• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
οι πόνοι περιόδου χωρίς περίοδο (εδώ και μια εβδομάδα) μπορούν να σε στείλουν στο τρελάδικο🙃
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.
Εριφύλη, τι έγινε με τις αιμορροϊδες; Σου πέρασαν;

Ενημέρωσέ μας στο άλλο θέμα αν έχεις την καλοσύνη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.
οι πόνοι περιόδου χωρίς περίοδο (εδώ και μια εβδομάδα) μπορούν να σε στείλουν στο τρελάδικο🙃
Εριφύλη να το κοιτάξεις αυτό γιατί αν είναι πολύ έντονοι και συχνοί μπορεί να είναι σημάδι ενδομητριωσης!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Έχεις πάει σε γυναικολόγο γι' αυτό το θέμα;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πάντως διακοπές έκανες, σωστά;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Πάντως διακοπές έκανες, σωστά;
Ναι καλέ, πάνε οι διακοπές, να ταν κι άλλες 😌 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μου ήρθε σήμερα!
Έλεγξα λίγο τις καταγραφές μου και είδα ότι κάθε χρόνο, κάθε Αύγουστο μόνο αργεί πάντα, δεν ξέρω γιατί..
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Ένα γρήγορο disclaimer. Να γκρινιάξω ήρθα περισσότερο γιατί το ότι θα πάω στον γιατρό είναι σίγουρο. Το συζήτησα.

Λοιπόν. Γενικά έχω ασταθή περίοδο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μου έρθει και 2 φορές τον μήνα ή και καμία. Περίμενα ότι θα φτιάξει από τα 14 που μου ήρθε πρώτη φορά αλλά έχουν περάσει 6 χρόνια και δεν το βλέπω. Τον τελευταίο μήνα είχα αρκετά mood swings, την κλασική ψιλολύσσα που σε πιάνει στην ωορρηξία και πόνους. Μου ήρθε 2 φορές τον Νοέμβρη. Ένα αυτό. Έχουν περάσει λίγες μέρες από τότε που ξεμπέρδεψα και σήμερα έχω πάλι πόνους χαμηλά.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Ένα γρήγορο disclaimer. Να γκρινιάξω ήρθα περισσότερο γιατί το ότι θα πάω στον γιατρό είναι σίγουρο. Το συζήτησα.

Λοιπόν. Γενικά έχω ασταθή περίοδο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μου έρθει και 2 φορές τον μήνα ή και καμία. Περίμενα ότι θα φτιάξει από τα 14 που μου ήρθε πρώτη φορά αλλά έχουν περάσει 6 χρόνια και δεν το βλέπω. Τον τελευταίο μήνα είχα αρκετά mood swings, την κλασική ψιλολύσσα που σε πιάνει στην ωορρηξία και πόνους. Μου ήρθε 2 φορές τον Νοέμβρη. Ένα αυτό. Έχουν περάσει λίγες μέρες από τότε που ξεμπέρδεψα και σήμερα έχω πάλι πόνους χαμηλά.
Τσέκαρε για πολυκυστικες στην επόμενη σου περίοδο με ορμονικες εξετασεις αν δεν το έχεις έχει κανει
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Ραφαέλα... Κι εγώ το ίδιο είχα και ήταν αυτό ... Λογικά(αν είναι αυτό ) θα σου δώσει αντισυλληπτικά για να ρυθμιστεί ο κύκλος...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Ραφαέλα... Κι εγώ το ίδιο είχα και ήταν αυτό ... Λογικά(αν είναι αυτό ) θα σου δώσει αντισυλληπτικά για να ρυθμιστεί ο κύκλος...
εξαρτάται την περίπτωση
Πολλές κοπέλες με διατροφή και συμπληρώματα που βοηθούν στον κύκλο των πολυκυστικων (πχ ινοσιτολη) αποφεύγουν τα αντισυλληπτικα
Και καλύτερα αν μπορεί να τα αποφύγει γιατί δεν είναι ο,τι καλύτερο. Εγω δυστυχώς παίρνω αρκετά χρόνια γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Ένα γρήγορο disclaimer. Να γκρινιάξω ήρθα περισσότερο γιατί το ότι θα πάω στον γιατρό είναι σίγουρο. Το συζήτησα.

Λοιπόν. Γενικά έχω ασταθή περίοδο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μου έρθει και 2 φορές τον μήνα ή και καμία. Περίμενα ότι θα φτιάξει από τα 14 που μου ήρθε πρώτη φορά αλλά έχουν περάσει 6 χρόνια και δεν το βλέπω. Τον τελευταίο μήνα είχα αρκετά mood swings, την κλασική ψιλολύσσα που σε πιάνει στην ωορρηξία και πόνους. Μου ήρθε 2 φορές τον Νοέμβρη. Ένα αυτό. Έχουν περάσει λίγες μέρες από τότε που ξεμπέρδεψα και σήμερα έχω πάλι πόνους χαμηλά.
Πότε έκανες τελευταία φορά υπέρηχο;
Βασικά δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις, κάνε, και οσα σου είπαν παραπάνω. Μια επίσκεψη ρουτίνας στον γυναικολόγο θα σου λύσει τις απορίες αν είναι κάτι που φαίνεται στον υπέρηχο, αλλιώς στις εξετάσεις που θα σου γράψει θα χεις καλύτερη εικόνα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ κορίτσια! Ναι θα πάω να κάνω εξετάσεις και για πολυκυστικές εννοείται.


Πότε έκανες τελευταία φορά υπέρηχο;
Βασικά δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις, κάνε, και οσα σου είπαν παραπάνω. Μια επίσκεψη ρουτίνας στον γυναικολόγο θα σου λύσει τις απορίες αν είναι κάτι που φαίνεται στον υπέρηχο, αλλιώς στις εξετάσεις που θα σου γράψει θα χεις καλύτερη εικόνα.
Δεν έχω κάνει ποτέ υπέρηχο :redface: Ούτε γυναικολόγο έχω πάει ποτέ γενικά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ποτέ υπέρηχο :redface: Ούτε γυναικολόγο έχω πάει ποτέ γενικά.
No worries, να πας και να τον ρωτήσεις ο,τι χρειάζεσαι, να μην ντραπείς. Δεν είναι η πιο άνετη εξέταση στον κόσμο και φυσιολογικό είναι να νιώσεις λίγο άβολα, όμως με τον καιρό θα σαι όλο και πιο οικεία. Στα λέω επειδή θα πας πρώτη φορά και θυμάμαι πως αγχωνόμουν εγώ ή ντρεπόμουν να κάνω όλες τις ερωτήσεις.
Καλά αποτελέσματα!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
No worries, να πας και να τον ρωτήσεις ο,τι χρειάζεσαι, να μην ντραπείς. Δεν είναι η πιο άνετη εξέταση στον κόσμο και φυσιολογικό είναι να νιώσεις λίγο άβολα, όμως με τον καιρό θα σαι όλο και πιο οικεία. Στα λέω επειδή θα πας πρώτη φορά και θυμάμαι πως αγχωνόμουν εγώ ή ντρεπόμουν να κάνω όλες τις ερωτήσεις.
Καλά αποτελέσματα!
Α ευχαριστώ πάρα πολύ! Το εκτιμώ. Ναι το θέμα είναι μην με πιάσει η πάρλα και μετά δεν σταματάω να ρωτάω :lol:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ κορίτσια! Ναι θα πάω να κάνω εξετάσεις και για πολυκυστικές εννοείται.



Δεν έχω κάνει ποτέ υπέρηχο :redface: Ούτε γυναικολόγο έχω πάει ποτέ γενικά.
Να πας! Και να τον πριξεις στις ερωτήσεις δεν κατάλαβα :P η δουλειά τους αυτη είναι.
Αν θες τη γνώμη μου που δουλεύω όλη μέρα κάθε μέρα με γυναικολογους, απέφυγε τους παλιούς με υπερβολική δουλειά. Τα λένε όλα μισά, με πασαλειματα και έχουν μαύρα μεσάνυχτα με τις πολυκυστικές. Δυστυχώς είσαι Αθήνα γιατί της Θεσσαλονίκης τους γνωρίζω σχεδον όλους.
Επίσης αν όντως έχεις τελικά, πηγαίνεις χθες σε ενδοκρινολογο. Γνωρίζουν πολλά περισσότερα και θα σου βάλουν να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις που αφορούν την δική σου περίπτωση. Όπως πχ εξετάσεις για θρομβοφιλια καθώς είναι βασικός έλεγχος σε περίπτωση χρήσης αντισυλληπτικων.

Εγώ μέχρι να μπω στο κλίμα μου έλεγαν ότι να'ναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top