Πιστεύετε ότι η νέα γενιά είναι πολύ χειρότερη από τις παλιότερες;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,977 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που δεν έκανα φίλους από πρώτο έτος πιστεύεις όσο κοινωνικός και να είναι τώρα δεν θα αλλάξει κάτι? Και γενικά άμα βγαίνω συχνά και πηγαίνω σε πάρτυ events κλπ, πάλι δε θα καταφέρω να κάνω νέους φίλους?
Καλά δεν είναι και απαράβατος κανόνας. Μπορείς, απλά είναι πιο δύσκολο (κατά τη δική μου εμπειρία). Φιλίες δεν σταματάμε να κάνουμε ποτέ, σε όλες τις ηλικίες γίνονται, απλά όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο περισσότερο επιλέγει με ποιους θα κρατήσει επαφές και ασχολείται με τα δικά του προβλήματα αντί να κυνηγάει νέες γνωριμίες.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
ηλαδή εγώ που δεν έκανα φίλους από πρώτο έτος πιστεύεις όσο κοινωνικός και να είμαι τώρα δεν θα αλλάξει κάτι?
Αν είσαι τυχερός ναι θα αλλάξει αλλά γενικά μην περιμένεις πολλά...

Στο τμήμα μου ο ένας μισεί τον άλλον και υπάρχει τεράστιος υλικός ανταγωνισμός και παίζει κ αυτό που αναφέρθηκε πάνω με τις παρεές που είναι "καλά οικονομικά" . Προσωπικά έσπασα με τη παρέα που ήνουν στο 1ο έτος αλλά ήμουν τυχερός και βρήκα καινούργια...ξέρω όμως παιδιά που δεν βρήκαν ή είναι ακόμα μόνα τους χωρίς να είναι "αντικοινωνικά" απλά τους έχουν στην απέξω οι περισσότερες/οι γιατί δεν έχουν να εκμεταλευτούν κάτι από αυτούς...

Ξέρω άτομα που κάνουν παρέα με παιδιά που ανήκουν σε παρατάξεις μόνο κ μόνο για να αποκτήσουν "γνωριμίες"
Και γενικά άμα βγαίνω συχνά και πηγαίνω σε πάρτυ events κλπ, πάλι δε θα καταφέρω να κάνω νέους φίλους?
Ανάλογα πόσο ανοιχτοί είναι οι άλλοι...αλλά γενικά ο κόσμος μετά τον κόβιντ και τα παιδιά στην ηλικία μας αυτό που έχω δει είναι ότι πολλοί δεν είναι ανοιχτοί σε νεες γνωριμίες...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
το θέμα είναι τι κοπέλα έχουν....

Γιατί καλέ;
Ανάλογα το χαρακτήρα σου προσελκύεις και τα αντίστοιχα άτομα, εγω προσωπικά προτιμώ τις μικρότερες
Καλά δεν είναι και απαράβατος κανόνας. Μπορείς, απλά είναι πιο δύσκολο (κατά τη δική μου εμπειρία). Φιλίες δεν σταματάμε να κάνουμε ποτέ, σε όλες τις ηλικίες γίνονται, απλά όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο περισσότερο επιλέγει με ποιους θα κρατήσει επαφές και ασχολείται με τα δικά του προβλήματα αντί να κυνηγάει νέες γνωριμίες.
Νταξει αυτό νομίζω είναι αρκετά αργότερα, δηλαδή δε πιστεύω ότι μετά τις πρώτες μέρες τις σχολής σταματάνε να κάνουν νέες παρέες. Σκέψου ότι κάποιοι αλλάζουν εντελώς παρέες στο 2ο 3ο έτος. Ένας από τους βασικούς λόγους που θέλω να μετακομίσω κέντρο είναι λόγω της έντονης ζωής. Έχω στο μυαλό μου να κάνω γνωριμίες μέχρι και από άλλα πανεπιστήμια
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,977 μηνύματα.
Νταξει αυτό νομίζω είναι αρκετά αργότερα, δηλαδή δε πιστεύω ότι μετά τις πρώτες μέρες τις σχολής σταματάνε να κάνουν νέες παρέες. Σκέψου ότι κάποιοι αλλάζουν εντελώς παρέες στο 2ο 3ο έτος. Ένας από τους βασικούς λόγους που θέλω να μετακομίσω κέντρο είναι λόγω της έντονης ζωής. Έχω στο μυαλό μου να κάνω γνωριμίες μέχρι και από άλλα πανεπιστήμια
Είναι στην τύχη του καθενός. Εγώ ας πούμε κόλλησα από τις πρώτες μέρες του πανεπιστημίου με ό,τι να'ναι παρέα που ήταν πιο μούχλες και από εμένα στα λυκειακά μου χρόνια. Προσπάθησα διάφορα μετά αλλά απέτυχαν. Απλά δεν...

Το κολπάκι για νέες γνωριμίες και παρέες είναι να ενταχθείς σε κάποιο γκρουπ, είτε είναι παρατάξεις είτε είναι μία θεατρική ομάδα. Αυτός είναι ένας έξυπνος τρόπος.
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ανάλογα το χαρακτήρα σου προσελκύεις και τα αντίστοιχα άτομα, εγω προσωπικά προτιμώ τις μικρότερες
Δεν έχει να κάνει τόσο με το χαρακτήρα σου...ή έχει να κάνει αλλά 50-50%

Πάντως αν θες να γνωρίσεις σοβαρές κοπέλες κλπ ή οπως ο καθένας το εννοεί το σοβαρές...έλα βόρεια/κεντρική ευρώπη...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,977 μηνύματα.
Ναι, είχαμε τρομερές επιτυχίες με τις δικές μας και θα πάμε και για διεθνή καρριέρα τώρα.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Αν είσαι τυχερός ναι θα αλλάξει αλλά γενικά μην περιμένεις πολλά...

Στο τμήμα μου ο ένας μισεί τον άλλον και υπάρχει τεράστιος υλικός ανταγωνισμός και παίζει κ αυτό που αναφέρθηκε πάνω με τις παρεές που είναι "καλά οικονομικά" . Προσωπικά έσπασα με τη παρέα που ήνουν στο 1ο έτος αλλά ήμουν τυχερός και βρήκα καινούργια...ξέρω όμως παιδιά που δεν βρήκαν ή είναι ακόμα μόνα τους χωρίς να είναι "αντικοινωνικά" απλά τους έχουν στην απέξω οι περισσότερες/οι γιατί δεν έχουν να εκμεταλευτούν κάτι από αυτούς...

Ξέρω άτομα που κάνουν παρέα με παιδιά που ανήκουν σε παρατάξεις μόνο κ μόνο για να αποκτήσουν "γνωριμίες"

Ανάλογα πόσο ανοιχτοί είναι οι άλλοι...αλλά γενικά ο κόσμος μετά τον κόβιντ και τα παιδιά στην ηλικία μας αυτό που έχω δει είναι ότι πολλοί δεν είναι ανοιχτοί σε νεες γνωριμίες...
Και γω σκέψου ότι πρώτο έτος έκανα παρέα με 4-5 άτομα και τώρα μείναμε εγώ και ένα άλλο παιδί από αυτή την παρέα. Αυτό είχε γίνει ήδη από το τέλος του πρώτου έτους...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Σε σχέση με τις παρέες που λέτε εγώ τους φίλους που έχω διατηρήσει ως τώρα τους γνώρισα στο τέταρτο έτος. Είναι θέμα timing .Η ένταξη σε διάφορες ομάδες/ συλλογικότητες σίγουρα ανοίγει δρόμους για γνωριμίες.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Αν είσαι τυχερός ναι θα αλλάξει αλλά γενικά μην περιμένεις πολλά...

Στο τμήμα μου ο ένας μισεί τον άλλον και υπάρχει τεράστιος υλικός ανταγωνισμός και παίζει κ αυτό που αναφέρθηκε πάνω με τις παρεές που είναι "καλά οικονομικά" . Προσωπικά έσπασα με τη παρέα που ήνουν στο 1ο έτος αλλά ήμουν τυχερός και βρήκα καινούργια...ξέρω όμως παιδιά που δεν βρήκαν ή είναι ακόμα μόνα τους χωρίς να είναι "αντικοινωνικά" απλά τους έχουν στην απέξω οι περισσότερες/οι γιατί δεν έχουν να εκμεταλευτούν κάτι από αυτούς...

Ξέρω άτομα που κάνουν παρέα με παιδιά που ανήκουν σε παρατάξεις μόνο κ μόνο για να αποκτήσουν "γνωριμίες"

Ανάλογα πόσο ανοιχτοί είναι οι άλλοι...αλλά γενικά ο κόσμος μετά τον κόβιντ και τα παιδιά στην ηλικία μας αυτό που έχω δει είναι ότι πολλοί δεν είναι ανοιχτοί σε νεες γνωριμίες...
Δηλαδή είναι όντως τόσο χάλια? Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι δεν ήταν τόσο δύσκολο να κάνεις παρέες σε όποιο έτος και να είσαι, νόμιζα ότι υπάρχει ευελιξία και μπορείς να γνωρίσεις κόσμο με διάφορους τρόπους. Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλία, θέλω να περάσω καλά τα επόμενα χρόνια και να φτιάξω ένα μεγάλο κοινωνικό κύκλο όσο γίνεται
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καλά δεν είναι και απαράβατος κανόνας. Μπορείς, απλά είναι πιο δύσκολο (κατά τη δική μου εμπειρία). Φιλίες δεν σταματάμε να κάνουμε ποτέ, σε όλες τις ηλικίες γίνονται, απλά όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο περισσότερο επιλέγει με ποιους θα κρατήσει επαφές και ασχολείται με τα δικά του προβλήματα αντί να κυνηγάει νέες γνωριμίες.
Ε όσο μεγαλώνει Γιάννη , τώρα εσείς είστε μικρά παιδιά θεωρητικά .
Από το σχολείο χωρίζουν οι φιλίες και τα παιδιά ψάχνουν νέους φίλους στο τόπο σπουδών τους, τι όχι ;
Τώρα αν στο χρόνο είναι όλοι κλίκες και δεν χωράς τι να πω .
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Διότι ο κύκλος τους είναι συμφεροντολογοι και μπαζα .
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη σχολή πάντως στα οικονομικά γενικά το επίπεδο των φοιτητών είναι κάκιστο και λογικό οι κοντινοί τους να είναι έτσι...δεν βρίσκω κάτι μη νορμαλ...

Ο αδελφός μου που είναι ηλεκτρολόγων,οι συμφοιτητές του δεν έχουν καμία σχέση με τους δικούς μου σε mindset και αυτό ισχυεί σε πολύπλευρο βαθμό

Σκέψου η σχολή μου κάπου στα 15.000 νμζ...εγώ μπήκα με 18100...μπήκαμε 300 άτομα νμζ...
Από τα 300 πάνω από τους μισούς δεν έχουν πάρει πτυχίο και οι περισσότεροι από αυτούς σκέψου ότι δεν θέλουν να είναι οικονομολόγοι-δεν τα κάνουν κέφι τα οικονομικά με αποτέλεσμα να είναι κακοί επαγγελματίες και έτσι να καταφεύγουν σε λύσεις που κοιτάνε ΑΠΟΛΥΤΩΣ το ατομικό τους συμφέρον...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, είχαμε τρομερές επιτυχίες με τις δικές μας
Οι δικές μας πλέον με τα social ειδικά οι εμφανίσιμες δεν παίζει να σε κοιτάξουν αν δεν έχεις περιπετοιώδη ζωή...πχ ταξίδια κλπ

Ευρώπη οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι από την Ελλάδα και όλα αυτά είναι σχεδόν δεδομένα οπότε...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει τόσο με το χαρακτήρα σου...ή έχει να κάνει αλλά 50-50%

Πάντως αν θες να γνωρίσεις σοβαρές κοπέλες κλπ ή οπως ο καθένας το εννοεί το σοβαρές...έλα βόρεια/κεντρική ευρώπη...
Δε νομίζω ότι στην Ελλάδα είναι τόσο χάλια, αλλά δε θέλω και φουλ σοβαρές σχέσεις περισσότερο open relationship η friends with benefits
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Η ερωτικη μεταναστευση ειναι μια καποια λυση!
Μην το γελάς...εγώ έχω αρχίσει και έρχομαι κοντά με μια κοπέλα από τη Λετονία που σπουδάζει στο τμήμα μου...σε πληροφορώ ότι αν ήταν ελληνίδα δεν παίζει να γυρνούσε να με κοιτάξει ούτε καταδιάνοια....

Μπορεί να έτυχε δεν ξέρω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε νομίζω ότι στην Ελλάδα είναι τόσο χάλια,
Για ξεκίνα να γνωρίζεις κοπέλες κ γενικά κόσμο κλπ και θα δεις τι παίζει λίγο με τα παιδιά της ηλικίας σου
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη σχολή πάντως στα οικονομικά γενικά το επίπεδο των φοιτητών είναι κάκιστο και λογικό οι κοντινοί τους να είναι έτσι...δεν βρίσκω κάτι μη νορμαλ...

Ο αδελφός μου που είναι ηλεκτρολόγων,οι συμφοιτητές του δεν έχουν καμία σχέση με τους δικούς μου σε mindset και αυτό ισχυεί σε πολύπλευρο βαθμό

Σκέψου η σχολή μου κάπου στα 15.000 νμζ...εγώ μπήκα με 18100...μπήκαμε 300 άτομα νμζ...
Από τα 300 πάνω από τους μισούς δεν έχουν πάρει πτυχίο και οι περισσότεροι από αυτούς σκέψου ότι δεν θέλουν να είναι οικονομολόγοι-δεν τα κάνουν κέφι τα οικονομικά με αποτέλεσμα να είναι κακοί επαγγελματίες και έτσι να καταφεύγουν σε λύσεις που κοιτάνε ΑΠΟΛΥΤΩΣ το ατομικό τους συμφέρον...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οι δικές μας πλέον με τα social ειδικά οι εμφανίσιμες δεν παίζει να σε κοιτάξουν αν δεν έχεις περιπετοιώδη ζωή...πχ ταξίδια κλπ

Ευρώπη οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι από την Ελλάδα και όλα αυτά είναι σχεδόν δεδομένα οπότε...
Άν βρεις μια καλή που πραγματικά ενδιαφέρεται για σένα, δεν θα κάτσει να κοιτάξει άν έχεις περιπετοιώδη ζωή.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Διότι ο κύκλος τους είναι συμφεροντολογοι και μπαζα .
@Volkswagen Fan
@GeorgePap2003
7/10 κορίτσια που έχω βγει στο πρώτο ραντεβού με ρώτησαν στα πρώτα 5 λεπτά τι μισθό παίρνουν οι γονείς μου και τι δουλειά κάνουν (και δεν ήταν γιατί το έφερε η κουβέντα)
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χειρότερη όχι. Για να είμαστε η σημερινή γενιά τόσο χάλια σημαίνει πως και οι προηγούμενες δεν ήταν καλλίτερες απαραίτητα. Δεν ξεφυτρώνει απλά μια γενιά χειρότερη από το πουθενά.

Η σήψη θεωρώ είναι σταδιακή ήδη από το 1945 και έπειτα (παγκοσμιοποίηση, μόδα) και άρχισε να γίνεται πλέον ξεκάθαρα εμφανής από τα τέλη των 90s. Κάθε γενιά έχει τα καλά και τα κακά της και είναι τι κριτήρια θέτει ο καθένας. Ας πούμε εγώ είμαι φανατικά κατά της παγκοσμιοποίησης και σιχαίνομαι που οι νεολαίοι σήμερα γινόμαστε τελείως αμερικανάκια πια. Αλλά σε τι ακριβώς ήσαν καλλίτεροι οι παλαιότεροι; η γενιά των baby boomers όταν ήταν νεολαίοι στα 60s άφησαν τα δημοτικά (που για εμένα τα δημοτικά είναι η πεμπτουσία της ελληνικής ψυχής) να πεθάνουν και έτρεχαν όλοι να αγοράσουν δίσκους και πικ απ ξένων τραγουδιών. Ακόμα και πιο πίσω η Silent Generation προπολεμικά είχε κόλλημα με ξένους ηθοποιούς (Ερολ Φλιν, Νταϊάνα Νταρμπιν) ή με ξενικους χορούς (Swing) και τέτοια. Συνεπώς η σημερινή παρακμή για τα δικά μου κριτήρια είναι το αποτέλεσμα πολλών δεκαετιών πίσω. Η Gen X που ήταν οι γονείς μας εγκατέλειπαν τα χωριά τους (ήδη και οι Baby Boomers το άρχισαν αυτό) και συνέβαλλαν στον θάνατο των παραδοσιακών ελληνικών χωριών και στην γιγάντωση των άθλιων πόλεων.
Πραγματικά έτσι ακριβώς...
Χειρότερη όχι. Για να είμαστε η σημερινή γενιά τόσο χάλια σημαίνει πως και οι προηγούμενες δεν ήταν καλλίτερες απαραίτητα. Δεν ξεφυτρώνει απλά μια γενιά χειρότερη από το πουθενά.

Η σήψη θεωρώ είναι σταδιακή ήδη από το 1945 και έπειτα (παγκοσμιοποίηση, μόδα) και άρχισε να γίνεται πλέον ξεκάθαρα εμφανής από τα τέλη των 90s. Κάθε γενιά έχει τα καλά και τα κακά της και είναι τι κριτήρια θέτει ο καθένας. Ας πούμε εγώ είμαι φανατικά κατά της παγκοσμιοποίησης και σιχαίνομαι που οι νεολαίοι σήμερα γινόμαστε τελείως αμερικανάκια πια. Αλλά σε τι ακριβώς ήσαν καλλίτεροι οι παλαιότεροι; η γενιά των baby boomers όταν ήταν νεολαίοι στα 60s άφησαν τα δημοτικά (που για εμένα τα δημοτικά είναι η πεμπτουσία της ελληνικής ψυχής) να πεθάνουν και έτρεχαν όλοι να αγοράσουν δίσκους και πικ απ ξένων τραγουδιών. Ακόμα και πιο πίσω η Silent Generation προπολεμικά είχε κόλλημα με ξένους ηθοποιούς (Ερολ Φλιν, Νταϊάνα Νταρμπιν) ή με ξενικους χορούς (Swing) και τέτοια. Συνεπώς η σημερινή παρακμή για τα δικά μου κριτήρια είναι το αποτέλεσμα πολλών δεκαετιών πίσω. Η Gen X που ήταν οι γονείς μας εγκατέλειπαν τα χωριά τους (ήδη και οι Baby Boomers το άρχισαν αυτό) και συνέβαλλαν στον θάνατο των παραδοσιακών ελληνικών χωριών και στην γιγάντωση των άθλιων πόλεων.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Εγώ θέλω και νέους φίλους να κάνω και να βρω κοπέλα, ελπίζω να τα καταφέρω
Μην αγχώνεσαι θα τα καταφέρεις. Υπομονή και πίστη να έχεις. Εντάξει δεν σου λέω οτι όλες οι γνωριμίες που θα κάνεις θα είναι καλές αλλά θα μάθεις στην πορεία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top