Παραδοσιακό ξύρισμα

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Here

Εχω ψωνισει ολες μου τις TOBS απο κει, ειναι λιγο πιο φτηνα απο Ελλάδα αλλα το εκανα μια φορά μονο. Κατα τ αλλα ψωνιζω εγχώρια.
Και γω εγχώρια ψωνίζω και θα περιμένω να την ξαναφέρει ο κυρ Γιώργης, γιατί τον απάτησα πολύ με το hairmaker(που είναι κι αυτό εξαιρετικό). Ειδαλλιώς θα πάρω άλλη, υπάρχει και η ενδιαφέρουσα Meissner Tremonia.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μμμ σωστός, δεν βάζω κάν after shave όταν παίρνω μόνο το μουστάκι.
Δεν ακούς τον Nτάντυ Φάστιο.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δεν τον ακούω, τρου, αλλά και αυτός δεν μου λέει τα life hacks όπως ότι αν την ανοίξεις την λεπίδα και την καθαρίσεις, κόβει σαν καινούργια και αμέσως.

Επειδή δεν το είχα δοκιμάσει το καθάρισμα, είχα μείνει στο ότι θέλω 2-3 περασιές για να τα πάρει. Και επειδή δεν είχα χρόνο για τόσο πολύ επειδή το άφησα και εγώ τελευταία στιγμή, έκανα πρωτοχρονιά αξύριστος, κάτι που δεν συνάδει με την μέρα και με τις προτιμήσεις μου.

Μεγάλη χαρά πάντως η ανακάλυψη του καθαρισμού.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τον ακούω, τρου, αλλά και αυτός δεν μου λέει τα life hacks όπως ότι αν την ανοίξεις την λεπίδα και την καθαρίσεις, κόβει σαν καινούργια και αμέσως.

Επειδή δεν το είχα δοκιμάσει το καθάρισμα, είχα μείνει στο ότι θέλω 2-3 περασιές για να τα πάρει. Και επειδή δεν είχα χρόνο για τόσο πολύ επειδή το άφησα και εγώ τελευταία στιγμή, έκανα πρωτοχρονιά αξύριστος, κάτι που δεν συνάδει με την μέρα.
Αυτό δε συμβαίνει ποτέ σε μένα, γιατί η μηχανή μου δε μπουκώνει... Κοίτα να αναβαθμίσεις και συ μπρο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Δεν τον ακούω, τρου, αλλά και αυτός δεν μου λέει τα life hacks όπως ότι αν την ανοίξεις την λεπίδα και την καθαρίσεις, κόβει σαν καινούργια και αμέσως.

Επειδή δεν το είχα δοκιμάσει το καθάρισμα, είχα μείνει στο ότι θέλω 2-3 περασιές για να τα πάρει. Και επειδή δεν είχα χρόνο για τόσο πολύ επειδή το άφησα και εγώ τελευταία στιγμή, έκανα πρωτοχρονιά αξύριστος, κάτι που δεν συνάδει με την μέρα και με τις προτιμήσεις μου.

Μεγάλη χαρά πάντως η ανακάλυψη του καθαρισμού.
DE Razor έχεις;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
DE Razor έχεις;
Ο Γιαννούτας πήρε το φτηνό lord κλειστού τύπου, μετά από δική μου παρότρυνση και γι' αυτό ανήκει στη δικιά μου σφαίρα επιρροής και αν του πεις π.χ. τίποτα αρνητικό για τις πέρμα, θα έρθω εκεί να στις βρέξω με δερμάτινη έκδοση του Στρατηγικού.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δεν ξέρω από πέρμα και κλειστού τύπου, αυτό που ξέρω είναι πως η επιθετική λεπίδα που χρησιμοποιώ πλέον είναι ότι καλύτερο έχω δει στην ζωή μου.

Α, πέρμα είναι η λεπίδα που χρησιμοποιώ.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Τελευταία πολύ κόβομαι και έχω γεμίσει σημάδια. Ειδικά εκεί που ενώνονται τα χείλη πάνω και κάτω και από τις δυο μεριές πάω να γίνω σαν το χαμόγελο του τζόκερ. Μάλλον πρέπει να αφήσω το δέρμα στο μουστάκι να ηρεμήσει γιατί κάθε μέρα/ανα δύο μέρες να το παίρνω δεν γίνεται δουλειά έτσι. Έλα όμως που δεν μου αρέσει το μουστάκι.
Άμα περνάς την λεπίδα πάνω από κλεισμένη πληγή, λογικό ν' ανοίξει, κι άιντε πάλι να περιμένεις πότε θα κλείσει κλπ κλπ. Οπότε α) αφήνεις το πρόσωπό σου να ηρεμήσει β) με την DE Razor παίρνεις τα υπόλοιπα κι αφήνεις τις πληγές απείραχτες (δεν περνάς αφρό από πάνω τους, για να μην ξεχαστείς και περάσεις την λεπίδα από πάνω). Με μια πλαστική μηχανή μιας χρήσης, αν σου είναι πιο εύκολη, μπορείς να πάρεις προσεκτικά τις τρίχες κοντά στην πληγή.

Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η σκέψη έχει απήχηση σε σένα, γιατί είναι διαφορετική η γυναικεία τριχοφυΐα από την ανδρική, και πόσο μάλλον όταν μιλάμε και για κάποιον με πυκνή τριχοφυΐα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Άμα περνάς την λεπίδα πάνω από κλεισμένη πληγή, λογικό ν' ανοίξει, κι άιντε πάλι να περιμένεις πότε θα κλείσει κλπ κλπ. Οπότε α) αφήνεις το πρόσωπό σου να ηρεμήσει β) με την DE Razor παίρνεις τα υπόλοιπα κι αφήνεις τις πληγές απείραχτες (δεν περνάς αφρό από πάνω τους, για να μην ξεχαστείς και περάσεις την λεπίδα από πάνω). Με μια πλαστική μηχανή μιας χρήσης, αν σου είναι πιο εύκολη, μπορείς να πάρεις προσεκτικά τις τρίχες κοντά στην πληγή.

Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η σκέψη έχει απήχηση σε σένα, γιατί είναι διαφορετική η γυναικεία τριχοφυΐα από την ανδρική, και πόσο μάλλον όταν μιλάμε και για κάποιον με πυκνή τριχοφυΐα.
Κάτσε... mind blown τώρα...

Χρησιμοποιείς DE Razor;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,883 μηνύματα.
Δεύτερο ξύρισμα στη ζωή μου done χθες χδ.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Δεύτερο ξύρισμα στη ζωή μου done χθες χδ.

Συνονόματε μας δουλεύεις ή όντως έχεις γένια;

Ελπίζω να μην κανεις τόσο κακό χαμό για 5 σκόρπιες (καλά όχι ότι θα μας δώσεις λογαριασμό, αλλά εε ας έχουμε και κάτι να σε πειράζουμε).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,883 μηνύματα.
Συνονόματε μας δουλεύεις ή όντως έχεις γένια;

Ελπίζω να μην κανεις τόσο κακό χαμό για 5 σκόρπιες (καλά όχι ότι θα μας δώσεις λογαριασμό, αλλά εε ας έχουμε και κάτι να σε πειράζουμε).
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ρε συνονόματη σε καλό σου με έκανες και γέλασα.

Γένια δεν έχω. Στο πηγούνι είναι συσσωρευμένα και είναι λίγο άσχημο όταν μεγαλώνουν. Και λίγο μουστάκι ( αλλά το λες και εφηβικό χνούδι ). Στα υπόλοιπα είναι 5 σκόρπιες τρίχες όπως τα λες.

Ακούω συμφοιτητές μου να λένε ότι ξυρίζονται από το Γυμνάσιο και εγώ τώρα για δεύτερη φορά.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Κάτσε... mind blown τώρα...

Χρησιμοποιείς DE Razor;
Μία ταπεινή lord, ένα cellaκι (backup έχω και προβατάκι) κι ένα omega 80097.
Πώς με βρίσκεις;; :D

-Έτσι βρήκα την γιατρειά μου, καθώς με τις υπόλοιπες είχα πρόβλημα με ερεθισμούς. Προσωρινώς, γιατί, τώρα που έχω χρήμα να διαθέσω, θα πάω σύντομα για λέιζερ, να ξεμπερδεύω.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα κάνω μια παρέμβαση σε αυτό το σημείο, δώστε λίγο την προσοχή σας :prettyplz:


*αχα γκουχου γκουχου*

Ναι, με ακούτε;

Καλώ τον αντρικό πληθυσμο εντος και εκτός φόρουμ να μην ξυρίζεται. Κάτω τα ξυριστικά.

*ηδη ετοιμάζετε τα έλεος καποιοι, αλλά κρατηθείτε λιγάκι ακόμη*

Ναι, κάνω προπαγάνδα μέσα στο ίδιο σας το θρεντ! Διώξτε με αν σας βαστάει :teasing:

Αλλά....όσο κι αν χτίζουν φυλακες όσο ο κλοιός στενεύει ο νους μας είναι αλητήριο, πάντα θα δραπετεύει.

Λευτεριά στου αξύριστους !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,883 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Μία ταπεινή lord, ένα cellaκι (backup έχω και προβατάκι) κι ένα omega 80097.
Πώς με βρίσκεις;; :D

Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει ο καλός Θεουλης να μου υπενθυμίσει 2 μερες στη σειρά ότι είσαι γαμάτη ή εγω είμαι τελείως γκαβός;

Θα κάνω μια παρέμβαση σε αυτό το σημείο, δώστε λίγο την προσοχή σας :prettyplz:


*αχα γκουχου γκουχου*

Ναι, με ακούτε;

Καλώ τον αντρικό πληθυσμο εντος και εκτός φόρουμ να μην ξυρίζεται. Κάτω τα ξυριστικά.

*ηδη ετοιμάζετε τα έλεος καποιοι, αλλά κρατηθείτε λιγάκι ακόμη*

Ναι, κάνω προπαγάνδα μέσα στο ίδιο σας το θρεντ! Διώξτε με αν σας βαστάει :teasing:

Αλλά....όσο κι αν χτίζουν φυλακες όσο ο κλοιός στενεύει ο νους μου είναι αλητήριο, πάντα θα δραπετεύει.

Λευτεριά στου αξύριστους !!!
Καταχωρείται σε πολύ σημαντικό σημείο των Αυτοκρατορικών κατάστιχων για σοβαρή και ενδελεχή εξέταση. :bleh: <3
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Έδωσα άλλη μια ευκαιρία σήμερα και με καλύτερη προετοιμασία και τεχνική (έκανα καλύτερο mapping στην κατεύθυνση της τρίχας στο λαιμο) πήγε πολύ καλύτερα. Πολύ μικρός ερεθισμός σε σχέση με την άλλη φορά.

Ο συνδυασμος Muhle R89 με Astra superior platinum λεπίδα που χρησιμοποίησα πρωτη φορά έπαιξε ρόλο σίγουρα αφού ειναι πολύ mild. Το Edwin jagger DE89 με τις feather λεπίδες βέβαια μου δίνει πιο βαθύ ξύρισμα όποτε μόλις φτάσω την τεχνική σε καλό σημείο και συνηθίσει και το δέρμα θα επιστρέψω σε αυτά. Έχω παραγγείλει και νέα βούρτσα (semogue 1800), κρέμα και pre shave (proraso) όποτε πάμε βούρ για ξουρες!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτοκρατορικό ξύρισμα σήμερα χωρίς κανένα κόψιμο και, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, ερεθισμό. Σαπούνι έβαλα το μπαμπά λουσιάν με κέδρο και πατσουλί. Το άρωμα του είναι πιο διακριτικό και σαπουνώδες απ' ότι ακούγεται, θυμίζει σίγουρα σπίτι παππού. Λεπίδα έβαλα nacet, μιας και τέλειωσαν οι πέρμα και ήθελα κάποια κοφτερή και παρόλαυτα τη βρήκα αρκετά ήπια, χωρίς καθόλου τσιμπίματα και στο τέλος δεν πολυέτσουξε το άλουμ.

Αφού ήμουνα χαρούμενος που ίσως για πρώτη φορά κατάφερα να ξυριστώ χωρίς ερεθισμούς, έβαλα το aftershave δείγμα saponificio varesino settantesimo. Λεμονάτο ανδρικό άρωμα, σκέτη αριστοκρατία. Δε σκεφτόμουν ποτέ να δώσω τόσα $$ για σαπούνι και aftershave, αλλά ίσως το κάνω εν τέλει.

@yorkie
Εμένα δε μου παν τα γένια, αλλιώς θα άφηνα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώ τον αντρικό πληθυσμο εντος και εκτός φόρουμ να μην ξυρίζεται. Κάτω τα ξυριστικά.
Τα γένια είναι για τους "συγγνώμη που με είδατε"... Όσοι έχουμε ωραίο μουτράκι το δείχνουμε!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μία ταπεινή lord, ένα cellaκι (backup έχω και προβατάκι) κι ένα omega 80097.
Πώς με βρίσκεις;; :D

-Έτσι βρήκα την γιατρειά μου, καθώς με τις υπόλοιπες είχα πρόβλημα με ερεθισμούς. Προσωρινώς, γιατί, τώρα που έχω χρήμα να διαθέσω, θα πάω σύντομα για λέιζερ, να ξεμπερδεύω.
και ερχεται πιο οικονομικα αν θες ολο αυτο,κι εμενα με βολευει αφανταστα βεβαια οχι lord αλλα κλασικη
Wilkinson Sword Classic (ξυριστική μηχανή + ανταλλακτικές λεπίδες) :D στα υπολοιπα συμφωνω με οσα εγραψες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top