Ποιες γλώσσες προγραμματισμού γνωρίζετε;

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ακόμα περιπένω τα προγράμματα σου μικρέ ε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ελα ρε Μάριε, νταξ κούλαρε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Καλά κούλαρε εσύ ε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ανεβάσω το έγγραφο γιατί δεν αφήνει greeklish το forum.
Υπάρχει το
Code:
 tag για να γράφεις κώδικα, αφήνει και greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Σωστά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Anarki δεν μου άφηνε greeklish.Οσο για το άλλο κουλ είμαι αλλά δεν μπορεί να λέει ο καθένας ότι θέλει.Και εγώ αν είναι έτσι ξέρω binary.Τέσπα και ξέρω ότι το πρόγραμμα που ανέβασα δεν είναι κανα φοβερό κάτι απλό είναι γιατί δεν είχα κάτι άλλο.Εχω στο σχολείο μία εργασία που είχα φτιάξει pacman(μην γελάτε όσοι δεν ξέρετε είναι πολύ δύσκολο)σε vb μόλις πάω για εξετάσεις θα την φέρω να την δείτε....

P.S Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είμαι κανας φορβερός προγραμματιστής αρχάριος είμαι απλά μου φένεται αδύνατο ένας μαθητής πρώτης γυμνασίου(εκτός αν μας δουλεύει)να προγραμματίζει σε vb...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Μικρός είναι ρε ακόμα .Άσ'τον να κανει λίγο φιγούρα .;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Anarki δεν μου άφηνε greeklish.Οσο για το άλλο κουλ είμαι αλλά δεν μπορεί να λέει ο καθένας ότι θέλει.Και εγώ αν είναι έτσι ξέρω binary.Τέσπα και ξέρω ότι το πρόγραμμα που ανέβασα δεν είναι κανα φοβερό κάτι απλό είναι γιατί δεν είχα κάτι άλλο.Εχω στο σχολείο μία εργασία που είχα φτιάξει pacman(μην γελάτε όσοι δεν ξέρετε είναι πολύ δύσκολο)σε vb μόλις πάω για εξετάσεις θα την φέρω να την δείτε....

P.S Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είμαι κανας φορβερός προγραμματιστής αρχάριος είμαι απλά μου φένεται αδύνατο ένας μαθητής πρώτης γυμνασίου(εκτός αν μας δουλεύει)να προγραμματίζει σε vb...

Γιατί όχι;

Εγώ πρώτη γυμνασίου έγραφα προγραμματάκια σε VB (και ένα δυο χρόνια μετά είχα βρει και την VB για DOS). Όχι τίποτα το τρομερό, κάτι installations θυμάμαι (κρατούσα και σε αρχείο τα αρχεία που εγκαταστάθηκαν και άφηνα και uninstall μετά αφου τα σβηνα, αμε!)
και κάτι front ends για το scan της mcafee και διάφορα άλλα, πραγματικά δεν θυμάμαι. Πιο πριν έπαιζα με την qbasic. Είχα φτιάξει όμως ολόκληρες σειρες απο παιχνίδια στο klik and play (νταξ γλώσσα προγραμματισμού δεν είναι αλλα έχει scripting).

Ακόμα θυμάμαι τα ονόματα: Thunderball I, II, III, Destrobrick I, II και 3D (μπούρδες, 2D ήταν με γραφικά φτιαγμένα στο 3d studio και κάτι 3d wallpapers που χα βρει) Subspace Deluxe, Battlewars (ναι εντάξει άκυρο όνομα αλλα σιγά τα αγγλικά που ήξερα τότε) και δεν θυμάμαι τι άλλα. Τα ανταλλάσαμε με έναν φίλο μου που έφτιαχνε και αυτός εκεί :P


Θυμάμαι επίσης στην Πέμπτη δημοτικού που προσπαθούσα να κάνω τα .bas της qbasic .exe και δεν ήξερα πως γίνεται και με κοροΐδευε ένα εκτάκι που ήξερε οτι αυτό δεν γίνεται με την .qbasic

Αχ εποχές. Απο μικρά, καμμένα ήμαστε.

Αλλα και αλήθεια να μην είναι οτι τα έχει φτιάξει, δεν είναι ανάγκη να τον παίρνεις απο κάτω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
P.S Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είμαι κανας φορβερός προγραμματιστής αρχάριος είμαι απλά μου φένεται αδύνατο ένας μαθητής πρώτης γυμνασίου(εκτός αν μας δουλεύει)να προγραμματίζει σε vb...

κι εγώ έχω αρχίσει να τη μαθαίνω, διαβάζω τώρα τα γενικά δεν έχω φτιάξει τίποτα δικό μου ακόμα, ασκήσεις κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ ξέρω πολύ λίγο C.Επειδή είναι δύσκολη γλώσσα και δεν είχα πολύ χρόνο δεν ασχολήθηκα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Μην ξεκινάτε από c ξεκινήστε από pascal ή καμία αντεκειμενοστραφή.Η c είναι δύσκολη και μόνος σου δύσκολα την μαθαίνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Και η C καλή είναι.
Η pascal είναι σαν την C, πιο απλή και πιο αδύναμη, αλλα δεν είναι αντικειμενοστραφής (η ίδια η pascal, τώρα παράγωγα της δεν ξέρω)

Μην ξεκινήσετε με C++ καλύτερα, θα φάτε τα μπούτια σας και θα τα φάτε με λάθος τρόπο.

Οι γλώσσες οι οποίες θα πρότεινα είναι Python (για αντικειμενοστραφής ή procedural, ότι θες) για να μάθεις να γράφεις κώδικα, και τα βασικά του προγραμματισμού και C για να μπείς λίγο πιο πολύ στα βαθιά να δεις τι γίνεται με την μνήμη.

Εναλλακτικά, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την εκμάθηση Java με το BlueJ (σε πιάνει χεράκι χεράκι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Δεν είπα οτι η pascal είναι αντικειμενοστραφής αν απευθυνόσουν σε μένα.Κοίτα εμένα πάντως c μου φένεται αρκετά δύσκολη για να ξεκινήσει κάποιος....Αν έχει κάποια εμπειρία οκ.Αλλά αν ξεκινάει κάποιος και δεν ξέρει καλά καλά τι είναι ο compiler πώς και γιατί γίνεται η μετάφραση η ακόμα πιο βασικά δεν θα την παλέψει με c.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν είπα οτι η pascal είναι αντικειμενοστραφής αν απευθυνόσουν σε μένα.Κοίτα εμένα πάντως c μου φένεται αρκετά δύσκολη για να ξεκινήσει κάποιος....Αν έχει κάποια εμπειρία οκ.Αλλά αν ξεκινάει κάποιος και δεν ξέρει καλά καλά τι είναι ο compiler πώς και γιατί γίνεται η μετάφραση η ακόμα πιο βασικά δεν θα την παλέψει με c.


Καλά συγνώμη :) Έτσι όπως το γραψες νόμισα οτι αυτό εννοούσες. Το αποσαφηνίσαμε τώρα πάντως.

Μια χαρούλα είναι η C, πολλοί με C ξεκινήσαν χωρίς να χουν κάποιο προγραμματιστικό υπόβαθρο και μια χαρά τα καταφέραν. Σχετικά απλή και δυνατή γλώσσα. Σίγουρα πολύ πιο απλή απο οποιαδήποτε αντικειμενοστραφή γλώσσα.
Ως εκεί που αφήνει η Pascal, η C είναι το ίδιο απλή. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν Pascal όσο δεν μπαίνεις στα χωράφια της μνήμης, αλλα σου δίνει και ευελιξία αν κάτσεις και μάθεις τι γίνεται, που η Pascal δεν την έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ειχα ξεκινήσει απο ψευδοκώδικα και είδα τι είναι προγραμματισμός.Μετά αγόρασα ένα βιβλίο για εκμάθηση των βασικών της C.Βέβαια τα μισά που λέει δεν τα καταλαβαίνω αλλά τεσπα.:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
ειχα ξεκινήσει απο ψευδοκώδικα και είδα τι είναι προγραμματισμός.Μετά αγόρασα ένα βιβλίο για εκμάθηση των βασικών της C.Βέβαια τα μισά που λέει δεν τα καταλαβαίνω αλλά τεσπα.:fss:

Ο ψευδοκώδικας δεν είναι προγραμματισμός. Σου αφήνει να σχεδιάσεις και να μελετήσεις ένα υποτιθέμενο πρόγραμμα αλλα δεν προγραμματίζεις με αυτό.

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι μέσα στο βιβλίο ρώτα και στα διάφορα φόρουμς (μπορείς και εδώ πχ) Ποιο βιβλίο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

El Greco8698

Νεοφερμένος

Ο El Greco8698 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ θέλω το καλοκαιράκι τον Αύγουστο περίπου να μάθω καμιά γλώσσα για να πειραματιστώ να φτιάξω κάνα δικό μου προγραμματάκι.
Δεν ξέρω προς το παρόν τίποτα περί προγραμματισμού και θέλω να μάθω. Μπορεί κανείς να προτείνει αυτήν που θεωρεί καλύτερη και γιατί;

EDIT: Μιλάω για software programming, έτσι; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποια η άποψη σας για την Actionscript ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top