Πληροφορίες, ερωτήσεις και απορίες για το format

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
εε... τώρα δεν είμαι για να ψάχνω μπαταριές και να ανοίγω το laptop για να της βγάλω..:/::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
laptop ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ε, αφού είναι laptop εννοείται ότι δεν θα το ανοίξεις...

Κι απ' ότι διάβασα πιο πάνω, τα live cd τα τρέχουν απευθείας, χωρίς να πρέπει να αλλάξεις boot sequence...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εε... τώρα δεν είμαι για να ψάχνω μπαταριές και να ανοίγω το laptop για να της βγάλω..:/::P

Κάτσε κάτσε!!!
Αφού είναι laptop αν βάλεις ένα Linux live cd μέσα τότε θα ξεκινήσει από αυτό, χωρίς να χρειάζεται να μπει στο bios.
Σιγουρέψουν ότι μπορείς να ανοίξεις το cd-drive και δοκίμασέ το. Δεν έχεις να χάσεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πως θα μπεις στο bios σε λαπιτότι dell

Λύση

στα dell δοκίμασε αυτούς τους συνδυασμούς για να μπει στο bios
1) F2
2) CTRL+ALT+ENTER
3) Fn+ESC
4) Fn+F1

Kάποιο από αυτά θα δουλέψει δεν μπορεί... αλλιώς πες το μοντέλο του laptop σου
_______________
Format και καθαρή εγκατάσταση των windows.

Λύση

Προσοχή αν έχεις αρχεία μέσα στο pc που θες θα σβηστούν όλα. Αν θελεις να το σώσεις κατέβασε ένα live cd μιας linux διανομής και σώσε ότι θέλεις πριν κάνεις τα παρακάτω.

Το laptop με την αγορά του συνήθως σου δίνουν κάτι recovery cd (Το ένα το cd του λειτουργικού και το άλλο το cd των drivers) για να επαναφέρεις το pc όπως το αγόρασες. Απλώς το βάζεις μέσα και αφού επιλέξεις από τα bios το pc να booταρει από το dvd τότε ακολουθάς τις οδηγιες που σου παρουσιάζονται στην οθόνη όπως ο τυπάς από κάτω



=======================================
Μερικές εταιρείες laptop επειδή τσιγκουνεύονται να δώσουν στο πελάτη τα cd έχουν περάσει το λειτουργικο και ότι αλλο χρειάζεται σε ένα κρυφό partition στο σκληρό δίσκο. Αν δεν είχε cd το pc όταν το παρέλαβες πιθανόν να ισχύει κάτι τέτοιο. Το μόνο που έχεις να κάνεις σε αυτήν την περίτπωση είναι να πατήσει ένα συνδυασμό πλήκτρο για να μπουτάρεις από το κρυφό partition και να ακολουθήσεις τις οδηγίες για να κανεις το recovery.

Στο dell του τυπά από κάτω πατάς απλώς ctrl + F11 και ενεργοποείται το recovery.




Αnyway πες ακριβώς το μοντέλο που έχεις μήπως βρούμε ακριβώς τι θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Μερικές εταιρείες laptop επειδή τσιγκουνεύονται να δώσουν στο πελάτη τα cd έχουν περάσει το λειτουργικο και ότι αλλο χρειάζεται σε ένα κρυφό partition στο σκληρό δίσκο.
Δεν ειναι μονο θεμα τσιγκουνιας (δηλ. ελαχιστοποιηση του κατασκευαστικου κοστους),μα και θεμα αντι-πειρατειας.

Οσο περισσοτερα (νομιμα) cd λειτουργικου ειναι σε κυκλοφορια,τοσο αυξανει ο κινδυνος ανεξελεγκτης αντιγραφης - και εγκατασταση και αλλο pc - τους.

Για αυτο και κρυβουν το λειτουργικο σε κρυφη κατατμηση,ωστε να μην μπορει κανεις να εχει ευκολα προσβαση εκει -- εκτος και αν παραστει αναγκη,αλλα και παλι αυτο θα γινει με τροπο αυτοματοποιημενο (οταν προκειται για recovery) και μακρια απο τον (απειρο/αδιαφορο/αδαη) χρηστη. Ακομα και η δημιουργια του recovery cd που γινεται απο αυτην την κρυφη τοποθεσια,ειναι αυτοματοποιημενη και ο χρηστης ουσιαστικα δε βλεπει τι ακριβως γινεται.

Θεματοθετη,κατα την εκκινηση (οσο βλεπεις μαυρη οθονη),δοκιμασε το εξης: πατα συνεχως το F12,εως οτου εμφανιστει ενα μενου. Απο το μενου αυτο επιλεγεις το "τελευταιες προσφατες ρυθμισεις που λειτουργουσαν" ή last known good configuration και πατας εντερ.

Λογικα θα εκκινησουν κανονικα τα windows με βαση τις τελευταιες καλες ρυθμισεις.

Αν και αυτο δε δουλεψει,τοτε βαλε το recovery dvd που λογικα εχεις με την αγορα ή εχεις φτιαξει μετα την αγορα και θα επιλεξεις επιδιορθωση εκκινησης των Windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
αυτό που προσπαθώ να σας πω είναι οτι ΟΤΙ live cd και να βάλω στην αρχή δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ άπλα προχωράει για να ανοίξουν τα windows ενώ θα έπρεπαι να μου λέει press any key to continue... και να μπω στην εγκατάσταση του λειτουργικού ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΡΙΚΑ είτε linux είτε windows και επίσης ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ FORMAT όταν πατάω μια ΑΛΗ στιγμή del,del,del δεν μπαίνει στο BIOS

Όπως είπα και πριν έκανα recovery αλλά δεν διορθώθηκε :/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όπως είπα και πριν έκανα recovery αλλά δεν διορθώθηκε :/::/:

recovery πως έκανες από αυτο το menu; Άλλο recovety λέω εγώ.




για να μην μπουτάρεις από το cd πρέπει να μπεις στα bios για να αλλάξεις την αντίστοιχη ρύθμιση. Αν με del del δεν μπαίνει είναι άλλος συνδυασμός που λογικά το γράφει στην αρχή αλλά δεν προλαβαίεις να το διαβάσεις.

Πες ακριβώς το λαπιτόπι σου (μάρκα και μοντέλο) για να βρούμε το συνδυασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
είναι toshiba qosmio f60-11k

τέλια! το βρήκα! είναι το f12! τώρα αυτό που μου μένει είναι να φτιάξω το format!

τελικά το βρήκα και τα 2ο πριν μπεις στο bios έχει ένα μενού για να κάνεις boot from cd!.Το θέμα έκλεισε! για άλλη μία φορά λύσατε το πρόβλημα μου σας ευχάριστο, ευχάριστό και εσένα Γιώργο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Έχω κάνει format σε σταθερό χωρίς πρόβλημα.. πήγα να κάνω format σε laptop (για πρώτη φορά) και έγινε πατάτα...

Έβαλα κανονοκά το cd για το format και αρχίζει κανονικά το format.. εκεί που κόλλησε είναι στο να περάσει τα windows.. Έτσι έμεινα με φορμαρισμένο υπολογιστή αλλά χωρίς windows! και δε μπορώ με τίποτα να τα περάσω..
Η βλακεία μάλλον είναι ότι πρέπει να έχουμε κρατημένο το recovery για να κάνουμε format κάτι που εγώ δε το ήξερα. Σωστά;

ΥΓ: Είχα χωρίσει παλιά το σκληρό σε δύο δίσκους (me to partition magic) και μετά τους ξαναέννωσα.. Όταν πήγα να κάνω format εμφανιζόταν ο δίσκος ως διπλός αλλά με χωρετικότητα 450gb ο καθένας (το laptop εχει συνολο 450gb) Δε ξέρω άμα φταίει αυτό..


Please, βοήθεια.. γιατί άμα πάω στην εταιρεία θα πληρώσω εξηντάρι.. και δε θα έχω μάθει αν ξαναχρειαστεί format.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Έχω κάνει format σε σταθερό χωρίς πρόβλημα.. πήγα να κάνω format σε laptop (για πρώτη φορά) και έγινε πατάτα...

Έβαλα κανονοκά το cd για το format και αρχίζει κανονικά το format.. εκεί που κόλλησε είναι στο να περάσει τα windows.. Έτσι έμεινα με φορμαρισμένο υπολογιστή αλλά χωρίς windows! και δε μπορώ με τίποτα να τα περάσω..
Η βλακεία μάλλον είναι ότι πρέπει να έχουμε κρατημένο το recovery για να κάνουμε format κάτι που εγώ δε το ήξερα. Σωστά;

ΥΓ: Είχα χωρίσει παλιά το σκληρό σε δύο δίσκους (me to partition magic) και μετά τους ξαναέννωσα.. Όταν πήγα να κάνω format εμφανιζόταν ο δίσκος ως διπλός αλλά με χωρετικότητα 450gb ο καθένας (το laptop εχει συνολο 450gb) Δε ξέρω άμα φταίει αυτό..


Please, βοήθεια.. γιατί άμα πάω στην εταιρεία θα πληρώσω εξηντάρι.. και δε θα έχω μάθει αν ξαναχρειαστεί format.

Έχει παιχτεί μαλακία με το recovery partition. Ή θα μπεις από Linux live cd και θα τα σβήσεις όλα, ή ακολούθα τη διαδικασία recovery από το manual. Αρχεία επανάκτησης σίγουρα υπάρχουν στο σκληρό δίσκο, απλά είναι σε κρυφό partition, γι αυτό στα έσκισε όλα.

Γνώμη μου είναι να μπεις από Linux, να ανοίξεις το GParted και να τραβήξεις ένα delete σε όλα τα partition κρυφά και μη και μετά πέρνα ότι Windows θες φρέσκα. Αν είναι τα ίδια όμως με αυτά που ήρθε αρχικά το λαπιτόπι, πήγαινε στη δεύτερη λύση με recovery και manual.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οποτε πειραξα παρτιτιονς με προγραμματα διαφορα το μετανιωσα..

αλλα το linux ubuntu gparted εκανε τη δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Αυτό για τα linux που λέτε που θα το βρω.. δλδ τι να κατεβάσω για να περάσω σε cd;

ή ακολούθα τη διαδικασία recovery από το manual.

δε μπορώ να βρω κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό για τα linux που λέτε που θα το βρω.

παρτο

δες απο εκει αν εχεις διαγραψει οντως το recovery partition ,αν ναι,,καθαρισε το δισκο.
αν οχι,,βρες κανα κουμπι στην εκκινηση του λαπτοπ που το επαναφερει..ετσι ξερω απο ενα acer που ειχα,αλλα μαλλον μπαχαλο εγινε

ειναι δοκιμασμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Καταρχήν χίλια ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια... Λοιπόν έχουν γίνει format οι δίσκοι (όχι to recovery και άλλοι δυο δίσκοι που υπήρχαν από το λαptop. Οπότε τώρα τί κάνω; Να τα ξανακάνω format και μετά θα περαστούν κανονικά τα windows 7;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι...καθαρη λυση

κατεβαζω και εγω τωρα το gparted σε zip γιατι δεν το ειχα δοκιμασει σκετο,,εκτος του ubuntu linux cd δηλαδη,,αλλα 700mb τσαμπα..
ιδιο ειναι,,θα το αποσυμπιεσω αντιγραψω σε ενα cd και θα ειμαι ενταξει..

παντως σε μεγαλο μπχαλο με δισκο dual boot ubuntu windows κλπ,,αυτο το προγραμμα με καθαρισε μια χαρα,,ειναι πολυ εξηγημενο προγραμμα ,

μην χρησιμοποιησεις ξανα για partitions πογραμμα απο το δισκο,,εκτος του windows disk manager..

προσωπικα το εχω μετανιωσει πολλες φορες..ειδικα στο κοψιμο ενωση τμηματων,,γινεται μπαχαλο

ή windows manager ή με cd εκτος του δισκου.

το σαιτ για πληροφοριες
https://gparted.sourceforge.net/download.php

και εδω η iso εκδοση..

η zip που κατεβασα,δεν θλει νομιζω εγραφη σαν εικονα αλλα απλα αντιγραφη σε cd..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
a ok τώρα γιατί δεν είχε autorun και λέω πως θα το τρέξει... το iso ήθελα βασικά να το γράψω σε cd.. το κατεβάζω και ξεκινάω τη διαδικασία να δω... δεν έχει σημασία που είναι linux ενώ είχε windows έτσι; Θα σου πω για νεώτερα :)

Λοιπόν εντάξη έτρεξα το πρόγραμμα, και είδα ότι υπάρχει το recovery... Ο σκληρός είναι ήδη με format... Το θέμα είναι πως θα τρέξω το recovery.. Δε μπορώ να το βρω με τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ξετρυπωσα ένα cd xp και λέω να τα εγκαταστησω με φορματ. Το πρόβλημα μου είναι πως δε θυμάμαι αν έχει κωδικό. Υπάρχει περίπτωση να μη χρειαζεται κωδικό; (πρεπει να είναι σπασμένο αλλά δε θυμάμαι κιολας :/ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ξεχάστε το αποπάνω, έχω κωδικό και cd με xp που δουλεύει εγγυημένα.

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το format. Θα σας εξηγήσω τι κάνω να μου πείτε τι κάνω λάθος:

Βάζω το cd rοm με τα xp στο pc
Πατάω επανεκκίνηση και επιλέγω να κάνει Boot από το cd rom.
Μου βγάζει μια μπλε οθόνη και λέει ότι φορτώνονται αρχεία.
Κάποια στιγμή, σταματάει, βγάζει μια μαύρη οθόνη με τη γνωστή παύλα, και τσουπ, μου πετάει αυτήν την εικόνα.
BLUE SCREEN:(


Κάπως έτσι έχω προσπαθήσει με 4 διαφορετικά cd να περάσω τα windows xp, home αλλά και professional.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, γιατί έχει αρχίσει να με νευριάζει:/:

Tέλος να πω πως έχω hp pavillion dv7,2030eV
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμενα μου το εκανε λογω χαλασμενου cd ,το αλλαξα και εφτιαξε

η αλλη λυση ειναι απλα η ραμ που φορτωνουν οι οδηγοι του cd

μυριζω θεμα υλικου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top