τα μνημόνια και τα χρέη με εναν νόμο και ένα άρθρο. Ευχαριστούμε πολύ κ.Τσίπρα για τις ιστορικές στιγμές.

Ιουλιος 2015 - κλειστες τράπεζες - ημερήσιο όριο ανάληψης 50 ευρώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντως εμενα την ψηφο μου σ αυτον τον Ιανουαριο του 2015 και το ΟΧΙ μετα στο δημοψηφισμα, μια χαρα δεν τα σεβάστηκε.

Γι αυτο κι εγω δεν τον θεωρω τοσο χαρισματικό. Προσπάθησε να γίνει Αντρεας, χωρίς να είναι Αντρέας.

Δεν μπορεις να πεις οτι δεν του εδωσα ευκαιρία, αλλά αυγά που ηθελα να σπάσει δεν έσπασε.

Καλά σου έκανε και σένα. Ψηφισες ΟΧΙ... Σε τι ακριβως ηταν το ΟΧΙ ;
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.
Εγώ -όπως οι περισσότεροι αντιμνηνονιακοί- θεωρώ τον Τσίπρα προδότη. Ξεκάθαρα πράγματα. Όσοι πιστέψαμε το 2015 (καλοί μλκες κι εμείς) ότι θα πηγαίναμε μέχρι τέλους στη ρήξη με την Τρόικα διαψευστήκαμε πανηγυρικά, ελάχιστο μόνο καιρό μετά το δημοψήφισμα. Όταν ο Αλέξης έδιωξε τους σκληρούς αντιμνημονιακούς (Κωνσταντοπούλου, Βαρουφάκη, Λαφαζάνη), ξαφνικά η Τρόικα έγινε «δανειστές», η λέξη μνημόνιο έγινε τζιζ και άλλα παρόμοια.

Συμφωνώ, ωστόσο, με τη @Himela στο ότι ο Αλεξέι είναι χαρισματικός σε κάποιους τομείς, κυρίως στο να εμπνεύσει τον κόσμο και να τον κάνει να τον εμπιστευτεί (πριν την κωλοτούμπα αυτά, βέβαια). Επίσης, θα μείνει στην ιστορία ως ο πρώτος (και ίσως μοναδικός) αριστερός πρωθυπουργός στην Ελλάδα. Στα τσακίδια να πάει πάντως ο προδότης.

Όσον αφορά στον Σύριζα τώρα και σε αυτά που συζητάτε, θα είναι πολιτική αυτοκτονία η στροφή προς τα αριστερά. Πόσο ακόμα, πια; Η στροφή πρέπει να είναι προς το κέντρο, που σχεδόν το κατέλαβε η ΝΔ και επίσης υπάρχει και το ΠΑΣΟΚ που επέστρεψε. Στροφή προς την αριστερά σημαίνει περαιτέρω συρρίκνωση και επιστροφή σε ποσοστά παλαιού Συνασπισμού. Ο περισσότερος κόσμος έχει μπουχτίσει με τη woke ατζέντα του Σύριζα όσον αφορά σε μετανάστες, λοάτκι κ.λπ. και νιώθει ότι δεν τους καίγεται καρφί για την πλειοψηφία. Τον εργάτη, τον χαμηλόμισθο, τον νέο, τον συνταξιούχο.

Αυτά εν ολίγοις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Ευχαριστουμε χαρισματικέ Τσιπρα !!! Για την μοναδική εμπειρία που σαν σήμερα πριν απο 8 χρονια μας έδωσες να ζησουμε !

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε......
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.
Καλά σου έκανε και σένα. Ψηφισες ΟΧΙ... Σε τι ακριβως ηταν το ΟΧΙ ;

Πράγματι, δεν μου βγήκε. Αλλά από το "πιάστηκα μαλάκας και δεν μου βγήκε" μέχρι το "καλά σου έκανε", είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Διότι στο μεν πρώτο, εγω μπορώ να ερθω και να σου πω ξερεις κατι Ντεβιλ, είμαι δεξιος αλλά τη δοκιμασα και την αριστερά και δεν μου βγήκε. Ακομπλεξάριστα ρε παιδι μου, γουσταρα να του δωσω μια ευκαιρία, δεν είμαι κολλημένος σε μια πλευρά. Δε μου πέρασε το δικό μου, πιάστηκα μαλάκας ναι, αυτο όμως με ώθησε να ανακαλύψω οτι γουσταρω άλλα πράγματα πολιτικά, βλ. Αυτοκρατοριλίκι, anti-woke αλλά ταυτόχρονα και αντι-πατριδοκάπηλοι κλπ. Τουλάχιστον με πήγε κάπου η δοκιμή και το ταξίδι.

Εσυ που μου λες το δεύτερο και χαίρεσαι με την αποτυχία της θέλησής μου, που σε πήγε η ΝΔ; Πιο αριστερός είσαι από μένα και πιο αγύριστο κεφάλι. Θεωρείς πως εισαι πιο κερδισμένος ως πολιτική συνείδηση από μένα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.

Ευχαριστουμε χαρισματικέ Τσιπρα !!! Για την μοναδική εμπειρία που σαν σήμερα πριν απο 8 χρονια μας έδωσες να ζησουμε !

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε......
Screenshot_2023-06-28-12-07-26-297_com.android.chrome.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,091 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ο κορυφαίος πολιτικός της Ελλάδας, πήρε ένα κόμμα του 3% και το έφτασε 40%. Άλλοι είναι 80 χρόνια στην πολιτική σκηνή και είναι τόσο ανίκανοι που πρέπει να νωθεύσουν τις εσωτερικές εκλογές τους.

Παρέλαβε καμμένη γη, αναγκάστηκε να πάρει δύσκολες αποφάσεις και άφησε στα κρατικά ταμεία 30 δις ευρώ για να σας μοιράζουν άλλοι fuel pass. Από τη μια θλίβομαι που δεν ήρθε σε πλήρη ρίξη με την ΕΕ γιατί οι περισσότεροι από εδώ θα μαζευάμε ελιές τώρα και δεν θα εκφράζονταν τόσες ωραίες μπλε απόψεις, από την άλλη σκέφτομαι και τον κάθε φουκαρά που θα έπρεπε να πληρώνει τα φάρμακά του 20 φορές πάνω αν είχαμε δραχμούλα

Το καλύτερο θα ήταν να μαζέψει τα σοβαρά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και να ιδρύσουν καινούριο κόμμα μακριά από όλες αυτές τις συνιστώσες και να κάτσουν μόνοι τους όλοι αυτοί οι μπαρμπάδες μεγαλοστελέχοι με την μουστάκα να δούμε πόσο ικανοί είναι να ηγηθούν ενός κόμματος
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,148 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση του ΣΥΡΙΖΑ, γιατί από τη μία με Τσίπρα, δε ξαναβλέπει εξουσία, αλλά από την άλλη ο ίδιος αποτελούσε αυτόν που έκανε τον ΣΥΡΙΖΑ κόμμα εξουσίας, από ένα κόμμα του 3% και η αντικατάστασή του, είναι ριψοκίνδυνη αφού μπορεί να συρρικνωθεί ακόμη περισσότερο.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
ο Τζόλε της πολιτικής φίλε @Paragontas7000 left winger, playmaker, μαέστρος και φαντεζί, πως ο ΟΣΦΠ ακόμα ψάχνει αντικαταστάτη του 15 χρόνια μετά, φοβάμαι μήπως χαθεί από τη πολιτική σκηνή και ψαχνέται και η χώρα μας μετά

Εσύ @Libertus γιατί τόσο μίσος και απέχθεια για ένα κόμμα που έχει να κυβερνήσει 4+ χρόνια, πως και ένας άνθρωπος με τη δικιά σου ιδεολογία δεν ασκείς κριτική σε ένα κόμμα που θα έχει τόσα χρόνια υπουργό και μεγαλοστέλεχος τον Πλεύρη γνωστός για την μισαλλοδοξία του (ομοφοβικός κλπ κλπ)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
ο Τζόλε της πολιτικής φίλε @Paragontas7000 left winger, playmaker, μαέστρος και φαντεζί, πως ο ΟΣΦΠ ακόμα ψάχνει αντικαταστάτη του 15 χρόνια μετά, φοβάμαι μήπως χαθεί από τη πολιτική σκηνή και ψαχνέται και η χώρα μας μετά

Εσύ @Libertus γιατί τόσο μίσος και απέχθεια για ένα κόμμα που έχει να κυβερνήσει 4+ χρόνια, πως και ένας άνθρωπος με τη δικιά σου ιδεολογία δεν ασκείς κριτική σε ένα κόμμα που θα έχει τόσα χρόνια υπουργό και μεγαλοστέλεχος τον Πλεύρη γνωστός για την μισαλλοδοξία του (ομοφοβικός κλπ κλπ)
Που είναι ομοφοβικός ο Πλεύρης; Πολύ Αυγή διαβάζεις φαίνεται...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top