Πιστεύετε στο κάρμα;

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στον τροπο που προσπαθεις να επιβαλλεις τα πιστευω σου με εμμεσο τροπο. give it a rest

Τι εννοείς να επιβάλλω; Με τον διάλογο; Ετσι επιβάλλουν? Εγώ είμαι πάντα ανοιχτός σε διορθώσεις. Γι' αυτό και τα λέω έτσι ακριβώς όπως τα πιστεύω.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Τι εννοείς να επιβάλλω; Με τον διάλογο; Ετσι επιβάλλουν? Εγώ είμαι πάντα ανοιχτός σε διορθώσεις. Γι' αυτό και τα λέω έτσι ακριβώς όπως τα πιστεύω.
1670683640648.png

1670683699887.png

1670683706224.png

bruh bro ασε τον καθενα να πιστευει ο,τι θελει και ας εχει ο,τι αποψη γουσταρει επι του θεματος. δεν μας χρειαζονται ουτε κουβεντες οπως στο 1ο σκριν ουτε αλλα λογια ωστε να αποδειξεις την θεση σου
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Samael,

Όπως η ύπαρξη μας επηρεάζει θεωρητικά (σχεδόν) όλους τους ανθρώπους πάνω στην Γη(και ο καθένας τους εμάς), έτσι και ο εαυτός μας σε μια προηγούμενη ζωή έχει επηρεάσει κατά κάποιον τρόπο τους τωρινούς και μελλοντικούς μας εαυτούς.

Ναι. Οχι θεωρητικά όμως. Εχεις ακούσει ποτέ τη θεωρία του χάους? Πάει ως εξής: "Ακόμα και κάτι τόσο ανεπαίσθητο όσο το φτερούγισμα μιας πεταλούδας στη μια άκρη της γης μπορεί να προκαλέσει τυφώνες στην άλλη άκρη". Εννοείται μέσω μιας αλληλουχίας γεγονότων που δεν είναι καθόλου προφανής. Εχει βγει και ταινία με τον Αστον Κάτσερ.


Καταλαβαίνω τον πνευματώδη χαρακτήρα των ερωτήσεων και δεν θέλω να μας μπλέξω πολύ, αλλά η αλήθεια είναι πως σαν ανθρωπότητα έχουμε αλλάξει πολύ τις ιδέες μας για το τι είναι ο χρόνος μέσω της σύγχρονης φυσικής, οπότε εδώ υπάρχει ένα ερωτηματικό. έχουν καταρριφθεί πολλές απόψεις που θεωρούμε εντελώς αυτονόητες στην καθημερινότητα μας όπως η σχέση αιτίου και αιτιατού, ο χρόνος, ο χώρος κτλπ. Οπότε όπως γίνεται άμεσα αντιληπτό, είναι πολύ δύσκολο να θέσει κανείς καν τα ερωτήματα όταν οι ίδιες οι έννοιες που αναφέρονται σε αυτά απο επιστημονικής και επομένως φιλοσοφικής πλευράς δεν είναι καλώς τοποθετημένα.

Πρέπει να αναζητήσεις τις απαντήσεις σε αυτούς που τις ξέρουν υποθέτω.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 796 μηνύματα.
Να προσθέσω κάτι που δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, πιστεύω πως όχι: άνθρωποι που γνώριζα και κάνανε μεγάλο κακό είχαν πολύ άσχημο θάνατο ή τελευταία χρόνια.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να προσθέσω κάτι που δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, πιστεύω πως όχι: άνθρωποι που γνώριζα και κάνανε μεγάλο κακό είχαν πολύ άσχημο θάνατο ή τελευταία χρόνια.

Μπορεί να είναι αυτό μπορεί επίσης κάθε μας επιλογή (φαινομενικά) μικρή ή μεγάλη να μας εισάγει σε ένα δρόμο.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Lol σκέφτομαι το εξής και γελάω. Αν υποθέσουμε οτι όλα τα ένβια όντα έχουνε ψυχή, έστω και πολύ μικρή. Υπάρχουν μόνο στη γη: 5 x 10^30 μικροοργανισμοί και 10^19 έντομα. Από τι πήραν μετενσάρκωση όλοι αυτοί? Δυσμενής μετάθεση; χαχα
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Lol σκέφτομαι το εξής και γελάω. Αν υποθέσουμε οτι όλα τα ένβια όντα έχουνε ψυχή, έστω και πολύ μικρή. Υπάρχουν μόνο στη γη: 5 x 10^30 μικροοργανισμοί και 10^19 έντομα. Από τι πήραν μετενσάρκωση όλοι αυτοί? Δυσμενής μετάθεση; χαχα
Μιλάς για μετεμψύχωση κι όχι για μετενσάρκωση.
Η μετεμψύχωση αφορά από άνθρωπο σε ζώο (και τανάπαλιν) και δη σε οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό.
Ενώ η μετενσάρκωση αφορά αποκλειστικά από άνθρωπο σε άνθρωπο.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιος προφανής λόγος να επιβραβεύεται κάποιος για μια καλή συμπεριφορά στη ζωή.

Είναι ανόητο να πιστεύεις πως θα νικάς πάντα και οποιονδήποτε. Κάποια στιγμή θα χάσεις. Και τότε θα χρειάζεσαι έναν μηχανισμό για να υπάρξει έλεος απέναντι σου. Τουλάχιστον. Η αγάπη η δικαιοσύνη είναι απαραίτητοι μηχανισμοί για κάτι τέτοιο.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέτε να υπάρχει αυτό το πράγμα που λέγεται "βάρος" της αμαρτίας; Δηλαδή, αν βρίσω εγώ το Χριστούλη είναι παράπτωμα και θα τιμωρηθώ βάναυσα. Αλλά αν κάποιο ανώτερο ον με θετικό και πολύ βαρβάτο κάρμα κάνει το ίδιο είναι πολύ μικρό το βάρος για αυτόν το βάρος της αμαρτίας και σαν καρφάκι. Δε σημαίνει τίποτα. Δηλαδή αν πετάξω ένα σφυρί στο κεφάλι του Ράμμου, του αρχηγού της ΕΥΠ και τον σκοτώσω θεωρητικά μπορεί να μην μου χρεωθεί αμαρτία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top