Πεθαίνει το Facebook; Συζήτηση για τα social media και τα φόρουμ

Ποια είναι η γνώμη σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 40.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 9 45.0%
  • Ίσως

    Ψήφοι: 2 10.0%
  • ΔΞ/ΔΑ/Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 1 5.0%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι γιατί για τους πολιτικούς είναι τεράστιο πλήγμα τα 8 ευρώ.
Είναι γιατί τώρα οι twitterαδες θα αναγκάζονται να πληρώσουν τη συνδρομή για να γίνουν τα μηνύματά τους φανερά και υπάρχει επιπλέον κόστος στο να πάει ένα hashtag στα trending.

To ίδιο μοτίβο θα ακολουθήσει πιθανότατα και το instagram και κατά τη γνώμη μου είνα απολύτως ηθικό καθώς πρόκειται για ενα συμβολικό ποσό για κάπους που θυσαυρίζουν από τη πλατφόρμα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν το facebook (meta) δε βάλει 8€ τότε το fb θα επιβιώσει, θα ξανα γίνει μόδα το fb και εκεί θα είμαστε επώνυμοι όχι ανώνυμοι σαν το twitter
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Μια χαρά επιτυχία είχε το facebook για αυτό επεκτάθηκε από τις μικρές ηλικίες σε όλους και στους πολιτικούς, το πρόβλημα για τον ιδιοκτήτη είναι ότι δεν έχει κέρδη με αυτή την τακτική και του δημιούργησε πολλά χρέη.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μια χαρά επιτυχία είχε το facebook για αυτό επεκτάθηκε από τις μικρές ηλικίες σε όλους και στους πολιτικούς, το πρόβλημα για τον ιδιοκτήτη είναι ότι δεν έχει κέρδη με αυτή την τακτική και του δημιούργησε πολλά χρέη.
ναι κάτσε να το γυρίσουν όλοι στο facebook και μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αυτές οι εταιρίες κολοσσοί έβγαλαν λεφτά σε μία εποχή που το internet δεν ήταν ρυθμισμένο και ουσιαστικά μπορούσαν να κάνουν ο,τι ήθελαν (ειδικά με τα προσωπικά δεδομένα). Τα τελευταία 10 χρόνια που ξεκίνησε να ρυθμίζεται, οι εταιρίες έπρεπε να προσαρμοστούν στη νομοθεσία και προφανώς κάτι τέτοιο δεν τους συμφέρει κοστολογικά.

Όταν συζητάμε για κάτι που απευθύνεται στη μάζα, η πίτα συχνά κόβεται και ξανακοβεται. Ειδικά στον χώρο των media, έχουμε ξαναζήσει την ίδια ακριβώς κατάσταση. Η τηλεόραση είχε ελεύθερο πρόγραμμα, μετά μπήκαν διαφημίσεις, μετά ήρθε η συνδρομητική τηλεόραση χωρίς διαφημίσεις, μετά η συνδρομητική ΜΕ διαφημίσεις, και τώρα έχουμε υπηρεσίες on demand ακόμη και για ένα είδος (πχ το ΠΑΟΚ TV που χρέωνε 3€ τον αγώνα, λολ). Το ίδιο έγινε και με τις εφημερίδες. Ήδη στο εξωτερικό ζητάνε συνδρομή, εν είδει εβδομαδιαίας αγοράς φύλλου.

Το ίδιο θα γίνει και με τα social media. Αν κάνει την αρχή το Twitter, θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα. Τι είναι μία συνδρομή 8€ για την Τουνη, που βγάζει πολλαπλάσια από την παρουσία της στα social;
Φαντάζομαι ότι αυτό θα ξεδιαλύνει κάπως το τοπίο και οι άνθρωποι θα επανέλθουν εν μέρει στο τετ-α-τετ, ή θα βρουν άλλες πλατφόρμες.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
θα επανέλθουν εν μέρει στο τετ-α-τετ
Αμήν και πότε.

Προσωπικά έκλεισα το insta μου,και άνοιξα καινούριο στο οποίο έχω ΜΟΝΟ όσους είναι γνωστοί μου και συμπαθώ.Η καλύτερη αποτοξίνωση που έχω κάνει ever στη ζωή μου και τη προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Λίγο καταστροφολογικό άρθρο. Τη φυσική πορεία των πραγμάτων την θεωρεί τέλος εποχής κάτι που δεν ισχύει. Πεθαίνουν αυτά και έρχονται νέα. Για εμένα το Twitter πάντως δεν θεωρείται αμιγώς social media. Όταν ακούω αυτή τη λέξη στο μυαλό μου έρχονται καθαρά τα Facebook, Instagram,TikTok.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Ερχόμενη καθημερινά σε επαφή με εφήβους λόγω δουλειάς μπορώ να πω μετά βεβαιότητας π ως το fb δεν έχει την παραμικρή απήχηση σε αυτές τις ηλικίες, όσο για forum δεν έχουν ιδέα , το Instagram και το tik tok τους εκφράζουν τα άλλα είναι για εμάς τους "boomers" , όπως λένε.. Τα social δεν είναι αθάνατα..αναλωσιμα και αυτά μέχρι την άφιξη του νέου πιο ελκυστικου πιο διαδραστικου μέσου
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Όταν μπήκα στο φέισμπουκ για πρώτη φορά πριν από αρκετά χρόνια το έκανα γιατί μου φάνηκε cool να ξανάρθεις σε επαφή με παλιούς φίλους και παρέες. Ουσιαστικά γι' αυτό ήταν το φάτσομπουκ εκείνη την εποχή. Ξαναήρθα σε επαφή με μερικούς από αυτούς, ξαναχαθήκαμε. :P

Έκτοτε το είχα μόνο για το messenger και να ποστάρω τραγουδάκια που μου άρεσαν και ήθελα να τα κρατήσω σε μία λίστα. Τελικά πλακώσανε μαλακοσυγγενείς να με κάνουν φίλο και δεν έχω άνεση πια να ποστάρω στο πάμπλικ. Ξενέρα...

Χαζοσόσιαλ είναι ας πεθάνει να ησυχάσουμε. Το instagram δεν το ξέρω, φαίνεται πιο ενδιαφέρον αλλά και εκεί μιλάς ακόμα λιγότερο. Αν δεν έχεις ένα σούπερ-ντούπερ προφίλ, γνωριμίες δεν κάνεις. Μπορείς να το φτιάξεις βέβαια αν είσαι καλός στο photoshop όμως πάλι χάνεις το χρόνο σου χωρίς πραγματικό νόημα.

Τώρα για το tik-tok δεν ξέρω γιατί αλλά όποτε το ακούω μου έρχεται στο μυαλό το...

yoyo.gif
:hehe:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Το tiktok δεν ξερω γιατι θεωρειται social media, δεν κοινωνικοποιεισαι, απλα μπαινεις να χαζευεις βιντεακια και αποχαυνωνεσαι μπορει και ωρες ολοκληρες. Εστιαζει στο να ειναι εθιστικο και να σε κανει να προσμενεις ενδιαφερον περιεχομενο. Ειναι σαν βελτιωμενο youtube. Τι, επειδη μπορεις να στειλεις και κανα μηνυμα; σιγα το πραμα

Εγω θυμαμαι παλιά το 2011-2016 που τρελαινονταν ολοι με τα check-ins. Πλεον αν πεις να κανετε check-in σε μαγαζι θα σε κοιταξουν σα τρελο, δεν υπαρχει πλεον αυτο το πραμα στο μυαλο κανενος. Πλακα ειχε
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Πάντως σε αναρτήσεις του fb που αφορούν την επικαιρότητα τροφή για σκέψη αποτελεί η πόλωση των χρηστών στα σχόλια... Εμετική πολλές φορές. Οι Έλληνες είναι από τους πλέον δογματικους ,αδιαλλακτους ανθρώπους με πλήθος στερεοτύπων 😡
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με έχουν χακάρει στο παρελθόν και από τότε βασικά έχω λίγο ptsd και δεν πολύμοιράζομαι τιπτοα αλλά τα χρησιμοποιώ για να μενω σε επαφή με μερικούς μου ανθρώπους…

έχω να παρατηρήσω δυο πράγματα ωστόσο.
καταρχάς, ιδιωτικά προφίλ που προσπαθείτε συνεχώς να διατηρείτε αριθμό ακόλουθων > του αριθμόυ προφίλ που ακολουθείτε, είστε ματαιόδοξοι και,
λαθραίοι θαυμαστές, προσπαθήστε λίγο να διάφοροποιειτε τα ψεύτικα προφίλ σας, γιατί λίγο φαίνεστε.
αυτά. :cold2:
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
YOVILLE ΤΕΛΟΣ!

Είπα να περάσω χθες από τα γνωστά λημέρια των facebook games που είναι φορτισμένα με τόσες αναμνήσεις και χαρούμενες στιγμές παιδικών χρόνων. Το YoVille για εμένα ήταν βασικά ο λόγος που έκανα facebook κάπου πίσω προς 2011-2012. Μπήκα εχθές και πραγματικά η αθλιότητα είναι τεράστια. Στις τότε χρυσές εποχές όλοι ήμασταν 10-25 ετών. Τώρα δεν βρίσκεις κάτω από 70 άτομο εκεί μέσα. Μένουν τα παππούδια και σκοτώνονται και γίνονται τοξικοί για το ποιος έχει το καλλίτερο outfit. Αυτά δεν υπήρχαν παλιά. Μία αθλιότητα και μισή.

Άντε να κλείσει και αυτό και τα 4-5 γυφτοπαίχνιδα που έχουν παραμείνει ανοικτά στο facebook να τελειώνουμε. Θλίψη.

hqdefault.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Καθόλου πλάκα δεν κάνω, πλάκα είναι η θεωρία συνωμοσίας ότι γίνεται επί σκοπού. Σαφέστατα πιστεύω ότι τα σόσιαλ μας έχουν κάνει ζόμπι, αντικοινωνικούς κι ένα σωρό άλλα πράγματα, τα έχω γράψει άλλωστε τόσες φορές που έχω καταντήσει γραφικός.

Ειδικά το τικ τοκ όμως είναι ό,τι χειρότερο, μέχρι την επόμενη βλακεία, βέβαια. Ευτυχώς πέρα από Facebook δεν έκανα κάτι άλλο -εκτός από ένα twitter που όμως δεν χρησιμοποιώ ποτέ-, αλλά και το κάψιμο του φμπ φτάνει.

Υ.Γ.: Μακάρι να... revolt, αλλά ποιός και πότε ...
Το μεταφέρω εδώ για να είμαστε on topic.

Αυτό που αναφέρεις στη πρώτη παράγραφο δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμο. Εκτός εάν γίνει ηλιακή καταιγίδα τελειώσει ο ηλεκτρισμός και χαθεί το wifi για κάποια χρόνια. Δεν βλέπω άλλη λύση.

Το tik tok είναι όντως ο,τι χειρότερο έγινε ποτέ. Βασικά δεν περίμενα πως θα το έλεγα ποτέ αλλά από social media, σε καθαρή σύγκριση, σαν το παλιό το Facebook πριν καταντήσει καλημέρες-καληνύχτες από θείτσες δεν θα υπάρξει ποτέ θεωρώ. Facebook εποχών 2012 απλά ο,τι καλλίτερο. Φοβερά παιχνίδια που άφησαν εποχή (Uber Strike, YoVille, FarmVille, Criminal Case κλπ). Δεν ήταν μόνο φωτογραφίες, ο κόσμος μοιράζονταν στο τοίχο του τις σκέψεις του. Το instagram έχει μακράν λιγότερη αλληλεπίδραση. Και το Tik Tok είναι ο ορισμός του cringe που ειλικρινά αν δεν είναι κάποιος κάτω των 18 (μην πω 15) δεν ξέρω πως και γιατί να έχει. Αθλιότητα.

Μια επανάσταση πρέπει να συνοδευτεί εκτός από οικονομικούς σκοπούς και με πολιτιστικούς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Εφόσον βλέπετε ότι το Ιντερνετ κ τα σοσιαλ έχουν γίνει παρακμη διαγράψτε τα προφιλ σας είναι απλό.

Εγώ μονο εδώ μπαίνω από σοσιαλ κ αυτό για να γράψω καμια προπονηση.

Εχω ινσταγκραμ αλλά δεν μπαίνω ποτε... Εχω να κάνω δημοσίευση από περυσι... Φβ δεν έχω τίποτε άλλο.

Κάποιοι μ είπαν ότι επειδή έχω σχέση φεν έχω σοσιαλ. Και να χωρισω.... δεν προκειται να ξανανοιξω.

Αυτή τη μαλακια που είδα περυσι στο dating δε προκειται να την ανεχτώ ξανά.

Φλερτ απέξω και viber ανταλλαγή κινητου. Και αμα σου πει ινστα και φβ πρς ευγενικά ότι δεν έχεις κ δεν είσαι των σοσιαλ. Και αν την ενδιαφέρει να πατε για έναν καφέ δίνεις βαιμπερακι.

Αμα θέλει... Δεν ζόρι ζουμε καμια.... Με το ζορι παντρειες δεν γίνονται. !!!

Αμα δε θέλει και ψάχνει ακόλουθους για το προφιλ της η κοπέλα... Βγήκε στη γυρα να ψωνίσει κανα follower η ξέρω γω δεν θέλει να σε απορρίψει αλλά στο φέρνει ευγενικά να μας λείπει το βυσσινο.

Λες και στα 37 μας αμα τρώγαμε μια απόρριψη θα θέλαμε τη μαμά μας το βράδυ να μας νανουρίσει μην μας μείνει ψυχολογικό 😜

Ε νταξει αρκετά. Ήδη τρώω πολυ χρόνο στις βαιμπερ συνομιλίες τις ομαδικές φαντάσου να είχα και σοσιαλ.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρεις στη πρώτη παράγραφο δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμο. Εκτός εάν γίνει ηλιακή καταιγίδα τελειώσει ο ηλεκτρισμός και χαθεί το wifi για κάποια χρόνια. Δεν βλέπω άλλη λύση.
Είναι γνωστή η σύνδεση της εξάρτησης από τα σόσιαλ με κατάθλιψη και συναφείς διαταραχές. Το κακό είναι ότι, ενώ κι αυτά έχουν να δώσουν κάτι (τίποτα δεν είναι μόνο αρνητικό στη ζωή), οι περισσότεροι χρήστες τους τα χρησιμοποιούν κυρίως ως εργαλεία άντλησης ναρκισσιστικής ευχαρίστησης και απλού κάψιμου με τις ώρες μέσω σκρολαρίσματος στο κινητό*, πράγμα το οποίο θεωρώ χειρότερο από όλα. Τουλάχιστον ας είναι ο άλλος στον υπολογιστή, το κινητό κάνει χειρότερο κακό.

Επίσης, ειδικά όταν πάει κάποιος διακοπές, προτείνω πλήρη εξάρτηση από οθόνες. Εγώ όταν πηγαίνω πολλές φορές δεν παίρνω καν το κινητό μαζί και το αφήνω στο δωμάτιο, αφού όλο και κάποιος από την παρέα θα έχει. Επίσης, κλείσιμο περιττών ειδοποιήσεων (σε έχουν σε μόνιμη κατάσταση επιφυλακής), στη δουλειά καμία επαφή με κινητό (δουλειά είσαι άλλωστε) και εννοείται, όταν βγαίνεις για καφέ/ποτάρες δεν κοιτάς το κινητό. Με την παρέα μου το έχουμε αυτό σαν άγραφο νόμο.
(πιστεύω ότι θα έπρεπε να επιτρέπεται από τον νόμο να μπορείς να σπάσεις το κινητό του άλλου όταν βγάζει συνέχεια βίντεο σε συναυλία ή γήπεδο. Άλλο τραγικό κι αυτό.)

Προτείνω σε όλους το The social dilemma. Φοβερό ντοκιμαντέρ για τα αρνητικά των σόσιαλ. Είναι στο νέτφλιξ.

*Πολλοί τα χρησιμοποιούν για να μαθαίνουν ειδήσεις. Οι περισσότεροι εξ αυτών δε, μένουν μόνο στον τίτλο και δεν μπαίνουν καν να διαβάσουν το άρθρο. Αυτό μπορεί να μην σας λέει τίποτα, για εμένα όμως λέει πολλά για το τι επικρατεί στην κεφάλα του μέσου ανθρώπου.
Μια επανάσταση πρέπει να συνοδευτεί εκτός από οικονομικούς σκοπούς και με πολιτιστικούς.
Επανάσταση κατά της βλακείας πρέπει να γίνει (που είναι διαχρονική), αλλά όπως είχε πει ο (παλιός) Αρκάς:
βλακεία.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Το μεταφέρω εδώ για να είμαστε on topic.

Αυτό που αναφέρεις στη πρώτη παράγραφο δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμο. Εκτός εάν γίνει ηλιακή καταιγίδα τελειώσει ο ηλεκτρισμός και χαθεί το wifi για κάποια χρόνια. Δεν βλέπω άλλη λύση.
Το tik tok είναι όντως ο,τι χειρότερο έγινε ποτέ. Βασικά δεν περίμενα πως θα το έλεγα ποτέ αλλά από social media, σε καθαρή σύγκριση, σαν το παλιό το Facebook πριν καταντήσει καλημέρες-καληνύχτες από θείτσες δεν θα υπάρξει ποτέ θεωρώ. Facebook εποχών 2012 απλά ο,τι καλλίτερο. Φοβερά παιχνίδια που άφησαν εποχή (Uber Strike, YoVille, FarmVille, Criminal Case κλπ). Δεν ήταν μόνο φωτογραφίες, ο κόσμος μοιράζονταν στο τοίχο του τις σκέψεις του. Το instagram έχει μακράν λιγότερη αλληλεπίδραση. Και το Tik Tok είναι ο ορισμός του cringe που ειλικρινά αν δεν είναι κάποιος κάτω των 18 (μην πω 15) δεν ξέρω πως και γιατί να έχει. Αθλιότητα.

Μια επανάσταση πρέπει να συνοδευτεί εκτός από οικονομικούς σκοπούς και με πολιτιστικούς.
Το τικ τοκ είναι η αποθέωση του ναρκισσισμού και του ατομικισμού. Πέρα από αυτό, είναι crigne και δυσκολεύομαι να δω tik tokers πάνω από ένα λεπτό.

Μακριά και ας μας λένε boomers.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top