Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
19 έφτασα και ακόμα δεν ξέρω τι θα πει ξυρίζομαι και ούτε φαίνεται να χρειαστεί στο προσεχές μέλλον. Οψόμεθα.

Αντικειμενικά, πέραν της απόλαυσης της διαδικασίας του ξυρίσματος, είσαι τυχερός.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,709 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
προφανώς και είμαι. Μακάρι να έμενα και έτσι για πάντα χδ.
Στο εύχομαι αδερφέ. Εγω έκτη δημοτικού έβγαλα μουστάκι, και 1η Γυμνασίου δεν άντεξα άλλο, πήρα το trimmer για αυτιά/μύτη και μετά καληνύχτα σας, μαύρισε κανονικά.

Το θεωρούσα φλωριά το χνούδι στο μουστάκι και ήθελα μια δεσποινίδα που μου άρεσε τότε στο σχολείο να με βλέπει σένιο, ε και το πήρα.

Ακόμα θυμάμαι τη μάνα μου, σωτήριο έτος 1995 κι εγω να βγαίνω απο το μικρό μπανάκι και να λέω "το πήρα" και να μου λέει "τι έκανες βρε μαλακισμένο; Τώρα θα φουντώσει και θα ξυρίζεσαι συνέχεια!"

Από μικρό ήμουν βλαμμένο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,709 μηνύματα.
Στο εύχομαι αδερφέ. Εγω έκτη δημοτικού έβγαλα μουστάκι, και 1η Γυμνασίου δεν άντεξα άλλο, πήρα το trimmer για αυτιά/μύτη και μετά καληνύχτα σας, μαύρισε κανονικά.

Το θεωρούσα φλωριά το χνούδι στο μουστάκι και ήθελα μια δεσποινίδα που μου άρεσε τότε στο σχολείο να με βλέπει σένιο, ε και το πήρα.

Ακόμα θυμάμαι τη μάνα μου, σωτήριο έτος 1995 κι εγω να βγαίνω απο το μικρό μπανάκι και να λέω "το πήρα" και να μου λέει "τι έκανες βρε μαλακισμένο; Τώρα θα φουντώσει και θα ξυρίζεσαι συνέχεια!"

Από μικρό ήμουν βλαμμένο.
Εσύ έκτη δημοτικού μουστάκι εγώ τρίτο έτος πανεπιστήμιο πλέον και ελάχιστες τριχούλες σε πηγούνι και μουστάκι. Απίστευτη διαφορά. Σε εμάς είναι οικογενειακό μας αυτό όπως φαίνεται.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Εσύ έκτη δημοτικού μουστάκι εγώ τρίτο έτος πανεπιστήμιο πλέον και ελάχιστες τριχούλες σε πηγούνι και μουστάκι. Απίστευτη διαφορά. Σε εμάς είναι οικογενειακό μας αυτό όπως φαίνεται.
Εσένα πολύ ωραία θα σου ταιριάξει ένα R89 closed comb με ήπια λεπίδα Derby όταν έρθει η ώρα.

Ας έρθει εκείνη η στιγμή και ότι θέλεις εδώ θα είμαστε.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντικειμενικά, πέραν της απόλαυσης της διαδικασίας του ξυρίσματος, είσαι τυχερός.
Διαφωνώ ξεκάθαρα, καθώς οι περισσότεροι άντρες χρειάζονται μούσι. Οι περισσότεροι άνθρωποι δείχνουν κάπως baby face χωρίς και κυρίως γτ το μούσι μπορεί να φτιάξει ένα μη τέλειο jawline. Για να μην πως και πως είαμι απόλυτα πεπεισμένος πως οι γυναίκες το προτιμάν.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Διαφωνώ ξεκάθαρα, καθώς οι περισσότεροι άντρες χρειάζονται μούσι. Οι περισσότεροι άνθρωποι δείχνουν κάπως baby face χωρίς και κυρίως γτ το μούσι μπορεί να φτιάξει ένα μη τέλειο jawline. Για να μην πως και πως είαμι απόλυτα πεπεισμένος πως οι γυναίκες το προτιμάν.

Στις μικρές ηλικίες συμβαίνει αυτό, μέχρι να παντρευτούν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ακόμα θυμάμαι τη μάνα μου, σωτήριο έτος 1995 κι εγω να βγαίνω απο το μικρό μπανάκι και να λέω "το πήρα" και να μου λέει "τι έκανες βρε μαλακισμένο; Τώρα θα φουντώσει και θα ξυρίζεσαι συνέχεια!"

Από μικρό ήμουν βλαμμένο.

Είχες και εσύ το χνούδι τύπου τράγου; :hehe: Είχατε και μεγάλο μπάνιο; Ζάμπλουτοι; με λεφτά από το ΕΣΠΑ 2014-2020;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Είχες και εσύ το χνούδι τύπου τράγου; :hehe: Είχατε και μεγάλο μπάνιο; Ζάμπλουτοι; με λεφτά από το ΕΣΠΑ 2014-2020;
Ναι κανονικό τραγάκι. Με αρμέγανε και πούλαγαν το γάλα οι γονείς μου. Έτσι χτίζονται τα μεγάλα μπάνια τύπε.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξυρίστηκα κόντρα σήμερα λοίπον απευθείας. Είχα κάποιους τραυματισμούς, όχι πολλούς και γενικά η εμπειρία δεν ήταν καθόλου χειρότερη από τη χθεσινή.

Πέρα απ αυτό πιστεύω πως με το τελείως χαζό ξυράφι που έχω δεν αξίζει να προσπαθώ να τα παίρνω κόντρα. Στο μουστάκι π.χ. κάνω καλή δουλειά μετά όμως από πολύ προσπάθεια και πολλή προσοχή να μην κοπώ ενώ στο σαγόνι απλά δεν θα είανι σμουθ ό,τι και να κάνω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα βάζεις μπαμπάκι ρε να δεις άμα κολλάει, κι άμα κολλάει θα πέφτεις κάτω και θα παίρνεις 10 γιατι είσαι ακουμβιουτους.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Shave of the day 24/7/2021

Σήμερα έκανα ένα χατήρι στον εαυτό μου μπας και φύγει το μυαλό λίγο από πειρασμούς, τουλάχιστον λίγη γαλήνη πριν ενδώσω.

Μουσική υπόκρουση για μεγάλα χάμπα-χάμπα αλλά και ηρεμία γαμάτου ανδρός : Relaxing whiskey blues
Ξυράφι: Feather Artist Club SS - Kamisori japanese style straight razor (Shavette)
Κρέμα: Taylor of Old Bond Street - Tobacco leaf
After Shave: Cella (δείγμα)

Τα links από το μαγαζί είναι ενδεικτικά για την ευκολία της συζήτησης, δεν έχω κανενός είδους σχέση πέρα από πελάτης τους (αν και τους συνιστώ) και δεν αποτελεί διαφήμιση, προώθηση, ούτε υπάρχει οποιοδήποτε όφελος.

Το πρόσωπο προετοιμάστηκε με ζεστό νερό και αφέθηκε να ηρεμήσει για να ξεφουσκώσει το δέρμα καθώς ήθελα να δοκιμάσω κάτι σχετικό που άκουσα πως το δέρμα με το νερό φουσκώνει και αν κόψεις κατευθείαν κινδυνεύεις να κόψεις πιο βαθιά απ' όσο πρέπει. Δεν γνωρίζω, αλλά δοκιμάζω.

Προετοίμασα το μπωλ μου, μούλιασα το πινέλο σε ζεστο νερό και άφησα δίπλα το aftershave για να το χω έτοιμο. Υπέροχο, αλλά θέλω να το τελειώνω, 10 ml ειναι μεγάλη ποσότητα και δεν μου αρέσει να το χω ανοιχτό για καιρό. Πιθανολογώ θα βγάλει 3-4 ξυρίσματα και είμαστε ήδη στο 2ο που το χρησιμοποιώ, περισσότερα όμως αργότερα.

Άνοιξα μια καινούρια κρέμα, τόσο στη συλλογή μου, όσο και στα προϊόντα της εταιρίας γενικά, την Tobacco leaf από Taylor of Old Bond Street. Σκοτώνει για να το πω λαικά. Κλασσική TOBS στην ένταση δεν σε πνίγει, ούτε επιμένει μετά, αλλά την ώρα που ξυρίζεσαι, τα πάντα μυρίζουν υπέροχα. Μόλις πέσει λίγο νερό γίνεται χαμός στα αρώματα από το φύλλο φυτού καπνού. Θέλει 2ml με το μάτι (σαν αμυγδαλάκι μικρό ποσότητα) στο μπωλ και μετά προοδευτικά νερό για να μην γίνει πολύ νερουλή και αεράτη. Εγω υπερέβαλλα αλλά ευτυχώς λίγο παραπάνω από το κανονικό, οπότε τη βρήκα την άκρη.

Αρώματα όπως είπαμε εκπληκτικά, φύλλο καπνού και ψιλοφρουτώδες. Τα άλλα που λέει για καφέ και δέρμα δεν τα έπιασα και δεν μας νοιάζει, η οσμή να μας αρέσει έχει σημασία, και μας αρέσει πολύ.

Γλίστρημα 7 στα 10, δεν φτάνει τη σαπουνάρα το Mitchell's Wool Fat Soap που ορκίζομαι σε αυτό για εξαιρετική λίπανση και γλίστρημα λεπίδας. Τη δουλειά του την κάνει καλά με μερικές προσθέσεις με το πινέλο σε κάποια σημεία για ανανέωση της ενυδάτωσης.

Ξυράφι και λεπίδα, το επικινδυνότατο Straight (Shavette) Artist Club SS από την Feather (έκδοση non-foldable - Japanese Kamisori) που παίρνει μόνο λεπίδες της ίδιας εταιρίας. Βασικά αυτές είναι οι επικίνδυνες και όχι το ίδιο το ξυράφι. Μιλώ πάντα για τις μπεζ Super professional. Οι πιο κοφτερές που υπάρχουν, δεν συγχωρούν κανένα λάθος.

Το ξυράφι με αυτή τη λεπίδα είναι φρέσκο στα χέρια μου. Μόλις η 2η φορά. Την πρώτη είχαμε μακελειό στο πρόσωπο και τραυματισμούς. Όλα είναι στη γωνία, πως το κρατάς και ξυρίζεις. Και προς Θεου όποιος βιάζεται, αυτό το ξυράφι ΔΕΝ είναι γι αυτόν. Θέλει ΑΡΓΑ και πολύ ΕΛΑΦΡΙΑ. Στη 2η φορά φάνηκε ότι το κατάλαβα πολύ καλύτερα από την πρώτη αλλά έχω ακόμα αρκετό δρόμο. Δεν έχει καμία σχέση με τα DE ξυράφια (μηχανές όπως τα λένε εδω) και ξεκινάς από το μηδέν με steep learning curve, πάλι.

Παίρνει τα πάντα σαν βούτυρο, ακόμα και αν η κρέμα δεν ήταν η κορυφαία στο γλύστρημα. Ακόμα και τις δύσκολες περιοχές στο λαιμό ή δεξιά κι αριστερά στις γραμμές του πηγουνιού που επιμένουν με σκληράδα, τις καθάρισε χωρίς πρόβλημα. Στο 1ο πέρασμα πήρε το 90% της δουλειάς, έπεφταν σα βούτυρο. Στο 2ο πέρασμα ήδη (across) είχαμε ενα πολύ καλό αποτέλεσμα. Λόγω face mapping (ψάχνεις με τι φορά βγαίνουν τα γένια), το 3ο ήταν against the grain στα κατάλληλα σημεία και πλέον είμαι baby smooth.

Ενα κόψιμο και αρκετοι ερεθισμοί στο λαιμό χαμηλά λόγω έλλειψης εμπειρίας. Τίποτα που δε λύνει λίγο παγωμένο νερό στο πρόσωπο κι αμέσως ένα πέρασμα με alum block μουσκεμένο κάτω από το νερό. Έτσουξε σε ενα δυο σημεία αλλά όχι σε άλλα που παλιότερα βιαζόμουν και έκανα κι εκεί λάθη.

Έκλεισαν όλα τα πονεμένα στο πρόσωπο, και ήρθε η ώρα του cella aftershave με βούτυρο καριτέ. Μια απόλαυση απλά. Σίγουρα θα αγοράσω σωληνάριο.

Στέγνωμα το ξυράφι (όχι στη λεπίδα αλλά από τη ράχη για να μην στομώσει) στέγνωμα τα πάντα και απολαμβάνω τη μουσικούλα μου γράφοντάς σας το review.

Συμπέρασμα:

Καταπληκτικό ξυράφι, λεπίδα, κρέμα, aftershave, όλα προτείνονται ΑΛΛΑ μεγάλη προσοχή γιατί σφάζει εύκολα το Kamisori, δεν κόβει απλά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν θα δώσω update με τα προιόντα που πήρα. Απ' όσο καταλαβαίνω, έχω πολύ δυσκολότερα γένια από το μέσο όρο, σε βαθμό που δε μπορούσα μέχρι τώρα να έχω καλό ξύρισμα. Με τις gilette με 5 κεφαλές απλά ήταν η χαρά του τραυματισμού, των ερεθισμών και του ενοχλημένου δέρματος. Με το ξυραφάκι ασφαλείας wilkinson sword, τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα μπορούσα να παίρνω τα γένια προς τη φορά των τριχών, αλλά και αυτό ήταν πολύ μέτριο, με μερικά σημεία να "γλιστράει" η μηχανή και να προκαλούνται ακόμα και τραυματισμοί στο λαιμό.

Τώρα πήρα την Muhle R41(την Grande γτ έχω μεγάλα χέρια) και ξυρίστικα πρώτη φορά χθες. Η εμπειρία ήταν πολύ καλύτερη και δεν είχα κανέναν τραυματισμό, πράγμα πολύ σπάνιο για μένα και πόσο μάλλον με την πιο επιθετική μηχανή της αγοράς που όλοι λένε πως τα πρώτα ξυρίσματα τους δεν πήγαν καλά. Πήρα γένια 10 ημερών 2 φορές προς τη φορά των τριχών, στο τέλος είχα κάποια σημεία που έπρεπε να τα πάρω κάθετα, κάτι που δεν εκτίμησα. Πιστεύω όμως πως αυτό έγινε επειδή χρησιμοποίησα λεπίδες Bic Astor(οι κόκκινες) που είναι αρκετά ήπιες, έχω πάρει όμως και feather να δοκιμάσω. Κόντρα δεν έκανα καθώς είχα καιρό να ξυριστώ και ήταν η πρώτη φορά μου με τη μηχανή. Παραπροχθές βέβαια, ξύρισα το μουστάκι μόνο με αφρό και την ίδια λεπίδα μια προς και μία κόντρα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Σαπούνι χρησιμοποίησα το Haslinger με πρόβειο γάλα και λανολίνη, που λένε πως θυμίζει το Michell's Wool Fat που αρέσει στο @Valder, αλλά είναι πολύ φθηνότερο. Δεν ξέρω να πω αν είναι καλό ή όχι, καθώς δε μου αρέσει καθόλου το OMEGA πινέλο χοίρου που πήρα, κρατάει πάρα πολύ σαπούνι και μυρίζει ενώ του έχω προσπαθήσει πολύ να το κάνω άοσμο, επίσης κρατάει πολύ αφρό και πρέπει να το βγάλω με το χέρι. Θα πάρω συνθετικό σύντομα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Λοιπόν θα δώσω update με τα προιόντα που πήρα. Απ' όσο καταλαβαίνω, έχω πολύ δυσκολότερα γένια από το μέσο όρο, σε βαθμό που δε μπορούσα μέχρι τώρα να έχω καλό ξύρισμα. Με τις gilette με 5 κεφαλές απλά ήταν η χαρά του τραυματισμού, των ερεθισμών και του ενοχλημένου δέρματος. Με το ξυραφάκι ασφαλείας wilkinson sword, τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα μπορούσα να παίρνω τα γένια προς τη φορά των τριχών, αλλά και αυτό ήταν πολύ μέτριο, με μερικά σημεία να "γλιστράει" η μηχανή και να προκαλούνται ακόμα και τραυματισμοί στο λαιμό.

Τώρα πήρα την Muhle R41(την Grande γτ έχω μεγάλα χέρια) και ξυρίστικα πρώτη φορά χθες. Η εμπειρία ήταν πολύ καλύτερη και δεν είχα κανέναν τραυματισμό, πράγμα πολύ σπάνιο για μένα και πόσο μάλλον με την πιο επιθετική μηχανή της αγοράς που όλοι λένε πως τα πρώτα ξυρίσματα τους δεν πήγαν καλά. Πήρα γένια 10 ημερών 2 φορές προς τη φορά των τριχών, στο τέλος είχα κάποια σημεία που έπρεπε να τα πάρω κάθετα, κάτι που δεν εκτίμησα. Πιστεύω όμως πως αυτό έγινε επειδή χρησιμοποίησα λεπίδες Bic Astor(οι κόκκινες) που είναι αρκετά ήπιες, έχω πάρει όμως και feather να δοκιμάσω. Κόντρα δεν έκανα καθώς είχα καιρό να ξυριστώ και ήταν η πρώτη φορά μου με τη μηχανή. Παραπροχθές βέβαια, ξύρισα το μουστάκι μόνο με αφρό και την ίδια λεπίδα μια προς και μία κόντρα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Σαπούνι χρησιμοποίησα το Haslinger με πρόβειο γάλα και λανολίνη, που λένε πως θυμίζει το Michell's Wool Fat που αρέσει στο @Valder, αλλά είναι πολύ φθηνότερο. Δεν ξέρω να πω αν είναι καλό ή όχι, καθώς δε μου αρέσει καθόλου το OMEGA πινέλο χοίρου που πήρα, κρατάει πάρα πολύ σαπούνι και μυρίζει ενώ του έχω προσπαθήσει πολύ να το κάνω άοσμο, επίσης κρατάει πολύ αφρό και πρέπει να το βγάλω με το χέρι. Θα πάρω συνθετικό σύντομα.


Ετσι, η R41 είναι θεριστική. Φόρα της για δοκιμή, Permasharp, Astra Platinum, Personna Platinum και Feather για δοκιμή να δούμε πως θα σου κάτσει στο δέρμα η κάθε λεπίδα.

Το χεσλινγκερ το χω ακουστά αλλά δεν το χω δοκιμάσει. To Speick μου άρεσε και δεν είχε πολλή οσμή. Σε συνθετικό πινέλο κοίτα τα Yaqi και τα Simpsons T2
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι, η R41 είναι θεριστική. Φόρα της για δοκιμή, Permasharp, Astra Platinum, Personna Platinum και Feather για δοκιμή να δούμε πως θα σου κάτσει στο δέρμα η κάθε λεπίδα.

Το χεσλινγκερ το χω ακουστά αλλά δεν το χω δοκιμάσει. To Speick μου άρεσε και δεν είχε πολλή οσμή. Σε συνθετικό πινέλο κοίτα τα Yaqi και τα Simpsons T2
Ναι έχω σκοπό να δοκιμάζω κάμποσες λεπίδες, απλά απ' αυτές που λες έχω πάρει μόνο Feather, ίσως πάρω όλες τις άλλες στην επόμενη παραγγελία που θα πάρω την yaqi(την evil zebra γτ μ' αρέσει και πηγαίνει με το κόκκινο μπολ μου omega : P). Θα δοκιμάσω και σαπούνι razorock και κρέμα Cella.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Λοιπόν, έγινε shopping therapy, έπεσαν αγορές. Θα κάνουμε reviews σαπουνιών το επόμενο μεγάλο διάστημα.

Έβαλα το νεο πινελάκι χοίρου Semogue 820 στο ψυγείο μεσα σε ένα φλυτζάνι με νερό για 3 μέρες για να ανοίξει ο θύσανος, να απλώσουν οι τρίχες και περιμένω να δω αν θα πετύχει το πείραμα. Διάβασα ότι έτσι επιταχύνεται το στρώσιμο του πινέλου που αλλιώς θα έπαιρνε μήνα+. (είχα badger το καλύτερης ποιότητας αλλά ήθελα και ένα σκληρό χοίρου κατώτερης για να σπάσει τα σκληρά σαπούνια εύκολα, σκληρή τρίχα και γερή ραχοκοκκαλιά γαρ).

Στα του αγώνα. Δοκίμασα το εξής σαπούνι χθες (όλα τ αλλα σταθερά, μηχανή R41, λεπίδα Astra πράσινη και η badger βούρτσα):

Σπλέντιτ (ελληνικό σαπούνι πολύ παλιό, φθηνότατο, cult)


Πρόκειται περί σαπουνιού σε σκόνη. Σκόνη ελαιόλαδου λέει ότι είναι, φυσικά συστατικά και όχι οι συνήθεις χημείες. 3.60 τα 200 ml ότι πρέπει η τιμή και ελληνικό προιόν. Το προτιμούν οι μπαρμπέρηδες και είναι καλό για σαβέτες, διαβάζω σε άλλα σημεία του νετ. Η μυρωδιά του μου θύμισε όταν ήμουν παιδάκι και έμπαινα στα μπάνια ξένων σπιτιών σε επισκέψεις, και είχε αυτή την μπαμπαδίστικη σαπουνίστικη μυρωδιά. Ήπια, ευχάριστη, καθαρή.

Έριξα γύρω στο ένα κουταλάκι του γλυκού μέσα στο μπολ και έριξα και λίγο νερό, και έκανε αφρό μια χαρά.

Εντούτοις αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Τα γένια μου/ή το δέρμα μου, έπιναν τον αφρό μετά από λίγα λεπτά. Αυτό με άγχωσε και δεν ευχαριστήθηκα το ξύρισμα, το οποίο παραδόξως ήταν πολύ καλό από θέμα αποτελέσματος. Ελάχιστες κοκκινίλες στο λαιμό κι όλο το υπόλοιπο πρόσωπο μια χαρά. Αλλά έμεινα με μια ανικανοποίητη προσδοκία στο θέμα ευχαρίστησης.

Στο 2ο και 3ο πέρασμα που δοκίμασα με λίγο νεράκι στο πινέλο σταδιακά, το έπινε και έδινε όλο και πιο καλό αφρό, αλλά πλέον δεν είχα τρίχα στο πρόσωπο και έμεινε η κόντρα και οι διορθώσεις σε λίγα γένια αντί για τα μουσια του πρώτου περάσματος.



Θα δοκιμάσω άλλη αναλογία την επόμενη φορά, κάτι που διάβασα ότι πρέπει να ρίχνεις προοδευτικά επιπλέον σκόνη στο μπολ και να συνεχίσεις να ανακατεύεις (κάτι σαν το αλεύρι στη μαγειρική που το ρίχνεις λίγο λίγο).

Πλάκα είχε, καλτίλα, κάπου με απογοήτευσε λίγο, αλλά ομολογώ πως είχα ένα πολύ καλό πρόσωπο μετά σε σχέση με τα ακριβά σαπούνια, και τολμώ να πω αρκετά στεγνό, χωρίς υπερβολική λιπαρότητα (κάνει τον καθαρισμό του το σαπουνάκι ωραία).
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, έγινε shopping therapy, έπεσαν αγορές. Θα κάνουμε reviews σαπουνιών το επόμενο μεγάλο διάστημα.

Έβαλα το νεο πινελάκι χοίρου Semogue 820 στο ψυγείο μεσα σε ένα φλυτζάνι με νερό για 3 μέρες για να ανοίξει ο θύσανος, να απλώσουν οι τρίχες και περιμένω να δω αν θα πετύχει το πείραμα. Διάβασα ότι έτσι επιταχύνεται το στρώσιμο του πινέλου που αλλιώς θα έπαιρνε μήνα+. (είχα badger το καλύτερης ποιότητας αλλά ήθελα και ένα σκληρό χοίρου κατώτερης για να σπάσει τα σκληρά σαπούνια εύκολα, σκληρή τρίχα και γερή ραχοκοκκαλιά γαρ).

Στα του αγώνα. Δοκίμασα το εξής σαπούνι χθες (όλα τ αλλα σταθερά, μηχανή R41, λεπίδα Astra πράσινη και η badger βούρτσα):

Σπλέντιτ (ελληνικό σαπούνι πολύ παλιό, φθηνότατο, cult)


Πρόκειται περί σαπουνιού σε σκόνη. Σκόνη ελαιόλαδου λέει ότι είναι, φυσικά συστατικά και όχι οι συνήθεις χημείες. 3.60 τα 200 ml ότι πρέπει η τιμή και ελληνικό προιόν. Το προτιμούν οι μπαρμπέρηδες και είναι καλό για σαβέτες, διαβάζω σε άλλα σημεία του νετ. Η μυρωδιά του μου θύμισε όταν ήμουν παιδάκι και έμπαινα στα μπάνια ξένων σπιτιών σε επισκέψεις, και είχε αυτή την μπαμπαδίστικη σαπουνίστικη μυρωδιά. Ήπια, ευχάριστη, καθαρή.

Έριξα γύρω στο ένα κουταλάκι του γλυκού μέσα στο μπολ και έριξα και λίγο νερό, και έκανε αφρό μια χαρά.

Εντούτοις αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Τα γένια μου/ή το δέρμα μου, έπιναν τον αφρό μετά από λίγα λεπτά. Αυτό με άγχωσε και δεν ευχαριστήθηκα το ξύρισμα, το οποίο παραδόξως ήταν πολύ καλό από θέμα αποτελέσματος. Ελάχιστες κοκκινίλες στο λαιμό κι όλο το υπόλοιπο πρόσωπο μια χαρά. Αλλά έμεινα με μια ανικανοποίητη προσδοκία στο θέμα ευχαρίστησης.

Στο 2ο και 3ο πέρασμα που δοκίμασα με λίγο νεράκι στο πινέλο σταδιακά, το έπινε και έδινε όλο και πιο καλό αφρό, αλλά πλέον δεν είχα τρίχα στο πρόσωπο και έμεινε η κόντρα και οι διορθώσεις σε λίγα γένια αντί για τα μουσια του πρώτου περάσματος.



Θα δοκιμάσω άλλη αναλογία την επόμενη φορά, κάτι που διάβασα ότι πρέπει να ρίχνεις προοδευτικά επιπλέον σκόνη στο μπολ και να συνεχίσεις να ανακατεύεις (κάτι σαν το αλεύρι στη μαγειρική που το ρίχνεις λίγο λίγο).

Πλάκα είχε, καλτίλα, κάπου με απογοήτευσε λίγο, αλλά ομολογώ πως είχα ένα πολύ καλό πρόσωπο μετά σε σχέση με τα ακριβά σαπούνια, και τολμώ να πω αρκετά στεγνό, χωρίς υπερβολική λιπαρότητα (κάνει τον καθαρισμό του το σαπουνάκι ωραία).
'Οταν τα παίρνεις κόντρα μετά το δέρμα είναι τελείως λείο ή καταλαβαίνεις τα γένια αν τα πιάσεις κόντρα με τα χέρια σου; Περνάς το ίδιο σημείο πολλές φορές όταν ξυρίζεσαι;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
'Οταν τα παίρνεις κόντρα μετά το δέρμα είναι τελείως λείο ή καταλαβαίνεις τα γένια αν τα πιάσεις κόντρα με τα χέρια σου; Περνάς το ίδιο σημείο πολλές φορές όταν ξυρίζεσαι;
Σε κάποια σημεία στο πηγούνι τα καταλαβαίνω, δεξιά κι αριστερά στο πηγουνι στη γραμμή ακριβώς. Στο υπόλοιπο πρόσωπο γυαλί.

Ναι το περνάω ένα δύσκολο σημείο (buffing λέγεται η "τεχνική" αυτή) και κάνω και το άλλο αλλά σπάνια, που όπως περνάω το στρίβω (την κεφαλή) αντίθετα με τη φορά του ρολογιού για να μιμηθεί τις slant μηχανές.

Γενικά τα δάχτυλα πάντα θα πιάνουν κάτι οπότε έχω πάψει να κυνηγάω το τέλειο γυαλί ξύρισμα. Εξάλλου σε 5-6 ώρες ξαναβγαίνουν. Χίλιες φορές να μην έχω κοψίματα και ερεθισμούς.

Με τα πλαστικά mach3 δεν είχα αυτό το θέμα απ οσο θυμάμαι γιατί πρακτικά έκοβε ΚΑΤΩ από το δέρμα και ξεγελιόμουν πως όλα είναι καλά, μέχρι που έβλεπα τα σπυράκια και τις εσωτερικές τρίχες.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε κάποια σημεία στο πηγούνι τα καταλαβαίνω, δεξιά κι αριστερά στο πηγουνι στη γραμμή ακριβώς. Στο υπόλοιπο πρόσωπο γυαλί.

Ναι το περνάω ένα δύσκολο σημείο (buffing λέγεται η "τεχνική" αυτή) και κάνω και το άλλο αλλά σπάνια, που όπως περνάω το στρίβω (την κεφαλή) αντίθετα με τη φορά του ρολογιού για να μιμηθεί τις slant μηχανές.

Γενικά τα δάχτυλα πάντα θα πιάνουν κάτι οπότε έχω πάψει να κυνηγάω το τέλειο γυαλί ξύρισμα. Εξάλλου σε 5-6 ώρες ξαναβγαίνουν. Χίλιες φορές να μην έχω κοψίματα και ερεθισμούς.

Με τα πλαστικά mach3 δεν είχα αυτό το θέμα απ οσο θυμάμαι γιατί πρακτικά έκοβε ΚΑΤΩ από το δέρμα και ξεγελιόμουν πως όλα είναι καλά, μέχρι που έβλεπα τα σπυράκια και τις εσωτερικές τρίχες.
Στα πρώτα περάσματα κάνεις λίγες ή καθόλου επαναλήψεις στο ίδιο σημείο; Επίσης στο λαιμό τα παίρνεις κανονική κόντρα, δλδ και πλάγια; Τέλος, το buffing γίνεται με ένα καλό σαπούνι ώστε να μείνει λίγο όταν περνάς το ίδιο σημείο αμέσως μετά;

Εγώ όποτε έχω δοκιμάσει να πάρω κόντρα του λαιμό, οπυ στο κάτω του μέρος τα γένια μεγαλώνουν πλάγια προς τα έξω και στο πάνω μέρος διαγώνια, έχω τα χειρότερα αποτελέσματα, όπως σήμερα δυστυχώς. Βέβαια τώρα ο λαιμός μου είναι πιο σμουθ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top