Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 119)
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 10 8.4%
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 34 28.6%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 40 33.6%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως δεν πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος τη εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 2 1.7%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 15 12.6%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 16 13.4%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με συγχωρείς για την ελληνική ορθόδοξη εκκλησία λες;:confused::confused:...

Καλά, και οι μη ελληνικές, όσο και μη ορθόδοξες, δεν πάνε πίσω:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Καλά, και οι μη ελληνικές, όσο και μη ορθόδοξες, δεν πάνε πίσω:redface:!
Χαχα, σωστότατη παρατήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sevkys

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Όχι βέβαια! Το κράτος δεν έχει καμία δουλειά με την εκάστοτε θρησκεία. Δηλαδή εγώ που δεν είμαι Χριστιανός, θα πρέπει να πληρώνω την Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εδώ που φτάσαμε όχι μόνο δεν πρέπει να τη χρηματοδοτεί το κράτος ,αλλά θα έπρεπε η εκκλησία να βοηθήσει οικονομικά για τη μείωση του χρέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστακης

Νεοφερμένος

Ο χριστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Συνήθως οι άνθρωποι που κρύβονται πίσω από αυτήν την αντιχριστιανική πολεμική είναι άθεοι,σατανιστές,μασώνοι κυρίως κομμουνιστές.Αγνοούν ή γνωρίζουν τον λόγο που το κράτος καταβάλλει ποσά στην ορθόδοξη εκκλησία αλλα προτιμούν να συνεχίζουν την πολεμική τους γιατί τους βολεύει που αρπάζουν ψήφο από τον αγράμματο που πιστεύει ότι λένε αυτοί.Ετσι όταν τους εξηγεις ότι η εκκλησιαστική περιουσία καταληστεύθηκε από το δήθεν ελληνικο κράτος η δόθηκε με την θέληση της εκκλησίας και σαν ανταλλαγμα το κρατος πληρωνει τους ιερεις βριζουν,απειλούν τους ορθοδοξους με σφαγες και διωξεις .Δεν με νοιάζει γιατι την περιουσια την εδωσαν ανθρωποι στην εκκλησια για να μην φορολογειται απο τους Τούρκους.Αλλο γιγάντιο ψέμα!! Οταν η εκκλησια εκτελει κοινωνικο εργο και τους αραδιαζεις στοιχεια λενε οτι τα κανει με τα λεφτα του φορολογουμενου!Εσυ ρε μαλάκα δεν ειχες πει οτι το κρατος δηλ εσυ πληρωνεις τον μισθο του ιερεα?Ειπες οτι πληρωνεις την εκκλησια για να κανει κοινωνικο έργο?

Ε και γιατι εγω να χρηματοδοτων το κρατος σου το οποιο δεν αναγνωριζω?Γιατι όχι η στοα που σε πληρωνει,ο εωσφοριστης που αγοραζεις τα σιντι του,ο παγανας που εχει εκπομπη στο εξτρα,ο ιεχωβας που δεν παει στρατο και καιει την σημαια μου,ο αστρολογος που φοροδιαφευγει,η καφετζου που σου λεει μαλακιες,ο προτεσταντης που χωριζει ζευγαρια γιατι ο αλλος ειναι ορθοδοξος,ο σαιεντολογος που στελλει παιδια να τα πηδαει ο Τραβολτα,ο βουδιστης που γεμισε Ελληνες το Θιβετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι η εκκλησια με τοση περιουσια θα πρεπε ν αχρημαοδοτει το κρατος...ακομα δεν μπορω να καταλαβω απο που και ως που η εκκλησια κανει μπισνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σαφως και οχι αλλα αυτη τη στιγμη ειναι τομη που κανενας πολιτικος δν θα τολμησει να κανει, γιατι πολυ απλα θα επιφερει πολυ μεγαλες αντιδρασεις στον κοσμο. Μπορει να εχουμε ενα λαο που δν ειναι και πολυ πιστος για την ακριβεια αλλα ειναι και αρνητικος στις αλλαγες στην υπαρχουσα κατασταση. Οσο περνανε οι γενιες, μειωνεται η δυναμικη της εκκλησιας, δειτε τις εκκλησιες τωρα, οι ηλικιες που ελκουν ειναι 65+, οταν την θεση αυτων θα παρουν οι σημερινοι 50αρηδες, ηδη η εκκλησια θα εχει χασει ενα μεγαλο μερος της δυναμης της.

Επρεπε να υπηρχε ειδικο ''τελος'' υπερ της εκκλησιας που να το πληρωναν οσοι ηθελαν. Γιατι θεωρω απαραδεκτο να υπαρχουν 1,500,000 ανεργοι και οι μισθοι των ΔΥ να εχουν πεσει 30-40% και οι παπαδες που δν κανουν τιποτα να παιρνουν μεχρι προτινος 14 μισθους και χωρις καμια μειωση. Για ποιο λογο? Για να ξεζουμιζουν τα ζευγαρια που θελουν να παντρευτουν ή να βαφτισουν το παιδι τους? Η εκκλησια παλευει με νυχια και με δοντια να κρατηθει αλλα πλεον γλυστραει προς το γκρεμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως οι άνθρωποι που κρύβονται πίσω από αυτήν την αντιχριστιανική πολεμική είναι άθεοι,σατανιστές,μασώνοι κυρίως κομμουνιστές.

Ξέχασες τους Τούρκους κατασκόπους, τους Νεφελίμ και τους Σιθ λορντς.

Αγνοούν ή γνωρίζουν τον λόγο που το κράτος καταβάλλει ποσά στην ορθόδοξη εκκλησία αλλα προτιμούν να συνεχίζουν την πολεμική τους γιατί τους βολεύει που αρπάζουν ψήφο από τον αγράμματο που πιστεύει ότι λένε αυτοί.

Ο αγράμματος συνήθως ψηφίζει πατρίς θρησκεία οικογένεια, κάνε μια δημοσκόπηση για να το διαπιστώσεις.

Ετσι όταν τους εξηγεις ότι η εκκλησιαστική περιουσία καταληστεύθηκε από το δήθεν ελληνικο κράτος η δόθηκε με την θέληση της εκκλησίας και σαν ανταλλαγμα το κρατος πληρωνει τους ιερεις βριζουν,απειλούν τους ορθοδοξους με σφαγες και διωξεις .

Ποιος ακριβώς απείλησε τους χριστιανούς με διώξεις και σφαγές μετά τον 4ο αιώνα μ.Χ?

Δεν με νοιάζει γιατι την περιουσια την εδωσαν ανθρωποι στην εκκλησια για να μην φορολογειται απο τους Τούρκους.Αλλο γιγάντιο ψέμα!! Οταν η εκκλησια εκτελει κοινωνικο εργο και τους αραδιαζεις στοιχεια λενε οτι τα κανει με τα λεφτα του φορολογουμενου!Εσυ ρε μαλάκα δεν ειχες πει οτι το κρατος δηλ εσυ πληρωνεις τον μισθο του ιερεα?Ειπες οτι πληρωνεις την εκκλησια για να κανει κοινωνικο έργο?

Η εκκλησιά χριστάκη επί τουρκοκρατίας λειτουργούσε ως τ ο υπουργείο τάξης και καταστολής υπόδουλων βαλκανικών λαών. Η εκκλησία πέρασε καλύτερα χρόνια επί τουρκοκρατίας απ'ότι επί Βυζαντίου, όπου τότε οι αυτοκράτορες είχαν τουλάχιστο τα αρχίδια να την αρμέγουν όποτε έμεναν από ρευστό. Την περιουσία δεν την έδωσαν οι άνθρωποι στην εκκλησία, αναγκάστηκαν να την δώσουν διότι αλλιώς θα περνούσε εμμέσως μέσω φορολογίας ή και αμέσως μέσω δημεύσεων στα χέρια των Τούρκων τσιφλικάδων. Εσένα δεν σε προβληματίζει καθόλου το γεγονός ότι η Ορθόδοξη εκκλησία είχε τόσο μεγάλη δύναμη και οικονομικές απαλλαγές όντας κατακτημένη σε ένα θεοκρατικό μουσουλμανικό κράτος? Όσο για τις τεράστιες αγαθοεργίες που κάνει η εκκλησία για να δούμε, οι μέγιστη πλειοψηφία όπως τα συσσίτια, τα ρούχα για τους άστεγους βασίζονται στις δωρεές των χριστιανών πολιτών και όχι στην εκκλησιαστική περιουσία. Ξέρεις πόσο στοιχίζει να κατασκευαστεί ένας ναός χρηστάκη? Θα σου πω εγώ που ξέρω, ένας σχετικά μικρός 3όροφος ναός 200τ.μ κοστίζει μόνο για τα μπετά δηλαδή το σκελετό γύρω στα 3εκ ευρώ. Χώρια οι τοιχογραφίες, έπιπλα, εξοπλισμός κτλ. Ξέρεις πόσους τέτοιους ναούς έχουμε στην Ελλάδα? Θα πω με μια ταπεινή προσέγγιση γύρω στις 2.000, χωρίς να βάζω μέσα τα άπειρα ξωκλήσια και μοναστήρια. Άρα η εκκλησία σου έδωσε 6δις ευρώ για την κατασκευή άχρηστων ναών. Αν όντως η εκκλησία είναι κοινωνική οργάνωση αγαθοεργιών το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουν είναι να απολύσουν τον οικονομικό διαχειριστή τους.


Ε και γιατι εγω να χρηματοδοτων το κρατος σου το οποιο δεν αναγνωριζω?Γιατι όχι η στοα που σε πληρωνει,ο εωσφοριστης που αγοραζεις τα σιντι του,ο παγανας που εχει εκπομπη στο εξτρα,ο ιεχωβας που δεν παει στρατο και καιει την σημαια μου,ο αστρολογος που φοροδιαφευγει,η καφετζου που σου λεει μαλακιες,ο προτεσταντης που χωριζει ζευγαρια γιατι ο αλλος ειναι ορθοδοξος,ο σαιεντολογος που στελλει παιδια να τα πηδαει ο Τραβολτα,ο βουδιστης που γεμισε Ελληνες το Θιβετ.

Κανένας δεν χρηματοδοτεί υποχρεωτικά από τη φορολογία του, αυτούς που αναφέρεις στο παραπάνω θρησκευτικό σου παραλήρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια η διαφορά μεταξύ άθεου και άθρησκου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια η διαφορά μεταξύ άθεου και άθρησκου; :confused:

O άθεος δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού. Ο άθρησκος πιστεύει στην ύπαρξη θεού απλά δεν πιστεύει στον προσδιορισμό του από τις υπάρχοντες θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O άθεος δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού. Ο άθρησκος πιστεύει στην ύπαρξη θεού απλά δεν πιστεύει στον προσδιορισμό του από τις υπάρχοντες θρησκείες.

Δηλαδή πιστεύει στην ύπαρξη κάποιας δύναμης απροσδιόριστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
O άθεος δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού. Ο άθρησκος πιστεύει στην ύπαρξη θεού απλά δεν πιστεύει στον προσδιορισμό του από τις υπάρχοντες θρησκείες.
Για να πω την αλήθεια δεν το είχα ξανακούσει ως όρο.Μόνο τους αγνωστικιστές και τους άθεους ήξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή πιστεύει στην ύπαρξη κάποιας δύναμης απροσδιόριστα;

Δεν είναι τελείως ξεκάθαρο το θέμα, καθώς με αυτόν τον ορισμό και ένας Βουδιστής μπορεί να θεωρηθεί άθρησκος καθώς στον Βουδισμό δεν έχουμε θεότητα.

Γενικώς για εμένα ο άθρησκος με τον αγνωστικιστής είναι το ίδιο, δεν μπορούν να αποκλείσουν την ύπαρξη θεού, αλλά ούτε και να πιστέψουν στα παραμύθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
H Εκκλησία έχει ένα σωρό λεφτά,εκτάσεις γης..και θέλει και την χρηματοδότηση από το κράτος..Ε..όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχουν λεφτά ούτε για σάλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η εκκλησια αν ιδρυε εταιρια Real Estate στην Ελλαδα, θα ηταν σαφως η μεγαλυτερη και μια απο τις μεγαλυτερες στην Ευρωπη. Ποια αλλη εταιρια εχει τοσα φιλετα στην Αθηνα και τη Θεσσαλονικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Έτσι όπως γίναμε μάλλον η εκκλησία πρέπει να χρηματοδοτήσει το κράτος!...''Ο έχων δύο χιτώνες δίνει τον έναν''....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
η εκκλησια και το κρατος πρεπει να βοηθουν το ενα το αλλο... Οταν η εκκλησια εχει αναγκη ναι το κρατος να την βοηθαει... Οταν ομως και το κρατος εχει αναγκη τοτε πρεπει να το βοηθαει και η εκκλησια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γιατί να βοηθάει το κράτος την εκκλησία?Η εκκλησία είναι αρκετά πλούσια για να βοηθηθεί μόνη της.Γνώμη μου:
οι παπάδες δεν πρέπει να πληρώνονται αλλά να κάνουν τη λειτουργία εθελοντικά (χριστιανοί δεν είναι κ αυτοί? γιατί ο παπάς της παλιάς μου γειτονιάς να κυκλοφορεί με πόρσε και στη διπλανή πολυκατοικία μία οικογένεια να μην έχει να φάει?:hmm: )
η εκκλησία έχει ένα κάρο χρυσαφικά από τάματα πιστών γιατί λοιπόν δεν τα πάει σε ενεχυροδανειστήρια να τα 'σκοτώσει' και με τα λεφτά αυτά να βοηθήσει κάνα φτωχό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Η εκκλησια αν ιδρυε εταιρια Real Estate στην Ελλαδα, θα ηταν σαφως η μεγαλυτερη και μια απο τις μεγαλυτερες στην Ευρωπη. Ποια αλλη εταιρια εχει τοσα φιλετα στην Αθηνα και τη Θεσσαλονικη?

χιχιχι Εγώ μένω Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά λένε πως η γη πάνω στην οποία κτίστηκε το mediterranean cosmos ανήκε στην εκκλησία η οποία το πούλησε στον τωρινό ιδιοκτήτη του εμπορικού κέντρου υπό τον όρο να κτιστεί εκεί μία εκκλησία και πράγματι στην αυλή του κτίστηκε μία.Πρέπει να' χεις δίκιο σ' αυτό που λες επειδή η έκταση για την οποία μιλάμε είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top