Πιστεύετε στα μάγια;

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν πράγματι τα μάγια, δεν είναι παραμύθια. Ωστόσο δε θέλω να ξέρω τι και πώς. Αλλά υπάρχουν όντως, και είναι πράγματα που προκαλούν κακό. Δεν υπάρχει δηλαδή λευκή και μαύρη μαγεία - όλα μαγεία είναι.
Δεν υπάρχει μαγεία.. υπάρχει η καλή και η κακή ενέργεια. Εγώ αυτό πιστεύω.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δηλαδή λευκή και μαύρη μαγεία
Mπα! Όμως, ίσως υπάρχει και η ασπρόμαυρη μαγεία, σαν τη σκακιέρα.

1709137159721.png
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Όχι δεν πιστεύω.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μαγεία.. υπάρχει η καλή και η κακή ενέργεια. Εγώ αυτό πιστεύω.
Εμένα στο χωριό μου η γιαγιά μου μια μέρα βρήκε σε μια γλάστρα στην αυλή της, ένα σπασμένο άδειο αυγο με τρίχες και κάτι περίεργα σαν κουκλάκι. Τα έκαψε φυσικά..

Δεν ξέρω αν πιάνουν ή όχι, όμως σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα επιδιώκουν.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.
Δεν ξέρω.. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που λένε ότι τα θύματα μαγείας έφτασαν σε ακραία σημεία.
Εγώ δεν μπορώ να τα πιστέψω γιατί δεν στέκουν στο δικό μου μυαλό. Τώρα από κει και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως υπάρχει μια ενέργεια, μια αύρα που έχει αρνητική βαρύτητα ή μπορεί να είναι και placebo..
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν πράγματι τα μάγια, δεν είναι παραμύθια. Ωστόσο δε θέλω να ξέρω τι και πώς. Αλλά υπάρχουν όντως, και είναι πράγματα που προκαλούν κακό.
Και γιατί ένας άνθρωπος να μπορεί να κάνει κακό, εξ αποστάσεως και με τέτοιον τρόπο, σε έναν άλλο; Δεν στέκει.. κανένας άνθρωπος δεν έχει τέτοια δύναμη.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,011 μηνύματα.
Και γιατί ένας άνθρωπος να μπορεί να κάνει κακό, εξ αποστάσεως και με τέτοιον τρόπο, σε έναν άλλο; Δεν στέκει.. κανένας άνθρωπος δεν έχει τέτοια δύναμη.
Hold my beer.

Μ αρέσει που οι ορθολογικοί πιστευουν στην κβαντική φυσική ότι ενα αντικειμενο απο τη μια ακρη του συμπαντος μπορει να επηρεάσει και να αλλάξει ταυτοχρονα ενα αλλο αντικειμενο στην άλλη άκρη του συμπαντος, αλλά δεν πιστευουν στις δυνάμεις εξ αποστάσεως.

Υπάρχουν πράγματα σ αυτο τον κόσμο -αλλά και σε άλλους- τα οποία ούτε γνωρίζετε, ούτε και θέλετε να γνωρίσετε.

ΥΓ: Και δεν γινονται μονο για κακό αλλά και για καλό. Η ισορροπία οφείλει να υπάρχει.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,267 μηνύματα.
τα οποία ούτε γνωρίζετε, ούτε και θέλετε να γνωρίσετε.
γιατί μιλάς σε β’ πληθυντικό;Εσύ τα γνωρίζεις; Κι αν ναι πως; Είσαι super human?
Shed some light, καθώς η κβαντική φυσική που ανέφερες είναι από τις πιο best tested που υπάρχουν στην Φυσική.
Αν αποδείξεις με τις ίδιες επιστημονικές μεθόδους τα όσα λες, η επιστημονική κοινότητα περιμένει να σε ακούσει και να σε δεί να βάζεις το λιθαράκι σου.

Αν τώρα μιλάμε εμπειρικά και πνευματικά να ψήσω καφέ να πούμε κι άλλα παραμύθια, σαν αυτά που γράφω για πλάκα στο simulation theory.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Αν υπήρχαν πράγματι τα μάγια τότε αυτοί που θα κατείχαν αυτές τις υπερβατικές γνώσεις θα ήταν σε θέση να κυριαρχήσουν στον κόσμο. Στην ιστορία υπήρξαν πολλές φορές διάφοροι τέτοιοι τσαρλατάνοι που κατόρθωσαν να ασκήσουν επιρροή απάνω σε αξιωματούχους, φημολογείται πως και ο τελευταίος ισχυρός σουλτάνος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, Abdulhamid II, υπήρξε θύμα ενός τσαρλατάνου που με τις θέσεις των άστρων προέβλεπε τα γεγονότα (ο οποίος ήταν φυτευτός των αντισουλτανικών νεότουρκων).

Ποια μαφία και ποιοι πόλεμοι; Με μαύρη μαγεία θα ξεπάστρεφες όποιον ήθελες. Που να μπλέκεις τώρα και με νόμους.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,011 μηνύματα.
γιατί μιλάς σε β’ πληθυντικό;Εσύ τα γνωρίζεις; Κι αν ναι πως; Είσαι super human?
Shed some light, καθώς η κβαντική φυσική που ανέφερες είναι από τις πιο best tested που υπάρχουν στην Φυσική.
Αν αποδείξεις με τις ίδιες επιστημονικές μεθόδους τα όσα λες, η επιστημονική κοινότητα περιμένει να σε ακούσει και να σε δεί να βάζεις το λιθαράκι σου.

Αν τώρα μιλάμε εμπειρικά και πνευματικά να ψήσω καφέ να πούμε κι άλλα παραμύθια, σαν αυτά που γράφω για πλάκα στο simulation theory.
I am so magic, bitch, that one day you'll marry me and make me a happy bride.

There's that.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.
Πριν πολλά χρόνια, έπεσε στα χέρια μου η ιστορία της Ελένης Κικίδου και του καθηγητή της, Τανάγρα..
Η ίδια πάντα συνεργαζόταν με την αστυνομία και έβρισκε τους ενόχους με ύπνωση. Ποτέ δεν έπαιρνε χρήματα για τις υπηρεσίες..

Αξίζει να διαβάσετε για εκείνη. Το ότι δεν πληρωνόταν ποτέ, κάπως μου κέντρισε το ενδιαφέρον..
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν πράγματι τα μάγια, δεν είναι παραμύθια. Ωστόσο δε θέλω να ξέρω τι και πώς. Αλλά υπάρχουν όντως, και είναι πράγματα που προκαλούν κακό. Δεν υπάρχει δηλαδή λευκή και μαύρη μαγεία - όλα μαγεία είναι.
Υπάρχουν και οι gray jedi :wizard: :bleh:
Δεν υπάρχει μαγεία.. υπάρχει η καλή και η κακή ενέργεια. Εγώ αυτό πιστεύω.
Χμμμ...ωραίο θα ήταν να υπήρχε, ο Μητσοτάκης θα είχε βγάλει 100 ασθένειες με τόσες κατάρες. Αλλά δεν, μέχρι στιγμής παραμένει ακμαιότατος ο πουστης :bounce:
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα. Ενδεχομένως ένας μάγος να εκμεταλλεύεται προς όφελος του απλά νόμους της φύσης που στους περισσότερους μας είναι άγνωστοι.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,597 μηνύματα.
Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει αρνητική ενέργεια που διαμοιράζεται.

Αρνητική ενέργεια με τη μορφή κακόβουλης σκέψης ή πράξης από τρίτους ανθρώπους μπορούμε να δεχτούμε απ οιαδήποτε στιγμή της ζωής μας

Παραθέτω και την ιστορία του Αγίου Κυπριανού , του οποίου υπάρχει προσευχή για απαλλαγή από τέτοιες επιδράσεις
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Hold my beer.

Μ αρέσει που οι ορθολογικοί πιστευουν στην κβαντική φυσική ότι ενα αντικειμενο απο τη μια ακρη του συμπαντος μπορει να επηρεάσει και να αλλάξει ταυτοχρονα ενα αλλο αντικειμενο στην άλλη άκρη του συμπαντος, αλλά δεν πιστευουν στις δυνάμεις εξ αποστάσεως.

Υπάρχουν πράγματα σ αυτο τον κόσμο -αλλά και σε άλλους- τα οποία ούτε γνωρίζετε, ούτε και θέλετε να γνωρίσετε.

ΥΓ: Και δεν γινονται μονο για κακό αλλά και για καλό. Η ισορροπία οφείλει να υπάρχει.
Ειναι συγκλονιστικό ποσα λαθη και παρανοήσεις εχει αυτη η παραγραφος.

1) Δεν "πιστευει" κανενας στη κβαντομηχανικη, η στην κβαντικη διεπλοκη. Ειναι αναποφευκτο αποτελσμα των μαθηματικων και του πειραματος.

2) Δεν πιστεύουν στις δυνάμεις εξ αποστάσεως? Ποια δυναμη (τεχνικα τις λεμε αλληλεπιδρασεις αλλα οκ) ΔΕΝ ειναι απο αποσταση?

3) Υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν γνωριζουμε, κανενα που ΔΕΝ θελουμε να γνωρισουμε τα μαγικα, οι τηλεπαθειες και τα σχετικα δεν ειναι σε αυτα. Ξερουμε χωρις καμια αμφιβολια οτι ειναι μαλακιες. Αν δεν ειναι με χαρα να τα δουμε. Αλλα μεχρι τωρα τιποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει αρνητική ενέργεια που διαμοιράζεται.

Αρνητική ενέργεια με τη μορφή κακόβουλης σκέψης ή πράξης από τρίτους ανθρώπους μπορούμε να δεχτούμε απ οιαδήποτε στιγμή της ζωής μας

Παραθέτω και την ιστορία του Αγίου Κυπριανού , του οποίου υπάρχει προσευχή για απαλλαγή από τέτοιες επιδράσεις

Τωρα εσυ διδασκεις παιδια?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν υπήρχαν πράγματι τα μάγια τότε αυτοί που θα κατείχαν αυτές τις υπερβατικές γνώσεις θα ήταν σε θέση να κυριαρχήσουν στον κόσμο. Στην ιστορία υπήρξαν πολλές φορές διάφοροι τέτοιοι τσαρλατάνοι που κατόρθωσαν να ασκήσουν επιρροή απάνω σε αξιωματούχους, φημολογείται πως και ο τελευταίος ισχυρός σουλτάνος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, Abdulhamid II, υπήρξε θύμα ενός τσαρλατάνου που με τις θέσεις των άστρων προέβλεπε τα γεγονότα (ο οποίος ήταν φυτευτός των αντισουλτανικών νεότουρκων).

Ποια μαφία και ποιοι πόλεμοι; Με μαύρη μαγεία θα ξεπάστρεφες όποιον ήθελες. Που να μπλέκεις τώρα και με νόμους.

Συμφωνω με το γιαννη. έρχεται η συντέλεια του κοσμου ειναι σιγουρο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

I am so magic, bitch, that one day you'll marry me and make me a happy bride.

There's that.
Δεν παιζει να εισαι 40 χρονων.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,011 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Πιστεύετε στα μάγια, καλά ή κακά; Έχετε ακούσει ιστορίες για μάγια; Θεωρείτε πως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ειδικές ικανότητες και μπορούν να κάνουν μαγικά; Περιμένω τις απόψεις και τις ιστορίες σας:)
Οχι.Εχω περασει τα 8.
 
Top