Ποια είναι η καταλληλότερη λέξη για να αναφερθεί κανείς στην κοπέλα του;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως μόνο σε μένα φαίνεται αντιαισθητική η λέξη "γκόμενα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Παρεπιπτόντως μόνο σε μένα φαίνεται αντιαισθητική η λέξη "γκόμενα"?

Sorry αν σε πείραξε αλλά στους περισσότερους έχει μείνει.Δεν πρέπει να την θεωρείς υποτιμιτική για μια γυναίκα.Άλλη φορα θα αναφέρομαι στην λέξη φιλενάδα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Παρεπιπτόντως μόνο σε μένα φαίνεται αντιαισθητική η λέξη "γκόμενα"?
Όχι, και σε μένα φαίνεται γι αυτό δε τη χρησιμοποίησα στο πρώτο μου post που του απευθύνθηκα... στο δευτερο κάνω παραθέσεις... όντως ειναι αντιαισθητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν με πείραξε, απλά μου φαίνεται αντιαισθητική. Δεν τη θεωρώ υποτημητική για καμία γυναίκα. Υποτιμητική κατα τη γνώμη μου είναι γι'αυτόν που λέει τις γυναίκες έτσι. ;)
Επίσης το "φιλενάδα" δεν είναι λίγο υποκριτικό? Μόνο φιλενάδα σου δηλαδή είναι? :P :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν με πείραξε, απλά μου φαίνεται αντιαισθητική. Δεν τη θεωρώ υποτημητική για καμία γυναίκα. Υποτιμητική κατα τη γνώμη μου είναι γι'αυτόν που λέει τις γυναίκες έτσι. ;)
Επίσης το "φιλενάδα" δεν είναι λίγο υποκριτικό? Μόνο φιλενάδα σου δηλαδή είναι? :P :bleh:

Τώρα με δουλεύεις?:confused:
Ε αν δεν σου αρέσει η λέξη φιλενάδα βρες τότε μια λέξη που να ταιριάζει!Πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Tην άποψη μου λέω, δεν σε δουλεύω. Μόνο οι λέξεις "γκόμενα" και "φιλενάδα" υπάρχουν δηλαδή για να περιγράψουν αυτή την έννοια?
Νομίζω οτι το "κοπέλα", "σύντροφος" ταιριάζουν πολύ περισσότερο. Υπάρχουν και άλλες οι οποίες είτε δεν μου έρχονται τώρα είτε ειναι υπέρ του δέοντος "στιλιζαρισμένες" για να τις προτείνω(πχ "έτερον ήμισυ") :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Tην άποψη μου λέω, δεν σε δουλεύω. Μόνο οι λέξεις "γκόμενα" και "φιλενάδα" υπάρχουν δηλαδή για να περιγράψουν αυτή την έννοια?
Νομίζω οτι το "κοπέλα", "σύντροφος" ταιριάζουν πολύ περισσότερο. Υπάρχουν και άλλες οι οποίες είτε δεν μου έρχονται τώρα είτε ειναι υπέρ του δέοντος "στιλιζαρισμένες" για να τις προτείνω(πχ "έτερον ήμισυ") :)

Βρήκα μία το αίσθημα!!!Πολλές λέξεις υπάρχουν για να εκφράσεις αυτή την έννοια αλλά πού θες να τις θυμάμαι όλες την στιγμή που γράφω.Ηλέξη που χρησιμοποίησα στα ποστ μου δεν είναι τραγική.Τέλος πάντων ας το κλείσουμε το θέμα γιατί όπως το βλέπω θα χρειαστούμε τον Μπαμπινιώτη!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το "κοπελα μου" ειναι γενικα το καταλληλοτερο κατ' εμε. Ουτε πολυ "ζαχαρενιο" (:P ), τυπου "αισθημα" - "αγαπητικια" (!), ουτε πολυ αντιαισθητικο, οπως το "γκομενα".
Να σημειωσω, ομως, οτι παιζει ρολο και το περιβαλλον οπου αναφερεσαι στην κοπελα σου: Αν δημοσιως τη συστησεις ως "γκομενα σου", τοτε προσωπικως θεωρω οτι την προσβαλλεις, ενω αν σε αντροπαρεα αναφερθεις σε αυτην ως οτιδηποτε αλλο εκτος απο "γκομενα" (αντε, βαρια βαρια, "η δικη μου") θα σε παρουν με τα λαχανικα...;) :)

Παντως, το ιδιο το "ονομα-υποκοριστικο" δεν εχει και τοσο σημασια, ωστε να προσβαλλεται καποια γυναικα. Σημασια εχει το πως σε βλεπει ο αλλος (που μερικες φορες οντως εκφραζεται και απο το πως την αποκαλεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akpe

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Συμφωνώ πάραυτα με τον προλαλήσαντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια δεν είναι μόνο και το τι λες αλλά κυρίως πως το λες.Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια το γράφεις οπότε μάλλον δεν έχει διαφορά.Προσωπικά μου φαίνονται γελοία τα εξης: αίσθημα, πρόσωπο, δικός/ια μου.Είχα και μια φίλη που έλεγε "ο καλός μου"κι ακουγόταν πολύ γλυκανάλατο......Μάλλον οι εκφράσεις "η κοπέλα μου" " το αγόρι μου" ή τεσπα ο δεσμός μου μου ακούγονται καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ όταν ο φίλος μου αναφέρεται σε μένα, να χρησιμοποιεί το όνομά μου. Στην μεγάλη μου σχέση πάντως, για πλάκα, τον αποκαλούσα "το στεφάνι μου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Προσωπικά προτιμώ όταν ο φίλος μου αναφέρεται σε μένα, να χρησιμοποιεί το όνομά μου.
Συμφωνώ 100%.

Μα δεν είναι τραγικό το αγόρι σου να σε αποκαλεί "γκόμενα"; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Συμφωνώ 100%.

Μα δεν είναι τραγικό το αγόρι σου να σε αποκαλεί "γκόμενα"; :mad:
Ούτε εμένα μου κάθεται καλά..Προτιμώ το κοπέλα μου ή κάτι άλλο πιο "εξευγενισμένο"..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, μόνο "κοπέλα" ή "αγόρι" (το όνομα είναι εκτός συναγωνισμού :P ). όλα τα άλλα μου κάθονται κάπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές το θέμα των λέξεων που χρησιμοποιούμε στην επικοινωνία μας...έχει να κάνει περισσότερο με τον γενικότερο κώδικα επικοινωνίας που υπάρχει σε μια σχέση παρά με το απόλυτο νόημα (ετυμολογικό) που έχουν οι λέξεις αυτές.Για παράδειγμα...δυο φίλοι μπορεί να αλληλοαποκαλούνται "μαλ..κες" ή "ρε π..στη" χωρίς να εννοούν ακριβώς αυτό καθ αυτό το νόημα αυτών των λέξεων....αλλά να αποδίδουν σε αυτές ένα συνώνυμο της λέξεως "φίλος"...και έτσι να μην ενοχλεί κανέναν αυτό.
Άν το προχωρήσουμε το θέμα του λεξιλογίου και στο σέξ...εκεί και με την άδεια της επιστήμης η βωμολοχία όχι απλώς επιτρέπεται αλλά πολλές φορές λειτουργεί και υπέρ της σχέσης...σαν ένα πολύ καλό αφροδισιακό.Όλα αυτά βέβαια αφορούν τις ιδιαιτερότητες μιας σχέσης και νομιμοποιούνται εντός των ορίων της σχέσης αυτής....Κατα συνέπεια και το γκόμενα...εφόσον δεν ενοχλεί αυτήν στην οποία απευθύνεται καλώς κάνει και εκστομίζεται...άν πάλι την ενοχλεί πολύ κακώς λέγεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συνήθως χρησιμοποιώ το όνομα της , αλλίως το "H κοπέλα μου". Όταν κάποιος τολμήσει και την αποκάλεσει γκόμενα συνήθως τρώει ένα 5λέπτο βρυσίδι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συνήθως χρησιμοποιώ το όνομα της , αλλίως το "H κοπέλα μου". Όταν κάποιος τολμήσει και την αποκάλεσει γκόμενα συνήθως τρώει ένα 5λέπτο βρυσίδι ...

Να ο άντρας ο σωστός, ο πολλά βαρύς και όχι!!!:P :P
Έμπαινε Exposed!:P
(με διάθεση πλάκας πάντα, έτσι;)



Όντως το γκόμενα/γκόμενος είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου.
Εγώ χρησημοποιώ τα: η κοπέλα, το αίσθημα, ο έρωτας,
και με τους κοντινούς φίλους: η γυναίκα (ο άντρας όταν πρόκειται για φίλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
με τους κοντινούς φίλους: η γυναίκα (ο άντρας όταν πρόκειται για φίλη)


Και αυτό παίζει, συνήθως σε μακροχρόνιες σχέσεις όμως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eμένα που η μάνα μου όταν μιλάμε μεταξύ μας όταν αναφέρεται στο σύντροφο μου τον αποκαλει "γκόμενο"??? Τι της λες??? :mad: :mad:
Πόσες φορές της έχω κλείσει το τηλέφωνο γι'αυτό... Κι όταν διαμαρτύρομαι μου λεει "μα αυτό δεν είναι?" :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η κοπελα μου
Η (ονομα)
Το αιστιμα
Το ετερον ημιση
Η αγαπη μου

Δεν πιστευω να υπαρχουν πιο καλες λεξεις. Η λεξη γκομενα εμενα μου χτηπαει σαν "Αυτη που γ@μ@* το βραδυ" δλδ αυτοι που ειναι μονο για το σεξ και απο συνεστιματα τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top