Ποιές αλλαγές έφερε ή πιστεύετε ότι θα φέρει η κυβέρνηση Σύριζα;

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
@ Τζακ οφ Σπεηντς

Μιλάς μόνος σου.

Το κράτος θα κερδίζει από το ΦΠΑ και το φόρο εισοδήματος χωρίς κανένα κόπο και επένδυση.

Οι προηγούμενες κυβερνήσεις προσπαθούσαν νοικοκυρεψουν της ΔΕΚΟ (ολυμπικακή, ερτ) αλλά τα συνδικάτα αντιδρούσαν. Με το δημόσιο διαχειριστή ούτε σε 20 χρόνια δεν αποκτά κάποια "αξία" ο ΟΣΕ.

Το ερώτημα βέβαια είναι θα αποδίδουν φόρο στην Ελλάδα ή θα κάνουν τη φάση LuxLeaks και θα ζητήσουν να μεταφέρουν τη φορολογική έδρα στα Λουξεμβούργα; Αυτό μένει να δούμε, το τι τελικά θα κερδίζει το κράτος. Το αν θα κερδίζει έστω το φόρο. Άλλη μόντα που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να αποδίδουν φόρο στην Ελλάδα για τον ΟΣΕ, αλλά σε κάποιο φορολογικό παράδεισο για όλα τα υπόλοιπα, πχ καφετέριες, εστιατόρια, αγορά, φύλαξη αποσκευών, πάρκινγκ, που θα κάνουν και πολύ καλό τζίρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το ερώτημα βέβαια είναι θα αποδίδουν φόρο στην Ελλάδα ή θα κάνουν τη φάση LuxLeaks και θα ζητήσουν να μεταφέρουν τη φορολογική έδρα στα Λουξεμβούργα; Αυτό μένει να δούμε, το τι τελικά θα κερδίζει το κράτος. Το αν θα κερδίζει έστω το φόρο. Άλλη μόντα που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να αποδίδουν φόρο στην Ελλάδα για τον ΟΣΕ, αλλά σε κάποιο φορολογικό παράδεισο για όλα τα υπόλοιπα, πχ καφετέριες, εστιατόρια, αγορά, φύλαξη αποσκευών, πάρκινγκ, που θα κάνουν και πολύ καλό τζίρο.

Το κρατος κερδιζει εξορισμου επειδη δεν εχει πλεον την χασουρα απο τις δεκο. Εγω παντως φοβαται πιο πολυ το τι θα σκαρφιστουν οι δικοι μας, παρα αυτοι στο Λουξεμβουργο, Κυπρο, Ολλανδικες Αντιλλες ή οπου ειναι οι επενδυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το ερώτημα βέβαια είναι θα αποδίδουν φόρο στην Ελλάδα ή θα κάνουν τη φάση LuxLeaks και θα ζητήσουν να μεταφέρουν τη φορολογική έδρα στα Λουξεμβούργα; Αυτό μένει να δούμε, το τι τελικά θα κερδίζει το κράτος. Το αν θα κερδίζει έστω το φόρο. Άλλη μόντα που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να αποδίδουν φόρο στην Ελλάδα για τον ΟΣΕ, αλλά σε κάποιο φορολογικό παράδεισο για όλα τα υπόλοιπα, πχ καφετέριες, εστιατόρια, αγορά, φύλαξη αποσκευών, πάρκινγκ, που θα κάνουν και πολύ καλό τζίρο.
Πρώτον, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ υποχρέωση ο υποψήφιος αγοραστής να δώσει λογαριασμό σε ένα τσούρμο άπλυτους Βαλκάνιους παρτάκηδες τι θα κάνει με το υποψήφιο μαγαζί ΤΟΥ...και δεύτερον, κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα και κάθε προϊόν ή/και υπηρεσία που παρέχεται εντός Ελλάδας φορολογείται στην Ελλάδα, ούτε στο Λουξεμβούργο ούτε στη Βουλγαρία ούτε πουθενά αλλού...
Εκτός από αγενέστατη, είσαι και παντελώς άσχετη κι εκτίθεσαι!

Υ.Γ. Καλή χώνεψη για τη μνημονιάρα και την κωλοτουμπάρα του ηγέτη σου είπαμε;Δεν είπαμε!Καλοχώνευτο!:clapping:
δεν ειναι ολοι οι μπατσοι ιδιοι παιδια, μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Βρεεε καλώς τα μάτια μου τα δυο!Τι έγινε ρε που χάθηκες εσύ;Μήπως σε τρέχανε στα επείγοντα για ράμματα από πίσω μετά τη μνημονιάρα που σου φορέσανε;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τι σχέση έχει ο λαθρεπιβατισμός με το ότι οι άλλοι λένε ότι "οκ θα μας ενδιέφερε ο ΟΣΕ αλλά μόνο αν τον παίρναμε δωρεάν - και φυσικά τα κέρδη δικά μας λωλ"; Ειλικρινά εξήγησέ το μου, σε παρακαλώ. Επίσης, θεωρείς ότι οι μόνοι επιβάτες είναι τα πρεζάκια λαθρεπιβάτες και οι γύφτοι;
νταξ αυτο που γίνεται στον οσε, ειδικα στο βραδυνό δρομολόγιο μερικοί το βλέπουν ρομαντικά
εχω το λεω σαπίλα και παρακμη.
και δεν κρύβομαι, με πρεζάκια λαθρεπιβάτες και τους γύφτους που φωνάζουν όλο το βράδυ λες και είναι μόνοι στο βαγόνι δεν γουστάρω να ταξιδεύω,κύριοι της κουλτούρας. τζαμπέ δεν θα είχα κανένα θέμα. να πληρώσω όμως όχι.
εσείς αν είστε τόσο ανοικτόμυαλοι και άγιοι, δώστε 40 ευρω για ένα ένα σάπιο ταξίδι ενω οι δίπλα σου μπαίνουν τζάμπα
απόλαυσε τις βρώμικες τουαλέτες και το πανάκριβο κυλικείο και ακου όλο το βράδυ τσιγγάνικα τραγουδια σε πλήρη ένταση απο τα κινιτά των αγαπημένων συνεπιβατών σου, ενω δίπλα σου το τελειωμένο πρεζάκι που ανέβηκε τζαμπέ θήβα για να πάει αθήνα να τρυπηθεί, αρχίζει να τρέμει απο τα στερητικα

σαν πελάτης προτιμώ ιδιωτικό κτελ που είναι και φτηνότερο
και δέν είμαι ο μόνος, για αυτο ο οσε χρεωκόπησε, γιατί είναι κρατικός
ούτε τζάμπα δεν τον παίρνουν αν το κατάλαβες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ααααα και να μη ξεχάσουμε να αναφερθούμε και στο νόμο περί αποσυμφόρησης των φυλακών!
Σήμερα ο Παπαγεωργόπουλος είναι έξω, καθαρός στην κοινωνία με 20 εκατομμύρια στην τράπεζα και αναπηρία άνω του 67% επειδή "έχει μπαλονάκι στην καρδιά" (ούτε ο Σόιμπλε δεν έχει τέτοιο ποσοστό αναπηρίας, αλλά εδώ Μπανανία της Ευρώπης είσαι τι να κάνουμε)...άντε με το καλό να βγει και ο Τσοχατζόπουλος, έχει ανάγκη κάνα διαρκείας ο Σαββίδης!:lol:
ΣΥΡΙΖΑρα, όλοι έξω!
ούτε τζάμπα δεν τον παίρνουν αν το κατάλαβες
Τι να καταλάβουνε μωρέ οι μυρωδιάδες, εδώ το παιχνίδι είναι 4-0 στο 90' κι αυτοί νομίζουν ότι μπορεί να "γυρίσει" ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Θέλει ο ματατζής να κρυφτεί κι η χαρά δεν τον αφήνει.
τι ρατσιστικά γεμάτα προκατάληψη σχόλια είναι αυτα??:eek:

μαλλον δεν είσαι τόσο πρωχό koukimanster!
με ματατζήδες θα ταξίδευες στο τραίνο?:P
(συριζαίκα λαικά ματ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
νταξ αυτο που γίνεται στον οσε, ειδικα στο βραδυνό δρομολόγιο μερικοί το βλέπουν ρομαντικά
εχω το λεω σαπίλα και παρακμη.

Κι εγώ ακριβώς έτσι το λέω. Κάποιες απ' τις τελευταίες φορές που ταξίδεψα με τρένο (Αθήνα - Θεσσαλονίκη και πίσω), δεν κατούρησα σε όλη τη διαδρομή παρόλο που κόντευα να εκραγώ γιατί στο τρένο είχαν μπει αρκετοί λαθρομετανάστες (στα 3 τελευταία μου ταξίδια) και τσιγγάνοι (στο προτελευταίο ταξίδι), και όταν έκανα το λάθος να πάω τουαλέτα με ακολούθησαν 2 και μπαστακώθηκαν έξω απ' την τουαλέτα, μου μιλούσαν σε άγνωστη γλώσσα και γενικά ήταν τρομαχτικοί και μου έστελναν φιλάκια στον αέρα. Οι τσιγγάνοι απλά μου έλεγαν σε σπαστά ελληνικά "ωωωωπωπωπωπω κούκλα ωωωπωπωπωπω" οπότε ναι.

Δεν έκανα παράθεση όλο το ποστ σου για να μη γίνει σεντόνι, αλλά ούτε γω γουστάρω να ταξιδεύω δίπλα σε φασαριόζηδες, βρωμιάρηδες, τζαμπατζήδες. Και μάλιστα εγώ δε θα ταξίδευα ούτε τζάμπα. Αυτή τη μαλακία που κάνουν κάποιοι "αντιεξουσιαστές" να μην πληρώνουν εισιτήριο δεν μπορώ ούτε μπόρεσα ποτέ να την καταλάβω. Μου φαίνεται απίστευτη παπαριά.

Το συμβάν τις προάλλες κατέδειξε τη μαλακία στον εγκέφαλο και των δύο πλευρών: απ' τη μια οι διάφοροι μαλάκες που από "ιδεολογία" δεν πληρώνουν εισιτήριο (λολ) και απ' την άλλη οι υπεύθυνοι που φώναξαν τα γαμημένα ΜΑΤ! Ποιος ο λόγος να φωνάξεις τα ΜΑΤ για λαθρεπιβάτες;! Φυσικά φώναξε την αστυνομία, εφόσον δε συνεργάζονται και παρεμποδίζουν το να ταξιδέψει ένα κάρο κόσμος, αλλά τα ΜΑΤ; Πάλι καλά που δε φώναξαν και την ΟΠΚΕ και τη CIA και τους οϋκάδες. Αυτό βρήκα τελείως λάθος και επικίνδυνο, δε στέλνεις πάνοπλους αστυνομικούς ειδικού σώματος με εξάρτυση πολέμου και σύγκρουσης για 10 μαλλιάδες.

Δεν καταλαβαίνω πώς έχεις συμπεράνει ότι γουστάρω τσιγγάνικα τραγούδια στο τρένο απλυσιά και λαθρεπιβατισμό. Μάλλον στο μυαλό σου όποιος δε γουστάρει ματατζήδες και μνημόνιο είναι αναρχοάπλυτος και γουστάρει αναρχία.

τι ρατσιστικά γεμάτα προκατάληψη σχόλια είναι αυτα??:eek:

μαλλον δεν είσαι τόσο πρωχό koukimanster!
με ματατζήδες θα ταξίδευες στο τραίνο?:P
(συριζαίκα λαικά ματ)

Ποιος είπε ότι είμαι προχώ; Ξαναλέω, μάλλον στο μυαλό σου όποιος δε γουστάρει ματατζήδες και μνημόνιο είναι αναρχοάπλυτος και γουστάρει αναρχία και είναι και προχώ.

Αναφορικά με τους ματατζήδες, τους φοβάμαι και τους σιχαίνομαι. Όταν στη Θεσσαλονίκη έβλεπα ΜΑΤ άλλαζα πεζοδρόμιο, όπως κάνεις όταν βλέπεις ένα μεγάλο σκύλο ή έναν εμετό στο πεζοδρόμιο. Όταν καθιερωθούν ψυχολογικά τεστ σε όλη την αστυνομία και μπορώ να είμαι σίγουρη ότι δεν έχω να κάνω με άλλον έναν Κορκονέα ή με άλλη μια ζαρντινιέρα, τότε θα περνάω δίπλα τους και δε θα φοβάμαι. Αν όμως τα διάφορα σώματα ασφαλείας (αστυνομία, ΜΑΤ, ειδικοί φρουροί κλπ) συνεχίσουν να υπάρχουν χωρίς να τους γίνονται ψυχιατρικές αξιολογήσεις κάθε τόσο, εγώ θα τους φοβάμαι και θα τους σιχαίνομαι γιατί θα είναι για μένα άνθρωποι που μπορούν αν δεν τους αρέσει η φάτσα μου ή η φάτσα του γκόμενού μου μέχρι και να με σκοτώσουν γιατί ΜΠΟΡΟΥΝ.

Όταν γίνονται συχνά ψυχιατρικά τεστ, όταν η αστυνομία σταματήσει να κατακλύζεται από φαινόμενα διαφθοράς και συγκάλυψης, τότε θα ταξιδεύω μαζί τους στο τρένο και θα τους δίνω κι ένα απ' τα μπισκότα που θα έχω μαζί.

Στην Αγγλία που ζω δε μισώ την αστυνομία, δεν τη φοβάμαι και δεν τη σιχαίνομαι. Το αντίθετο, οι περισσότεροι είναι φιλικότατοι, συμπαθέστατοι και εξυπηρετικοί. Μέχρι και οδηγίες τους έχω ζητήσει για να πάω κάπου! Τόσο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ είναι! Κυρίως επειδή ελέγχονται και επειδή δεν κουβαλάνε όπλα μέσα στην πόλη. Όπλα έχουν άλλα σώματα μόνο, που πάνε όταν κληθούν και όταν χρειάζονται.

(inb4 "αυτοι δεν ειναι κανονικοι αστυνομικοι αν δεν εχουν κουμπουρι!!!!111!!!")

Και κάτι άλλο: στην αγγλική αστυνομία θα καταταγόμουν ευχαρίστως. In fact, ίσως το σκεφτώ όταν/αν τελειώσω το διδακτορικό μου. Γιατί είναι κανονικοί άνθρωποι που επιτελούν έργο για τον ΠΟΛΙΤΗ.

Αυτά.

@ Τζακ

Μιλάς. μόνος. σου. δε. διαβάζω. τι. μου. γράφεις.

Γαμώτο, καταλάθος διάβασα τι γράφεις. Είσαι βλάκας, είσαι και επιχειρηματίας τρομάρα σου. Άνοιξε τα γκαβάδια σου πριν αρχίσεις εσύ να εκτίθεσαι.

Παραδείγματα εταιριών που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα με έδρες όχι_στην_Ελλάδα

ΦΑΓΕ
κάτι άλλες
HoL/Vodafone

μεγάλη η λίστα, συνέχισε εσύ το ψάξιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Παραδείγματα εταιριών που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα με έδρες όχι_στην_Ελλάδα

ΦΑΓΕ
κάτι άλλες
HoL/Vodafone

μεγάλη η λίστα, συνέχισε εσύ το ψάξιμο

Το τι σχέση μπορεί να έχει φορολογικά η γαλακτοβιομηχανία της ΦΑΓΕ κ.λπ. επιχειρηματικοί όμιλοι με τα Ελληνικά τρένα και τις καφετέριες, εστιατόρια κ.λπ. μόνο το δικό σου το μυαλό μπορεί να το συλλάβει!
Σε λίγο θα μας πεις ότι και το περίπτερο έξω απ' το σπίτι μου κόβει αποδείξεις από Βουλγάρικο Α.Φ.Μ.!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μετά από 1 μήνα capital control είμαστε ακόμα οικονομικά απομονωμένοι με τον έξω κόσμο. Ανυπολόγιστη ζημιά... και υπεύθυνος είναι ο λαός. Τη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ μπορώ να τη δικαιολογήσω. Δεν μπορώ να κάνω το ίδιο με τη νίκη του "ΟΧΙ" στο δημοψήφισμα. Μου αρέσει που κάποιοι ασχολείστε με την αστυνομία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Μετά από 1 μήνα capital control είμαστε ακόμα οικονομικά απομονωμένοι με τον έξω κόσμο. Ανυπολόγιστη ζημιά... και υπεύθυνος είναι ο λαός. Τη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ μπορώ να τη δικαιολογήσω. Δεν μπορώ να κάνω το ίδιο με τη νίκη του "ΟΧΙ" στο δημοψήφισμα.

Τι ζόρι έχεις με το ΟΧΙ; Αυτοί που θα 'πρεπε να 'χουν ζόρι με το ΟΧΙ είναι αυτοί που ψήφισαν ΟΧΙ και τους γύρισε σε καραμπινάτο ΝΑΙ. Εσύ που είσαι στη φασάρα μένουμε Ευρώπη, τι πρόβλημα έχεις; Μνημονιάρα έχουμε πάλι, rejoice, όλα κουλ, η ανάπτυξη έρχεται ήδη απ΄την πρώτη τετραετία του Σαμαρά.

Μου αρέσει που κάποιοι ασχολείστε με την αστυνομία....

Κάθε ποστ για την αστυνομία, ένα καρφί στο φέρετρο της ελληνικής οικονομίας :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τι ζόρι έχεις με το ΟΧΙ; Αυτοί που θα 'πρεπε να 'χουν ζόρι με το ΟΧΙ είναι αυτοί που ψήφισαν ΟΧΙ και τους γύρισε σε καραμπινάτο ΝΑΙ. Εσύ που είσαι στη φασάρα μένουμε Ευρώπη, τι πρόβλημα έχεις; Μνημονιάρα έχουμε πάλι, rejoice, όλα κουλ, η ανάπτυξη έρχεται ήδη απ΄την πρώτη τετραετία του Σαμαρά.

Το "ζόρι" είναι ότι αυτοί οι ηλίθιοι άνθρωποι που ζουν ανάμεσα μας κατά χιλιάδες (κι εύχομαι χρόνο με το χρόνο να ελαττώνονται, γιατί τους αξίζει 100% ό,τι έπαθαν και θα πάθουν) και πίστεψαν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα σκίσει τα Μνημόνια, θα τους χαρίσει τα διακοποδάνεια κ.λπ. (ή απλώς επιθυμούσαν να ψοφήσουν και οι κατσίκες των υπολοίπων συμπολιτών τους) τελικά πήραν ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους στο λαιμό τους!

Γίνεται οι του "ΟΧΙ" να πληρώσουν το λογαριασμό της "μαγκιάς" τους και οι υπόλοιποι να πληρώσουμε τα 2-3 δις που θα έβγαιναν το Φεβρουάριο;Όχι βέβαια, μια ζωή με πλάτες άλλων κάνει "μαγκιές" ο Νεοελληναράς επαναστάτης του freddo!

Μετά την εφαρμογή της μνημονιάρας του Τσίπρα, έτσι και πάω ένα πρωί σε μια πλατεία μ' ένα μικρόφωνο και ρωτήσω 100 περαστικούς "τι ψήφισαν τότε" κανείς δε θα έχει ψηφίσει ούτε ΣΥΡΙΖΑ ούτε "ΟΧΙ"!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι ζόρι έχεις με το ΟΧΙ; Αυτοί που θα 'πρεπε να 'χουν ζόρι με το ΟΧΙ είναι αυτοί που ψήφισαν ΟΧΙ και τους γύρισε σε καραμπινάτο ΝΑΙ. Εσύ που είσαι στη φασάρα μένουμε Ευρώπη, τι πρόβλημα έχεις; Μνημονιάρα έχουμε πάλι, rejoice, όλα κουλ, η ανάπτυξη έρχεται ήδη απ΄την πρώτη τετραετία του Σαμαρά.

Η τετραετία του Σαμαρά μοιάζει με ουτοπία συγκριτικά με τις τελευταίες 5 εβδομάδες. Προφανώς δεν το έχεις καταλάβει.

Τι ζόρι έχω με το ΟΧΙ;

Πας καλά; Επειδή ψηφίσατε ΟΧΙ απαιτείτε να καταργηθούν τα μνημόνια, να αυξηθεί ο ΕΝΦΙΑ, να αυξηθούν οι συντάξεις κ.λπ.... Με τι λεφτά; Πιστεύεις τις σαχλαμάρες το Λαφαζάνη...

To χειρότερο κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ότι βγήκε το ΟΧΙ αλλά ότι όσοι το υποστηρίξατε είστε εσείς που κάνατε Θεό το Βαρουφάκη και γενικά επικροτούσατε τις κινήσεις ΣΥΡΙΖΑ. Είστε εσείς που γεμίσατε το Σύνταγμα, τη Παρασκευή πριν το δημοψήφισμα, χειροκροτώντας τον πρωθυπουργό που λήστεψε τις τραπεζικές μας καταθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Νεοφιλελεδες, δεν προκειται να συννενοηθεις ποτε. Τσαμπα κοπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, όποιος έχει λεφτά μέσα σε ελληνικές τράπεζες τα έχασε. Οι τράπεζες θα χρειαστούν ανακεφαλαίωση. Μάντεψε με ποιανού τα λεφτά θα γίνει αυτή...

Νεοφιλελεδες, δεν προκειται να συννενοηθεις ποτε. Τσαμπα κοπος.
Δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται... Προφανώς νομίζεις ότι με τα 60€/μέρα ή τα 420€/μέρα ο μέσος πολίτης είναι καλυμμένος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αν αντικαταστήσεις τη λέξη "κατάθεση" με τη λέξη "δάνειο προς την τράπεζα" όλα βγάζουν περισσότερο νόημα, τι νομίζετε; Όταν απλά βάζετε τα λεφτά σας εκεί μέσα και τα φυλάει ένας κέρβερος χωρίς να χρησιμοποιούνται;

Επίσης, κανένα κούρεμα καταθέσεων δεν έχει γίνει γίνει (στην έσχατη περίπτωση οι καταθέσεις >100.000ε διατρέχουν κίνδυνο). Γενικώς, οι καταθέσεις είναι το τελευταίο μέρος που κοιτάει μια τράπεζα για να ανακεφαλαιοποιηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Ακόμη δεν ξέρουμε ΠΩΣ και ΠΟΤΕ θα γίνει η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών...όσο περνάει ο καιρός και δεν κουνιέται φύλλο τόσο πιο επίφοβο είναι να γίνει κούρεμα καταθέσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται... Προφανώς νομίζεις ότι με τα 60€/μέρα ή τα 420€/μέρα ο μέσος πολίτης είναι καλυμμένος....

Ο μέσος πολίτης, ναι είναι. Το θεωρώ σαν μέσο για να γίνουμε επιτέλους λιγότερο σπάταλοι σαν λαός. Φυσικά και δεν θέλω να κρατήσει για πάντα, ωστόσο δεν πιστεύω πως τα 60 ευρώ την ημέρα είναι άσχημα για τον μέσο πολίτη. Μην σου πω ότι ο μέσος πολίτης ξοδεύει πολύ λιγότερα μετρητά.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω, προς το παρόν, με τα capital controls είναι ότι έχουμε αποκλειστεί από μαγαζιά του εξωτερικού (ebay, amazon κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Επίσης, κανένα κούρεμα καταθέσεων δεν έχει γίνει γίνει (στην έσχατη περίπτωση οι καταθέσεις >100.000ε διατρέχουν κίνδυνο). Γενικώς, οι καταθέσεις είναι το τελευταίο μέρος που κοιτάει μια τράπεζα για να ανακεφαλαιοποιηθεί.
Μια φορά γίνονται αυτά. Τώρα ελάχιστοι επενδυτές έχουν μείνει με πάνω από 100.000€ στην Ελλάδα. Θα το βαφτίσουν το κούρεμα κάπως αλλιώς και θα πάρουν όλων μας ένα ποσοστό από τις καταθέσεις μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο μέσος πολίτης, ναι είναι. Το θεωρώ σαν μέσο για να γίνουμε επιτέλους λιγότερο σπάταλοι σαν λαός. Φυσικά και δεν θέλω να κρατήσει για πάντα, ωστόσο δεν πιστεύω πως τα 60 ευρώ την ημέρα είναι άσχημα για τον μέσο πολίτη. Μην σου πω ότι ο μέσος πολίτης ξοδεύει πολύ λιγότερα μετρητά.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω, προς το παρόν, με τα capital controls είναι ότι έχουμε αποκλειστεί από μαγαζιά του εξωτερικού (ebay, amazon κλπ).
Λίγο το λες να μην μπορεί μια επιχείρηση να πληρώσει τους εξωτερικούς προμηθευτές της...


Ο μέσος πολίτης όταν σύντομα χάσει τη δουλεία του θα σταματήσει να είναι καλυμμένος. Αυτή τη στιγμή η μέση επιχείρηση ή πάει να κλείσει ή την κάνει για έξω ή τουλάχιστουν δημιουργεί λογαριασμούς σε χώρες της Ε.Ε. για τις συναλλαγές της. Δεν κάθεται να κάνει αιτήσεις σε επιτροπές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top