Περί αυτοκριτικής...

Κριτικάρετε περισσότερο τον εαυτό σας ή τους άλλους;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
  • Τον εαυτό σας

    Ψήφοι: 9 90.0%
  • Τους άλλους

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ανάλογα το συμβάν

    Ψήφοι: 1 10.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Προχθές συνάντησα μια φίλη μου.
Την άκουγα να "κράζει" μια άλλη φίλη μας, την οποία αποκαλούσε "κουτσομπόλα".
Στο μυαλό μου όλο γύριζε η ίδια απορία. "Μα δεν ξέρει ότι και η ίδια συνέχεια κουτσομπολεύει? Αφού μαζί το κάνουμε το μπίρι-μπίρι.". Κάποια στιγμή, αφού έλεγε και έλεγε, της είπα "Κι εμείς βρε συ δεν κουτσομπολεύουμε συνέχεια? Γιατί σε πειράζει όταν το κάνει η ...?". Και μου απάντησε "Ναι, άλλο αυτό".

Ότι καταλάβατε, καταλάβατε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί όλοι μας, δεν κοιτάμε να διορθώσουμε τα δικά μας ελαττώματα, τα δικά μας προβληματικά σημεία. Αντίθετα, όλο επισημαίνουμε τις αδυναμίες του χαρακτήρα των άλλων.
Γιατί πιστεύετε πως συμβαίνει αυτό?


Η απορία μου συγκεκριμένα είναι η εξής...
Αφού όλοι έχουμε τόοοοοσα περιθώρια αυτοβελτίωσης, γιατί το μόνο που μας απασχολεί είναι το να κριτικάρουμε τους άλλους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γιατι θελουμε να πιστευουμε οτι δεν εχουμε προβληματα, οτι η ζωη μας ειναι τελεια, οτι ολα πηγαινουν οπως τα θελουμε.Γιατι δεν θελουμε να σπασουμε την τελεια εικονα που εχουμε δημιουργησει εμεις και οι γονεις μας γυρω απο τους εαυτους μας, γιατι νομιζουμε πως γνωριζουμε τα παντα για ολους ενω δεν γνωριζουμε καλα καλα τον ιδιο μας τον εαυτο γιατι εμμεσως θελουμε να ριξουμε τα βλεμματα μακρια απο τον εαυτο μας για να μην φανουν οι ατελειες μας να αποπλανησουμε και να κοροιδεψουμε τους εαυτους μας και τους φιλους μας.Για να μην δεχομαστε αυτο το επικρητικο βλεμμα που στην τελικη οι ιδιοι ριχνουμε.Μερικες φορες απλα για να τονοσουμε την αυτοεκτιμηση μας (χωρις αυτο να συμβαινει παντα). Γιατι το μυαλο μας παει μονο στο κακο για τους αλλους καθως ειμαστε αχαριστοι και η δυστηχια του αλλου γινεται χαρα δικια μας! Δεν ξερω αμα ειναι μονο αυτοι καποιοι απο τους λογους που συμβαινει αυτο το πραγμα αλλα ειμαι σιγουρη οτι σχεδον ολοι οι λογοι ειναι καθαρα εγωιστικοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και μου απάντησε "Ναι, άλλο αυτό".
σαν αυτους που κυνηγανε τις γυναικες των αλλων και θελουν τις δικες τους "αμολυντες" και αποστειρωμενες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Γιατι θελουμε να πιστευουμε οτι δεν εχουμε προβληματα, οτι η ζωη μας ειναι τελεια, οτι ολα πηγαινουν οπως τα θελουμε.Γιατι δεν θελουμε να σπασουμε την τελεια εικονα που εχουμε δημιουργησει εμεις και οι γονεις μας γυρω απο τους εαυτους μας, γιατι νομιζουμε πως γνωριζουμε τα παντα για ολους ενω δεν γνωριζουμε καλα καλα τον ιδιο μας τον εαυτο γιατι εμμεσως θελουμε να ριξουμε τα βλεμματα μακρια απο τον εαυτο μας για να μην φανουν οι ατελειες μας να αποπλανησουμε και να κοροιδεψουμε τους εαυτους μας και τους φιλους μας.Για να μην δεχομαστε αυτο το επικρητικο βλεμμα που στην τελικη οι ιδιοι ριχνουμε.Μερικες φορες απλα για να τονοσουμε την αυτοεκτιμηση μας (χωρις αυτο να συμβαινει παντα). Γιατι το μυαλο μας παει μονο στο κακο για τους αλλους καθως ειμαστε αχαριστοι και η δυστηχια του αλλου γινεται χαρα δικια μας! Δεν ξερω αμα ειναι μονο αυτοι καποιοι απο τους λογους που συμβαινει αυτο το πραγμα αλλα ειμαι σιγουρη οτι σχεδον ολοι οι λογοι ειναι καθαρα εγωιστικοι!!!

Πολύ ωραία απάντηση. Νομίζω βασικά πως πήρα την απάντησή μου.

σαν αυτους που κυνηγανε τις γυναικες των αλλων και θελουν τις δικες τους "αμολυντες" και αποστειρωμενες:P

'Αγγελε αυτό είναι λίιιγο διαφορετικό. Καταλαβαίνω που το πας, και καλά το πας, αλλά μπορείς να μου απαντήσεις στην αρχική ερώτηση? Γιατί δεν διορθώνουμε τους ευατούς μας, αλλά κοιτάμε τα ελαττώματα των άλλων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί δεν διορθώνουμε τους ευατούς μας, αλλά κοιτάμε τα ελαττώματα των άλλων?
1ον γιατι πιο ευκολα και καθαρα βλεπουμε τον αλλον παρα τον εαυτο μας..η μπροστινη καμπουρα,,και οχι η δικια μας..
(αναλογα η καλυτερη πιο αντικειμενικη αποψη για μας ειναι απο τριτους,,συνηθως..)

και
2ον
οταν δεν νιωθουμε καλα και ειμαστε ανασφαλεις..προσπαθουμε να νιωσουμε καλα τονιζοντας τα μειονεκτηματα των αλλων,,νιωθοντας ταυτοχρονα ανωτεροι

και αυτο το εχουμε κανει ολοι οταν ειμαστε στα κατω μας..
το θεμα ειναι να το αναγνωριζουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
'Αγγελε αυτό είναι λίιιγο διαφορετικό. Καταλαβαίνω που το πας, και καλά το πας, αλλά μπορείς να μου απαντήσεις στην αρχική ερώτηση? Γιατί δεν διορθώνουμε τους ευατούς μας, αλλά κοιτάμε τα ελαττώματα των άλλων?

Εἶναι ἁπλούστατο· τὸ νὰ ἐξετάζῃς τὰ ἐλαττώματα τῶν ἄλλων οὔτε δύσκολο εἶναι οὔτε χρειάζεται νὰ ῥίξῃς τὸν ἐγωϊσμό σου. Τὸ νὰ διορθώσῃς τὰ δικά σου ἐλαττώματα ἀπαιτεῖ ἀγῶνα καὶ πρέπει νὰ διώξῃς τὸν ἐγωϊσμό σου.

Ἐμεῖς οἱ ἄνθρωποι ῥέπουμε γενικὰ στὸ νὰ ἐπιλέγουμε τὴν εὔκολη ὁδό ἔστω καὶ ἂν δὲν ὁδηγεῖ σὲ διέξοδο... Ἔχουμε ἕναν παραλογισμὸ μέσα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
1ον γιατι πιο ευκολα και καθαρα βλεπουμε τον αλλον παρα τον εαυτο μας..η μπροστινη καμπουρα,,και οχι η δικια μας..
(αναλογα η καλυτερη πιο αντικειμενικη αποψη για μας ειναι απο τριτους,,συνηθως..)

και
2ον
οταν δεν νιωθουμε καλα και ειμαστε ανασφαλεις..προσπαθουμε να νιωσουμε καλα τονιζοντας τα μειονεκτηματα των αλλων,,νιωθοντας ταυτοχρονα ανωτεροι

και αυτο το εχουμε κανει ολοι οταν ειμαστε στα κατω μας..
το θεμα ειναι να το αναγνωριζουμε..

Ήμουν σίγουρη ότι θα απαντούσες σωστά. Ακριβώς έτσι είναι τελικά. Όλα είναι θέμα ανασφάλειας. Αντί να μεγαλώσουμε εμείς, κοιτάμε να μικρύνουμε τους άλλους.

Εἶναι ἁπλούστατο· τὸ νὰ ἐξετάζῃς τὰ ἐλαττώματα τῶν ἄλλων οὔτε δύσκολο εἶναι οὔτε χρειάζεται νὰ ῥίξῃς τὸν ἐγωϊσμό σου. Τὸ νὰ διορθώσῃς τὰ δικά σου ἐλαττώματα ἀπαιτεῖ ἀγῶνα καὶ πρέπει νὰ διώξῃς τὸν ἐγωϊσμό σου.

Ἐμεῖς οἱ ἄνθρωποι ῥέπουμε γενικὰ στὸ νὰ ἐπιλέγουμε τὴν εὔκολη ὁδό ἔστω καὶ ἂν δὲν ὁδηγεῖ σὲ διέξοδο... Ἔχουμε ἕναν παραλογισμὸ μέσα μας.

Well said..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Γιατί δεν διορθώνουμε τους ευατούς μας, αλλά κοιτάμε τα ελαττώματα των άλλων?

Γλυκειά μου, έχει απαντήσει ήδη η Χαρούλα...

Πάντα γι` άλλους μιλάμε, έτσι δεν πονάμε, έτσι ξεχνάμε...

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,348 μηνύματα.

Α! Με πρόλαβες! Το ίδιο θα έγραφα κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top