Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mιας και αποφασισα να να μην βγω, ειπα να δω μια ταινια κι ευχομουν να ειναι αν μη τι αλλο "τιμια" για τον χρονο που θα ξοδευα.
Ετσι ειδα το The Illusionist.
Αν θα ηθελα να ημουν συντομος στην περιγραφη των εντυπωσεων μου θα ελεγα απλως "εξαιρετικη".
Εχει ενα πανεξυπνο κατα την γνωμη μου σεναριο,ειναι ατμοσφαιρικοτατη,με καλη φωτογραφια και μουσικη επενδυση.Οι ερμηνιες των Edward Norton,Paul Giamanti,Rufus Sewell ειναι απο καθε αποψη εξαιρετικες ενω πολυ καλη ειναι και η Jessica Biel.
Το εργο εχει πολλες "λεπτομερειες" και πολλες σκηνες οι οποιες ανετα χρηζουν "συζητησεων".(με την καλη εννοια.)Το κερασακι στην τουρτα ειναι το "κλεισιμο" της.
Απο τις καλυτερες για το 2006 κατα την γνωμη μου.
8.5 με 9/10!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Miss Congeniality II :P

Εντάξει, πλάκα είχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Η τελευταία που είδα ηταν το Βlοοd Diamοnd και ηταν η καλυτερη που εχω δει στο σινεμα φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είδα το Little Miss Sunshine που ήταν πολύ χαριτωμένο και ευχάριστο και το Μια μέλισσα τον Αύγουστο που το είχα δει και στο θέατρο και ήταν...μέτριο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Rumour has it με την Jennifer Aniston. Πολύ μέτριο μου φάνηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η τελευταία που είδα ηταν το Βlοοd Diamοnd και ηταν η καλυτερη που εχω δει στο σινεμα φετος!
Πραγματικά σοκαριστική. Για το 2007 είναι η καλύτερη προς το παρών αν και στις 8 Μαρτίου νομίζω θα χάσει την πρωτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω περιμενω 8 Φεβρουαριου το καινουργιο Hannibal Rising.:)
Oθσιαστικα ειναι το Hannibal Lecter,the Beggining.;)
Δεν περιμενω σε καμια περιπτωση να δω την "σιωπη των αμνων" (επικο εργο), αλλα ειμαι πολυ περιεργος να το δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πραγματικά σοκαριστική.

Πρώτη φορά είδα ολόκληρη γεμάτη αίθουσα να μη βγάζει άχνα!

Για το 2007 είναι η καλύτερη προς το παρών αν και στις 8 Μαρτίου νομίζω θα χάσει την πρωτιά.

Με ποιο σκεπτικό το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με ποιο σκεπτικό το λες αυτό;
Τι κάνει παγκόσμια πρεμιέρα στις 8/3 (+- μέρα)????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
C.R.A.Z.Y.

Πααρα πολυ καλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Τι κάνει παγκόσμια πρεμιέρα στις 8/3 (+- μέρα)????

Δεν ξέρω, γι'αυτό σε ρωτάω...!?!?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν ξέρω, γι'αυτό σε ρωτάω...!?!?!?
Μα κανείς άλλο δεν ξέρει?

Λοιπόν έχει παγκόσμια πρεμιέρα το 300 που μόνο εικαστικά θα πάθω ταράκουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Το 39 βήματα του Χίτσκοκ! Πόλύ ωραία ταινία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
"The lake house", μόλις τώρα. :) Πολύ συγκινητική ταινία :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
The Flags of our Fathers.

Λοιπόν ή εγώ ποια δεν μπορώ να δω σοβαρές ταινίες ή αυτή ήταν απίστευτη πατάτα. Ή παίζει απλά να κοιμόμουν γιατί με βόλευε περισσότερο.

Πάντως οι μάχες ήταν καταπληκτικές και επίσης δεν ξέρω την ιστορική ακρίβεια της ιστορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
The Flags of our Fathers.
Λοιπόν ή εγώ ποια δεν μπορώ να δω σοβαρές ταινίες ή αυτή ήταν απίστευτη πατάτα. Ή παίζει απλά να κοιμόμουν γιατί με βόλευε περισσότερο.
Πάντως οι μάχες ήταν καταπληκτικές και επίσης δεν ξέρω την ιστορική ακρίβεια της ιστορίας.

Αυτή που σκηνοθέτησε ο Κλίντ Ίστγουντ δεν είναι? Αν ναι, θέλω οπωσδήποτε να τη δώ. Στο κινηματογράφο την είδες ή έχει βγεί σε DVD?

Έχω διαβάσει ότι πρόκειται για επική ταινία. Αναφέρεται στη μάχη της Ιβοζίμα στις αρχές του 1945 και λίγο πριν τη λήξη του Β Παγκόσμιου πολέμου. Σκοτώθηκαν 20000 Ιάπωνες και 7000 Αμερικανοί. Ακόμα και σήμερα είναι θαμένοι στη σκληρή της άμμο 13000 περίπου Ιάπωνες. Στο τέλος της χαμένης μάχης για τους Ιάπωνες, ο στρατηγός τους αυτοκτονεί σύμφωνα με τις προσταγές του Αυτοκρατορικού Ιαπωνικού στρατού. Η ταινία βλέπει τα πράγματα από τη σκοπιά των Ιαπώνων και αυτό είναι που τη κάνει να ξεχωρίζει. Μέχρι τώρα όλες οι ταινίες του Χόλυγουντ έβλεπαν τα πράγματα από τη πλευρά των Αμερικανών. Η ταινία, αναγνωρίζει ότι και οι Ιάπωνες είχαν τους ήρωές τους. Ο Ίστγουντ πήρε βραβείο σκηνοθεσίας για το έργο του αυτό.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΔΩ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αυτή που σκηνοθέτησε ο Κλίντ Ίστγουντ δεν είναι? Αν ναι, θέλω οπωσδήποτε να τη δώ. Στο κινηματογράφο την είδες ή έχει βγεί σε DVD?

Έχω διαβάσει ότι πρόκειται για επική ταινία. Αναφέρεται στη μάχη της Ιβοζίμα στις αρχές του 1945 και λίγο πριν τη λήξη του Β Παγκόσμιου πολέμου. Σκοτώθηκαν 20000 Ιάπωνες και 7000 Αμερικανοί. Ακόμα και σήμερα είναι θαμένοι στη σκληρή της άμμο 13000 περίπου Ιάπωνες. Στο τέλος της χαμένης μάχης για τους Ιάπωνες, ο στρατηγός τους αυτοκτονεί σύμφωνα με τις προσταγές του Αυτοκρατορικού Ιαπωνικού στρατού. Η ταινία βλέπει τα πράγματα από τη σκοπιά των Ιαπώνων και αυτό είναι που τη κάνει να ξεχωρίζει. Μέχρι τώρα όλες οι ταινίες του Χόλυγουντ έβλεπαν τα πράγματα από τη πλευρά των Αμερικανών. Η ταινία, αναγνωρίζει ότι και οι Ιάπωνες είχαν τους ήρωές τους. Ο Ίστγουντ πήρε βραβείο σκηνοθεσίας για το έργο του αυτό.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΔΩ :D

Ναι αυτή είναι.
η ταινία δεν βλέπει τα πράγματα από την σκοπιά των ιαπώνων. Δεν ξέρω γιατί το λένε αυτό. Η ταινία ασχολείται με το πως η αμερικάνικη πολιτική εκμεταλεύτηκε μια φωτογραφία που τραβήχτηκε με το στήσιμο μια σημαίας. Και πως χειραγώγησαν τον κόσμο και τους πρωταγωνιστές ώστε κάποιοι βολεμένοι να έχουν το δικαίωμα να την λένε σε αυτούς.

Πραγματικά πέρα από τις μάχες και τις τακτικές των Ιαπώνων και Αμερικάνων εγώ δεν είδα κάτι άλλο.

Ουπς το θυμήθηκα. DVDRip κατέβασμα η πηγή.Δεν ξέρω αν έχει βγει σε DVD στην Ελλάδα. Νομίζω ότι cinema δεν παίζεται ποια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
"The lake house", μόλις τώρα. :) Πολύ συγκινητική ταινία :'(
Επιτέλους την είδες :P Και ευτυχώς που σου άρεσε! :D (υποθέτω :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι αυτή είναι.
η ταινία δεν βλέπει τα πράγματα από την σκοπιά των ιαπώνων. Δεν ξέρω γιατί το λένε αυτό. Η ταινία ασχολείται με το πως η αμερικάνικη πολιτική εκμεταλεύτηκε μια φωτογραφία που τραβήχτηκε με το στήσιμο μια σημαίας. Και πως χειραγώγησαν τον κόσμο και τους πρωταγωνιστές ώστε κάποιοι βολεμένοι να έχουν το δικαίωμα να την λένε σε αυτούς.

Πραγματικά πέρα από τις μάχες και τις τακτικές των Ιαπώνων και Αμερικάνων εγώ δεν είδα κάτι άλλο.

Ουπς το θυμήθηκα. DVDRip κατέβασμα η πηγή.Δεν ξέρω αν έχει βγει σε DVD στην Ελλάδα. Νομίζω ότι cinema δεν παίζεται ποια.

Αυτό που έχεις σε spoiler δεν είναι κανένα μεγάλο μυστικό αλλά το σέβομαι και σου απαντώ:

Letters from Iwo Jima <--- αυτή η ταινία πάει σετ με το Flags of Our Fathers και είναι η πλευρά των Ιαπώνων. Επίσης σκηνοθεσία Eastwood
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επιτέλους την είδες :P Και ευτυχώς που σου άρεσε! :D (υποθέτω :worry: )
Ναι καλέ, πολύ πολύ ωραία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top