• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
κοίτα, ιατρικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κολυμπήσεις δίχως ταμπόν, και με φουλ περίοδο. Το έχω κάνει άπειρες φορές. Ήμουν κολυμβήτρια, όλες το κάναμε, γιατί ήμασταν κορίτσια και τα φοβόμασταν. Απλά μολις βγεις απ τη θάλασσα, πρέπει να σκουπιστείς και να πας να ντυθείς, γιατί σε λίγο έρχονται οι ρώσοι, όπως λέγαμε τότε (τότε υπηρχε η σοβ ένωση)
Πώς; Χωρίς να φοράς τίποτα; Μόνο το μαγιό, δεν θα λερώσεις;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
κοίτα, ιατρικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κολυμπήσεις δίχως ταμπόν, και με φουλ περίοδο. Το έχω κάνει άπειρες φορές. Ήμουν κολυμβήτρια, όλες το κάναμε, γιατί ήμασταν κορίτσια και τα φοβόμασταν. Απλά μολις βγεις απ τη θάλασσα, πρέπει να σκουπιστείς και να πας να ντυθείς, γιατί σε λίγο έρχονται οι ρώσοι, όπως λέγαμε τότε (τότε υπηρχε η σοβ ένωση)
TMI αλλά εγω μια φορα το δοκιμασα και επαθα ουρολοιμωξη. Ποτε ξανα :P
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πώς; Χωρίς να φοράς τίποτα; Μόνο το μαγιό, δεν θα λερώσεις;
η περίοδος διαλύεται στη θάλασσα. Κάποια στιγμή σταματά, απ το κρύο νερό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

TMI αλλά εγω μια φορα το δοκιμασα και επαθα ουρολοιμωξη. Ποτε ξανα :P
άντε! Τι να πω! Μη σας πάρω στο λαιμό μου!
Η αλήθεια είναι πως όλες μας τότε που κολυμπούσαμε μέσα στα μικρόβια της πισίνας, είχαμε μια ανοσία. Καμιά δεν έπαθε το παραμικρό. Αντίθετα κοπέλες που έρχονταν αρχάριες, πάθαιναν διάφορα (τριχομονάδες, ουρολοιμώξεις, μυκητιάσεις και άλλα που δεν τα ξέρω). Δεν ξέρω πόση ευαισθησία έχει η καθεμιά. Ρωτήστε καλύτερα το γιατρό
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
κοίτα, ιατρικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κολυμπήσεις δίχως ταμπόν, και με φουλ περίοδο. Το έχω κάνει άπειρες φορές. Ήμουν κολυμβήτρια, όλες το κάναμε, γιατί ήμασταν κορίτσια και τα φοβόμασταν. Απλά μολις βγεις απ τη θάλασσα, πρέπει να σκουπιστείς και να πας να ντυθείς, γιατί σε λίγο έρχονται οι ρώσοι, όπως λέγαμε τότε (τότε υπηρχε η σοβ ένωση)
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έρθει; Να μπορώ εγώ να κάνω κάτι; Δεν θέλω να έρθει στις διακοπές, την Κυριακή φεύγω 😭
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Μπαρείς να κάνεις κάτι. Ναι...

Αλλά θα το κάνεις ;

Σταμάτα να το σκέφτεσαι και να έχεις άγχος. Και μιλάω σοβαρά...
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έρθει; Να μπορώ εγώ να κάνω κάτι; Δεν θέλω να έρθει στις διακοπές, την Κυριακή φεύγω 😭
ζεστά ροφήματα και ζεστή θερμοφόρα πάνω στην κοιλίτσα...Αλλά αυτά όλα είναι κομπογιαννίτικα. Άστο, μην το σκέφτεσαι. Αν έρθει,, ήρθε, αν όχι, δεν πειράζει
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
ζεστά ροφήματα και ζεστή θερμοφόρα πάνω στην κοιλίτσα...Αλλά αυτά όλα είναι κομπογιαννίτικα. Άστο, μην το σκέφτεσαι. Αν έρθει,, ήρθε, αν όχι, δεν πειράζει
Μωρέ δεν με πειράζει να μην έρθει για έναν μήνα, με πειράζει μην έρθει όταν φύγω για διακοπές, και σημειωτέον, θα είναι οι πρώτες μου διακοπές μετά από δύο χρόνια 😭
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,470 μηνύματα.
Στη φάση που είσαι δεν ξέρω αν σε συμφέρει να έρθει σήμερα ή να καθυστερήσει για πολύ ακόμα. Γτ μένα πχ μπορεί η κανονική ροή να κρατάει τρεις μέρες, αλλά γνκ το όλο πράγμα τελειώνει σε πέντε με έξι. Πάντως, έχω ακούσει ότι η κατανάλωση λεμονάδας καθυστερεί την περίοδο, δεν το έχω δοκιμάσει όμως.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Μωρέ δεν με πειράζει να μην έρθει για έναν μήνα, με πειράζει μην έρθει όταν φύγω για διακοπές, και σημειωτέον, θα είναι οι πρώτες μου διακοπές μετά από δύο χρόνια 😭
Όσο το σκέφτεσαι, να ξέρεις, τόσο θα καθυστερεί..

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος, παρά μόνο με χάπι ορμονούχο που δεν θα συνιστούσα σε καμιά περίπτωση (είχε τύχει να πάρω κι εγώ, αλλά είχα ορμονική δυσλειτουργία τότε και βέβαια κατόπιν γνωμάτευσης γυναικολόγου).

Ίσως-λέω ίσως, βοηθούσε η έντονη σωματική δραστηριότητα και τα χλιαρά (προς ζεστά) μπάνια.
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σε περίπτωση που σου καθυστερεί μπορείς να λάβεις συμπλήρωμα ινοσιτόλης με φυλλικό οξύ. Ωστόσο, αν το φαινόμενο επαναλαμβάνεται ή σου καθυστερεί για μεγάλο χρονικό διάστημα θα σου συνιστούσα να επισκεφτείς γυναικολόγο.

Όσον αφορά τις διακοπές, δεν μπορείς να κάνεις κάτι αν σου έρθει εκείνη τη στιγμή,το αποδέχεσαι,σε όλες έχει συμβεί. Καλή διάθεση να υπάρχει και θα περάσεις υπέροχα όπως και να έχει.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ταμπόν δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ στη ζωή μου, δεν ξέρω καν πώς το βάζεις αυτό 😂 οπότε άστο.. ελπίζω μέχρι αύριο μεθαύριο να έρθει.. πάντως, κοιτούσα το ημερολόγιο της περιόδου μου και σχεδόν πάντα τον Αύγουστο κάθε χρόνο έχω καθυστερήσεις. Μόνο αυτόν τον μήνα, δεν ξέρω γιατί
Πάρε Tampax με applicator αν είσαι αρχάρια.
Εμένα μου ήρθε περίοδος στις διακοπές και βούτηξα στην θάλασσα κανονικά. Αλλά φοράω κύπελλο. Και τώρα που μιλάμε είμαι παραλία με περίοδο. Δεν έχασα ούτε μια μέρα. Απλά την ημέρα που είχα πόνους πήρα ένα παυσίπονο γιατί είμαι σίγουρη με το κρύο θα πονούσα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Πάρε Tampax με applicator αν είσαι αρχάρια.
Εμένα μου ήρθε περίοδος στις διακοπές και βούτηξα στην θάλασσα κανονικά. Αλλά φοράω κύπελλο. Και τώρα που μιλάμε είμαι παραλία με περίοδο. Δεν έχασα ούτε μια μέρα. Απλά την ημέρα που είχα πόνους πήρα ένα παυσίπονο γιατί είμαι σίγουρη με το κρύο θα πονούσα.
Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω οτιδήποτε άλλο, είναι άβολο, για αυτό τόσα χρόνια δεν έχω βάλει κάτι από αυτά
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μόνο εγώ όταν έχω είναι σαν να μην έχω;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ούτε εγώ πονάω καλέ, ελάχιστα την πρώτη ώρα.. απλά δεν μπορώ να μπω στη θάλασσα έτσι, φοβάμαι μη λερώσω
Ε γιατί να μπεις; 5 μερουλες διαλειμμα ειναι, ίσως εγώ το βλέπω τόσο χαλαρά:morning1:, εκτός αν πας διακοπές για ένα συγκεκριμένο διάστημα και μετά δουλεύεις οπότε δε γίνεται να πας άλλη φορά.Αν θέλεις να σου αργήσει δοκίμασε το λεμόνι (δεν είδα όλα τα παραπάνω μηνύματα οπότε αν το είπε κάποιος σορυ), ακούγεται λίγο χαζό αλλά σε μένα που το έχω δοκιμάσει 2-3 φορές λειτούργησε, βέβαια σε άλλους όχι, αλλα δε χάνεις κάτι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Ε γιατί να μπεις; 5 μερουλες διαλειμμα ειναι, ίσως εγώ το βλέπω τόσο χαλαρά:morning1:, εκτός αν πας διακοπές για ένα συγκεκριμένο διάστημα και μετά δουλεύεις οπότε δε γίνεται να πας άλλη φορά.Αν θέλεις να σου αργήσει δοκίμασε το λεμόνι (δεν είδα όλα τα παραπάνω μηνύματα οπότε αν το είπε κάποιος σορυ), ακούγεται λίγο χαζό αλλά σε μένα που το έχω δοκιμάσει 2-3 φορές λειτούργησε, βέβαια σε άλλους όχι, αλλα δε χάνεις κάτι
Κυριακή φεύγω την άλλη Κυριακή γυρνάω.. οπότε αν μου έρθει Κυριακή που φεύγω δεν θα κάνω τίποτα 🥺
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Θα πάω να μου κάνω στείρωση, ε μα πια, δεν μπορώ να βιώνω αυτό το πράγμα κάθε λίγο και λιγάκι 🥲
IMG_20230811_210707.jpg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Πφφφ θα σκάσω 😡
Εν τω μεταξύ από χθες πονάω σαν να έρχεται, αλλά δεν ήρθε ακόμα
Screenshot_2023-08-20-00-58-59-946_com.popularapp.periodcalendar.jpg
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
γυρισες από διακοπές Εριφύλη; Αν ναι, τι σκας;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top