• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
και εγώ πονάω δυστυχώς ! την πρώτη μέρα όμως μόνο. Όσο αντέχω τον πόνο είμαι απλά ξαπλωμένη...Αν αρχίσω και τρέμω από τον πόνο( συμβαίνει συχνά) πίνω DEPON maximum 1000mg ! Μαρή claire προφανώς εσένα δε σε πιάνει ε;:( ( Buskopan δοκίμασες; )[ ωραίο nickname!]
Τα buscopan δεν μου κανουν απολυτως τιποτα...παιρων spasmoapotel το οποια μου φαινονται οτι κανουν καλυτερη δουλιτσα αλλα και παλι δεν βρισκω σωτηρια..πρεπει την βδομαδα που εχω περιοδο να ειμαι κλεισμενη στο σπιτι δυστυχως για να αποφυγω τα χειροτερα!:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Εμένα μου έχει συμβεί άκρως αντίθετο να μου κρατήσει 2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά η περίοδος τα είχα παίξει στα αλήθεια:whistle:
Αλλά όλα ήταν εντάξει δεν είχα κάτι :angelnot:


Εγώ δεν παίρνω καν χάπια αν και ο πόνος δεν υποφέρεται είναι σαν να σε σφάζουν...
Εγώ το αντιμετωπίζω σπάνια με θερμοφόρα με ζεστό νερό αλλά κυρίως με υπομονή και ξέρω τι σημαίνει πόνος κοριτσάκι είμαι και εγώ και τον νιώθω μια φορά τον μήνα:redface:
Μείωσε τα χάπια όσο και να πονάς θα σου περάσει κάποια στιγμή :whistle:....Έλεος με τα χάπια πια ότι και να πάθετε αμέσως χάπια υπομονή ρε κορίτσια θα πάθετε ανοσία/κάτι τέτοιο τέλος πάντων :hehe: και δεν θα σας πιάνουν καθόλου μετά :(

Νεφελη μου αν δεν χαπακωθω συνηθως ξενινανε οι εμετοι οι οποιοι σταματανε μετα απο πολλες πολλες ωρες και το να κανεις εμετους συνεχεια ενω παραλλαηλα πονας δεν παλευεται με τιποτααααα :/:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Νεφελη μου αν δεν χαπακωθω συνηθως ξενινανε οι εμετοι οι οποιοι σταματανε μετα απο πολλες πολλες ωρες και το να κανεις εμετους συνεχεια ενω παραλλαηλα πονας δεν παλευεται με τιποτααααα :/:/

Έλα ρε τόσο χάλια είναι η κατάσταση;:(
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Τα buscopan δεν μου κανουν απολυτως τιποτα...παιρων spasmoapotel το οποια μου φαινονται οτι κανουν καλυτερη δουλιτσα αλλα και παλι δεν βρισκω σωτηρια..πρεπει την βδομαδα που εχω περιοδο να ειμαι κλεισμενη στο σπιτι δυστυχως για να αποφυγω τα χειροτερα!:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(




Νεφελη μου αν δεν χαπακωθω συνηθως ξενινανε οι εμετοι οι οποιοι σταματανε μετα απο πολλες πολλες ωρες και το να κανεις εμετους συνεχεια ενω παραλλαηλα πονας δεν παλευεται με τιποτααααα :/:/
Σε καταλαβαίνω απίστευτα. Δοκίμασε τα Brufen και θα με θυμηθείς. Αυτά τα φούξια χαπάκια είναι λύτρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Αλήθεια κάνουν τόση δουλειά τα Brufen; Εγώ δεν έβρισκα γιατρειά και κατέφυγα στα αντισυλληπτικά... :/: Αλλά κάποτε πρέπει να τα σταματήσω... Έχει δοκιμάσει καμία αυτά τα καινούρια τα Nurofen Express-Πόνοι Περιόδου; Τα είδα πρόσφατα σε διαφήμιση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Αλήθεια κάνουν τόση δουλειά τα Brufen; Εγώ δεν έβρισκα γιατρειά και κατέφυγα στα αντισυλληπτικά... :/: Αλλά κάποτε πρέπει να τα σταματήσω... Έχει δοκιμάσει καμία αυτά τα καινούρια τα Nurofen Express-Πόνοι Περιόδου; Τα είδα πρόσφατα σε διαφήμιση....
Tα είδα κι εγώ στη διαφήμιση αυτά, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη με τα Βrufen. :) (ειδικά εάν σκεφτείς ότι πιάνουν σε 'μένα που έχω πολύ μεγάλη ροή-φοράω πάντα 2 και long μάλιστα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ που δεν έχω πολύ αίμα να ανησυχώ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απίστευτα. Δοκίμασε τα Brufen και θα με θυμηθείς. Αυτά τα φούξια χαπάκια είναι λύτρωση!

Α ναι μου τα εχει συστησει ενας γιατρος αλλα ακομα δεν τα εχω δοκιμασει..Ειναι αποτελεσματικα?Δηλαδη ποσα παιρνεις την μερα (εμενα με πιανουν μονο τα μεσουλιντ και οι ενεσεις και ρωταω γιατι αν ειναι "καραμελες" να μην τα δοκιμασω καν:( )?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αλήθεια κάνουν τόση δουλειά τα Brufen; Εγώ δεν έβρισκα γιατρειά και κατέφυγα στα αντισυλληπτικά... :/: Αλλά κάποτε πρέπει να τα σταματήσω... Έχει δοκιμάσει καμία αυτά τα καινούρια τα Nurofen Express-Πόνοι Περιόδου; Τα είδα πρόσφατα σε διαφήμιση....

Εμενα να nurofen express δεν μου κανουν τιποτα...διαβασα στις οδηγιες τους οτι ειναι μονο για ηπιο ως μετριο πονο(αν ειχαμε ηπιο πονο βρε ζωαδια φαρμακοποιοι δεν θα περναμε τιποταα χαχαχχα) οποτε αν εισαι απο τις "τυχερες" δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ωραία πράγματα.... Οπότε όταν τα σταματήσω θα δοκιμάσω τα brufen, μιας που τα mesulid έχουν πάψει να με πιάνουν χρόνια τώρα..... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evdoxia mar.

Νεοφερμένος

Η evdoxia mar. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εχω μια ερωτηση κοριτσια...γινεται να εχω καθυστερηση απο την ξαφνικη γυμναστικη δλδ φετος εδινα πανελληνιες και δεν εκανα τιποτα απο το να ειμαι ολη μερα σπιτι και να διαβαζω,μολις τελειωσα αρχισα κολυμπι 2 ωρες και στιβο αλλες 2 ωρες (επειδη θελω τεφαα) και μολις εδωσα τα αθληματα μετα εκανα συνεχεια μπανιο στη θαλασσα και τωρα εχω καθυστερηση 9 μερες..δεν ξερω τι συμβαινει!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ωραία πράγματα.... Οπότε όταν τα σταματήσω θα δοκιμάσω τα brufen, μιας που τα mesulid έχουν πάψει να με πιάνουν χρόνια τώρα..... :/:

εχεις σκεφτει να δοκιμασεις κατι πιο εναλλακτικο?εγω διαβαζω εδω και καιρο σχετικα με τον βελονισμο και ενω ο γυναικολογος που πιστευει οτι θα ειναι απλα χασιμο χρονουν ο αλγολογος στον οποιο πηγα προσφατα μου ειπε οτι δεν εχω να χασω κατι αν το δοκιμασω!:hmm: επισης αν ειναι οτι επιβαρυνεις το στομαχι σου με μεσουλιντ (εγω παθαινω τρομερους στομαχοπονους και επειδη μου λενε οι γιατροι οτι θα τρυπησει το στομαχι μου οσες μερες εχω περιοδο περνω καθε πρωι λοζεκ νηστικη για να προστατευει το στομαχι) γιατι δεν δοκιμαζεις να κανεις ενεση σε ενα φαρμακειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει και ομοιοπαθητική και βελονισμό πριν καταφύγω στα αντισυλληπτικά. Και οι δύο μέθοδοι με έφταναν μέχρι ένα επίπεδο και εκεί σταματούσαν: Δεν έκανα πια εμετούς αλλά ο πόνος παρέμενε αμείωτος :/:
Ένεση η αλήθεια είναι πως δε δοκίμασα ποτέ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει και ομοιοπαθητική και βελονισμό πριν καταφύγω στα αντισυλληπτικά. Και οι δύο μέθοδοι με έφταναν μέχρι ένα επίπεδο και εκεί σταματούσαν: Δεν έκανα πια εμετούς αλλά ο πόνος παρέμενε αμείωτος :/:
Ένεση η αλήθεια είναι πως δε δοκίμασα ποτέ....

θες να μου πεις μερικα πραγματα για τον βελονισμο?ποσες συνεδριες χρειαζονται και το κοστος που κυμαινεται περιπου?εγω δεν τον εχω δοκιμασει ακομα γιατι μιλησα με εναν βελονιστη και μου ειπε οτι χριαζονται αρκετες συνεδριες στην περιπτωση μας :hmm: οταν λες ομοιοπαθητικη εννοεις φαρμακα μονο ,σωστα?η περιλαμβανει και κατι αλλο?:confused: τις ενεσεις πρεπει να τις δοκιμασεις οπωσδηποτε,εγω οταν κανω την πρωτη μερα για 6 ωρες ειμαι πολυ καλα αρα γλιτωνω πολλα παυσιπονα που θα επηρεαζαν το στομαχι μου!ο γιατρος μου συστησε ενεσεις spasmoapotel...εχω ασχοληθει πολυ(γιατι μιλαμε για κατι που αλλαζει ολο το προγραμμα του μηνα) με το θεμα και ακουω οτι γιογκα,διαλογισμος μπορουν να βοηθησουν αλλα ειμαι λιγο δυσπιστη...αν δεν γινομαι αδιακρτιτη ειναι κληρονομικο στην περιπτωση σου?παιζει και αυτο ρολο...:( τα αντισυλλιπτικα τα επαιρνα για χρονια και βελτιωσαν λιγο την κατασταση μου αλλα δεν ειναι μονιμη λυση καθως η μακροχρονια χρηση εχει κινδυνους,οταν τα σταματησα εμφανιστηκαν ξανα ολα τα συμπτωματα κανονικα και ο γυναικολογος μου ειπε "τωρα που τα σταματησες θα πονας οσο ποναγες και πριν τα αρχισεις,αλλα ολοι μπορουμε να πιστευουν σε ενα θαυμα" (με τρολλαρε κανονικα ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αλήθεια κάνουν τόση δουλειά τα Brufen; Εγώ δεν έβρισκα γιατρειά και κατέφυγα στα αντισυλληπτικά... :/: Αλλά κάποτε πρέπει να τα σταματήσω... Έχει δοκιμάσει καμία αυτά τα καινούρια τα Nurofen Express-Πόνοι Περιόδου; Τα είδα πρόσφατα σε διαφήμιση....
Για τα νιουροφεν για περίοδο δε ξέρω, αλλά εγώ παλιά έπαιρνα τα κανονικά κόκκινα νιούροφεν και μου περνούσε, νταξ έπρεπε να πάρω 2-3, αλλά με ηρεμούσαν. Τώρα εγώ τη βρίσκω με μπουσκοπάν πλας, κι επειδή καταλαβαίνω πότε θα ρθει περίοδος, χαπακώνομαι πριν μου΄ρθει καλά καλά, οπότε το προλαβαίνω κάπως.
Εγώ που δεν έχω πολύ αίμα να ανησυχώ; :P
Να χαίρεσαι!
Κι εγώ δεν έχω πολύ αίμα, πολύ ελάχιστο ξέρωγω και στην ουσία η περίοδός μου διαρκεί 3 μέρες, αλλά παρόλα αυτά πονάω σαν μαλάκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Για τα νιουροφεν για περίοδο δε ξέρω, αλλά εγώ παλιά έπαιρνα τα κανονικά κόκκινα νιούροφεν και μου περνούσε, νταξ έπρεπε να πάρω 2-3, αλλά με ηρεμούσαν. Τώρα εγώ τη βρίσκω με μπουσκοπάν πλας, κι επειδή καταλαβαίνω πότε θα ρθει περίοδος, χαπακώνομαι πριν μου΄ρθει καλά καλά, οπότε το προλαβαίνω κάπως.

εχεις δικιο πρινσες τα παυσιπονα πρεπει να τα περνουμε πριν (το τονιζω πριν) ξεκινησει ο πονος αλλιως αν εχει ηδη ξεκινησει αργουν πολυ να επιδρασουν!καλα κανεις αυτο που λενε και εμενα οι γυναικολογοι!

Να χαίρεσαι!
Κι εγώ δεν έχω πολύ αίμα, πολύ ελάχιστο ξέρωγω και στην ουσία η περίοδός μου διαρκεί 3 μέρες, αλλά παρόλα αυτά πονάω σαν μαλάκας.

Δυστυχως η μεγαλη ροη με τον πονο δεν εχουν παντα σχεση . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αν ρωτας περι μπανιου στην μπανιερα και οχι στη θαλασσα , εχω μια φιλη η οποια δεν πλενεται καθολου απο κατω .. κατα την διαρκεια της περιοδου γιατι λεει της σταματαει... ή τουλαχιστον ετσι της εχει πει η μητερα της. Το μονο πραγμα που ξερω περι πλυσιματος στην ευαισθητη περιοχη κατα την διαρκεια περιοδου ειναι να μη πλενεσαι με κρυο νερο αφου οξυνει και τον πονο αλλα υπαρχει περιπτωση να σου σταματησουν (#true_story) . Κατα αλλα πλενομαι χωρις προβλημα και ισα ισα αισθανομαι πιο ανακουφισμενη χωρις καμια συνεπεια. Και με σχεση το μπανιο στην θαλασσα το αποφευγω. Πρωτον δεν αισθανομαι ανετα , δευτερον χρειαζεται ταμπον και αυτο που μερικες μπαινουν με σορτσακι και σερβιετα πραγματικα δεν ξερω πως το κανουν..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
θες να μου πεις μερικα πραγματα για τον βελονισμο?ποσες συνεδριες χρειαζονται και το κοστος που κυμαινεται περιπου?εγω δεν τον εχω δοκιμασει ακομα γιατι μιλησα με εναν βελονιστη και μου ειπε οτι χριαζονται αρκετες συνεδριες στην περιπτωση μας :hmm: οταν λες ομοιοπαθητικη εννοεις φαρμακα μονο ,σωστα?η περιλαμβανει και κατι αλλο?:confused: τις ενεσεις πρεπει να τις δοκιμασεις οπωσδηποτε,εγω οταν κανω την πρωτη μερα για 6 ωρες ειμαι πολυ καλα αρα γλιτωνω πολλα παυσιπονα που θα επηρεαζαν το στομαχι μου!ο γιατρος μου συστησε ενεσεις spasmoapotel...εχω ασχοληθει πολυ(γιατι μιλαμε για κατι που αλλαζει ολο το προγραμμα του μηνα) με το θεμα και ακουω οτι γιογκα,διαλογισμος μπορουν να βοηθησουν αλλα ειμαι λιγο δυσπιστη...αν δεν γινομαι αδιακρτιτη ειναι κληρονομικο στην περιπτωση σου?παιζει και αυτο ρολο...:( τα αντισυλλιπτικα τα επαιρνα για χρονια και βελτιωσαν λιγο την κατασταση μου αλλα δεν ειναι μονιμη λυση καθως η μακροχρονια χρηση εχει κινδυνους,οταν τα σταματησα εμφανιστηκαν ξανα ολα τα συμπτωματα κανονικα και ο γυναικολογος μου ειπε "τωρα που τα σταματησες θα πονας οσο ποναγες και πριν τα αρχισεις,αλλα ολοι μπορουμε να πιστευουν σε ενα θαυμα" (με τρολλαρε κανονικα ;) )

Κι εγώ θα τα κόψω τώρα οπότε θα δείξει.... :/: Ναι, ήταν κληρονομικό στην περίπτωσή μου. Και η μητέρα μου και η αδερφή μου είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μητέρα μου όσο τη θυμάμαι εγώ δεν πονούσε (μετά τις εγκυμοσύνες δηλαδή), η αδερφή μου μετά από εγκυμοσύνες λέει πως την πιάνει το ίδιο αλλά μόνο για μισή ωρίτσα... (Έστω! Το ανέχομαι!)

Όσον αφορά τον βελονισμό, ναι θέλει πολλές συνεδρίες, εγώ έκανα επί κάποιους μήνες τουλάχιστον τις τρεις πρώτες μέρες της περιόδου (όσο δηλαδή διαρκούσε ο πολύς πόνος). Μες στον μήνα ή καμιά μέρα πριν ας πούμε δεν θυμάμαι αν έκανα... :redface:
Όμως για το οικονομικό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εγώ είχα την τύχη να είναι βελονιστής κάποιο πολύ κοντινό πρόσωπο από το οικογενειακό μας περιβάλλον και η τιμή ήταν ειδική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εχω και εγω μια ερώτηση και μακάρι να γνωρίζετε κατι περι αυτου ή έστω καποια θεραπεία.. ειμαι εδω και 2 χρονια χωρις περιοδο.παιρνω αντισσυλιπτικα και μου ερχετε κανονικά, τα σταματαω και δεν μου ερχεται. οταν δεν μου ερχεται παιρνω φαρμακα να την προκαλεσω και παλι τιποτα..
ολες οι εξετάσεις ειναι καλες, δεν εχω κατι οργανικο...μα δεν εχω ουτε υπερβολικο αγχος για να μην μου ερχετε... το εχει παθει καμια σας?πως το αντιμετωπισατε? εχω σκεφτει να χρησιμοποιησω βοτανα, εχω ακουσει για το αφέψημα αχιλεια οτι βοηθαει.
. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ έχω μερικές απορίες αλλά επειδή έχω αρκετό καιρό που έχω να πάω σε γιατρό και επειδή δε μ'αρέσει ιδιαίτερα να συζητάω περί περιόδου με τους πάντες θα τις γράψω εδώ.:redface:Καταρχήν το 14 είναι παραπλανητικό σχεδόν 15 είμαι.:P
Έχω ακούσει πολλές κοπέλες στα 15 να΄χουν σταθερό κύκλο και ο δικός μου είναι ακόμη ό,τι να΄ναι. Βέβαια υπάρχουν διαστήματα όπου η μία περίοδος από την άλλη διαφέρει μερικές μέρες.
Δεύτερον,το πρόβλημα που είχα κάθε καλοκαίρι από τη στιγμή που αδιαθέτησα ήταν η θάλασσα τις μέρες που είχα μεγάλη ροή. Η μία και πιο ασφαλής λύση είναι να μην πηγαίνεις καθόλου όταν έχεις μεγάλη ροή ενώ όταν έχεις μειωμένη να πηγαίνεις (αν θες) όσες φορές το΄χω δοκιμάσει κατέληξα να σέρνομαι από τον πόνο και με μεγάλη ροή. Η επόμενη λύση είναι τα ταμπόν. Με τη μαμά μου που το συζήτησα ήταν αντίθετη.Είχα δει κάποια που ήταν ειδικά για κοπέλες που είναι παρθένες αν και εξακολουθώ να κρατάω επιφυλάξεις.
Καμία γνώμη;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εγώ αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ ταμπόν,όταν έπαιζα βόλεϋ,από ηλικία περίπου 15 ετών. Ποτέ δεν έπαθα τίποτα και είναι και χίλιες φορές πιο βολικά,κατ'εμέ.
Αν το θέμα τίθεται λόγω παρθενικού υμένα,και να σχιστεί,σιγά τα αυγά,λιγότερος πόνος κατά την πρώτη επαφή. :P Αν και λίγο απίθανο,διότι είναι αρκετά ελαστικός.

Όσο για τον κύκλο,εμένα στα 18 μου δεν είναι και ο σταθερότερος. Οπότε κάθε μήνα είναι κάτι σαν γιορτή όταν μου έρχεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top