Ποινική δίωξη στον Λιγνάδη για βιασμούς κατά συρροή

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Kαι ποιος σου λέει πως το μοιράζονταν με τους γονείς τους; Αν είναι δυνατόν με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αντί ν' αναρωτιούνται μερικοί τι έκαναν οι γονείς, ας καθίσουν ν' αναλογιστούν για ποιον λόγο, ενώ ο Λιγνάδης είχε καταγγελθεί και το 2012 για υπόθεση παιδεραστίας (από την οποία μάλιστα προέκυπτε ότι υπήρχε ολόκληρο κύκλωμα εκμετάλλευσης ανηλίκων), η έρευνα ως εκ θαύματος σταμάτησε επειδή "χάθηκαν τα ίχνη των εμπλεκομένων".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Kαι ποιος σου λέει πως το μοιράζονταν με τους γονείς τους; Αν είναι δυνατόν με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα.
Aν δεν το μοιράζονταν με τους γονείς τους πιστεύεις οτι δεν έχουν ευθύνη οι γονείς; Εγώ πιστεύω οτι έχουν. Και πολύ μεγάλη μάλιστα. Δεν μιλάω για γονείς προσφύγων βέβαια. Μιλάω για Ελληνες γονείς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Ρε καταλαβαίνεις τι λες; Πως θα έχουν ευθύνη οι γονείς αν δεν το γνωρίζουν, κι αν το παιδί λέει οτι όλα είναι καλά; Και είσαι πραγματικά τόσο χαζός ωστε να μην καταλαβαίνεις ότι το να το συζητάς αυτό τώρα, μετακυλίει την κουβέντα από τον Λιγνάδη στα θύματα;

Όχι, δεν είσαι τόσο χαζός. Απλά, έχεις βάλει πάνω απ'ολα το να ξεπλύνεις και αυτό το αίσχος της κυβέρνησης. Και γι'αυτό μέχρι πριν 2 μέρες έλεγες ότι ''στην ΓΑΔΑ μόνοι τους δεν πάνε οι ένοχοι''. Και αυτό θα κάνεις μέχρι να πέσει η κυβέρνηση. Άντε γλείψε τα πόδια κανενός νεοδημοκράτη παράγοντα να βολευτείς τουλάχιστον, μην σε πιάνουν κότσο και το κάνεις τζάμπα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Το θέμα είναι να τιμωρηθούν οι ΜΚΟ που έστελναν παιδιά προσφύγων και παράνομων μεταναστών στα χέρια ενός ανθρώπου που ήδη από το 2012 είχε κατηγορηθεί για παιδεραστία. Δεν μου φαίνεται να υπήρχε τόση αθώα άγνοια από μέρους τους. Αυτό που συνέβη ήταν εκτρωματικό. Τι μπορεί να βίωσαν τα παιδάκια εκεί μέσα ούτε που θέλω να το φανταστώ. Παρόλα αυτά δεν φταίει κανένας άλλος τόσο όσο η ίδια η ανωμαλαρα που θέλει παιδάκια. Όσοι εννοείται γνώριζαν και δεν μιλούσαν θεωρούνται συνένοχοι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Όσοι εννοείται γνώριζαν και δεν μιλούσαν θεωρούνται συνένοχοι.
Kαι ήταν παρα πολλοί. Πίστεψέ με. Εννοείται οτι το ήξεραν οι γονείς. Ειπωθηκε άλλωστε προηγουμένως...

Και ναι, συνεχιζω να πιστεύω πως οταν οι σχέσεις εμπιστοσύνης των παιδιών με τους γονείς ειναι προβληματικές... φταίνε μια χαρά οι γονείς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Kαι ήταν παρα πολλοί. Πίστεψέ με. Εννοείται οτι το ήξεραν οι γονείς. Ειπωθηκε άλλωστε προηγουμένως...

Κοίτα από γονείς δεν θέλω να πιστέψω ότι κάποιος γνώριζε τι συνέβη στο παιδί του και δεν μιλούσε. Δεν μπορώ να το διανοηθώ αυτό το πράγμα. Παρόλα αυτά οι ευθύνες δεν πρέπει να πέφτουν από εδώ και από εκεί. Ο κύριος υπεύθυνος είναι ο βιαστής και μόνο και οι παθούντες δεν φέρουν ΚΑΜΙΑ ευθύνη ποτέ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Κοίτα από γονείς δεν θέλω να πιστέψω ότι κάποιος γνώριζε τι συνέβη στο παιδί του και δεν μιλούσε. Δεν μπορώ να το διανοηθώ αυτό το πράγμα. Παρόλα αυτά οι ευθύνες δεν πρέπει να πέφτουν από εδώ και από εκεί. Ο κύριος υπεύθυνος είναι ο βιαστής και μόνο και οι παθούντες δεν φέρουν ΚΑΜΙΑ ευθύνη ποτέ.
Ειπαμε οτι δεν γνώριζε μια καποια κυρια (πραγμα σεβαστό) και οτι άλλοι γνώριζαν. Αν δεν ήταν οι γονείς ποιοι ήταν που γνώριζαν τότε; Μόνο τα παιδιά;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αντί ν' αναρωτιούνται μερικοί τι έκαναν οι γονείς, ας καθίσουν ν' αναλογιστούν για ποιον λόγο, ενώ ο Λιγνάδης είχε καταγγελθεί και το 2012 για υπόθεση παιδεραστίας (από την οποία μάλιστα προέκυπτε ότι υπήρχε ολόκληρο κύκλωμα εκμετάλλευσης ανηλίκων), η έρευνα ως εκ θαύματος σταμάτησε επειδή "χάθηκαν τα ίχνη των εμπλεκομένων".
Κάποιοι άνθρωποι είναι τόσο εμετικοί που ακόμα και σε ένα θέμα όπου ξέρουμε ότι βιάστηκαν και βασανίστηκαν ανήλικα παιδιά προτιμούν να μη θιχτεί η κυβέρνηση που συγκαλύπτει και προστατεύει τους βιαστές.
Βγήκε ο βόθρος που ονομάζεται Μάνδρου να ρωτήσει γιατί ξενυχτούσαν τα έφηβα. Καμία αναφορά σε αποπλάνηση ανηλίκων, χειρισμό από μεγάλους και πόσος εκφοβισμός πέφτει ώστε να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό. Πόσοι γονείς ήταν ήσυχοι γιατί υποτίθεται τα παιδιά τους βρίσκονταν με κάποιον που ήταν κάτι σαν καθηγητής. Όχι φταίνε οι γονείς που αυτό το τέρας βίασε τόσα παιδιά μας λέει.
Τρομερό victim blaming για να ξεπλύνουμε τον ανώμαλο και να στιγματίσουμε θύματα και οικογένειες. Μη βγει κανένα μεγαλύτερο όνομα στη φόρα και χαθεί η καρέκλα. Λίγη τσίπα χρειάζεται να έχουν μερικοί σε τέτοια θέματα. Λίγη όμως.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ο κύριος υπεύθυνος είναι ο βιαστής...
Κανεις δεν θα διαφωνήσει. Αλλά αν καποιοι ακουσαν και σιώπησαν, έχουν μεγάλη μερίδα ευθύνης. Δεν είναι αθώες περιστερές. Αν κάποιοι τώρα θέλουν να το εργαλοιοποιήσουν, έχουν άλλη μερίδα ευθύνης, όχι μικρή κατα την ταπεινή μου άποψη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Αντί ν' αναρωτιούνται μερικοί τι έκαναν οι γονείς, ας καθίσουν ν' αναλογιστούν για ποιον λόγο, ενώ ο Λιγνάδης είχε καταγγελθεί και το 2012 για υπόθεση παιδεραστίας (από την οποία μάλιστα προέκυπτε ότι υπήρχε ολόκληρο κύκλωμα εκμετάλλευσης ανηλίκων), η έρευνα ως εκ θαύματος σταμάτησε επειδή "χάθηκαν τα ίχνη των εμπλεκομένων".
Ειχε ξεκινήσει παλιά αυτό που λες .Μια δικηγόρος ή εισαγγελέας άρχισε να τους "ξεβγαζει" αλλά την βγάλανε τρελή και καλα
Αυτήν την τακτική με τκ να τους βγάζουν τρελούς το κάνουν και πρόσφατα τώρα σε εναν αμερικανό δικηγόρο
Γενικα ειναι η τοπ τακτική γιατί τον βγάζεις από την μεση Τσάκα Τσάκα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Έγινε, αντέχει τώρα να συνεχισεις το κραξιμο!! Στο μοναδικο πραγμα που εισαι καλη...
Το που εγω ειμαι καλη,ασε να το κρινουν οι φιλοι μου,ο φιλος μου και οι συναδελφοι μου,not you. :empathy:

Ενα ξερω. Οτι ως γονεας θα κινούσα ουρανό και γη για να καταγγελθεί.
Για κατι προσφυγακια ορφανα που δεν εχουν πατερα τι εχεις να πεις;
Ντιπ τσιπα γμτ.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφήστε τον παιδιά, πριν έπαιζε με την Ακρίτα, τώρα κάνει τον ψευτόμαγκα έξω απ' το χορό, όταν το χάσει κι αυτό θα βρει κάτι άλλο. Ιδεολογική ανασφάλεια είναι, τα είπαμε. Αυτούς τρέμουν τα παιδιά και οι γονείς και δε μιλάνε, τρέμουν την στοχοποίηση. Μη ξεχνάμε επίσης ότι υπήρχε ολόκληρο κύκλωμα συγκάλυψης και εκβιασμών έναντι όσων ήθελαν να καταγγείλουν.

Ποιος θα τόλμαγε να τα βάλει με τον Λιγνάδη; Ποιος;
Το πρόβλημα είναι πρωταρχικά ένα πρόβλημα εκμετάλλευσης εξουσίας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αναστασοπούλου: Γνωρίζω πάνω από 20 χρόνια για τον Λιγνάδη | Athens Voice

Διαβασα αυτο και δεν ξερω απο που να ξεκινησω. Γιατι ζηταει την παραιτηση της υπουργου; Ηταν η ιδια υπουργος πριν 20 χρονια στην θεση της; Η υποθεση εχει παρει τον δρομο της δικαιοσυνης. Απο την μια θελουμε ανεξαρτητη δικαιοσυνη και απο την αλλη τι ακριβως ζηταμε; Γιατι παντα πρεπει να φταιει καποιος πολιτικος;

Παμε τωρα και στο 2ο σημειο το οποιο ειναι ακομα πιο σοβαρο. Γνωριζε τοσα χρονια αλλα δεν μιλουσε γιατι δεν συνεβει παρενοχληση στην ιδια; Βλεπουμε κακοποιηση παιδιων και δεν λεμε τιποτα επειδη δεν εγινε σε εμας; ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ; Και εχει το θρασος και βγαινει δημοσια να πει τι; Οτι ηξερε και δεν μιλουσε; Αν ειναι δυνατον ρε παιδια. Λιγη ντροπη πια.

(γιατι το ποστ μου ειχε κειμενο που δεν εγραψα; Το διεγραψα τωρα αλλα πατησα κατι καταλαθος; )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Κανεις δεν θα διαφωνήσει. Αλλά αν καποιοι ακουσαν και σιώπησαν, έχουν μεγάλη μερίδα ευθύνης. Δεν είναι αθώες περιστερές. Αν κάποιοι τώρα θέλουν να το εργαλοιοποιήσουν, έχουν άλλη μερίδα ευθύνης, όχι μικρή κατα την ταπεινή μου άποψη.
Αυτό που θέλουν να σου πούνε εδώ είναι οτι δεν γίνεται σε ένα θέμα Α σοβαρότητας να το προσπερνάς και να μιλάς για ένα θέμα Ζ σοβαρότητας. Είναι σαν να έχει γίνει ένα τρακάρισμα, να είναι στην άσφαλτο κάποιος αιμόφυρτος κι ένας να λέει "ναι ρε παιδιά αλλά εμένα μού γρατζουνίστηκε το αμάξι, ποιος θα με αποζημιώσει;". Η δικαιοσύνη όλα θα τα αναλάβει και θα τα λύσει, αλλά αυτό που κάνεις είναι απλά σαν να θες να ξεχαστεί το σοβαρό θέμα για χάρη ενός πολύ λιγότερο σοβαρού, να υποτιμηθεί το σοβαρό δηλαδή κάτι το οποίο και γενικά και ειδικά είναι λάθος.
 

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Μετά το "τι ήθελε ο Γρηγορόπουλος στα Εξάρχεια",
τώρα "τί ήθελαν στο σπίτι του Λιγνάδη".
Περνούν τα χρόνια, αλλά τα πλυντήρια μένουν πάντα πλυντήρια.
Μανδρου θα επρεπε να ντρεπεσαι...κι εσυ και οι ξεφτιλες στο σκαι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Αναστασοπούλου: Γνωρίζω πάνω από 20 χρόνια για τον Λιγνάδη | Athens Voice

Διαβασα αυτο και δεν ξερω απο που να ξεκινησω. Γιατι ζηταει την παραιτηση της υπουργου; Ηταν η ιδια υπουργος πριν 20 χρονια στην θεση της; Η υποθεση εχει παρει τον δρομο της δικαιοσυνης. Απο την μια θελουμε ανεξαρτητη δικαιοσυνη και απο την αλλη τι ακριβως ζηταμε; Γιατι παντα πρεπει να φταιει καποιος πολιτικος;

Παμε τωρα και στο 2ο σημειο το οποιο ειναι ακομα πιο σοβαρο. Γνωριζε τοσα χρονια αλλα δεν μιλουσε γιατι δεν συνεβει παρενοχληση στην ιδια; Βλεπουμε κακοποιηση παιδιων και δεν λεμε τιποτα επειδη δεν εγινε σε εμας; ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ; Και εχει το θρασος και βγαινει δημοσια να πει τι; Οτι ηξερε και δεν μιλουσε; Αν ειναι δυνατον ρε παιδια. Λιγη ντροπη πια.

(γιατι το ποστ μου ειχε κειμενο που δεν εγραψα; Το διεγραψα τωρα αλλα πατησα κατι καταλαθος; )

Έλα ντε βγηκε να κουνησει και το δάχτυλο το ούφο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αναστασοπούλου: Γνωρίζω πάνω από 20 χρόνια για τον Λιγνάδη | Athens Voice

Διαβασα αυτο και δεν ξερω απο που να ξεκινησω. Γιατι ζηταει την παραιτηση της υπουργου; Ηταν η ιδια υπουργος πριν 20 χρονια στην θεση της; Η υποθεση εχει παρει τον δρομο της δικαιοσυνης. Απο την μια θελουμε ανεξαρτητη δικαιοσυνη και απο την αλλη τι ακριβως ζηταμε; Γιατι παντα πρεπει να φταιει καποιος πολιτικος;

Παμε τωρα και στο 2ο σημειο το οποιο ειναι ακομα πιο σοβαρο. Γνωριζε τοσα χρονια αλλα δεν μιλουσε γιατι δεν συνεβει παρενοχληση στην ιδια; Βλεπουμε κακοποιηση παιδιων και δεν λεμε τιποτα επειδη δεν εγινε σε εμας; ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ; Και εχει το θρασος και βγαινει δημοσια να πει τι; Οτι ηξερε και δεν μιλουσε; Αν ειναι δυνατον ρε παιδια. Λιγη ντροπη πια.

(γιατι το ποστ μου ειχε κειμενο που δεν εγραψα; Το διεγραψα τωρα αλλα πατησα κατι καταλαθος; )

Ακριβώς αυτο, γιατι κανενας δεν μιλουσε τοσα χρονια?? Ηξεραν κατι τοσο σημαντικο και δεν ειπαν τιποτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top