Πεθαίνει το Facebook; Συζήτηση για τα social media και τα φόρουμ

Ποια είναι η γνώμη σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 40.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 9 45.0%
  • Ίσως

    Ψήφοι: 2 10.0%
  • ΔΞ/ΔΑ/Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 1 5.0%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
πάντως.... δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι. θέλω να πω, ότι εφόσον αυτά που βλέπουμε στο facebook ή το twitter είναι το feed από τις επαφές μας, και παρόλα αυτά δεν μας αρέσει, κάτι δεν κάνουμε εμείς σωστά. :whistle:
Εγώ δεν έχω πολλές επαφές, αλλά το feed σε μεγάλο βαθμό βγάζει προτεινόμενα (ειδήσεις, άλλες σελίδες) σύμφωνα με το τι δείχνεις ενδιαφέρον.
Εγώ ας πούμε είχα πατήσει κάτι clicks σε ειδήσεις του στυλ ζωδίων και το feed μου μετά γέμισε τέτοια άρθρα. :(
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πολλές επαφές, αλλά το feed σε μεγάλο βαθμό βγάζει προτεινόμενα (ειδήσεις, άλλες σελίδες) σύμφωνα με το τι δείχνεις ενδιαφέρον.
Εγώ ας πούμε είχα πατήσει κάτι clicks σε ειδήσεις του στυλ ζωδίων και το feed μου μετά γέμισε τέτοια άρθρα. :(

να έχεις ένα ξεχωριστό browser αποκλειστικά για το facebook ή να καθαρίζεις τα cookies. :big_boss:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σύντομα έρχεται και το facebook.
Μια εταιρια χωρις δανεια δεν γινεται να φυγει ετσι απλα το Meta εχει πολυ μελλον ακομα
"It’s very hard to go bankrupt when you don’t have any debt" - Peter Lynch (manager of the Magellan Fund at Fidelity)
1667245103224.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,831 μηνύματα.
Μια εταιρια χωρις δανεια δεν γινεται να φυγει ετσι απλα το Meta εχει πολυ μελλον ακομα

View attachment 110469
Το θέμα είναι πως πρακτικά έχει ξοφλήσει. Είπα, δεν θα βάλει ακόμα λουκέττο αλλά έρχεται και αυτό. Πέφτει, οι νεότερες γενιές δεν το στηρίζουν άλλο πια.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως πρακτικά έχει ξοφλήσει. Είπα, δεν θα βάλει ακόμα λουκέττο αλλά έρχεται και αυτό. Πέφτει, οι νεότερες γενιές δεν το στηρίζουν άλλο πια.
Δεν ερχεται .....αναπτυξη της ερχεται .Η νεα νεα γενια θα την στηριξει φουλ ....μαζι και εγω
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
να έχεις ένα ξεχωριστό browser αποκλειστικά για το facebook ή να καθαρίζεις τα cookies. :big_boss:
Είναι εντός του facebook τα clicks που έχω κάνει. Δεν με πειράζει τόσο.
Ας πούμε αυτή την περίοδο μαθαίνω για σπιτικές θεραπείες και μαντζούνια, μια άλλη περίοδο θα μαθαίνω τα νέα των celebrities and so on. :ermm: :ermm:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H Meta έχει συμβάλει πολύ στη διαμόρφωση του διαδικτύου (εκτός Facebook) όπως το ξέρουμε τίποτα. Λάθος επιλογές όπως η εμμονή στο VR θα το καταστρέψουν.

Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος η νέα γενιά δεν μπαίνει Facebook είναι γιατί εκεί μπαίνουν οι γονείς τους και τους ελέγχουν, διαφορετικά είναι με διαφορά το πιο χρήσιμο social media.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος η νέα γενιά δεν μπαίνει Facebook είναι γιατί εκεί μπαίνουν οι γονείς τους και τους ελέγχουν, διαφορετικά είναι με διαφορά το πιο χρήσιμο social media.

Προ δεκαετίας έμπαιναν μόνο 20ρηδες, τώρα έχει καταντήσει όργανο προβολής για υποψήφιους πολιτικούς.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.
Από το 2014 που έχω το facebook σίγουρα υπάρχει πτώση κάτι που αυτό συμβαίνει από τότε
πόσο μάλιστα τώρα που έχουν ανέβει και άλλες πλατφορμες/apps που κάνουν κάποια πράματα συγκεκριμένα καλύτερα από το FB.
To FB είναι σαν μια πλατφόρμα που κάνει πολλά πράματα μαζί καλά αλλά τίποτα εξειδικευμένα
(jack of all trader but master of none)
Κοινώς αν θες μια εφαρμογή που αφορά την επικοινωνία ειδικότερα το gaming είναι το discord (παλιότερα το teamspeak ή το skype) ή αν θες κάτι πιο απελευθερωμένο στο να έχεις ελευθερία λόγου θα επιλέξεις το twitter/red it ή αν αποζητάει κάποιος περισσότερη ανωνυμία το 4chan
Παρόλα αυτά το FB σαν πρώτη εφαρμογή τέτοιου είδους έχει αποκτήσει πλέον πολλά άτομα που έχουν στην friend list συγγενικά πρόσωπα συνάδελφους κλπ. και εκεί είναι που χάνει στην πλευρά της ανωνυμίας όπως πολύ σωστά είπε ο @akikos .
Συνήθως ένα 80% που θέλει να ξεκινήσει την περιήγηση του κάνει προφίλ εκεί αν και πλέον αυτό αλλάζει γιατί τα νέα παιδιά έχουν το ινστα που είναι πιο διαδεδομένο στις ηλικίες τους.
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι με τα όσα βλέπω δεν θα πεθάνει παρόλο που έχει τα αρνητικά του όπως και όλες οι πλατφόρμες γιατί πολύ απλά έχει ενσωματωθεί στην κοινωνία
και ας μην ξεχνάμε πως βγάζει ακόμα τα εκατομμύρια του.
Οι επιλογές πολλές στις μέρες μας η χρήση που κάνει ο καθένας μας βάση με την δική του ανάγκη διαφέρουν όποτε θα αργήσει ή θα ανθίσει/ανθίσουν και άλλα who knows.
Σας αφήνω την Καλημέρα μου και ας πέσει κάτω :bleh:/Καλό σας μήνα στεκόπουλα!;):bye2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Ζήλεψε από τον Μασκ; :lol:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Αυτό είναι καλό ή κακό; :P
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,457 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το τουιτερ χαιρετηστε το με τις μαλακιες του ελον.
Είναι μεγάλη μαγκιά αυτό που έκανε. Το twitter είναι μεγάλο διαφημιστικό εργαλείο. Με μόλις 8 ευρώ θα υπάρχει προτεραιότητα στα post από τους υπόλοιπους και θα κόψει τη δυνατότητα από πολιτικούς και λοιπές προσωπικότητες που την είχαν τζάμπα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,831 μηνύματα.
Είναι μεγάλη μαγκιά αυτό που έκανε. Το twitter είναι μεγάλο διαφημιστικό εργαλείο. Με μόλις 8 ευρώ θα υπάρχει προτεραιότητα στα post από τους υπόλοιπους και θα κόψει τη δυνατότητα από πολιτικούς και λοιπές προσωπικότητες που την είχαν τζάμπα.
Ναι γιατί για τους πολιτικούς είναι τεράστιο πλήγμα τα 8 ευρώ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Δεν εχω κάνει ποτέ twitter και εδω και 1 μηνα δεν εχω και φεησμπουκ - τικ τοκ οχι και ινσταγκραμ δεν μπαινω κάν.

Βαιμπερ μόνο. Και τηλεφωνο ! Τον χρονο μου τον περνάω ποιοτικά πλέον κ νιώθω πολυ ωραία.

Τι ειπε ο ένας , τι ειπε ο άλλος, τι ποστ να βάλω , τι φωτο να δειξω. Φρενιτιδα !

Θα συνεχιστει η αποτοξίνωση.-
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top