Παρολίγον αυτοκτονία δύο ερωτευμένων κοριτσιών!

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι οι κοπέλες αυτές είναι ομοφυλόφιλες.. μάλλον πολύ μπερδεμένες είναι.. και σίγουρα ψυχολογικά δεν είναι και πολύ καλά.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πολυ κακο κανει αυτο ιντερνετ αμα δεν χρησιμοποιειται σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δε θα συζητήσω την πολιτική / κοινωνική διάσταση, νομίζω ότι έχω ήδη τοποθετηθεί σ'αυτό το θέμα. Αλλά, χωρίς να έχετε ζήσει κάποιες καταστάσεις, δε μπορείτε να τις αποκαλείτε ψυχασθενείς. Δυστυχώς δεν είναι παιχνίδι.

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλα οι περιγραφες του συμβαντος δείχνουν ξεκάθαρα οτι τα δύο νεαρα κοριτσια επασχαν οντως απο καποια διαταραχη της προσωπικοτητας, πιθανοτατα καταθλιψη η μανιοκαταθλιψη. Τωρα, εαν αυτο οφείλεται στο γεγονος οτι ως ομοφυλοφιλες ενιωθαν καταπιεσμενες απο τον κοινωνικο περιγυρο η εαν λογω της διαταραχης προσωπικοτητας επεδειξαν την εν λογω συμπεριφορα, αυτο ειναι αγνωστο.
Παντως, ανεξαρτητα απο το γεγονος αυτο, ως εφηβοι θα πρεπει να αποφυγετε μια μεγαλη παγιδα: το να ταυτιζετε τον ερωτα με την ψυχωση. Η ψυχωση με καποιον αλλον ανθρωπο δεν ειναι ερωτας ουτε αγαπη. Ισως ομως πρεπει να ζησετε καποια πραγματα για να το καταλαβετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλα οι περιγραφες του συμβαντος δείχνουν ξεκάθαρα οτι τα δύο νεαρα κοριτσια επασχαν οντως απο καποια διαταραχη της προσωπικοτητας, πιθανοτατα καταθλιψη η μανιοκαταθλιψη. Τωρα, εαν αυτο οφείλεται στο γεγονος οτι ως ομοφυλοφιλες ενιωθαν καταπιεσμενες απο τον κοινωνικο περιγυρο η εαν λογω της διαταραχης προσωπικοτητας επεδειξαν την εν λογω συμπεριφορα, αυτο ειναι αγνωστο.
Παντως, ανεξαρτητα απο το γεγονος αυτο, ως εφηβοι θα πρεπει να αποφυγετε μια μεγαλη παγιδα: το να ταυτιζετε τον ερωτα με την ψυχωση. Η ψυχωση με καποιον αλλον ανθρωπο δεν ειναι ερωτας ουτε αγαπη. Ισως ομως πρεπει να ζησετε καποια πραγματα για να το καταλαβετε.

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλα οι περιγραφες του συμβαντος δείχνουν ξεκάθαρα οτι τα δύο νεαρα κοριτσια επασχαν οντως απο καποια διαταραχη της προσωπικοτητας, πιθανοτατα καταθλιψη η μανιοκαταθλιψη. Τωρα, εαν αυτο οφείλεται στο γεγονος οτι ως ομοφυλοφιλες ενιωθαν καταπιεσμενες απο τον κοινωνικο περιγυρο η εαν λογω της διαταραχης προσωπικοτητας επεδειξαν την εν λογω συμπεριφορα, αυτο ειναι αγνωστο.
Παντως, ανεξαρτητα απο το γεγονος αυτο, ως εφηβοι θα πρεπει να αποφυγετε μια μεγαλη παγιδα: το να ταυτιζετε τον ερωτα με την ψυχωση. Η ψυχωση με καποιον αλλον ανθρωπο δεν ειναι ερωτας ουτε αγαπη. Ισως ομως πρεπει να ζησετε καποια πραγματα για να το καταλαβετε.

μα απο οσο γνωριζω η καταθλιψη και μανιοκαταθλιψη ειναι ψυχολογικα και οχι ψυχικα προβληματα...δεν μπορουμε να μιλαμε για ψυχασθενεια εφοσον μπορει να εχουν καποια ψυχολογικα προβληματα ας μου επιτραπει η εκφραση ισως ψυχολογικες διαταραχες....σε καμια περιπτωση δεν πιστευω να υπαρχει διαταραχη προσωπικοτητας, γιατι θα ειχαμε πολυ πιο ακραιες συμπεριφορες...αυτο λεγεται ενα σταδιο πριν την σχιζοφρενεια...
οπως ξαναειπα ειναι πολυ δυσκολο και πιθανολογικα και τα δυο κοριτσια να παθανε ταυτοχρονα ψυχωση...
η συμπεριφορα τους παντα συμφωνα με τη γνωμη μου οφειλεται στην κατασταση καταπιεσης και ανελευθεριας απο τους γονεις τους και οχι απο ψυχωση..αλλο επιθυμια για συνευρεση τους και αλλο ψυχωση..




Eλευθερια σε ολους!



In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ψυχολογικά ή ψυχικά, πάντως ήταν διαταραγμένες προσωπικότητες κι αυτό είναι η ουσία. Με τη συμβουλή του ravenclaw θα συμπορευτώ κι εγώ με τη σειρά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ψυχολογικά ή ψυχικά, πάντως ήταν διαταραγμένες προσωπικότητες κι αυτό είναι η ουσία. Με τη συμβουλή του ravenclaw θα συμπορευτώ κι εγώ με τη σειρά μου.

δεν ειναι το ιδιο το ψυχικο με το ψυχολογικο προβλημα...για αυτο φυσικα δεν ειναι ψυχασθενεις...
και στην τελικη ειναι πολυ δυσκολο...να παθεις μονιμο κολλημα ποσο μαλλον ψυχωση με ενα ατομο που δεν εχεις δει καν...και μαλιστα να το παθουν και τα δυο κοριτσια...μου φαινεται αστειο...
αντι να κατηγορουμε τους γονεις και το περιβαλλον καταπιεσης που ισως να διαταραξε τις προσωπικοτητες, μερικοι τις βγαλανε ψυχασθενεις...ε οχι ρε παιδια ενταξει δεν θα συμφωνησω με αυτο...
με εναν φιλο μου εχει τυχει κατι αναλογο και το ξεπερασε γρηγορα...δεν ειναι και ψυχασθενης...προς Θεου...


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι και νορμάλ...Άλλωστε αν ήταν ολοκληρωμένες προσωπικότητες (και δε νομίζω σ'αυτό να ευθύνεται τυχόν καταπίεση) δεν θα ερωτεύονταν μέσω Ίντερνετ χωρίς να γνωρίζονται καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι και νορμάλ...Άλλωστε αν ήταν ολοκληρωμένες προσωπικότητες (και δε νομίζω σ'αυτό να ευθύνεται τυχόν καταπίεση) δεν θα ερωτεύονταν μέσω Ίντερνετ χωρίς να γνωρίζονται καν.

μα φυσικα ειναι και θεμα καταπιεσης το αν θα ολοκληρωσεις προσωπικοτητα...αμα εμενα οι γονεις μου μου ελεγαν μη το ενα μη το αλλο...αν μου κανανε ελεγχο για τα παντα...αν δε με αφηναν να να βγω απο το σπιτι...τοτε εγω πως θα εχτιζα προσωπικοτητα...
Οσο για τον ερωτα...ειμαι πολυ μικρος για να ξερω το μυστηριο του...αλλα εχω την εντυπωση οτι αμα ερωτευτεις καποιον , μπορεις να τον ερωτευτεις ακομη και απο τα λογια του...ειλικρινα...ο ερωτας ειναι τετοια αβυσσος...που δεν μπορεις να ξερεις πως θα ερθει..



In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν πιστευω πως γινεται να υπαρξει ιντερνετικος ερωτας...και αυτο γιατι ειναι ενα βαθυ συναισθημα που δεν μπορεις να το νιωσεις με τον πρωτο τυχοντα...
τις σχεσεις μεσω διαδικτυου περισσοτερο επιπολαιες θα τις χαρακτηριζα παρα αληθινες..καποιες φορες ισως να ειναι και διεξοδος για καποιους που ειναι ειτε καταπιεσμενοι απο το περιβαλλον τους ειτε φερουν καποιο ψυχολογικο προβλημα...στην προκειμενη περιπτωση θεωρω πως εχουμε και τα δυο χωρις να γνωριζω ποιο προκαλεσε ποιο.

ο κυριοτερος λογος που με κανει να πιστευω στην υπαρξη ψυχολικων προβληματων των κοριτσιων (καταθλιψη τωρα ? μανιοκαταθλιψη ? τι να σας πω ...ιδεα δεν εχω απο ψυχολογια) ειναι και η αποφαση κοινης αυτοκτονιας..εδω στις περιπτωσεις του real life ερωτα και δεν βλεπουμε τετοιες ακροτητες απο τα ζευγαρια ( ή αν βλεπουμε ,βλεπουμε σπανια ..).

αλλωστε οποιαδηποτε αποφαση αυτοκτονιας -ποσο μαλλον αυτη για εναν on line "ερωτα"- προυποθετει και μια χ ψυχολογικη κατασταση που δεν ειναι και η καλυτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
δεν πιστευω πως γινεται να υπαρξει ιντερνετικος ερωτας...και αυτο γιατι ειναι ενα βαθυ συναισθημα που δεν μπορεις να το νιωσεις με τον πρωτο τυχοντα...
τις σχεσεις μεσω διαδικτυου περισσοτερο επιπολαιες θα τις χαρακτηριζα παρα αληθινες..καποιες φορες ισως να ειναι και διεξοδος για καποιους που ειναι ειτε καταπιεσμενοι απο το περιβαλλον τους ειτε φερουν καποιο ψυχολογικο προβλημα...στην προκειμενη περιπτωση θεωρω πως εχουμε και τα δυο χωρις να γνωριζω ποιο προκαλεσε ποιο.

ο κυριοτερος λογος που με κανει να πιστευω στην υπαρξη ψυχολικων προβλαματων των κοριτσιων (καταθλιψη τωρα ? μανιοκαταθλιψη ? τι να σας πω ...ιδεα δεν εχω απο ψυχολογια) ειναι και η αποφαση κοινης αυτοκτονιας..εδω στις περιπτωσεις του real life ερωτα και δεν βλεπουμε τετοιες ακροτητες απο τα ζευγαρια ( ή αν βλεπουμε ,βλεπουμε σπανια ..).

αλλωστε οποιαδηποτε αποφαση αυτοκτονιας -ποσο μαλλον αυτη για εναν on line "ερωτα"- προυποθετει και μια χ ψυχολογικη κατασταση που δεν ειναι και η καλυτερη.

ok...συμφωνω οτι οι σχεσεις διαδικτυακα δεν ειναι και οι καλυτερες...επιπολαιες οπως χαρακτηριζεις...
εγω αναφερθηκα στον ερωτα...ακριβως οπως λες ειναι βαθυ και δυνατο συναισθημα...αλλα θεωρω οτι μπορεις να ερωτευτεις καποιο ατομο (εστω και επιπολαια) και μονο απο αυτα που γραφει....απο αυτο που σου εκπεμπει...και για αυτο πιστευω στον "κεραυνοβολο"....εστω και αν αυτος ειναι επιπολαιος θα συμφωνησω απολυτα...

στην ψυχολογια...τυχαινει να ασχολουμαι καπως..μια βασικη αρχη ειναι να διαχωριζονται τα ψυχικα απο τα ψυχολογικα προβληματα (ενας ψυχολογος θα βοηθουσε εδω)(:P)....
πχ ψυχικο προβλημα ειναι της ψυχης...δηλαδη το μισος, η παρανοια, η σχιζοφρενεια, καποιες ψυχωσεις, οι διαστροφες...αυτα ειναι ψυχικα προβληματα που χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης...
ψυχολογικο προβλημα εχει να κανει με την ψυχολογια και το ηθικο καποιου...πχ η καταπιεση, η κλειστοφοβια, η απαθεια, η καταθλιψη...ολα αυτα ειναι ψυχολογικα...μπορει εγω και εσυ και ο καθενας να περασει καταθλιψη πχ...αυτα ευκολα αντιμετωπιζονται με τις συμβουλες και τη βοηθεια ψυχολογου...

οπως προανεφερα...και εξακολουθω να πιστευω...οι αυτοκτονικες τασεις κατα τη γνωμη μου ειναι αποροια καταπιεσης γονεων και περιβαλλοντος...και οχι μια ιντερνετικη ελξη (αν μπορουμε αυτο να το πουμε καθαρα ερωτα)...


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ok...συμφωνω οτι οι σχεσεις διαδικτυακα δεν ειναι και οι καλυτερες...επιπολαιες οπως χαρακτηριζεις...
εγω αναφερθηκα στον ερωτα...ακριβως οπως λες ειναι βαθυ και δυνατο συναισθημα...αλλα θεωρω οτι μπορεις να ερωτευτεις καποιο ατομο (εστω και επιπολαια) και μονο απο αυτα που γραφει....απο αυτο που σου εκπεμπει...και για αυτο πιστευω στον "κεραυνοβολο"....εστω και αν αυτος ειναι επιπολαιος θα συμφωνησω απολυτα...

στην ψυχολογια...τυχαινει να ασχολουμαι καπως..μια βασικη αρχη ειναι να διαχωριζονται τα ψυχικα απο τα ψυχολογικα προβληματα (ενας ψυχολογος θα βοηθουσε εδω)(:P)....
πχ ψυχικο προβλημα ειναι της ψυχης...δηλαδη το μισος, η παρανοια, η σχιζοφρενεια, καποιες ψυχωσεις, οι διαστροφες...αυτα ειναι ψυχικα προβληματα που χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης...
ψυχολογικο προβλημα εχει να κανει με την ψυχολογια και το ηθικο καποιου...πχ η καταπιεση, η κλειστοφοβια, η απαθεια, η καταθλιψη...ολα αυτα ειναι ψυχολογικα...μπορει εγω και εσυ και ο καθενας να περασει καταθλιψη πχ...αυτα ευκολα αντιμετωπιζονται με τις συμβουλες και τη βοηθεια ψυχολογου...

οπως προανεφερα...και εξακολουθω να πιστευω...οι αυτοκτονικες τασεις κατα τη γνωμη μου ειναι αποροια καταπιεσης γονεων και περιβαλλοντος...και οχι μια ιντερνετικη ελξη (αν μπορουμε αυτο να το πουμε καθαρα ερωτα)...


In Flames gn


να κανω μια υποθεση οπως το βλεπω το πραγμα.
το πιθανοτερο ειναι επειτα απο καταπιεση των γονεων (οποτε και πιστευω πως απο δω αρχιζουν τα ψυχολογικα προβληματα) οι κοπελιες να στραφηκαν στο διαδικτυο για την συναψη σχεσεων και την ευρεση του ετερον τους ημισυ.επεσαν στη συνεχεια σε αυτον τον επιπολαιο "ερωτα" και η αδυναμια τους να βρεθουν αρχισε να δυσχεραινει την κατασταση...και επειτα η κοινη τους αποφαση για αυτοκτονια ισως να δειχνει και καποια ψυχικα προβληματα που γεννηθηκαν απο την ελξη τους ..(οτι η πηγη ειναι η ανελευθερια το πιστευω και γω)

οτι ο ερωτας ή οτιδηποτε εκλαμβανει ο καθενας ως ερωτα δημιουργει ψυχολογικα προβληματα ειναι γνωστο και συχνοτατο φαινομενο της εποχης μας...οι ερωτικες απογοητευσεις αλλωστε αποτελουν απο τους σημαντικους λογους εμφανισης ελαφριας ή βαριας καταθλιψης...οπως ειπες ειναι κατι που ισως ζησουμε και εμεις οι ιδιοι στο μελλον.
πιο σπανια,ομως,ο ερωτας και ποσο μαλλον ο ανολοκληρωτος δημιουργει και ψυχικα προβληματα οπως η εμμονη με ενα ατομο..και για του λογου το αληθες αναφερω το stalking...αρχικα ο stalker υποκινειται απο τα αισθηματα ερωτα αλλα μια απογοητευση ή απορριψη ειναι δυνατον να δημιουργησουν ψυχικα προβληματα που θα πληξουν περα απο τον ιδιο,το αντικειμενικο του ποθου του αλλα και μελλοντικα ατομα που θα ερθει σε επαφη.καπως ετσι ο ερωτας μετατρεπεται σε εμμονη,παρανοια και ο stalker γινεται επικινδυνος για ολους.

αρα μην αποκλειουμε την περιπτωση και των ψυχικων προβληματων (μιας και τα ψυχολογικα μονο και μονο απο το περιβαλλον εννοουνται)..βεβαια ,κανεις δεν ξερει.

α ,κατηγορω βεβαια την καταπιεση της οικογενειας αλλα κυριως επειδη αυτη προυπηρχε λογικα πριν τη συναψη "σχεσης" των κοριτσιων..σε καμια περιπτωση δεν θα θεωρουσα σωστο το να αφησουν οι γονεις τα κοριτσια να συναντηθουν και να ζησουν μαζι..μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ιντερνετ..ποτε δεν ξερεις αν ο ανθρωπος με τον οποιο μιλας δεν ειναι κανενας ανωμαλος σιριαλ κιλερ (ε μην γελατε:P..τοσα εχουμε δει)..οι γονεις την ελευθερια θα επρεπε να την ειχαν δωσει απο πριν..να αφηναν πρωτοβουλιες αναπτυξης προσωπικοτητας στις κορες τους ...απο τη στιγμη που κολλησαν στα πι σι , καλα κρασια..οτι ηταν να καταφερουν το καταφεραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
να κανω μια υποθεση οπως το βλεπω το πραγμα.
το πιθανοτερο ειναι επειτα απο καταπιεση των γονεων (οποτε και πιστευω πως απο δω αρχιζουν τα ψυχολογικα προβληματα) οι κοπελιες να στραφηκαν στο διαδικτυο για την συναψη σχεσεων και την ευρεση του ετερον τους ημισυ.επεσαν στη συνεχεια σε αυτον τον επιπολαιο "ερωτα" και η αδυναμια τους να βρεθουν αρχισε να δυσχεραινει την κατασταση...και επειτα η κοινη τους αποφαση για αυτοκτονια ισως να δειχνει και καποια ψυχικα προβληματα που γεννηθηκαν απο την ελξη τους ..(οτι η πηγη ειναι η ανελευθερια το πιστευω και γω)

οτι ο ερωτας ή οτιδηποτε εκλαμβανει ο καθενας ως ερωτα δημιουργει ψυχολογικα προβληματα ειναι γνωστο και συχνοτατο φαινομενο της εποχης μας...οι ερωτικες απογοητευσεις αλλωστε αποτελουν απο τους σημαντικους λογους εμφανισης ελαφριας ή βαριας καταθλιψης...οπως ειπες ειναι κατι που ισως ζησουμε και εμεις οι ιδιοι στο μελλον.
πιο σπανια,ομως,ο ερωτας και ποσο μαλλον ο ανολοκληρωτος δημιουργει και ψυχικα προβληματα οπως η εμμονη με ενα ατομο..και για του λογου το αληθες αναφερω το stalking...αρχικα ο stalker υποκινειται απο τα αισθηματα ερωτα αλλα μια απογοητευση ή απορριψη ειναι δυνατον να δημιουργησουν ψυχικα προβληματα που θα πληξουν περα απο τον ιδιο,το αντικειμενικο του ποθου του αλλα και μελλοντικα ατομα που θα ερθει σε επαφη.καπως ετσι ο ερωτας μετατρεπεται σε εμμονη,παρανοια και ο stalker γινεται επικινδυνος για ολους.

αρα μην αποκλειουμε την περιπτωση και των ψυχικων προβληματων (μιας και τα ψυχολογικα μονο και μονο απο το περιβαλλον εννοουνται)..βεβαια ,κανεις δεν ξερει.

α ,κατηγορω βεβαια την καταπιεση της οικογενειας αλλα κυριως επειδη αυτη προυπηρχε λογικα πριν τη συναψη "σχεσης" των κοριτσιων..σε καμια περιπτωση δεν θα θεωρουσα σωστο το να αφησουν οι γονεις τα κοριτσια να συναντηθουν και να ζησουν μαζι..μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ιντερνετ..ποτε δεν ξερεις αν ο ανθρωπος με τον οποιο μιλας δεν ειναι κανενας ανωμαλος σιριαλ κιλερ (ε μην γελατε:P..τοσα εχουμε δει)..οι γονεις την ελευθερια θα επρεπε να την ειχαν δωσει απο πριν..να αφηναν πρωτοβουλιες αναπτυξης προσωπικοτητας στις κορες τους ...απο τη στιγμη που κολλησαν στα πι σι , καλα κρασια..οτι ηταν να καταφερουν το καταφεραν.

συμφωνω και πολυ καλη ερμηνεια των πιθανων αιτιων...:no1:

απλα πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολο το stalking σε τετοιες περιπτωσεις...
καταστασεις stalking συνηθως εχουμε επειτα απο αλλεπαλληλες απορριψεις του αλλου ατομου...εδω το ατομο ηταν δεκτικο, αλλα οι οικογενειες περιοριζαν τα δυο κοριτσια...
συμπερασματικα θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα ψυχολογικων προβληματων...τασεις αυτοκτονιας ανεκαθεν παρουσιαζαν και καταθλιπτικα ατομα για παραδειγμα...
δεν θα δεχτω τον ορο "ψυχασθενεις" για τα δυο κοριτσια απο αυτο και μονο το περιστατικο...δεν γνωριζω τις κοπελες για να ξερω τι αλλο εκαναν...και ουτε ειμαι εις θεση να τις χαρακτηρισω ψυχασθενεις..θα το αφησω να το κρινει ενας ειδικος αυτο...
αν και κατα την ταπεινη μου αποψη...και σε συνδυασμο με την εφηβικη φυση των 2 κοριτσιων "στα ορια της ενηλικιωσης" .. μονο ψυχασθενεια δεν θα μπορουσε να ειναι η συμπεριφορα αυτη... δικαιολογειται αρκετα...
ατομο στην εφηβεια, καταπιεσμενο απο γονεις, περιορισμενο σε εναν χωρο...λαχταρα μια αλλη φυση καπου μακρια να βρεθει για να ξεφυγει...και δεν του το επιτρεπουν...λογικο να εχει τετοιες τασεις...δεν μιλαμε για ψυχικη δυσλειτουργια ή ανωμαλια για να λεμε "ψυχασθενεις"...μιλαμε για καποιο προβλημα που συνεταραξε την ψυχολογια τους..αυτο λεγεται ψυχολογικο...ψυχοδυσχερεια...

p.s. δεν λεω οτι εσυ scully ειπες για "ψυχασθενεις"..δεν ξερω αμα το υποστηριζεις, απλα αναφερθηκα σε οσους χαρακτηρισαν ετσι...



In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το stalking το ανεφερα ως παραδειγμα.
δεν μπαινω στην διαδικασια να τις χαρακτηρισω ψυχοπαθεις.μπορει και ναι μπορει και οχι..δεν το ξερουμε εμεις αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
το stalking το ανεφερα ως παραδειγμα.
δεν μπαινω στην διαδικασια να τις χαρακτηρισω ψυχοπαθεις.μπορει και ναι μπορει και οχι..δεν το ξερουμε εμεις αυτο

ναι ok...
ε ναι..δε μπορουμε να ξερουμε...απο το περιστατικο οπως ειπα δεν μπορεις παντως να πεις κατι τετοιο κατα τη γνωμη μου..για αυτο ειπα ενας ειδικος θα το κρινει καλυτερα...;)

:)
In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
το σιγουρο ειναι οτι ηταν καταπιεσμενες.οταν δε μπορεις να εχεις μια διεξοδο,ολο ατο που νιωθεις μεσα σου μπορει να σε ωθησει σε τρελα πραγματα.και σε μια τετοια ηλικια δε νομιζω να ειναι σιγουρες για τις σεξουαλικες τους προτιμησεις....σαφως χρειαζονται ψυχολογικη υποστηριξη.αλλα ψυχοσθενεις δε μπορεις να τις χαρακτηρισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
μα φυσικα ειναι και θεμα καταπιεσης το αν θα ολοκληρωσεις προσωπικοτητα...αμα εμενα οι γονεις μου μου ελεγαν μη το ενα μη το αλλο...αν μου κανανε ελεγχο για τα παντα...αν δε με αφηναν να να βγω απο το σπιτι...τοτε εγω πως θα εχτιζα προσωπικοτητα...
Οσο για τον ερωτα...ειμαι πολυ μικρος για να ξερω το μυστηριο του...αλλα εχω την εντυπωση οτι αμα ερωτευτεις καποιον , μπορεις να τον ερωτευτεις ακομη και απο τα λογια του...ειλικρινα...ο ερωτας ειναι τετοια αβυσσος...που δεν μπορεις να ξερεις πως θα ερθει..



In Flames gn
:no1:+φωνω...Μα πως να χτισει κάποιος προσωπικότητα οταν διακατέχεται απο απαγορευσεις?και φυσικα και μπορείς να ερωτευτείς κάποιον ακομη και μονο απο τα λογια του..ο ερωτας ετσι κι αλλιως δεν εχει λογικη..τουλαχιστον οχι παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
δεν ειναι το ιδιο το ψυχικο με το ψυχολογικο προβλημα...για αυτο φυσικα δεν ειναι ψυχασθενεις...
και στην τελικη ειναι πολυ δυσκολο...να παθεις μονιμο κολλημα ποσο μαλλον ψυχωση με ενα ατομο που δεν εχεις δει καν...και μαλιστα να το παθουν και τα δυο κοριτσια...μου φαινεται αστειο...
αντι να κατηγορουμε τους γονεις και το περιβαλλον καταπιεσης που ισως
με εναν φιλο μου εχει τυχει κατι αναλογο και το ξεπερασε γρηγορα...δεν ειναι και ψυχασθενης...προς Θεου...


In Flames gn

Μάλλον εννοείς τη διαφορά ψύχωσης (πρόβλημα σοβαρό και πολλές φορές κληρονομικό) με τη νεύρωση (διαταραχή συμπεριφοράς που είναι συνήθως οφειλόμενη στο περιβάλλον και γιατρεύεται ευκολότερα).
Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι ψυχολογικό πρόβλημα σημαίνει να είσαι θεότρελλος η να νομίζεις ότι είσαι ο Ναπολέων. Νευρώσεις έχουμε σχεδόν όλοι, όπως παράλογους φόβους κ εμμονές. Αλλά κάποιες νευρώσεις είναι πιο σοβαρές και τέτοια μπορεί να ήταν αυτή των κοριτσιών. Το να θέλεις να αυτοκτονήσεις από μόνο του πάντως είναι σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έλεος... μη μου πείτε τώρα ότι σε αυτή την περίπτωση δε χρειάζεται ζουρλομανδύας και μια γερή ψυχρολουσία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Aρρωστημένα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top