Πιστεύετε στην κλιματική αλλαγή;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ευτυχως εγω δεν κοιμαμαι ησυχη..δεν με ενδιαφερει να ησυχαζω την συνειδηση μου..κανω οτι μπορω.Κια οτι μου αναλογει.
Η ξεφτυλα δεν ειναι μονο οτι βαυκαλιζεσαι..αλλα οτι προσπαθεις να παρουσιασεις και τους αλλους ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.
Ε..δεν ειναι.
θα μου πεις τι εχεις κανει τελικα?

δεν εχω πιστει οτι η κλιματικη αλλαγη οφειλεται στον ανθρωπο, και οχι σε παραγοντες περα απο τον ανθρωπο (γη, ηλιος, κινηση γης γυρω απο αυτον, κ.ο.κ.). δεν ξερεις τι να πιστεψεις πια.
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η κλιματική αλλαγή είναι ανθρωπογενής. Καμία. Η κλιματική αλλαγή δεν οφείλεται στον ήλιο, γιατί δεν παρατηρούμε αύξηση της θερμοκρασίας ή χημικές αλλαγές στην ιονόσφαιρα. Τις αλλαγές τις παρατηρούμε στην τροπόσφαιρα ΚΑΤΩ από το σημείο όπου συσσωρεύονται τα αέρια του θερμοκηπίου.

Να το πω ακόμα πιο απλά, αν ο ήλιος μας ζεστάνει περισσότερο, αυτό που θα ζεσταίνονταν πρώτο θα ήταν τα πιο ψηλά τμήματα της ατμόσφαιρας. Θα παρατηρούσαμε μεγαλύτερες θερμοκρασίες ψηλά και αλλαγές στη χημική σύνθεση της ατμόσφαιρας ψηλά. Αυτό δεν το παρατηρούμε, οι αλλαγές στη θερμοκρασία κ.λπ. γίνονται ΚΑΤΩ από το σημείο όπου συσσωρεύονται τα αέρια του θερμοκηπίου.

Και βεβαια τωρα πια εχουμε δορυφορους που μετρανε την ηλιακη ακτινοβολια που δεχεται η γη. Και μαλιστα ειναι μικροτερη απο οτι παλια

Κλιματική αλλαγή υπάρχει, είναι ένας φυσικός τρόπος η Γη να κλείσει την τρύπα του Όζοντος που ο άνθρωπος προκάλεσε όχι με το CO2 αλλά από υπερβολική χρήση χλωροφθορανθράκων που χρησιμοποιούνταν ευρέως ως προωθητικά αέρια και σε ψυκτικές συσκευές όπως παλιά ψυγεία και κλιματιστικά. Οι αέριες μάζες που μετακινούνται προς την Ανταρκτική μεταφέρουν μαζί τους χλωροφθοράνθρακες, οι οποίοι δεν διασπώνται, αλλά μοιάζουν με αποθήκες χλωρίου στην ατμόσφαιρα. Η κατάσταση επιδεινώνεται με τις χαμηλές θερμοκρασίες (Ανταρκτική) ενώ εκτονώνεται με τις υψηλότερες.

Τιποτα απο αυτα δεν ισχυει. Τιποτα ομως. Δεν ξέρω πού τα έχεις διαβάσει, αλλά είναι κυριολεκτικά ασυναρτησιες.

Χάρις τις περιβαλλοντολογικές παρεμβάσεις που ξεκίνησαν από τη συνθήκη του Μόντρεαλ και την περιοδική αύξηση της θερμοκρασίας η τρύπα του όζοντος σταδιακά κλείνει και αναμένεται να εξαλειφθεί τελείως το 2066. Δηλαδή θα έχουμε ξανά το στρώμα αερίων που αντανακλά το μεγαλύτερο μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας, εμποδίζοντάς το να φτάσει στην επιφάνεια της Γης και να «τηγανίσει» τα πάντα και τους πάντες.

Οχι, απλα οχι, τιποτα απο αυτα που λες δεν σωστο.

Το όζον δεν "αντανακλάει" τίποτα. Το όζον μετατρέπει την υπεριώδη ακτινοβολία μέσω μιας φωτοχημικής αντίδρασης (κύκλος όζοντος-οξυγόνου) σε θερμότητα. Για την ακρίβεια, το όζον ζεσταίνει την ατμόσφαιρα. Η τρύπα του όζοντος την κρυώνει.

Η θερμότητα που δέχεται η γη από τον ήλιο είναι λόγω της υπέρυθρης ακτινοβολίας, όχι της υπεριώδους. Η υπεριώδης είναι ιονίζουσα, δηλαδή καταστρέφει το DNA στα κύταρα της επιδερμίδας προκαλώντας καρκίνους. Η υπέρυθρη όχι, αλλά μεταφέρει θερμότητα.

Κανε ενα κοπο με ενα googling να επιβεβαιωνεις τα πραγματα που θελεις να γραψεις πριν τα γραψεις, γιατι τα λαθη ειναι κυριολεκτικα 6η δημοτικού.

ps για οτιδηποτε λεω εχω πηγες, αν δεν μπορειτε να κανετε ενα βασικο google ρωτηστε θα τις παραθεσω. Αλλα εινα πανευκολο να τις βρει καποιος.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,964 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η κλιματική αλλαγή είναι ανθρωπογενής. Καμία. Η κλιματική αλλαγή δεν οφείλεται στον ήλιο, γιατί δεν παρατηρούμε αύξηση της θερμοκρασίας ή χημικές αλλαγές στην ιονόσφαιρα. Τις αλλαγές τις παρατηρούμε στην τροπόσφαιρα ΚΑΤΩ από το σημείο όπου συσσωρεύονται τα αέρια του θερμοκηπίου.

Να το πω ακόμα πιο απλά, αν ο ήλιος μας ζεστάνει περισσότερο, αυτό που θα ζεσταίνονταν πρώτο θα ήταν τα πιο ψηλά τμήματα της ατμόσφαιρας. Θα παρατηρούσαμε μεγαλύτερες θερμοκρασίες ψηλά και αλλαγές στη χημική σύνθεση της ατμόσφαιρας ψηλά. Αυτό δεν το παρατηρούμε, οι αλλαγές στη θερμοκρασία κ.λπ. γίνονται ΚΑΤΩ από το σημείο όπου συσσωρεύονται τα αέρια του θερμοκηπίου.

αυτο που λες βγαζει νοημα. οκ. αλλα που το διάβασες; ποιος το υποστηρίζει;
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αυτο που λες βγαζει νοημα. οκ. αλλα που το διάβασες; ποιος το υποστηρίζει;
Ολοι.

Γραφημα της ηλικιακης δραστηριοτητας/ακτινοβολιας σε σχεση με τη θερμοκρασια.




A second reason that scientists have ruled out a significant role for the Sun in global warming is that if the Sun’s energy output had intensified, we would expect all layers of Earth’s atmosphere to have warmed. But we don’t see that. Rather, satellites and observations from weather balloons show warming in the lower atmosphere (troposphere) and cooling in the upper stratosphere (stratosphere)
 

Gianfranko

Νεοφερμένος

Ο Gianfranko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η κλιματική αλλαγή είναι δύσκολο να κατανοηθεί από τους ανθρώπους και να ανταποκριθούν,
επειδή κυρίως τα αποτελέσματά της είναι καθυστερημένα
και γεωγραφικά κατανεμημένα με αποτέλεσμα, να μη λαμβάνονται σοβαρά υπ όψιν.
Κι όμως,
η προσοχή μας πρέπει να είναι συνεχής,
προσαρμοζόμενοι σε ευνοϊκούς παράγοντες,
για να εξασφαλίζουμε συνεχώς την ισορροπία της.
Εξάλλου ώς άνθρωποι ,δεν έχουμε εξελιχθεί ακόμα σε σημείο,
ώστε η φροντίδα για τον πλανήτη να είναι σημαντική για εμάς.
Δυστυχώς!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top