Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Καλέ πόσες του Χίτσκοκ έχεις δει τις τελευταίες μέρες; :confused:

Γύρισέ το σε Αλμοδοβάρ, φαστ :P
τις έχω πάρει με τη σειρά :P
σήμερα θα δω τη ψυχώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Καμία πατρίδα για τους μελλοθάνατους (No Country For Old Men)

Μια ταινία "κραυγή" για τη ματαιοδοξία των ανθρώπων για "easy money".

Σίγουρα δίχασε κοινό και κριτικούς ταινιών (λες και ήταν δομημένη για να είναι αμφιλεγόμενη) αλλά για μένα αυτό αποτελεί ένα ακόμα κέρδος για τους Κοέν και τη δυναμική του film-making.

Πολύ καλή ταινία. Εξαιρετικός ο Javier Bardem.
Άξιζε τα 4 Όσκαρ και κυρίως του Bardem για το Β' ανδρικού ρόλου.
Ρεσιτάλ ερμηνείας στο ρόλο του psycho killer με τη μπουκάλα...

Top στιγμές της, για μένα:


1. Η αγάπη των Κοέν bro για τη λεπτομέρεια στη σκηνοθεσία (όπως το άδειο σακουλάκι που "βαριανασαίνει" σαν τον τρομοκρατημένο γέρο ψιλικατζή) ή το αίμα που κινείται προς τον Μπαρδέμ όταν αυτός προειδοποιεί το επόμενο θύμα του ότι θα το επισκεφτεί.

2. Οι πολλαπλές μεταφορές και αλληγορίες του έργου (αν το σκεφτείς βαθιά, οι προεκτάσεις της ταινίας σκάβουν τούνελ μέσα σου!!) όπως το στρίψιμο του νομίσματος = το χρήμα αποφασίζει για τις ανθρώπινες ζωές.


3. Τα συμβολικά λόγια του (ποιητή) Σερίφη Τόμι Λι Τζόουνς.

trailer της ταινίας:
https://www.dailymotion.com/video/x29kt1_no-country-for-old-men-trailer_shortfilms
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Καυτό Απόρρητο

εμένα πάντως μου άρεσε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Psycho
Απλά ΤΕΛΕΙΑ!!!:D Ήταν καταπληκτική από την αρχή μέχρι το τέλος...!
Ειδικά το τέλος μου άρεσε πάρα πολύ! Νομίζω είναι η καλύτερη του Hitchcock που έχω δει μέχρι τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeyondTheInvisible

Νεοφερμένος

Η fuku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Είδα το σαββάτο το "happy go lucky" θύμιζε λίγο από Amelie αλλά όχι τόσο καλό... και την προηγούμενη εβδομάδα είδα το ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ (RIGHTEOUS KILL) αρκετά καλό αν και έχουν γεράσει και οι 2 (Al Pacino & Robert De Niro)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
The Lives of Others

Αρκετά καλή αλλά κάπως επίπεδη. Δεν είχε έντονες στιγμές, εναλλαγές, πράγμα το οποίο περίμενα.
Συγκλονιστική ερμηνεία του Ulrich Muhe, που ένιωθα στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας ότι διάβαζα τα μάτια του.:)
Ουσιαστικά η ταινία με το "ζωές των άλλων" αναφέρεται στην παρακολούθηση υπόπτων από πράκτορες της Στάζι και λαμβάνει χώρα στην Αν. Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να σου πω, είχε όντως επίπεδο πλοκή, αλλα και μονο η κορύφωση στο τέλος, αλλα και το πολύ πρόσφατο και ευαίσθητο θέμα που καλύπτει, γεμίζουν την ταινία.

Επίσης να προσθέσω την πληροφορία ότι ο Mühe είχε χωρίσει με τι γυναικα του, Jenny Gröllmann, αμέσως αφού έπεσε το Τείχος, κατηγορώντας την ότι ήταν πράκτορας τις Στάση και τον κατασκόπευε... Μέχρι το θάνατο του δεν έλυσαν το θέμα, η κόρη τους (επίσης ηθοποιός) προσπαθεί αν μη μιλάει για αυτό, ενώ και οι δυο γονείς τις πέθαναν με διαφορα μηνών από κάρκινo...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Να σου πω, είχε όντως επίπεδο πλοκή, αλλα και μονο η κορύφωση στο τέλος, αλλα και το πολύ πρόσφατο και ευαίσθητο θέμα που καλύπτει, γεμίζουν την ταινία.
Ακριβώς! :)
Έδινε τα γεγονότα ρεαλιστικά και από τη μία αυτό μου άρεσε πολύ, από την άλλη μου έλειψε μια ένταση σε συνδυασμό με τη διάρκειά της (137 λεπτά αν θυμάμαι καλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κι εμενα μου λειψε η φοβερη πλοκη στη διαρκεια της ταινιας κι αναρωτιομουν "καλα γιατι τοσος χαμος?", αλλα δεν υπαρχει φορα που να σκεφτηκα το τελος και να μην ανατριχιασα (και τωρα:p).. Νομιζω σε αποζημιωνει 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
HANCOCK , 2008 (Will Smith, Charlize Theron)

https://www.imdb.com/title/tt0448157/



Μου αρεσε. Καπως βιαστικά τελειωσε, ηθελε λιγο αναλυση χαρακτηρων ακομα, αλλά μαρεσε.ειχε και μια καπως ασυνηθιστη ιδεα. Και καλή μουσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδαμε το Crank, με τον Jason Statham...
Τον λατρεύω τον κύριο, αλήθεια... αλλά αυτή η ταινία, ενώ βγάζει γέλιο και εντυπωσιάζει με τα stunts της, ή έμενε μόνο σε αυτά ή είχε απαράδεκτο διάλογο και πλοκή... Όταν κόλλησε το dvd κι αναγκαστήκαμε να προσπεράσουμε κάποια κεφάλαια, δε στεναχωρέθηκα καθόοοολου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Psycho
Απλά ΤΕΛΕΙΑ!!!:D Ήταν καταπληκτική από την αρχή μέχρι το τέλος...!
Ειδικά το τέλος μου άρεσε πάρα πολύ! Νομίζω είναι η καλύτερη του Hitchcock που έχω δει μέχρι τώρα!

Το Vertigo και το Rear Window το είδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Το Vertigo και το Rear Window το είδες;
Όχι! :( δεν τις έχω δει ακόμα!
Είναι βασικά οι επόμενες που θα νοικιάσω μαζί με το "Notorious"!:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όχι! :( δεν τις έχω δει ακόμα!
Είναι βασικά οι επόμενες που θα νοικιάσω μαζί με το "Notorious"!:D

Κι εγώ θα δω το The man who knew too much που είχες δει πρόσφατα :D To vertigo πάντως είναι η αγαπημένη μου ταινία από τον Χίτσκοκ μέχρι στιγμής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull [2008]

Action | Adventure


Κλασσικός Indiana Jones με κάποια παραπάνω υπερβολή. Βλέπεται άνετα πάντως στο σπίτι. Τα σκηνικά τα ίδια, η σκηνοθεσία η ίδια, η ηθοποιία η ίδια, μόνο το σενάριο είναι λίγο πιο τραβηγμένο, αλλά στο ίδιο μοτίβο (οι καλοί Αμερικάνοι, εναντίον Ρώσων ή Ναζί οι οποίοι δεύτεροι θέλουν την απόλυτη δύναμη και στο τέλος αυτή η δύναμη τους σκοτώνει και οι δικοί μας γλιτώνουν στο τσακ). Με ενόχλησε που άφησε υπονοούμενο ότι θα έχουμε συνέχεια στη σειρά
(με τον γιο του αυτή τη φορά)


The Forbidden Kingdom [2008]

Action | Adventure | Comedy | Fantasy | Romance


Απλή ταινία, χωρίς ιδιαίτερη ηθοποιία, με πολύ "καρατοειδές" ξύλο, λίγο φτηνό χιούμορ και κλασσικό σε γενικές γραμμές σενάριο. Επίσης βλέπεται ευχάριστα στο σπίτι, αλλά μην περιμένετε πολλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γύρνα πίσω (2006)

Παρα πολύ καλή ταινία. Ειδικά η Penelope Cruz ήταν εξαιρετική, παρότι δεν είναι από τις συμπάθειές μου στο χώρο... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Γύρνα πίσω (2006)

Παρα πολύ καλή ταινία. Ειδικά η Penelope Cruz ήταν εξαιρετική, παρότι δεν είναι από τις συμπάθειές μου στο χώρο... :redface:
το Volver εννοείς?
εξαιρετικό, μαζί με το "όλα για τη μητέρα μου", οι αγαπημένες μου ταινίες του Αλμοδόβαρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
το Volver εννοείς?
εξαιρετικό, μαζί με το "όλα για τη μητέρα μου", οι αγαπημένες μου ταινίες του Αλμοδόβαρ

Ναι, το Volver :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull [2008]

https://www.imdb.com/Sections/Genres/Action/

To δα προχτες και το ξεχασα. Εχω να πω "κριμα". Μας τα καναν τσουρεκια οτι αργει η ταινια γιατι φτιαχνουν το σεναριο, και τελειοποιουν το σεναριο, και μλπα μπλα μπλα...και βγαινει τελικα, και το σεναριο ειναι καπως μαπα ! Σκηνοθεσια οκ, μουσικη απλα να υπαρχει. Τα σετ αξιζαν και μερικες μονο σκηνες δρασης. Κατι αλλες ηταν για τα μπαζα. Διαλογοι-ατακεσ : πολυ προχειροι. Μα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
νονός 1

ωραία αν και με κουρασε να βλέπω τβ 2 ωρες και 50 λεπτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top