Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Στοιχιωμένο σπίτι, με πιάσανε τα νέυρα μου, είμουν μία ώρα καρφωμένη στην οθόνη και απογοητέυτηκα:(

Λάθος δικό μου, ήταν το σπίτι του φόβου, όχι το στοιχιωμένο σπίτι:D

Μην κάνουμε και δυσφήμηση σε λαθος έργο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είδα το Last King of Scotland [7/10]

Καλή ταινία σε γενικές γραμμές, με μέτριες όμως ερμηνείες, κατά τη γνώμη μου, εκτός των δύο πρωταγωνιστών που ήταν πειστικοί και με ένα σενάριο που δεν εμβαθύνει όσο θα έπρεπε...

Για όσους δεν ξέρουν την ταινία, ασχολείται με την ιστορία του επί 9 χρόνια (νομίζω) δικτάτορα της Ουγκάντα, Αμίς, τον άστατο ψυχισμό του και τα εγκλήματά του.

Αν κάποιος μου έλεγε να του προτείνω μια ταινία για τα εθνικιστικά καθεστώτα της Αφρικής, θα του έλεγα να δει καλύτερα το Hotel Rwanda. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το Hotel Rwanda θέλω να το δω, και όλο το αναβάλω...Είναι βαρύ, θα με ψυχοπλακώσει? Γιατί είμαι σε φάση ανασυγκρότησης :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι... Είναι αρκετά βαρύ. Δείχνει αρκετό πόλεμο, θάνατο, έντονα πολιτικά παιχνίδια και λοιπά. Εμένα πάντως με σόκαρε όταν το είδα. Αηδίασα για πολλιοστή φορά για τον κόσμο μας και την βία που μας πνίγει :(

Οπότε, με δυο λόγια... Ανασυγκροτήσου και δες το μετά, με καλή παρέα αν γίνεται, γιατί μετά μια συζήτηση την τραβάει άνετα η ταινία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αν κάποιος μου έλεγε να του προτείνω μια ταινία για τα εθνικιστικά καθεστώτα της Αφρικής, θα του έλεγα να δει καλύτερα το Hotel Rwanda. ;)

:D Δεν ήξερα μέχρι τότε τίποτα για την Rwanda. Μετά το έψαξα. Είναι πολύ καλογυρισμένη και πολύ ενδιαφέρον ταινία.

Στο θέμα μας:

The squid and the whale 8/10

Ήταν πολύ ευχάριστη ταινία παρόλο που το θέμα της ήταν η διάλυση μίας κλασσικής αμερικάνικης οικογένειας που προσπαθεί, μέχρι τελικής πτώσης, να σώσει το αμερικάνικο όνειρο της. Αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ξανά το Matrix reloaded...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
25η ώρα. Απίστευτη ταινία:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μολις ειδα στο σινεμα το This is England, πολυ καλη ταινια για το ρατσισμο-εθνικισμο, με αγγιξε παρα πολυ και ειχε και πλακα σε καποια σημεια και παρ'ολο που δεν ηταν και για να κλαψεις εγω ενα κλαμα το εριξα:redface: Δεν ξερω αν εχει ερθει στην Ελλαδα...Αν ξερει καποιος ας μου πει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ναι... Είναι αρκετά βαρύ. Δείχνει αρκετό πόλεμο, θάνατο, έντονα πολιτικά παιχνίδια και λοιπά. Εμένα πάντως με σόκαρε όταν το είδα. Αηδίασα για πολλιοστή φορά για τον κόσμο μας και την βία που μας πνίγει :(
Είναι όπως το λέει στο Blood Diamond ο Solomon Vandy.
My grandfather told many stories of war.
How the Mende fought the Temne.
Or how two tribes would fight when somebody had stolen a woman.
I understand white people want our diamonds, yes?
But how can my own people do this to each other?
I know good people...
...who say there is something wrong with us...
...inside our black skin.
That we were better off when the white man ruled.
But my son is good.
And when he grows up...
...and peace comes...
...this place will be a paradise.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
η ταινια ειναι αριστη Isi :) ειναι ΠΟΛΥ βαρια ομως, και οπως λεει ο Μοναχος θελει καλη παρεα για να την δεις, σοκαριζεσαι με αυτα που θα δεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πόρτα στο πάτωμα....
δεν ξετρελάθηκα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Hollywoodland
Με κούρασε και με έκανε να βαρεθώ. Αργό, ανούσιο, χωρίς ιδιαίτερη δράση, ούτε βαθυστόχαστα νοήματα. Τι ήθελε να πει το ποιητή?

Βασίζεται σε αληθινή ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Epic Movie
Ωχ...αιντα παμε...
Η ταιναι δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια ταινια του ειδους "διακομοδουμε ταινιες με εμπορικη επιτυχια του περασμενου ετους."
Οτι δηλαδη κανουν και τα "scary movie"...
Πρεπει να γινει κατι αντιληπτο απο τους παραγωγους πλεον αυτων των ταινιων...
Κουρασαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλο το "scary movie 1" αντε και το δευτερο μερος.
Η φυση ομως αυτων των ταινιων ειναι τετοια που αν την παρατραβηξεις δεν την ξεχειλωνεις απλως, αλλα το αποτελεσμα ειναι τραγικο.
Δεν λεω καλες οι εποχες με τις "τρελες σφαιρες" και το "Μια θεοτρελη πτηση" οπου συνεβαιναν τα παιστευτα κουλα, αλλα περασαν εκεινες οι εποχες.
Κι οχι μονο αυτο,αλλα ακομα και τωρα συγκριτικα καμια απο αυτες τις ταινιες δεν μπορει να πιασει εκεινες της δεκαετιας του 80.
ΑNyway για να μην τα πολυλογω καπως ετσι εχει το πραγμα:
Σκηνοθετικα η ταινια παιρνει μηδεν.
To cast (ποιο??) παιρνει παλι μηδεν.
Στο χιουμορ παιρνει κατι πανω απο το μηδεν...αλλα και παλι ειναι πολυ κοντα στο μηδεν.
Με λιγα λογια το 2.2 μεσο ορο που εχει σοτ imdb διακιολογειται και με το παραπανω...
Εκει κυμαινεται και η δικη μου βαθμολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάω να δω το Notebook με την ευχή να μην κόψω φλέβα! :'(

Θα γυρίσω μετά και θα κάνω edit ;)


EDIT: Πλούσια την έκανα πάλι τη Softex.... Ωραίο Love Story!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Καλό, πολύ καλό Isi.
Μόνο που δε θα αποφύγεις τα χαρτομάντηλα, πετσέτες κλπ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είδα το "Άρωμα". Πολύ καλό ήταν, με ωραία ατμόσφαιρα, και σε έβαζε έντονα στο συναισθηματικό πεδίο που δημιουργούσε ο πρωταγωνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
To Φαντασμα της Όπερας. Το βλέπω πάντα με πολλή χαρά. Μου ξυπνάει τη σκοτεινή πλευρα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κραβγή στο σκοτάδι το σχόλειο μου ειναι.... γιατί τελευταία οι τενείες που βλέπω έχουν ενδειαδέρον άλλα μάπα τέλος;;:mad: :hmm:

Το χάπι φίτ πολλύ καλό μου θύμησε το γενημένος χορευτής και το φιτ οφ φλέιμ, φανταστηκες και οι τρείς στα δύο ου μου θύμησαν έκλεγα συνέχεια

λιρόι έν στίτς το νέο πολλύ καλό:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Fountain.
Μόνο με ένα τρόπο μπορώ να το πω. Χανόσουν μέσα της. Καιρό είχα να νιώσω έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top