Πιστεύετε στην κλιματική αλλαγή;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η ζωη επιβιωσε πολυ χειροτερα πραγματα απο εμας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Η ζωη επιβιωσε πολυ χειροτερα πραγματα απο εμας.
Η ζωη γενικα μπορει..αν λαβεις υποψην σου τα βακτηρια.
Εμενα με ενδιαφερει ο πλανητης αυτος που τον βρηκαμε τοσο ζωντανο και ομορφο να παραμεινει ετσι...οσο γινεται χωρις να τον καταστρεφει το ανθρωπινο ειδος.Αν πεσει κομητης οκ επεσε κομητης,.Οταν σβησει ο ηλιος..οκ τελειωσε ο ηλιος.ΟΣΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΛΕΣ @.
Γαμιουνται ολα τα ζωα και φυτα απο τον ανθρωπο οποτε ακυρες οι @ που εγραψες.

Σε αυτον τον πλανητην ολες οι μορφες ζωης εχουν δικαιωμα ζωης..εφοσον δεν ευθυνονται για την καταστροφη του πλανητη.
Τα υπολοιπα ειναι παπαριες.
Οι πολικες αρκουδες ουτε με χρι το 2050 δεν θα επιβιωσουν ΓΙΑΤΙ;
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΓΚΛΗΜΑ.
Εντ οφ μαλακιες.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Υπάρχει κλιματική αλλαγή αλλά που οφείλεται; Στο CO2 μόνο;

Τα αίτια με βάση την επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωπαικής επιτροπής βρίσκονται εδώ:


Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Η αύξηση του CO2 ίσως σε συνδυασμό με την αποψίλωση των δασών.

1692559645889.png


Ο epote έχει δίκιο όμως να είναι σκεπτικιστής γιατί η επιστήμη δείχνει ανά την ιστορία διαφορετικά πράγματα. Η παραπάνω άποψη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ελέγχεται για την ορθότητά της.

 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ο epote έχει δίκιο όμως να είναι σκεπτικιστής γιατί η επιστήμη δείχνει ανά την ιστορία διαφορετικά πράγματα. Η παραπάνω άποψη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ελέγχεται για την ορθότητά της.
Δεν ειμαι καθολου σκεπτικιστης. Ο ανθρωπος καταστρεφει συστηματικα το φυσικο περιβαλλον απο τοτε που ανακαλυψε οτι μπορει να ελεγχει τη φωτια. Η καταστροφη αυτη εχει εντατικοποιηθει μετα τη βιομηχανικη επανασταση. Ειναι απλη θερμοδυναμικη ενεργεια μεσα>ενεργεια εξω. Βρισκομαστε στον 6ο (ολοκαινο) μαζικο αφανισμο και ειμαστε υπαιτιοι.

Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια σε αυτο. Αυτο που με ενοχλει ειναι η τρομολαγνεια "θα καταστραφει η γη" η "σκοτωνουμε τη γη". Η γη δεν θα παθει τιποτα, η ζωη θα συνεχισει μια χαρα. Εμεις θα πρεπει να προσαρμοστουμε.

Η ζωη γενικα μπορει..αν λαβεις υποψην σου τα βακτηρια.
Εμενα με ενδιαφερει ο πλανητης αυτος που τον βρηκαμε τοσο ζωντανο και ομορφο να παραμεινει ετσι...οσο γινεται χωρις να τον καταστρεφει το ανθρωπινο ειδος.Αν πεσει κομητης οκ επεσε κομητης,.Οταν σβησει ο ηλιος..οκ τελειωσε ο ηλιος.ΟΣΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΛΕΣ @.
Γαμιουνται ολα τα ζωα και φυτα απο τον ανθρωπο οποτε ακυρες οι @ που εγραψες.

Σε αυτον τον πλανητην ολες οι μορφες ζωης εχουν δικαιωμα ζωης..εφοσον δεν ευθυνονται για την καταστροφη του πλανητη.
Τα υπολοιπα ειναι παπαριες.
Οι πολικες αρκουδες ουτε με χρι το 2050 δεν θα επιβιωσουν ΓΙΑΤΙ;
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΓΚΛΗΜΑ.
Εντ οφ μαλακιες.

Θεωρεις οτι η κορυφωση της ζωης στον πλανητη ειναι το οικοσυστημα το σημερινο? Η οπως ηταν πριν απο 100.000 χρονια?

Φανταζομαι ξερεις οτι η γη ηταν πλουσια σε ζωη πολυ πριν απο εμας. Πολυ περισσοτερο για την ακριβεια. Εκει που τωρα ζουν οι πολικες αρκουδες καποτε ζουσαν κροκοδειλοι.

Η μεγαλυτερη βιοποικηλομορφια στη γη θεωρουμε οτι υπηρξε περιπου απο το τελος της τριασικης εως την αρχη της κρητηδικης περιοδου δηλαδη καπου 200 εκατομμυρια χρονια πριν.

H μεση θερμοκρασια των ωκεανων τοτε ηταν 35 βαθμοι, τωρα ειναι 17.

Συνεπως αν σε απασχολει πραγματικα η ζωη στη γη θα επρεπε να σου αρεσει το να κανει παραπανω ζεστη.

Αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος ειναι? Ο λογος ειναι οτι δεν θελεις να αλλαξει ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ τροπος ζωης.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Συνεπως αν σε απασχολει πραγματικα η ζωη στη γη θα επρεπε να σου αρεσει το να κανει παραπανω ζεστη.
Πιο λολ πεθαινεις.Κατα τα αλλα σεβαστητε το θεμα.
Παντα υπηρχαν αλλαγες στο κλιμα της γης ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΕΙΣ...αλλα σε τεραστια χρονικα διαστηματα,οποτε και τα ζωα και φυτα ειχαν την ευκαιρια να προσαρμοστουν.ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 1850 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ηρθαν τα πανω κατω και η ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΗς ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΙΔΗ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ουτε να ανακαψη η φυση.Κια με ποιο δικαιωμα στερουμε αοι τις επομενες γενιες την βιοποικιλοτητα και την ομαλοτητα και την ζωη σε αυτον τον πλανητη;

Εχω γραψει απο την αρχη οτι εδω το θεμα αφορα την ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ.Ουτε αν πιστευετε σε αυτην,ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ..ουτε θεωριες του τυπου μπουρμπουτσαλα..οτι τα ζωα μια χαρα θα ειναι με ζεστη.Ανοιξτε ενα αλλο θεμα τετοιου τυπου και γραφτε οτι μπουρμπουτσαλα θελετε εκει.

Εδω το θεμα ειναι ΣΟΒΑΡΟ και αφορα την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ.Δεν διαπραγματευεται ουτε αν ειναι ανθργωπογενης,ουτε αν θα κανει κακο στη ζωη.Οι επιστημονες εχουν μιλησει για αυτα...δεν θα καταναλωνουμε ουτε θα βρωμιζουμε ουτε θα αποπροσανατολιζουμε το θεμα,ευχαριστω.

Ειστε ελευθεροι να ανοιξετε οτι θεμα θελετε με αυτα που λετε.ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος ειναι? Ο λογος ειναι οτι δεν θελεις να αλλαξει ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ τροπος ζωης.
Εγω τον εχω αλλαξει τον τροπο ζωης μου.ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΑς.Εντ οφ στορυ.ΚΑΙ ΠΟΙ ΠΙΟ ΣΥΝΑΤΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΟΡΟΥΝΕ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΟ το να το γυρνας οτι εγω θα χαλασω την ζαχαρενια μου.

ΥΓ.Δεν εκφραζω προσωπικες αποψεις αλλα ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ.ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.ΤΟ 99/100.Τιποτε παραπανω τιποτε παρακατω.Αν καποιοι δεν δεχονται το συνολο της επιστημονικης κοινοτητας δικαιωμα τους ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Εδω ειπαμε τι αφορα το θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Παντα υπηρχαν αλλαγες στο κλιμα της γης ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΕΙΣ...αλλα σε τεραστια χρονικα διαστηματα,οποτε και τα ζωα και φυτα ειχαν την ευκαιρια να προσαρμοστουν.
H γη εχει περασει 5 μεγαλες περιοδους αφανισμου. Τωρα ειμαστε στην 6η την ολοκαινη που ειναι ανθρωπογενης. Η 5η (Κρητιδηκη-Παλαιογενης) αφανησε το 75% των ειδων στη γη μεσα σε λιγοτερο απο 10.000 χρονια. Ο λογος που εσυ υπαρχεις ειναι οτι αφανηστικε το 75% των ειδων της γης τοτε.

Συνεπως:
Κια με ποιο δικαιωμα στερουμε αοι τις επομενες γενιες την βιοποικιλοτητα και την ομαλοτητα και την ζωη σε αυτον τον πλανητη;

Με ποιο δικαιωμα στερουμε την ΥΠΑΡΞΗ σε επομενα ειδη και επομενες μορφες βιοποικιλοτητας που θα προκυψουν αφου εμεις εξαφανηστουμε (και παρουμε μαζι μας ενα καλο ποσοστο των ειδων που υπαρχουν τωρα).

Καταλαβαινεις τι εννοω? Βλεπεις την αντιφαση της θεσης σου? Δεν ειμαστε ουτε εμεις ουτε τα ζωικα ειδη της περιοδου τα πρωτα η τα τελευταια που περπατανε/κολυμπαντε/πετανε/ερπουν πανω στη γη. Το να αφανηστουμε εμεις θα ανοιξει το δρομο σε αλλες πολυπλοκες, αναλογα η και περισσοτερο ομορφες και πλουσιες μορφες ζωης.

Αυτο που λεω ειναι οτι δεν ειναι κακο να ειμαστε λιγακοι εγωιστες με την υπαρξη μας και να πουμε ευθαιως και χωρις ντροπη: Πρεπει να σταθεροποιησουμε το κλιμα γιατι οι γρηγορες και εντονες αλλαγες που προκαλουμε "ΘΑ ΜΑΣ ΓΑΜΗΣΟΥΝ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ". Αντι να το παιζουμε αλτρουιστες και φυσιολατρες λεγοντας "πρεπει να σωσουμε τη ζωηηηηηη". Η ζωη δεν μας εχει αναγκη. Η ακομα περισσοτερο πιο το κακο να πουμε "Δεν γουσταρω τους μαλακες που αποφασισαν οτι ο καλυτερος τροπος να υπαρχουμε ειναι σαν ζωντοβολα να καιμε πετρελαιο και αρνουντε πεισματικα να το αλλαξουν αυτο γιατι ειναι ευκολο να παραμενουν στη βολη τους και τα λεφτα που βγαζουν".

Εγω τον εχω αλλαξει τον τροπο ζωης μου.
Εγω οδηγω ηλεκτροκινητο και ολες μου οι επιχειρησεις εχουν ενεργειακη κλαση α η α και β για να ειμαι ειληκρινης δεν το κανω για τη καλη ψυχη της μανας μου, τα ηλεκτροκινητα ειναι ωραια σαν αισθηση και η ενεργειακη κλαση μακροπροθεσμα πιο φθηνη. Εσυ πως εχεις αλλαξει το τροπο της ζωης σου και πως θεωρεις οτι αυτο βοηθαει?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Κανενα προβλημα αν πιστευεις οτι δεν ειναι κακη η κλιματικη αλλαγη.
Εδω ομως το θεμα μιλαει για την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ,οποτε εισια ασχετος με το θεμα και σε παρακαλω για τελευταια φορα να το σεβαστεις.Ανοιξε αλλου θεμα και εκει σου λεω οτι θες.ΟΧΙ ΕΔΩ.Εδω σε ασχετα ποστ με το θεμα δεν θα απαντησω ξανα.
Εδω το θεμα δεν διαπραγματευεται μαλακιες.Ουτε ειναι για αποψεις γυρω απο την κλιματικη αλλαγη ,αν την πιστευουμε η οχι,αν ειναι κακή ή...γελάμε τωρα'' καλη''το εχω πει 1000 φορες.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

ΥΓ
Τα ποστ μεταφερθηκαν στο σωστο θεμα.Ευχαριστω πολυ την ΟΔ για αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κανενα προβλημα αν πιστευεις οτι δεν ειναι κακη η κλιματικη αλλαγη.
Εδω ομως το θεμα μιλαει για την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ,οποτε εισια ασχετος με το θεμα και σε παρακαλω για τελευταια φορα να το σεβαστεις.Ανοιξε αλλου θεμα και εκει σου λεω οτι θες.ΟΧΙ ΕΔΩ.Εδω σε ασχετα ποστ με το θεμα δεν θα απαντησω ξανα.
Εδω το θεμα δεν διαπραγματευεται μαλακιες.Ουτε ειναι για αποψεις γυρω απο την κλιματικη αλλαγη ,αν την πιστευουμε η οχι,αν ειναι κακή ή...γελάμε τωρα'' καλη''το εχω πει 1000 φορες.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

ΥΓ
Τα ποστ μεταφερθηκαν στο σωστο θεμα.Ευχαριστω πολυ την ΟΔ για αυτο.
Και σε ρωτησα στο τελος τι αλλαγες εχεις κανει. Σου ειπα ποια ειναι η δικη μου συνεισφορά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδω το θεμα δεν διαπραγματευεται μαλακιες.
Γιατι θεωρεις αυτα που λεω μαλακιες? Δεν μπορεις να απαντησεις με καποιο τροπο περα απο ενα γενικο αφορισμο? Αυτο ξερεις δειχνει ορισμενα πραγματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Και σε ρωτησα στο τελος τι αλλαγες εχεις κανει. Σου ειπα ποια ειναι η δικη μου συνεισφορά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιατι θεωρεις αυτα που λεω μαλακιες? Δεν μπορεις να απαντησεις με καποιο τροπο περα απο ενα γενικο αφορισμο? Αυτο ξερεις δειχνει ορισμενα πραγματα.
Κοιτα..οταν μου λες οτι η ζωη θα συνεχιστει και με την αυξηση της θερμοκρασιας τοσο αποτομα..οταν μου λες οτι στερουμε απο τις μελλοντικες γενιες νεα ειδη, :whatever: επειδη ΔΕΝ θα εξαφανιστουν τα τωρινα..οταν καταργεις ολη την επισημη επιστημονικη κοινοτητα τοτε δεν θα πω απλα οτι λες μαλακιες θα πω οτι εχεις θεματακι.Το οποιο και εχεις.

Διοτι επειδη εσυ χεστηκες για την κλιματικη αλλαγη,επειδη εσυ ότι κανεις το κανεις για ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΣ..καθως τα ηλεκτροκινητα ΙΧ πχ θα ειναι πιο συμφεροντα....ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΟΜΟΙΟΥΣ ΣΟΥ..ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΧ ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ.Επειδη εσυ το ειπες οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΑΦΕΝΤΟΜΟΥΤΣΟΥΝΑΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...
Θα σου πω λοιπον οτι:

1ον: ειναι αδιαννοητο να συζητω μαλακιες για πραγματα που η επιστημη ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΛΑ ΛΕΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ για τους δικους σου λογους,.Δεν χαραμιζω τον χρονο μου σε ηλιθιοτητες.

2ον: δεν θα παιξω το παιχνιδι σου για να σε κανω να νιωσεις ομορφα.Ευτυχως ολοι δεν ειμαστε το ιδιο.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.Ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που ειναι πιο ανιδιοτελεις,,ΟΣΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.ΝΑΙ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ.
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΓΕΝΙΕΣ..ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.Ανιδιοτελλως.Ναι υπαρχουνα νθρωποι που κλαινε για απωλειες ζωων.Ναι..υπαρχουν.

Προσπαθεις με νυχια και με δοντια οποιονδηποτε λεει πραγματα,καλα ειδικα εμενα...να καταδειξεις οτι ελα μωρε..δεν νοιαζεσαι για αυτα ΄που λες αλλα βασικα εισαι σαν εμενα.

Ε..δεν ειμαι σαν εμενα και ευτυχως υπαρχουν και αλλοι που δεν ειναι σαν ΕΣΕΝΑ και ΤΟΥΣ ΟΜΟΙΟΥΣ ΣΟΥ..οσο και αν σου κακοφαινεται αυτο,οσο και αν προσπαθεις απεγνωσμενα να καταδειξεις.

Κατα τα αλλα...εφοσον εσυ καταργεις την επιστημη ,την επισημη επιστημονικη κοινοτητα..και εχεις τετοιο μυαλουδακι που ΕΣΥ εισαι υπερανω ολων αυτων..ποια ειμαι εγω που θα τα βαλω μαζι σου; :whatever:

Μα ειμαι πολυ πτωχη και ανοητη για να μπορεσω να σε ξεπερασω σε νοημοσυνη,οταν ΕΣΥ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ!:clapup:

Στο μεταξυ εχε γνωση οτι εδω εγω δεν μπαινω για να μαλακιστω.

Εχω συγκεκριμενα θεματα που γραφω..θα κανω και τα αστειακια μου με οποιον ΕΓΩ ΘΕΛΩ..κατα τα αλλα δεν θα χαραμισω τον χρονο μου σε ηλιθιοτητες.
Τα φιλια μου.

ΥΓ Κανω ακριβως αυτα που ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.Ολα οσα οι επιστημονες μας λενε οτι πρεπει να κανουμε.Απο το να αγοραζω βιολογικα προιοντα για λιγοτερη επιβαρυνση του περιβαλλοντος με εντομοκτονα,μεχρι ανακυκλωση,μη χρησιμοποιηση πλαστικων μιας χρησεως,μεχρι σβησιμο φωτων μενοντας μονο με ενα πορτατιφ,μεχρι να ξαναχρησιμοποιω πλαστικες σακουλες για αποθηκευση φρουτων και λαχανικωψν στο ψυγεθιο,μεχρι καταναλωσης ΜΟΝΟ μια φορα την εβδομαδα κρεας,μεχρι τοσα οσα λενε ολοι οι επιστημονες οτι πρεπει να κανουμε ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΘΩΑ.
Τελεία και παυλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πωπο φιλε καρεν μεχρι το θεο. Να υποθεσω οταν βαριεσαι πας και τσακωνεσαι στη τραπεζα η στη καφετερια που παιρνεις το καφε σου?

οταν καταργεις ολη την επισημη επιστημονικη κοινοτητα τοτε δεν θα πω απλα οτι λες μαλακιες θα πω οτι εχεις θεματακι.Το οποιο και εχεις.
Που καταργησα ολη την επιστημη? Εχω πει περιπου 57 φορες οτι ο ανθρωπος ειναι υπεθυνος για την παρουσα φαση αφανισμου την 6η στα 4 δισεκατομυρια χρονια ζωης πανω στη γη.

Αυτο που λεω ειναι οτι αν το επιχειρημα σου ειναι "με νοιαζει η ζωη" και οχι "με νοιαζει η ΖΩΗ ΜΟΥ" η "Η ζωη οπως εγω την ξερω" ειναι οξυμωρο, γιατι οπως εσυ και οι πολικες αρκουδες αντικατεστησαν τους δεινοσαυρους που εξαφανηστικαν μαζι με το 75% της ζωης στη γη πριν απο 65 εκατομυρια χρονια ετσι και καποια αλλα ειδη θα αντικαταστησουν εμας. Για ποιο λογο θεωρεις τη ζωη οπως ειναι τωρα απο τη ζωη οπως θα ειναι σε 500.000 χρονια?

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΓΕΝΙΕΣ..ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.Ανιδιοτελλως.Ναι υπαρχουνα νθρωποι που κλαινε για απωλειες ζωων.Ναι..υπαρχουν.

Δεν διαφωνω ο λογος για τον οποιο το κανουν αυτο ποιος ειναι? Το να νοιαζονται για τις μελλοντικες γενιες το καταλαβαινω, θελουν τα παιδια τους να μην ταλαιπωρηθουν ζωντας σε ενα πλανητη του οποιο το κλιμα δεν ειναι φιλικο για αυτους. Το να κλαινε για τις απολειες των ζωων επισης το καταλαβαινω, αυτο ξερουμε αυτο μας αρεσει αυτο προσπαθουμε να διατηρησουμε.

Το να κλαινε γιατι "καταστρεφουμε τη ζωη και το πλανητη" ειναι μαλακια γιατι πολυ απλα δεν ισχυει δεν καταστρεφουμε τη ζωη, καταστρεφουμε τη ζωη οπως την ξερουμε εμεις. Η ζωη υπηρχε πριν και θα υπαρχει και μετα.

Στο μεταξυ εχε γνωση οτι εδω εγω δεν μπαινω για να μαλακιστω.
Τραβα μια μαλακια παντως μπορει να ξεχαρμανιασεις λιγο ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΦΩΝΑΖΕΙΣ και φαινεται περιεργο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ Κανω ακριβως αυτα που ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.Ολα οσα οι επιστημονες μας λενε οτι πρεπει να κανουμε.Απο το να αγοραζω βιολογικα προιοντα για λιγοτερη επιβαρυνση του περιβαλλοντος με εντομοκτονα,μεχρι ανακυκλωση,μη χρησιμοποιηση πλαστικων μιας χρησεως,μεχρι σβησιμο φωτων μενοντας μονο με ενα πορτατιφ,μεχρι να ξαναχρησιμοποιω πλαστικες σακουλες για αποθηκευση φρουτων και λαχανικωψν στο ψυγεθιο,μεχρι καταναλωσης ΜΟΝΟ μια φορα την εβδομαδα κρεας,μεχρι τοσα οσα λενε ολοι οι επιστημονες οτι πρεπει να κανουμε ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΘΩΑ.
Τελεία και παυλα.
Λολ καταλαβα αρα δεν κανεις τιποτα. Οταν σταματησεις να εχεις αυτοκινητο, κινητο, υπολογιστη, air condition, σταματησεις να τρως κρεας, να χρησιμοποεις οποιαδηποτε πλαστικα κτλ κτλ τα ξαναλεμε, στο ενδιαμεσο απλα βαυκαλιζεσαι με το να θεωρεις οτι τα βιολογικα προιοντα κανουν καλο στο περιβαλον:


The results show that widespread adoption of organic farming practices would lead to net increases in GHG emissions as a result of lower crop and livestock yields and hence the need for additional production and associated land use changes overseas.
:rofl::rofl::rofl::rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Που καταργησα ολη την επιστημη? Εχω πει περιπου 57 φορες οτι ο ανθρωπος ειναι υπεθυνος για την παρουσα φαση αφανισμου την 6η στα 4 δισεκατομυρια χρονια ζωης πανω στη γη.
Πιστεύεις ότι αυτή η 6η φάση αφανισμού είναι αναστρέψιμη ή όχι;
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι αυτή η 6η φάση αφανισμού είναι αναστρέψιμη ή όχι;
Στη θεωρια ισως. Στη πραξη οχι.

Μιλοντας βεβαια με τη παρουσα τεχνολογια.

Μεσα στην απαραμιλη ματαιοδοξια και τον εγωκεντρισμο του ο ανθρωπος θεωρει οτι ειναι εκτος της αλυσιδας της ζωης. Δεν ειμαστε, ολα μα ΟΛΑ τα ζωικα ειδη επεκτεινονται μεχρι που ο πλυθησμος τους δεν μπορει να υποστηριχθει απο το φυσικο περιβαλον του και μετα αφανιζεται (πρακτικα εξελισεται σε κατι αλλο). Αυτο παθαινουμε και εμεις τωρα.

Ειμαστε μακραν το πιο επιθετικο, αρπακτικο, επεκτατικο και καπριτσιοζικο ζωο πανω στο πλανητη ε καποια στιγμη it will bite us in the ass.

Λολ θυμασαι τοτε που τα ελαφια επαθαν πανδημια κορονοιου/hiv/πανουκλας κτλ? Οχι, well there is a reason for that
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Στη θεωρια ισως. Στη πραξη οχι.

Μιλοντας βεβαια με τη παρουσα τεχνολογια.

Μεσα στην απαραμιλη ματαιοδοξια και τον εγωκεντρισμο του ο ανθρωπος θεωρει οτι ειναι εκτος της αλυσιδας της ζωης. Δεν ειμαστε, ολα μα ΟΛΑ τα ζωικα ειδη επεκτεινονται μεχρι που ο πλυθησμος τους δεν μπορει να υποστηριχθει απο το φυσικο περιβαλον του και μετα αφανιζεται (πρακτικα εξελισεται σε κατι αλλο). Αυτο παθαινουμε και εμεις τωρα.

Ειμαστε μακραν το πιο επιθετικο, αρπακτικο, επεκτατικο και καπριτσιοζικο ζωο πανω στο πλανητη ε καποια στιγμη it will bite us in the ass.

Λολ θυμασαι τοτε που τα ελαφια επαθαν πανδημια κορονοιου/hiv/πανουκλας κτλ? Οχι, well there is a reason for that
Ε αφού κατοικήσαμε σε πόλεις και χωριά σαν παστές σαρδέλες θα ερχόταν και οι πανούκλες .
Αυτό έγινε από την συνεργατικότητά του ανθρώπου παρά την επιθετικότητα .
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ε αφού κατοικήσαμε σε πόλεις και χωριά σαν παστές σαρδέλες θα ερχόταν και οι πανούκλες .
Αυτό έγινε από την συνεργατικότητά του ανθρώπου παρά την επιθετικότητα .
Ο λογος που ζουμε σε πολεις σταθερα ειναι η αγροτικη επανασταση, οχι η συνεργατικοτητα μας. Το να εχεις εναν που εχει το χωραφι στο οποιο φυτρωνει σιταρι ο οποιος εχει 5 τραμπουκους που τον προστατευουν απο τους σκλαβους που εχει στο χωραφι να θεριζουν το συταρι ΔΕΝ ειναι συνεργατικότητα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ο λογος που ζουμε σε πολεις σταθερα ειναι η αγροτικη επανασταση, οχι η συνεργατικοτητα μας. Το να εχεις εναν που εχει το χωραφι στο οποιο φυτρωνει σιταρι ο οποιος εχει 5 τραμπουκους που τον προστατευουν απο τους σκλαβους που εχει στο χωραφι να θεριζουν το συταρι ΔΕΝ ειναι συνεργατικότητα.
Στη αγροτική επανάσταση πως φτάσαμε; από τη κακία μας ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Πωπο φιλε καρεν μεχρι το θεο. Να υποθεσω οταν βαριεσαι πας και τσακωνεσαι στη τραπεζα η στη καφετερια που παιρνεις το καφε σου?


Που καταργησα ολη την επιστημη? Εχω πει περιπου 57 φορες οτι ο ανθρωπος ειναι υπεθυνος για την παρουσα φαση αφανισμου την 6η στα 4 δισεκατομυρια χρονια ζωης πανω στη γη.

Αυτο που λεω ειναι οτι αν το επιχειρημα σου ειναι "με νοιαζει η ζωη" και οχι "με νοιαζει η ΖΩΗ ΜΟΥ" η "Η ζωη οπως εγω την ξερω" ειναι οξυμωρο, γιατι οπως εσυ και οι πολικες αρκουδες αντικατεστησαν τους δεινοσαυρους που εξαφανηστικαν μαζι με το 75% της ζωης στη γη πριν απο 65 εκατομυρια χρονια ετσι και καποια αλλα ειδη θα αντικαταστησουν εμας. Για ποιο λογο θεωρεις τη ζωη οπως ειναι τωρα απο τη ζωη οπως θα ειναι σε 500.000 χρονια?



Δεν διαφωνω ο λογος για τον οποιο το κανουν αυτο ποιος ειναι? Το να νοιαζονται για τις μελλοντικες γενιες το καταλαβαινω, θελουν τα παιδια τους να μην ταλαιπωρηθουν ζωντας σε ενα πλανητη του οποιο το κλιμα δεν ειναι φιλικο για αυτους. Το να κλαινε για τις απολειες των ζωων επισης το καταλαβαινω, αυτο ξερουμε αυτο μας αρεσει αυτο προσπαθουμε να διατηρησουμε.

Το να κλαινε γιατι "καταστρεφουμε τη ζωη και το πλανητη" ειναι μαλακια γιατι πολυ απλα δεν ισχυει δεν καταστρεφουμε τη ζωη, καταστρεφουμε τη ζωη οπως την ξερουμε εμεις. Η ζωη υπηρχε πριν και θα υπαρχει και μετα.


Τραβα μια μαλακια παντως μπορει να ξεχαρμανιασεις λιγο ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΦΩΝΑΖΕΙΣ και φαινεται περιεργο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Λολ καταλαβα αρα δεν κανεις τιποτα. Οταν σταματησεις να εχεις αυτοκινητο, κινητο, υπολογιστη, air condition, σταματησεις να τρως κρεας, να χρησιμοποεις οποιαδηποτε πλαστικα κτλ κτλ τα ξαναλεμε, στο ενδιαμεσο απλα βαυκαλιζεσαι με το να θεωρεις οτι τα βιολογικα προιοντα κανουν καλο στο περιβαλον:



:rofl::rofl::rofl::rofl:
Ειναι η τελευταια φοιρα που θα ασχοληθω να σου απαντησω..διοτι δεν παιρνεις τιποτα πρεφα και εισαι κακοβουλος.
Ολο αυτο το αφηγημα που παρεθεσες ειναι ακριβως ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ/
Οταν λες οτι δεν πρεπει να εχεις αυτοκινητι,κινητο..υπολογιστη και λοιπες μαλακιες που λες..δηλαδη πραγματα που ΔΕΝ γινονται ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ..δικαιολογεις το να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΠΛΑ,ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Τουτεστιν δεν γινεται να κανουμε τιποτα.Οποτε και δεν κανουμε τιποτα.Εσυ που κανεις εισαι ηλιθια.
Κοιμησου ησυχος.

Ευτυχως εγω δεν κοιμαμαι ησυχη..δεν με ενδιαφερει να ησυχαζω την συνειδηση μου..κανω οτι μπορω.Κια οτι μου αναλογει.
Η ξεφτυλα δεν ειναι μονο οτι βαυκαλιζεσαι..αλλα οτι προσπαθεις να παρουσιασεις και τους αλλους ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.
Ε..δεν ειναι.
1693073051655.jpeg


Δεν θα ασχοληθω αλλο μαζι σου.Ειναι απολυτα περιττο.Βασικα ξεφτυλα ειναι.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
δεν εχω πιστει οτι η κλιματικη αλλαγη οφειλεται στον ανθρωπο, και οχι σε παραγοντες περα απο τον ανθρωπο (γη, ηλιος, κινηση γης γυρω απο αυτον, κ.ο.κ.). δεν ξερεις τι να πιστεψεις πια.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
δεν εχω πιστει οτι η κλιματικη αλλαγη οφειλεται στον ανθρωπο, και οχι σε παραγοντες περα απο τον ανθρωπο (γη, ηλιος, κινηση γης γυρω απο αυτον, κ.ο.κ.). δεν ξερεις τι να πιστεψεις πια.

Πόσα πράγματα είμαστε ανύμποροι να ελέγξουμε. Είδες? Κι όμως ακόμα αρνούμαστε πεισματικά να υπηρετήσουμε τους θεούς.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Κλιματική αλλαγή υπάρχει, είναι ένας φυσικός τρόπος η Γη να κλείσει την τρύπα του Όζοντος που ο άνθρωπος προκάλεσε όχι με το CO2 αλλά από υπερβολική χρήση χλωροφθορανθράκων που χρησιμοποιούνταν ευρέως ως προωθητικά αέρια και σε ψυκτικές συσκευές όπως παλιά ψυγεία και κλιματιστικά. Οι αέριες μάζες που μετακινούνται προς την Ανταρκτική μεταφέρουν μαζί τους χλωροφθοράνθρακες, οι οποίοι δεν διασπώνται, αλλά μοιάζουν με αποθήκες χλωρίου στην ατμόσφαιρα. Η κατάσταση επιδεινώνεται με τις χαμηλές θερμοκρασίες (Ανταρκτική) ενώ εκτονώνεται με τις υψηλότερες.

Το CO2 είναι ωφέλιμο για τη ζωή και ισορροπείται όσο υπάρχουν δέντρα και βλάστηση να το "καταναλώσουν" συμβάλλοντας στο φαινόμενο του θερμοκηπίου. Αυτό που δεν έχει καταλάβει ο πολύς κόσμος είναι πως ανέκαθεν υπήρχε φαινόμενο θερμοκηπίου γεγονός που καθιστά τη Γη κατοικήσιμη. Χωρίς το φυσικό φαινόμενο του θερμοκηπίου, η θερμοκρασία της γήινης επιφάνειας θα ήταν σε παγκόσμια και ετήσια βάση στους -18 °C, ενώ στην πράξη είναι στους 14 °C.

Αυτό που βιώνουμε σήμερα είναι το φαινόμενο "El Niño" το οποίο είναι ένα φυσικό, περιοδικό φαινόμενο που συμβαίνει όταν οι άνεμοι εξασθενούν, επιτρέποντας στα θερμά νερά να εξαπλωθούν προς τα ανατολικά, καταπνίγοντας τα ψυχρότερα νερά και οδηγώντας σε αύξηση της παγκόσμιας θερμοκρασίας. Οι κασσάνδρες φυσικά λένε πως λόγο της κλιματικής αλλαγής το φαινόμενο El Niño είναι εντονότερο.

Χάρις τις περιβαλλοντολογικές παρεμβάσεις που ξεκίνησαν από τη συνθήκη του Μόντρεαλ και την περιοδική αύξηση της θερμοκρασίας η τρύπα του όζοντος σταδιακά κλείνει και αναμένεται να εξαλειφθεί τελείως το 2066. Δηλαδή θα έχουμε ξανά το στρώμα αερίων που αντανακλά το μεγαλύτερο μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας, εμποδίζοντάς το να φτάσει στην επιφάνεια της Γης και να «τηγανίσει» τα πάντα και τους πάντες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top